Warning: include(ie6warning.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /kobiety-bytom/templates/as002031/index.php on line 42

Warning: include(ie6warning.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /kobiety-bytom/templates/as002031/index.php on line 42

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'ie6warning.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php53/lib/pear') in /kobiety-bytom/templates/as002031/index.php on line 42

Byłyśmy aktywne w 2013 r.

13.12.2013

To nieprawda, że 13 i piątek to pechowa data. My ten dzień spędziłyśmy wspaniale! Byłyśmy gośćmi Instytutu Zdrowia i Urody YASUMI w Bytomiu. Miałyśmy okazję zapoznać się z nowościami kosmetycznymi, produktami do makijażu, być świadkami metamorfoz, popróbować specjałów kulinarnych no i poczuć świąteczny nastrój słuchając kolęd w znakomitym wykonaniu naszej Bytomianki pani Ewy Urygi. Za wspaniałą, ciepłą atmosferę i atrakcje serdecznie dziękujemy! (obejrzyj w Galerii)

6.12.2013

Widać byłyśmy grzeczne w tym roku, bo odwiedził nas Mikołaj z prezentami.

Dziękujemy, Mikołaju!!

Akcja adopcyjna bytomskiego schroniska

Ciepła mordka na kolanach, rozbrajające spojrzenie czarnych ślepi lub po prostu obecność drugiej czującej istoty
w domu – to tylko kilka powodów, dla których warto przygarnąć czworonoga. Można to zrobić codziennie
w miechowickim schronisku, można to będzie zrobić 17 grudnia (wtorek) w Biurze Promocji Bytomia na Rynku 7. Zobaczymy także wystawę zdjęć wykonanych przez miłośników zwierząt i wolontariuszy.

Wystarczy parę rytuałów dziennie: spacerek po osiedlu, pełna miska, a zyskasz dozgonną miłość i oddanie. Jeśli szukasz czworonożnego przyjaciela lub znasz kogoś, kto mógłby zaopiekować się psem lub kotem, wiedz, że
w bytomskim schronisku jest ponad 250 zwierząt, czekających na to, aż ktoś w końcu pojawi się przed ich kojcem
i je stamtąd zabierze.

Choć pracownicy bytomskiego schroniska starają się zapewnić zwierzętom dobre warunki, a placówka uzyskała
w tym roku wzorową opinię NIK-u, to potrzeb jest zawsze dużo. Schronisko znajduje się w Miechowicach (www.schroniskobytom.pl), jest czynne nawet w sobotę i niedzielę do 13.00, a dojazd do niego nie jest skomplikowany: z dworca autobusowego można się tam dostać liniami: 14, 20, 92, 132, 183. Należy wysiąść na przystanku Miechowice – Park, a stamtąd dojść kawałek na ulicę Łaszczyka 18.

Tym, którym trudno jest wybrać się za miasto, schronisko wychodzi naprzeciw, organizując akcje adopcyjne
w centrum Bytomia, prezentujące pieski i informujące o możliwościach przyjęcia czworonoga pod dach. 17 grudnia
w godzinach 15.00 – 18.00 taka akcja odbędzie się
w Biurze Promocji Bytomia na Rynku 7. Wszystkie adopcje są bezpłatne, a każdy pies wydawany ze schroniska posiada wymagane szczepienia!

Akcja połączona jest ze zbiórką ciepłych tekstyliów (koce, kołdry, swetry), które w zimowe dni na pewno przydadzą się do ocieplenia kojców.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Zabiegane. zapracowane, codziennie mamy tyle spraw do załatwienia, myślimy o tylu rzeczach. Dbamy o naszych bliskich, o nasze domy.

A my zachęcamy!!! Bytomianko, zadbaj o siebie!!!

 

Odwieczny problem - konflikt pokoleń. Czy jednak tak musi być? Przyjdźcie i zobaczcie, że jednak może być inaczej. Że różnica pokoleń nie musi dzielić, lecz może także łączyć!! Zapraszamy!

 

Do pracy, z pracy, na zakupy, na spacer. Przechodzimy przez Rynek, spieszymy się, nie widzimy jej lub nie chcemy widzieć. Często stoi pod Rossmanem, wrosła w ten krajobraz. Nigdy nie opowiada o sobie, nie narzeka, nie obarcza innych swoimi kłopotami, nie dzieli się swoimi smutkami. Poświęciła się zwierzętom. Tym niechcianym, sponiewieranym przez innych ludzi. Całe jej obecne życie przez 24 h na dobę kręci się wokół zwierząt. Gdzie zdobyć karmę, jak złapać kociaka z ropiejącymi oczami pod Kauflandem, skąd wziąć  kasę na weterynarza i zastrzyki, jak wykombinować 20 zł na paliwo, żeby zawieźć kotkę na sterylizację itp. itd.

Ona, pani Ola! Wiele osób nią gardzi, wyzywa, obraża. Dla niektórych jest zwykłą kocią mamą, dla innych jest nikim..... Mało kto wie, że kiedyś miała swoje plany, swoje ambicje, swoje marzenia... Studiowała w Stanach Zjednoczonych, jakiś czas tam pracowała, pracowała też  w banku w Katowicach. Była kimś. Do czasu... Dopadła ją choroba. Musiała zapomnieć  o swoich marzeniach, ambicjach, karierze. Poświęciła się zwierzętom. 

Kiedy więc zagonieni , zapracowani będziemy tamtędy przechodzić, pomyślmy że jest ktoś, kto także i w naszym imieniu, za nas niejako, podjął się tego, co jest naszym, człowieka, obowiązkiem.  Bo przecież „Musisz być odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”  (lis do Małego Księcia - Antoine de Saint-Exupéry).

Zbliża się zima – ciążki czas dla naszych „braci mniejszych”. Kupmy więc puszeczkę lub paczuszkę karmy. To tak niewiele kosztuje.

 

11 listopada 2013

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.

Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (Listopadowym 1830 i Styczniowym 1863),  zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu  wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia.

Bytomianie także świętowali 95. rocznicę odzykania niepodległości. Setki biało-czerwonych flag już kilka dni temu zawisło w Bytomiu.

Obchody Święta Niepodległości w naszym mieście rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą „Solidarności”. Następnie w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona została msza święta za Ojczyznę. O godzinie 17 z ulicy Pułaskiego wyruszył pochód złożony z władz miasta, parlamentarzystów, radnych Rady Miejskiej, pocztów sztandarowych, pododdziału 34. dywizjonu obrony powietrznej z Bytomia, harcerzy, policjantów, strażników miejskich i tłumnie zgromadzonych mieszkańców miasta. Oficjalna część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Wolności. Do zgromadzonych przemówił prezydent Bytomia Damian Bartyla. Żołnierze oddali trzykrotnie salwę honorową, zawyły też syreny. Przybyłe delegacje bytomskich instytucji miejskich, ugrupowań politycznych, szkół, służb mundurowych, stowarzyszeń biznesowych, sportowych i kulturalnych złożyły kwiaty pod pomnikiem. Na koniec orkiestra wojskowa z bytomskiej jednostki zagrała najpopularniejsze melodie patriotyczne.

10 listopada 2013 r.

Koncepcje budowy nowej synagogi narodziły się w latach 60. XIX wieku, po tym jak stara synagoga stojąca przy obecnym Placu Grunwaldzkim była już niewystarczalna. Po jej rozbiórce, 25 maja 1868 roku na jej miejscu uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej synagogi.

Projektantem budynku synagogi był berliński architekt Bau-Inspector Freuding, jej budowniczym Paul Jackisch, a wykonawcą bytomska firma Ritter. Uroczyste otwarcie synagogi nastąpiło 2 lipca 1869 roku. W 1889 roku została rozbudowana w kierunku wschodnim pod kierunkiem i według projektu Paula Jackischa.

Podczas nocy kryształowej, z 9 na 10 listopada 1938 roku, bojówki Schutzstaffel i Sturmabteilung spaliły synagogę. Jej ruiny zostały po tych wydarzeniach rozebrane i prawdopodobnie wsypane do podbytomskich stawów, a teren wyrównany.

9 listopada 2007 roku w 69. rocznicę nocy kryształowej na miejscu gdzie stała synagoga odsłonięto tablicę pamiątkową, upamiętniającą jej istnienie. Została zaprojektowana przez artystę plastyka Stanisława Pietrusę i ufundowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec oraz gminę Bytom, dzięki interwencjom Arkadiusza Chroboka.

W sobotę 10 listopada w 75 rocznicę Nocy Kryształowej odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Synagogę w Bytomiu przy Pl. Grunwaldzkim.

W piątek 9 listopada w Bytomskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość wręczenia dorocznych nagród „Muzy 2013” i Medalu Miasta Bytomia. Medale i Muzy po raz pierwszy były wręczane tego samego dnia, podczas jednej uroczystości. Wyróżnionym bytomianom gratulował  prezydent Damian Bartyla, a także przewodnicząca Rady Miejskiej Danuta Skalska.

Potem laureaci i licznie zgromadzeni goście  wysłuchali recitalu jednej z najbardziej utalentowanych wokalistek w Polsce Edyty Geppert.

Nam – Kobietom Nieobojętnym - jest szczególnie miło, bowiem nagrody w kategorii „Muza 2013” odebrały dwie laureatki naszego plebiscytu Bytomianek – Bytomianka Wiosny 2010 r. pani Danuta Szymczyk za upowszechnianie kultury oraz Bytomianka Jesieni 2013 r . pani Weronika Drozd, znana jako Veroniq Zafon, za osiągnięcia twórcze.

Wszystkim laureatkom i laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. (patrz Galeria) 

27 - 29 września 2013 r.

Minął kolejny rok naszej działalności. Rok pracowity, pełen wrażeń i wydarzeń. To już dziewiąty rok istnienia LIGI KOBIET NIEOBOJĘTNYCH! Nasze Urodziny świętowałyśmy w Korbielowie. Było wesoło i radośnie, było dużo śmiechu i zabawy. Były wędrówki po górach, gry i zabawy, no i oczywiście tańce - z juhasami przy góralskiej muzyce. Należało nam się?!

25 września 2013 r.

A więc to już! Po niemal dwóch latach starań, zabiegów, zbierania funduszy na Placu Karin Stanek stanęła rzeźba poświęcona pamięci piosenkarki Karin Stanek.

Uroczystość odsłonięcia, która zgromadziła zarówno przedstawicieli władz, sponsorów jak i wiernych fanów królowej polskiego big-bitu,  była ciepła, wzruszająca, radosna, bez obecnego czasami w takich chwilach zadęcia – bo taka była Karin.

Uroczystość otworzyła Wiceprezeska Ligi Kobiet Nieobojętnych Krystyna Jankowiak, która w ciepłych słowach przypomniała postać  piosenkarki i opowiedziała o realizacji projektu.

W oczach wielu obecnych pojawiły się łzy, kiedy wspominano artystkę, kiedy o wiernym towarzyszeniu jej w całym artystycznym życiu mówił pan Stefan, kiedy z wzruszeniem o jej wielkiej miłości do Bytomia mówił muzyk z jej zespołu, z którym występowała w Niemczech.

Bawili się i śpiewali  wszyscy obecni, kiedy Agnieszka Wajs, która od miesięcy wciela się w postać Karin Stanek w monodramie Aliny Moś – Kerger (obecnej na uroczystości), z wdziękiem i temperamentem właściwym pierwowzorowi wykonywała  najpopularniejsze utwory artystki.

Całą uroczystość uświetnił przepyszny, ogromny tort z niemal naturalnej wielkości gitarą, wykonany przez Cukiernię Jerszy z Bytomia.

Chciałabym się podzielić refleksją osobistą – kiedy blisko dwa lata temu podjęłyśmy decyzję o takim uhonorowaniu Karin Stanek miałam trochę mieszane uczucia. Dlaczego właśnie ona?! Jednak kiedy stopniowo poznawałam coraz więcej szczegółów z jej życia, kiedy czytałam artykuły o niej, jej listy, kiedy słuchałam wspomnień znających ją osób zrozumiałam, że warto, że wręcz trzeba odwdzięczyć się tej, która mimo różnych kolei losu na całe swoje życie pozostała „dziewczyną z Bytomia”, wierną swojemu miastu, swoim korzeniom.

Dlatego cieszmy się wszyscy, że na placu swojego imienia znalazła swoje miejsce. I nieważne, czy rzeźba podoba się wszystkim, czy może znajdą się jej  krytycy. Ważne że jest.  Bo jak to pięknie mówi Krysia Jankowiak „ Jednak przede wszystkim jest hołdem złożonym wspaniałej artystce i nadzieją, że o nas w przyszłości również ktoś kiedyś będzie pamiętał”.

Przecież to właśnie „Akcja dla Karin” wielu z nas przypomniała najpiękniejsze, bo młode lata, pierwsze randki, pierwsze prywatki, a młodych być może skłoniła do tego, aby zajrzeć do Wikipedii i dowiedzieć się, kto to był ta Karin Stanek lub na You Tube, aby posłuchać jej piosenek.

70. rocznica urodzin, rocznica śmierci to dobry moment, aby utrwalić pamięć o tej wyjątkowej kobiecie, piosenkarce, bytomiance.

Rzeźba plenerowa projektu bytomianina Jacka Wichrowskiego i wykonana przez bytomską Galerię Stalowe Anioły jest w 100% dziełem bytomian i śląskiej społeczności oraz bytomskich firm i instytucji.

Jest także wartością, która mamy nadzieję wzbogaci przestrzeń miejską, dodając jej jakości w wymiarze estetycznym.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania.

Dziękujemy za zainteresowanie mediom oraz przyjaciołom z miast ościennych za wsparcie.

      ------------------------------------------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych w Bytomiu ma zaszczyt zaprosić Państwa dnia 25 września 2013 r. o godz. 17.00 na wyjątkową uroczystość.

Przed Bytomskim Centrum Kultury nastąpi ODSŁONIĘCIE INSTALACJI -  rzeźby plenerowej, projektu autorstwa Jacka Wichrowskiego, upamiętniającej bytomiankę, artystkę  KARIN STANEK.

            Liga Kobiet Nieobojętnych rozpoczęła tą inicjatywę w roku 2011, ponad dwa lata trwało zbieranie pieniędzy na realizację przedsięwzięcia.  Teraz koniec wieńczy dzieło.

Jak pokazuje historia i współczesność, bytomianki wnoszą w kulturę życia miasta nieocenione wartości, często na skalę całego regionu, a  nawet kraju. Taką bytomianką, której już nie ma wśród nas, a jednak Jej obecność w piosenkach i muzyce pozostanie na zawsze - jest Karin Stanek. Charakterystyczny głos, sylwetka, sposób bycia, ubierania się. Wylansowała wiele przebojów - Autostop, Malowtext-align: justify;ana lala, Jimmy Joe, Tato kup mi dżinsy spodnie… Pochodziła z Bytomia.  Nigdy nie zapomniała o swoim kraju  i rodzinnym mieście, nigdy nie zapomniała skąd pochodziła, chociaż  mieszkała i zmarła w Niemczech. Jej życie nie było tylko i wyłącznie pasmem sukcesów artystycznych, było tęsknotą za utraconą młodością, Polską, życiem rodzinnym i  karierą w tym kraju. Właśnie minęła 70. rocznica urodzin Artystki, a Galeria Sztuki Użytkowej Stalowe Anioły zakończyła wykonanie instalacji. To dobry moment aby utrwalić pamięć o tej wyjątkowej kobiecie, piosenkarce, bytomiance. Rzeźba plenerowa jest w 100% dziełem bytomian i śląskiej społeczności oraz firm i instytucji funkcjonujących w Bytomiu. Jest wartością, która mamy nadzieję wzbogaci przestrzeń miejską, dodając jej jakości w wymiarze estetycznym. Jednak przede wszystkim jest hołdem złożonym wspaniałej artystce i nadzieją, że o nas w przyszłości również ktoś kiedyś będzie pamiętał.

 SERDECZNIE ZAPRASZAMY !                           

 ------------------------------------------------------------------------------

FESTIWAL  GORCZYCKI ANTICO E MODERNO

4-12 października 2013 r.  w Bytomiu  – Rozbarku

 W programie koncerty  zespołów, warsztaty, wykłady, debata, wystawa, film.

WYKONAWCY:

KING`S  SINGERS / Contento Core / Parnassos / Cantus Floridus / Zespół Śpiewaków CAMERATA SILESIA  / ENSEMBLE PEREGRINA /

Orkiestra Muzyki Nowej

 

Miejsca koncertów: Kościół św. Jacka, kościół św. Ducha, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Muzeum Górnośląskie – sala Gorczyckiego

Szukaj informacji na: www.gorczycki.org

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------

3 września 2013 r.

To wrześniowe popołudnie pozostanie w naszej pamięci, a przede wszystkim w naszych sercach.

W Biurze Promocji Miasta otwarto wystawę poświęconą bytomiance, piosenkarce Karin Stanek, królowej polskiego bigbitu.

Luźne dżinsy i biała bluzka zamiast kobiecych sukienek, gitara w ręku i podskakujące w rytm tańca dwa czarne warkocze. Niska, nieco zachrypnięta barwa głosu i nieskrywana radość życia.

Choć na początku nie wszyscy lubili tę "dziewczynę z Bytomia" czy też "malowaną lalę" jak ją nazywano, to jednak ona potrafiła sprawić, że w końcu pokochała ją cała Polska. Gdy pojawiała się na scenie z gitarą i zaczynała tańczyć i śpiewać, to rytm sam wciągał ludzi w zabawę. To był pierwszy polski rock and roll.

Niestety mimo wielkiej miłości fanów, media nie zostawiały na Stanek suchej nitki. Kilka lat później gwiazda poddała się i opuściła Polskę.

Przez całe lata jej kariery scenicznej towarzyszył jej wiernie wielbiciel jej talentu, fan, a później serdezny przyjaciel Stefan Papierowski. To właśnie z jego zbiorów pochodzą eksponaty znajdujące się na wystawie. Są tam zbierane latami  wycinki z gazet, plakaty, zdjęcia z różnych tras koncertowych, ale też pamiątki bardzo osobiste - gitara piosenkarki podarowana panu Stefanowi, jej strój sceniczny i wreszcie listy pisane do wielbiciela i przyjaciela. Listy pisane piękną polszczyzną, wzruszające, zaprzeczające wizerunkowi, jaki usiłowały stworzyć niektóre niechętne piosenkarce media - prostej, mówiącej gwarą dziewczyny ze Śląska. 

Wystawę otworzyła Wiceprezeska Laigi Kobiet Nieobojętnych Krystyna Jankowiak. Opowiedziała o tym, jak powstał pomysł wystawy, o pierwszych kontaktach z panem Stefanem Papierowskim. Potem on sam opowiadał o swej wieloletniej fascynacji i przyjaźni z piosenkarką, o jej życiu, samotności i tęsknocie za Bytomiem.

Na sali znaleźli się też nauczycie Karin ze Szkoły POdstawowej przy ulicy Strażackiej i jej koleżanka z ulicy Smolenia. Także z ich wspomnień wyłoniła się Karin jako dobra uczennica i  skromna, bezpośrednia i sympatyczna dziewczyna.

Nostalgia i wzruszenie było widoczne na twarzach obecnych. A byli tam ci, dla których piosenki Karin Stanek to wspomnienia młodości - pierwszych randek, prywatek, zabaw - i ci, dla których Karin Stanek to tylko nazwisko, hasło z historii polskiej muzyki. Od dziś chyba nie będzie to tylko puste hasło.

Gdyby żyła, miałaby dziś 70 lat, zmarła dwa lata temu. I dla uczczenia jej pamięci 25 września odsłonięta zostanie ufundowana staraniem Ligi Kobiet Nieobojętnych rzeżba plenerowa, która stanie przed budynkiem Bytomskiego Centrum Kultury przy Placu Karin Stanek.

Pamiętajmy o Niej - była przecież najsławniejszą chyba BYTOMIANKĄ, wierną Bytomiowi przez całe swoje życie.

Była człowiekiem samotnym. Myślę, że gdyby mieszkała w Polsce, to byłoby inaczej. Tu miała przyjaciół, tysiące fanów... Marzyła o powrocie do Polski, ale nie mogła wyjechać z Niemiec, bo musiałaby zostawić ukochaną mamę - tłumaczy Kryszkiewicz i dodaje: - Tuż przed śmiercią Karin powiedziała, że chciałaby, by Bóg ją zabrał... Czasem myślę, że to dlatego, bo miała po prostu już dość życia na obczyźnie...

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/karin-stanek-miala-dosc-zycia-w-niemczech_172326.html
Była człowiekiem samotnym. Myślę, że gdyby mieszkała w Polsce, to byłoby inaczej. Tu miała przyjaciół, tysiące fanów... Marzyła o powrocie do Polski, ale nie mogła wyjechać z Niemiec, bo musiałaby zostawić ukochaną mamę - tłumaczy Kryszkiewicz i dodaje: - Tuż przed śmiercią Karin powiedziała, że chciałaby, by Bóg ją zabrał... Czasem myślę, że to dlatego, bo miała po prostu już dość życia na obczyźnie...

http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/karin-stanek-miala-dosc-zycia-w-niemczech_172326.html

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ZAPRASZAMY na wystawę 3 września b.r.!

Gdyby Karin Stanek żyła, 18 sierpnia obchodziłaby swoje urodziny. Z tej okazji bytomski Urząd Miejski, nasze Stowarzyszenie oraz wierny piosenkarce przez całe swoje życie, jak dziś powiedzielibyśmy "fan", pan Stefan Papierowski postanowili zorganizować wystawę poświęconą Karin Stanek.

Znajdą się na niej eksponaty, które udostępnił pan Stefan Papierowski. Są wśród nich między innymi plakaty, ksiązki, płyty z osobistymi dedykacjami artystki, jej listy i mnóstwo zdjęć. Są artykuły prasowe poświęcona piosenkarce i rzecz najcenniejsza - gitara, którą Karin podarowała swojemu wiernemu przyjacielowi, jej strój sceniczny i wiele innych.

Otwarcie wystawy zaplanowano na 3 września o godzinie 17:00 w Biurze Promocji Miasta przy Rynku 7.

Zapraszamy serdecznie tych, którzy Karin Stanek pamiętają, dla których "Malowana lala" czy "Autostop" to wspomnienie własnej młodości, ay tę młodość sobie przypomnieli. Ale równie serdecznie zapraszamy także tych, dla których ona sama i  jej piosenki to już historia. Jest to jednak historia bytomianki i historia muzyki!   

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

25 lipca 2013

Na codzień pracujemy, wychowujemy dzieci, niektóre z nas już wnuki, działamy społecznie - jesteśmy przecież NIEOBOJĘTNE. Znajdujemy jednak czas także i na przyjemności. I taką niewątpliwie przyjemnością było nasze spotkanie na polu golfowym ARMADY Golf Club w Bytomiu przy ul. Zabrzańskiej. Niektóre z nas nawet nie wiedziały, że tak piękne, urokliwe miejsce znaleźć można niemalże w centrum Bytomia.

Na zaproszenie naszej Bytomianki pani Haliny Biedy, Prezeski firmy Armada, spotkałyśmy się na polu golfowym i tam miałyśmy okazję po pierwsze - zobaczyć, co to jest i jak wygląda pole golfowe, po drugie - wziąć do ręki kije golfowe, piłeczki i pod okiem trenera  poznać tajniki tego sportu, który przecież ma coraz większe rzesze zwolenników. A my wiemy już, co to driver, putter, wedge, irony i woody, wiemy, co to green i jak się liczy handicap. Pewnie kilka z nas już połknęło bakcyla! Warto odwiedzić to miejsce.

Było też oczywiście coś dla ciała - przygotowane przez koleżanki smakołyki, a przede wszystkim była serdeczność, dobry humor, dużo śmiechu i radości. Kobiety potrafią!!! (zobaczcie w Galerii)

 

_________________________________________________________________________________________

15. Międzynarodowy Festiwal TEATROMANIA 2013
17 - 26 maja, Bytom

17 maja (piątek)

16.30
„Wędrująca orkiestra” („Wandering Orquestra”) - Wędrująca Orkiestra (Hiszpania)
miejsce: Rynek w Bytomiu, ul. Dworcowa, pl. Sikorskiego / wstęp wolny
19.00
Aleksander Fredro „Zemsta”, reż. Krzysztof Jasiński - Teatr Polski Warszawa
miejsce: Becek / bilety w przedsprzedaży: 50 zł (normalne), 40 zł (ulgowe), 60 zł (w dniu
spektaklu)

18 maja (sobota)

18.30
„Hotel Paradiso” - Familie Flöz (Niemcy)
miejsce: Becek / bilety: 25 zł, 20 zł (przedsprzedaż)
po spektaklu: spotkanie z zespołem i prezentacja działalności Familie Flöz
21.30
„Hutnicza symso-spacerun: yes;mso-tab-count: 10;mfonia” („Furnace Symphony” ) - Theater Titanick (Niemcy)
miejsce: Rynek /Bytom / wstęp wolny

19 maja (niedziela)

17.30
„Zasłyszane na temat świata” („What I Heard About the World") - mala voadora (Portugalia) /
Third Angel (Wielka Brytania)
miejsce: do potwierdzenia /Bytom/ bilety: 20 zł, 15 zł (przedsprzedaż)
20.00
„Harlekin” - Derevo (Rosja)
miejsce: Becek / bilety: 25 zł, 20 zł (przedsprzedaż)

20 maja (poniedziałek)

17.30
akcja plenerowa w wykonaniu aktorów Teatru Biuro Podróży oraz młodzieży
miejsce: do potwierdzenia / wstęp wolny
19.00
„Maraton" („Marathon”) - Aharona Israel Company (Izrael)
miejsce: Becek / bilety: 20 zł, 15 zł (przedsprzedaż)
po spektaklu: spotkanie z zespołem

21 maja (wtorek)

19.00
„Bracia i siostry”, reż. Maja Kleczewska - Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
miejsce: parking Centrum Handlowego Agora Bytom / bilety: 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy)

22 maja (środa) przerwa

19.00
Retransmisja z Metropolitan Opera w Nowym Jorku: „Czarodziejski flet”
miejsce: Becek / bilety: 30 zł

_________________________________________________________________

Noc Muzeów 2013

          Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku, a do Polski dotarła w roku 2003. W Muzeum Górnośląskim w Bytomiu wydarzenie organizowane jest już po raz czwarty i odbędzie się w sobotę, 18 maja.

          Jak co roku świętować zaczniemy o godzinie 18.00. Uroczyste otwarcie uświetni koncert Orkiestry Wojskowej Sił Powietrznych w Bytomiu pod batutą kapelmistrza starszego chorążego sztabowego Pawła Szczota. Już o godz. 18.30 odbędzie się wernisaż wystawy Bolesław Biegas. Natomiast Dział Archeologii zaprosi do poznawania wielowiekowej historii pisma w ramach przygotowanych zajęć Sekrety pisma, gdzie grafolog tworzyć będzie profile psychologiczne na podstawie charakteru pisma.

           Aż do godz. 24.00 przewidzianych jest szereg atrakcji, wśród których wymienić można między innymi: Mobilne Planetarium, Egzotyczne podróże z Działem Przyrody w trzech częściach, wykład Sztuka lat 20. – Związek Artystów Plastyków „Zwornik”, II Targi Sztuki Młodych, Finisz Rajdu Ptasiarzy czy nocne połowy owadów na światło. Wśród ciekawszych propozycji polecamy ekspozycję Panna apteczkowa nastawia żenichę, w ramach której odbędzie się prezentacja o ziołolecznictwie, a chętni stworzą swoją własną żedanicę – białoruską lalkę spełniającą marzenia. Wyjątkową atrakcją będzie także Panorama Bytomia, która powstała pod koniec kwietnia przy wykorzystaniu najwyższego w Polsce podnośnika strażackiego „Bronto Skylift” z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie. Fotograf Adam Duraj, z wysokości 55 metrów co odpowiada mniej więcej 20 piętrom wieżowca, wykonał kilka serii zdjęć, które złożą się na fotograficzną panoramę Bytomia. Będzie można ją obejrzeć podczas Nocy Muzeów w holu czwartego piętra gmachu głównego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, a później również w Internecie. Natomiast późnym wieczorem, o godz. 22.30, w Sali Gorczyckiego gmachu przy ul. W. Korfantego 34 zagrają Andrzej Sikorowski i Maja Sikorowska z zespołem. Bilety na koncert kosztują 30 zł i można je kupić w kasie budynku przy ul. W. Korfantego 34. Do zobaczenia w Bytomiu.

          Wydarzenie pod patronatem honorowym Wicemarszałka Województwa Śląskiego Aleksandry Gajewskiej oraz Prezydenta Miasta Bytomia Damiana Bartyli. Noc Muzeów w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu dofinansowywana jest ze środków Gminy Bytom. Sponsorami wydarzenia są: Szkoła Języków Obcych Level oraz Farby Kabe, a patronat medialny objęli: TVP Katowice oraz portal Rynekisztuka.pl.

Harmonogram Nocy Muzeum 2013

Gmach główny – pl. Jana III Sobieskiego 2

•    17.30 – koncert Orkiestry Wojskowej Sił Powietrznych w Bytomiu pod batutą kapelmistrza starszego chorążego sztabowego Pawła Szczota
•    18.00 – otwarcie Nocy Muzeów
•    18.15 – 24.00 Mobilne Planetarium, sala 112, bilety: 5 zł, sprzedaż biletów w kasie w gmachu głównym
•    18.15 – 24.00 Panorama Bytomia, IV p. hol
•    18.00 – 24.00 – Prezentacja rzemiosła i stroju z okresu rzymskiego, Świętokrzyskie Centrum Archeologii Doświadczalnej Antiquitas, podcienia przed wejściem głównym
•    Udostępnienie wszystkich wystaw stałych, możliwość rozmowy z kuratorami i specjalistami:
      o    Przyroda Górnego Śląska. Lasy. Wody i mokradła, godz. 21.00 i 22.00,
      o    Z życia ludu śląskiego w XIX  XX w., godz. 20.00 i 21.00,
      o    Galeria Malarstwa Polskiego, godz. 19.00 i 20.00
•    Udostępnienie wszystkich wystaw czasowych, możliwość rozmowy z kuratorami i specjalistami:
      o    Galeria Sztuki Współczesnej. Pokaz 4, godz. 22.00,
      o    Kościoły drewniane na Górnym Śląsku, godz. 20.00,
      o    Na styku morza i lądu, godz. 19.00 i 22.00
•    Sprzedaż zimnych napojów
•    Zakończenie o godz. 24.00

Gmach przy ul. W. Korfantego 34

•    18.00 – 19.00 – Studio rysunku, sala 103
•    18.00 – 22.00 – gry i zabawy dla dzieci i młodzieży związane z obserwacją nieba, sala 203
•    18.00 – 24.00 – Sekrety pisma, sala 210, wśród atrakcji: m.in. Artur Wójtowicz ze Śląskiego Laboratorium Grafologicznego, który tworzy profile psychologiczne na podstawie charakteru pisma; prelekcje
      o    19.00 Psychologia pisma a człowiek,
      o    20.00 Psychologia pisma a ekspertyza pisma,
      o    21.00 Portret prostytutki – badania grafologiczno – psychologiczne na terenie Śląska.
•    18.00 – 24.00 – Panna apteczkowa nastawia żenichę, Sala Kolumnowa
•    18.30 – wernisaż wystawy Bolesław Biegas, sala 107
•    19.30 – Bolesław Biegas – wykład, sala 107
•    19.30 – 20.30 – Studio rysunku, sala 103
•    21.00 – Sztuka lat 20. – Związek Artystów Plastyków „Zwornik” - wykład, sala 103
•    21.00 – 22.00 – Studio rysunku, sala 103
•    ok. 22.30 (zmierzch) – nocne połowy owadów na światło oraz prezentacja badań i połowów w różnych częściach świata, ogród przy gmachu przy ul. W. Korfantego 34
•    22.30 – koncert Andrzeja Sikorowskiego i Mai Sikorowskiej z zespołem, Sala Gorczyckiego, bilet 30 zł, sprzedaż biletów w kasie budynku przy ul. W. Korfantego 34
•    Udostępnienie wszystkich wystaw czasowych, możliwość rozmowy z kuratorami i specjalistami:
      o    Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych
      o    Związek Artystów Plastyków „Zwornik”, godz. 21.00
      o    Bolesław Biegas, godz. 18.30 i 19.30
•    Sprzedaż zimnych napojów
•    Mobilny punkt pomocy lekarskiej (siedziba w gmachu przy ul. W. Korfantego 34) – dwóch ratowników medycznych z Grupy Ratownictwa Medycznego PCK z Będzina
•    Zakończenie o godz. 24.00

Budynek „Ul” – ul. W. Korfantego 38

•    18.15 – 24.00 – II Targi Sztuki Młodych
•    Zakończenie o godz. 24.00

Świetlica muzealna – wejście od ul. Piłsudskiego

•    18.15 – Egzotyczne podróże z Działem Przyrody, część I. Turcja i Kirgizja, 30 min.
•    19.30 – Egzotyczne podróże z Działem Przyrody, część II. Nowa Kaledonia, 30 min.
•    20.30 – Egzotyczne podróże z Działem Przyrody, część III. Namibia, 30 min.
•    21.30 – projekcja filmu Mecze o polskość
•    22.30 – Finisz Rajdu Ptasiarzy
•    Sprzedaż zimnych napojów
•    Zakończenie o godz. 24.00

Prowadzą: Wszystkie Dział Merytoryczne Muzeum Górnośląskiego
Termin: 18 maja 2013 r.
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach główny, świetlica muzealna i gmachy przy ul. W. Korfantego 34 i 38

 Zapraszamy:

 

 _____________________________________________________________

17 kwietnia br. odbyło się Walne Zebranie Członków, na którym podjęte zostały następujące uchwały: 

Uchwała nr 6               Przyjęcie sprawozdania merytorycznego za rok 2012

Uchwała nr 7               Przyjęcie sprawozdania finansowego za rok 2012

Uchwała nr 8               Udzielenie absolutorium Zarządowi  za rok 2012

Uchwała nr 9               Wybór Prezesa Stowarzyszenia LKN

Uchwała nr 10             Wybór Członków Zarządu Stowarzyszenia LKN

Uchwała nr 11             Wybór Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia LKN

Uchwała nr 12             Zmiany w Statucie LKN

(Skład nowego Zarządu patrz w zakładce KONTAKT)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

I kolejna, miła informacja -

25.04.br. podczas uroczystej Gali Bytomskiej Izby Przemysłowo – Handlowej Zasłużonych bytomskich biznesmenów nagrodził prezydent Damian Bartyla. Wyróżnienie z jego rąk otrzymała m.in. nasza ligowa koleżanka Barbara Kulikowska, reprezentująca PSS Społem.

__________________________________________________________

Nie chcemy, aby w naszym przypadku sprawdziło się przysłowie "Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie" wobec czego z dumą i przejemnością informujemy, że nasza ligowa koleżanka Ludmiła Jama została laureatką konkursu "Aktywność Kobiet 2012". Serdecznie gratulujemy.

Uwaga!!

Lubisz biegać ? To świetnie ! A wiesz, że możesz "wybiegać" pieniądze dla chorych dzieci z Bytomia ?
40 tysięcy złotych płaci firma FORTUM za pokonanie najdłuższego dystansu w trakcie wiosenno - letnich przebieżek.

Kroki będzie odmierzać specjalna aplikacja na smartfony. Ale nie będzie łatwo - w walkę o pieniądze dla chorych dzieci włączają się również biegacze z Zabrza, Wrocławia i Częstochowy. Rusza Projekt Honorowy Dawca Energii Fortum. Patronują mu: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik i prezydent Bytomia Damian Bartyla.

Projekt Honorowy Dawca Energii Fortum zaczęła się w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny i potrwa do końca września. Może w nim wziąć udział każdy, kto lubi biegać, bez względu na miejsce zamieszkania. Zatem, namówcie rodzinę i znajomych spoza Bytomia, by biegając, myśleli o naszym mieście.

Wystarczy, że ściągną bezpłatną aplikację na smartfona i wybiorą Bytom, jako miasto, dla którego chcą biegać. Podczas biegu włączona aplikacja zlicza przemierzone kilometry i automatycznie sumuje je dla poszczególnych miast. W zależności od ilości przebiegniętych kilometrów, Fortum przekaże na pomoc dzieciom z czterech miast wsparcie finansowe w wysokości: 40 tys. zł za pierwsze miejsce, 30 tys. zł - za drugie, 20 tys. zł - za trzecie oraz 10 tys. zł za czwarte miejsce.

W Bytomiu będzie to pomoc dla podopiecznych Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Aplikacja na stronie: www.honorowydawcaenergiifortum.pl

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Fundacja im. Stefana Batorego jest organizatorem akcji Masz Głos, Masz… wsparcie!

Rozpoczął się nabór do akcji Masz Głos, Masz Wybór. Dołącz do akcji - zmieniaj okolicę, angażuj społeczność, zdobywaj doświadczenie oraz uznanie!

Do akcji zapraszamy organizacje, grupy nieformalne, uniwersytety trzeciego wieku, szkoły, biblioteki, domy kultury, młodzieżowe rady gminy - wszystkich, którzy chcieliby zmieniać swoje sąsiedztwo, a jednocześnie zacieśniać współpracę mieszkańców z lokalnymi władzami.

- Przygotowaliśmy sześć tzw. zadań, czyli instrukcji, co zrobić by doprowadzić do korzystnej zmiany - wyjaśnia Joanna Załuska z Fundacji Batorego, dyrektor programu MGMW. – Każdy znajdzie coś dla siebie.

W tym roku uczestnicy akcji będą m.in. zmieniać przestrzeń (np. rewitalizować skwery), usprawniać komunikację pomiędzy mieszkańcami a lokalną władzą, organizować pikniki, obchody świąt, lokalne igrzyska sportowe. Inni pozmieniają godziny pracy biblioteki, menu w szkolnej stołówce lub lokalne regulaminy konsultacji społecznych – by ludziom żyło się po prostu lepiej i wygodniej.

Aby wziąć udział w akcji, należy zarejestrować się na www.maszglos.pl i wybrać konkretne zadanie. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymają wsparcie doświadczonego eksperta (mailowe, telefoniczne, a nawet osobiste) Chętni, którzy do akcji zgłoszą się przed 28 kwietnia, będą mieli szanse uzyskać wsparcie rozszerzone – udział w finansowanych przez Fundację Batorego weekendowych szkoleniach, a nawet mikrogrant na pokrycie drobnych wydatków związanych z realizacją zadania.

- Do akcji zapraszamy również te grupy oraz organizacje, które nie mają wielkiego doświadczenia w działaniach w przestrzeni publicznej, z szerszymi kręgami mieszkańców lub we współpracy z lokalnymi władzami. Pomożemy – podkreśla Joanna Załuska.

Najskuteczniej współpracującym uczestnikom i przedstawicielom władz przyznajemy nagrodę Super Samorząd. W latach 2011 oraz 2012 patronował jej Prezydent RP, Bronisław Komorowski.

------------------------------------------------------------------------------------------------

22 marca 2013 - Wernisaż "Świat Rity Dubas"

W miniony piątek w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu miała miejsce szczególna uroczystość. Szczególna przede wszystkim dla nas, członkiń Ligi Kobiet Nieobojętnych, ale też zapewne dla licznie przybyłych gości. Odbył się tu bowiem wernisaż prac naszej zmarłej rok temu koleżanki i przyjaciółki – Rity Dubas.

Rita była wyjątkowa. Jej pasją była fotografia, ale zajmowała się też malarstwem, rzeźbą i literaturą. Jej osiągnięcia zyskały szacunek i uznanie środowiska artystycznego, dla nas jednak była przede wszystkim wyjątkowym człowiekiem. Otwartym na drugiego człowieka, wrażliwym, zawsze gotowym porozmawiać, wysłuchać, pomóc. Kiedy w ciepłych, serdecznych słowach wspominała Ją Krysia Jankowiak-Markwica, wiele osób na sali miało w oczach łzy. Rita była ważną postacią naszego stowarzyszenia, ale była też ważna dla miasta i młodych artystów. Angażowała się bowiem w wiele ważnych dla miasta inicjatyw. Zawsze chętnie służyła pomocą, nie pozwalała, by marnowały się talenty. Młodych, zdolnych ludzi wspierała w rozwijaniu pasji. Była mecenasem i promotorem sztuki. Słynęła z pięknych, oryginalnych kapeluszy, które zawsze nosiła.

Podczas wernisażu mieliśmy okazję wysłuchać także jednego z kilku poświęconych Ricie wierszy jej wieloletniej przyjaciółki Anny Malewicz oraz wspomnień przyjaciela, fotografa Andrzeja Płochockiego.

Przygotowana przez Izabellę Kuehnell i Zosię Czech prezentacja przypomniała zebranym najważniejsze fakty z ciekawego, często tragicznego życia Rity. To Jej pokolenie przecież w szczególny sposób doświadczyło podziałów kulturowych i narodowościowych. Ona jednak im nie uległa. „Nie czuję się żadną mniejszością. Ani niemiecką, ani polską. Tu jestem po prostu u siebie”. Te słowa wypowiadane przez Ritę usłyszeliśmy w najnowszym, wyświetlonym po raz pierwszy publicznie, filmie dokumentalnym obecnego także na wernisażu Michaela Majerskiego „Oberschlesien, tu gdzie się spotkaliśmy”.

Rito, brakuje nam Ciebie!

Jej fotografie, obrazy i kapelusze możemy oglądać w Muzeum Górnośląskim.

16 marca 2013

 W sobotę 16 marca w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu odbył się wernisaż prac XXIV Konkursu Górnośląskich Kroszonek 2013. Zgłoszone do konkursu kroszonki zostały wykonane kilkoma technikami m.in.: rytowniczą, woskową, nowatorską.
W
tegorocznej edycji konkursowej zostały przedstawione 72 zestawy prac z całego województwa śląskiego. W gronie wystawiających swoje prace było aż 35. debiutantów! Dyrektor Muzeum Górnośląskiego podkreślił, iż cieszy go liczny udział młodych osób w tym konkursie, bowiem to dobrze rokuje na przyszłość. Wśród patronów wydarzenia było Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojetnych, które przyznało wyróżnienie debiutantce Pani Beacie Janus z Siemianowic Śląskich (urodzonej jak się okazało w Bytomiu!). Zestaw kroszonek Pani Beaty był wykonany techniką nowatorską. Pisanki zdobione filcem, kolorowe, misternie przeplatane, witrażowe zachwyciły nasze koleżanki. W imieniu Prezeski Stowarzyszenia Anny Kowolik wyróżnienie wręczyła - z przyjemnością - Krystyna Jankowiak-Markwica.

 15 marca 2013 - spóźniony Dzień Kobiet w YASUMI.

My też postanowiłyśmy sobie zrobić święto! Na zaproszenie Instytutu Zdrowia i Urody YASUMI w Bytomiu licznie stawiłyśmy się w piątkowy wieczór, by we własnym gronie zakosztować trochę luksusu. Miałyśmy okazję wypróbować na własnej skórze (dosłownie!!) różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych, skonsultować się z dietetyczką, zasięgnąć porady kosmetyczek, wreszcie przeżyć metamorfozy za sprawą pani wizażystki z EMC Studio, pani Doroty Rzepkowskiej z salonu fryzjerskiego YASUMI, która wyczarowała na naszych głowach nowe, zaskakujące nieraz nas same fryzury, no i oczywiście pań kosmetyczek, które pokazały, jak kilkoma ruchami można przy pomocy makijażu odmienić swój wygląd. Jak być piękną! Zabawa była przednia!!

 14 lutego 2013 roku w 200 krajach na świecie i w 30 miastach w Polsce miało miejsce historyczne wydarzenie - kobiety, dziewczyny, dziewczynki i chłopcy, mężczyźni, którzy naprawdę kochają i wspierają kobiety - tańczyli, by w ten sposób nagłośnić problem przemocy wobec kobiet i protestować przeciwko temu zjawisku. Akcję poparły znane osoby na całym świecie - polityczki i politycy, celebrytki i celebryci. Akcję poparł także premier Donald Tusk, ale nie zatańczył. Mamy nadzieję, że słowa wsparcia polskiego premiera zamienią się także w czyny.

Tańczyli, ponieważ na całym świecie około miliarda kobiet padło ofiarą gwałtu, a w Polsce szacuje się, że przemocy seksualnej i fizycznej doświadcza od 700 tys. do miliona kobiet.

Do akcji przyłączył się także Bytom. Tańczyłyśmy na bytomskim Rynku.

Relacje z wydarzeń w całej Polsce można znaleźć na polskiej stronie akcji na facebooku.

My, kobiety, zapowiadamy - ten taniec się nie skończy, dopóki przemoc wobec kobiet nie stanie się priorytetowym zadaniem w naszym kraju!

I jeszcze musimy się pochwalić. Tak napisano o nas:

BYTOM tańczył do piosenek zespołu ABBA. "Prym wśród tańczących wiodły przebrane za artystów z zespołu Abba, panie z Ligi Kobiet Nieobojętnych". Wielkie brawa za kreatywność!!!

http://www.youcolor: #000000; font-size: 10pt;akcja plenerowa w wykonaniu aktorów Teatru Biuro Podróży oraz młodzieżypmargin-bottom: 6pt; line-height: 150%; text-align: center;tube.com/watch?v=WSDOPM7TYWU&feature=player_embedded

 

BAL BYTOMIANEK I BYTOMIANKA ROKU

W ostatnią sobotę karnawału 9 lutego br. w sali restauracji „Myśliwska” przy ul. Alojzjanów 27 odbył się tradycyjny BAL BYTOMIANEK, którego organizatorem jest LIGA KOBIET NIEOBOJĘTNYCH. Coroczny bal to krótkie podsumowanie działań stowarzyszenia w minionym roku, wręczenie statuetki oraz tytułu Bytomianki Roku, wspaniała zabawa taneczna i wiele innych atrakcji. Panie nie zapominają także o celu charytatywnym. Liga w 2012 r. zebrała w sumie 30.818 zł i przekazała je na pomoc potrzebującym bytomianom: Natalii Majchrzak, Krzysiowi Tobórowi, Szymonowi Szpakowi oraz na rzecz projektu rzeźby plenerowej upamiętniającej Karin Stanek. Projekt rozpoczęty dwa lata temu zmierza do finału, dlatego kobiety nieobojętne nawet podczas tegorocznego balu zbierały pieniądze na ten właśnie cel w ramach zbiórki publicznej.

Statuetka Bytomianki Roku trafiła do Bożeny MALIK – szefowej Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Bytomiu. Nagrodę wręczyli Anna Kowolik – prezeska LKN wraz z prezydentem Bytomiapanem Damianem Bartylą. Przypomnijmy, że decyzję o przyznaniu tego tytułu podjęła kapituła męska w składzie: Damian Bartyla – prezydent Bytomia, Andrzej Szymczyk – Komendant Policji Miejskiej, Krzysztof Gajos – prywatny przedsiębiorca, Andrzej Wężyk - radny, Piotr Bula - radny, Dominik Abramowicz – dyrektor Muzeum Górnośląskiego, Ireneusz Herisz – Dyrektor MDK nr 1, Marcin Hałaś – redaktor Życia Bytomskiego. Bożena Malik zwyciężyła równie wspaniałe kandydatki do tego tytułu: Sylwię Frątczak – prezeskę Rugby Klub Czarni Bytom, Martę Król – wokalistkę jazzową, Magdalenę Goik – pisarkę łączącą w swych książkach tematykę kobiet i Bytomia.

Była to piękna i wzruszająca dla laureatki uroczystość. Wiele gratulacji, wyjątkowych słów, kwiatów, tort przygotowany specjalnie dla Bytomianki Roku oraz gości. Dużą atrakcją balu był popis Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin – Bytomskiego Oddziału Zbrojnego. Pasjonaci kultury średniowiecza przygotowali pokaz tańca oraz specjalne widowisko przy użyciu tzw. ognia kontrolowanego. Podobał się również tradycyjny występ członkiń Stowarzyszenia LKN w układzie choreografki Anny Majer tym razem do muzyki w stylu lat 70-tych. Kobiety nieobojętne pokazały, że potrafią nie tylko pracować społecznie, ale także mają poczucie humoru, odwagę by wyjść na scenę i po prostu doskonale się bawić.

Bytomianki zaszczycili obecnością na balu wszyscy prezydenci Bytomia: Damian Bartyla, Andrzej Panek, Henryk Bonk, Aneta Latacz. Nie zabrakło także innych znamienitych osobistości naszego miasta – komendantów policji, dyrektorów instytucji, prezesów firm, przedsiębiorców, przedstawicieli kultury i organizacji pozarządowych, a przede wszystkim przyjaciół i sympatyków Ligi Kobiet Nieobojętnych. Uczestnikom balu tego wieczoru towarzyszył zespół 4-osobowy OSCAR BAND. Zabawa taneczna trwała do 4 rano. Oficjalną część balu zakończyło wręczenie „przechodniego” Anioła Dobrego Gestu, który z rąk pani Ludmiły Jamy-Voigt powędrował na 12 miesięcy do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Anioł został podarowany Stowarzyszeniu LKN przez Galerię Stalowe Anioły 8 lat temu, pierwsza jego licytacja stworzyła historię i sprawiła, że stał się symbolem wsparcia, które przynosi wiarę, daje siły, pozwala przetrwać trudny czas. Piękną niespodziankę Bytomiance Roku sprawiła Bytomianka Jesieni – Marta Król zaśpiewała specjalnie dla Bożeny Malik i oczarowała wszystkich gości. (Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski).

SZANOWNI PAŃSTWO - TAKIE SĄ NASZE BYTOMIANKI ! NIEOBOJĘTNE i WSPANIAŁE.

 Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nas wsparli i ufundowali wspaniałe nagrody. Przepraszamy, jeżeli kogoś pominęłyśmy:

Dla ducha: 2 - osobowe zaproszenia ufundowały teatry śląskie:
Opera Śląska w Bytomiu
Teatr Rozrywki w Chorzowie
Teatr Zagłębia w Sosnowcu
Teatr Śląski w Katowicach
Teatr Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach
Teatr Nowy w Zabrzu
Gliwicki Teatr Muzyczny - to część kulturowa

Armada Development Sp. z o.o. – lekcje gry w golfa dla całej rodziny
PSS Społem - kosz pełen wykwintnych smakołyków
Restauracja Łania w Parku Śląskim w Chorzowie – kolację dla 2 osób

Dla ciała: salony kosmetyczno-fryzjerskie
Studio Urody Czarna Mamba przy ul. Piłsudskiego
Yasumi przy ul. Podgórnej
Salon fryzjerski w Agorze Bytom "Renomme"
Perfect Nails & Body - kosmetyki
BODY LINE - fitness studio
oraz
firma VOIGT - środki czystości
a także kilku sponsorów skromnych i cichych, takich prywatnych. Jak tylko wyrażą chęć i pozwolenie, również o nich tu wspomnimy!!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Karin Stanek" Alina Moś-Kerger

 W ponad pół wieku od spektakularnego debiutu Karin Stanek powstaje monodram, w którym Agnieszka Wajs brawurowo wciela się w postać pierwszej polskiej „rokendrolówy”, jak nazwał Karin Marian Lichtman - członek zespołu „Trubadurzy”.

Karin Stanek to pochodząca z Bytomia piosenkarka, która w latach 60. wylansowała takie przeboje, jak m.in. „Malowana lala”, „Chłopiec z gitarą” i „Jedziemy autostopem”. Nazywano ją różnie: „sekskapiszonem big-bitu”, „pchełką z gitarą”, ale i „chłopczycą w spodniach, z przedziwnym akcentem”.

Jeżeli zmieniła się w końcu z dziewczynki w kobietę, trudno było to zauważyć, bo lata całe zaplatała warkocze, ubierała białą bluzkę i czarne spodnie. Jeżeli dojrzała jako artystka, niełatwo było to dostrzec, bo do końca zabawiała publiczność, śpiewając o tym, że „chłopca z gitarą chce”. Zanim umarła - zniknęła na wiele lat. Jej postać postanowiła przybliżyć publiczności Alina Moś-Kerger w napisanym przez siebie monodramie. 

„Nim zasiadłam do pisania scenariusza, przeczytałam tysiące notatek prasowych, przesłuchałam wiele piosenek, skontaktowałam się z ludźmi, którzy znali Karin osobiście. A mimo to spektakl, który powstaje, to wciąż tylko moje wyobrażenie o niej, autorska wizja jej losów. I wśród znanych wszystkim piosenek na scenie zaistnieją sytuacje, które być może nigdy się nie zdarzyły – choć mogły - rozmowy, które nigdy się nie odbyły i postacie, które nigdy w życiu Karin się nie pojawiły. Mimo to wydaje się, że jakaś prawda o piosenkarce i tak się z tego obrazu wyłania” - mówi Alina Moś-Kerger, autorka i reżyserka sztuki

Agnieszka Wajs, aktorka, która debiutowała na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego, by potem wystąpić na prawie wszystkich górnośląskich scenach, a ostatnio też w warszawskim Och-Teatrze Marii Seweryn, w monodramie występuje po raz pierwszy.

„Mierzenie się z legendą, tym bardziej gdy jest się samej na scenie, to wielkie wyzwanie. A w przypadku opowiadania o Karin to jeszcze trudniejsze - wszyscy potrafią zanucić „Malowaną lalę” czy „Chłopca z gitarą”, ale o samej piosenkarce, o tym kim była prywatnie, wiedzą nieliczni” - twierdzi Agnieszka Wajs. – „Jedno jest pewne, i widać to nawet na archiwalnych nagraniach, Karin Stanek to żywioł, energia, uśmiech i ogromny urok. My postaramy się jednak pokazać także to kim była Karin Stanek po zejściu ze sceny.” 

Kierownictwo muzyczne spektaklu „Karin Stanek” objął uznany muzyk Piotr Górka. Współpracuje m.in. z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, Teatrem Powszechnym w Łodzi, koncertuje również z Elżbietą Adamiak. To on przearanżował popularne hity Karin Stanek i wraz z zespołem będzie towarzyszył Agnieszce Wajs na scenie. „Przeboje bigbitu kojarzą się jednoznacznie z rock'n'rollem i żywiołowością. Ale okazuje się, że świetnie brzmią także w rytmach bossa-novy, jazzu, a nawet fado, jak u Cesárii Évory. Chociaż oczywiście w spektaklu nie zabraknie też mocnego uderzenia. A wszystko zagramy na żywo – tak jak grała Karin Stanek, Czerwono-Czarni i inne tuzy bigbitu.” - mówi Piotr Górka.  (na podstawie materiałów nadesłanych przez twórców spektaklu)

Spektakl realizowany jest w ramach projektu Młoda Scena Teatru Korez oraz projektu Scena Teatralna Miasta Ogrodów. Prapremiera: 22 lutego 2013 r., Teatr Korez (Katowice).

Honorowy patronat nad spektaklem objął prezydent Bytomia Damian Bartyla. Pokaz w Bytomiu związany jest z upamiętnieniem drugiej rocznicy śmierci Karin Stanek, które przypada 15 lutego.

Organizatorzy pokazu w Bytomiu - Urząd Miejski w Bytomiu i BECEK Bytomskie Centrum Kultury.

Partner pokazu w Bytomiu - Liga Kobiet Nieobojętnych.

50 % wpływów ze sprzedaży biletów zostanie przekazane na dofinansowanie wykonania rzeźby upamiętniającej Karin Stanek. Zbiórkę prowadzi Liga Kobiet Nieobojętnych.

Występuje: Agnieszka Wajs

Reżyseria: Alina Moś-Kerger

Kierownictwo muzyczne: Piotr Górka

Głosu użyczyła: Hanna Piecha

Więcej informacji: http://www.karinstanek.blog.pl/, www.facebook.com/KarinStanekMonodramMuzyczny

CZAS: 24 lutego (niedziela), godz. 17.00

MIEJSCE: BECEK Bytomskie Centrum Kultury, Plac Karin Stanek 1, sala ToTu

KONTAKT:

opiekun projektu: Dagmara Gumkowska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. , 32/3893109 w. 109

kontakt dla mediów: Agnieszka Skowronek, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. , 32/3893109 w. 107

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 ZAWIADOMIENIE O WYNIKU ZBIÓRKI PUBLICZNEJ

 Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych w Bytomiu przy Placu Karin Stanek 1 przeprowadziło zbiórkę publiczną na podstawie decyzji nr 272/GM/2012 z dn. 08 lutego 2012 r. wydanej przez Marszałka Województwa Śląskiego. W trakcie zbiórki, polegającej na dobrowolnych datkach, zebrano 4828,00 zł. Zebrana kwota zostanie przeznaczona na realizację projektu - powstania rzeźby plenerowej poświęconej pamięci bytomianki – piosenkarki Karin Stanek.

Z tytułu przeprowadzenia zbiórki publicznej Stowarzyszenie nie poniosło żadnych dodatkowych kosztów.

Bytom, dn. 25.01.2013 r.                                  Zarząd Stowarzyszenia LKN

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ZAWIADOMIENIE O WYNIKU ZBIÓRKI PUBLICZNEJ

 Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych w Bytomiu przy Placu Karin Stanek 1 na podstawie decyzji Nr PB.5311.5.2012 z dn. 01 lutego 2012 r. wydanej przez Prezydenta Miasta Bytomia przeprowadziło zbiórki publiczne na rzecz pomocy dla Szymona Szpaka oraz Krzysia Tobora.
W wyniku tych zbiórek uzyskano kwoty: 6.650,- zł na rzecz Sz. Szpaka i 1000,- zł na rzecz K.Tobora.

Zebrane pieniądze zostaną w całości przeznaczone na pomoc dla obydwu chłopców.

 Z tytułu przeprowadzenia zbiórki publicznej Stowarzyszenie nie poniosło żadnych dodatkowych kosztów.

 Bytom, dn. 25.01.2013 r.                                  Zarząd Stowarzyszenia LKN

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

16.01.2013 odbyło się zebranie LKN poświęcone organizacji Balu Bytomianek.

6.01.2013 Członkienie Ligi Kobiet Nieobojętnych licznie uczestniczyły w Koncercie Noworocznym z udziałem naszej Bytomianki Jesieni Marty Król.