Warning: include(ie6warning.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /kobiety-bytom/templates/as002031/index.php on line 42

Warning: include(ie6warning.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /kobiety-bytom/templates/as002031/index.php on line 42

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'ie6warning.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php53/lib/pear') in /kobiety-bytom/templates/as002031/index.php on line 42

Byłyśmy aktywne w 2014 r.

 

15.12.2014 r.

Tego dnia postanowiłyśmy choć na chwilę zapomnieć o świątecznych porządkach, przygotowaniach i karuzeli dnia codziennego i w swoim gronie, w ciepłej atmosferze, przy kolędach złożyć sobie świąteczne życzenia.

Było pyszne, przygotowane przez naszą koleżankę Danusię jedzenie, były upieczone przez inne koleżanki wyśmienite ciasta. Było trochę śmiechu, kiedy przewróciła się choinka, trochę wzruszeń, trochę zaskoczenia, kiedy naszej Wiceprezesce Krysi chyba po raz pierwszy w życiu brakło słów. Dobrze mieć tyle bratnich dusz wokół siebie! (parę zdjęć w Galerii).

 

6.12.2014 r.

"MUZYCZNE SERCA DZIECIOM" to tytuł charytatywnego koncertu mikołajkowego, który odbył się 6 grudnia w Operze Śląskiej na rzecz Stowarzyszenia Pielęgniarsko-Opiekuńczego z Częstochowy "Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie", które powstało w 1999 roku i funkcjonuje jako zrzeszenie ludzi pragnących nieść fachową opiekę i pomoc dzieciom przewlekle chorym, niepełnosprawnym i porzuconym przez rodziców.

Udział wzięli soliści, balet i orkiestra Opery Śląskiej oraz zaproszeni goście: nasze Bytomianki Marta Król i Kasia Moś, wykonawcy popularnego programu telewizyjnego „Superstarcie” – Stanisław Karpiel-Bułecka i Adam Sobierajski oraz Michał Gasz – laureat „Szansy na sukces”, wokalista w zespole Piotra Rubika.

W programie koncertu znalazły się także znane i lubiane przeboje muzyki operowej, musicalowej i rozrywkowej, m.in. utwory z opery „Carmen” czy musicalu „My fair lady” w wykonaniu artystów Opery Śląskiej.

Wszyscy wykonawcy wystąpili charytatywnie, a całkowity dochód z koncertu i przeprowadzonej aukcji został przeznaczony na działalność statutową stowarzyszenia.

Koncert reżyserowała nasza koleżanka Ania Majer. Aniu, było pięknie i wzruszająco.

17.11.2014

Jakoś ostatnio docierają do nas same miłe wiadomości -  15 listopada odbył się doroczny koncert „Serce za serce”, podczas którego Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi nagradza swoich darczyńców. Gala, zainicjowana przed laty przez prof. Religę, odbyła się w Zabrzu już po raz 23. Decyzją Rady Fundacji podczas tegorocznej gali statuetkę  „Przyjaciel Fundacji” otrzymała nasza koleżanka, Bytomianka Marca i Roku 2005 Ludmiła Jama-Voigt.

Ludmiło - serdecznie gratulujemy. Jesteśmy z Ciebie dumne!

11 Listopada

Obchody Święta Niepodległości w naszym mieście rozpoczęły się o godzinie 11:11 w Parku Kachla, kiedy na starcie stanęli uczestnicy okolicznościowego biegu, ubrani w białe i czerwone koszulki i utworzyli "żywą" flagę Polski.

Oficjalne obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą „Solidarności”. Następnie w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiona została msza święta za Ojczyznę. O godzinie 17 z ulicy Pułaskiego wyruszył pochód złożony z władz miasta, parlamentarzystów, radnych Rady Miejskiej, pocztów sztandarowych, pododdziału 34. dywizjonu obrony powietrznej z Bytomia, harcerzy, policjantów, strażników miejskich i tłumnie zgromadzonych mieszkańców miasta, kierując się pod Pomnik Wolności, pod którym odbyła się oficjalna część uroczystości. Do zgromadzonych przemówił prezydent Bytomia Damian Bartyla. Żołnierze oddali trzykrotnie salwę honorową, zawyły też syreny. Przybyłe delegacje bytomskich instytucji miejskich, ugrupowań politycznych, szkół, służb mundurowych, stowarzyszeń biznesowych, sportowych i kulturalnych złożyły kwiaty pod pomnikiem. My również tam byłyśmy i wspólnie z mieszkańcami Bytomia świętowałyśmy to ważne polskie święto państwowe obchodzone  dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sobota 8 listopada 2014

Tego dnia w Bytomskim Centrum Kultury odbyła się miła, coroczna uroczystość - wręczenie Medali Miasta Bytomia i statuetek Muza 2014.

Jak napisano na stronie UM - „W Bytomiu nie brakuje ludzi niebanalnych, zaangażowanych, oddanych temu co robią i miastu. Dzięki takim postacią Bytom może być dumny ze swoich mieszkańców. W trakcie specjalnej gali władze miasta uhonorowały ich Medalem Miasta Bytomia i nagrodą Muzy 2014".

„Medal Miasta Bytomia” przyznaje Prezydent Miasta na wniosek Kapituły osobom lub instytucjom za szczególne osiągnięcia dla miasta w 5 dziedzinach: gospodarczej, naukowej, kulturalnej, społecznej, sportowej. Drugie wyróżnienie to Nagroda Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury - Muza 2014. Muzy przyznano po raz pierwszy w 1997 roku. Głównym założeniem przyświecającym idei jej wręczania była chęć wyróżnienia osobowości, których działalność w zakresie kultury przyczyniła się do rozwoju miasta i poszerzenia kultury lokalnej. Statuetka jest formą uznania za twórczość artystyczną w danym roku lub za całokształt dokonań artystycznych. Przyznaje się ją w trzech kategoriach: osiągnięcia twórcze, upowszechnianie kultury, zarządzanie kulturą.

W tym roku laureatami „Medalu Miasta Bytomia” 2014 zostali:

Mariusz BACIK - w dziedzinie sportowej

Ryszard GRZEGORCZYK – w dziedzinie sportowej

Joachim KLIMZA – w dziedzinie gospodarczej i społecznej

Piotr KLIMZA – w dziedzinie społecznej

Artur KOMOR – w dziedzinie społecznej i gospodarczej

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych - w dziedzinie społecznej

Towarzystwo Miłośników Bytomia – w dziedzinie kulturalnej

Nam jednak najbliższa jest w tym roku statuetka Muzy 2014. Jej Laureatką została bowiem nasza koleżanka ligowa, nasza „pani profesorka”, „pani trenerka”, osoba, która dba o to, byśmy miały strawę dla ducha i dla ciała – ANIA MAJER.

Statuetka została Jej przyznana w kategorii osiągnięcia twórcze. Ania to tancerka, pedagog, choreograf, wielbicielka sztuki. Związana z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową w Bytomiu, a następnie Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach. Od 1992 r. współpracuje z Operą Śląską w Bytomiu. Twórczyni spektakli baletowych „Kot w butach” oraz „Kopciuszek”. Autorka choreografii i ruchu scenicznego do spektakli operowych „Widma”, „Poławiacze pereł”, „Qvo Vadis”, „Tannhüser” oraz Koncertu „Muzyczna Podróż – od Broadway`u do Hollywood”. Laureatka Złotej Maski dla najlepszego twórcy scenicznego za etiudę „Bolero” do muzyki Ravela. Współpracuje z teatrami dramatycznymi na Śląsku oraz Operą Wrocławską. Realizuje warsztaty taneczne w całej Polsce. Od 10 lat działa społecznie na rzecz miasta w Stowarzyszeniu Liga Kobiet Nieobojętnych, współpracuje z Uniwersytetem III Wieku.

Dla nas prowadzi zajęcia gimnastyczne, mobilizuje do uczestnictwa w najrozmaitszych imprezach kulturalnych, jej dziełem są nasze występy na balach Bytomianek, a przy tym jest niesłychanie ciepłą i serdeczną osobą.

ANIU!! Jesteśmy z Ciebie bardzo dumne!!!! Gratulujemy!!!

Mamy jeszcze jeden powód do dumy i radości, bowiem statuetkę w dziedzinie upowszechnianie kultury otrzymała nasza Bytomianka Jesieni 2010 i Bytomianka Roku 2010 Elżbieta „Basia” SOCHACKA, „aktywna animatorka upowszechniania kultury, która od lat zajmuje się organizowaniem wszelkiego rodzaju wydarzeń kulturalno-edukacyjnych na terenie miasta. Od 60 lat związana z bytomskim „Elektronikiem”. Niestrudzona propagatorka Szkoły, w 1996 r. zainicjowała i powołała Klub Emerytów, Absolwentów i Sympatyków „Elektronika”. Pomysłodawczyni różnych przedsięwzięć kulturalnych, imprez środowiskowych oraz akcji charytatywnych. Odkrywczyni talentów wokalnych m.in.: Ewy Urygi. Laureatka wielu nagród za działalność na rzecz Bytomia i instytucji kultury naszego miasta - w tym Medalu Miasta Bytomia oraz tytułu „Bytomianka Roku 2010”. Miłośniczka brydża, która przekazując cenne pamiątki wspomaga Muzeum Górnośląskie oraz pomaga Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Miechowicach”.

Basia to osoba, której radości życia, pogody ducha, przedsiębiorczości możemy wszyscy zazdrościć.

Basiu, serdecznie gratulujemy i cieszymy się razem z Tobą!!!

Oprócz Ani i Basi statuetki Muzy 2014 otrzymali:

Mariusz KAŁAMAGA - w kategorii osiągnięcia twórcze i upowszechniania kultury

Anna RAK – w kategorii upowszechnianie kultury

Towarzystwo Śpiewacze Chorus Sancti Gregorius – w dziedzinie upowszechnianie kultury

Całość imprezy z właściwym sobie wdziękiem i ciepłem prowadziła nasz Wiceprezeska Krysia Jankowiak-Markwica, a uroczystość uświetnił koncert polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Orkiestra jest 80 osobowym zespołem uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II im. Fryderyka Chopina w Bytomiu.

Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak mówi piosenka "To były piękne dni, po prostu piękne dni.....". Obejrzyjcie razem z nami!

Prezentacja naszych 10 lat razem 2004/2014

 

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dotarła do nas informacja, że pomocy potrzebuje Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy dla Dzieci. Może Ty będziesz mógł pomóc! Wejdź na stronę www.ufnosc.pl

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W imieniu organizatorów chcemy serdecznie zaprosić do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

GALA HONOROWYCH DAWCÓW NADZIEI – 13.11.2014r.

Fundacja „Dom Nadziei” prowadzi jedyny na Górnym Śląsku ośrodek, który pomaga młodzieży uzależnionej od alkoholu i narkotyków. To szczególne miejsce. Tu naprawdę wiele się zmienia. W ciągu 19 lat działalności ośrodka ze wsparcia skorzystało ponad 1700 osób. Uwierzyliśmy, że każda z tych osób zasługuje na drugą szanse i poświęciliśmy godziny pracy, aby nasi wychowankowie mogli rozpocząć zupełnie nowe - trzeźwe życie. Wspólnie pomagamy aby to co dziś wydaje się być nie osiągalne, stało się możliwe i warte wysiłku. Nie ma dla nas słowa „niemożliwe”.

13 listopada 2014 r. w Bytomskim Centrum Kultury nasza Fundacja po raz pierwszy zorganizuje Galę Honorowych Dawców Nadziei. W programie znajdzie się spektakl „Romantic Story” przygotowany przez naszych wychowanków pod kierownictwem Jacka Szwesty. Niezapomnianych przeżyć dostarczy również zespół „Niemuzyczni” z PWST. Kulminacyjnym punktem będzie wręczenie statuetek: Przyjaciel Fundacji „Dom Nadziei”. Chcemy w ten sposób podziękować i uhonorować osoby, które wielokrotnie poświęcały swój czas i wysiłek dla dobra naszej organizacji.

W czasie gali przeprowadzimy aukcję rzeczy dziwnych i ciekawych. Całość dochodu przeznaczona będzie na budowę nowego boiska dla wychowanków ośrodka oraz modernizację podwórka.

Pod młotek pójdą m.in: obraz „Uroczysko” autorstwa pani Grażyny Burzak, mozaikowy motyl wykonany przez wychowanków Katolickiego Ośrodka „Dom Nadziei” w Galerii Stalowe Anioły w Bytomiu,   plakat oraz koszulka z podpisem Damiana Jonaka - Mistrza świata federacji WBC i grupy hip-hopowej „Bezimienni” czy też książkę „Robert Lewandowski pogromca Realu. Moja prawdziwa historia” z autografem autora.

Bilety w cenie 10 złotych kupić można w :
- Kasie Bytomskiego Centrum Kultury przy ul. Karin Stanek 1
- Fundacji „Dom Nadziei” przy ul. Konstytucji 9
- Zakładzie krawieckim Marioli Fisher, ul. Strażacka 8

Oraz za pośrednictwem strony internetowej : www.domnadziei.pl

 

Sobota, 18 października 2014 roku.

Tego dnia Liga Kobiet Nieobojętnych świętowała swoje X Urodziny. Tak, trudno w to uwierzyć, ale minęło 10 lat naszej działalności!

W sali balowej restauracji Myśliwska razem z Nieobojętnymi na balu z okazji 10-lecia działalności LKN dla Bytomia oraz jego mieszkańców bawiło się ponad 160 osób.

Wśród gości byli m.in.: Poseł Jacek Brzezinka, Prezydent Bytomia Damian Bartyla, wiceprezydent Aneta Latacz, wiceprezydent Andrzej Panek oraz poprzedni Prezydenci naszego miasta - Krzysztof Wójcik, pod którego auspicjami powstało Stowarzyszenie, oraz Piotr Koj. Nie zabrakło przyjaciół i sympatyków Stowarzyszenia, w tym Radnych Miasta – Haliny Biedy, Joanny Stępień, Piotra Buli, Andrzeja Wężyka, Andrzeja Kostka, Michała Biedy, a także dyrektorów instytucji oraz firm miejskich, prezesów stowarzyszeń, laureatek tytułu Bytomianki oraz Bytomianina Roku - pierwszego w historii nagrodzonego przez Stowarzyszenie mężczyzny – Pana Piotra Mankiewicza. Prezeski LKN Anna Kowolik i Krystyna Jankowiak-Markwica uhonorowały i podziękowały wszystkim Prezydentom za współpracę, zaangażowanie, życzliwość i wspieranie Ligi w jej działaniach. Do grona Honorowych Członkiń Stowarzyszenia zaprosiły Anetę Latacz i Halinę Biedę.

Na początku balu goście bawili się przy standardach muzyki rozrywkowej, wykonywanych przez Orkiestrę Wojskową w Bytomiu pod dyrekcją Krystiana Siwka oraz Pawła Szczota, później przy muzyce zespołu OscarBand. Dla nieobojętnych i ich gości zaśpiewała Ewa Uryga – EVAH oraz Agnieszka Maliszczak.

Kilka słów o początku powstania Stowarzyszenia przekazała gościom pomysłodawczyni i pierwsza Prezeska Ewa Petrymusz.

Przedstawiono prezentację dokumentującą 10-letnią działalność Ligi Kobiet Nieobojętnych oraz wystawę zdjęć, dokumentującą ważniejsze wydarzenia inicjowane przez Stowarzyszenie.

14-częściowy tort jubileuszowy (14 stolików gości na balu) na uroczystość przygotowała i ufundowała Cukiernia bytomianki Barbary Jerszy.

Podczas balu można było również wylosować nagrody, a każdy z gości został obdarowany upominkiem.

Stowarzyszenie wraz członkiniami honorowymi liczy blisko 60 pań. Mimo, iż nie wszystkie były obecne na balu, to z trudem zmieściły się przed sceną Restauracji Myśliwska. Panie w ok. 50 osobowym składzie podziękowały wszystkim gościom i wręczyły pamiątkowe kalendarze, które wykonały z okazji 10-lecia. Kalendarz jest projektem, w którym udział jako modelki wzięły przedstawicielki Stowarzyszenia. Każda fotografia kobiety z rekwizytem oraz hasłem i mottem czyni opowieść o sztandarowych projektach Ligi dla Miasta. Zdjęcia do kalendarza wykonała bytomianka, laureatka wielu prestiżowych nagród, Veroniq Zafon. Cały projekt „Nieobojętne w przestrzeni Bytomia”, na który składają się konkurs na film promocyjny o Bytomiu, konkurs na trasę wycieczki po mieście, projekt i wykonanie kalendarza, pamiątkowy album z okazji 10-lecia LKN i organizacja Balu Bytomianek został dofinansowany ze środków Gminy Bytom w ramach zadania publicznego o nazwie „Nieobojętne w przestrzeni Bytomia”. Tak więc bal i kalendarz jest częścią trwającego nadal projektu.

Już wkrótce zostanie wydany Album 10-lat LKN, który będzie okazją do ponownego spotkania
z Nieobojętnymi. Najbardziej znane projekty Stowarzyszenia, tak prężnie działającego w mieście, to: Plebiscyt Bytomianki Pór Roku oraz Roku, Plebiscyt Bytomianina Roku, Turniej pamięci Andrzeja Motyki, Bytom Wielokulturowy, Spotkania nieobojętne, upamiętnienie bytomskiej piosenkarki Karin Stanek w postaci rzeźby plenerowej przy Bytomskim Centrum Kultury. Aktywne kobiety biorą także udział w wielu innych przedsięwzięciach, organizują akcje charytatywne, koncerty na rzecz potrzebujących bytomian, realizują wystawy, współpracują przy eventach miejskich. Są przykładem organizacji pozarządowej, która wymieniana jest jako wzorcowa i zawsze w pierwszym rzędzie jeśli chodzi o aktywność i wizytówkę Bytomia.

Zapraszamy do Galerii, gdzie można zobaczyć zdjęcia z uroczystości. Autorami zdjęć są pan Andrzej Płochocki i nasza ligowa koleżanka Beata Kocyba. Za udostępnienie zdjęć panu Andrzejowi  gorąco dziękujemy!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

28.09. 2014 r.

 

"Koncertem trzech tenorów"- Damiana Chróścińskiego, Patrycego Hauke oraz Piotra Nikla – artystów Operetki Śląskiej,
z fortepianowym akompaniamentem Grażyny Griner rozpoczęło się jesienne muzykowanie w kościołach Miechowic.

Koncert połączony był z wręczeniem nagrody Ostoja Pokoju im. Matki Ewy. Matka Ewa jest symbolem całkowitego i bezinteresownego oddania się drugiemu człowiekowi i szlachetnej działalności społeczno-charytatywnej. Nagroda została ustanowiona wspólnie przez gminę Bytom, samorządy województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego oraz Diecezję Katowicką Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Upamiętnia Ewę von Tiele-Winckler i dzieło jej życia - Ostoję Pokoju. Ma na celu wyłonienie oraz uhonorowanie osób i podmiotów zajmujących się działalnością społeczną i charytatywną na rzecz mieszkańców z terenu województw śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

W tym roku nagroda została przyznana po raz trzeci, a jej laureatem został Dyrektor Fundacji „Dom Nadziei” Ksiądz Bogdan Peć. Laudację honorującą odczytała nasza Wiceprezeska Krystyna Jankowiak bowiem to my zgłosiłyśmy kandydaturę ks. Bogdan Pecia. Biskup katowickiej diecezji kościoła ewangelicko-augsburskiego Marian Niemiec oraz prezydent Bytomia Damian Bartyla wręczyli laueratowi zaszczytne wyróżnienie.

Ks. Bogdan Peć dziękując za nagrodę podkreślił, że jest ona wyróżnieniem dla wszystkich terapeutów i współpracowników Domu Nadziei.

GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów.

(patrz: Galeria. Zdjęcia dzięki uprzejmości pana P. Jelenia)

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Weekend 12-14 września. Działo się, oj działo w ten weekend w naszym mieście. Pożegnanie Lata w SP 45, Światowy Zjazd Bytomian, Jarmark Średniowieczny z bogatym programem, parada starych pojazdów, zawody wędkarskie, imprezy Na Rozbarku. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. I my tam byłyśmy ....... Kto tego nie widział, niech zajrzy do Galerii (foto. B.Kocyba i K. Świtała).

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sobota, 6 września 2014. Piękny, słoneczny dzień. Tego dnia Katolicki Ośrodek "DOM NADZIEI" świętował swoje XIX Urodziny. My również byłyśmy zaproszone.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w intencji Darczyńców i Przyjaciół fundacji "Dom Nadziei". Odprawiana w ogrodzie, wśród zieleni, celebrowana przez trzech księży, w obecnośći byłych i obecnych wychowanków ośrodka, miała w sobie nezwyczajny urok i ciepło.

Podziękowania składane przez wychowanków Księdzu Dyrektorowi i terapeutom wywoływały wzruszenie i sprawiały, że czuło się sens istnienia ośrodka.

Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na wspólne grillowanie, a potem można było obejrzeć pokazy sokolnicze, mecz piłki nożnej wychowankowie kontra przyjaciele Domu Nadziei. Ten miły dzień i wieczór zakończył koncert zespołu Mantra.

Księdzu Bogdanowi Peciowi i wszystkim pracownikom Ośrodka serdecznie gratulujemy. W przyszłym roku to będzie już 20 lat.

Zapraszamy do Galerii. 

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 No gdzie były te imieniny???

(Większość zdjęć zamieszczanych w naszej Galerii jest autorstwa naszej koleżanki Beaty)

 

      

UWAGA!!!!

Zapraszamy do konkursu!!!!

W tym roku nasze stowarzyszenie obchodzi 10. lecie swojej działalności.

Z tej okazji chcemy zaprosić mieszkańców Bytomia do czynnego uczestnictwa w konkursie

"BYTOM - MOJE MIASTO".

Konkurs obejmował będzie dwie kategorie:

- opracowanie programu wycieczki po Bytomiu

- przygotowanie spotu reklmowego o naszym mieście.

Konkurs jest częścią projektu 

" Nieobojętne w przestrzeni Bytomia".

dofinansowanego ze środków Gminy Bytom.

Szczegóły oraz pliki formularzy zgłoszeniowych w dokumentach do pobrania zamieszczonych poniżej: 

Pliki do pobrania:

Regulamin na program wycieczki

Regulamin na spot reklamowy

Formularz zgłoszeniowy wycieczki

Formularz zgłoszeniowy spot reklamowy

 -----------------------------------------------------------------------------------------

24 lipca br.

Pod datą 26 lipca w kalendarzu znajdziemy imieniny Anny. My świętowałyśmy je już wczoraj, a że w swoich szeregach mamy pięć AŃ, uroczystość była huczna. W plenerze, w tak urokliwym zakątku, że aż trudno uwierzyć, że to niemal centrum Bytomia - zgadniecie, gdzie to było???. Co prawda pogoda trochę nie dopisała, ale humory tak! Doborowe towarzystwo, piękne widoki, pyszne jedzonko - czego chcieć więcej!!! Życzymy naszym ANIOM wszystkiego najlepszego.

Poniżej nasze solenizantki, a więcej w Galerii.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

W ubiegłym tygodniu w Muzeum Chleba w Radzionkowie swoje urodziny świętowała Elżbieta "Basia" Sochacka.

Własściwie nie trzeba jej nikomu przedstawiać. Znana w Bytomiu "Basia" od prawie pół wieku jest związana z Zespołem Szkół Elektryczno - Ekonomicznych, gdzie pracowała na stanowisku kierownika zajęć pozalekcyjnych. Współzałożycielka Klubu Emerytów, Absolwentów i Sympatyków "Energetyk - Elektronik", laureatka "Złotej Margaretki" oraz "Meloman Roku" Opery Śląskiej, nasza Bytomianka. 

Jubilatce nie stu, ale stu i więcej lat życzyli licznie zgromadzeni goście. I my tam byłyśmy a teraz życzymy nam wszystkim, abyśmy w jej wieku mieli wciąż tyle energii, zapału, pomysłów i umiejętności korzystania z życia.

 

 

Nagroda Ostoja Pokoju im. Matki Ewy.

"Od trzech lat w Bytomiu statuetką Ostoja Pokoju nagradzani są ludzie, którzy działają na rzecz drugiego człowieka. Nagroda ma upamiętnić Ewę von Tiele-Winckler i dzieło jej życia - Ostoję Pokoju. Została ustanowiona wspólnie przez gminę Bytom, samorządy województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego oraz Diecezję Katowicką Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP". (www.bytom.pl)

My zgłosiłyśmy kandydaturę Księdza Bogdana Pecia. To człowiek nietuzinkowy, który działa z pasją, zaangażowaniem i nadzieją na lepsze jutro. Od dawna podziwiamy jego działania. W jego ręce trafił też przecież nasz Anioł 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Oskar dla szefowej ISKIERKI

Po raz kolejny mamy powód do zadowolenia i dumy.

Wybrana przez nas BYTOMIANKĄ Pażdziernika 2005 Jolanta Czernicka została laureatką prestiżowej nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. To wyróżnienie bywa nazywane Oskarem.

Jolanta Czernicka jest prezeską fundacji ISKIERKA z Chorzowa. Już od 20 lat stara się pomagać dzieciom z chorobą nowotworową. Założona przez nią w 2006 roku fundacja angażuje się głównie w działania na rzecz małych pacjentów szpitali.

Pani Jolancie serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w tej niełatwej pracy.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W uznaniu zasług Pani Cecylii Barczyk, jej dorobku artystycznego i w podziękowaniu za pomoc, jakiej udziela polskim studentom zagranicą oraz za pamięć o rodzinnym mieście i swojej Alma Mater wręczyłyśmy Pierwszej Damie Wiolonczeli stalową Margaretkę.

Dlaczego często jest tak, że niektórzy Polacy są bardziej znani poza granicami naszego kraju, niż w Polsce?

 

 

 

Benefis Cecylii Barczyk


Miała dwanaście lat, kiedy rozpoczęła naukę gry na wiolonczeli w bytomskiej szkole muzycznej. Do dziś wspomina, jak ważny w jej życiu był ten czas, jak głębokie są jej bytomskie korzenie. Cecylia Barczyk – niezwykła artystka i ceniony pedagog, 18 maja powróci do swojej Alma Mater z jubileuszowym koncertem z okazji 40-lecia pracy artystycznej.
Cecylia Barczyk zyskała uznanie jako wirtuoz wiolonczeli zarówno w grze solistycznej, jak i kameralnej oraz jako ceniony pedagog. Występowała w największych salach koncertowych Europy, Azji i obu Ameryk, wszędzie entuzjastycznie przyjmowana przez publiczność i recenzentów. Od 1983 roku jest profesorem klasy wiolonczeli na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Stanowego w Towson, łącząc karierę artysty wirtuoza z kształceniem młodych wiolonczelistów z całego świata.
Cecylia Barczyk jest również inicjatorką i dyrektorką artystyczną Międzynarodowego Festiwalu Wiolonczelowego w Towson, gromadzącego artystów - wirtuozów o światowej sławie. Jest współorganizatorką Światowych Kongresów Wiolonczelowych w Petersburgu i Baltimore.
Artystka otrzymała wiele nagród i wyróżnień za sukcesy pedagogiczne, m. in. dwukrotnie przyznany przez American Shing Teachers Association – Maryland Chapter tytuł Najlepszego Nauczyciela Roku, a w uznaniu zasług dla propagowania muzyki wiolonczelowej w Chinach, Konserwatorium Muzyczne w Tianjin przyznało jej tytuł Honorowego Profesora Muzyki. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował Cecylię Barczyk medalem za wybitne zasługi dla kultury, w 1994 r. odebrała z rąk Prezydenta Bytomia Medal Miasta Bytomia.
W jubileuszowym koncercie wiolonczelistce towarzyszyć będą: Elizabeth Borowsky (fortepian), Frances Borowsky (wiolonczela) oraz Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Andrzeja Affeltowicza.
Początek o 17.00 w szkolnej sali koncertowej przy ul. Moniuszki 17.

______________________________________________________________________

 Przed nami już niedługo kolejne wydarzenie - NOC MUZEÓW 17 maja br.

Na Noc Muzeów 2014 - zaprasza Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

W sobotę, 17 maja, zapraszamy na  Noc Muzeów do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wśród licznych atrakcji znajdzie się zaproszenie do wspólnego, fotograficznego spaceru po Bytomiu przełomu XIX i XX wieku – na wystawie Stary Bytom pokażemy barwne wizje miasta. Kuratorem wystawy jest Joanna Lusek – Kierownik Działu Kresów i  Maciej Droń – kustosz w Muzeum Górnośląskim, również w Dziale Kresów. Na  drugiej wystawie: Kolory miasta w sztuce nieprofesjonalnej. Ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, której kuratorem jest  Urszula Batko z Działu Etnografii, zapraszamy zwiedzających  do gry rodzinnej. Obie te wystawy zostaną uroczyście otwarte w trakcie trwania Nocy Muzeów. Kolory miasta o  18.15, a  o 18.30 – Stary Bytom.

Noc Muzeów rozpoczynamy  18.00, a zakończymy o 24.00. Przez cały ten czas trwać będzie Noc z herbatą, czyli prezentacja połączona z możliwością degustacji różnych rodzajów i gatunków najlepszych herbat firmy Oxalis, przygotowana i prowadzona przez bytomską herbaciarnię „Herbata” z ul. Rycerskiej 3 w Bytomiu. Zapraszamy także na zajęcia Moda jako narzędzie propagandy, gdzie między innymi o ubiorze, który pełni również inne funkcje niż okrywanie ciała, opowie Aleksandra Misiołek, a Kasia Majzel (projektantka mody) prezentować będzie współczesne stroje inspirowane cytatami i wizerunkami historycznych kobiecych postaci, na  gry i zabawy w średniowiecznym Bytomiu, a także do skorzystania z  oprowadzania po wystawach. O godzinie 19.00 w Sali Gorczyckiego odbędzie się koncert kameralny W bytomskim salonie, towarzyszący otwarciu wystawy Stary Bytom. Wykonawcy w składzie Hanna Balcerzak i Aleksanda Gajecka-Antosiewicz (duet fortepianowy) oraz Kwartet Akademos zaprezentują muzykę przełomu XIX i XX wieku. W programie koncertu znajdą się, między innymi, nigdy nie wykonywane publicznie po 1945 roku w Bytomiu, utwory kompozytorów bytomskich: Heinricha Schulzt-Beuthena oraz Paula Kraussa, specjalnie opracowane i przygotowane przez wykonawców na koncert w Muzeum Górnośląskim. Natomiast o godzinie 20.30 w Sali Kolumnowej zapraszamy na spotkanie z cyklu Literatura w kuchni. Kuchnia w literaturze, poprowadzone  przez Jolantę Zaczkowską: „Zupy białe , zupy rumiane, rosoły delikatne…”

W gmachu głównym przez cały czas trwania Nocy Muzeów prowadzone będą warsztaty asamblażu w oparciu o twórczość Władysława Hasiora i warsztaty Sztuka w działaniu (Land Art, Street Art, malowanie paskiem). Zorganizowany zostanie pokaz prac autorstwa Władysława Hasiora ze zbiorów Muzeum. W ramach warsztatów asamblażu będzie można stworzyć własną pracę inspirując się wybranym tytułem pracy  Hasiora. W efekcie uczestnicy porównają swoje dzieło z koncepcją artysty. Warsztaty Sztuka w działaniu (Street Art, Land Art oraz Wieczorne czarowanie) to propozycja Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego, gdzie będzie można poznać współczesne techniki artystyczne.

W dawnej wozowni, czyli obecnym budynku przy ul. W. Korfantego 34a, odbędą się III Targi Sztuki Młodych. Do świetlicy muzealnej zapraszamy na zajęcia Tajemniczy świat zwierząt, gdzie Andrzej Pająk zaprezentuje  gady i pająki. O 21.00 zaprezentujemy film: Nadejdą jeszcze chwile w reżyserii Leszka Staronia, a o 22.30 zapraszamy chętnych do udziału  w Finiszu Rajdu Ptasiarzy.

Punktem kulminacyjnym Nocy Muzeów w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu będzie koncert Pod osłoną nocy. Wykonawcy – EVAH (Ewa Uryga) i trio jazzowe. Zespól  wykona najpiękniejsze utwory o miłości z repertuaru Whitney Houston, Roberty Flack czy Lionel’a Richie. W programie znajdą się m.in. utwory takie jak Hello, Thinking about you, Killing me softly, One moment in time, Endless love, Corcovado, Foggy Day. Podczas koncertu wokalistka wykona swój najnowszy utwór My only life. EVAH to jeden z najlepszych polskich głosów jazzowych i soulowych. Artystka pracowała w Stanach Zjednoczonych, gdzie porównywano ją z Mahalią Jackson czy Ellą Fitzgerald. Po pięciu  latach przerwy rozpoczęła pracę nad nowym albumem. W Muzeum wystąpi ze znakomitym jazzowym trio w składzie: Dariusz Ziółek (gitara basowa), Piotr Wrombel (fortepian elektryczny) i Grzegorz Poliszak (perkusja).

Termin: 17 maja 2014, godz. 18.00
Prowadzą: wszyscy pracownicy MGB
Miejsce: wszystkie budynki MGB

Na zdjęciu: Noc Muzeów 2013, foto. Witalis Szołtys

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Myślimy, że do skorzystania z tego zaproszenia nie trzeba żadnej z kobiet namawiać!!!!

 

1 czerwca też nikogo nie powinno zabraknąć na Rynku.

12.04.2014 r.

II TURNIEJ PAMIĘCI ANDRZEJA MOTYKI - ZWYCIĘSTWO SZOMBIEREK BYTOM

Drużyna Szombierek Bytom stanęła na najwyższym stopniu podium II Turnieju Pamięci Andrzeja Motyki zorganizowanego w Bytomiu 12 kwietnia w Hali na Skarpie w Szombierkach. W  rozgrywkach brały udział zespoły z Bytomia (Szombierki Bytom, Polonia Bytom, Silesia Miechowice), Zabrza (Górnik Zabrze), Katowic (GKS Katowice) i Miedar (Orzeł Miedary). 7 godzin trwało wydarzenie na Skarpie.

Do rywalizacji stanęły dzieci z rocznika 2003 (i młodsze). Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym”. Sporo emocji dostarczyły kibicom również mecze towarzyskie, w trakcie których zmierzyły się ze sobą drużyny uczniów szkół podstawowych nr 44 i 45, a także ich rodziców. Na parkiecie rywalizowali też Oldboje Szombierek w składzie: Zenon Lissek, Sławomir Świstek, Bogusław Cygan, Krzysztof Woźniak, Piotr Bula, Kazimierz Braun, Piotr Kadzimierz,  Stanisław Bykowski, Wojciech Motyka  z Drużyną Jacka Gorczycy - bramkarza m.in. Szombierek Bytom i GKS Katowice - w składzie: Jan Motyka, Mateusz Rosół, Damian Cybul, Michał Cybul, Przemysław Miarczyński, Kamil Roniewicz, Adam Filipiak. Mecz towarzyski rozegrali także bytomscy samorządowcy i przedsiębiorcy. W drużynie przedsiębiorców zagrali: Krzysztof Gajos, Antoni Wojciechowski, Mirosłw  Cechowski, Jacek Hanke, Damian Bartyla i Sławomir Żychliński, natomiast w drużynie samorządowców  wystąpili: Jakub Snochowski, Tomasz Kupijaj, Tomasz Wac, Andrzej Wężyk, Michał Bieda oraz Andrzej Kostek.

Organizatorzy turnieju po raz drugi uczcili pamięć zmarłego w 2011 roku bytomskiego sportowca. Andrzej Motyka przygodę z piłką nożną rozpoczął w klubie Silesia Miechowice. Przez wiele lat związany był z Szombierkami Bytom. Z tą drużyną wywalczył awans do I ligi. Mimo, że był piłkarzem także innych drużyn, cały czas związany był z Szombierkami, jako trener grup młodzieżowych. To przede wszystkim dzieciom z pasją i przyjemnością  poświęcał swój czas i talent.

Rozgrywki dzieci obserwowała pełna widownia. Prezydent Bytomia Damian Bartyla wraz z Anną Kowolik, Prezes Ligi Kobiet Nieobojętnych, i Bogumiłą Miarczyńską – Dyrektorem SP nr 44 wręczyli puchary i medale  zwycięskim drużynom (I miejsce Szombierki Bytom, II miejsce Polonia Bytom, III miejsce Orzeł Miedary). Wszyscy uczestnicy turnieju  otrzymali  także dyplomy i pamiątkowe medale. Wybrano najlepszego strzelca, zawodnika i bramkarza turnieju. Sponsorzy zadbali o finansowe i organizacyjne wsparcie. Szczególne podziękowania dla Conbelts SA i Gminy Bytom za dofinansowanie przedsięwzięcia. Nagrodami i upominkami dla dzieci wsparli organizatorów: Armada Development SA, Opera Śląska, Ośrodek Sportu i Rekreacji, firma PIN-UP w Centrum Handlowym AGORA w Bytomiu, Conbelts SA., Nobles Bank, Sklep „Karolina”-„Lewiatan”, Restauracja „Pod Ratuszem”zeria „Paula”, Piekarnia Tadeusza Kwapisza. Dziękujemy również pani Marioli Wiatr – dyrektorowi Zakładu Opieki Zdrowotnej „Promed” za czuwanie nad bezpieczeństwem zawodów sportowych.

Patronat nad imprezą objął Prezydent Bytomia Damian Bartyla, a jej organizatorzy to: Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych, Szkoła Podstawowa nr 44 oraz Jacek Gorczyca.

Uczestnikom, zawodnikom i przybyłym gościom,  a także wszystkim osobom, które pracowały przy  turnieju – sędziom piłkarskim, zapowiadającemu rozgrywki (6 godzin komentarza na żywo przed mikrofonem!) Panu Krzysztofowi Wieczorkowi, wspaniałym nauczycielom wychowania fizycznego  ze SP nr 44 i  SP nr 45, pedagogom i pracownikom  SP nr 44, paniom – koleżankom  ze Stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych oraz Jackowi Gorczycy i wszystkim pozostałym, wspaniałym osobom, dzięki którym impreza mogła mieć miejsce, bo dołożyli swoją małą cegiełkę do organizacji i  pomocy - serdecznie dziękujemy. Na III Turniej Pamięci  im. Andrzeja Motyki zapraszamy w 2016 roku.

11.04.2014 r.