Warning: include(ie6warning.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /kobiety-bytom/templates/as002031/index.php on line 42

Warning: include(ie6warning.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /kobiety-bytom/templates/as002031/index.php on line 42

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'ie6warning.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php53/lib/pear') in /kobiety-bytom/templates/as002031/index.php on line 42

Byłyśmy aktywne w 2015 r.

Pan Damian Bartyla
Prezydent Miasta Bytomia
Urząd Miasta
41-902 Bytom
ul. Parkowa 2

Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych z siedzibą w Bytomiu przy pl. Karin Stanek 1 przeprowadziło w roku 2015 zbiórki publiczne na podstawie decyzji nr 152/2014 z dnia 12 marca 2014 r. i decyzji nr 248/2014 z 16 kwietnia 2014 r. nr DAP-ZZP.83.433.2014.

Zbiórka ogłoszona dla Kacpra Grabowskiego została zakończona z dniem 31.12.2015 roku i nie zostaje ona przedłużona. W roku 2015 wpłynęło na konto Kacperka 250,- zł (dwieście pięćdziesiąt złotych 00/100), które zostaną rozliczone według przedstawionych faktur. Nie było już zbiórek rzeczowych ani innych materialnych.

W roku 2015 z pieniędzy zebranych w roku 2014 zakupione zostały sprzęty rehabilitacyjne i wózek o łącznej wartości 10.495,00 zł oraz wiele specjalistycznych leków i maści na kwotę 7.866,00 zł. Na wszystko posiadamy faktury, na podstawie których były robione przelewy za zakupione sprzęty i środki farmakologiczne.

Na koniec roku 2015 stan konta Kacperka wynosił 18.581,11 zł ( siedemnaście tysięcy pięćset osiemdziesiąt jeden złotych 11/100) wraz z odsetkami rocznymi. Pieniądze te zostaną wydane na podstawie przedstawionych faktur.

W roku 2015 otwarliśmy konta operacyjne, na które doraźnie wpływały pieniądze i rozliczane były i będą na podstawie przedstawionych faktur.

Pomocą wsparliśmy:

-         Bytomską „Smerfetkę” - zebrana kwota przez cały rok to 2.526,81 zł ( dwa tysiące pięćset dwadzieścia sześć złotych 81/100 ) wg stanu na koniec roku. 339,27 zł (trzysta trzydzieści dziewięć złotych 27/100 ) z pieniędzy zebranych zakupiono wersalkę na kwotę 699zł, a także wykupiony został abonament obiadowy na czas do wyczerpania pieniędzy na koncie.

-         Pana Józefa ze Stolarzowic - zebrana kwota na koniec roku to 8.073,54 zł ( osiem tysięcy siedemdziesiąt trzy złote 54/100).

-         Pogorzelców: panią Krystynę z wnukiem Szymonem, przy współpracy z MOPR-em - zebrana kwota na koniec roku to 1850,87 zł (jeden tysiąc osiemset pięćdziesiąt złotych 87/100).

Z up. Prezesa LKN: Sekretarz Anna Szwed

                                

-

17 stycznia  o godzinie 18:00 serdecznie zapraszamy do Kościoła Św. Trójcy w Bytomiu  na II świąteczno-noworoczny koncert charytatywny (szczegóły patrz niżej), a  30 stycznia b.r.  do uczestnitcwa w Wiedeńskim Balu Charytatywnym, organizowanym m.in. dla naszego podopiecznego Szymona. Jemu wsparcie i pomoc są stale potrzebne!

 

Wiedeński Bal Charytatywny w Appassionacie.

Najsłynniejsze walce, skoczne polki czy charyzmatyczne tanga. W tym roku podczas II Wiedeńskiego Balu Charytatywnego wystąpi piękniejsza strona wiedeńskiej orkiestry - formacja Damen z gościnnym udziałem mezzosopranistki Kateriny Hebelkovej. Wiedeńskie bale stały się już tradycją w Appassionacie i podobnie jak rok temu przeprowadzona zostanie licytacja przedmiotów ofiarowanych przez znane osobowości mediów. Dochód z licytacji przeznaczony będzie na dwa cele. Pierwszy z nich to dofinansowanie rehabilitacji podopiecznego Stowarzyszenia Ligii Kobiet Nieobojętnych z Bytomia Szymona Szpaka. 7 lat temu Szymon uległ poważnemu wypadkowi, wskutek którego przebywa w śpiączce. Zebrane fundusze pozwolą na dofinansowanie długotrwałej rehabilitacji, pozwalającej na poprawę komfortu życia Szymona. A tej pomocy Szymon nadal bardzo potrzebuje!!!

Drugi cel to wsparcie finansowe operacji serca trzyletniego Borysa Loski. Chłopczyk urodził się z poważną wadą serca. Przeszedł już dwie operacje, trzecia z nich odbędzie się wkrótce w Niemczech. Rodzice Boryska do marca 2016 roku muszą zebrać bajońska kwotę 150 tys. złotych, aby pokryć koszty operacji.

Wiedeński Bal Charytatywny, organizowany przez Restaurację Apassionata przy współpracy Ligi Kobiet Nieobojętnych oraz Fundacji Ars Magna wspiera Gmina Bytom.

W tym roku licytujemy::

Koszt udziału w balu to 580 zł za parę. Cena obejmuje udział w koncercie Damen Wiener Solisten Orchester, kolację przygotowaną przez szefa kuchni Jarosława Śliwkę oraz udział w licytacji.

Zapraszamy serdecznie wszystkich ludzi o otwartych sercach, którzy chcą i mogą podzielić się z potrzebującymi!

ZAPRASZAMY!!!

------------------------------------------------------------------------------------

 

To za parę dni, a my już wczoraj znalazłyśmy chwilę czasu w tym zaganianym okresie, by złożyć sobie życzenia.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Z ostatniej chwili! Jest moc!! Ludzi z sercem społecznika jest jednak sporo w naszym otoczeniu. Pomoc dla Pana Józefa płynie z różnych stron i dzięki Wam  radośniejsze staje się Jego życie. Oprócz żywności, opału  i srodków czystości podarowaliście również ręczniki i  pościel. W domku jest czyściej, a będzie jeszcze ładniej, bo planujemy w najbliższych dniach odswieżyć pomieszczenia  oraz łazienkę, w której non stop  leci woda (prawdopodobnie uszkodzona jest rura). Mamy tez nadzieję, że uda się również  rozwiązać temat ciepłego posiłku. Cały czas na konto wpływają pieniądze, dzięki którym oprócz ww działań można będzie spłacić dług wobec Tauronu.  Poki co wszystkim dziękujemy i zachęcamy do dalszej pomocy Panu Jozefowi.

10.12.2015 r. - I po raz kolejny chcemy odwołać się do ludzi dobrej woli, do ludzi o wrażliwych sercach.  Pomóżmy tej rodzinie i sprawmy, by Święta mogła spędzić już w normalnych warunkach, bez towarzyszącej im traumy, kiedy patrzą na osmolone ściany. Tak niewiele potrzeba - farby, materiały budowlane.... Chcemy jeszcze przed Świętami wyremontować im pokój. Dlatego udostępniamy nasze konto i prosimy - pomóżcie!!!

"Rodzina Zastępcza". Siedmioletni chłopczyk bawi się w swoim pokoju. Jest roześmianym małym facetem, który w swojej wyimaginowanej, bajkowej rzeczywistości przybiera postać komiksowego Spider Mana. W ten sposób może być silnym super bohaterem, pomagającym innym ludziom.

W kuchni obiad przygotowuje kobieta. Zastanawia się nad tym jak potoczyło się jej życie. Żal jej, że wiele rzeczy nie poukładało się tak, jak powinno. Przerywa na moment przyrządzanie posiłku. Siada na krześle. Cichutko płacze, ukrywając łzy przed bawiącym się w pokoju wnukiem.

Kobieta jest dla swojego wnuka rodziną zastępczą. Niestety, matka dziecka nie chce utrzymywać z synem kontaktów, co poskutkowało pozbawieniem jej praw do dziecka. Ojciec chłopca odbywa karę pozbawienia wolności. Malec - pomimo tego, że rodzice go opuścili - ma jednak ogromne szczęście. Ma babcię. Kochającą babcię, która traktuje go jak syna.

Nie jest im łatwo. Dochody kobiety to około 1.000 złotych. Po uregulowaniu opłat niewiele pozostaje na życie. Pomimo tego widać ogromną więź pomiędzy małym człowiekiem, a jego schorowaną babcią. Babci nie stać na to, by kupiła mu wypasioną, drogą zabawkę. Ale to nic, bo babcia daje mu o wiele więcej niż topowe zabawki – daje mu samą siebie i ogromną miłość.

Niestety, gdy już się wydaje, że po gorszych dniach nastąpią lepsze – los po raz kolejny doświadcza rodzinę. W mieszkaniu wybucha pożar. Dzięki Bogu zarówno kobieta jak i jej wnuk wychodzą z pożaru bez szwanku. W ogniu giną dwa ulubione kotki chłopczyka... Rodzina trafia na pewien okres do hostelu. Przy pomocy dobrych ludzi oraz wsparciu Działu Wsparcia Rodziny przy MOPR udaje się częściowo doprowadzić mieszkanie do stanu użyteczności. Kuchnia, pokój dziecka, przedpokój i łazienka są wyremontowane. Nie starczyło, niestety, środków na wyremontowanie pokoju gościnnego, czyli miejsca, gdzie rozpoczął się pożar.

Rozmawiam z kobietą. Widzę po niej, że wiele przeszła. Widzę, że jest zmęczona życiem i problemami wokół. „Żyję tylko dla wnuka. On jest sensem mojego życia” - twierdzi. Sama jest schorowana. Ma orzeczony stopień niepełnosprawności. Gdy jednak rozmawiamy o wnuku – uśmiecha się. Pokazuje mi kalendarz ze zdjęciem wnuka. Jest z niego dumna. W mieszkaniu czuć jeszcze lekko zapach spalenizny. Pokój gościnny jest wprawdzie umeblowany, lecz ściany i sufit stwarzają przygnębiające wrażenie. Za każdym razem przywołują w kobiecie i wnuku obraz tego feralnego dnia, gdy cudem uszli z życiem z płonącego mieszkania.Często spotykam rodziny, którym warto pomóc. Rodziny, którym życie napisało kręty scenariusz. Rodziny, które bez Waszej pomocy nie poradzą sobie. Tak właśnie jest w tym przypadku...

Prosimy, pomóżcie!

Wpłat można dokonywać na konto ING Bank Śląski 08 1050 1230 1000 0022 9414 0831 z dopiskiem (koniecznie) "Dla pani Krystyny i Szymonka". Liczy się każda złotówka.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W minioną niedzielę o godzinie 18:00 Kościół Św. Trójcy w Bytomiu pękał w szwach. Po raz kolejny okazało się, że na bytomian zawsze można liczyć. Podczas koncertu, którego pomysłodawcą i organizatorem był kilkunastoletni Marcin Gad, a  z którego dochód przeznaczony był na pomoc i rehabilitację niepełnosprawnych braci, mieszkańców naszego miasta, zebrano 6728,56 zł.

W imieniu Marcina, ale przede wszystkim w imieniu braci Bartosza i Łukasza oraz ich rodziców serdecznie wszystkim dziękujemy!!!

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A już teraz prosimy o zarezerwowanie sobie czasu, by wziąć udział w noworocznym koncercie charytatywnym.

09.12.2015 r.

Minęły dopiero dwa dni, a już odzew na apel do pomoc dla Pana Józefa jest ogromny. Dzięki Państwu starszy pan wkrótce będzie mógł żyć w godnych warunkach.

A paiętają Państwo tę zawsze uśmiechniętą osobę? To także dzięki Państwa wrażliwości i otwartym sercom do teraz nasza bytomska "Smerfetka" codziennie ma zapewniony ciepły posiłek, bowiem mogłyśmy wykupić jej obiady w barze Smakosz.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

07.12.2015 r. - Stowarzyszenie  Liga Kobiet Nieobojętnych wspiera również Seniorów. Nie pozostajemy obojętne na losy ludzi starszych i samotnych, którym życie się nie poukładało i napisało zupełnie nieoczekiwany scenariusz. Dlatego też wraz z radną naszego miasta panią Joanną Stępień włączamy się w akcję pomocową,  zorganizowaną przez Gazetę Wyborczą dla 83-letniego  Pana Józefa ze Stolarzowic i udostępniamy specjalne konto bankowe, na które można wpłacać datki.

(żródło: Gazeta Wyborcza)

Pan Józef mieszka w skandalicznych warunkach w starym przedwojennym domu. Ma  niecałe 900 zł emerytury, bo 300 zł zabiera co miesiąc komornik  za cudzy kredyt. Więcej szczegółów w artykule GW: http://katowice.wyborcza.pl/katowice/1,35063,19198509,wszystkie-zwierzeta-pana-jozefa-starszy-pan-bardzo-potrzebuje.html#ixzz3teAsRRxU i w zakładce: "Pomoc charytatywna" na naszej stronie.

Wierzymy, że Bytomianie jak zawsze, tak i tym razem otworzą swoje serca dla Pana Józefa. Pieniądze - a liczy się każda złotówka - można wpłacać na udostępnione przez nas konto bankowe w ING Bank Śląski nr 45 1050 1230 1000 0090 3078 4830 z dopiskiem "Dla Pana Józefa".

Dziękujemy !!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5.12.2015 r. - tego dnia w Teatrze Rozbark swoje święto miały osoby bezinteresownie pomagające inny. Po raz dziesiąty wręczona została statuetka Bytomskiego Anioła Wolontariatu.

Nominowano siedem osób, a tegorocznego anioła otrzymała Pani Brygida Pitas. W gronie osób nominowanych znalazła się także nasza Prezeska Ania Kowolik. Aniu, serdecznie gratulujemy!!!!

 

2.12.2015 r. - No i wszystko jasne!

Otrzymując zaproszenie na rocznicowe spoptkanie od naszych Bytomianek, nie wiedziałyśmy, czego się spodziewać. Wszystko owiane było tajemnicą! Nawet czułyśmy się trochę głupio, bo to zawsze my jesteśmy organizatorkami. Przybywając do restauracji Świetlik już z dala można było zobaczyć jasno oświetloną, odświętnie przystrojoną salę. W progu witały nas Bytomianki z różnych lat i różnych pór roku. Przybyli też zaproszeni goście - przedstawiciele władz, instutycji i organizacji.

Nie jest łatwo mówić i pisać o sobie, czyli o Lidze Kobiet Nieobojętnych, w takich słowach, jakie dane nam było usłyszeć od organizatorek i gości. Słów serdecznych, miłych, dobrych, doceniających nas i naszą 10. letnią działalność było mnóstwo. Chwalili nas wszyscy i ufamy, że nie była to tylko zwykła uprzejmość.

Świadczy o tym fakt, że podczas uroczystości zostałyśmy odznaczone pierwszą nagrodą przez Fundację Historii Kobiet im. Marii Renardowej.

Podejrzanie błyszczały nam oczy, kiedy oglądałyśmy, opracowaną przez Bytomiankę Lata 2011 Izę Kuhnel, prezentację historii naszego stowarzyszenia od chwili jego powstania do dziś,  kiedy śpiewała dla nas Ewa Uryga - Bytomianka Kwietnia 2005 i Mariola Konieczna - Bytomianka Jesieni 2015 r., z ekranu pozdrawiała nas i śpiewała dla nas Marta Król - Bytomianka Jesieni 2012 r.

Było losowanie nagród ufundowanych przez Bytomianki, o nasze żołądki zadbała Teresa Brodziak - Bytomianka Lata 2009 i Bytomianka Roku 2009.

Jak udało się komitetowi organizacyjnemu w osobach Basi Sochackiej - Bytomianki Jesieni 2010, Halinki Biedy - Bytomianki Lutego 2005, Joasi Stępień - Bytomianki Jesieni 2014 i Marioli Roykiewicz - Bytomianki Wiosny 2015 zorganizować to wszystko - nie mamy pojęcia! Ale bardzo, bardzo gorąco dziękujemy!!! To mobilizuje i zobowiązuje! Kochane Bytomianki - DZIĘKUJEMY! Wybierając Was, wiedziałyśmy, że jesteście niezwykłe! 

(Zdjęcia w Galerii: B.Kocyba)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------(Zdj ecia w Galerii

27.11.2015 r. - to był wyjątkowy wieczór. Z okazji 20. lecia Domu Nadziei na Gali Honorowych Dawców Nadziei w Operze Śląskiej  spotkali się przyjaciele tego niezwykłego miejsca. Mieliśmy okazję podziwiać wspaniały występ uczniów Bytomskiej Szkoły Baletowej i spektakl "Baśń o leniwym księciu" w wykonaniu wychowanków Domu Nadziei. Były łzy wzruszenia i mnóstwo radości. 

No a my - Liga Kobiet Nieobojętnych - chcemy się pochwalić. Zostałyśmy odznaczone tytułem Przyjaciel "Domu Nadziei". To wyjątkowe i bardzo ważne dla nas wyróżnienie. Dziękujemy! Warto być nieoboętnym!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Minęło już 10 lat naszej działalności. W tym czasie wybrałyśmy 51 Bytomianek. I to właśnie one, nasze Bytomianki - Wiosny, Lata, Jesieni i Zimy zrobiły nam ogromną, miłą niespodziankę. Zostałyśmy zaproszone na rocznicowe spotkanie. Zabawa na pewno będzie przednia!!! Dziękujemy Wam!!!

----------------------------------------------------------------------------------------------------

I jeszcze jedna miła i ważna uroczystość! My też jesteśmy zaproszone!

-

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11 listopada  to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy.

W prawie wszystkich polskich miastach uroczyście świętowano tę rocznicę. My, Bytomianie, także. Odbyły się liczne imprezy kulturalne i sportowe, m.in. Obywatelski Konkurs Strzelecki zorganizowany przez Bractwo Kurkowe grodu Bytomskiego, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Beceku, czy II Bieg Niepodległości.

Prezydent Miasta Damian Bartyla złożył kwiaty pod tablicą „Solidarności” przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Pułaskiego, gdzie została również odprawiona msza święta za Ojczyznę. Następnie złożono kwiaty pod Pomnikiem Wolności przy ul. Piłsudskiego. My tam też byłyśmy.

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

9 listopada 2015 r. w 77. rocznicę wydarzeń Nocy Kryształowej w Bytomiu złożyłyśmy kwiaty pod tablicą pamiątkową na Placu Grunwaldzkim.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

9 listopada 2015 r. poznaliśmy laureatów tegorocznych Nagród Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury – Muza 2015. Muzę otrzymali: Joanna Prus-Kaczkowska, Marcel Sławiński, Jacek Woleński, Adam Żurawski oraz Opera Śląska.

Jest nam ogromnie miło, że wśród laureatów znalazł się rekomendowany przez nasze stowarzyszenie pan Jacek Woleński, który otrzymał nagrodę w kategorii upowszechnianie kultury. Jacek Woleński jest konferansjerem, dziennikarzem muzycznym, krytykiem, komentatorem festiwali i wydarzeń muzycznych. Jest dyrektorem znaczących festiwali, w tym Śląskiego Festiwalu im. Ludwika van Beethovena w Głogówku, kierownikiem artystycznym i pomysłodawcą festiwali w Paczkowie, Pokoju, Lądku-Zdroju, Piekarskiego Salonu Muzycznego, Koncertów pod Renesansowym Stropem w Tarnowskich Górach. Jest także laureatem Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego za wybitne osiągnięcia artystyczne; uhonorowany przez Ministra Kultury Medalem Gloria Artis za profesjonalizm i zaangażowanie w prace na rzecz rozwoju kultury Śląska.

Panu Jackowi i wszystki laureatom serdecznie gratulujemy!!!!!!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Serdeczne gratulacje składamy naszej koleżance ligowej, pani Barbarze Kulikowskiej, która uhonorowana została złotym odznaczeniem Bytomskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mili Państwo !

Bardzo dziękujemy za liczne telefony, esemesy, rozmowy dotyczące wrażeń z Koncertu Papieskiego w Kościele św. Jacka. Cieszymy sie ogromnie,że się Państwu podobało. Nam także! Było pieknie! Nic nie dzieje się jednak samo. Moc pracy w to przedsięwzięcie włożył Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego (organizacja to mnóstwo rozmów, logistyki, papierów, zmian, działania, wyjaśniania, pisania, szukania, ustawiania itd), nasze stowarzyszenie LKN odpowiadało za zorganizowanie chóru gospel. Była to inicjatywa społeczna, tym bardziej wszystkim chórzystom się kłaniamy i dziekujemy za udział i poświęcone 2 dni pracy. Zapewniliśmy śpiewniki, ciepłe napoje, odrobinę słodyczy i opiekę najmłodszym uczestnikom.  Parafia św. Jacka  - gospodarz miejsca koncertu - ks. proboszcz Tadeusz Paluch, który wspierał wszystkich w działaniach, obiecał zdażyć na koniec koncertu (i udało się!) by przekazać słowa błogosławieństwa, a także nawiązać do  hasła Dnia Papieskiego i Roku Papieskiego oraz Pan Marcin Dziedzic, którego zaangażowanie przy realizacji wydarzenia było bezcenne. Pan Darek Albrycht wraz ze współpracownikami to rewelacyjne oświetlenie, świetne umiejscowienie - wyeksponowanie wykonawców i dobre nagłośnienie. Wszyscy tworzyliśmy oprawę dla wspaniałych Artystów, bo to dla nich Państwo przyszli  tak licznie - dla Ewy Urygi, Orkiestry Wojskowej w Bytomiu wraz z sekcją smyczkową pod dyrekcją porucznika Krystiana Siwka, chóru pod kierownictwem Henryki Pałus, nie obyło by się także bez współpracy pana od instrumentów klawiszowych, aranżacji dla muzyków i dopełniających całość fragmentów poezji Jana Pawła II wybranych przez Danutę Szymczyk, a z uczuciem wyrecytowanych przez młodzież z Teatru Erato  czyli MDK nr 1. Dziękujemy także Panu Prezydentowi Bytomia za zaufanie jakim obdarzył wszystkich organizatorów, realizatorów i wykonawców. Dziękujemy tym, którzy pomogli w reklamie i zapraszali na koncert, przekazywali dalej wiadomość. A najbardziej dziękujemy Państwu - czyli tym wszystkim , którzy przyszli na Koncert Papieski 18 października. Był pełen kościół - naprawdę mnóstwo ludzi! Taka praca ma zawsze sens i daje ogromną satysfakcję. Przeżylismy razem coś niezwykłego. Serdecznie pozdrawiamy i dziękujemy w imieniu wszystkich zaangażowanych.

18.10.2015 r. - koncert "Jan Paweł II - Patron Rodziny".

Dwa dni przygotowań, prób od rana do nocy, stresu, wytężonej pracy uczestników i organizatorów. Ale udało się!.

Za nami koncert papieski, zorganizowany z okazji Roku św. Jana Pawła II oraz XV Dnia Papieskiego obchodzonego pod hasłem „Jan Paweł II – Patron Rodziny” w gościnnych progach kościoła Św. Jacka.

Podczas koncertu wystąpili: bytomianka, piosenkarka Ewa Uryga, Orkiestra Wojskowa w Bytomiu z towarzyszeniem sekcji smyczkowej pod dyrekcją por. Krystiana Siwka oraz Bytomski Chór Gospel pod kierownictwem Henryki Pałus, fragmenty twórczości Jana Pawła II przedstawił Teatr Erato z MDK nr 1 pod kierownictwem Danuty Szymczyk.

Bytomski Chór Gospel to chór złożony z bytomian w różnym wieku, którzy w kwietniu brali udział w zorganizowanych przez nas I Bytomskich Warsztatach Gospel. Tak, jak wówczas, tak i teraz ich popisowe wykonanie m.in. „I belive I can fly” R. Kelly’ego wywołało burzę oklasków.

Tego wieczoru wysłuchaliśmy m.in. utworów religijnych oraz evergreenów z repertuaru takich autorów jak: Donna Hathaway, Byron Cage, Whitney Huston, Donnie Mc Clurkin.

„Wypełniony po brzegi kościół św. Jacka, był dowodem na to, że dziedzictwo, które pozostawił po sobie Karol Wojtyła, wciąż jest aktualne.” Podczas koncertu nie zabrakło wrażeń i wzruszających chwil, kiedy wszyscy obecni, trzymając się za ręce śpiewali „Abba Ojcze” i tak ukochaną przez Papieża Barkę.

Organizatorem koncertu był Urząd Miejski w Bytomiu, a współorganizatorami parafia św. Jacka oraz nasze Stowarzyszenie.

(Zdjęcia w Galerii: część autorstwa pana Huberta Klimka i część dzięki uprzejmowści pana Andrzeja Płochockiego)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

23-25.09.2015 r. - Wycieczka do Sanoka

Znów minął kolejny rok naszej działalności i z tej okazji postanowiłyśmy wybrać się na dawno planowaną wycieczkę do Sanoka. Wyruszyłyśmy 25 września o 5 rano z Bytomia. Po przyjeździe zaczęłyśmy od zwiedzenia Parku Etnograficznego w Sanoku, który należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie (malownicze położenie na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich dość wiernie odzwierciedla fizjografię Podkarpacia). Pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce. Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) wraz z Podkarpaciem. Mimo zimna i deszczowej aury miejsce nas urzekło, a szczególnie niezwykle urokliwy Galicyjski Rynek i cerkiew greko-katolicka. 3 godziny spacerowania w plenerze i zwiedzania było niesamowite. Wieczorem postanowiłyśmy nieco czasu spędzić w swoim towarzystwie, czego jak wiadomo nigdy za wiele. Integracja w 100% jednym słowem.

Przyczyną takiego, a nie innego terminu wyjazdu było także to, iż od tygodnia w Sanockim Domu Kultury odbywał się jak co roku Festiwal im. Adama Didura. To impreza, na której zawsze jest obecna nasza bytomska Opera Śląska. Adam Didur był bowiem pierwszym dyrektorem i twórcą Opery Śląskiej, a urodził się w Woli Sękowej koło Sanoka. Był najwybitniejszym basem w historii wokalistyki operowej, ponad 100 spektakli zaśpiewał w Metropolitan Opera w Nowym Yorku, spędził tam 25 sezonów i do dziś żaden artysta nie dokonał tego więcej. W tym roku w Sanoku miała miejsce jubileuszowa 25 edycja Festiwalu. Towarzyszyły jej Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski dla młodych kompozytorów, którzy nie ukończyli 30. roku życia i Obóz Humanistyczno-Artystyczny . Dzięki uprzejmości Pana Dyrektora Waldemara Szybiaka, który zechciał się z nami spotkać w sobotę 26 września (wcześnie rano) i opowiedzieć nam o tym niezwykłym festiwalu oraz miejscu, w którym jest realizowany - mogłyśmy zwiedzić piękny obiekt kultury i zapoznać się z jego działalnością, a tego samego dnia o godz. 18.00 wieczorem uczestniczyłyśmy w niesamowitym koncercie. W programie afisz zapowiadał Koncert Finałowy XXV Festiwalu im. Adama Didura: Martin Palmeri – O czterech porach roku (Sobre las Cuatro Estaciones) oraz Misatango – Msza Buenos Aires (Misatango – Misa a Buenos Aires). Wśród wykonawców artyści najwyższej klasy: IWONA HOSSA – sopran,MARIO STEFANO PIETRODARCHI – bandoneon, DOROTA FRĄCKOWIAK-KAPAŁA – fortepian, Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (przygotowanie chóru – Krzysztof Szydzisz) i Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Żadna z nas nie wiedziała dokładnie czego się spodziewać, ale to co usłyszałyśmy na scenie było fenomenalne, niesamowite przeżycie artystyczne i duchowe najwyższej jakości. Miałyśmy okazję zrobić sobie kilka pamiątkowych zdjęć zarówno z dyrektorem Szybiakiem, jak i wykonawcami. Udało nam się także poznać artystę fotografika Juliusza Multarzyńskiego z Warszawy, którego fotografie spektakli i koncertów zdobią ściany Sanockiego Domu Kultury oraz wypełniają wystawę z okazji 25-lecia Festiwalu. Koleżanki Prezeski udzieliły też wywiadu dla Polskiego Radia Rzeszów. Blisko 600 wykonawców wystąpiło na 25. edycji Festiwalu im. Adama Didura w Sanoku. Impreza trwała 11 dni, a sam festiwal poprzedził 3-dniowy przegląd filmów o sztuce. Oj działo się ! Ale my, pomiędzy poranną a wieczorną wizytą w SDK, znalazłyśmy czas na kawę w Karczmie na Rynku oraz odwiedziłyśmy Muzeum Historyczne na Zamku w Sanoku. A w Zamku m.in.: wspaniałe zbiory ikon – sztuki cerkiewnej XII-XX wieku, zbiory sztuki sakralnej XV –XX wiek, Galeria malarstwa XX wieku im. Marii  i Franciszka Prochasków i oczywiście Galeria Zbigniewa Beksińskiego. Największa na świecie, licząca około 600 prac, ekspozycja, która prezentuje bogatą i różnorodną twórczość jednego z najciekawszych, najbardziej intrygujących artystów współczesnych, którego prace jednych fascynują, a innych przerażają.

Ostatniego dnia – 27 września zrealizowałyśmy wycieczkę pętlą bieszczadzką – jechałyśmy Bieszczadzką Kolejką Wąskotorową, oglądałyśmy "zielone wzgórza nad Soliną" i byłyśmy na słynnej zaporze. Ogólnie - rewelacyjnie spędzony czas, mnóstwo radości, śmiechu i dobrego humoru. SANOK to piękne miasto, okolice również, więc gorąco polecamy ! (zdjęcia w Galerii).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zapraszamy!!

18 października br. (w niedzielę) o godz. 17.30 Prezydent Bytomia serdecznie zaprasza mieszkańców naszego miasta na uroczysty KONCERT PAPIESKI, który odbędzie się w Kościele św. Jacka.

W koncercie, który zaprezentowany zostanie z okazji Roku św. Jana Pawła II oraz XV Dnia Papieskiego obchodzonego pod hasłem "Jan Paweł II – Patron Rodziny" wystąpią: Ewa Uryga oraz Big Band - Orkiestra Wojskowa w Bytomiu z towarzyszeniem sekcji smyczkowej pod dyrekcją por. Krystiana Siwka oraz Bytomski Chór Gospel pod kierownictwem Henryki Pałus.

Poprzez ustanowienie roku 2015 Rokiem św. Jana Pawła II przez Sejm RP tegoroczny Dzień Papieski będzie miał znaczenie szczególne. Jest to bowiem nie tylko dzień wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym, Janem Pawłem II i promocji jego nauczania, ale również podkreślenie wartości rodziny i wartości naszego rodzimego kraju. Papież Polak mówił, iż chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny.  Jak ogromną wartość ma rodzina podkreślał wielokrotnie, np. w Liście do rodzin z 1994 roku: „ Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą.” Motywem przewodnim wszelkich inicjatyw wzbogacających ten rok, jak zapisano w sejmowej uchwale mają być słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II na Jasnej Górze: „Czuwam – to znaczy czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje...

W programie koncertu usłyszymy m.in. utwory z repertuaru takich autorów jak: Donny Hathaway, Robert Kelly, Byron Cage, Whitney Huston, Donnie Mc Clurkin. Pieśni - I love the Lord, Oh Happy day , The Lord Player, I`ll trust you Lord, I belive I can fly oraz utwory religijne, w tym: Pieśń Ducha św. Jana z Krzyża, Barkę, Abba Ojcze, Ave Maria zaśpiewa bytomianka Ewa Uryga – znakomita wokalistka jazzowa i gospel, która należy do elity polskich wokalistek tych nurtów.. Jej głos wyróżnia się rozległą skalą i wielką siłą. Artystki nie sposób zaszufladkować. Śpiewa ekspresyjnie i sugestywnie. Każdy koncert z jej udziałem jest rodzajem misterium, a każdy projekt to wybór serca wsparty talentem, pasją i dążeniem do doskonałości, bez względu na to w jakiej jest ujęty w stylistyce - jazzowej, soulowej, bluesowej czy gospel, gdyż Ewa Uryga dzięki swej wrażliwości i intuicji potrafi odnaleźć się w każdej muzyce. Orkiestra Wojskowa miała już okazję kilkakrotnie towarzyszyć artystce w repertuarze rozrywkowym. Tym razem muzycy, znani z programów przede wszystkim patriotycznych i właśnie rozrywkowych przy udziale zaproszonej na tę okoliczność sekcji smyczkowej wystąpią w zupełnie innej odsłonie.

Organizatorem Koncertu Papieskiego jest Urząd Miejski w Bytomiu – Wydział Kultury i Sportu. Współorganizatorami są: obchodząca w tym roku 100-lecie Parafia św. Jacka oraz Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych, które wiosną br. przygotowało I Bytomskie Warsztaty Gospel. Chór złożony z mieszkańców Bytomia, uczestników tych właśnie warsztatów także usłyszymy w Kościele 18 października.

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pomimo, że upalne, bardzo aktywne było - mijające już, niestety - lato. Wiele imprez, spotkań, wydarzeń. Nam szczególnie utkwiło w pamięci jedno z ostatnich - 20 lecie ośrodka Dom Nadziei. Ta jedyna w południowej Polsce placówka w sposób kompleksowy pomaga młodym ludziom wyjść z różnego rodzaju uzależnień. Rocznicowe spotkanie byłych i obecnych podopiecznych oraz przyjaciół i darczyńców rozpoczęło się mszą świętą odprwioną przez biskupa Gerarda Kusza, potem spotkaliśmy się w ogrodzie fundacji. Było wiele wzruszeń, ciepła i serdeczności.

Na ręce Dyrektora "Domu Nadziei" księdza Bogdana Pecia składamy raz jeszcze życzeniawielu dalszych lat działalności, choć - jak sam mówi - najlepiej byłoby, gdyby takie placówki nie musiały istnieć.

Niestety zagrożeń dla młodych ludzi jest coraz więcej. Dlatego tak ważna jest świadomość i działania podjęte przez władze Bytomia pod hasłem "Taki z ciebie mocarz".

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Festiwal Muzyka Narodów – podsumowanie

 „Festiwal Muzyka Narodów. Juliusz Ursyn – Niemcewicz i Jego goście” dobiegł końca. W sumie, na scenie w Parku Miejskim odbyło się  10 wydarzeń artystycznych, w ramach tego projektu wystąpiło ponad 90 muzyków, byli również śpiewacy.               

Festiwal zrealizowano dzięki współpracy wielu osób i instytucji.

Pierwszą z nich jest oczywiście pomysłodawca i dyrektor Festiwalu, osoba prowadząca, obecna na każdym koncercie, wprowadzająca publiczność w świat muzyki - artysta Opery Śląskiej – znany chyba już w tej chwili wszystkim bytomianom - Juliusz Ursyn Niemcewicz.

Cykl Muzyka Narodów zorganizowali dla Państwa: Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych, od 11 lat działające na rzecz Bytomia i jego mieszkańców, oraz Bytomskie Centrum Kultury, które organizuje każdego roku w mieście kilkadziesiąt wydarzeń kulturalnych – koncertów, spektakli, projekcji filmowych, festiwali i warsztatów. Te dwie instytucje poświęciły czas, energię, prace i zaangażowanie swoich członkiń i współpracowników w sprawy organizacji oraz administracji Festiwalu.

Realizacja tak wielu wydarzeń w Amfiteatrze Parku Miejskiego nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe Narodowego Centrum Kultury w Warszawie z programu Kultura – Interwencje. Festiwal wspomogły również dwie bytomskie firmy – Zakład Budynków Miejskich oraz Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne.

Ogromny wysiłek organizacyjny w przedsięwzięcie włożyła dyrekcja i pracownicy Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu, a także firma Darkol.

Patronat medialny nad Festiwalem sprawowały: TVP Katowice (Telewizja Polska Katowice), tygodnik Życie Bytomskie, portal bytomski.pl, Panorama.

Podziękowania składamy także firmie Mekona oraz Gminie Bytom za pomoc w promocji.

Niedzielnych koncertów wysłuchało w sumie ponad 6 tysięcy osób, odwiedziliśmy i poznaliśmy muzykę ośmiu (8) krajów, ale również podróżowaliśmy po morzach i oceanach, poznawaliśmy światowe standardy muzyczne. Mogliśmy wysłuchać wspaniałej muzyki kameralnej w różnych odsłonach i formach, ale zawsze w znakomitej, wysokiej jakości brzmieniu. Trzeba także pamiętać, iż miały tutaj miejsce również dwa (2) koncerty nie należące do projektu, ale promujące, zapowiadające festiwal Muzyka Narodów. Wszystkim – zarówno publiczności, organizatorom i naturalnie wykonawcom sprzyjała piękna (bez deszczu) pogoda. A jak wiadomo ten warunek jest połową sukcesu w imprezach plenerowych. Drugą połową sukcesu jest publiczność – zawsze obecna i gorąco oklaskująca wspaniałych artystów. Bez odbiorców wszystkie te wydarzenia nie miałyby sensu. Tym bardziej pozytywnie odebraliśmy zwiększającą się z koncertu na koncert frekwencję. Były koncerty, na które przychodziło blisko 1000 osób, a nigdy nie zdarzyła się impreza, na której byłoby mniej, niż ponad 400 wypełnionych miejsc (400 krzeseł to minimalna liczba, która zawsze była zajmowana, do tego należy doliczyć publiczność na ławkach pod parasolami, stojącą, a nawet spacerującą, zatrzymującą się okazjonalnie podczas spaceru w parku w pobliżu sceny).

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaznaczyli swoją obecność na Festiwalu Muzyka Narodów !

Wszystkiego dobrego !

 

Za nami letni cykl koncertów „Muzyka Narodów”, dzięki którym mieszkańcy Bytomia mogli odbyć muzyczną podróż do różnych zakątków świata, pozostając w malowniczej scenerii Amfiteatru Parku Miejskiego im. F. Kachla w Bytomiu.

Koncerty nawiązywały do tradycji wielu kultur: żydowskiej, celtyckiej – słuchacze mieli również możliwość poznać utwory najsłynniejszych twórców pochodzących z Polski, Austrii, Czech, Hiszpanii, Włoch, czy Węgier.

Podczas Finału, który odbył się 27 września, zanurzyliśmy się na chwilę w twórczości niemieckiej, która uznawana jest za jedną z najbogatszych kultur muzycznych. Mieliśmy także okazję posłuchać koncertu Górniczej Orkiestry Dętej Bytom, która zaprezentowała nam standardy światowej klasyki.

Prym podczas koncertów wiódł nasz bytomski tenor – Juliusz Ursyn Niemcewicz, który zaprosił wiele wybitnych artystów. Wśród nich znalazły się: Altra Volta Kwartet, który przybliżył nam klimat muzyki niemieckiej, włoskiej i austriackiej; Zespół Częstochowa Pipes & Drums przeniósł nas na chwilę do świata starożytnych Celtów. Dzięki Grupie Muzycznej BRASY poznaliśmy rytm tradycyjnych szant pochodzących z Anglii, Francji i Polski. Kwintet Śląskich Kameralistów przeniósł nas do Czech, melodie Węgier zaprezentował Gentle Quartet, a kompozycje rodem z Argentyny zagrał Kwartet Fourmat Gabriel. 

Koncerty odbywały się w sierpniowe i wrześniowe niedziele. Spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców. Niestety to wszystko już za nami - pozostaje jednak mieć nadzieję, że przyszły rok również przyniesie nam tak wspaniałe doznania muzyczne.

Cykl koncertów "Muzyka Narodów - Juliusz Ursyn Niemcewicz i jego goście" zorganizowany był przez Ligę Kobiet Nieobojętnych i Bytomskie Centrum Kultury wraz z partnerami - Miejskim Zarządem Gospodarki Komunalnej w Bytomiu, Gminą Bytom oraz firmą Darkol (która dołączyła w trakcie realizacji),  przy współpracy z salonem meblowym Mekona.

Projekt dofinansowany został ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2015",

a patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Katowice, Panorama, Życie Bytomskie oraz portal bytomski.pl. Swoją pomoc zaoferowały również stowarzyszeniu Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne oraz Zakład Budynków Miejskich.

Za ogromne zaangażowanie wszystkich Państwa DZIĘKUJEMY!!! Zarząd LKN

(Zdjęcia w Galerii: UM Bytom)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W sierpniowe, niedzielne popołudnia serdecznie zapraszamy na wyjątkowe spotkania z muzyką narodów:

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje

2015"

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Za oknem lato w pełni, wakacyjną atmosferę czuć na każdym kroku, w rozmowach słychać "Kiedy urlop", "Gdzie jedziesz", więc i nam należy się trochę przyjemności.

Zakończyłyśmy "rok szkolny" naszych gimnastycznych trudów, a zakończyłyśmy go bardzo miło. Rozmowom, śmiechom, żartom nie było końca. Dziękujemy naszej koleżance, która chciała nas gościć.

To było w miniony wtorek. A w piątek, na zaproszenie naszej przemiłej Bytomianki Wiosny 2015 Marioli Roykiewicz odwiedziłyśmy gościnne progi Instytutu Zdrowia i Urody YASUMI. Wyszłyśmy stamtąd ładniejsze, bogatsze o wiedzę, co robić, by być piękną, miałyśmy okazję poznać kilka zabiegów kosmetycznych no i przede wszystkim po babsku pogadać.

Obejrzawszy zdjęcie poniżej zrozmiecie, dlaczego nie ma ich więcej! (tam relaksuje się nasza koleżanka!)

 

 Stare, polskie przysłowie mówi: "Cudze chwalicie, swego nie znacie...". Jednak tym razem chwalimy swoje.

Z przyjemnością, dumą i radoscią infromujemy, iż Prezes naszego stowarzyszenia pani Anna Kowolik w dniu 19 czerwca br. podczas gali finałowej we Wrocławiu odebrała tytuł Finalisty Konkursu "Aktywność Kobiet 2014" w kategorii wspieranie tożsamości lokalnej oraz akt powołania do sieci Ambasadorów promujących aktywność kobiet, przyznawane przez stowarzyszenie Aktywność Kobiet z Wrocławia.

Aniu! Gratulujemy!!!

 

Anna Kowolik – Prezes Stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych w Bytomiu została finalistą IV edycji Konkursu „Aktywność Kobiet” w kategorii Obszar Wspierania Tożsamości Lokalnej.

19 czerwca br. w Centrum Kongresowym we Wrocławiu Prezes Stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych Anna Kowolik odebrała tytuł Finalisty IV edycji Konkursu „Aktywność Kobiet” oraz tym samym nominację na Ambasadora Aktywności Kobiet i w przyszłym roku będzie należała do zaszczytnego grona pań nominujących do prestiżowych wyróżnień                                 i promujących aktywności pań w rożnych sferach życia – biznesie, polityce, kulturze i działalności społecznej. Ambasadorem nominującym Annę Kowolik była Łucja Chrzęstek-Bar, kandydaturę tą wspierała również ambasadorka Ludmiła Jama –Voigt.

Tegoroczna edycja to już IV Konkurs, który swoim działaniem objął 3/4 kraju. Pierwsza edycja akcji, powstałej z inicjatywy wiceminister gospodarki Ilony Antoniszyn-Klik, odbywała się na Dolnym Śląsku. Aktualnie to już zasięg 12 województw, które czynnie biorą udział w Konkursie, a są nimi: dolnośląskie, opolskie, śląskie, lubelskie, świętokrzyskie, podlaskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, małopolskie, lubuskie oraz kujawsko-pomorskie.

Laureatki do nagrody nominowane są przez ludzi znanych i cenionych w swoich środowiskach (tzw. Ambasadorów), którzy wskazują osoby najbardziej zasługujące na wyróżnienie za swoją działalnością wpływającą na propagowanie idei zwiększania udziału kobiet w rożnych sferach życia publicznego. Wśród Ambasadorów są m.in. projektantka i businesswoman Joanna Przetakiewicz, businesswoman Grażyna Kulczyk, prezes Grupy Impel Grzegorz Dzik oraz dziennikarka Mariola Bojarska-Ferenc.

Nagrody w Konkursie „Aktywność Kobiet” przyznawane są w 5 kategoriach:

1. Obszar Mikro,Małych Przedsiębiorstw (zatrudniających do 50 osób) oraz Średnich Przedsiębiorstw (zatrudniających od 51 do 249 osób).

2. Obszar kobiet działających na rzecz zwierząt i przyrody.

3. Obszar Młodzi Aktywni (młodzież, studenci aktywizujący lokalną społeczność, własne otoczenie, działający społecznie.

4. Obszar Kultury, Turystyki i Rekreacji (organizacje pozarządowe, lokalne grupy działania).

5. Obszar Wspierania Tożsamości Lokalnej (gminy, sołectwa, powiaty, organizacje pozarządowe, lokalne grupy działania).

Galę poprzedziła Konferencja organizowana przez Ministerstwo Gospodarki i Fundację PZU pod tytułem „Gospodarka jest Kobietą” złożona z dwóch paneli dotyczących eksportu oraz profilaktyki zdrowotnej dla kobiet..

Aktywność Kobiet to 163 Ambasadorów, ponad 300 osób nominowanych w ciągu 4 lat oraz 18 laureatów.

Galę Aktywności Kobiet poprowadziła Agnieszka Cegielska z TVN, a gwiazdą wieczoru był zespół De Mono oraz Hello my Sunshine. Goście mogli również obejrzeć pokaz fontanny multimedialnej na pergoli Hali Stulecia oraz wysłuchać wykładu motywacyjnego Mateusza Grzesiaka.

Do tegorocznej edycji Konkursu zgłoszone zostały aż trzy bytomianki, obok finalistki Anny Kowolik z LKN, dostrzeżono także Ewę Blaut – Prezes Fundacji Opera Silesia oraz Firmy Victoria w obszarze Kultura, Turystyka i Rekreacja i Joannę Stępień – Pełnomocnika Marszałka Województwa Śląskiego ds. Organizacji Pozarządowych i Równych Szans, Radną Miasta Bytomia w obszarze Wspieranie Tożsamości Lokalnej.

(więcej o konkursie można przeczytać na stronie http://aktywnosckobiet.pl/pl/aktywne_kobiety_roku_2015_nagrodzone/487/) (Zdjęcia patrz: Galeria)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wczoraj, 9 czerwca 2015 roku w gościnnej sali PSS Społem w Bytomiu odbyło się Zwyczajne Walne Zebranie Członków Ligi Kobiet Nieobojętnych.

Zatwierdzono sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie merytoryczne za 2014 rok, dokonano także wyboru władz Stowarzyszenia. Miło nam poinfromować, że na kolejną kadencję został wybrany Zarząd w dotychczasowym składzie.

Ze sprawozdaniem merytorycznym można zapoznać się w zakładce O nas/Sprawozdania z działalności/2014.

                             lub klikając na link poniżej

Sprawozdanie Merytoryczne za 2014r.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

VIII Metropolitalne Święto Rodziny 2015

30.05.2015 godz. 15.30 - Muzeum Górnośląskie, sala Gorczyckiego

Koncert „BYTOMIA RODZINNE MUZYKOWANIE” (w przerwie koncertu rodzinne spotkanie przy kawie i słodkościach) Wykonawcy: uczniowie Szkoły Muzycznej w Bytomiu, nauczyciele i rodzice dzieci

31.05.2015 godz. 9.00 - 20.00 - Bytom Rynek, impreza pod patronatem Prezydenta Bytomia Damiana Bartyli

Kilometry Dobra – II BYTOMSKI DZIEŃ DZIECKA

PROGRAM:

9.00 - Rozpoczęcie II Bytomskiego Dnia Dziecka

9.00 – 20.00 Finał ogólnopolskiej kampanii „Kilometry Dobra” w ramach obchodów VIII Metropolitalnego Święta Rodziny

9.00 – 14.00 Miasteczko Sportowe – gry i zabawy sprawnościowe dla dzieci i młodzieży, konkursy zręcznościowe z nagrodami

10.00 – 17.00 Pluszowe Miasteczko Ruchu Drogowego, Akademia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Pokazy Pierwszej Pomocy

11.00 – 16.00 Familijne warsztaty perkusyjne – prowadzenie Tomasz Drozdek

11.00 – 17.00 Teatr Gry i Ludzie - działania happeningowe: szczudlarze, malowanie buziek, zabawy z klaunami

10.30 – 11.00 Występy taneczne dzieci - Szkoła Tańca Arabeska i Gala Perfekcyjne

11.30 - 12.20 Występ absolwentów Katolickiego Ośrodka „Dom Nadziei”

12.50 - 14.00 Przedstawienie „Ptasiowe radio” , występują: Ewa Leśniak-aktorka, Marta Sowińska i Jarosław Woźniczka – wokaliści zespołu Garden Party

14.00 – 14.15 Występ zespołu breakdance „Misjonarze Rytmu”

14.30 – 16.00 Program estradowy „Kabarecik Klauna Tirulka” w wykonaniu artystów „Duo Fix”

16.30 – 17.15 Występ Big-Bandu Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Artura Kulki

17.15 – 17.30 Występ zespołu breakdance „Misjonarze Rytmu”

17.45 – 18.15 Koncert zespołu „Anty Babilon System”

18.30 – 19.15 Koncert Piotra Plichty

 

ZAPRASZAMY i POLECAMY !

 

Wydarzenia Metropolitalnego Święta Rodziny są realizowane dzięki wsparciu finansowemu Gminy Bytom.

VIII Metropolitalne Święto Rodziny w Bytomiu - 30 i 31 maja !

VIII edycja Metropolitalnego Święta Rodziny pod hasłem „Rodzina – gościnny dom” jest przedsięwzięciem realizowanym na skalę dwóch województw - śląskiego i opolskiego. Tegoroczne hasło nawiązuje do domu, z którego wyrośliśmy, domu jako fundamentu życia osobistego i społecznego. Jest zaproszeniem do gościnnego otwarcia  dla odważnych i pełnych determinacji działań wspierających rodzinę, gdyż w niej zawsze znajdujemy tak wszystkim potrzebne „gościnność”, stabilizację, bezpieczeństwo, szacunek i miłość. Wzmacnianie, pielęgnowanie uczuć i relacji, wspólnota, budowanie trwałych więzi, promocja rodziny   i wartości z nią związanych to zasadniczy cel organizacji Metropolitalnego Święta Rodziny od 8 lat.           

Co roku, w przygotowania wydarzeń zaangażowane są samorządy, a także liczne instytucje kulturalne i społeczne. Tegoroczne Metropolitalne Święto Rodziny odbędzie się w dniach 23 maja – 6 czerwca i będzie, jak zwykle, okazją do wielu rodzinnych spotkań podczas licznych imprez – koncertów, wykładów, warsztatów, festynów, konkursów -  przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Bytom uczestniczy od samego początku w wydarzeniu. Tradycyjnie - od 3 lat - zapraszamy 30 maja o godz. 15.30 na spontaniczne, wyjątkowe spotkanie muzyczne - Koncert „Bytomia Rodzinne Muzykowanie”, który odbędzie się w sali Gorczyckiego w Muzeum Górnośląskim. Wystąpią uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej ze swoimi rodzicami, nauczycielami, przyjaciółmi. Nad programem czuwa pani Aleksandra Batog. Udział w koncercie jest nobilitacją dla uczestników, którzy występują społecznie - z potrzeby serca, wspierając i swoją obecnością wzmacniając temat rodziny jako dobra najwyższego, które kreuje człowieka, wskazuje drogę, pomaga przetrwać, daje możliwość rozwoju i wspólnego spędzania czasu.

Metropolitalne Święto w Bytomiu to również cykl imprez na Rynku 31 maja z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Serdecznie zapraszamy na wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych w godz. 9 - 20.00. Już po raz drugi fundacja „Dom Nadziei” zaprasza przy okazji Bytomskiego Dnia Dziecka do wzięcia udziału w kampanii “Kilometry dobra”, której celem jest zawsze pomoc drugiemu człowiekowi.

Metropolitalne Święto Rodziny objęte jest honorowym patronatem Metropolity Katowickiego, Arcybiskupa Wiktora Skworca. To wydarzenie o wyjątkowym klimacie  i niezwykle serdecznej atmosferze – warto wziąć w nim udział.

Na wszystkie imprezy MŚR w Bytomiu - 30 i 31 maja wstęp jest bezpłatny. Ta formuła również nawiązuje do „gościnnego domu” – czyli miejsca, które otwiera nam swoje drzwi i ubogaca w spotkaniach z kulturą, tradycją, szkołą wartości, wiarą i nadzieją na dobrą przyszłość. Imprez w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny przygotowano bardzo dużo. Szczegółowy program znajduje się na stronie www.swieto-rodziny.pl.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Konkurs "Szkoła marzeń"

Nasza wiceprezeska Krysia Jankowiak-Markwica wzięła udział w pracach jury konkursu, który w tym roku odbywa się pn. „Szkoła marzeń”. Jest to konkurs na etapie okręgowym, który na arenie ogólnopolskiej organizuje   Parlamentarny Zespól ds. dzieci. Głównym celem jest podejmowanie działań na rzecz wszechstronnego rozwoju młodego pokolenia Polaków. Konkurs adresowany jest do uczniów przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych. Kształtuje postawy twórcze, pobudza rozwój redagowania różnych form wypowiedzi pisemnej oraz prezentuje umiejętności plastyczne uczestników.

Andrzej Misiołek - Senator RP, Hanna Paszko – literatka, pisarka, Krystyna Jankowiak-Markwica – wiceprezes LKN w Bytomiu, Marta Tobor – dyrektor biura Senatora A. Misiołka, Wojciech Werner - dyrektor Zespołu Szkół nr 18 w Zabrzu

wyłoniło zwycięzców etapu okręgowego:

1. Kategoria: Przedszkole - prace plastyczne

Marta Antoniak, Przedszkole Miejskie nr 32 w Bytomiu

2. Kategoria: Szkoła Podstawowa kl. I – III prace plastyczne

Michał Białas, Szkoła Podstawowa nr 9 im. A. Mickiewicza w Bytomiu

3. Kategoria: Szkoła Podstawowa kl. IV - VI prace plastyczne

Patrycja Rutkowska, Szkoła Podstawowa nr 21 w Bytomiu

4. Kategoria: Szkoła Podstawowa kl. I – III prace literackie

Wiktor Hensel, Szkoła Podstawowa nr 9 im. A. Mickiewicza w Bytomiu

5. Kategoria: Szkoła Podstawowa kl. IV - VI prace literackie

Mateusz Wnorowski, Szkoła Podstawowa nr 6 im. M. Curie – Skłodowskiej w Zabrzu.

Nagrodą dla autorów zwycięskich prac jest wyjazd wraz z opiekunami do Parlamentu RP.

Ponadto jury wyróżniło 4 prace plastyczne oraz 4 prace literackie:

1. Kategoria: Przedszkole - prace plastyczne

Marta Szymanowska, Przedszkole Miejskie nr 32 w Bytomiu

2. Kategoria: Szkoła Podstawowa kl. I – III prace plastyczne

Marta Karkocha, Szkoła Podstawowa nr 37 w Bytomiu

Amelia Winiarska, Szkoła Podstawowa nr 24 w Zabrzu

3. Kategoria: Szkoła Podstawowa kl. IV - VI prace plastyczne

Martyna Politowska, Szkoła Podstawowa nr 9 im. A. Mickiewicza w Bytomiu

4. Kategoria: Szkoła Podstawowa kl. I – III prace literackie

Fabian Hrycyszyn, Szkoła Podstawowa nr 24 w Zabrzu

5. Kategoria: Szkoła Podstawowa kl. IV - VI prace literackie

Szymon Kwieciński, Szkoła Podstawowa nr 37 w Bytomiu

Martyna Politowska, Szkoła Podstawowa nr 9 im. A. Mickiewicza w Bytomiu

Konrad Kściuczyk, Szkoła Podstawowa nr 45 w Bytomiu

Wykorzystanie różnorodnych technik wykonania, bogata wyobraźnia oraz wrażliwość uczestników, a także ich ciekawe i niezwykle dojrzałe spojrzenie ma temat szkoły marzeń sprawiło, iż wybór 5 zwycięskich prac nie należał do łatwych. Tak wysoki poziom otrzymanych prac jest powodem do dumy, ale również zobowiązaniem. To bowiem bardzo ważne, aby wspierać dzieci i młodzież w rozwoju ich pasji oraz umożliwić dalszy rozwój.

Do biura senatorskiego wpłynęło blisko 350 prac konkursowych ! Oj, było co robić! Cieszy nas szczególnie bardzo liczny udział dzieci z Bytomia i - jak widać wśród laureatów i wyróżnionych - wielu z bardzo dobrym skutkiem. Gratulujemy dzieciom i ich nauczycielom oraz opiekunom, a naszej koleżance Ligowej gratulujemy wytrwałości i zaangażowania – miała nad czym pracować, przeczytała blisko 100 utworów literackich oraz obejrzała kilkadziesiąt prac plastycznych !

---------------------------------------------------------------------------------------

 12 kwietnia 2015 r.

Oj, działo się tego dnia, działo!! Tygodnie przygotowań, emocje, stres – to wszystko już za nami.

12 kwietnia 2015 r. spotkaliśmy się w Operze Śląskiej w Bytomiu, by wręczyć tytuły Bytomianki Roku 2014 i Bytomianina Roku 2014 Laureatom, a także by przekazać w kolejne potrzebujące ręce Anioła Dobrego Gestu oraz świętować nasze 10.lecie.

Byłyśmy dumne i szczęśliwe, że mamy tak wielu przyjaciół i sympatyków, którzy wypełnili salę Opery do ostatniego miejsca.

Przybyli przedstawiciele władz miasta z Prezydentem Damianem Bartylą, Wiceprezydenci, parlamentarzyści, posłowie, dyrektorzy bytomskich instytucji i firm, przedstawiciele bytomskiego biznesu, nasi przyjaciele i sympatycy, rodziny i znajomi uczestników warsztatów gospel. Sala była wypełniona po brzegi.

Gości powitała Wiceprezeska Ligi Kobiet Nieobojętnych Krystyna Jankowiak-Markwica, a uroczystość prowadziły Prezeska stowarzyszenia Ania Kowolik oraz Sekretarz Ania Szwed. Pani Prezes przypomniała, że Plebiscyt Bytomianek ma już 10. letnią tradycję, w tym czasie wręczonych zostało 48 medali i certyfikatów. Statuetka Bytomianki Roku będzie dziś wręczana po raz 10-ty. (W tym czasie na ekranie mogliśmy obejrzeć krótką prezentację.)

Dla przypomnienia - Bytomiankami pór roku 2014 były: Wiosny – Bożena Mientus, Lata – Katarzyna Sokołowska, Jesieni – Joanna Stępień, Zimy – Karolina Późniewska. Każda z nich jest wyjątkowa choć każda inna. Dziękujemy tym wspaniałym kobietom, za to co robią w Bytomiu i dla Bytomia.

Na scenę zostali poproszeni przedstawiciele Kapituły Męskiej, która spośród tych czterech pań wybierała Bytomiankę Roku. Przedstawiamy ich Państwu:

 • Andrzej Misiołek Senator RP
 • Andrzej Wężyk – przewodniczący Rady Miejskiej i sympatyk LKN
 • Łukasz Goik wicedyrektor Opery Śląskiej
 • Michał Bieda radny rady miejskiej w Bytomiu
 • Piotr Bula – radny rady miejskiej w Bytomiu
 • Andrzej Szymczyk – Komendant Miejski Policji w Bytomiu
 • Jacek Wichrowski - artysta
 • Mirosław Saganowski trener żeńskiej drużyny hokeja na lodzie TMH Polonia Bytom
 • Ireneusz Herisz – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 1
 • Marcin Hałaś redaktor Życia Bytomskiego
 • Krzysztof Gajos – przedsiębiorca, prezes firm Sponsor i Sponsor Plus,
 • Andrzej Płochocki artysta fotograf (jemu zawdzięczamy część zdjęć, które pokazujemy w naszej Galerii)

To ich decyzją – a wybór, jak sami mówili, był bardzo trudny - Bytomianką Roku 2014 została Karolina Późniewska - skromna, waleczna sportsmenka, hokeistka reprezentująca TMH Polonia Bytom i Polską Żeńską Ligę Hokejową. Niezwykle nietuzinkowa, nieobojętna KOBIETA.

Kwiaty wręczyła Laureatce Bytomianka Wiosny 2008, założycielka damskiej drużyny hokeja Anna Brabańska. Niespodzianką dla Laureatki był krótki film z pozdrowieniami i gratulacjami od Mariusza Czerkawskiego oraz oryginalna koszulka od niego.

Członkowie Kapituły wybierają Bytomianki Roku, natomiast od ubiegłego roku członkinie LKN wybierają także Bytomianina Roku .

Laureatem drugiego w historii LKN tytułu Bytomianin Roku 2014 został Pan Krzysztof Karwat, publicysta , dziennikarz, literat związany z naszymi miastem. Jego sylwetkę przedstawiła zebranym nasza koleżanka Ania Majer, związana z Operą Śląską artystka, niedawno  nagrodzona Złotą Maską.

Nagrodzonym gratulacje złożył Prezydent Damian Bartyla.

Jest jeszcze jeden symbol związany z naszą działalnością. To ANIOŁ DOBREGO GESTU, przekazywany od 2008r w ręce ludzi, którzy potrzebują duchowego wsparcia, którym potrzebna jest jego anielska moc.

Do tej pory był w kilku miejscach, dawał wsparcie – w co i my i obdarowani wierzą - m.in.:

 • wspierał rodzinę naszej Bytomianki Wiosny 2005 roku Ludmiły Jama z firmy VOIGT
 • u kardynała NYCZA w Warszawie
 • naszego podopiecznego Szymona Szpaka
 • w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu
 • w Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek u Piotra Mankiewicza w Radzionkowie.

Ostatni rok spędził w Ośrodku Leczenia Uzależnień DOM NADZIEI” w Bytomiu, przekazany na ręce ks. Bogdana Pecia. To właśnie Ksiądz Bogdan Peć przekazał Anioła w kolejne dobre i ważne miejsce, które także potrzebuje wsparcia i opieki dobrych aniołów a jest to Ośrodek Rehabilitacyjno–Edukacyjno-Wychowawczy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo, który ma nową siedzibę w BytomiuSzombierkach. Anioła odebrała dyrektor Ośrodka Anna Dziąsko, silna kobieta, która poprzez własne doświadczenia życiowe doszła do wniosku , że pomagając sobie może pomagać innym, czerpiąc z tego przyjemność, dając pomoc i dostając zadowolenie. Silna, dzielna Matka, cudowny człowiek, dobry przyjaciel.

W części artystycznej czekała naszych gości niebywała wprost uczta dla serca, ducha, umysłu, ucha jednym słowem koncert na który wszyscy czekaliśmy.

Ten koncert był efektem dwudniowych warsztatów gospel , które zrealizowałyśmy po raz pierwszy, a których efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Po pierwsze - zgłosił się nadkomplet uczestników, po drugie - z jednego muzyka instrumentalisty narodził nam się nieoczekiwanie cały 4 -osobowy zespół, co naturalnie tylko uatrakcyjniło koncert. Wszyscy spotkali się po raz pierwszy w sobotę w centrum edukacyjno-kulturalnym im Gorczyckiego w Parafii św. Jacka, dziś od rana trenowali w Operze. A teraz wystąpili na scenie - I Bytomski Chór Gospel (dokładnie: 125 uczestników, bytomian i nie tylko bytomian, miłośników gospel i na pewno od dziś także i naszego gościnnego miasta). Jednak ten chór nie narodziłby się, gdyby nie oni – wyjątkowi artyści muzycy:

 • Artur Wypich – instrumenty klawiszowe
 • Beniamin Pilch - perkusja
 • Kuba „Woux” Wołkiewicz– gitara basowa
 • Michał Mikuła gitara elektryczna

oraz ten jeden znakomity Artysta – dyrygent, wokalista i kompozytor BRIAN FENTRESS.

Ten występ uświetniła także nasza bytomianka i przyjaciółka Ewa Uryga.

A potem były spotkania w kuluarach, życzenia, gratulacje, serdeczne rozmowy, wymiana wrażeń no i małe conieco dla ciała.

 Nasz uroczystość, mamy nadzieję, że udana i niezapomniana, mogła być taka także dzięki sponsorom , wśród których byli:

 • Opera Śląska
 • Kościół św. Jacka i ks. Tadeusz Paluch
 • Dariusz Albrycht, szef firmy Scenotechnika oraz Niemożliwe Nie Istnieje w Bytomiu
 • Hotel Bristol
 • Społem Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Bytomiu
 • Biuro Rachunkowe m-Audyt Sp. z o.o.
 • Studio Florystyczne Stokrotka, Centrum Zdrowia i Urody Yasumi w Bytomiu, Blueprint – poligrafia/reklama

Projekt I Bytomskie Warsztaty Gospel i finał Gali Bytomianki i Bytomianina Roku został dofinansowany przez Gminę Bytom

Laureatom serdecznie gratulujemy!!! Do zobaczenia za rok!!!

Tak było ...

Bytomski chór Gospel

Bytomski chór Gospel 2

Bytomski chór gospel i Ewa Uryga

GALA Bytomianki Roku 2014 i I BYTOMSKI CHÓR GOSPEL

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

No tak! Pierwszy dzień I Bytomskich Warsztatów Gospel już za nami. Było niesamowicie! Stawiło się ponad 120 uczestników, nie tylko bytomian, by uczyć się śpiewu pod kierunkiem Briana Fentressa, charyzmatycznego dyrygenta, wokalisty, muzyka i kompozytora ze Stanów Zjednoczonych.

Najmłodsi mieli ledwie parę lat, najstarsi mogli być ich pradziadkami. Jedni mieli już coś wspólnego ze śpiewem, dla innych był to dopiero pierwszy raz. Jak w ciągu paru zaledwie godzin stworzyć chór śpiewający muzykę gospel, której dotąd tylko słuchali, na dodatek śpiewać w języku angielskim??

Dla przypomnienia - gospel to rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej (sakralnej), mającej swój początek w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Muzyka ta charakteryzuje się dominacją wokalu, teksty mają charakter chrześcijański. Pochodząca z jęz. staroangielskiego nazwa gospel (pochodząca od słów god spell) oznacza dobrą nowinę (ewangelię) o zbawieniu w Jezusie Chrystusie. Także jazz ma swoją genezę w tej muzyce.

A jednak niemożliwe stało się możliwe! Gdyby ktoś posłuchał wykonawców po raptem dwóch godzinach wspólnego śpiewania nie uwierzyłby, że to ci sami ludzie, którzy przed chwilą spotkali się po raz pierwszy. A dokonał tego On - Brian Fentress. Niesamowicie ciepły, radosny, kontaktowy. Już po paru chwilach nawiązał kontakt z uczestnikami warsztatów. Że im się podobało świadczy fakt, że znaleźli w sobie siły, by śpiewać od godziny 12:00 do późnego wieczora, bo do 20:00. (Patrz: Galeria)

Już jutro (w niedzielę) będzie można usłyszeć ten pierwszy, bytomski chór gospel podczas Gali z okazji 10. lecia naszego stowarzyszenia na scenie Opery Śląśskiej.

----------------------------------------------------------------------------------

Z ostatniej chwili!!!

31 marca w Teatrze Śląskim w Katowicach odbyła się uroczysta gala wręczenia nagrody Złotej Maski dla twórców z województw śląskiego oraz opolskiego. Ta nagroda Marszałka Województwa Śląskiego wręczana jest z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który przypada 27 marca. Każde z województw nominowało i potem przyznawało nagrodę oddzielnie. W woj. śląskim nagród było 9, w woj. opolskim zaś 5 nagród.

Jest nam niesamowicie wręcz miło poinformować, że w kategorii CHOREOGRAFIA nagrodę otrzymała nasza ligowa koleżanka ANNA MAJER za choreografię do baletu „Kopciuszek” z muzyką Sergiusza Prokofiewa na motywach baśni Charlesa Perrault w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Aniu! Jesteśmy z Ciebie bardzo dumne!!! Serdecznie gratulujemy!!!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uwaga! Informujemy, że zapisy na warsztaty Gospel zostały zakończone!!!  Dziękujemy za zgłoszenia, bardzo nas cieszy takie zainteresowanie.

Każda osoba, która dokonała wpłaty, ma gwarantowane miejsce na warsztatach. Do 3 kwietnia czekamy na resztę wpłat, po tym terminie w miejsce osób, które nie dokonają wpłaty wejdą osoby z listy rezerwowej.

------------------------------------------------------------------------------------------------

ZAPRASZAMY na I BYTOMSKIE WARSZTATY GOSPEL

11-12 kwietnia 2015 r.

 Tydzień po Świętach Wielkanocnych odwiedzi Bytom znakomity amerykański dyrygent i wokalista Brian Fentress, który poprowadzi w naszym mieście dwudniowe warsztaty gospel.

Kto miał już okazję śpiewać pod batutą Briana, ten wie, że nie można przegapić tego wydarzenia. A kto nigdy jeszcze nie śpiewał gospel, ale chciałby spróbować, niech się nie waha, tylko szybko wysyła zgłoszenie! Bo gospel to nie tylko fantastyczna zabawa, śpiew i taniec, ale przede wszystkim muzyka, która daje wspaniałą energię.

Formularz zgłoszeniowy . pdf

Gospel oznacza Dobrą Nowinę. Dobrą nowiną jest także, że do udziału zapraszamy wszystkich zainteresowanych śpiewem chóralnym, śpiewem w grupie, wszystkie osoby pragnące spędzić wolny czas
w sposób kreatywny i oryginalny. Nie wymagamy od uczestników ani przygotowania muzycznego (utworów uczymy się ze słuchu, a nie z nut), ani biegłej znajomości języka angielskiego (będziemy śpiewać po angielsku).

W ciągu dwóch dni nauczymy się 7-8 pieśni gospel. Czeka nas dużo pracy, radości i zabawy. Na koniec warsztatów odbędzie się koncert finałowy, na który możecie zaprosić rodzinę i znajomych. Na koncercie zostanie zaprezentowanych ok. 12 utworów - w tym 4 z wykonaniem Briana i Ewy Urygi. Wstęp na koncert, który będzie miał miejsce w Operze Śląskiej jest bezpłatny. I to także bardzo dobra nowina ! Każdy uczestnik otrzyma za udział w warsztatach i koncercie pamiątkowy dyplom oraz będzie miał możliwość ponownego udziału z Bytomskim Chórem Gospel J w wyjątkowym Koncercie Papieskim, zaplanowanym na dzień
18 października 2015 r. w Bytomiu w Kościele św. Jacka. Informacje na temat tego drugiego wydarzenia zostaną przekazane uczestnikom bezpośrednio podczas warsztatów.

Bytomianki i Bytomianie - Przyjdźcie i bądźcie częścią naszego wspaniałego chóru!

DYRYGENT / INSTRUKTOR

Brian Fentress to charyzmatyczny dyrygent, wokalista, muzyk i kompozytor z USA. Stypendysta i absolwent Uniwersytetu A&M w Alabamie, a także absolwent Uniwersytetu w Phoenix. W czasie studiów doskonalił umiejętności wokalne, śpiewając w profesjonalnych chórach klasycznych oraz chórach gospel. Występował
i nagrywał u boku takich sław jak: Aretha Franklin, Kirk Franklin, Cece Winans i Lyle Lovette. Od kilku lat podróżuje po Europie, prowadząc różnego rodzaju warsztaty gospel. Gdziekolwiek się pojawia, dzieli się nie tylko swoim talentem muzycznym i pedagogicznym, ale również Ewangelią. Na codzień mieszka w Poznaniu. W Polsce jest znany wielbicielom muzyki gospel. Prowadzi zespól Regeneration, z którym zaprezentowali się w programie „Must be the music” gdzie dotarli do półfinału. W naszym Bytomiu Brian Fentress występował już dwukrotnie na koncertach jazzowych na scenie Opery Śląskiej razem z Ewą Urygą. Kim jest Ewa Uryga – wiedzą wszyscy. Nasza Bytomianka, dama jazzu i gospel, wspaniała, charyzmatyczna wokalistka, wielokrotnie doceniana w Polsce. Ewa również zaśpiewa w koncercie finałowym warsztatów. Macie Państwo niepowtarzalną szansę wystąpienia razem z tymi wspaniałymi artystami na scenie Opery Śląskiej!
W dodatku poprzez warsztaty można poznać ich bliżej, od kulis – a są wyjątkowymi, serdecznymi, życzliwymi i komunikatywnymi ludźmi. Udział w tym projekcie to zastrzyk energii, pozytywnego myślenia, chęci do życia i działania na co najmniej kolejny rok. I oczywiście możliwość poznania fantastycznych ludzi, którzy kochają śpiew i muzykę.

CENY

Zgłoszenia indywidualne:

- 35 zł od osoby dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych

Zgłoszenia grupowe (grupa = minimum 10 osób, maximum 15 osób)*:

- 30 zł za osobę

*Ilość miejsc jest ograniczona.

W cenie warsztatów zapewniamy śpiewnik, identyfikator, napoje: kawę, herbatę, wodę mineralną, słodki drobiazg, serdeczną atmosferę.

ZAPISY

Aby zapisać się na warsztaty, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. oraz dokonać wpłaty na konto Organizatora w terminie do 03 kwietnia 2015 r.

Prosimy o wpisywanie w formularzu danych osób, które będą uczestniczyć w warsztatach. W przypadku zgłoszeń grupowych prosimy o wcześniejszego maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. z listą członków grupy (imiona i nazwiska uczestników oraz dane opiekuna grupy do kontaktu).

Formularz zgłoszeniowy do pobrania = patrz wyżej

Uwaga! Dzieci w wieku do 10 lat mogą brać udział w warsztatach, o ile mają ze sobą osobę dorosłą jako opiekuna.

MIEJSCE WARSZTATÓW

Warsztaty sobotnie odbywać się będą w sali Centrum Edukacyjno-Kulturalnego im. ks. G.G.Gorczyckiego przy Parafii św. Jacka w Bytomiu, natomiast warsztaty niedzielne i Koncert Finałowy zrealizowane zostaną w Operze Śląskiej!

Sobota 11.04.2015 r. – Centrum Edukacyjno-Kulturalne im. Gorczyckiego (ul. Matejki 1, 41-902 Bytom)

Niedziela 12.04.2015 r. – Opera Śląska (ul. Moniuszki 21/23, Bytom) – duża scena

PROGRAM WARSZTATÓW

Sobota - 11 kwietnia 2015

12.00 - 12.45 rejestracja uczestników

13:00 - 15:00 próba warsztatowa

15:00 - 15:30 przerwa

15:30 - 18:00 próba warsztatowa

Niedziela - 12 kwietnia 2015

10:00 - 12:00 próba warsztatowa

12:00 - 13:00 Lunch

13:00 - 14:30 próba warsztatowa

14:30 - 15:00 przerwa

15:00 - 17:00 próba generalna i próba dźwięku

18.00 - 19.30 Koncert finałowy (wstęp wolny)

KONCERT FINAŁOWY będzie jednocześnie podsumowaniem I Bytomskich Warsztatów Gospel oraz finałem II Gali Bytomianki i Bytomianina Roku.

Udział w nim wezmą:

Brian FENTRESS

Ewa URYGA

I BYTOMSKI CHÓR GOSPEL

Niedziela - 12 kwietnia 2015 godz. 18.00

Opera Śląska w Bytomiu

Wstęp wolny ! (obowiązuje rezerwacja miejsc)

STRÓJ NA KONCERT

Prosimy, aby każdy uczestnik warsztatów przygotował sobie strój na koncert finałowy. Obowiązują kolory: biała góra (koszula, bluzka, polo, T-shirt) oraz czarny lub granatowy dół (spodnie, spódnica).

ORGANIZATOR - KONTAKT

Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych

Pl. Karin Stanek 1, 41-902 Bytom

www.kobiety-bytom.pl

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

tel. 602 693 483; 697 722 674

PARTNERZY PROJEKTU

Opera Śląska w Bytomiu                                  www.opera-slaska.pl

Parafia św. Jacka w Bytomiu                             www.swjacek.bytom.pl

Hotel Bristol

Projekt dofinansowano ze środków Gminy Bytom    

WPŁATY

Wpłaty należy dokonać na konto bankowe Organizatora najpóźniej do 03 kwietnia 2015 r.

Numer konta bankowego: ING Bank Śląski 08 1050 1230 1000 0022 9414 0831

Tytuł przelewu: Gospel 2015 - działalność LKN + imię i nazwisko UCZESTNIKA*

--------------------------------------------------------------------------------------------

No i XXVI konkurs organizowany przez Muzeum Górnośląskie na najpiękniejszą kroszonkę rozstrzygnięty. Na tegoroczny wpłynęły 44 zestawy kroszonek składające się z 5 prac wykonanych tradycyjnymi bądź nowatorskimi technikami zdobienia. Łącznie oceniono 220 jajek wielkanocnych, wszystkie piękne, a niektóre wykonane takimi technikami, że wprsot trudno uwierzyć, że to dzieło rąk ludzkich.

Grand Prix zdobył pan Joachim Orłowski, a lauretką nagrody specjalnej ufundowanej przez nasze stowarzyszenie została pani Grażyna Chrzanowska-Grzebielucha.

 

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Czy wierzycie w to, że już niedługo Swięta Wielkanocne?

Zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego na wystawę kroszonek.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

1 marca 2015 roku ruszyła kolejna edycja akcji KILOMETRY DOBRA. Jest to akcja społeczna wspierająca lokalne organizacje w zbiórce funduszy na wskazane przez nie cele.

Akcja, gdzie każdy może być darczyńcą już od kwoty 1 zł, która układa się w ciąg Kilometrów Dobra (1 zł to 2,3 cm; 43,5 zł to 1 m; 44350 zł to 1 km.

My, Bytomianie, zbieramy fundusze na Fundację DOM NADZIEI.

W ubiegłym roku zebraliśmy 46 552,- zł. W tym roku będzie więcej!!

Przyłączcie się i Wy!

 


----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Niedziela, 15 lutego 2015 r.

To były piękne dni..... - te słowa przychodziły do głowy same, kiedy w niedzielne popołudnie ze sceny BCK rozbrzmiewały znane i tak bliskie nam melodie.

Bo to był wyjątkowy wieczór. Na scenie wystąpili Czerwono - Czarni – polski zespół muzyczny, jeden z pionierów bigbitu w Polsce, który powstał w 1960 roku. Dzięki nim i ogłoszonemu przez nich konkursowi swoją karierę zaczęła nasza bytomianka Karin Stanek. Dlatego koncert jubileuszowy z okazji 55. (tak!!) rocznicy powstania zespołu i 4. rocznicy śmierci piosenkarki  muzycy postanowili zagrać właśnie w Bytomiu. Usłyszeliśmy ich największe przeboje w oryginalnych aranżacjach, śpiewali Danuta Błażejczyk, Agnieszka Wajs i Maciej Podsiadło.

Na scenie zobaczyliśmy takie legendy, jak Wiesław Bernolak - gitara, klawisze (Szwecja), Zbigniew Bizon - saksofon (Szwecja), Jan Knap - perkusja (Szwecja) Ryszard Poznakowski - klawisze, śpiew (Polska), Andrzej Ibek - klawisze (Szwecja), Tomasz Jaśkiewicz - gitara (Polska), Piotr Puławski - gitara, śpiew (Niemcy), Wojciech Rapa - gitara basowa, śpiew (Polska). Wystąpił również 14-letni uczeń Zbigniewa Bizonia, utalentowany saksofonista - Filip Kolasiński.

Kiedyś ich przeboje śpiewała cała Polska. „O mnie się nie martw”, „Trzynastego”, „Dwudziestolatki” „Jedziemy autostopem” i wiele, wiele innych. Okazało się, że nie „kiedyś śpiewała”! W niedzielę wszystkie piosenki śpiewała cała sala. Że starsi, to normalne, pamiętają przecież swoje prywatki (dla młodych: to dzisiejsze domówki), ale śpiewali także młodzi. Koncert zakończyła „Malowana lala” w wykonaniu całej, wypełnionej do ostatniego miejsca, sali. Było super!!

Sobota, 14 lutego 2015 r.

Nazywam się Miliard/One Billion Rising

Wszystko zaczęło się w 2011 roku w Stanach Zjednoczonych, po fali gwałtów. Wtedy kobiety z całego świata postanowiły publicznie wyrażać swój sprzeciw wobec agresji. W imprezie bierze udział ponad 200 krajów z całego świata. W Polsce przyłączyło się już 45 miast, wśród nich po raz trzeci także nasze miasto.

W tym roku szczególnie starano się zwrócić uwagę na kwestię przemocy wobec niepełnosprawnych kobiet. To grupa bardzo narażona na wszelkiego rodzaju akty przemocy. Są trzykrotnie bardziej narażone na przemoc niż te w pełni sprawne. Do tego mają utrudniony dostęp do pomocy zarówno prawnej jak i psychologicznej.

My też, oczywiście, przyłączyłyśmy się do akcji. Jesteśmy przecież nieobojętne!. I cieszymy się, że tych nieobojętnych, zrzeszonych i niezrzeszonych, jest coraz więcej. W tym roku na bytomskim Rynku było nas już kilkadziesiąt – dziewczyn i kobiet, i - co ważne - byli także mężczyźni. W akcji wzięły też udział kobiety z Centrum Interwencji Kryzysowej, które doświadczyły takiej przemocy.

Tańczyliśmy do specjalnie przygotowanej na tę okazję piosenki pt.: „Break The Chain”. W tekście tego utworu możemy znaleźć słowa: „kobieta to nie przedmiot”, "nigdy nie byłam niczyją własnością” czy „tańczę, bo mam już dość”. Ważne słowa! O układ choreograficzny całości zadbała nasza koleżanka Ania Majer.

„Taniec to najlepsza forma dla kobiety na wyrażenie sprzeciwu. Ideą akcji jest, by te kobiety wyszły i publicznie pokazały, że problem istnieje oraz, że są silne. „Tańcząc, rządzę swoim ciałem” - powiedziała nasza prezeska Anna Kowolik.

Bytom uczestniczy w akcji już 3 raz, zawsze 14 lutego czyli w Dzień Zakochanych. Wybór tej daty nie jest przypadkowy. Protest w ten właśnie dzień ma zwrócić uwagę na fakt, że w związku między kobietą a mężczyzną zawsze powinna być czysta miłość, właśnie jak w Walentynki. Nigdy to uczucie nie powinno słabnąć, a tym bardziej przerodzić się w agresję – dodała Anna Kowolik.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku – wbrew sceptykom i prześmiewcom – będzie nas jeszcze więcej.

(Zobacz:Galeria. Zdjęcia dzięki uprzejmości Arkadiusza Janochy)

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

To już 14 lutego! Pamiętajcie!

Powstanie nas miliard, by zatańczyć przeciwko przemocy wobec dziewcząt i kobiet. To światowa REWOULCJA !!
W tym roku poprzez nasz taniec 14 lutego w ramach akcji Nazywam się Miliard/One Billion Rising Poland chcemy zwrócić uwagę na problem przemocy wobec dziewcząt i kobiet z niepełnosprawnościami. To wciąż temat tabu w naszym kraju.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich, zjawisko przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami, jest niedostrzegane, trudne do wykrycia oraz zbadane w niewielkim tylko obszarze.
Kobiety z niepełnosprawnością (fizyczną, psychiczną):

 •   Są trzykrotnie bardziej narażone na przemoc niż kobiety pełnosprawne. x Są szczególnie narażone na przemoc również w miejscach publicznych, na ulicy, w pracy, w domach opieki społecznej, w szpitalach, w szpitalach psychiatrycznych, a więc narażone są na przemoc domową, ale również w szczególności na przemoc instytucjonalną.
 •   Mają utrudniony, a często brak jakiegokolwiek, dostęp do pomocy zarówno prawnej, jak i psychologicznej.
 •  Częściej niż inne kobiety podlegają ryzyku przemocy, naruszania ich nietykalności osobistej, znieważania, opuszczenia lub zaniedbywania, znęcania się i wykorzystywania zarówno w środowisku rodzinnym, jak i poza nim.

  Pomimo że znajdują się w grupie szczególnie narażonej na przemoc, w tym przemoc domową, nie są traktowane priorytetowo. Rzadziej niż inne ofiary zgłaszają przypadki przemocy domowej.
  W życiu kobiet z niepełnosprawnościami przemoc jest nie tylko częstym zjawiskiem, lecz nierzadko bywa wręcz przyczyną ich niepełnosprawności. Blisko 80% kobiet z niepełnosprawnościami pada ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej !!

 

Bytom dołącza do 40 miast w których taki taniec- rewolucja się odbędzie !!! .Mamy nadzieję, że i Wy tam będziecie.

NAZYWAM SIE MILIARD - TANIEC PRZECIWKO PRZEMOCY

14 lutego o 17:00

BYTOM RYNEK

_____________________________________________________________

Już wkrótce spośród Bytomianek pór roku Kapituła dokona wyboru Bytomianki Roku 2014.

A oto one!

Rozliczenie zbiórek publicznych

Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych z siedzibą w Bytomiu przy pl. Karin Stanek 1, przeprowadziło zbiórkę publiczną na podstawie decyzji NR PB.5311.6.2014. z dnia 19 .03. 2014r. wydanej przez Prezydenta Miasta Bytomia.

Środki pochodzące ze zbiórki publicznej ze sprzedaży cegiełek dla Patryka Pandeli: zostało sprzedanych 2100 cegiełek w kwocie 5 zł. Kwota wyniosła 10.500,00 zł (dziesięć tysięcy pięćset złotych 00/100), a 1900 cegiełek zostało zniszczonych komisyjnie. Z tej samej zbiórki dla Patryka zebrano 10.000,00 złotych (dziesięć tysięcy złotych 00/100) do zaplombowanych puszek i 4.450,00 zł (cztery tysiące czterysta piędziesiąt złotych 00/100) zostało wpłacone na konto LKN.  Zebrane pieniądze zostały przekazane na leczenie chorego Patryka.

            Zbiórka ogłoszona dla Kacpra Grabowskiego: wpłaty na konto operacyjne, stworzone na potrzeby zbiórki to 35.743,65 zł (trzydzieści pięć tysięcy siedemset czterdzieści trzy złote 65/100). Pieniądze przeznaczone będą na rehabilitację i leczenie dziecka na podstawie przedstawionych faktur.   

Środki ze zbiórki publicznej za rok 2014 wyniosły:

sprzedaż cegiełek na rzecz Patryka Pandeli: kwota 10.500,00 zł

wpłaty na konto dla Kacpra Grabowskiego: 35.743,65 zł

Zbiórka do dla Patryka Pandeli: 10.000,00 zł do puszek i 4.450,00 zł na konto - łącznie 14.450,00 zł

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych z siedzibą w Bytomiu przy pl. Karin Stanek 1 przeprowadziło zbiórkę publiczną na podstawie decyzji nr 152/2014 z dnia 12 marca 2014roku i decyzji nr 248/2014 z 16 kwietnia 2014 roku DAP-ZZP.83.433.2014.

Zbiórka ogłoszona dla Kacpra Grabowskiego to wpłaty na konto operacyjne, stworzone na potrzeby zbiórki. Zebrana  kwota 35.743,65 zł (słownie: trzydzieści pięć tysięcy siedemset czterdzieści trzy złote 65/100) w całości przekazana zostanie na leczenie i rehabilitację Kacpra.

Dary rzeczowe, zebrane podczas ogłoszonej zbiórki publicznej, to:

- środki czystości i rehabilitacyjne (chusteczki nawilżające, higieniczne, patyczki higieniczne, płatki kosmetyczne, pieluchy tetrowe, pampersy, podkłady materiałowe, śliniaki, kompresy jałowe, sól fizjologiczna, maści na odparzenia, szczoteczki do zębów, oliwki, balsamy, kremy pielęgnacyjne, zasypki, szampony, płyny do kąpieli, mydła, pasty do zębów, wózek spacerowy, kaczka sanitarna, gąbki do mycia, witaminy multisanosto, pompka do materaca). Zebrano 2.432 sztuki darów.

- zabawki i przybory szkolne (bańki mydlane, naczynia, miseczki, kubeczki, talerzyki, butelki, książki kolorowanki, zeszyty, płyty CD, puzzle, kredki, długopisy, temperówki, kleje, gumki, farby, pluszaki, samochodziki, figurka porcelanowa anioła, baterie, radio CD i odtwarzacz mp3). Zebrano 576 sztuk darów.

- odzież nowa i używana (obuwie, bluzki, koszulki, spodnie, swetry, dresy, kurtki, piżamy, szlafroki, ręczniki i kocyki, poduszki, skarpety, bielizna, getry, czapki, szaliki, bezrękawniki). Zebrano 2.382 sztuki darów.

Wśród wpływających darów były również rzeczy, o które stowarzyszenie nie wnioskowało, a mimo wszystko wpływały do nas. Było to m.in.  20 paczek oryginalnie zapakowanych, które nie zostały otwarte, słodycze, deserki, obiadki w słoiczkach, kaszki dla dzieci, herbatki, kakao, woda mineralna. Wszystkie te dary przekazywane były bezpośrednio do rodziny zastępczej.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

24 stycznia był wyjątkowym dniem. W Bytomskim Centrum Kultury w Koncercie Noworocznym zagrali dla bytomian zabrzańscy symfonicy, wykonując najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej. Koncert z właściwym sobie wdziękiem prowadził bytomianin pan Maciej Niesiołowski, znany z popularnego niegdyś cyklu telewizyjnego „Z batutą i humorem” a jako soliści wystąpili artyści Gliwickiego teatru muzycznego sopranistka - Anita Maszczyk i tenor - Michał Musioł.

(zdjęcie: Tomasz Sanecki)

Aria „Myszko, dziś była cudna noc” z operetki „Wiktoria i jej huzar” w ich wykonaniu wywołała salwy śmiechu i pokazała nam - oprócz talentu wokalnego - także talent komediowy obojga artystów, pani Aneta Maszczyk emanowała wdziękiem, a pan Michał Musioł seksapilem. Niekłamany i uzasadniony podziw wzbudziła także pani Aneta Maszczyk wykonując najszybciej, jak można to sobie wyobrazić, arię (niestety nie zapamiętałam tytułu). Niewyobrażalne, że można tak szybko śpiewać, na dodatek po angielsku, i jeszcze „robić minki”, jak to określił Pan Maciej Niesiołowski.

Sala była pełna, a oklaskom nie było końca.

Pozostaje wierzyć, że Koncerty Noworoczne na stałe wpiszą się do bytomskiego kalendarza kulturalnego. Mamy nadzieję, że do zobaczenia za rok na kolejnym koncercie!.

 _______________________________________________

Szanowni Państwo, drodzy Darczyńcy, którym nie był obojętny los Kacperka i którzy tak licznie odpowiedzieliście na apel o pomoc!

Jak już informowałyśmy Kacperek znalazł rodzinę, znalazł miłość i wraca do zdrowia, w związku z czym kończymy zbiórkę pieniędzy. Szczegółowe rozliczenie wkrótce zamieścimy na naszej stronie.

W imieniu własnym i opiekunów Kacperka gorąco dziękujemy za pomoc, za to, że tak licznie i szybko otworzyliście swoje serca. To dzięki Wam - dobrym, wrażliwym ludziom - Kacperek tak szybko wrócił do zdrowia i ufamy, że zapomni o swoich traumatycznych przeżyciach. Dziękujemy!

-------------------------------------------------------------------------------------

Rozstrzygnięcie konkursu realizowanego w ramach projektu „Nieobojętne w przestrzeni Bytomia” na program wycieczki po Bytomiu oraz spotu reklamowego o naszym mieście.

W kategorii „spot reklamowy o Bytomiu”:

- nagrody głównej nie przyznano

- wyróżnienie otrzymali terapeuci Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym- Koło w Bytomiu (tu kliknij).

W kategorii „wycieczka po Bytomiu”:

Nagroda główna - I miejsce i 500 zł - uczeń I klasy Technikum ZSPiO Michał NERWIŃSKI

Wyróżnienia:

- Iwona PAGACZ (ta wycieczka będzie realizowana w 2015 r.)

- Katarzyna Rożek i Krzysztof Walarus - terapeuci Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Bytomiu.

 __________________________________________________________________________________________________________