Warning: include(ie6warning.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /kobiety-bytom/templates/as002031/index.php on line 42

Warning: include(ie6warning.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /kobiety-bytom/templates/as002031/index.php on line 42

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'ie6warning.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php53/lib/pear') in /kobiety-bytom/templates/as002031/index.php on line 42

Byłyśmy aktywne w 2018r.

Byłyśmy aktywne w 2018r.

Większość osób czytających nasze relacje chętnie zagląda do Galerii, aby obejrzeć także zdjęcia. Zdecydowana większość zdjęć to fotografie autorstwa naszego przyjaciela, fotografa pana Andrzeja Płochockiego. Nam się nie pochwalił, ale za to my chwalimy!

Andrzej Płochocki otrzymał Medal "Za zasługi dla fotografii polskiej". Odznaczenie przyznała mu Kapituła Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej, która z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości ustanowiła ten medal.

Andrzeju! Gratulujemy!!! Jesteśmy dumne, że jesteś z nami i Twoje zdjęcia znajdują się w naszej Galerii!!

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

W minioną sobotę w Operze Śląskiej w Bytomiu po raz kolejny wręczono Medale Miasta Bytomia.

Kolejny już raz trafiły one w ręce osób bądź instytucji za szczególne zasługi dla miasta w dziedzinach: gospodarczej, naukowej, kulturalnej, społecznej, sportowej. W tegorocznej edycji było ośmiu nominowanych. Trójka spośród nich otrzymała ten zaszczytny tytuł. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 
Z tej okazji organizator przygotował uroczysty koncert galowy.

Medal za zasługi w dziedzinie kulturalnej trafił do Ligi Kobiet Nieobojętnych.

medal2018

 Zacytuję: „Stowarzyszenie działa w Bytomiu od 2004 roku. Ich celem obok szerokich działań społecznych stała się promocja historii, walorów turystycznych, postaci związanych z miastem, wspieranie talentów dzieci i młodzieży, a przede wszystkim promocja bytomskiej kultury oraz inicjowanie i organizowanie wszelkiej aktywności kulturalnej. Od 14 lat to jedna z najbardziej aktywnych organizacji pozarządowych na terenie Bytomia, za co już w 2012 roku została uhonorowana Medalem Miasta Bytomia w dziedzinie społecznej.”

 Jesteśmy dumne i wzruszone! Dziękujemy!!

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rozstrzygnięcie konkursu "100 słów o Bytomiu"

14 września w sali Roundy Biblioteki Miejskiej w Bytomiu odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia konkursu i wręczenia nagród w konkursie 100 słów o Bytomiu. Kiedy na początku tego roku przygotowywałyśmy się do ogłaszenia tego konkursu miałyśmy nadzieję, że uda nam się zainteresować bytomian i może wpłynie kilkanaście prac. Początki są przecież zawsze trudne, a i sceptyków nie brakowało. Tymczasem na konkurs wpłynęło ponad 60 prac (kilka trzeba było odrzucić ze względów formalnych), a ogromną radość sprawiły nam słowa red. Marcina Hałasia - członka Jury, który powiedział, że zaproszony do jury tego konkursu spodziewał się, że będą to w większości prace zaczynające się (i kończące) słowami "Bytom - brud, ubóstwo, beznadzieja........ Okazało się jednak, że poziom konkursu był wyjątkowo wysoki i jurorzy - dr hab. Leszek Engelking, Marcin Hałaś, Sylwia Tubis i Grażyna Lew - mieli bardzo trudne zadanie, bo zgodnie z regulaminem mogli wybrać tylko trzy prace. Jak mówią i tak złamali te zasady, przyznając jeszcze jedno honorowe wyróżnienie.

Zresztą przeczytajcie Państwo artykuł w Życiu Bytomskim.

 

A my wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy, gratulujemy i .... być może za rok spotkamy się znowu.

Poniżej nagrodzone prace:

KONRAD GÓRALCZYK

PIERWSZA NAGRODA

 Gunda

 Gunda już od dwóch dni ukrywała się w piwnicy w oficynie kamienicy przy Hohenzollernstrasse 3. Nie chodziło o walki i bombardowania. Najgorsi byli Rosjanie, którzy szli za wojskiem i gwałcili takie urocze czternastolatki jak ona. Trzeba buło przeczekać, aż przejdą. Miała więc bardzo dużo czasu na rozmyślania. Rozpamiętywała swoje szczęśliwe dzieciństwo, przepełnione nauką w Städtische Musicschule, defiladami na placu Moltkego i spacerami w parku. Wszystko w cieniu czerwonych flag ze swastyką. Jakżeż była wtedy dumna. Nawet w pierwszych latach wojny, kiedy Karl zginął za Führera. Tylko mama była wtedy jakaś smutna. Jej bracia Jorg i Achim byli Polakami i przestali ich odwiedzać od początku wojny, a mama nie chciała o nich mówić. Nagle usłyszała tupot bytów. Zamarła pytając Boga co z nią będzie.

*****************************************************

AGNIESZKA KRZISCZYK

II NAGRODA

 Państwo Kawa

W centrum była urocza knajpka podająca najlepszą kawę w Bytomiu. Przyjeżdżali do niej ludzie spoza miasta. On – dżentelmen, jakich już brakuje – i Ona – o nienagannych manierach. On siedział przy małej czarnej. Ona przy latte. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że On postanowił Ją zaprosić właśnie na kawę, lecz w Jego towarzystwie. Spotykali się często, aż postanowili pobrać się w Kościele św. Krzyża. Mieli trójkę przepięknych dzieci.

Nigdy się nie wyprowadzili. Nie mogliby – za dużo wspomnień. W miejscu kawiarni dziś jest już inna kawiarnia. A Oni? Razem się zestarzeli. On – Pan mała czarna. Ona – Pani latte.

**************************************

MAREK ŚLUSARCZYK

II NAGRODA

 Ponure to miasto

Ponure to miasto. Kilogram nasion słonecznika z ogrodniczego. Nie mamy łopatki, motyki, widełek, grabek. Mieszkamy w bloku. Instrukcja mówi: na głębokości dwóch do trzech centymetrów. Kopiemy starymi łyżkami. Kiedy to się wysiewa? Mieszczuchy, szukamy w internecie. Jest maj, chyba zdążą wykiełkować. Przy garażach na Dworskiej, Odrzańskiej, na kupie ziemi na Witczaka. Kto wyrzuca wersalki przy garażach? Odciski mamy od tych łyżek. Zwalamy na brak ergonomii, ale może nasze ręce za miękkie. Sierpień. Z tysięcy nasion wykiełkowało trzydzieści. Odwiedzamy regularnie te słoneczniki: dumne, piękne, pozytywne w naszym Bytomiu. Pewnego dnia przychodzimy: tylko kikuty. Ktoś ukradł? A może uratował.

**********************************************

LUCYNA BARAŃSKA

WYRÓŻNIENIE

 W kolorze węgla

Osiedle Centrum – kopalnię widać z okien wieżowców. Niektórzy powiedzą pogardliwie – blokowisko, ale to nasze blokowisko i nasza kopalnia. Dzisiaj demontują szyb „Skarga” – koło napędowe już nigdy nie będzie się obracać, teraz leży na ziemi – taka niema skarga „Skargi”. W ciągu kilku dni kolejny symbol miasta zniknie z krajobrazu. Ale to nic – niech mówią, że przyszło nowe, że postęp, 
że ekonomiczna konieczność. I nawet jeśli zdemontowana zostanie ostatnia poprzemysłowa pamiątka i tak będziemy z dumą opowiadać o górniczym Bytomiu i niezłomnym śląskim charakterze. Wierzę, że ocalimy wspomnienia, górnicze pamiątki i zdjęcia – te dokumentalne i te sentymentalne. Każde zdjęcie, które robię, daje nadzieję, że „uratuję” kawałek Bytomia. Na dzisiaj wystarczy – odkładam aparat. Przykładam rękę do czarnej, zmęczonej bytomskiej ziemi i czuję bicie serca tego miasta – wolne, ale miarowe. Wsłuchajcie się w to bicie…

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bardzo dużo się ostatnio dzieje! Dopiero co zakończył się Festiwal Muzyka Narodów, trwają intensywne prace nad zakończeniem konkursu, a wczoraj w Teatrze Rozbark wręczałyśmy dyplom i tytuł Bytomianki Lata 2018 pani Małgorzacie Nowak!

 

Uroczystość otworzyła nasza koleżanka Iza Osypka witając grono licznie zebranych gości. Obecni byli przedstawiciele władz miasta, ale najliczniejsze grono stanowili przyjaciele i współpracownicy Laureatki, jej uczniowie i rodzice jej uczniów. Wiele ciepłych i wzruszających słów padło pod jej adresem z ust rekomendującego  Księdza Macieja Sasiaka. O latach przyjaźni mówiła jej koleżanka. Ale kiedy, odebrawszy z rąk Prezes naszego stowarzyszenia  dyplom i medal Bytomianki Lata 2018, zabrała głos Laureatka, mieliśmy okazję utwierdzić się w przekonaniu, że jest to naprawdę wrażliwa kobieta. To miłe zobaczyć, ile radości można komuś sprawić.

Potem  mogliśmy zobaczyć jej podopiecznych, którzy na scenie Teatru Rozbark zaprezentowali swoje umiejętności. Dla zgromadzonych gości zaśpiewały: Kinga Gwóźdź, Martyna Pukocz, Danusia Ungier, Daniel Nowak oraz sama laureatka tytułu Bytomianki Lata. I to jak zaśpiewali!!

A tak nawiasem mówiąc, okazało się, że nasza Laureatka jest nie tylko piękną, wrażliwą kobietą, zdolną i pracowitą nauczycielką, kochającą żoną i matką, ale także świetną gospodynią!!

Laureatce bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!!!!!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zakończył się konkurs Bytom w 100 słowach. Bardzo ucieszyło nas zainteresowanie bytomian, którego wyrazem jest ponad 60 prac. Teraz Jury intensywnie pracuje. A my zapraszamy na ogłoszenie wyników.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szanowni Państwo,

Zakończył się IV Festiwal „Muzyka Narodów. Juliusz Ursyn – Niemcewicz i Jego goście”.

Za nami dwa miesiące wakacji  z niedzielnymi popołudniami w bytomskim Parku Miejskim, czyli dziewięcioma koncertami festiwalowymi i jednym wyjątkowym towarzyszącym festiwalowi z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W Amfiteatrze prezentowali się Państwu  znakomici muzycy, soliści,  a w tym roku także tancerze, spośród których wielu swym życiorysem i działalnością artystyczną  związanych jest z regionem Śląska i Bytomiem.

Gospodarzem festiwalu „Muzyka Narodów” niezmiennie jest jego pomysłodawca, odpowiedzialny za program artystyczny, wyjątkowy człowiek-orkiestra  Juliusz Ursyn-Niemcewicz – solista Opery Śląskiej, a organizatorem wydarzenia stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych. 

Festiwal współtworzony jest dzięki zaangażowaniu i pracownikom dwóch instytucji: Bytomskiego Centrum Kultury oraz Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Nie byłoby tego wydarzenia gdyby nie wsparcie Gminy Bytom  oraz zainteresowanie Prezydenta Bytomia.
Patronatem  honorowym  imprezę objęli:
członek zarządu województwa śląskiego Henryk Mercik
oraz Prezydent Bytomia Damian Bartyla
W tegorocznej edycji wystąpiło ponad 130 wykonawców, a wśród nich:  Kwartet Altra Volta, Czortet String Quartet, zespół kameralny Filharmonii Futura z Krakowa, wybitni soliści Jolanta Kremer, Małgorzata Kulińska, Swietłana Kaliniczenko, Sylwia Lorens, Joanna Kściuczyk-Jędrusik, tancerze Opery  Śląskiej - Sara Guarnieri,  Viridiana Hernandez-Martinez, Grzegorz Pajdzik, Artur Dmochowski, Grupa Tańca Flamenco Malandanza  z Katowic, pianiści Michał Kriworuczko, Katarzyna Makowska, specjalni goście: Maja Wielgus i Aleksander Maceradi, wykonawcy muzyki klezmerskiej: Monika Chrząstkowska, Henryk Rajfer, greckiej: Kostas Dzokas  z zespołem oraz  niezwykła Zgorzelecka Dziecięca i Młodzieżowa Orkiestra Mandolinistów  im. Tadeusza Grudzińskiego pod dyrekcją Dominika Lewickiego, a na zakończenie festiwalu Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” pod dyrekcją Dariusza Kasperka.                Na widowni wszystkich koncertów zasiadła wspaniała publiczność - ponad 8 tysięcy widzów było uczestnikami promenadowych muzycznych wydarzeń!

Projekt „Muzyka Narodów. Juliusz Ursyn-Niemcewicz i Jego goście” został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie z programu „Kultura – Interwencje 2018”.

Wsparcia przedsięwzięciu udzieliły również: 
Gmina Bytom – Prezydent Damian Bartyla
Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Bytomiu
Gijo Sp. z o.o. Bytom
Oriflame – oddział Bytom
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z  o.o. w Bytomiu
Promed  - Wielospecjalistyczny Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej 
Społem Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Bytomiu
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.
Track Tec  S.A. z Warszawy
Węglokoks Kraj  Sp. z o.o. Bytomska Agencja Rozwoju Inwestycji  Sp. z o.o.
Zakład Budynków Miejskich Sp z o.o.
Zdrowit s.c.,  Arkadiusz Zdebel, Bartosz Olszewski, Piekary Śląskie
a także:
Andrzej Płochocki  
Piotr Kogut
Robert Legierski
Ryszard Walicki
 

Impreza towarzysząca miała miejsce dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Patroni medialni tegorocznej edycji:  Życie Bytomskie, Radio FEST, TVP 3 Katowice (miło nam poinformować, iż „Muzyka Narodów” była gościem programu z cyklu  „Kalejdoskop Dobrych Miejsc” ), Sfera TV.

WSZYSTKIM PAŃSTWU -  WSPIERAJĄCYM,  ZAANGAŻOWANYM W REALIZACJĘ  I UCZESTNIKOM FESTIWALU „Muzyka Narodów. Juliusz Ursyn-Niemcewicz i Jego goście” OGROMNIE DZIĘKUJEMY.

Liga Kobiet Nieobojętnych

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Niedawno pierwszy, a dziś już piąty koncert festiwalowy za nami. Jak każdy koncert, tak i ten był niezwykły. Muzykę klezmerską i żydowską zaprezentował nam Teatr Żydowski w Warszawie, a ponieważ to teatr, więc muzykę przeplatały znakomite, mądre lub nie, ale zawsze z puentą anegdoty i dowcipy żydowskie. Wielbicielom muzyki nie przeszkodziła nawet nawałnica, która przeszła nad Bytomiem, zamieniając ulice w rwące potoki.

Parę zdjęć jak zwykle w Galerii, ale chcę podkreślić, że te piękne zdjęcia mogą Państwo oglądać dzięki uprzejmości ich autora, Pana Andrzeja Płochockiego! Dziękujemy!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pierwszy koncert festiwalowy już za nami. Publiczność jak zwykle dopisała, pogoda też nie była najgorsza. Czekamy na Państwa w kolejne niedziele.

Miło nam poinfromować, że podczas koncertu towarzyszyć nam będzie TVP3 Katowice, nagrywając materiał do kolejnego programu Kalejdoskop Dobrych Miejsc.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Już za chwilę! Już za tydzień zapraszamy do Parku Miejskiego na kolejny Festiwal Muzyka Narodów!! Wiemy, że czekało na niego wielu Bytomian!!

RUSZA CZWARTA EDYCJA FESTIWALU MUZYKA NARODÓW

W lipcowe oraz sierpniowe niedziele  o godz. 16.00 w Amfiteatrze Parku Miejskiego im. F. Kachla w Bytomiu odbywać się będą kameralne koncerty wprowadzające słuchaczy w świat różnych kultur muzycznych, wizji artystycznych i miejsc na mapie podróży nie tylko Europy. Wykonawcami będą znakomici muzycy, soliści, a w tym roku także tancerze koncertujący w  kraju i za zagranicą, z pośród których wielu pochodzi  z  regionu śląskiego,  a część  z nich swym życiorysem i działalnością artystyczną cały czas związana jest z Bytomiem.

Gospodarzem festiwalu „Muzyka Narodów” niezmiennie pozostaje jego pomysłodawca  Juliusz Ursyn-Niemcewicz – solista Opery Śląskiej, a organizatorem wydarzenia jest Liga Kobiet Nieobojętnych.  Przed Państwem 9 wspaniałych koncertów promenadowych, a wśród gości m.in.: znakomici muzycy kwartet Altra Volta, Czortet String Quartet, zespół kameralny Filharmonii Futura z Krakowa, wybitni soliści Jolanta Kremer, Małgorzata Kulińska, Swietłana Kaliniczenko, Sylwia Lorens, Kazimierz Kowalski, tancerze Sara Guarnieri,  Viridiana Hernandez-Martinez, Grzegorz Pajdzik, Artur Dmochowski, pianiści Michał Kriworuczko, Katarzyna Makowska, wykonawcy muzyki klezmerskiej Monika Chrząstkowska, Henryk Rajfer, greckiej Kostas Dzokas  z zespołem oraz ciekawostka Zgorzelecka Dziecięca i Młodzieżowa Orkiestra Mandolinistów oraz Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” pod dyrekcją Dariusza Kasperka. Ponownie nie zabraknie quizów, zagadek muzycznych czyli walorów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Niezabranie również niespodzianek.

Wstęp na koncerty jest wolny – darmowy. Natomiast w strefie siedzącej tzw. Pierwsze Sektory – 100 miejsc zostało przeznaczonych do zakupu dla tej grupy publiczności, która  chce mieć tzw. gwarantowane miejsce , można je zakupić z wyprzedzeniem w Bytomskim Centrum Kultury w cenie   2 zł i przyjść tuż przed rozpoczęciem koncertu do Amfiteatru z dowodem zakupu na widownię – miejsce będzie czekać.

Współorganizacja wydarzenia Bytomskie Centrum Kultury.
Partner:  Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu.
Projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie w ramach programu Kultura -  Interwencje 2018.
 

Wydarzenie jest współfinansowane przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z  o.o. w Bytomiu. Wparcia  dla festiwalu udzieliły także  Węglokoks Kraj, BARI, Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Zakład Budynków Miejskich Sp z o.o., Społem Powszechna Spółdzielnia Spożywców, Promed  WZZOZ, Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Bytomiu, Zdrowit s.c.,  Track Tec  S.A. z Warszawy, Andrzej Płochocki,  Robert Legierski, Ryszard Walicki.

Patronat medialny:  Życie Bytomskie, Radio FEST, TVP 3 Katowice, Sfera TV.
 
Patronat honorowy:  członek zarządu województwa śląskiego Henryk Mercik oraz Prezydent Bytomia Damian Bartyla. 
 
Zainteresowanych współpracą  przy wsparciu festiwalu serdecznie zapraszamy do kontaktu.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

I kolejna prośba o pomoc!

Malwina to 14 letnia dziewczynka,  utalentowana wokalnie, dobrze się ucząca, sympatyczna, roześmiana, mająca duże grono przyjaciół. Jeden dzień zmienił jej życie chyba na zawsze.   24 kwietnia 2018 r. w Bytomiu Malwina uległa wypadkowi. Spadając z trzeciego piętra w jednym  z bytomskich pustostanów doznała złamania kręgosłupa, zmiażdżenia rdzenia kręgowego i licznych wewnętrznych obrażeń. Wylądowała na stole operacyjnym  w szpitalu. Lekarze długo walczyli o jej życie i zdrowie. Operacja trwała 6 godzin. Diagnoza lekarzy była ciosem – stwierdzono  paraliż od klatki piersiowej w dół aż po kończyny. Malwina będzie jeździła na wózku. Konieczna jest rehabilitacja.  Sytuacja materialna rodziny jest bardzo trudna. W domu jest jeszcze dwóch młodszych braci.

Pomóżmy w dalszym leczeniu dziewczynki, sprawmy by odzyskała nadzieję i by uśmiech znów zagościł na jej buzi!!!

Udostępniamy dla Malwinki konto: ING Bank Śl. Nr 36 1050 1230 1000 0024 4123 3067

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Malutki Kajtek potrzebuje naszej pomocy! Zapraszamy wszystkich o wrażliwych sercach!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Za oknami wiosna w pełni, pora więc uchylić rąbka tajemnicy i ogłosić nazwisko BYTOMIANKI WIOSNY 2018.

Miło nam poinfromować, że Bytomianką Wiosny 2018 została Pani Małgorzata Agata Sanetra-Wieczorek.

Pani Agata Sanetra-Wieczorek jest lekarzem. W 1989 roku ukończyła Akademię Medyczną w Zabrzu. Staż podyplomowy odbyła w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu. Od 1991 roku pracowała w Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii pod okiem dr Włodzimierza Majewskiego. Uzyskała I stopień specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii. W 1996 roku otworzyła gabinet medycyny paliatywnej i rozpocząła pracę z pacjentami z chorobą nowotworową, otaczając ich opieką zarówno w popradni, jak i odwiedzając w ich domach.

Pracując w tak trudnej specjalności nieustannie popdnosiła swoje kwalifikacje, zdobywając tytuł doktora, a potem specjalisty w zakresie medycyny paliatywnej. Już w 1999 roku, nadal pracując w szpitalu, otworzyła pierwszą w Bytomiu Poradnię leczenia Bólu w Szpitalu Specjalistycznym nr 4. Po kilku latach otrzymała propozycję stworzenia takiej samej popradni w Instytucie Onologii w Gliwicach. Tam pracowała do 2008 roku, po czym wróciła do Bytomia i tu otworzyła Poradnię Opieki Paliatywnej i Hospicjum Domowe przy ul. Tuwima. Pracuje tam nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Obecnie stara się o otwarcie w tym miejscu także Hospicjum Stacjonarnego dla pacjentów z chorobą nowotworową z terenu Bytomia.

Poświęcając się opiece nad pacjentami znalazła czas, aby ukończyć Zarządzanie w Ochronie Zdrowia, Międzynarodową Szkołę Medycyny Paliatywnej, Medycynę Bólu oraz studia podyplomowe z zakresu Geriatrii i Opieki Długoterminowej. Uczestniczy w wielu konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych, nieustannie podnosząc swoje kwalifikacje.

Przy tym wszystkim należy do osób "pozytywnie zakręconych". Np. za własne pieniądze pojechała do Nepalu, by tam w małych wioskach leczyć ludzi, którzy nie mają dostępu do lekarza. Tryska energią i poptrafi nią zarażać.

Wkrótce odbędzie się uroczystość wręczenia jej medalu i dyplomu Bytomianki Wiosny.

_________________________________________________________________________________________________________

 25majaplakatum

 _________________________________________________________________________________________________________________________________

30czerwcabieg

 _________________________________________________________________________________________________________________________________

I znów dwa miłe wydarzenia za nami. Chronologicznie pierwsze z nich, to nasza tradycyjna już coroczna wycieczka. W tym roku odwiedziłyśmy Janowiec, Kazimierz, Sandomierz, Solec nad Wisłą i zamek w Baranowie. Wszystkich wrażeń przekazać się nie da. Było pięknie, radośnie, intensywnie. Pogoda dopisała, humory też. Każda z nas znalazła coś dla siebie. Było coś dla ciała i coś dla ducha. Piękne zabytki, klimatyczne, urokliwe miejsca, pyszne ciastka, lody i smoothie, miłe towarzystwo - czego chcieć więcej. Dobrze oderwać się choć na trochę od codzienności!! Dzisiaj to już wspomnienia. Szkoda, ale za rok znowu pojedziemy!! Kilka zdjęć w Galerii.

Druga miła wiadomość jest taka, że w programie Kalejdoskop Dobrych Miejsc TVP Katowice będzie można zobaczyć krótki reportaż o naszej Lidze.

___________________________________________________________________________

Gala Bytomianki  i Bytomianina roku 2017 oraz Koncert Bytomianek już za nami. Stres opadł, choć emocje jeszcze ciągle w nas trwają! Bo i dla nas było to wydarzenie niezwykłe, choć tytuł Bytomianki Roku przyznajemy od 2005 roku, tytuł Bytomianina Roku jest przyznawany od 2013 roku.

W pięknych wnętrzach Opery Śląskiej w Bytomiu w piątkowy wieczór zgromadziłli się nasi przyjaciele i sympatycy oraz miłośnicy muzyki. Przybyłych gości przywitała Anna Popek, bytomianka, która pomimo tego, że zawodowo związana jest z Warszawą, to nigdy nie zapomina skąd pochodzi. Zawsze wspiera inicjatywy w naszym mieście, swoją aktywnością promuje naszą Małą Ojczyznę.  Miło było usłyszeć z jej ust, że „Liga Kobiet Nieobojętnych przyzwyczaiła nas do tego, że każde to wydarzenie jest inne, oryginalne i niezwykle piękne. W tym roku stowarzyszeniowe bytomianki dokonały rzeczy absolutnie niebywałej, bardzo prostej w zasadzie, aczkolwiek nikt na taki pomysł wcześniej nie wpadł: KONCERT BYTOMIANEK”.

Uroczystość zaczęła się częścią oficjalną, podczas której medal i tytuł Bytomianki Roku 2017 odebrała policjantka pani Anna Lenkiewicz, a medal i tytuł Bytomianina Roku 2017 pan Adrian Lipiński, dyrektor Teatru Rozbark.

Oto nasi Laureaci!

„ Dwie wspaniałe osobowości, dwa odrębne obszary aktywności, za to jeden wspólny mianownik – działanie z pasją, zapałem i zaangażowaniem, które bohaterowie dzisiejszej uroczystości z powodzeniem wykorzystują w pracy z niezmierzoną korzyścią dla miasta Bytomia - powiedział prezydent Bytomia Damian Bartyla. Wielokrotnie powtarzałem, że bogactwo Bytomia to jego aktywni mieszkańcy, wśród których, jak widać po występujących na tej scenie artystkach,  prym wiodą kobiety. Dzisiejsza gala jest najlepszą ilustracją tych słów. Jest mi niezmiernie przyjemnie gościć artystki, które swym talentem i dokonaniami rozsławiają dobre imię miasta - dodał prezydent”.

Było wzniośle, radośnie,  ale były też emocje i łzy  wzruszenia.  

Radośnie, ale z emocjami - kiedy tytuł Honorowej Członkini naszej Ligi  Kobiet Nieobojętnych odbierały Anna Popek i nasza koleżanka, od 14 lat, od momentu powstania Stowarzyszenia związana z nim do zeszłego roku, przez ostatnich 5 lat piastująca funkcję Wiceprezesa Stowarzyszenia, a obecnie Dyrektor Bytomskiego Centrum Kultury Krystyna Jankowiak-Markwica.

Wzruszająco, kiedy zgodnie z tradycją naszych uroczystości  symbol Stowarzyszenia LKN - Anioł Dobrego Gestu przekazywany był na kolejny rok takiej osobie, instytucji, stowarzyszeniu, jednym słowem temu kto potrzebuje anielskiego wsparcia. Ubiegły rok witrażowy Anioł spędził  u Damiana Lugowskiego.

Teraz trudno było powstrzymać drżenie głosu, kiedy trzeba było powiedzieć, że w  tym roku trafia w ręce naszej ligowej koleżanki, która jego opieki i pomocy bardzo potrzebuje. Wierzymy - nie, nie wierzymy,  jesteśmy pewne, że za rok „na niebie aniołowie z uciechy staną na głowie” i nasz Anioł, ciesząc się z wykonanego zadania,  będzie mógł pomagać innemu potrzebującemu.

A potem rozpoczął się koncert.

W tym roku Galę uświetnił występ pięciu niebanalnych, wspaniałych bytomianek. Miło było słyszeć  głosy, że udało nam się dokonać niemożliwego. Tych pięć wokalistek to pięć naszych Bytomianek, pięć różnych głosów i wrażliwości artystycznych.  

Na scenie wystąpiły:

Mariola Konieczna – Bytomianka Jesieni 2015,  nazywana „polonistką z gitarą” lub  „bytomską Osiecką”, która zaprezentowała się w repertuarze poezji śpiewanej. a na gitarze towarzyszył jej Jarosław RECLIK.

Kasia Grzesiek – Bytomianka Jesieni 2017, piosenkarka, która odnajduje się doskonale w co najmniej kilku muzycznych gatunkach, poza gospel także w hip-hopie, jazzie czy popie.  

Marta Król – Bytomianka Jesieni 2012,  specjalizująca się w muzyce jazzowej. „Nagrania Marty Król przypominają skrzyżowanie gwiazdorsko-musicalowe Barbry Streisand z jazzowo-słodką Jane Manheit" – napisał o niej Ryszard Borowski.

Kasia Moś – Bytomianka Wiosny 2013,  ubiegłoroczna finalistka Konkursu Piosenki Eurowizji, którą zachwycili się widzowie na całym świecie.  Towarzyszyli jej muzycy, których droga muzyczna także przebiegała przez Bytom, rozpoczynała się bowiem w szkole muzycznej przy ul. Moniuszki tuz obok Opery:  Mateusz Moś - skrzypek, brat artystki oraz Mateusz Kołakowski - pianista jazzowy - fortepian.

Ewa Uryga – Bytomianka Kwietnia 2005,, wokalistka, której głos porównywany jest do głosów takich sław, jak Mahalia Jackson czy Ella Fitzgerald. Mianem jednej z najlepszych wokalistek jazzowych i soulowych okrzyknęły ją magazyny: „Jazz Forum” i „Twój Blues”.

Niezwykłe wokalistki z naszego miasta zaprezentowały bardzo szeroki repertuar, a wspólnie odśpiewany na zakończenie koncertu  utwór  z repertuaru Arethy Franklin „Natural Woman”  publiczność nagrodziła oklaskami na stojąco.

Artystkom towarzyszyli znakomici muzycy w składzie:

Paweł TOMASZEWSKI (aranżacje utworów!), fortepian / instrumenty klawiszowe, Przemysław HANAJ - gitara, Michał KAPCZUK - kontrabas / gitara basowa Grzegorz KAŃTOCH - perkusja, Dariusz Ziółko - gitara basowa.

Po koncercie długo jeszcze trwały rozmowy przy lampce wina i smakowitych przekąskach.

Ten wyjątkowy wieczór i Koncert Bytomianek nie mógłby się odbyć gdyby nie pomoc i zaangażowanie wielu osób, firm i instytucji. W imieniu stowarzyszenia Ligi Kobiet Nieobojętnych podziękowania należą się następującym sponsorom, darczyńcom, fundatorom i wszystkim wspaniałym ludziom, którzy wsparli to wydarzenie. A są to :

Biuro Rachunkowe m-Audyt Sp. z o.o., Studio Florystyczne Stokrotka w Bytomiu, Instytut Zdrowia i Urody Sansey w Bytomiu, Powszechna Spółdzielnia Spożywców  Społem w Bytomiu, Drukarnia  Waikiki w Szombierkach,Restauracja Appassionata z Radzionkowa,Kancelaria Prawno – Rachunkowa Sterling & Honest,A&J Partners – Agencja Pośrednictwa Pracy, Artysta–fotografik  Andrzej Płochocki, Bytomskie Centrum Kultury, Galeria Sztuki Użytkowej Stalowe Anioły,Centrum Handlowe Atrium Plejada w Bytomiu,

oraz gospodarze:

Dyrektor i pracownicy Opery Śląskiej w Bytomiu, Pan Dariusz Albrycht -  firma Niemożliwe nie Istnieje w Bytomiu, Bytomianki: Mariola Konieczna, Marta Król, Kasia Grzesiek, Kasia Moś, Ewa Uryga oraz towarzyszący Bytomiankom artyści muzycy.

Media lokalne, które objęły patronat nad  Koncertem Bytomianek - Galą to:

Dziennik Zachodni, Życie Bytomskie, Telewizja Sfera, Portal internetowy Bytomski pl.

Dziękujemy Gminie Bytom, która dofinansowała wydarzenie Koncert Bytomianek i Galę oraz członkiniom stowarzyszenia, które wpadły na pomysł realizacji tego koncertu, potem napisały projekt, złożyły, wykonały i są w Bytomiu i co ważne od 14-tu lat realizują Plebiscyt Bytomianek, a od 5-ciu lat  Bytomianina Roku. No i dziękujemy Wam  za pyszne babeczki, za zaangażowanie i pomoc.

Zdjęcia w Galerii dzięki panu Andrzejowi Płochockiemu.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Po raz pierwszy wystąpią razem w Bytomiu !  

NIEZWYKŁY KONCERT BYTOMIANEK !                

6 kwietnia 2018 -  g. 19.00 - Opera Śląska

Kasia Moś, Kasia Grzesiek, Marta Król, Ewa Uryga i Mariola Konieczna to wokalistki wyróżnione w plebiscycie stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych. Na przestrzeni 14 lat działania najbardziej znane bytomskie stowarzyszenie zrzeszające panie  działające na rzecz miasta  i mieszkańców wybrały ponad 50 kobiet do zaszczytnego tytułu „Bytomianki”. Wśród nich są artystki -  m.in. pięć ww.  nietuzinkowych kobiet.

Koncert  Bytomianek odbędzie się w Operze Śląskiej w Bytomiu 6 kwietnia br. o godz. 19.00.

Rozpoczną go piękne piosenki poetyckie Marioli Koniecznej http://www.mariolakonieczna.pl/, której towarzyszyć będzie gitarzysta Jarosław Reclik. Kolejna część koncertu będzie prezentowała utwory  w wykonaniu Kasi Moś http://www.kasiamos.pl/ oraz pianisty Mateusza Kołakowskiego i  skrzypka Mateusza Mosia, Kasi Grzesiek http://www.kasiagrzesiek.pl/Marty Król http://martakrol.pl/Ewy Urygi http://ewauryga.com/pl/start/, którym towarzyszyć będą muzycy z zespołu Pawła Tomaszewskiego. Bytomianki łączy nie tylko pasja muzyczna. Wszystkie wokalistki to uzdolnione i wyróżniające się niezwykłym, scenicznym magnetyzmem  kobiety. Każda z nich osiągnęła sukces, ma swoją publiczność, angażuje się społecznie, kocha muzykę i śpiew. Chociaż każda z nich śpiewa inny repertuar, to wszystkim bliskie są takie style muzyczne jak gospel, hip-hop, jazz  czy pop. Na koniec bytomianki zaśpiewają wspólnie jeden utwór.

Na scenie pojawią się również laureaci tytułów Bytomianka i Bytomianin Roku 2017 - policjantka Anna Lenkiewicz i dyrektor teatru Rozbark Adrian Lipiński, którzy zostaną uhonorowani przez Prezeskę stowarzyszenia LKN  Annę Kowolik statuetkami.

Koncert  oraz galowe wydarzenie poprowadzi nie mniej znana bytomianka - dziennikarka i prezenterka  telewizyjna  - Anna Popek, której kariera w mediach rozpoczęła się od pracy w  TVP Katowice. W Warszawie prowadziła i współprowadziła m.in. Panoramę,  programy  Kawa czy herbata?Pytanie na śniadanie,  Świat się kręci,  Po prostu zdrowie, Dzień dobry Polsko. Na początku 2017 roku zastała szefową PAP Life. Anna Popek w radiowej Jedynce realizuje cykl Smaki zdrowia, jest redaktorem i konferansjerką. Z Ligą Kobiet Nieobojętnych współpracowała przy realizacji Salonu Poezji i Muzyki Anny Dymnej oraz koncertów i spektakli charytatywnych.

Oprac. LKN 2018

----------------------------------------------------------------------------------- 
Drogie bytomianki i drodzy bytomianie!
Zgodzicie się chyba, że jednego o naszym mieście powiedzieć nie można - że jest nam obojętne! Jedni go kochają, inni widzą w nim tylko  złe strony! Jedni widzą piękne miejsca i perełki architektury, inni tylko zaniedbane, walące się domy. 
A gdyby tak te uczucia przelać na papier???
Ogłaszamy konkurs!!!
Serdecznie zapraszamy do udziału w nim wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób związani są z naszym miastem - mieszkają w nim lub mieszkali, a może pracują tutaj. 
 
 
Regulamin Konkursu                                         
 
 

Załącznik 1 i 2 regulaminu

 
 
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3 marca br. w Hali "Na Skarpie" odbył się IV Turniej Pamięci Andrzeja Motyki. Kilka zdjęć w Galerii.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27 lutego 2018 r. o godzinie 18.00 – serdecznie zapraszamy na spotkanie z bohaterką książki Edyty Włoszek pod tytułem Ambasadorowa. Spotkanie odbędzie się w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu przy ul. Powstańców Warszawskich 12, 41-902 Bytom

Spotkanie z bohaterką książki Ambasadorowa jest przedsięwzięciem organizowanym przez Wydawnictwo Dlaczemu i Młodzieżowy Dom Kultury nr 1.

Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na przemoc domową, której może doświadczyć każdy, niezależnie od pozycji społecznej, wieku czy wykształcenia.

Książka opisuje losy kobiety, Ewy Winiarskiej, która doświadczyła przemocy ze strony męża – Pana Ambasadora.  Na jego nieszczęście pani ambasadorowa bardzo kocha swoje dzieci i dla nich – i dla siebie - postanawia walczyć!

I, jak czytamy na stronie Wydawnictwa Dlaczemu:

„Historia Ewy Winiarskiej nie jest historią Ewy Winiarskiej, ale wydarzyła się naprawdę. Imiona i nazwiska zostały celowo zmienione”.

„Ambasadorowa to dosadny, nieprzekoloryzowany, a przez to wybitnie realistyczny obraz antyrodziny, antymiłości i jednocześnie antykobiety – zaniedbanej, samotnej i martwej jeszcze za życia. Nie ma on na celu wzbudzać przesadnej litości. Istotą tej powieści jest bowiem poruszenie wszystkich zdesperowanych kobiet do podjęcia walki o lepsze jutro – ukazanie im, że nigdy nie są same, choćby nie wiem jak samotne się czuły. Ambasadorowa niesie za sobą misję, donośne i zdecydowane wezwanie do przebudzenia dla wszystkich żon i matek, które utraciły już ostatni dogmat życia – nadzieję. Losy głównej bohaterki uczą, że cały świat leży w ich rękach i cała niezbędna do walki moc jest utkwiona głęboko w ich sercach”.

Siła jest Kobietą. Kobietą jest Siła.

Zapraszamy w imieniu pani Beaty Gołaszewskiej (bohaterki książki) i pani Agnieszki Domerackiej, która poprowadzi spotkanie.

Patronat medialny objęli: Telewizja TVS, Radio Silesia, Sfera TV, Życie Bytomskie, Liga Kobiet Nieobojętnych oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu. 

---------------------------------------------------
 
Dla nas zaczął się dobrze! Musimy się pochwalić! Nasza ligowa koleżanka, długoletnia Wiceprezes Zarządu Krystyna Jankowiak-Markwica z dniem 1 stycznia br. została powołana na stanowisko dyrektora Bytomskiego Centrum Kultury BeCeK. Jesteśmy przekonane, że to właściwy człowiek na właściwym miejscu. Krysiu! Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów oraz zadowolenia i satysfakcji!!!
 
Ale to nie koniec dobrych wiadomości.   Jak co roku „Dziennik Zachodni” ogłosił konkurs na Osobowość Roku 2017. Nagrodzone będą osoby, które w 2017 roku wyróżniły się szczególnymi osiągnięciami w różnych dziedzinach, osiągnęły sukcesy i znacząco zasłużyły się dla swojej lokalnej społeczności. Tytuły Osobowość Roku 2017 zostaną przyznane w czterech kategoriach: kultura, działalność społeczna i charytatywna, samorządność i społeczność lokalna, biznes.  Czytelnicy wybiorą laureatów osobno w miastach i powiatach województwa śląskiego głosując SMS-ami. Właśnie dowiedziałyśmy się, że kapituła Dziennika Zachodniego nominowała do tej nagrody w kategorii "działalność społeczna i charytatywna" Annę Kowolik, prezes Ligi Kobiet Nieobojętnych, nominowaną za promocję wyjątkowych bytomianek i bytomian, lokalnych artystów, społeczników i sportowców w ramach akcji "Bytomianka miesiąca". (CD.8). Aniu, gratulujemy!! Trzymamy kciuki i oczywiście telefony w dłoń!
---------------------------------------------------