Warning: include(ie6warning.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /kobiety-bytom/templates/as002031/index.php on line 42

Warning: include(ie6warning.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /kobiety-bytom/templates/as002031/index.php on line 42

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'ie6warning.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php53/lib/pear') in /kobiety-bytom/templates/as002031/index.php on line 42

Bytomianki - 2014 r.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych

serdecznie zaprasza na uroczyste wręczenie tytułu

Bytomianka Zimy 2014

Pani Karolinie Późniewskiej

w dniu 3 marca 2015 r. na lodowisku

TMH Polonia Bytom ul. Piłsudskiego 71

 

*uroczystość rozpocznie się treningiem zawodniczek zespołu TMH Polonia Bytom (K),  natomiast po wręczeniu medalu zapraszamy na   gorącą herbatkę, grzańca i domowe ciasto.

PARTNERZY: 


--------------------------------------------------------------------------------------------

Liga Kobiet Nieobojętnych dokonała wyboru BYTOMIANINA ROKU 2014.

Miło nam poinformować, że Bytomianinem Roku 2014 został pan Krzysztof KARWAT.

Krzysztof Karwat - od 32 lat mieszkaniec Bytomia. Dziennikarz, autor kilkudziesięciu artykułów, wywiadów i felietonów o szeroko rozumianej kulturze Bytomia, jego historii i perspektywach na przyszłość - głównie na łamach „Dziennika Zachodniego” i miesięcznika „Śląsk”. Autor kilku programów scenicznych dotykających problematyki bytomskiej (także tzw. repatriantów polskich z dawnych Kresów Wschodnich), zrealizowanych w Teatrze Rozrywki w Chorzowie - w ramach autorskiego cyklu „Górny Śląsk – świat najmniejszy”.

W czasach studenckich animator życia artystycznego na Górnym Śląsku, m.in. współorganizator ogólnopolskich meetingów poetyckich w Regionalnym Ośrodku Studenckim „Kocynder” w Chorzowie. Debiut w almanachu „Studenckie grupy i kluby poetyckie”. 

Dziennikarz Redakcji Widowisk Teatralnych Telewizji Katowice, nauczyciel języka polskiego (w stanie wojennym). Etatowy krytyk i publicysta katowickich gazet i czasopism, kierownik literacki Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, kierownik działu kultury miesięcznika „Śląsk” wykładowca Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu, Wydziału Zamiejscowego w Katowicach, konsultant programowy Teatru Rozrywki w Chorzowie (od 2005), członek Rady Redakcyjnej kwartalnika „Fabryka Silesia” (od 2012).

Artykuły publicystyczne, eseje, reportaże, felietony, wywiady, recenzje teatralne i literackie oraz wiersze zamieścił w dziesiątkach tytułów, m.in. „Tygodniku Powszechnym”, „Kulturze” paryskiej i „Gazecie Wyborczej”. Publikacje w Niemczech, Czechach, Rumunii i na Węgrzech oraz w licznych książkach zbiorowych. Wydał m.in.: „Powtórka z polskiego”, „Dowód osobisty”, „Ten przeklęty Śląsk”, „Jak hanys z gorolem. Rozważania o Górnym Śląsku”, „Ślad”, „Marcel Kochańczyk. 17 lat z Teatrem Rozrywki”, „Stanisław Bieniasz. Śląski los”, „Stąd do Broadwayu. Historia Teatru Rozrywki”. 

Opracował krytyczną edycję dzieł Stanisława Bieniasza: „»Stary portfel« i inne utwory dramatyczne” oraz „»Górny Śląsk – świat najmniejszy«. Szkice – publicystyka – proza”.

Współautor (z Wojciechem Sarnowiczem) filmów dokumentalnych: „Końca wojny nie było” i „Śląsk według Bieniasza” . W Teatrze Rozrywki twórca cyklu paneli dyskusyjnych, spotkań autorskich, debat historycznych i prezentacji artystycznych, organizowanych pod hasłem „Górny Śląsk – świat najmniejszy”.

Tak o nim napisali jego koledzy dziennikarze: "Właściwie wszędzie, gdzie się pojawiał, stawał się źródłem nowych poszukiwań intelektualnych na polu śląskości. To właśnie dzięki niemu “Dziennik Zachodni” był bodaj pierwszą gazetą codzienną w regionie, która otwarła się na “tematy zakazane” lub przynajmniej “tematy nieznane” – bo u nas dawno zatarła się różnica między prohibicją a ignorancją wiedzy o stronach rodzinnych. Kiedy powstało Górnośląskie Towarzystwo Literackie i wydawany pod jego egidą miesięcznik “Śląsk” – Karwat współtworzył w nim intelektualną i pokoleniową mniejszość pośród gwardii starych wyjadaczy, oszlifowanych jeszcze na łamach dawnych “Poglądów”. (Michał Smolorz - "Elity znad Brynicy: Krzysztof Karwat").

Pan Krzysztof Karwat jest także poetą - autorem kilku „wierszy bytomskich” (niżej – jeden z nich)

Bytom

nie mieszkasz zatem w Neustadt

nie jesteś rybą ani płazem

jesteś górnikiem spod Lwowa

nie umierasz pod wodą

kopiesz tylko nadzwyczajnie głęboki grób

(z tomiku Dowód osobisty, Katowice 1990, s. 23)

Jest także laureatem nagrody Prezydenta Miasta Bytomia w dziedzinie kultury – Muza 2000.

Bytomianin Roku i Bytomianka Roku odbiorą swoje odznaczenia podczas Gali 12 kwietnia br.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jest nam bardzo miło poinformować, że zgromadzona w dniu 12 marca br. Kapituła męska dokonała wyboru BYTOMIANKI ROKU 2014.

Panowie wybierali spośród laureatek 4 pór roku - Pań Bożeny Miętus, Katarzyny Sokołowskiej, Joanny Stępień i Karoliny Późniewskiej.

Wybór, jak przyznali członkowie Kapituły, był trudny, a dyskusja gorąca.

Ostatecznie BYTOMIANKĄ ROKU 2104 została wybrana KAROLINA PÓŹNIEWSKA!

Laureatce serdecznie gratulujemy, a wszystkich zapraszamy na naszą GALĘ 12 marca o godzinie 18:00 w Operze Śląśkiej, podczas której nastąpi uroczyste wręczenie tytułu.

------------------------------------------------------------------------------------------

Miło nam poinformować, że wybrana została BYTOMIANKA ZIMY. Została nią pani KAROLINA PÓŹNIEWSKA.

Kim jest Karolina Późniewska? Tak o niej napisano w rekomendacji:

Przygodę z hokejem rozpoczęła w wieku 8 lat. Do 16 roku życia Karolina grała z chłopakami. W tym czasie nie mieliśmy za dużo sukcesów w Bytomiu, tylko raz awansowaliśmy do Mistrzostw Polski, ale tam Nam za dobrze nie poszło. Sukcesy rozpoczęły się gdy Karolina zaczęła grać z dziewczynami. Na początku nie było kobiecej drużyny w Bytomiu, więc grała w Janowie, rozegrała z nimi turniej Barbórkowy i zdobyła tam nagrodę najlepszej zawodniczki turnieju.

Gdy powstała kobieca drużyna w Bytomiu panie wystąpiły na pierwszym Naszym turnieju Barbórkowym w Janowie, niestety drużynowo nie było tam żadnych osiągnięć, ale Karolina zdobyła nagrodę Króla Strzelców turnieju. Następnie odbyły się  nieoficjalne Mistrzostwa Polski Kobiet - w tym turnieju także bytomianki nie miały  jeszcze nic do powiedzenia, ale indywidualnie Karolina Późniewska zdobyła tytuł Najlepszej Zawodniczki Turnieju.

Potem wszystko przybrało już zupełnie inny wymiar. Rozpoczęły się Oficjalne Mistrzostwa Polski Kobiet i seria medali: sezon 2007/2008 - brązowy medal, 2008/2009 - srebrny medal, 2009/2010  - złoty medal, 2010/2011 - złoty medal, 2011/2012 - złoty medal, 2012/2013 - złoty medal, 2013/2014 - srebrny medal. W każdym sezonie Karolina wygrywała klasyfikację kanadyjską - najwięcej goli oraz asyst. W 2011 roku z reprezentacją Polski Kobiet była na Mistrzostwach Świata dywizji 5 i drużyna żeńska TMH Polonia Bytom zajęła tam pierwsze miejsce, a Karolina dostała nagrodę dla Najlepszej Napastniczki Mistrzostw, rok później w dywizji wyżej powtórzyły hokeistki z Bytomia sukces w Seulu, a Karolina znów została wyróżniona nagrodą Dla Najlepszej Napastniczki Mistrzostw. Z kolei w latach 2010, 2011, 2012 dostała nagrodę Hokejowe Orły za Najlepszą Zawodniczkę w Polsce.

Jest to wybitna zawodniczka, świadczą o tym zdobyte przez nią wyróżnienia i tytuły indywidualne. Lodowisko jest jej drugim domem, niemal nie rozstaje się z łyżwami. Kocha hokej, który traktuje jak zawód i pasję jednocześnie. Ma ponadprzeciętne umiejętności, które stale doskonali i znakomicie potrafi wykorzystać na tafli. Jest wizytówką hokejowej drużyny żeńskiej bytomskiego hokeja. Mocno dzierży ten tytuł wśród wielokrotnych mistrzyń Polski, których cały zespól zasługuje na docenienie przez Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych. Bardzo trudno podjąć decyzję czy zgłosić do nagrody jedną kobietę czy cały zespół. Tak naprawdę TMH Polonia żeński hokej zasługuje na ogromne wyróżnienie za waleczność, postawę, sportowego ducha, pozytywne nastawienie, pracowitość, zaangażowanie. Wszystkie zawodniczki tego Klubu powinny zostać docenione i otrzymać zbiorową nagrodę Bytomianek - nie miesiąca, a roku. To czterokrotne z rzędu Mistrzynie Polski i wicemistrzynie tegoroczne. Gdy jednak muszę i chcę wybrać tę jedną dla rekomendacji, to nie ma lepszej kandydatury jak znakomita Karolina Poźniewska!

Karolina ma 22 lata, gra na prawym ataku, w każdym meczu strzela po kilka bramek i każdego roku doprowadza swój zespół do najlepszych wyników.

Bez dwóch zdań: to najlepsza polska hokeistka.

------------------------------------------------------------------------------------

 3 grudnia 2014 r.

3 grudnia w chłodny, ponury wieczór w budynku Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Bytomiu-Szombierkach było ciepło, jasno, przyjaźnie i radośnie. Tam właśnie przez kilka lat wolontariuszką była (i jest nadal) laureatka tytułu Bytomianki Jesieni 2014 roku pani Joanna Stępień.

Na pytanie, jak można nazwać Joasię, kim ona jest, od zebranych licznie gości usłyszeć można było „wolontariuszką”, „przyjaciółką” „naszą Joasią”. Niech więc tak będzie – Joasia, nasza Joasia. Poza tym pierwsza w historii radna, która zdobyła ten zaszczytny tytuł.

Zebranych powitała Wiceprezeska Ligi Krystyna Jankowiak-Markwica. Na początek przedstawiła laureatów realizowanego w ramach projektu „Nieobojętne w przestrzeni Bytomia” konkursu na program wycieczki po Bytomiu oraz spotu reklamowego o naszym mieście.

W kategorii „spot reklamowy o Bytomiu”:

- nagrody głównej nie przyznano

- wyróżnienie otrzymali terapeuci Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Bytomiu.

W kategorii „wycieczka po Bytomiu”:

Nagroda główna - I miejsce i 500 zł - uczeń I klasy Technikum ZSPiO Michał NERWIŃSKI

Wyróżnienia:

- Iwona PAGACZ (i to ta wycieczka będzie zrealizowana w 2015 r.)

- Katarzyna Rożek i Krzysztof Walarus - terapeuci Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Bytomiu.

Potem przyszedł czas dla Bytomianki. Prowadząca przypomniała gościom uzasadnienie wyboru, a następnie Prezeska Ligi Kobiet Nieobojętnych wręczyła Laureatce medal i certyfikat tytułu Bytomianka Jesieni. Wyraźnie wzruszona Joasia dziękowała za odznaczenie, wspominając także początki swojej współpracy z Ośrodkiem.

Były łzy wzruszenia, podziękowania, życzenia i całe naręcza kwiatów. W imieniu Prezydenta Miasta życzenia złożyła Wiceprezydent Aneta Latacz, kwiaty i życzenia przekazali także poseł na Sejm Jacek Brzezinka i senator Andrzej Misiołek. Piękny bukiet ufundowało Studio Florystyczne „Stokrotka”, a upominek Instytut Zdrowia i Urody YASUMI.

Kiedy w Galerii będą Państwo oglądać zdjęcia z uroczystości, proszę nie myśleć, że w jakiejś dziwnej scenerii odbyła się cała uroczystość. Te drabiny i folie to scenografia do występu wychowanków Ośrodka. Młodzi artyści  z ogronym przejęciem i zaangażowaniem  wcielali się w role robotników budowlanych, remontujących "swój" Ośrodek. Ich występ wywołał salwy śmiechu i łzy wzruszenia,  Przy okazji – słowa uznania dla opiekunów i wychowawców Ośrodka.

Jednym jeszcze chcemy się pochwalić - radną Sejmiku Wojewódzkiego została honorowa członkini naszej Ligi Halina Bieda, a radną miasta Bytomianka Bożena Mientus.

A potem był drobny poczęstunek i rozmowy w kuluarach.

 

20 września 2014

Za oknem szaro, smutno i ponuro – no coż! Jesień! My jednak z radością informujemy, że wybrana została BYTOMIANKA JESIENI 2014. Została nią pani JOANNA STĘPIEŃ.

W przesłanej nam, liczącej 4 strony, rekomendacji czytamy m.in.:

„Poparcie dla pani Joanny Stępień do wyróżnienia zaszczytnym i zobowiązującym tytułem Bytomianki jest nieprzypadkową formą zaprezentowania osoby wyjątkowej, nietuzinkowej, twórczej, charyzmatycznej i energicznej. Kobiety pełnej pasji, pomysłowości i skuteczności, pobudzającej, intrygującej i inspirującej. Zaangażowanej twórczyni szerokiej gamy inicjatyw. W swojej dotychczasowej wieloletniej pracy wykazała wile pomysłowości i przedsiębiorczości, mądrości i wiedzy życiowej. Posiada szerokie horyzonty myślowe, doświadczenie, fachowość i praktykę. We wszystkich sferach działań związanych z realizacją swoich inicjatyw społecznych widoczne jest jej zaangażowanie, kompetencja, zawodowstwo i profesjonalizm, a także staranność przygotowania. Charakteryzują ją niezależność myślowa, wszechstronność działania, niezmienna, stała odpowiedzialność za efekty i jakość podjętych działań. Swoją pozytywną postawą tworzy klimat sprzyjający nowatorstwu i innowacji. Pobudza otoczenie do działania… Zawsze nastawiona na współpracę z innymi, aktywna, twórcza, widoczna w codziennej pracy, podejmowaniu różnych wyzwań, wspólnych akcji…. Wykazuje wiele operatywności i opanowania. Społeczniczka o dużym sercu. Pomaga od zawsze i chyba na zawsze. Nie lubi odmawiać i mówić „nie dam rady” czy „nie potrafię”. Niepoprawna optymistka, z uporem maniaka widzi wszędzie szklankę do połowy pełną. Lubi śmiać się i żartować. Z samej siebie – również. Od zawsze w biegu, bo zawsze jest coś jeszcze do zrobienia, zobaczenia, napisania i przeczytania. Nie lubi chamstwa, głupoty i hipokryzji. Profesjonalistka. Pracoholiczka. Uwielbia pomagać i tak po prostu służyć innym. Uśmiech na twarzy drugiej osoby, gdy uda jej się spełnić czyjeś marzenie, czyjeś pragnienie, jest dla niej zwykłym „dziękuję”, wystarcza, sprawia satysfakcję".

Pani Joanna ma wiele dokonań i projektów w swoim dorobku. Nie sposób wymienić wszystkich, a więc poniżej tylko niektóre z nich:

Pomaga rodzinom, którym się nie udaje, chorym, którzy stracili nadzieję, dzieciakom, które bywają głodne. Seniorom, by aktywnie spędzali czas … trochę zagubionym, trochę odrzuconym, często z różnymi deficytami.

Jest prezeską Bytomskiego Stowarzyszenia Rowerowego – koordynuje zainicjowane akcje, współorganizuje zawody rowerowe Hołda Race, prowadzi zajęcia rowerowe na terenie Miechowickiej Ostoi Leśnej.

Współpracuje ze szkołami, przedszkolami, organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami na terenie Bytomia, wspierając ich działania i pomagając w realizacji wyznaczonych celów i pomysłów.

Od 7 lat jest wolontariuszką w bytomskim ośrodku OREW Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Doprowadziła do powstania strony internetowej www.ngo.slaskie.pl – portalu dla organizacji i osób zainteresowanych życiem społecznym.

Jest członkinią Śląskiej Kapituły – Lodołamacze – konkursu dla pracodawców wrażliwych społecznie, członkinią Rady Programowej Granat na Raka – śląskiej koalicji na rzecz walki z rakiem, członkinią kapituły konkursu Lady D, promującej Polki z niepełnosprawnością, które swoimi działaniami przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa.

Współorganizowała hapenning wraz ze Śląskim Bankiem Żywności – obchody Światowego Dnia Żywności i Walki z Głodem. Współuczestniczy w programie „Napełniamy talerzyk”, wspierającym placówki oświatowe w sporządzeniu dodatkowego posiłku obiadowego dla uczniów, organizuje warsztaty dla osób niepełnosprawnych z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej „My też możemy ratować życie”, współorganizuje Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Autyzmie, wpółtworzy Plenerowe Kino Letnie, aktywnie uczestniczy w akcji „Porzucone tylko raz”, promuje i wspiera organizacje pozarządowe woj. śląskiego, wspiera akcje „Razem możemy więcej”, zainicjowała „Projekt Couveuse czyli Firma na próbę”.

Obecnie pełni funkcję Pełnomocnika Marszałka Województwa Śląskiego ds. Organizacji Pozarządowych i Równych Szans.

Wystarczająco dużo argumentów, by podjąć decyzję o przyznanie pani Joannie Stępień tytułu Bytomianki Jesieni 2014. Gratulujemy BYTOMIANCE JESIENI!!!

 

18 września 2014 r. - To był miły, wzruszający wieczór.

W czwartek, 18 września, w Galerii Sztuki Użytkowej „Stalowe Anioły” w Bytomiu przy ul. Jainty 17 miała miejsce uroczystość wręczenia medalu i tytułu Bytomianki Lata 2014 pani Katarzynie Sokołowskiej.

Spotkanie otworzyła Wiceprezeska Ligi Kobiet Nieobojętnych Krystyna Jankowiak-Markwica, witając licznie zgormadzonych gości – przyjaciół i wielbicieli talentu artystki oraz przedstawicieli władz administracyjnych i samorządowych miasta oraz biznesu. W niezwykle ciepłych, serdecznych słowach o twórczości Kasi Sokołowskiej, ich wspólnych pracach i przyjaźni opowiadała Magda Tomal-Wichrowska, właścicielka Galerii, współpracująca z laureatką już od 15 lat.

Medal, certyfikat i kwiaty wręczyła Prezeska LKN Ania Kowolik, upominek przekazał Salon Urody YASUMI.

Pani Kasia, dziękując za wyróżnienie, mówiła o swojej radości, jaką daje możliwość łączenia pasji z pracą zawodową, o swoich osiągnięciach, planach i marzeniach.

Trudno jest wymienić wszystkie dziedziny, którymi się zajmuje – malarstwo, grafika, rysunek, malarstwo wielkoformatowe, mozaika, złocenia. Wśród jej marzeń jest stworzenie budynku mozaikowego w Bytomiu – może nie będzie to marzenie nieziszczalne??

Gratulacje Laureatce składali Wiceprezydent Miasta Aneta Latacz, przedstawiciele władz samorządowych i biznesu, były kwiaty i łzy wzruszenia, było miło i serdecznie.

Na ścianach Galerii można było podziwiać niektóre prace artystki.

(Patrz: Galeria/Bytomianka Lata 2014 – zdjęcia autorstwa naszej koleżanki Beaty Kocyby.)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gratulujemy pani Katarzynie Sokołowskiej, która wybrana została BYTOMIANKĄ LATA 2014.

Tak o laureatce napisała osoba rekomendująca:

"Pragnę zarekomendować moją przyjaciółkę i partnerkę w pracy Kasię Sokołowską do nagrody Bytomianki Lata 2014. Rekomenduję Kasię, ponieważ przeszło 15 lat współpracujemy i mogę zaświadczyć, że jest to wyjątkowa kobieta, mieszkanka Bytomia, tworząca w naszym mieście i dla naszego miasta. Wierzę, że dzięki jej twórczości Bytom jest wyjątkowym miejscem, a jej prace wzbogacają tkankę kulturalną miasta i mieszkańców obcujących z jej twórczością. Kasia ukończyła z wyróżnieniem ASP w Katowicach w pracowni wybitnego malarza i pedagoga prof. Jacka Rykały. Tam właśnie spotkałyśmy się po raz pierwszy ale nasze drogi zawodowe zeszły się dopiero wtedy, kiedy otwarłam Galerię Stalowe Anioły na ul. Jainty 17 w Bytomiu.

Od tego momentu, muszę przyznać, że wszystkie przedsięwzięcia galerii były wspierane przez Kasi zaangażowanie, pracę i radę. Bez takich dobrych duchów jak Kasia, nie moglibyśmy realizować szalonych pomysłów, stawić czoła przeciwnością losu i kryzysom finansowym, które przez te 15 lat były i są naszym udziałem.

Festiwal Sztuki Wysokiej - to już 15 edycji - nie mogło by się obejść bez obecności Kasi. Zawsze pomagała w oprawianiu, komponowaniu prac i wieszaniu na ulicy, składaniu folderu - na ostatnią chwilę dokładając prace spóźnialskich - ale najważniejsze uczestniczyła w festiwalu jako artystka, prezentując swoje prace przez 15 lat, bez niej festiwal byłby uboższy i niepełny; współtworzyła jego formułę, po cichu, skromnie, zawsze obecna wtedy, kiedy trzeba.

Akcja „Poza Szarość” - to również przedsięwzięcie wspólnie realizowane (niestety już nieaktywne) powstałe w ramach tej akcji malarstwo - np. autorstwa Kasi „Nuda Veritas” w Zaułku - miało wyjątkowy charakter, były to dzieła malowane na murach zniszczonych kamienic, na oczach przechodniów, w bezpośrednim kontakcie z odbiorcą. Niestety obraz ten, jak wiele innych, został zniszczony w trakcie remontu kamienicy, z wielką szkodą dla naszego miasta.

Rynek 7 - kiedy Galeria została zaproszona przez Panią Dyrektor Biura Promocji Miasta Ewę Petrymusz do zaprojektowania i składania gazetki miejskiej, współpracę zaproponowałam Kasi, będąc przekonana, że jej 100% zaangażowanie i niezawodność w pracy gwarantuje sukces. Tak też się stało. Przeszło miesiąc opracowywałyśmy wspólnie projekt graficzny gazetki, analizując każdy najdrobniejszy szczegół. Następnie przez wiele lat spotykałyśmy i składałyśmy „Rynek 7" miesiąc w miesiąc, dbając o szatę graficzną. Od kilku lat inny wydawca przejął naszą rolę, za nim jednak to się stało, zostałyśmy docenione, ponieważ „Rynek 7" otrzymał prestiżową ogólnopolską nagrodę.

Malarstwo wielkoformatowe - to wielkie wyzwanie dla każdego artysty. Otrzymałyśmy taką możliwość z Parafii Św Anny w Gliwicach, podjęłyśmy wyzwanie, choć obawy były spore, ponieważ zakres prac obejmował 140 m2 do wysokości 10 m. Musiałyśmy zgłębić temat: „Tajemnice Światła” i zaprojektować w mniejszym formacie malowidła. Po zatwierdzeniu projektu przez Komisje, powołaną z ramienia Kurii gliwickiej, rozpoczęłyśmy pracę malarskie na wysokości, które po 9 miesiącach zakończyły się powstaniem polichromii oraz naszym osobistym sukcesem. Praca w Kościele Św Anny wiązała się z dużą odpowiedzialnością i stresem ale była również wielkim sprawdzianem naszej wzajemnej relacji oraz umiejętności.

Zanim jednak otrzymałyśmy tak duże zlecenie miałyśmy na swoim koncie mniejsze realizacje i kilka lat przepracowanych na ścianach różnych obiektów m.in.: zamek w Starych Tarnowicach, prywatną rezydencję w Zbrosławicach, prywatna willę w Gliwicach, restaurację Verona w Paniówkach, restauracja na ul. Żołnierza Polskiego w Bytomiu Ponadto Kasia miała na swoim koncie realizację malarskie wielkoformatowych reklam zewnętrznych wykonywanych na ścianach budynków na terenie całej Polski.

Mozaika - to dziedzina twórczości, którą fascynowałyśmy się i niezależnie wykonywałyśmy zanim nasze drogi się zeszły. Kasia wykonała piękne mozaiki w kultowej knajpce „Tropikana” na ul. Podgórnej, miała na swoim koncie kilka realizacji w domach prywatnych, a wszyscy klienci galerii wchodząc po schodkach dotykają naszej wspólnej pierwszej realizacji - mozaikowych schodków. Kasia wykonała również słoneczniki koło BCK-u, oraz mozaikę do bramy wykutej przez Galerię na ul. Żołnierza Polskiego. Otrzymałyśmy również możliwość wykonania dużej mozaikowej realizacji - ołtarza w Kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej w Bibieli. W efekcie tej wspólnej 3 miesięcznej pracy powstało mozaikowe drzewo o wymiarach 40 m2 oraz delikatne polichromie na sklepieniu prezbiterium.

Złocenia - po wielu latach wspólnej pracy zrealizowałyśmy nasze marzenie i zgłębiłyśmy techniki pozłotnictwa, jednocześnie podejmując się dużego wyzwania - złoceń w Pałacu w Szałszy, które trwały 6 miesięcy i zakończyły się w czerwcu 2014 r.

„Iskierka” - Fundacja na Rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi - również w tej dziedzinie Kasia jest bardzo aktywna. Wraz z Galerią angażowała się w wiele przedsięwzięć takie jak warsztaty w szpitalu, aukcje prac na rzecz fundacji ale i bezpośrednio dla Fundacji wykonywała dokumentacje fotograficzne z koncertów, uczyła pracowników składu tekstu, projektowała reklamy i pomagała w publikacji w Magazynie Style, której była Dyrektorem Artystycznym. Pomogła Fundacji w nawiązaniu wielu kontaktów np. z Renatą Przemyk, która koncertowała z Orkiestrą Onkologiczną. Kasia w czerwcu tego roku prowadziła zajęcia dla dzieci i warsztaty mozaiki w trakcie obozu w Ustroniu dla podopiecznych Fundacji.

Magazyn Style - to wydawnictwo, w powstanie którego Kasia bardzo się zaangażowała, była autorką projektu i przez wiele lat pełniła funkcję Dyrektora Artystycznego oraz z wielkim zapałem reklamowała wszystkie wydarzenia i ludzi z pasą działających na terenie miasta Bytomia. Bez Kasi Magazyn Style nie byłby taką ciekawą gazetą i nie miałby tylu przyjaciół, oddała mu kilka lat swojego życia.

Malarstwo, grafika i rysunek - to intymny świat Kasi, jest przede wszystkim malarką i grafikiem, nie tylko z wykształcenia, ale i z pasji. W jej pracach widać wielkie zamiłowanie do tańca i kobiecego ciała. Intensywnie pracując i działając znajduje czas na pracę twórcza w swojej pracowni. Bez tych ćwiczonych codziennie umiejętności, popartych wielkim talentem, nie mogłaby pracować swobodnie w tylu dziedzinach jednocześnie, z taką swoboda i rozmachem.

Na szczęście tworzy i możemy podziwiać tyle wspaniałych obrazów i grafik. Tyle, w wielkim skrócie, o Kasi, oczywiście z mojej Galeryjnej perspektywy.

Jestem bardzo szczęśliwa, że mam takiego partnera w pracy i przyjaciółkę w życiu."

Trudno o lepszą rekomendację - prawda!!

_______________________________________________________________________________

Nie należy wierzyć w przesądy! 13 czerwca - piątek był dniem udanym i szczęśliwym, także - a może przede wszystkim - dla naszej Bytomianki Wiosny pani Bożeny Mientus. Tego dnia bowiem w Ośrodku Harcerskim Hufca Bytom w Kokotku koło Lublińca odbyła się uroczystość wręczenia  laureatce medalu i tytułu Bytomianki Wiosny.

Jak tam było - zajrzyjcie, proszę, do Galerii.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Miło nam poinformować, że BYTOMIANKĄ WIOSNY 2014 r. została wybrana pani Bożena MIENTUS.

Bożena MIENTUS z wykształcenia ekonomista, harcmistrz, wychowawca wielu instruktorów, żona, matka i wspaniały przyjaciel.  

Jej postawę określa motto  „Naszym celem jest uczynić świat piękniejszym, niż był w chwili, kiedy nań przyszliśmy” /Kurt Vonnegut/.

I tak upiększa świat wielu harcerkom i harcerzom z bytomskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego. Jest drugą kobietą na stanowisku komendanta w Bytomiu, funkcje tę pełni od 2007 roku.

Bożena Mientus to osoba o nieprzeciętnej pogodzie ducha, zmyśle organizacyjnym,  dla której nie ma rzeczy niemożliwych, a do działania jest w stanie poderwać tłumy. Inicjatywy jakich się podejmuje, zawsze są bardzo ambitne, a swoim zasięgiem obejmują szerokie grono odbiorców. Najważniejszy dla niej jest człowiek, w jej świadomości nie istnieją kategorie ludzi, wszyscy są tak samo ważni, a ona trwa ponad podziałami. Zawsze znajdzie czas na rozmowę, wysłucha, podniesie na duchu.

Na co dzień kieruje się wartościami harcerskiego wychowania, takimi jak: służba, czyli czynna, pozytywna postawa wobec świata i drugiego człowieka; braterstwo, czyli przyjacielska i serdeczna postawa wobec innych, ale również praca nad sobą, czyli nieustanne kształtowanie i doskonalenie własnej osobowości.

Charakteryzuje ją pracowitość, sumienność, ambicja i łatwość nawiązywania współpracy. Żyje w wierze i przekonaniu, że wspólnie można wiele zdziałać. Niezwykle lojalna wobec swoich wychowanków i przyjaciół. Jest drogowskazem dla kilku pokoleń młodych instruktorów.  Jesteśmy przekonani, że jej entuzjazm i siła będą dla nas nadal motorem do działania, a ona sama wzorem do naśladowana.

Zdecydowanie można stwierdzić, że harcerstwo jest dziś bardziej świadome to słowa Bożeny Mientus.

W Hufcu ZHP podobnie jak wszyscy dorośli harcerze Bożena wykonuje swoje obowiązki charytatywnie, korzystając z własnych urlopów. Robi to chętnie, bo jak  zauważa,  mimo upływu lat nadal sporo młodzieży garnie się do harcerstwa. W bytomskim hufcu zrzeszonych jest 550 osób. W ubiegłym roku dzięki staraniom m.in. pani harcmistrz grupa bytomian wybrała się na obóz wędrowny do Grunwaldu. 120-osobowa grupa pojechała do Przykoni koło Uniejowa. Było tam sporo zuchów bawiących się na koloniach, natomiast starsza część ekipy uczyła się żeglarstwa.

W  Kokotku latem wypoczęło ponad 300 młodych bytomian i harcerzy, ale także dzieci z małopolskich gmin dotkniętych powodzą. 

Hm. Bożena Mientus, komendant obozu to  znakomity logistyk i organizator, znający się  jak na nowe czasy przystało na pozyskiwaniu środków z zewnętrznych źródeł  finansowania. M.in. opracowała plan, dzięki któremu bytomianie otrzymali unijną dotację z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego z ramienia turystyki – „Turystyka ZHP na 6”. Dzięki wsparciu wyremontowano stołówkę i wyposażono ją w nowe sprzęty, a także nadano nowy wygląd 10 starym domkom, zakupując do nich również nowe wyposażenie.

Pani Bożena standardowo już pozyskuje  dotacje z Gminy Bytom oraz Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach na działalność Hufca. Nie tylko pozyskuje, ale także je rozlicza. Jej doba wydaje się ma więcej niż 24 godziny. Mąż Bożeny Mientus – Rafał także jest związany z harcerstwem, a dwójka małych jeszcze dzieci powolutku podąża w ślady rodziców, towarzysząc im w ich zmaganiach – obozach, wyjazdach, zgrupowaniach, zbiórkach, festiwalach piosenki harcerskiej, wędrówkach itp. Do tego wszystkiego Pani Bożena Mientus od  lat udziela się w Radzie Bytomskich Organizacji Pozarządowych i aktywnie współpracuje z Biurem Organizacji Pozarządowych w Bytomiu.

Od 2013 r. jest Przewodniczącą Bytomskiej Rady Organizacji Pozarządowych.  Czynnie uczestniczyła w pracach nad programem współpracy Miasta Bytomia z organizacjami pozarządowymi.

Jest niezawodna, zawsze można ją spotkać na sztandarowych imprezach ZHP, ale i wielu innych w mieście – wydaje się, iż bez niej Przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju, Festiwal Piosenki Harcerskiej i Marynistycznej, a nawet Bytomski Anioł Wolontariatu  nie byłyby tym, czym są do tej pory. Bożena MIENTUS jest społecznikiem o wielkim sercu i zaangażowaniu, zawsze potrafiącym znaleźć czas dla drugiego człowieka. Jest bytomianką, która zasługuje na dostrzeżenie  i uhonorowanie tytułem BYTOMIANKI. Tym bardziej, że żadna kobieta reprezentująca ZHP w naszym mieście nie została jeszcze nagrodzona i wyróżniona przez Stowarzyszenie LKN - napisały osoby rekomendujące panią Bożenę.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

16.03.2014 r.

W niedzielę 16 marca na Mszy św. o godzinie 10.00 Anioł Dobrego Gestu został wprowadzony do Fundacji Dom Nadziei.  "Mamy nadzieję, że obecność i opieka Anioła Dobrego Gestu będzie nam towarzyszła każdego dnia."  http://www.domnadziei.pl

(Zdjęcie: Dziennik Zachodni, M.Nowacka - Goik)