Warning: include(ie6warning.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /kobiety-bytom/templates/as002031/index.php on line 42

Warning: include(ie6warning.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /kobiety-bytom/templates/as002031/index.php on line 42

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'ie6warning.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php53/lib/pear') in /kobiety-bytom/templates/as002031/index.php on line 42

Plebiscyt bytomianek

Jak szybko biegnie ten czas! Tak niedawno świętowałyśmy wybór Bytomianki Zimy, a tu już za nami najważniejsza uroczystość - 18 marca w Bytomskim Centrum Kultury, przed koncertem znanej w kraju i nie tylko bytomianki Ewy Urygi, odbyła się Gala naszego stowarzyszenia połączona z wręczeniem tytułów Bytomianki i Bytomianina 2022 roku.

Wieczór należał do bytomskiego sportu, bowiem tak się złożyło, że tytuł BYTOMIANKI roku 2022 otrzymała pani Beata Pacut-Kłoczko, mistrzyni Europy seniorów, brązowa medalistka mistrzostw świata w  judo, natomiast BYTOMIANINEM roku 2022 został pan Piotr Wicher - utytułowany zawodnik judo, wieloletni trener i prezes GKS Czarni Bytom.

Jest jeszcze jeden symbol związany z naszą działalnością. To ANIOŁ DOBREGO GESTU, od 2008 roku przekazywany w ręce ludzi potrzebujących wsparcia, ludzi, którym potrzebna jest jego moc. W tym roku ANIOŁ trafił w ręce pracowników bytomskiego oddziału PCK.

Część artystyczną Gali uświetnił koncert Ewy Urygi. Wokalistka zachwyciła widzów swoim niepowtarzalnym głosem i swoim repertuarem, bowiem zaprezentowała piosenki ze swojej najnowszej płyty "Between Voice & Bass".

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

24.02.2023 r.

Za nami kolejna ważna, ale jakże miła uroczystość. W przepięknym, zrewitalizowanym niedawno budynku Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 spotkali się oficjele, przyjaciele i znajomi, by świętować uroczystość wręczenia tytułu Bytomianki Zimy 2022 roku pani Elizie Flaszewskiej. Spotkanie z wielką swadą i humorem poprowadziły nasze ligowe koleżanki - Ania Dziąsko i Joasia Stępień. Obie to także laureatki - Ania odznaczona Aniołem Wolontariatu 2022, Joasia - Bytomianka Jesieni 2014.

Parę słów o budynku, w którym się spotkaliśmy, bo ma bardzo ciekawą historię. Zaprojektowany przez Huga Grunfilda powstał 117 lat temu. Najpierw swoją siedzibę miały tu biura właściciela Feliksa Beniamina, a potem został przekształcony na siedzibę bytomskiej loży masońskiej oraz bibliotekę i archiwum miejskie. W czasie II wijny światowej - jako, że miał podziemne połączenie z dworcem - pełnił funkcje rozrywkowe dla oficerów armii niemieckiej. Później była tu siedziba aptek państwowych, a od 1954 roku Młodzieżowy Dom Kultury i tę funkcję pełni do dziś.

Fakt, że spotkanie odbyło się właśnie w tym budynku nie był przypadkowy, bowiem nasza Bytomianka Zimy 2022 jest od wielu lat związana z tym miejscem.

Miło było powitać znamienitych gości, a wśród nich senator RP panią Halinę Biedę (Bytomiankę Lutego 2005 r.), Sekretarza MIasta pana Mirosława Luksa, Przewodniczącego Rady Miejskiej pana Michała Staniszewskiego, radnych Piotra Bulę i Andrzeja Wężyka oraz przedstawicieli instytucji kultury, oświaty, nauki i sportu.

O osiągnięciach Laureatki nie będę tu pisać bo te informacje możemy znaleźć w jej rekomendacji, choć z nieco innej strony pokazał nam panią Elizę Flaszewską dyrektor MDK pan Ireneusz Herisz. Zdecydowanie "3 E" czyli entuzjazm, energia, emptia to jej znaki szczególne!!!

Medal i certyfikat BYTOMIANKI ZIMY 2022 roku wręczyła Laureatce prezeska naszego stowarzyszenia Ania Kowolik. Gratulacje składali Senator Pani Halina Bieda i przedstawiciele władz miasta. Padło wiele ciepłych słów pod adresem Laureatki, ale także - i tu nie omieszkamy się pochwalić - także pod naszym adresem za "kawał dobrej roboty" czyli za wyszukiwanie ciekawych, ważnych dla miasta osób - bytomianek i bytomian.

A że pochwały i ciepłe słowa pod adresem Laureatki to nie czcze, puste słowa mogliśmy zobaczyć za chwilę, bowiem część artystyczną z ogromnym zaangażowaniem przygotowali wychowankowie MDK nr 1 pod kierownictwem naszej kolejnej laureatki - Bytomianki Wiosny 2010 pani Danuty Szymczyk. Mogliśmy podziwiać młodych ludzi za ich talent, uronić łzę wzruszenia, kiedy gratulacje swojej mamie składał syn.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po części oficjalnej można było pogawędzić z Laureatką. Życzeniom i pogaduszkom nie było końca.

Podziękowania należą się naszym przyjaciołom, bez których nie może obejść się żadna uroczystość. I tak za wykonanie medalu dziękujemy Magdzie Wichrowskiej i Galerii Stalowe Anioły, za upominki - pani Marioli Roykiewicz (Bytomianka Wiosny 2015) z Instytutu Zdrowia i Urody SANSEY, firmom ORIFLAME i SLAPPA (wegańskie środki czystości), a piękny bukiet ufundowała pani Barbara Słomka (Bytomianka Lata 2010) ze Studia Florystycznego STOKROTKA. Dziękujemy!!!

Jeszcze jedną osobę chcę tu pochwalić, a myślę, że moje zdanie nie jest odosobnione - te pyszne przekąski, które serwujemy naszym gościom są dziełem naszej koleżanki Danusi Przybyszewskiej.

Korzystając z okazji prowadzące przekazały jeszcze kilka ważnych infromacji:

- przed nami Gala Bytomianki i Bytomianina Roku 2022, która odbędzie się 17 marca w BCK,

- zbliża sie czas rozliczeń podatkowych, mamy więc jedyną  okazję by swoim 1,5 % podatku wesprzeć nasze lokalne organizacje pozarządowe,

apelujemy, jeśli wśród Państwa znajomych, tych bliższych i dalszych, jeżeli znacie Państwo jakieś nietuzinkowe, wyróżnaijące się na tle innych kobiety, które chcielibyście docenić - zgłaszajcie ich kandydatury. Kandydatury Panów także.

Raz jeszcze gratulujemy Bytomiance!

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

30.01.2023 r.

Zima w pełni (przynajmniej ta astronomiczna) czas więc przedstawić

BYTOMIANKĘ ZIMY 2022 r., którą została Pani Eliza Flaszewska.


Wszystkich działań i osiągnięć pani Elizy nie sposób wymienić, podam więc tylko te najważniejsze. Ukończyła studia w zakresie edukacji artystycznej ze specjalnością rzeźba w Częstochowie oraz malarstwo w Utrechcie, a dodatkowo studia podyplomowe w zakresie diagnozy i terapii dzieci autystycznych oraz zarządzania placówkami oświatowymi.

Współautorka multimedialnego podręcznika "Poznaj świat plastyki". Inicjatorka wielu akcji i wydarzeń artystyczno-kulturalnych na terenie kraju, między innymi Festiwalu Dnia Ziemi, obchodów Roku Witkiewiczów, Roku Wisły, Przeglądu Twórczości Nauczycieli "Na Marginesie" i wielu innych. Współautorka i realizatorka projektów kulturalnych, edukacyjnych, artystycznych - Szkubki Artystyczne, Błękitny Zakątek, Zielony Zakątek, Śląsk jest Kobietą.

Laureatka nagrody Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Medalu Komisji Edukacji Narodowej. Doradca metodyczny z zakresu plastyki na terenie miast Bytom, Piekary Śląskie, Siemianowice Śląskie, Chorzów, TArnowskie Góry oraz powiatu tarnogórskiego. Od lat związana z Młodzieżowym Domem Kultury nr 1 w Bytomiu.

Pasjonatka przyrody i muzyki. Nieetatowa artystka, wśród jej prac znajdują się akwarele, cyjanotypie botaniczne i rękodzieło. Wydała tomik wierszy pt. "Z zimna sinieją mi paznkokcie". Ma za sobą wystawy m.in. w City Muzeum and Art Gallery (Stoke-onTrent GB), w AVA Gallery and Art Center (Lebanon USA), w Kita Amagasaki Fushimi (Kioto Japonia). Jest laureatką Międzynoardowoego Biennale Plakatu (Trnava). Członkini Stowarzyszenia Wrazidlok, zajmującego się pielęgnowaniem śląskich tradycji i historii.

Pani Elizie Flaszewskiej serdecznie gratulujemy!!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

28.10.2022 r.


Miło mi przedstawić sylwetkę Bytomianki Jesieni 2022 r. pani Beaty Pacut-Kłoczko.

Osoba znana zapewne większości bytomian, nawet tym, którzy się nie interesują sportem. Polska judoczka, zawodniczka klubu GKS Czarni Bytom. Ponadprzeciętny talent bardzo wcześnie pozwolił jej trafić do reprezentacji Polski jubiorek młodszych i w tej kategorii wiekowej już jako 14. latka zdobyła swoje pierwsze złoto. Od tej pory nie schodzi z maty i chciałoby się powiedzieć z podium. Wszystkie wywalczone przez nią tytuły, medale i osiągnięcia długo by wymieniać. Wystarczy może powiedzieć, że już w 2016 roku znalazła się w gronie dziesięciu najlepszych sportowców w 50. letniej historii klubu Czarni Bytom.

Obecnie Beata Pacut-Kłoczko to mistrzyni Europy i najwyżej sklasyfikowana w światowym rankingu polska judoczka. Brązowy medal wywalczony na niedawncych mistrzostwach świata w Taszkiencie zapewnił jej 1000 pkt. i awans z 9. na 5. miejsce w rankingu i z pewnością pomoże w walce o start w igrzyskach olimpijskich.

Obacnie pani Beata mieszka w Piekarach Śląskich, ale to urodzona bytomianka. Od 10 roku życia trenuje w GKS Czarni Bytom, klubie jak mówi "oddalonym o dwie minuty od domu rodziców". Studentka finansów i rachunkowości w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie, a od kwietnia tego roku szczęśliwa mężatka. Jej wybrankiem jest osoba związna z judo i Czarnymi Bytom.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

24.09.2022 r.

Pisząc dzisiaj te słowa uświadomiłam sobie, że data wczorajszej uroczystości niezamierzenie była trochę symboliczna. 23 września 2022 r. to ostatni dzień lata i w tym własnie dniu w pięknym, urokliwym miejscu bo w odnowionym, zrewitalizowanym Pałacu w Miechowicach wręczałyśmy dyplom i tytuł Bytomianki Lata 2022 Pani Katarzynie Michalskiej.

 Parę słów o Pałacu, bo może nie wszyscy wiedzą, że jeszcze parę lat temu, wśród drzew i chaszczy, w tym zabytkowym, miechowickim parku stały opuszczone ruiny pałacowej oficyny, a obok niej pozostałości samego pałacu Tiele-Wincklerów. Jego początki sięgają 1812 roku, rozbudowywana przez lata wspaniała budowla przetrwała do 27 stycznia 1945 roku, kiedy wkraczająca do Miechowic Armia Czerwona splądrowała i spaliła pałac, a dzieła dopełnili w połowie XX wieku saperzy LWP, którzy wysadzili wypalone mury.

Dzisiaj, pieknie odremontowana oficyna tętni życiem i tam właśnie mogłyśmy wręczyć medal i dyplom Bytomianki Lata obecnej pani kierownik tego miejsca, która - jak sama mówi - chce, aby to miejsce stało się miejscem otwartym dla dzieci i młodzieży, bo w jego historii jak w soczewce widzi historię Śląska, Bytomia, a zwłaszcza Miechowic.

 Lista osiągnięć, prowadzonych działań, realizowanych projektów, zamierzeń  i pomysłów przez Panią Kasię jest bardzo długa. Przy tym jest osobą przesympatyczną, życzliwą, uśmiechniętą, a także zawsze chętną do pomocy i współpracy. Jak sama o sobie mówi urodziła się z genem "widzenia" ludzi obok siebie.

Na uroczystości zjawiło się wielu znamienitych gości, aby osobiście złożyć gratulacje Laureatce. Senator RP pani Halina Bieda, Prezydent Miasta pan Mariusz Wołosz, jego zastępcy panowie Michał Bieda i Adam Fras, Przewodniczący Rady Miejskiej pan Michał Staniszewski, Zastępca Burmistrza Radzionkowa pan Grzegorz Szeremeta i wiele, wiele innych osób - przyjaciół, znajomych i tych, którym było dane zetknąć się z Laureatką. List gratulacyjny nadesłała Prezydent Piekar Śląskich pani Sława Umińska-Duraj.

Po powitaniu gości i przedstawieniu sylwetki Bytomianki Lata 2022 medal i dyplom wręczyła Prezes naszego Stowarzyszenia Anna Kowolik.

Małą niespodziankę przygotowali też nasi mali goście z Ukrainy. Przygotowana przez nich laurka i płynące z serca słowa  wywołały łzy wzruszenia nie tylko w oczach Laureatki. Dodać trzeba, że pani Kasia po wybuchu wojny w Ukrainie od razu zaangażowała się w działania na rzecz uchodźców wojennych, organizując m.in. wiele spotkań i zajęć dla ukraińskich dzieci i dorosłych. Nie można chyba usłyszeć piękniejszych i bardziej wzruszających słów, jak te, które padły z ust dzieci - "Jesteś dla nas, jak mama".

Za tytuł, medal i uznanie Laureatka dziękowała z maleńkim wnuczkiem na rękach, mówiąc, że wszystko co robi, robi dla przyszłości naszych dzieci i wnuków. I my w to wierzymy.

Potem przyszedł czas na gratulacje, którym nie było końca. A potem "Na dzień dobry - Dla Ciebie" dla naszej Bytomianki Lata 2022 r. i dla wszystkich zgromadzonych zagrał zespół Vołosi. Przeczytać, że to zespół tworzony przez górali z Beskidu Śląskiego oraz muzyków współczesnych, to nic nie wiedzieć o zespole. Fantastyczny, porywający występ wirtuozów, którzy potrafią połączyć muzykę góralską z klasyczną czyli popłączyć ogień z wodą.

Nie dziw zatem, że oklaskom nie było końca. A potem długo jeszcze trwały rozmowy w serdecznej, ciepłej i kameralnej atmosferze.

Naszej Bytomiance Lata 2022 serdecznie gratulujemy!!!!

Dodajmy jeszcze, że do oprawy tego wydarzenia przyczynili się nasi partnerzy - piękny bukiet  ufundowało Studio Florystyczne STOKROTKA, upominki dla Laureatki przygotowały: Instytut Zdrowia i Urody SANSEY, firmy SLAPPA i ORIFLAME, a zdjęcia w Galerii są autorstwa  naszego przyjaciela Andrzeja Płochockiego.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A oto kolejna laureatka - Bytomianka Wiosny 2020 roku.

Pani Hanna Chłopecka - od wielu lat jest związana z Bytomiem i jego mieszkańcami. Najpierw pracowała na oddziale chirurgicznym Szpitala Specjalistycznego nr 2, a po ukończeniu Wydziału Pielęgniarstwa na Śląskiej Akademii Medycznej podjęła pracę w Zespole Szkół Medycznych przy ul. Piekarskiej. Obecnie od 15 lat pełni funkcję dyrektorki Zespołu Policealnych Szkół Medyczno-Społecznych w Bytomiu. I to właśnie ta praca sprawia pani Hannie ogromną satysfakcję.

Dorobek Laureatki jest imponujący i dlatego nie sposób  wymienić tutaj wszystkie jej działania.

Ograniczmy się zatem do najważniejszych osiągnięć: przez wiele lat była organizatorką lub współorganizatorką licznych koknferencji naukowych i warsztatów o charakterze profilaktycznycm, skierowanych także do nauczycieli i uczniów bytomskich szkół, jak np. "Wiosna ze zdrowiem" i "Jesień ze zdrowiem", "Naturalnie zdrowym być", "Zdrowie psychiczne seniorów", "Jak żyć z cukrzycą", organizowany corocznie dla mieszkańców Bytomia "Dzień zdrowia i urody" czy też projekt "Regionalne Mistrzostwa Makijażu i Charakteryzacji".

Aktywnie współpracuje z Bytomska Radą Seniorów, z przedszkolami i szkołami, kieruje działalnością Bytomskiego Ośrodka Promocji Zdrowia, podejmuje działania profilaktyczne dla uczniów bytomskich szkół i wszystkich mieszkańców miasta. Jej fascynacja działalnością charytatywną Matki Ewy została zwieńczona w roku 2012 uroczystym nadaniem szkole, którą kieruje, imienia Matki Ewy. Przyczyniła się do otwarcia w szkole 9 nowych kierunków kształcenia, w tym niedawno jeszcze nieznanego kierunku podologia, który początkowo jako eksperyment pedagogiczny w tym roku został wpisany do klasyfikacji zawodów.

Ta jej działalność na rzecz drugiego człowieka, środowiska i mieszkańców budzi uznanie i w pełni uzasadnia przyznanie jej tytułu BYTOMIANKI WIOSNY 2020 roku.

Laureatce serdecznie gratulujemy!!!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Z przyczyn od nikogo niezależnych trochę się wszystko poplątało i dopiero dzisiaj chcemy przedstawić Państwu Bytomiankę Wiosny 2019 roku, wybraną oczywiście w roku ubiegłym.

Tą Bytomianką jest Pani Ilona Jagoda.

Pani Ilona Jagoda od 6 lat jest zaangażowana w projekty realizowane przez Fundację Pomocy Dzieciom ULICA, mi.in. Fortum dla Śląskich Dzieci, Wakacyjne Obozy Marzeń, Nowa Abisynia, Mikołowskie Anioły, Ambasadorzy Niemożliwego, Ściana Marzeń, Opowiedz mi swoją historię, a także w programy stypendialne oraz zajęcia motywacyjne dla młodzieżowych Liderów. Wyreżyserowała takie produkcje teatralne, jak Fabryka Marzeń oraz spektakl Marzenia.

Nieoceniony, a zarazem niepowtarzalny jest artystyczny i pedagogiczny wkład pani Ilony w projekty Fundacji, szczególnie że dotyczy pracy z dziećmi i młodzieżą znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej.

Wkładając całe swoje serce, zaangażowanie i profesjonalizm w pracę na rzecz podopiecznych Fundacji zmienia ich codzienną rzeczywistość na lepszą. Jej niepowtarzalny styl pracy sprawia, że potrafi wzmocnić osoby będące w kryzysie jak i rozwija talenty osób, które chcą się rozwijać. W wyjątkowy sposób potrafi wykazywać zainteresowanie drugim człowiekiem, bez względu na to, czy to dziecko, nastolatek, osoba dorosła czy senior.

Należy dodać, że to niewiarygodnie utalentowana artystka, spełniająca się nie tylko w pracy pedagoga, ale również w reżyserii spektakli teatralnych.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27 stycznia 2020 roku w auli Państwowych Szkół Budownictwa odbyła się uroczystość wręczenia medalu i tytułu Bytomianki Zimy 2019 pani Bożenie Związek, która  rozpoczęła się dość nietypowo, bo piosenką pod tytułem „Bytomianki”.

Piosenka ta została skomponowana na cześć wszystkich kobiet, które bezinteresownie, z ogromnym zaangażowaniem działają na rzecz lokalnej społeczności i otrzymały tytuł Bytomianki. Autorką tekstu jest pani Teresa Robak, a opracowanie muzyczne przygotowała właśnie laureatka - Bytomianka Zimy.

Licznie zebranych gości powitały i imprezę poprowadziły nasze koleżanki Małgosia Nykiel i Sylwia Tubis.

W uroczystości udział wzięła Posłanka na Sejm RP Wanda Nowicka, a także wiceprezydent Adam Fras, radni miejscy, przedstawiciele placówek oświatowych oraz przyjaciele artystki z Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Bytomianka Zimy 2019 pani Bożena Związek odebrała odznaczenie z rąk Prezes Stowarzyszenia Anny Kowolik.

Później wieczór należał do laureatki, która wprowadziła gości w wyjątkowy nastrój. Publiczność wysłuchała utworów, w których artystka zaprezentowała wachlarz swoich scenicznych możliwości, a nawet opowiedziała o swoim życiu słowami piosenki.

Na scenie wystąpiły solistki zespołu Studio Piosenki 60-tka. Jest to grupa, która została utworzona przez p. Bożenę i działa przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Zagrał i zaśpiewał także zespół Aplauz Sixty Plus, działający w Spółdzielczym Domu Kultury „Odeon” w Czeladzi. Repertuar grupy to przede wszystkim utwory własne i piosenki z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Uroczystość była także okazją do zaprezentowania prac grupy plastycznej pod kierunkiem pani Marty Hawlickiej. Wystawa zatytułowana: „Kobieta w zimowym blasku” świetnie wpisała się w klimat uroczystości.

Dziękując dyrektorowi szkoły, jako gospodarzowi miejsca, w którym odbyła się uroczystość oraz fundatorom upominków: Biuru Rachunkowemu M – Audyt, Studiu Florystycznemu „Stokrotka”, pani Marioli Roykiewicz z firmy „Sansey” oraz firmie „Oriflame” prowadzące zaprosiły na spotkanie z laureatką przy kawie i ciastku.

Zdjęcia w Galerii autorstwa Pana Kazimierza Wojtaszka.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

No i pora przedstawić Bytomiankę Zimy 2019. Została nią Pani Bożena Związek.

Urodziła się i mieszka w Bytomiu, ale jej korzenie sięgają kresów wschodnich. Od najmłodszych lat pasjonowała się muzyką. Kształciła się na wydziale wokalnym w Szkole Muzycznej II stopnia w Chorzowie oraz ukończyła Społeczne Ognisko Muzyczne w Bytomiu.

Obecnie jest na emeryturze po wielu latach pracy artystycznej w Estradzie Rzeszowskiej i Operetce Śląskiej w Gliwicach.

Wiele lat występowała z Kabaretem „Pacałycha”. Do dziś rozsławia piosenki kresowe, występując często na imprezach organizowanych dla kresowiaków.

Jest autorką scenariuszy do programów estradowych, spotkań ze sztuką czy wieczorów przy świecach. Pisze również wierszyki, fraszki, humoreski, skecze, a przede wszystkim piosenki, w tym również dla dzieci.

Poprzez swoją różnorodną działalność na terenie Bytomia została dostrzeżona i zaproszona do współpracy przez inne ośrodki kultury, gdzie dzieli się swoją wiedza i pasją. Prężnie działa w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, była instruktorem zajęć wokalnych w Centrum Kultury w Pyskowicach oraz Spółdzielczym Domu Kultury „Odeon” w Czeladzi. Była współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki „Art Passion” w Dąbrowie Górniczej, Będzinie, Sosnowcu i Czeladzi, Śląskiego Przeglądu Sztuki „Artsma” w Galerii Wilson w Katowicach.

Chętnie występuje na różnych imprezach, zwłaszcza dla seniorów, jest inicjatorką „Studia Piosenki 60-tka”.

Za swoją działalność społeczną została wyróżniona wieloma dyplomami i podziękowaniami. W 2019 roku została jej nadana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego honorowa odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Swoją bogatą twórczością i licznymi występami, dając słuchaczom wiele radości i uśmiechów, wpisała się w mapę kulturalną naszego miasta.

Gratulujemy!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Za oknami szaro, ponuro, coraz wcześniej robi się ciemno. Jesień!! Czas więc, by przedstawić Państwu BYTOMIANKĘ JESIENI 2019. Została nią Pani Aleksandra Hyla.

Aleksandra Hyla – nauczycielka muzyki w Szkole Podstawowej 21 w Bytomiu. Powiedzieć o pani Oli „nauczycielka muzyki” to nie powiedzieć nic. Nie jest bowiem zwykłą nauczycielką muzyki. Swoją pasją zaraziła całą dzielnicę Karb. Mimo, że z wykształcenia jest muzykiem od lat organizuje szkolne i przede wszystkim miejskie konkursy plastyczne propagujące nasze miasto, jak np. „Bytom i jego zakątki”, „Bytom w zimowej szacie”,” Twarze Bytomia”. Ten ostatni cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że pochwycili go dziennikarze lokalnych gazet. Konkursy i wernisaże to nie wszystko. Wychodzi poza ramy zwykłego nauczyciela muzyki prowadząc rokrocznie konkursy o tematyce bytomskiej, takie jak np. „Rozśpiewany Bytom”, „Karin Stanek” czy konkurs powiatowy piosenki kresowej. Utworzyła szkolne koło Towarzystwa Miłośników Bytomia, które promuje występując ze swoim zespołem Skarb. Kiedy w 2002 roku zaczął walić się Karb pani Ola skomponowała piękną pastorałkę o Bytomiu „Kolęda Bytomska”, która była emitowana m.in. w Radio RMF FM. Ale przy tym wszystkim Pani Ola to bardzo pracowita i skromna osoba. Efektem jej pracowitości są liczne wygrane w konkursach o zasięgu miasta, regionu i województwa. Co roku, jako jedyny nauczyciel muzyki z Bytomia, otwiera bytomską Wigilię. Wraz ze swym zespołem występuje na różnego rodzaju imprezach na terenie miasta. Udziela się również w świetlicy środowiskowej, gdzie prowadzi zajęcia taneczne, mimo że nie jest z wykształcenia tancerzem. Można śmiało powiedzieć, że pod jej pieczą Karb nie jest już zwykłą, szarą dzielnicą, lecz dzielnicą prężną i rozśpiewaną.
Pani Ola to niezwykle wszechstronna osoba o szerokich horyzontach, kopalnia pomysłów, multiinstrumentalistka. Wydała już 3 płyty, w bytomskich świetlicach bezpłatnie rozpowszechnia przygotowane przez siebie śpiewniki zawierające aranżacje do różnego rodzaju repertuaru, np. pieśni patriotycznych, śląskich, bytomskich itd. Sama inwestuje w stroje swojego zespołu, czasami własnoręcznie je szyje.

Pochodzi z Katowic, tam uczęszczała do szkoły muzycznej, potem na studiach w Cieszynie kompozycji i kontrapunktu uczył ją mieszkający w Bytomiu prof. Aleksander Lasoń. Od ponad 10 lat mieszka i pracuje w Bytomiu, do którego przyjechała za swoją miłością i jak sama mówi, teraz nie wyobraża sobie, aby mieszkać gdzie indziej.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1 lipca w Klubie Wojskowym odbyła się uroczystość wręczenia medalu i tytułu BYTOMIANKI LATA 2019 pani Dorocie Siebiata-Tomczyk. Laudację wygłosił Senator RP pan Andrzej Misiołek. O Laureatce w ciepłych słowach mówili także prof. dr hab. n. med. Anita Olejek, na co dzień współpracująca z panią Dorotą, jej była pacjentka Beata, pani Hanna Paszko. Gratulacje składali Radna Sejmiku Województwa Śląskiego pani Halina Bieda, Wiceprezydent Bytomia Michał Bieda oraz bliscy i przyjaciele Laureatki.

Zdjęcia w Galerii dzięki uprzejmości pana Andrzeja Płochockiego.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Za oknami upał, więc czas przedstawić Państwu BYTOMIANKĘ LATA 2019. Została nią pani Dorota Siebiata-Tomczyk.

Pani Dorota Siebiata-Tomczyk jako rodowita bytomianka całe swoje życie prywatne i zawodowe związała z naszym miastem Jest wieloletnim pracownikiem Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu oraz koordynatorem Bytomskiej Szkoły świadomego Rodzicielstwa. Ze Szpitalem Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu związana jest od 1981 roku, gdzie pracuje na Oddziale Klinicznym Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej, który obecnie wchodzi w skład Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu w Bytomiu.

Już na początku swojej kariery zawodowej wykazywała się szczególną aktywnością i brała udział m.in. w otwarciu pierwszej położniczej izby przyjęć pod kierownictwem prof. dra hab. n.med. Jacka Rzempołucha. Została także najmłodszą w historii szpitala oddziałową na Oddziale Ginekologii Położniczej. Od samego początku praca z ciężarną kobietą była dla Pani Doroty szczególnego rodzaju misją. Jako pielęgniarka ma świadomość, że jej obecność przy drugim człowieku jest bardzo ważna, bowiem czasem ten człowiek bardziej niż leczenia potrzebuje ludzkiego serca i ludzkiej solidarności.

Dzięki współpracy i wsparciu dyrekcji Szpitala oraz Kierownika Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej prof. dr hab. n.med. Anity Olejek w 2007 roku udało się powołać do życia Bytomską Szkołę świadomego Rodzicielstwa. To jeden z najwspanialszych sukcesów Pani Doroty, który nie byłby możliwy bez jej pasji i poświęcenia. To działania, które zdecydowanie wykraczają poza standardowe obowiązki służbowe, a ich efektem jest przygotowanie przyszłych rodziców do pełnienia świadomych ról wychowawczych, zwiększenie wiedzy o rozwoju fizjologicznym i psychicznym dziecka oraz przeciwdziałanie zaburzeniom emocjonalnym. Wdzięczność, zadowolenie i uśmiech uczestników Szkoły to dla Pani Doroty największa nagroda.

Pani Dorota, by móc pracować z pacjentkami na najwyższym poziomie stale rozwija i poszerza swoją wiedzę i umiejętności. Zgłębia nurt psychologii behawioralno-poznawczej kierunkowanej na wsparcie kobiet onkologicznych. Współpracuje z Teatrem Ruchu i Tańca Rozbark w zakresie zajęć terapeutycznych w Klinice przyszpitalnej oraz z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Śląskiego przy organizacji praktyk studenckich na oddziale ginekologicznym i położniczym. Współdziała z Centrum Diagnostyki i Terapii „In Corpore”, Instytutem Onkologii w Warszawie, Bytomskim Ośrodkiem Promocji Zdrowia, Bytomskim Uniwersytetem III Wieku, Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Katowicach. Promuje, edukuje i szkoli kolejne pokolenia młodych rodziców. Jest organizatorem Bytomskiego Dnia Wcześniaka oraz współautorką projektu „Ochrona zdrowia psychicznego ciężarnej i jej dziecka”.

Działalność zawodowa i społeczna Pani Doroty skupiona jest wokół położnictwa, kobiety ciężarnej i świadomego rodzicielstwa, ale znajduje czas także na inne zainteresowania, jest bowiem także członkiem chóru De Profundis pod kierownictwem pani Haliny Unger.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mamy przyjemność przedstawić Państwu BYTOMIANKĘ WIOSNY, którą została pani Ilona JAGODA.

Ilona Jagoda od 6 lat jest zaangażowana w projekty realizowane przez Fundację Pomocy Dzieciom ULICA, mi.in. takie jak Fortum dla Śląskich Dzieci, Wakacyjne Obozy Marzeń, Nowa Abisynia, Mikołowskie Anioły, Ambasadorzy Niemożliwego czy Ściana Marzeń, Opowiedz mi swoją Historię. Współpracuje także przy programach stypendialnych dla dzieci oraz zajęciach motywacyjnych dla młodzieżowych liderów. Wyreżyserowała także takie produkcje teatralne jak Fabryka Marzeń oraz spektakl Marzenia.

Nieoceniony, a zarazem niepowtarzalny jest artystyczny i pedagogiczny wkład pani Ilony w projekty Fundacji, szczególnie, że dotyczy pracy z dziećmi i młodzieżą znajdującymi się w trudnej sytuacji zyciowej. Wkładając całe swoje serce, zaangażowanie i profesjonalizm w pracę na rzecz podopiecznych Fundacji zmienia ich codzienną rzeczywistość na lepszą. Jej niepowtarzalny styl pracy sprawia, że potrafi zarówno wzmocnić osoby będące w kryzysie, jak i rozwijać talenty osób, które chcą się rozwijać. W wyjątkowy sposób potrafi wykazać zainteresowanie drugim człowiekiem, bez względu na to, czy jest to dziecko, nastolatek, osoba dorosła czy senior.

Należy dodać, że to także niewiarygodnie utalentowana artystka, spełniająca się nie tylko w roli pedagoga, ale również jako reżyser spektakli teatralnych.

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Miło nam poinformować, że decyzją Kapituły męskiej Bytomianką Roku 2018 została pani Małgorzata Agata Sanetra-Wieczorek.

Głosami członkiń Ligi Kobiet Nieobojętnych Bytomianinem Roku 2018 wybrany został pan Adam Wesołowski.

Pan Adam Wesołowski od 2010 roku jest mieszkańcem Bytomia. Jednocześnie zawodowo jest kompozytorem, dyrygentem, pianistą, teoretykiem muzyki i managerem kultury, rozpopznawanym przez środowisko artystyczne nie tylko w Bytomiu, Śląsku czy w kraju, ale również na świecie.

Muzyka to jego życie i pasja, którą zaraża innych. Dzięki jego kreatywbości i zaangażowaniu "Festiwal Gorczyckiego" stał się ważnym wydarzeniem muzyki klasycznej, ewoluując z lokalnego przedsięwzięcia do wydarzenia kulturalnego o znaczeniu krajowym.

W tym roku spośród 21 koncertów festiwalu aż 6 zaplanowano w Bytomiu, w tym koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Polski.

Rok 2018 był dla Adama Wesołowskigo rokiem szczególnym, rokiem wielu wyróżnień i zmian w życiu zawodowym. Wśród ważniejszych należy wymienić:

  • od 8 listopada 2018 roku pełni zaszczytną funkcję Dyrektora Generalnego Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach,
  • Laureat nagrody Marszałka Wojewódxtwa śląskiego w dziedzinie kultury za rok 2018 za upowszechnianie sztuki muzycznej,
  • Stypendysta Marszałka Województwa śląskiego w dziedzinie kultury na rok 2018,
  • Zwyciężca Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. A. Dvoraka w Czechach,
  • Członek jury Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego "Sinfonietta per Sinfonietta"
  • Jest autorem pierwszej w historii muzyki kompozycji na dźwięki industrialne i instrumenty smyczkowe pt. "Sinfonia industrailna", skomponowanej na zamówienie miasta Chorzowa.

Tylko w 2018 roku był organizatorem wielu koncertów, wśród których wymienić należy przede wszystkim koncerty w Krakowie, Warszawie, Pradze, Ełku, Krynicy, Odessie, Chorzowie, Radzionkowie, Bytomiu, Sosnowcu i Zamościu.

Znamieniety dorobek artystyczny i managerski Adama Wesołowskiego w dziedzinie promowania muzyki klasycznej to nie tylko rok 2018. Od 2014 do 2018 roku pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. W latach 2009-2012 był managerem Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO, a w okresie 2013-107 pełnił funkcję Dyrektora Młodej Filharmonii AUKSO.

Jest nie tylko skutecznym managerem kultury, ale również kompozytorem. Skomponował ponad 50 utworów oraz dokonał aranżacji ponad 100. Są one wykonywane zarówno w Polsce Jak i zagranicą na licznych koncertach i festiwalach. Jego utwory interpretują znakomici soliści i dyrygenci, polscy i zagraniczni. Jest autorem hejnałów miast Radzionków i Świętochłowice, hejnału Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Krynicy oraz Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy Zdroju. W swoim dorobku ma nagrania szeregu płyt, a jego utwory nagrywane są dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W minioną środę w urokliwej restauracji Appasionatta odbyła się uroczystość wręczenie medalu i dyplomu Bytomianki Zimy 2018 roku pani Annie Cichoń.

Pani Ania jest właścicielką tej restauracji i w tym dniu świętowała także 5. urodziny swojej firmy, a że jest osobą znaną w wielu środkowiskach sala była pełna gości.Stawili się przedstawiciele naszego miasta ale także i miast ościennych.

Medal Laureatce wręczyła Prezes naszego stowarzyszenia Anna Kowolik. Gratulacje i podziękowania składali przedstawiciele instytucji, którym pani Ania pomaga od wielu lat.

Spotkanie prowadził Marcin Gad, a wieczór uprzyjemnili swoimi występami Tomasz Kołakowski i zespół Kama w składzie:
* Joanna Niebrój - wokal
* Adam Wosz - gitara akustyczna
* Marcin Załęski - gitara akustyczna
oraz
Hanna Nowicka - Rożen oraz Rafał Sobczak

Piękny bukiet kwoatów ufundowało Studio Florystyczne Stokrotka, a prezenty Instytut Urody Sansey i Oriflame.

Potem był olbrzymi tort, zborowe "sto lat" i dużo rozmów. (Zdjęcia w Galerii autorstwa pana Andrzeja Płochockiego).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dopiero co wręczałyśmy tytuł Bytomianki Jesieni 2018, a już dziś mamy kolejną infromację. Wybrana została Bytomianka Zimy 2018. Została nią pani Anna Cichoń. 

Anna Cichoń - Prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Klub Jeździecki „Lider”, właścicielka Restauracji Appassionata w Radzionkowie. Prowadzi działalność gospodarczą, ale także charytatywną i sponsoruje aktywność sportową w okolicy. W okresie karnawału organizuje bale charytatywne, z których zebrane środki każdego roku są przeznaczone na pomoc dzieciom chorym i niepełnosprawnym. Pomocą objęte były m.in. dzieci niepełnosprawne z Fundacji Słoneczko, podopieczny Ligi kobiet Nieobojętnych , dziecko wymagające operacji serca ratującej życie, podopieczni Fundacji Kardiochirurgii Dziecięcej z Krakowa oraz dzieci objęte opieką fundacji Good Network.

Jest członkiem Fundacji Śląskie Anioły i bierze aktywny udział w jej pracy. Od 14 lat comiesięcznie wspomaga Ochronkę Piekarską.

Jest sponsorem Ruchu Radzionków, Olimpii Piekary Śl. czy Klubu Tenisowego w Piekarach Śl.

Aktywnie uczestniczy w organizacji imprez sportowych, również o charakterze charytatywnym, takich jak: I Bieg Śląskie Anioły w Katowicach, IV Bieg Auchan Bytom, Eco Cidry Cross w Radzionkowie.

Jest członkiem Rady Izby Przemysłowo Handlowej w Tarnowskich Górach , Rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, członkiem Bytomskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Jest niezwykle serdeczną, ciepłą, otwartą i komunikatywną osobą, nastawioną pozytywnie na ludzi i działanie w każdej dziedzinie. Od kilku lat współtworzy realizację Koncertów charytatywnych i kameralnych występów znanych artystów sceny muzycznej. Część swojej pracy realizuje zawsze charytatywnie. Bierze udział w projektach realizowanych na terenie Bytomia. Jej szeroka wiedza z zakresu biznesu i kultury muzycznej jest ogromna i stale przez nią rozwijana.

Bez jej zaangażowania, pasji, umiłowania niesienia pomocy innym i dzielenia się dobrobytem, z jej ogromnym talentem zjednywania sobie ludzi wiele wydarzeń charytatywnych w Bytomiu nie miało by miejsca.

Ania to kobieta, która posiada talent do organizacji, dzielenia się i zdobywania środków finansowych oraz prowadzenia koncertów, skupiania uwagi słuchaczy podczas wystąpień publicznych. Warto tutaj podkreślić szczególną pracę Ani Cichoń na rzecz akcji charytatywnych skierowanych do osób zmagających się z różnymi chorobami wymagającymi dużych nakładów finansowych. Ta praca, zasługuje bez wątpienia na najwyższe uznanie, najlepszą ocenę, docenienie i wyróżnienie.

To wyjątkowa osoba, wspaniała kobieta biznesu, niezwykła od niedawna bytomianka, z której jesteśmy dumne. Kobieta o wielkim sercu i kulturze słowa.

Pani Annie serdecznie gratullujemy!!!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przedwczoraj, 13 listopada 2018 w CSW Kronika medal i dyplom Bytomianki Jesieni 2018 odebrała pani Katarzyna Lazar. Kasia, bo do tej przemiłej, przesympatycznej,  dziewczyny jakoś Pani Katarzyna nie pasuje.

W bardzo ciepłych słowach o Laureatce mówiły dyrektor programowa Kroniki pani Agata Cukierska oraz dyrektorka Bytomskiego Centrum Kultury pani Krystyna Jankowiak.

W części artystycznej wystapili Wiesław Ciecieręga oraz Eliza Ćwięczek. Obecni mogli też obejrzeć wystawę Z życia Romni - kobieta romska wobec kultury i historii, która to wystawa dzięku  uprzejmości dyrekcji Kroniki została przedłużona specjalnie na tę okoliczność. (Zdjęcia w Galerii autorstwa naszej koleżanki Beaty i pana Andrzeja Płochockiego)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

No coż, czy tego chcemy, czy nie, za oknami już jesień, więc pora przedstawić Bytomiankę Jesieni. Miło nam poinfromować, że Bytomianką Jesieni 2018 roku została pani Katarzyna Lazar.

Katarzyna Lazar jest bytomianką, z wykształcenia ekonomistką, absolwentką Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej, Uniwersytetu Wrocławskiego - Wydziału Nauk Społecznych oraz Uniwersytetu Ekonomicznego - Wydziału Zarządzanie w kulturze, sztuce, turystyce.

Od roku 2006 pracuje w Bytomskim Centrum Kultury, od 2008 r. jako kierownik Działu Marketingu i PR – główny specjalista. Cieszy się autorytetem, a swoją wiedzą, kompetencjami, doświadczeniem, postawą i zaangażowaniem służy za wzór wielu osobom, nie tylko pracownikom instytucji. Niegdyś filar organizacyjny CSW Kronika, dziś zarządza działem instytucji kultury, który łączy fundrising, komunikowanie i promocję, odpowiada za wizerunek instytucji, organizację wielu wydarzeń kulturalnych w BCK. Wysokie kompetencje językowe (First Certyficate in English – University of Cambrige), pozwalają jej na przygotowanie, prowadzenie i rozliczanie najbardziej zaawansowanych obcojęzycznych wniosków aplikacyjnych. Wyjątkowa sprawność w zarządzaniu kampaniami do różnorodnych funduszy, świetna logistyka, koordynowanie działań promocyjnych i organizacyjnych, umiejętność negocjacji, zjednywania ludzi do wspólnych projektów, zdolności interpersonalne stawiają ją w gronie najwyższych fachowców w dziedzinie organizacji działalności kulturalnej. Dzięki jej pracy w zakresie fundrisingu Bytomskie Centrum Kultury (włączając w to filię instytucji - Centrum Sztuki Współczesnej Kronika) stało się liderem w mieście w zakresie pozyskiwania zewnętrznych funduszy z takich źródeł jak Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, ale także z funduszy unijnych. Katarzyna Lazar jest koordynatorem projektów międzynarodowych np. Sztuka/Poznanie/Działanie finansowanego z EOG oraz jedną z liderek polskiej odsłony projektu współfinansowanego przez Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego Komisji Europejskiej (EACEA) w ramach programu Kreatywna Europa (Creative Europe) - Power of Diversity – The Crossing Lines.

 

Jej praca jest również bardzo znaczącym elementem przy pozyskiwaniu środków na inwestycje związane z remontami lub zakupem sprzętu dla Bytomskiego Centrum Kultury, w tym jednego z najnowocześniejszych projektorów kinowych w Polsce dla BCKina. Katarzyna Lazar jest osobą, która wyróżniająco wykonuje swoje obowiązki, przyjmuje inicjatywę, podejmuje nowe wyzwania, realizuje zadania z ogromnym zaangażowaniem, co daleko wykracza poza ich zakres i sferę pracy zawodowej. Chętnie angażuje się we współorganizację wydarzeń kulturalnych w mieście i współpracę z innymi instytucjami kultury, jednostkami, szkołami i ngosami.

Swoją wiedzą, pracą, życzliwością i pomocą służy dużej grupie inicjatyw oddolnych oraz organizacjom pozarządowym, bardzo często robi to również w czasie prywatnym. W ogromnym zakresie wspiera społeczników kreujących takie wydarzenia jak: Muzyka Narodów Juliusz Ursyn – Niemcewicz i jego goście (organizator: Liga Kobiet Nieobojętnych), Bytom Film Festival (organizatorzy: studenci pochodzący z Bytomia, Towarzystwo Miłośników Bytomia), Bytomski Jarmark Średniowieczny (organizator: stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde), by wymienić tylko te ostatnie i największe. Posiada znakomitą orientację w zakresie kultury w skali nie tylko miasta i regionu, ale również kraju. Uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych w mieście i wspiera wiele oddzielnych projektów społecznych pomagając w ich organizacji i przygotowaniu wniosków o dofinansowania. Wysokie kompetencje językowe, strategiczne myślenie w kulturze oraz zaangażowane działanie pozwalają jej na przygotowanie, prowadzenie i rozliczanie najbardziej zaawansowanych obcojęzycznych wniosków aplikacyjnych. Wyjątkowa sprawność w zarządzaniu kampaniami do różnorodnych funduszy, świetna logistyka, koordynowanie działań marketingowych, promocyjnych i organizacyjnych, umiejętność negocjacji, zjednywania ludzi do wspólnych projektów, zdolności interpersonalne stawiają ją w gronie największych fachowców w dziedzinie organizacji działalności kulturalnej. Dzięki jej pracy w zakresie fundrisingu Bytomskie Centrum Kultury stało się liderem w mieście w zakresie pozyskiwania zewnętrznych funduszy, w tym również zagranicznych. Kasia Lazar jest osobą niezwykłą, szczerą, pracowitą, nietuzinkową i nieobojętną.                              

W zadaniach, które sobie samodzielnie w większości wytycza, liczą się przede wszystkim ludzie, ogromne serce, rozwój oraz nieprawdopodobnie wysokie zaangażowanie.

Medal „Bytomianki” dla Pani Katarzyny Lazar jest więc dowodem uznania za jej ponad 12-letnie zaangażowanie w sprawy Bytomia, Bytomskiego Centrum Kultury, działania społeczne, oddolne, współpracę z miastem i społecznością.

Wyróżnienie to niech będzie uhonorowaniem jej dotychczasowej – najwyższej jakości pracy w dziedzinie kulturalnej i społecznej.

Pani Kasi, która wielokroć także i nam służyła swoją wiedzą, radą, pomocą i wsparciem przy realizacji wielu naszych projektów serdecznie gratulujemy!!!!

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

W miniony piątek 15 czerwca gwarno zrobiło się w Poradni Opieki Paliatywnej przy ul. Tuwima. Spotkaliśmy się tam nie przez przypadek, bowiem to dzięki staraniom i wielkiej determinacji naszej laureatki – Bytomianki Wiosny 2018 r. Pani Małgorzaty Agaty Sanetra-Wieczorek - powstało to miejsce. Miejsce, w którym pacjenci dotknięci chorobą nowotworową, ale nie tylko, odnajdują pomoc i fachową opiekę medyczną przez całą dobę.

Poradnia Opieki Paliatywnej funkcjonuje od 9 lat. Przy poradni działa również Hospicjum Domowe. Marzeniem naszej Bytomianki jest, aby powstało w tym miejscu również Hospicjum Stacjonarne dla pacjentów z chorobą nowotworową – na razie na 10 łóżek, a w przyszłości może i więcej.

Jest to duże wyzwanie. Jesteśmy przekonani i wierzymy w to, że uda się sprostać temu zadaniu, bo przecież jak powiedział Jan Paweł II „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Mówimy głośno o tym, bo może ktoś z obecnych, albo ktoś z czytających te słowa zechce wspomóc Panią Doktor w tym przedsięwzięciu, służąc swoją pomocą w przezwyciężeniu trudności, z jakimi na co dzień boryka się nasza laureatka.

My bardzo mocno trzymamy kciuki za realizację tego przedsięwzięcia!!

Pani doktor Agata Sanetra-Wieczorek pomimo tylu obowiązków, nieustannego podnoszenia kwalifikacji cały czas tryska pozytywną energią, którą zaraża wszystkich dookoła. Jak mówią jej współpracownicy, to kobieta pozytywnie zakręcona. Z własnej inicjatywy pojechała do Nepalu, aby tam, w mało dostępnych miejscach, wysoko w górach, leczyć ludzi. Aby leczyć ludzi ciężko chorych trzeba mieć niesłychaną odporność psychiczną, ale też ogromną wrażliwość by móc im pomagać, a czasami pomóc godnie odejść z tego świata.

Dlatego nie dziwi obecność rodzin pacjentów, którym Pani Doktor pomagała. Była na każde zawołanie. Dzisiaj oni chcieli jej za to podziękować, choćby symbolicznie – własnoręcznie upieczonym ciastem, słowem, uśmiechem.

Barbara Busch kiedyś powiedziała „Każdy ma coś, co może dać innym” i Pani Małgosia swoim pacjentom oraz im rodzinom daje, to co najcenniejsze: fachową opiekę, pozytywną energię, empatię, a przede wszystkim swój czas.

Certyfikat i medal Bytomianki Wiosny wręczyła nie ukrywającej wzruszenia Laureatce nasza Prezes Anna Kowolik.

Gratulacje składali obecni na uroczystości przedstawiciele władz miasta, samorządowców, przyjaciele i znajomi Laureatki. Ciepły i wzruszający wieczór uprzyjemnił swoim występem Tomasz Kołakowski, wokalista i saksofonista, który swobodnie porusza się w każdym gatunku muzycznym (muzyka jazzowa, balladowa, klubowa, disco polowa, rockowa i wiele innych) . https://www.facebook.com/Tomasz-Kołakowski-365057567020366/.

Jak zwykle upominek dla Laureatki przygotowała firma SANSEY Pani Marioli Roykiewicz, a piękny bukiet został wykonany przez STUDIO FLORYSTYCZNE STOKROTKA Pani Barbary Słomki.

Bytomiance Wiosny 2018 serdecznie gratulujemy i życzymy spełnienia wszystkich planów i zamierzeń.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Za oknami wiosna w pełni, pora więc uchylić rąbka tajemnicy i ogłosić nazwisko BYTOMIANKI WIOSNY 2018. Miło nam poinfromować, że Bytomianką Wiosny 2018 została Pani Małgorzata Agata Sanetra-Wieczorek.

 

Pani Agata Sanetra-Wieczorek jest lekarzem. W 1989 roku ukończyła Akademię Medyczną w Zabrzu. Staż podyplomowy odbyła w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu. Od 1991 roku pracowała w Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii pod okiem dr Włodzimierza Majewskiego. Uzyskała I stopień specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii. W 1996 roku otworzyła gabinet medycyny paliatywnej i rozpocząła pracę z pacjentami z chorobą nowotworową, otaczając ich opieką zarówno w popradni, jak i odwiedzając w ich domach.

 

Pracując w tak trudnej specjalności nieustannie popdnosiła swoje kwalifikacje, zdobywając tytuł doktora, a potem specjalisty w zakresie medycyny paliatywnej. Już w 1999 roku, nadal pracując w szpitalu, otworzyła pierwszą w Bytomiu Poradnię leczenia Bólu w Szpitalu Specjalistycznym nr 4. Po kilku latach otrzymała propozycję stworzenia takiej samej popradni w Instytucie Onologii w Gliwicach. Tam pracowała do 2008 roku, po czym wróciła do Bytomia i tu otworzyła Poradnię Opieki Paliatywnej i Hospicjum Domowe przy ul. Tuwima. Pracuje tam nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Obecnie stara się o otwarcie w tym miejscu także Hospicjum Stacjonarnego dla pacjentów z chorobą nowotworową z terenu Bytomia.

 

Poświęcając się opiece nad pacjentami znalazła czas, aby ukończyć Zarządzanie w Ochronie Zdrowia, Międzynarodową Szkołę Medycyny Paliatywnej, Medycynę Bólu oraz studia podyplomowe z zakresu Geriatrii i Opieki Długoterminowej. Uczestniczy w wielu konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych, nieustannie podnosząc swoje kwalifikacje.

 

Przy tym wszystkim należy do osób "pozytywnie zakręconych". Np. za własne pieniądze pojechała do Nepalu, by tam w małych wioskach leczyć ludzi, którzy nie mają dostępu do lekarza. Tryska energią i poptrafi nią zarażać.

 

Wkrótce odbędzie się uroczystość wręczenia jej medalu i dyplomu Bytomianki Wiosny.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Już niedługo Gala z okazji wręczenia tytułów BYTOMIANKI i BYTOMIANINA ROKU 2017.

Pora więc poinformowac, kto odbierze te zaszczytne tytuły.

Szanowne Panie, Szanowni Panowie!!

Miło nam poinformować, że BYTOMIANKĄ ROKU 2017 została Pani Anna LENKIEWICZ,

zaś tytuł BYTOMIANINA ROKU 2017 odbierze Pan Adrian LIPIŃSKI

Z rekomendacją Pani Anny Lenkiewicz można się zapoznać poniżej, teraz kilka słów o Panu Adrianie Lipińskim.

Pan Adrian Lipiński - kiedyś menedżer i ekonomista bytomskiego oddziału ING Banku Śląskiego - kieruje teatrem Rozbark od początku jego powstania i od razu to miejsce stało się przyjazne, ciepłe i ciekawe. Każdy społeczny projekt znajdzie tam miejsce do tworzenia i scenę na finał. Tym samym skupia wokół teatru ludzi mądrych, ciekawych życia i kreatywnych. To właśnie ten ciepły gospodarz bierze pod swoje skrzydła animatorów kultury, młodych artystów, a także mniejszości etniczne z ich kulturą, a nawet kuchnią. Propagowane są bardzo ciekawe i odważne przedstawienia taneczne, na produkcję których zawsze znajduje fundusze. Wyrazem uznania była Złota Maska, najbardziej prestiżowa nagroda w dziedzinie kultury, ale także publiczność. Jest nią zarówno młody, jak i dojrzały widz. Współpraca z Uniwersytetem Trzeciego Wieku jest znakiem zrozumienia naszych czasów i potrzeb. To właśnie on jako pierwszy zrozumiał cel stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych , wspomógł je finansowo, dając początek działalności.

Nagroda Teatralna nagroda za szczególne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej przyznawana przez przedstawicieli mediów województwa śląskiego.

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

24 stycznia br. w Klubie Wojskowym 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu odbyła się uroczystość wręczenia medalu i tytułu Bytomianki Zimy 2017 roku młodszej aspirant Annie Lenkiewicz.

Uroczystość była niecodzienna. Tylu przedstawicieli służb mundurowych jeszcze u nas nie było.  Wśród zaproszonych gości byli m.in. Komendant Miejski Policji w Bytomiu insp. Karol Fajer, Senator RP Andrzej Misiołek, Zastępca Prezydenta Bytomia Bożena Mientus oraz rodzice laureatki. Zaczęło się również inaczej niż zawsze, bo od koncertu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Panowie udowodnili, że uzasadnione jest powiedzenie "za mundurem panny sznurem", a wykonywane przez nich utwory zenergetyzowały całą salę, wprowadzając obecnych w znakomity nastrój.

Oficjalną część uroczystości otworzyła członkini Zarządu Ligi Kobiet Nieobojętnych Izabela Osypka, witając zebranych. Medal i dyplom pani Annie wręczyła Prezes Ligi Anna Kowolik. Kwiaty i prezent dla laureatki ufundowały dwie inne Bytomianki, właścicielki Studia Florystycznego Stokrotka oraz Centrum Zdrowia i Urody Sansey.

Ta nagroda to dla mnie ogromny zaszczyt i wyróżnienie, ale przede wszystkim docenienie mojej pracy na rzecz promocji naszego miasta. To też dowód na to, że działania te są potrzebne i mają sens – powiedziała pani Anna Lenkiewicz dodając, że to wyróżnienie to dodatkowy zastrzyk motywacji do dalszej pracy, bo to wielkie szczęście robić na co dzień to, co się lubi, a takie wyróżnienia utwierdzają w przekonaniu, że warto podjąć wyzwanie.

Za zaangażowanie i pracę dziękował pani Annie jej przełożony, gratulacje składali przedstawiciele władz miasta.

Nam, obywatelom, pozostaje życzyć sobie więcej takich policjantów - profesjonalnych i zaangażowanych, a Laureatce wytrwałości, zadowolenia i sukcesów w pracy zawodowej i wszystkiego dobrego w życiu osobistym.

Zdjęcia w Galerii dzięki uprzejmości Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zima za oknami, Święta za pasem, najwyższa więc pora przedstawić BYTOMIANKĘ ZIMY 2017. Przedstawicielki tego zawodu jeszcze wśród Bytomianek nie było.

Została nią bowiem pani Anna LENKIEWICZ - policjantka.

Pani Anna Lenkiewicz mieszka w Bytomiu i pracuje w Zespole ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu.

Wyjątkowa, profesjonalna aktywność pani Anny Lenkiewicz od lat przeplata się z jej pozazawodowym zaangażowaniem w życie Bytomia. Jest inicjatorką i uczestniczką licznych projektów i przedsięwzięć ściśle związanych z realizowaniem profilaktyki społecznej, mającej na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Jej działalność jest skierowana do każdej z grup wiekowych bytomian, w tym głównie do dzieci i młodzieży oraz osób nieaktywnych zawodowo, jak również wymagających opieki innych. Stąd też bierze się jej wykraczające poza godziny i obowiązki służbowe zaangażowanie, także w działalność edukacyjną prowadzoną w bytomskich placówkach oświatowych, klubach integracji społecznej lub zrzeszających środowiska emerytów i rencistów. Podczas spotkań z mieszkańcami przekazuje wiedzę wiktymologiczną (dla niewtajemniczonych: Wiktymologia – nauka zajmująca się ofiarami przestępstw oraz badaniem roli ofiary w genezie przestępstwa, zwłaszcza ustaleniem czynników tworzących podatność na stanie się ofiarą przestępstwa oraz metod zapobiegania temu.), wskazując możliwość uchronienia się przed działaniami przestępczymi. Najmłodszych zaś uczy sposobów unikania niebezpieczeństw mogących wynikać z nieostrożności w kontaktach z nieznajomymi, ale także zagrożeń pochodzących z cyberprzestrzeni. Jako przedstawiciel Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu uczestniczy w pracach powołanego przez Prezydenta Bytomia Zespołu Interdyscyplinarnego, wykonującego zadania na rzecz przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Jest też koordynatorem prowadzonego we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie programu „Prawo Ochronnym Parasolem Dziecka”. Jest to program strategiczny, mający realny wpływa na ograniczenie patologicznych zachowań dorosłych wobec dzieci.

Tylko w ciągu ostatniego roku, współpracując m.in. z przedstawicielami bytomskich szkół, jednostek organizacyjnych UM, bytomskich ośrodków sportu oraz kultury, a także przedsiębiorcami organizowała istotne z punktu widzenia mieszkańców miasta inicjatywy.

Najważniejsze z nich to:

  • Przedstawienie profilaktyczne dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych pt. „Znakopolis”. Spektakl, którego tematem przewodnim było bezpieczeństwo dzieci w ruchu drogowym obejrzało ponad 500 osób.
  • Happeningi profilaktyczne „Pamiętaj” skierowane do rodziców i opiekunów dzieci, mające na celu zapobieżenie zaginięciom dzieci.
  • Program profilaktyczny „Stop – jestem niepełnoletni”, którego celem jest ograniczenie sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim oraz przeciwdziałanie spożywaniu alkoholu w tej grupie wiekowej.
  • Drogowskaz dla Rodzin – realizowany wspólnie z MOPR w Bytomiu, mający na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci.
  • Moje Bezpieczne Wakacje – cykl spotkań profilaktycznych z uczniami wszystkich bytomskich szkół podstawowych, organizowany w Operze Śląskiej.
  • V Wyścig Rowerowy organizowany dla mieszkańców Bytomia w Parku Miejskim im. F.Kachla.
  • III Wojewódzkie Mistrzostwa Policji w Biegu Przełajowym im. st. sierż. Marka Sienickiego. W zawodach tych wzięło udział 256 osób. Jest to inicjatywa, której celem jest przede wszystkim upamiętnienie wśród policjantów, przedstawicieli służb mundurowych i społeczeństwa tragicznego zdarzenia sprzed 25 lat.

Za swoje szczególne zaangażowanie była nagradzana m.in. przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach oraz Prezydenta Bytomia. Jej aktywność oraz zaangażowanie w działalność pozazawodową i społeczną jest dostrzegana przez środowisko lokalne, o czym m.in. świadczy to, że w roku 2016 zdobyła tytuł Policjanta z Powołania.

Pani Anna Lenkiewicz pozytywnie wpływa na wizerunek Bytomia i jego mieszkańców. Zastępując rzecznika prasowego reprezentuje Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu w mediach oraz w sposób wyjątkowo aktywny przedstawia opinii społecznej osiągane przez policjantów bytomskiej komendy efekty pracy, jak również informuje o prowadzonych działaniach o charakterze profilaktycznym Jest wysoko oceniana przez monitorującego tę działalność rzecznika prasowego KWP w Katowicach i uznawana za jedną z najbardziej aktywnych w tym zakresie.

Uważam, że całokształt działalności pani Anny Lenkiewicz na rzecz mieszkańców Bytomia uzasadnia jej kandydowanie do tytułu Bytomianki Zimy.

Rekomendację podpisał Komendant Miejski Policji w Bytomiu insp. mgr Karol Fajer

Bytomiance serdecznie gratulujemy!!!

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W minioną środę w sali pięknego budynku MDK nr 1 w Bytomiu przy ul. Powstańców odbyła się uroczystość wręczenia tytułu i medalu Bytomianki Jesieni 2017 pani Kasi Grzesiek. Znałyśmy ją z rekomendacji, doceniłyśmy jej osiągnięcia zawodowe i zaangażowanie społeczne. Bezpośrednie spotkanie z Laureatką utwierdziło nas w przekonaniu, że to był dobry wybór. Przesympatyczna, miła i skromna a do tego piękna dziewczyna, wspaniała wokalistka z widocznym wzruszeniem odebrała odznaczenie z rąk naszej Pani Prezes Anny Kowolik. Wcześniej o jej drodze do obecnych osiągnięć mówiła pani Ilona Jagoda,  nauczycielka W byłym Gimnazjum nr 16 w Stolarzowicach. Aż trudno uwierzyć, że ta młoda osoba już tyle zrobiła w swoim zyciu dla innych. Po oficjalnych gratulacjach mieliśmy okazję posłuchać kilku piosenek w wykonaniu wokalistki i zostaliśmy utwierdzenie w prekonaniu, że Adam Sztaba miał rację, mówiąc, że Kasia Grzesiek to nie talent. To wielki Talent. Do wykonania jednej z piosenek Kasia zaprosiła Natalkę Skrzypiec, uczennicę byłego Gimnazjum nr 7, wcześniej Szkoły Baletowej która w wyniku kontuzji musiała zrezygnować z baletu klasycznego, a której Kasia pomogła znaleźć inną drogę realizacji i obecnie Natalka osiąga sukcesy w tańcu współczesnym. Świetny występ słowno-taneczny dali także absolwenci Gimnazjum nr 15. Spotkanie prowadziła nasza koleżanka Izabela Osypka.

Nieoceniony salon SANSEY ufundował prezent dla Laureatki.

A potem były rozmowy kuluarowe i wspaniała, ciepła atmosfera.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mamy przyjemność przedstawić kolejną naszą Bytomiankę - Bytomiankę Jesieni 2017 Kasię Grzesiek.

Kasia Grzesiek- piosenkarka, młoda, zdolna, wrażliwa kobieta. Jej obecny wybór drogi artystycznej jest konsekwencją wcześniejszych zainteresowań, poszukiwań, doświadczeń.Bytomianka, bardzo ładna, utalentowana, posiada fantastyczny głos, a do tego jest niezwykle skromna. Kasia Grzesiek ma 27 lat i pochodzi z Bytomia, z dzielnicy Górniki. Studiowała turystykę, pracowała jako instruktorka fitness, instruktorka pływania i od dziecka przede wszystkim śpiewała. W jej muzycznym CV znajduje się współpraca z kilkoma raperami z Górnego Śląska. W 2012 r. wzięła udział w 4. edycji „Must be the music" gdzie brawurowo zaśpiewała m.in. piosenkę Doris Day "Dream a Little Dream of Me" z 1957 roku, dziś uznawanej za jazzowy klasyk, wielokrotnie zresztą nagrywany przez różnych artystów. Kasia Grzesiek została finalistką czwartej edycji „Must Be the Music”. Stawiając ją na równi z czołowymi polskimi wokalistkami Adam Sztaba skomentował: „Malkontenci narzekają, że programy tego typu to promowanie jurorów. Wszystko do momentu, kiedy nie pojawi się Ania Dąbrowska, Monika Brodka czy Kasia Grzesiek.

Zanim pojawił się „Mast Be the Music” była szkoła podstawowa i gimnazjum. Był to czas intensywnej zabawy w teatr, kabaret, piosenkę, w odkrywanie swoich możliwości, predyspozycji, talentów, ale również pierwszych zdziwień, zachwyceń, refleksji natury artystycznej i rozbudzania ciekawości twórczej, czerpania radości z poczucia wspólnoty rozumianej jako wspólna aktywność. Doświadczenia wyniesione z tego okresu można określić: Skutecznie Zainfekowana Sztuką z naciskiem na Muzykę.

Kiedy miała 15 lat zauważono, że ma niezłą barwę głosu i zaczęto zachęcać ją do występów. Pierwsze popisy wokalne to piosenki Arki Noego i kolędy. W miarę jak Kasia dorastała, repertuar się zmieniał, ale muzyka religijna - gospel - przypadła jej do gustu. Na tyle, że zaczęła śpiewać z zespołem gospelowym właśnie - Ginger Vox. Kasia odnajduje się doskonale w co najmniej kilku muzycznych gatunkach. Poza gospel także w hip-hopie, jazzie czy popie, co zaowocowało między innymi takimi występem jak: Sylwester Polsatu, Koncert z okazji XX. lecia Polsatu w Teatrze Wielkim w Warszawie, projekt „Polska w hołdzie Powstańcom Śląskim” emitowanym w TV i innymi.

Odkąd pamięta, mama zawsze dbała o to, by w domu było jak najwięcej muzyki. Muzyka i śpiew towarzyszyły jej podczas rodzinnych spotkań świątecznych czy urodzinowych. Kasię Grzesiek można usłyszeć podczas wielu imprez artystycznych, w Bytomiu śpiewała m.in. na Bytomskiej Wigilii, podczas Światowych Dni Młodzieży w Amfiteatrze, w Centrum Handlowym Agora na muzycznej scenie oraz w Teatrze na Rozbarku i Bytomskim Centrum Kultury. Jej niezwykłe piosenki jak Cztery kolory szczęścia czy List z nieba są niezwykłe i przyciągają uwagę odbiorcy. Kasia angażuje się w wiele projektów muzycznych na różnych scenach, bierze także udział w akcjach społecznych i przedsięwzięciach charytatywnych. Kasia jest jedną ze znakomitych wokalistek pochodzących z Bytomia. Jak czytamy w rekomendacji: Za konsekwencję działania, wspaniały głos, talent, gust muzyczny, urodę, osobowość, zaangażowanie i pomoc dla wielu przedsięwzięć realizowanych na terenie miasta zasługuje z całą pewnością, aby obok takich wokalistek jak Marta Król, Kasia Moś czy Ewa Uryga dołączyć do panteonu nagrodzonych przez stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych wspaniałych i niezwykłych Bytomianek, z których mieszkańcy miasta są szczególnie dumni.

Kasia pomimo swojego sukcesu pozostała skromną, wrażliwą, empatyczną dziewczyną, chętną do udziału w działaniach na rzecz innych:

  • Spektakl „Obuwnicza bajka o Kopciuszku” z którego dochód przeznaczony został na obozy dla podopiecznych Fundacji Burego Misia (ze specjalnym udziałem E. Urygi i prezydenta Bytomia P. Koja)
  • Koncert charytatywny „ Z Miłością w tle” ze specjalnym udziałem Katarzyny Groniec i Krzysztofa Globisza na rzecz Domu Nadziei.
  • Koncert charytatywny „Pilnujmy Marzeń” uczniów i absolwentów klas teatralno-filmowych z Gim.15 w Instytucie Onkologii w Gliwicach.
  • Koncert „ Pilnujmy Marzeń” podczas spotkania środowiskowego Dar Piętnastki w Gim. 15 z udziałem prezydentów miasta.
  • Spektakl „ Z nutką czułości…” dyplom reżyserski I. Jagody w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu.
  • Spektakl „ Z nutką czułości… piosenki pojedyncze, sześcioraczne i prześliczne i pokraczne…” w MDK w Gliwicach.
  • Flash mob taneczny z udziałem ucz. SP43 i Gim.15 w Stolarzowicach w ramach działań Absolwenci dla szkoły na terenie dzielnicy.
  • Flash mob taneczny z udziałem ucz. SP43 i Gim.15 oraz młodzieży z Domu Nadziei na Rynku oraz Deptaku Dworcowej w Bytomiu.
  • Koncert Wspomnieniowy Dar Piętnastki- pożegnanie pani dyr. J. Kamińskiej.
  • Koncert w Parku Miejskim im. F. Kachla podczas Międzynarodowych Dni Młodzieży.
  • Koncert uświetniający odsłonięcie obrazów Andrzeja Styrny w Biurze Promocji Miasta w Bytomiu.
  • Praca na rzecz dzieci i młodzieży z Fundacji Pomocy Dzieciom „Ulica” Fortum dla Śląskich Dzieci (prowadzenie warsztatów tanecznych i muzycznych )
  • Udział w uroczystościach na rzecz dzielnic Bytomia ( Górniki, Stolarzowice) dożynki, uroczystości religijne, spotkania z uczniami SP.43 oraz ucz.Gim.15 podczas których Kasia opowiadała o swojej przygodzie z piosenką. 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Anna Kowolik – Prezes Ligi Kobiet Nieobojętnych w dniu 2 września 2017 roku wręczyła Statuetkę - Bytomianka Lata 2017 r. Pani Ruth Skaletz, w uznaniu za rozwijanie aktywnej postawy obywatelskiej, pełną poświęcenia organizację i współrealizację idei Beuthener Heimattreffen (spotkania Bytomian w Recklinghausen).

Uroczystość odbyła się w mieście partnerskim Bytomia - Recklinghausen, podczas uroczystego otwarcia 34 obchodów Beuthener Heimattreffen, w którym uczestniczyli: Burmistrz Recklinghausen – Christoph Tesche, przewodniczący – Georg Mőllers oraz Prezydent Bytomia – Damian Bartyla wraz z małżonką. Przedstawiciele ww. miast zaznaczyli w wypowiedziach, jak ważne jest podtrzymywanie partnerstwa pomiędzy miastami oraz ich mieszkańcami, a także realizacja wydarzeń wspierających rozwój tej wspaniałej współpracy, która cieszy się dużym uznaniem wśród społeczności polsko – niemieckiej.

Obchodom 34 Beuthener Haimattreffen towarzyszyła wystawa poświęcona Ewie von Tiele – Winckler. Projekt ten został zorganizowany i zrealizowany przez naszą Bytomiankę – Izabellę Kühnel. Nasi rodacy mogli zapoznać się z historią tej wyjątkowej, działającej pro publico bono kobiety, której dzieło życia - „Ostoja Pokoju” przetrwało i nadal jest kontynuowane. Z tej okazji wydano w języku niemieckim jubileuszowy album poświęcony Matce Ewie. W niedzielę 3 września 2017 roku, uczestniczyłyśmy we Mszy Świętej, w której koncelebrował Proboszcz – ks. Maciej Sasiak z kościoła pw. Wniebowstąpienia Pańskiego z Bytomia – Szombierek. Msza Święta poprzedzona była krótkim koncertem pieśni Maryjnych, a oprawę muzyczną uświetnił śpiew chórów z Bytomia (Chorus Sancti Gregorius) oraz Recklinghausen. (zapraszamy do naszej galerii, gdzie zostały zamieszczone zdjęcia z pobytu w Recklinghausen).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pora na kolejną, miłą infromację. Lato jeszcze trwa, więc pora przedstawić BYTOMIANKĘ LATA 2017.

Została nią Pani Ruth Skaletz. Wniosek o nagrodę został wsparty aprobatą Stowarzyszenia Beuthener Heimatkreis e.V.

Władze Stowarzyszenia (Georg Mollers, Hr.Reginald Ches) podkreślając długoletnią działalności Pani Skaletz na linii partnerstwa Bytomia z Recklinghausen, popierają kandydaturę do ww.nagrody, poświadczając iż Ruth Skaletz pełniąc od wielu lat rolę członka w zarządzie stowarzyszenia Bytomian, Beuthener Heimatkreis działa społecznie w ramach utrzymania partnerstwa pomiędzy naszymi miastami, współtworząc już od 1983 roku ideę Heimattreffen (spotkań bytomian w Recklinghausen) i do dnia dzisiejszego uczestniczy przy organizacji tych spotkań, angażując się w umożliwienie wymiany doświadczeń pomiędzy mieszkańcami obydwu miast poprzez aktywność nie tylko społeczną, ale także kulturalną i edukacyjną.

Ruth Skaletz wspiera działania zespołu Piccolo, aktywnie uczestniczącego w wymiennych spotkaniach, a jej aktywność łączy środowiska z obydwu miast w rożnych grupach wiekowych. Urodzona w Bytomiu, Miechowicach 21 lutego 1934 roku, rozpoczęła naukę w szkole podstawowej w Miechowicach w latach 1940-1945, którą kontynuowała w latach 1946-48 w Liceum Ogólnokształcącym w Bytomiu, a od 1948-1952 w Technikum Ekonomicznym w Bytomiu, gdzie zdała maturę. W latach 1980-1990 pracowała jako tłumacz języka polskiego w urzędzie miejskim w Recklinghausen udzielając pomocy przesiedleńcom z Polski.

Od 1993 Pani Skaletz nieprzerwanie organizuje pobyt zespołu muzycznego Piccolo na spotkaniach bytomian, którego jest matką chrzestną.

Do 2004 roku organizacją pobytu zespołu w mieście Recklinghausen zajmowała się wspólnie z mężem, Henrykiem Skaletz, honorowym obywatelem Bytomia od 1990 roku.

Ponadto Ruth Skaletz organizowała pomoc finansową oraz medyczną (zakup lekarstw) dla ośrodków opiekuńczych i szpitali w Bytomiu.

Wręczenie medalu i  tytułu Bytomianka Lata 2017 odbędzie się w sobotę 2 września w Ratuszu w Recklinghausen.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Niedawno swoje odznaczenia odbierali Bytomianka i Bytomianin 2016 roku, a już mamy przyjemność przedstawienia Bytomianki Wiosny 2017 roku. Została nią pani MAROLA WIATR.

 

Pani Mariola Wiatr jest dyrektorem WNZOZ „PROMED” w Bytomiu. Łączy w sobie cechy przedsiębiorczego menadżera z przymiotami dobrego człowieka, pochylającego się nad potrzebującymi, otwartego na marzenia innych. Zadziwia inicjatywą, otwartością i energią, którą potrafi dzielić się z innymi.

Konsekwentnie udowadnia, że działania charytatywne, pomocowe są najważniejsze. Zyskała tym szacunek środowiska lokalnego. Angażuje się w rozmaite projekty, mobilizując bliskie jej otoczenie do działań bezinteresownych. Taka postawa zaowocowała współpracą m.in. z TMH Polonia Bytom, Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, Bytomską Masą Krytyczną. Ogromna potrzeba wychodzenia naprzeciw ludziom zainspirowała panią Mariolę Wiatr do wspierania kolejnych inicjatyw. Akcja Feriada, Śląskie Manewry, Industriada, Bytomski Jarmark Średniowieczny, Memoriał im. Andrzeja Motyki, Szpilki kontra Bruk, Zakręcony Bieg, Aktywny Rozbark to tylko niektóre z wydarzeń, które wspomaga swoja empatią, autorytetem, uśmiechem i ogromnym sercem. Stała troska o drugiego człowieka widoczna jest we wszystkich działaniach związanych ze współpracą zz placówkami edukacyjnymi. Zawsze gotowa do bezinteresownego wsparcia pani MW wykonuje potężną pracę pedagogiczną, edukując najmłodszych w kierunku udzielania pierwszej pomocy, ale także pokazując swoją postawą, że człowiek może łączyć pracę z pasją. Cykliczne szkolenia w przedszkolach, szkołach , w także współorganizacja dzielnicowych i przyszkolnych imprez, festynów bez wątpienia zwiększają świadomość społeczności w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej, ale także każdorazowo uświetniają wydarzenie. Kandydatka nie ustaje w promocji akcji Łańcuch życia, przybliżającej każdemu znaczenie prawidłowego udzielania pierwszej pomocy.

Pani Mariola wiatr nie boi się wyzwań. Odważna postawa owocuje włączaniem się w liczne przedsięwzięcia, co udowadnia , że kandydatka do tytułu bytomianki nosi w sobie twórczą energię połączoną z emocjonalnym zaangażowaniem. Aktywnie włącza się w projekty unijne „Ratujemy się i uczymy ratować”, „Jesteśmy różni, jesteśmy razem”, „Szlachetna Paczka”. Nawiązała współpracę z Drohobyczem oraz fundacją Aniołów Stróżów. Nie pozostaje obojętna na potrzeby dzieci chorych.

Bytomianka Wiosny odbierze swoje odznaczenie już 27 kwietnia. Laureatce serczecznie gratulujemy!!!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele i sympatycy!

Jest nam ogromnie miło poinformować, że znamy już nazwiska Bytomianki i Bytomianina roku 2016.

W lutym br. Kapituła Męska w składzie: Piotr Bula – Radny Rady Miejskiej, Łukasz Goik – Dyrektor Opery Śląskiej, Andrzej Wężyk – Przewodniczący Rady Miejskiej, Ireneusz Herisz – Dyrektor MDK nr 1, Dariusz Dziurka – Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji, Andrzej Płochocki – artysta fotografik, Krzysztof Gajos - przedsiębiorca, prezes firmy Sponsor, Stefan Papierowski – popularyzator muzyki polskich artystów, w tym Karin Stanek i przyjaciel stowarzyszenia oraz panowie, którzy przekazali swoje głosy pisemnie: Adrian Lipiński – Dyrektor Teatru Rozbark i Leszek Jodliński – Dyrektor Muzeum Górnośląskiego

w drodze głosowania BYTOMIANKĄ ROKU 2016 wybrała panią ALEKSANDRĘ Batog.

 

Laureatka otrzymała medal Bytomianki Wiosny 2016, a została wybrana Bytomianką Roku spośród pozostałych Bytomianek Pór Roku 2016: Grażyny Wojciechowskiej (lato), Ewy Tyburczyk (jesień) i Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej (zima).

Od początku pasją Aleksandry Batog jest kameralistyka. Domeną aktywności artystycznej bytomianki, altowiolistki jest założony w 1997 r. kwartet smyczkowy „Akademos”, z którym wykonała ponad pięćset koncertów w kraju i za granicą oraz brała udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i konkursach muzycznych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wraz z kwartetem koncertowała   w ośrodkach muzycznych Austrii, Czech, Niemiec, Litwy, Słowacji, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Finlandii i USA - m.in. wystąpiła w Carnegie Hall w Nowym Jorku w ramach cyklu „Emerson String Quartet Young Artists Concerts”. Nagrała również kilka płyt CD. Wiele koncertowała także z pianistami: Marcinem Sikorskim, z którym w 1995 roku została wyróżniona na Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi oraz Zofią Antes. Ola Batog ukończyła bytomską szkołę muzyczną i Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie altówki prof. Zygmunta Jochemczyka. Odbyła ponadto studia podyplomowe w tejże uczelni w klasie kameralistyki Marka Mosia. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach interpretacji muzycznej, m. in. w Łańcucie, Gorlicach i Nowym Yorku. Aleksandra Batog jest również współautorką cyklu koncertów dla dzieci „To jest taki dom zaklęty, w którym grają instrumenty” i współorganizatorką cykli koncertów kameralnych: „Nie dla Elizy”- Beethoven i arcydzieła XX wieku, „Haydn 2.0”. Współtworzyła i realizuje nadal   znany cykl koncertów kameralnych – niedzielnych poranków muzycznych i wieczornych koncertów w Muzeum Górnośląskim, które   odbywają się już po raz 20-ty w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Rok 2017 jest rokiem jubileuszowym kwartetu Akademos, który świętuje również swoje 20-lecie i z tej okazji Aleksandra Batog przygotowała w Muzeum Górnośląskim cykl 5-ciu jubileuszowych koncertów pod nazwą Estrema Belezza.

Ola, wiceprezes Śląskiego Towarzystwa Muzycznego wraz z mężem Krzysztofem Batogiem, członkiem Śląskiego Towarzystwa Muzycznego i wiceprezesem Orkiestry Muzyki Nowej tworzą znany duet małżeński artystów Bytomia. Ola wspiera męża w realizacji projektów artystycznych m.in. takich przedsięwzięć jak Festiwal Gorczycki Antico e Moderno czy Festiwal Muzyki Nowej.

Jest niezwykle serdeczną, ciepłą, otwartą i komunikatywną osobą, nastawioną pozytywnie do ludzi i na działanie w sferze artystycznej. Od kilku lat współtworzy koncerty Bytomia Rodzinne Muzykowanie w ramach imprez Metropolitalnego Święta Rodziny w Bytomiu. Część swojej pracy realizuje zawsze charytatywnie. Bierze udział w projektach muzycznych – zagranicznych, polskich, regionalnych także na terenie miasta Bytomia. Jej wiedza z zakresu kultury muzycznej jest ogromna i stale przez nią rozwijana. Artystka uczestniczy również w międzynarodowych warsztatach, wykładach z dziedziny muzykologii, jest bywalcem archiwów, bibliotek muzycznych, miejsc, w których przeszłość spotyka się z teraźniejszością. W celu poszukiwania wiedzy i zgłębiania tajemnic muzyki potrafi bez wahania wybrać się naprawdę daleko.

Wspólnie z flecistką Alicją Lizer-Molitorys oraz harfistką Agnieszką Kaczmarek-Bialic Aleksandra Batog tworzy zespół „Lorens Trio”- w którym trzy instrumenty o tajemniczej, delikatnej barwie dźwięku kojarzą się ze światem uczuć i piękna.. W Polsce panie prezentują utwory szerokiej publiczności występując wspólnie na licznych koncertach i festiwalach. Razem propagują muzykę dla dzieci i młodzieży w województwie śląskim. Zespół prezentuje programy koncertowe m. in. „Ogród radości i smutku” oraz „Księga tajemnic nocy” .

Artystka, która tworzy Salon Muzyczny Bytomia – tak często mówi się o Oli Batog, bo bez jej zaangażowania, pasji, umiłowania muzyki oraz talentu wiele imprez kulturalnych związanych z muzyką kameralną w Bytomiu nie miałoby miejsca. Bytomianka Roku 2016 to kobieta, która posiada talent do organizacji, zdobywania środków finansowych, ich rozliczania oraz do niezwykłego prowadzenia koncertów, ich narracji, przyciągania uwagi słuchaczy podczas wystąpień publicznych czy prelekcji. Warto tutaj podkreślić szczególną pracę Aleksandry Batog na rzecz edukacji muzycznej i kulturalnej młodego pokolenia bytomian. Ta praca, zainteresowanie muzyką dawną i współczesną, kameralną oraz współtworzenie ambitnych wydarzeń artystycznych z najwyższej półki na mapie kulturalnej naszego miasta, klasa z jaką konsekwentnie je tworzy i organizuje zasługuje bez wątpienia na najwyższe uznanie, najlepszą ocenę, docenienie i wyróżnienie.

To wyjątkowa kobieta, wspaniała artystka, niezwykła bytomianka, z której jesteśmy dumne! Dziękujemy Ci Olu za całe piękno muzycznego świata, którym nas otaczasz, pełny smak życia, kunsztowny rozum, wielkie serce, kulturę słowa, bycia, wyglądu... Dziękujemy za   Ciebie – za to, że jesteś tutaj - w Bytomiu!

Członkinie Ligi Kobiet Nieobojętnych także miały przed sobą trudne zadanie. Spośród kilku zgłoszonych kandydatur trzeba było wybrać tego jednego - BYTOMIANINA ROKU 2016.

BYTOMIANINEM ROKU 2016 został  pan KAMIL CZARNECKI.

 

Kamil Czarnecki, prezes zarządu Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu. Od lat niestrudzenie zajmuje się społecznie zabytkową kolejką wąskotorową, która kursuje na trasie z Bytomia przez Tarnowskie Góry, zalew Nakło-Chechło do Miasteczka Śląskiego. Podczas trwającej 70 min. podróży ciuchcia przejeżdża obok ciekawych pod względem turystycznym obiektów. Zatrzymuje się na 10 stacjach. W Bytomiu mija m.in. Elektrociepłownię Szombierki, lokomotywownię w Karbiu (gdzie można obejrzeć zabytkowe lokomotywy i wagony wąskotorowe, w tym oryginalnie wyposażoną tzw. salonkę z 1912 roku) oraz dawny kamieniołom w Blachówce. W Tarnowskich Górach zaś - Zabytkową Kopalnię Srebra. Kolejka jest obiektem na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Informacja oraz zamawianie przejazdów można zorganizować telefonicznie przez bezpośredni kontakt telefoniczny ze Stowarzyszeniem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu. Aktualnie do  dyspozycji jest najczęściej sześć wyremontowanych wagonów letnich. Jeden z nich służy do przewozu rowerów. W  najlepszych latach składy liczyły nawet od 12 do 14 wagonów.

Pan Kamil jest niestrudzonym  działaczem i wielbicielem naszej wąskotorówki. To człowiek orkiestra, który ma niesamowitą wprost cierpliwość i chęci do pracy, jeśli chodzi o utrzymanie kolejki na trasie. Wszystkie prace w tym zakresie wykonuje wraz z grupą hobbystów społecznie. Należy do nich pozyskiwanie środków finansowych na utrzymanie kolejki, dotacje, granty, konkursy ofert, projekty, umowy, sprawozdania – to tylko część zadań które realizuje ten konkretny człowiek. I nie dotyczą one jednej zaledwie Gminy Bytom, ale także innych miast jak np. Tarnowskie Góry, Miasteczko Śląskie, czy Katowice. Remonty wagonów i lokomotyw to praca, która jest niewidoczna ale konieczna dla bezpieczeństwa osób korzystających z kolejki.  Społecznicy podkreślają , że dotacje jakie stowarzyszenie otrzymuje na bieżącą działalność z różnych stron, nie rekompensowałyby przejazdów kolejki przez cały tydzień. Dlatego przejazdy kolejką muszą być biletowane. Innym wyzwaniem z jakim spotyka się Prezes GKW jest upilnowanie ponad 20 km torów, Industriada – Święto Zabytków Techniki, które tworzy ponad 40 obiektów, w tym właśnie także  kolejka. W tej chwili jest to jedyny obiekt w Bytomiu, który można zwiedzać w ramach Industriady. Wolontariusze SGKW wkładają zwiększony wysiłek w utrzymanie kolejki oraz przygotowanie jej do kursowania w sezonie.  Siły natury nie pozwalają leżeć   w spokoju torom, trzeba czasem poprawić ich ułożenie, trzeba także  pracować przy nich usuwając skutki działalności amatorów kolejowej stali. Co roku trzeba też walkę z nadmierną ilością flory na szlaku. Do tego dochodzą prace związane z utrzymaniem taboru kolejowego. Te wszystkie działania realizuje z wolontariuszami Kamil Czarnecki i  przede wszystkim je koordynuje oraz czuwa nad nimi aby zostały dobrze wykonane. Często w swojej społecznej pracy napotyka wiele trudności. Jednak do tej pory nie odstraszył go jednak żaden mur,  a  naprawdę  nierzadko różne okoliczności stają na drodze do realizacji celów stowarzyszenia. Potrzeba niezwykłej pasji i determinacji, chęci działania, zaangażowania i miłości do kolejki aby  móc nadal każdego roku podejmować wysiłek jej utrzymania, sprawności i działania.  Kamil Czarnecki chętnie podejmuje także szereg nowych inicjatyw wokół kolejki np. w każdą niedzielę października i listopada 2016r. wszyscy chętni mogli skorzystać z oferty Srebrnego Pociągu łączącego w sobie podróż pomiędzy Katowicami, Bytomiem i Tarnowskimi Górami wraz ze zwiedzaniem Zabytkowej Kopalni Srebra. Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych wspólnie z Kolejami Śląskimi oraz Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przygotowało ofertę, w skład której wchodził przejazd pociągiem normalnotorowym, wąskotorowym oraz zwiedzanie tarnogórskich podziemi. Srebrne Pociągi dofinansowane były z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, oraz budżetów gmin Bytom i Tarnowskie Góry.

Kolejka wąskotorowa to jedna z ciekawszych atrakcji Górnego Śląska, która latem przyciąga liczne rzesze turystów. Jednakże mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak wiele wysiłku kosztuje  jej utrzymanie oraz to, że tego zadania podjęli się wiele lat temu społecznicy. Kamil Czarnecki jest niekwestionowanym liderem tego projektu. Bez niego, bez jego pasji, zapału, zaangażowania i ogromnej pracy po prostu utrzymanie kolejki nie byłoby możliwe. Jest także osobą, która potrafi tworzyć wokół tego tematu pozytywny klimat, dba o wizerunek kolejki oraz umie skupić i utrzymać wspaniałych ludzi, po to by zarażać  ich pięknem wyjątkowej misji, w której podkreślają zgodnie ”Jesteśmy grupą pasjonatów, którzy starają się utrzymać w jak najlepszym stanie to co udało się Stowarzyszeniu ocalić z rozległej niegdyś sieci Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Prowadzimy ruch kolejowy na linii Bytom - Miasteczko Śląskie, gromadzimy na terenie zabytkowej lokomotywowni Bytom- Karb zabytkowy tabor wąskotorowy i inne kolejarskie eksponaty”.

Kamil Czarnecki związany jest ze stowarzyszeniem od wielu lat. Doceniamy jego zaangażowanie i szczególne starania, a biorąc pod uwagę, iż każdego roku coraz trudniej jest utrzymać kolej wąskotorową – są to działania wręcz heroiczne.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

No i wreszcie BYTOMIANKA ZIMY 2016 roku. Została nią pani Sylwia Hefczyńska-Lewandowska. 

Wykładowca polskiej techniki tańca współczesnego i form teatru tańca na Wydziale Teatru Tańca oraz zajęć ze świadomości pracy z ciałem na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

W latach 2008-2012 prodziekan na Wydziale Teatru Tańca. Doktor w dziedzinie sztuk teatralnych. Wieloletnia tancerka i kierownik artystyczny zespołu Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu. Tańczyła we wszystkich premierach, które pojawiły się na deskach Śląskiego Teatru Tańca. Były to zarówno spektakle w choreografii Jacka Łumińskiego ( założyciela, dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru), jak i zaproszonych twórców ( m.in; Conrad Drzewiecki, Henrietta Horn, Jay Hirabayashi, Diane Elshout, Idan Cohen, Sigridur Soffia Nielsdottir, Sweeboon Kuik). Od dwudziestu lat bierze udział w festiwalach krajowych i zagranicznych prezentując swój dorobek taneczny, pedagogiczny i choreograficzny (m.in; Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej w Bytomiu, Prezentacje Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu, Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie, Festiwal Teatralny w Avignon, Festiwal Interface w Kalkucie, Festiwal Tańca w Guandong w prowincji Kanton w Chinach, Tanzmesse w Duseldorfie i inne). Jej dorobek pedagogiczny stanowią: współpraca z AWF we Wrocławiu, z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. L. Różyckiego w Bytomiu, z Departamentem Tańca w Swarthmore Collage (USA), prowadzenie zajęć w ramach Nowej Serii Warsztatów Edukacyjnych dla Nauczycieli Tańca i Liderów Środowiska oraz Wyższej Szkoły Sztuk Performatywnych ( Bytom). Tworzy autorskie spektakle w Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu, na Festiwalu Sztuki Wysokiej oraz we współpracy z teatrami muzycznymi, instytucjami kultury, fundacjami.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pora przedstawić naszą kolejną Bytomiankę - BYTOMIANKĘ JESIENI 2016 r.

Jest nią pani Hildegarda "Ewa" Tyburczyk. Bytomianka Jesieni 2016 r.  jest osobą znaną i rozpoznawalną w naszym mieście. Od 2006 roku aktywnie działa w Zarządzie Samorządu Słuchaczy Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (BUTW). Reprezentując Uniwersytet ściśle współpracuje z wydziałami Urzędu Miejskiego - w szczególności z Wydziałem Kultury i Sportu, Wydziałem Edukacji, Wydziałem Strategii i Funduszy Europejskich - Referat Obsługi Klastra i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Wydziałem Promocji Bytomia i Kontaktów z Mediami.

Pani Hildegarda Tyburczyk inicjuje udział seniorów, nie tylko słuchaczy BUTW, w imprezach organizowanych przez Urząd Miasta lub odbywających się na terenie miasta. Prowadziła cykl wycieczek pn. „Poznajemy miasta naszego regionu”, uczestnikami których byli bytomianie. Propaguje gry miejskie promujące poznawanie historii i zabytków Bytomia i innych miast śląskich, a w szczególności metropolitarną grę miejską, w której dwukrotnie uczestniczył zespół BUTW (lata 2012-2014). Od roku 2006 współpracuje z Urzędem Miejskim w Bytomiu z ramienia Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Od powstania BUTW (rok 2006) aktywnie uczestniczy w pracach Zarządu Samorządu Słuchaczy BUTW. Dzięki jej inicjatywie aktywnie działa grupa wolontariuszy - słuchaczy BUTW w ramach programu, którego jest autorem. Wolontariusze działają na rzecz pensjonariuszy Domu Kombatanta w Miechowicach i potrzebujących osób starszych. Pani H. Tyburczyk jest organizatorem lub współorganizatorem wielu imprez kulturalnych, odbywających się w ramach działalności BUTW. Ściśle współpracuje z instytucjami kulturalnymi regionu, zapewniając słuchaczom ciekawe propozycje uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych dziejących się w regionie.

W roku 2013 p. Hildegarda Tyburczyk uczestniczyła w pracach zespołu opracowującego założenia Bytomskiej Karty Seniora (2013 r.), w latach 2013-2015 brała udział w spotkaniach zespołu pracującego nad powołaniem Bytomskiej Rady Seniorów i opracowaniem jej statutu. Po powołaniu Bytomskiej Rady Seniorów w kwietniu 2015 r. pełni funkcję Przewodniczącej RS w Bytomiu.We wrześniu 2015 r. z inicjatywy Bytomskiej Rady Seniorów została w mieście zorganizowana I Bytomska Senioriada, której była głównym organizatorem. Pani Ewa Tyburczyk swój czas i zaangażowanie poświęca dla podniesienia jakości życia osób starszych w naszym mieście. Poprzez uczestnictwo w wielu konferencjach o zasięgu wojewódzkim i krajowym jej działania są świadomie kierowane na potrzeby osób starszych, których rokrocznie w naszym mieście przybywa. Dzięki swoim inicjatywom potrafi wyzwolić aktywność osób, z którymi współpracuje.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W upalny i słoneczny  czwartek 4 sierpnia br. spotkaliśmy się na bocznym boisku Polonii Bytom - miejscu treningów MLKS "Czarna Strzała",  by wręczyć nagrodę Bytomiance Lata 2016 pani Grażynie Wojciechowskiej.

Już od wejścia duże zainteresowanie przybywających wzbudzały piękne, kolorowe łuki, odbiegające wyglądem, wagą i rozmiarami od wyobrażeń laików.

Przybyli przedstawiciele władz miasta w osobie wiceprezydent pani Anety Latacz, radni, przedstawiciele biznesu, rodzina i przyjaciele Laureatki, zawodnicy klubu Czarna Strzała oraz nasi wierni sympatycy i przyjaciele.

Uroczystość otworzyła Krystyna Jankowiak-Markwica witając zebranych po czym oddała głos prezesowi MLKS Czarna Strzała Dawidowi Michalskiemu. To był wzruszający moment, kiedy ten młody człowiek, który przejął prezesowanie właśnie od Grażyny Wojciechowskiej dziękował za wszystko, co zrobiła dla klubu, dla zawodników, dla których była "mamą, przyjaciółką, wzorem". W ciepłych słowach mówiła także o Grażynie Wojciechowskiej, o początkach znajomości, która przekształciła się w przyjaźń zawodniczka i  medalistka Igrzysk Paraolompijskich Milena Olszewska.

Pokaz strzelania z łuku dali młodzi zawodnicy Klaudia Szmit i Mateusz Turek, budząc ogólny zachwyt.

Nadszedł moment wręczenia medalu i certyfikatu, który z rąk Prezeski Ligi Kobiet Nieobojętnych Anny Kowolik odebrała 54 Bytomianka. Piękny bukiet kwiatów w kształcie - a jakże - łuku ufundowało Studio Florystyczne Stokrotka. Laureatka wzruszona dziękowała za wyróżnienie.

Uroczystość uświetnił swoim występem uczestnik programów Mam Talent i Must Be The Music Janusz Cielecki.

Potem można było spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku (takiego dla początkujących, a i tak trudno było!) i przy ciastku i kawie pogwarzyć w otoczeniu przyrody.

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lato w pełni, a więc pora przedstawić Państwu BYTOMIANKĘ LATA 2016 roku. Została nią pani Grażyna Wojciechowska – zawodniczka klubu MLKS „Czarna Strzała”, trenerka, od 2012 r. Prezes Klubu, laureatka Sportowego Lauru Bytomia za rok 2012, uczestniczka Paraolimpiady w Londynie (2012).

Kobieta, która jest również niestrudzonym działaczem sportowym, organizuje zgrupowania łucznicze, obozy, turnieje kwalifikacyjne, jest organizatorem Finału Ekstraklasy Łuczniczej, Drużynowych Mistrzostw Polski, Młodzieżowych Mistrzostw Polski i wielu innych imprez łuczniczych.

Zainteresowała się tym sportem w średnim wieku i zaczęła trenować ok. 50-tego roku życia. Osiągnęła sukcesy jako zawodniczka. Szybko też zainteresowała się sprawami klubu i jego problemami. Poradziła sobie z reorganizacją i rozłamem, skupiła wokół siebie trenerów i młodych zawodników. Pisze wnioski o dofinansowanie, zdobywa środki na organizacje zawodów z Polskiego Związku Łuczniczego w Warszawie, z Podokręgu Śląskiego, z miasta Bytomia. Postanowiła założyć internetowy sklep branżowy Łuki.pl by pomóc łucznikom przede wszystkim swojego klubu zdobywać wysokiej jakości sprzęt sportowy w dostępnych i korzystnych dla nich cenach. Stale prowadzi akcje naboru, które przyciągają dzieci i młodzież do klubu. Oferuje w nim nie tylko strzelanie z łuku sportowego i treningi w towarzystwie Mistrzów Polski i Europy, ale także zapewnia opiekę, bezpieczeństwo i spędzanie czasu w przyjaznej atmosferze. Organizuje zabawy łucznicze dla najmłodszych i starszych, akcje „Mikołaj strzela z łuku” i wiele innych tego typu przedsięwzięć promujących tą dyscyplinę sportową. Stworzyła wspaniały zespól młodych ludzi i skupiła zarówno ich jak i ich rodziny i przyjaciół wokół spraw klubu. Zgrupowania łucznicze, obozy, turnieje kwalifikacyjne, puchary Polski i Europy, Mistrzostwa Polski i Europy, zajęcia z dziećmi i młodzieżą to podstawowe działania członków klubu MLKS „Czarna Strzała”. Wszyscy członkowie zarządu klubu bardzo mocno zaangażowani w sprawy logistyczno-organizacyjno-techniczne są jednocześnie zawodnikami. W planach Pani Grażyna ma utworzenie wkrótce łuczniczej grupy seniorów. Widzi zainteresowanie starszych osób łucznictwem i niszę, która istnieje na rynku w tym zakresie.

Łucznicy klubu, który prowadzi Grażyna Wojciechowska uczestniczą w zawodach na terenie całego kraju – m.in. Żywiec, Kraków, Kielce, Węgierska Górka, Prudnik, Zamość i wiele innych miast w Polsce, reprezentują klub zagranicą - Włochy, Słowenia, Armenia, Francja, Wielka Brytania i inne kraje w Europie , a bywa, iż także poza kontynentem europejskim.

Swoim zaangażowaniem w tę dyscyplinę sportu i sprawy organizacyjne zachęca młodszych zawodników do naśladowania wzorowej postawy sportowca, zasad fair-play, lojalności na rzecz klubu, odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka, zaangażowania i wytrwałości w dążeniu do celu.

Jej niestrudzona działalność na rzecz bytomskiego łucznictwa zasługuje na podkreślenie i wyróżnienie, tym bardziej, że niewiele kobiet działa na tak wielu polach w zakresie jednej dyscypliny sportu, prowadzi także sprawy księgowe i związane z nimi dokumenty. To kobieta, która kocha łucznictwo i potrafi się ta pasją dzielić z innymi.  

Miejsko-Ludowy Klub Sportowy „Czarna Strzała” — to bytomski klub łuczniczy powstały w 2001 roku, po oddzieleniu się od GKS Czarnych Bytom. Klub jest członkiem wojewódzkiego i krajowego zrzeszenia LZS, Śląskiego Okręgowe Związku Łuczniczego. "Czarna Strzała" co rocznie w rankingu polskich klubów łuczniczych zajmuje IV-VIII miejsca na blisko 90 sklasyfikowanych. Klub przez lata wychował wielu reprezentantów na Mistrzostwa Świata, Europy i Polski. Najbardziej utytułowani zawodnicy to: Anna Szukalska, Grażyna Wojciechowska , Joanna Kamińska, Andrzej Wojciechowski, Maciej Jaworski. W latach 2001-2012 zawodniczką klubu była Małgorzata Sobieraj - olimpijka z Aten i Pekinu. Trenerami  w Klubie są: Piotr Łukasiewicz, Ryszard Witek oraz Grażyna Wojciechowska.

Klub dysponuje zapleczem treningowym w postaci torów łuczniczych, które ustawiają głównie na boisku bocznym Polonii Bytom. Trenują w różnych miejscach miasta – boiska sportowe przy ul. Piłkarskiej oraz w Karbiu, na terenie szkół, obiektów OSiRu. Ostatnie zawody ekstraklasy organizowane przez klub w Bytomiu miały miejsce w Parku Miejskim, na terenie Amfiteatru – Muszli Koncertowej i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem widzów. Poza torami dla zawodników utworzono również specjalne tory strzelnicze dla widzów, którzy chcieli spróbować swoich sił w łukach. Prowadzono również akcje promocyjne i reklamowe.W 2011 roku klub został sklasyfikowany na IV miejscu w rankingu klubów i sekcji łuczniczych według zdobytych punktów w kategoriach młodzieżowych. Dziś nadal utrzymuje się wysoko w klasyfikacji ogólnopolskiej na miejscach między VI a VIII pozycją.

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wczoraj, 24 kwietnia 2016 r. w pięknej Sali im. G.Gorczyckiego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu zainaugurowano kolejny cykl koncertów kameralnych. Muzykę Franciszka Schuberta usłyszeliśmy w wykonaniu kwartetu smyczkowego Akademos i kwintetu fortepianowego. Kwartet Akademos działa już blisko 20 lat i jak stawierdziła jedna z jego założycielek Aleksandra Batog, gra im się coraz lepiej. Aleksandra Batog to właśnie nasza Bytomianka Wiosny 2016 r. Bo wczorajszy koncert miał jeszcze drugą odsłonę - był połączony z uroczystością wręczenia medalu i tytułu Bytomianki Wiosny 2016 r. naszej Laureatce.

Odznaczenie wręczyła Prezeska LKN Ania Kowolik. Nam trudno było zachować spokój patrząc na wzruszoną twarz Laureatki, kiedy dziękowała za wyróżnienie. To przecież żywy dowód na to, że nasze działania mają sens. To my jesteśmy wdzięczne i dumne, że pomimo tego, że to już 11 rok działania naszego plebiscytu, to stale w naszym mieście są osoby wyjątkowe, takie, które warto zauważyć, którym się chce coś robić - dla miasta i dla nas, jego mieszkańców.

Sala Gorczyckiego pękała w szwach. Licznie przybyli nie tylko miłośnicy muzyki, ale też przedstawiciele władz miasta, samorządowcy, radni oraz przyjaciele Pani Oli. Gratulacjom nie było końca. Po tej uczcie dla ducha było też coś dla ciała - pyszne ciasto przygotowane przez naszą koleżankę Basię Jerszy, kawa i pogwarki w kuluarach.

Prezent dla Laureatki ufundowała też firma YASUMI, a piękny, wiosenny kosz kwiatów Studio Florystyczne Stokrotka.

zaproszenie batog 1

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 27 marca - astronomiczna wiosna gości u nas już od paru dni. Pora więc była wybrać Bytomiankę Wiosny 2016 r. Miło nam poinformować, że została nią pani Aleksandra Batog.

Pozwólcie, że zacytuję słowa z nadesłanej rekomendacji:

ALEKSANDRA BATOGbytomianka, artysta muzyk, altowiolistka, absolwen-tka Szkoły Muzycznej w Bytomiu. Od początku jej pasją jest kameralistyka. Domeną tej aktywności artystycznej jest kwartet smyczkowy - od 1997 jest altowiolistką kwartetu „Akademos”, z którym wykonała ponad pięćset koncertów w kraju i za granicą oraz brała udział w ogólnopolskich
i międzynarodowych festiwalach i konkursach muzycznych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wraz
z kwartetem koncertowała w ośrodkach muzycznych Austrii, Czech, Niemiec, Litwy, Słowacji, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Finlandii i USA - m.in. wystąpiła w Carnegie Hall w Nowym Jorku w ramach cyklu „Emerson String Quartet Young Artists Concerts”. Nagrała również kilka płyt CD. Wiele koncertowała również z pianistami: Marcinem Sikorskim, z którym w 1995 roku została wyróżniona na Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi oraz Zofią Antes.

Ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie altówki prof. Zygmunta Jochemczyka. Odbyła również studia podyplomowe w tejże uczelni w klasie kameralistyki Marka Mosia. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach interpretacji muzycznej, m. in. w Łańcucie, Gorlicach i Nowym Yorku. Aleksandra Batog jest również współautorką cyklu koncertów dla dzieci „To jest taki dom zaklęty, w którym grają instrumenty” i współorganizatorką cykli koncertów kameralnych: „Nie dla Elizy”- Beethoven i arcydzieła XX wieku, „Haydn 2.0”. Współtworzyła i realizuje nadal   znany cykl koncertów – niedzielnych poranków muzycznych „Otium Musicum” w Muzeum Górnośląskim, które w tym roku są już XIX sezonem koncertów kameralnych w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Wraz ze swoim mężem Krzysztofem Batogiem, członkiem Śląskiego Towarzystwa Muzycznego, tworzą znany duet małżeński artystów Bytomia.

Ola wspiera również męża w realizacji projektów artystycznych m.in. takich przedsięwzięć jak Festiwal Gorczycki Antico e moderno czy Festiwal Muzyki Nowej.

Osoba niezwykle serdeczna, ciepła, komunikatywna, nastawiona pozytywnie do ludzi i na działanie w sferze artystycznej. Od kilku lat współtwórczyni realizacji Koncertu Bytomia Rodzinne Muzykowanie w ramach imprez Metropolitalnego Święta Rodziny w Bytomiu. Część swojej pracy realizuje zawsze charytatywnie. Bierze udział w projektach muzycznych –zagranicznych, polskich, regionalnych oraz na terenie Bytomia. Jej wiedza z zakresu kultury muzycznej jest ogromna i stale przez nią rozwijana. Artystka uczestniczy także w międzynarodowych warsztatach, wykładach z dziedziny muzykologii, jest bywalcem archiwów, bibliotek muzycznych, miejsc, w których przeszłość spotyka się z teraźniejszością.

Wspólnie z flecistką Alicją Lizer-Molitorys, oraz harfistką Agnieszką Kaczmarek-Bialic Aleksandra Batog tworzy także zespół „Lorens Trio”- w którym trzy instrumenty o tajemniczej, delikatnej barwie dźwięku kojarzą się ze światem uczuć i piękna.. W Polsce prezentują utwory szerokiej publiczności i występują wspólnie na licznych koncertach i festiwalach w ramach Orkiestry Muzyki Nowej. We współpracy ze Śląskim Towarzystwem Muzycznym trio harfowe zaangażowało się w czynne propagowanie muzyki dla dzieci i młodzieży w województwie śląskim. Zespół prezentuje programy koncertowe m. in. „Ogród radości i smutku” oraz „Księga tajemnic nocy”. 

Kwartet Smyczkowy „AKADEMOS” został nagrodzony już w 1997 roku Nagrodą Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury MUZA, altowiolista Krzysztof Batog otrzymał tą nagrodę w roku 2010. Czas aby dostrzec dokonania kobiety przede wszystkim, KOBIETY – ARTYSTKI, bez której zaangażowania, pasji oraz talentu wiele imprez kulturalnych z udziałem wymienionych wyżej zespołów oraz osób w Bytomiu nie miałoby miejsca, KOBIETY, która posiada talent do organizacji, zdobywania środków finansowych, ich rozliczania oraz do niezwykłego prowadzenia koncertów, ich narracji, pozyskiwania uwagi słuchaczy podczas wystąpień publicznych czy prelekcji. Warto także podkreślić szczególną pracę Oli Batog na rzecz edukacji muzycznej i kulturalnej młodego pokolenia bytomian. Ta praca, pasja, zaangażowanie, zainteresowanie muzyką dawną i współczesną, kameralną oraz współtworzenie ambitnych wydarzeń artystycznych z tzw. górnej półki na mapie kultury naszego miasta – przede wszystkim - trwa już blisko 20 lat.

Pani Olu - serdecznie gratulujemy!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  

https://www.youtube.com/watch?v=40GcqNVZ9OM&;feature=youtu.be

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------

Szanowni Państwo,

Bytomianki są wspaniałymi kobietami. Stowarzyszenie LIGA KOBIET NIEOBOJĘTNYCH działające w Bytomiu od 2004 roku postanowiło je promować, reklamować ich niezwykle działania, pokazać jak bardzo potrafią być samodzielne i niezależne, ile osiągnęły, jakie mają dobre serca, jakimi są niezwykłymi osobowościami. Naszym projektem jest pomysł wyboru „Bytomianki Pór Roku", a później „Bytomianki Roku”. Uroczystość nagrodzenia wybranej bytomianki organizujemy co kwartał, w innym miejscu w naszym mieście. Za każdym razem jest bardzo uroczyście i wzruszająco. Laureatkom wręczamy Medal – „Margaretkę”, są także kwiaty, uśmiechy, uściski, nieobojętne spotkania po uroczystościach. W części artystycznej wieczoru prezentują się utalentowani artyści: mali, jeszcze na razie mniej znani lub dorośli – bardzo często już sławni.

Zachęcamy Państwa gorąco do uczestniczenia w naszych spotkaniach i projektach (wszystkie odnaleźć można na stronie internetowej www.kobiety-bytom.pl/ ,szczególnie natomiast chcemy Państwa zaprosić do wskazywania nam nieobojętnych kobiet Bytomia. Wokół Państwa, w środowisku, w którym przebywacie zawodowo, ale także wśród znajomych i przyjaciół jest wiele znamienitych pań pracujących w różnych zawodach, wykazujących się aktywnością na tle działań innych ludzi, znanych lub skromnych, poświęcających swój własny, prywatny czas na robienie rzeczy interesujących i wyjątkowych - dla rodziny lub dla obcych, tylko dlatego, że czują potrzebę działania w ramach naszego miasta i otaczającego nas świata. Bytom potrzebuje aktywności swoich mieszkańców, dlatego wyróżniamy kobiety niezwykłe, piękne w swym działaniu, z inicjatywą, charyzmą, osobowością odnoszące sukcesy w bardzo różnych dziedzinach.

1. Projekt „BYTOMIANKA ROKU. Prezentacje” jest własnością autorską Stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych, która jest wyłącznym organizatorem imprezy. Projekt ten ma na celu promocję wyjątkowych w swym działaniu, aktywnych, twórczych, nieobojętnych na drugiego człowieka bytomianek lub kobiet działających na rzecz Bytomia.

2. Do prezentacji mogą być zgłaszane: bytomianki mieszkające, uczące się lub pracujące w Bytomiu, bytomianki pracujące poza Bytomiem, które swą pracą zawodową, działalnością społeczną lub wyjątkową aktywnością i trudem działań na rzecz rodziny, stanowią chlubę dla Bytomia, a ich sukcesy są niezaprzeczalną wartością promocyjną dla miasta

3. W wyjątkowych sytuacjach do prezentacji mogą być zgłoszone nie tylko mieszkanki Bytomia, ale także kobiety, które w sposób wyjątkowy angażują się na rzecz Bytomia i jego mieszkańców

4. Prezentacja przeprowadzona jest w formule: BYTOMIANKA WIOSNY, LATA, JESIENI i ZIMY, a w styczniu następnego roku  ogłoszona zostaje  BYTOMIANKA ROKU.

5. Kandydatury kobiet do prezentacji mogą zgłaszać pisemnie firmy,instytucje, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, osoby prywatne, podając dokładne uzasadnienie złożonej kandydatury. Termin zgłaszania kandydatek: do 15 marca , do 15 czerwca, do 15 września, do 15 listopada każdego roku. Miejsce zgłoszenia: Bytomskie Centrum Kultury, ul. Żeromskiego 27, 41-902 Bytom

6. Prawo wyboru spośród zgłoszonych kandydatek do tytułu „Bytomianka WIOSNY, LATA, JESIENI i ZIMY” przynależy Stowarzyszeniu LIGA KOBIET NIEOBOJĘTNYCH, według kryteriów ustalonych przez Stowarzyszenie.

Wyboru kandydatki do tytułu BYTOMIANKA ROKU dokonuje powołane przez Ligę Kobiet Nieobojętnych JURY złożone ze znanych bytomian, poszerzone o jurorów honorowych, reprezentujących miasto Bytom. Uroczystość wręczenia tytułu BYTOMIANKI ROKU ma miejsce podczas corocznej gali - balu lub koncertu organizowanego przez Stowarzyszenie LKN.

Serdecznie zapraszamy Państwa do współpracy

                                                                          Zarząd Stowarzyszenia LKN