Laureaci 2012

BYTOMIANKA ROKU 2012

Miło nam poinformować, że siedmioosobowa kapituła, złożona tradycyjnie z samych mężczyzn, wśród których po raz pierwszy znaleźli się prezydent Bytomia pan Damian Bartyla, komendant miejski policji pan Andrzej Szymczyk oraz przedsiębiorca pan Krzysztof Gajos, dokonała wyboru BYTOMIANKI ROKU 2012.

Została nią pani Bożena Malik.

Medal i tytuł Bytomianki Roku zostanie wręczony laureatce podczas Balu Bytomianek, który odbędzie się w sali balowej restauracji „Myśliwska” przy ul. Alojzjanów w Bytomiu. 

 

Bytomianka Zimy Magdalena Goik

Magdalena Goik jest „bytomianką z wyboru”. Urodziła się bowiem w Sosnowcu, jednak w naszym mieście zamieszkała. I nie potrzeba było dużo czasu, aby Bytom zafascynował ją, czemu dała wyraz w swojej debiutanckiej książce zatytułowanej „Powieść, miasto i anioły”.   Bardzo ważną pracą Magdaleny Goik jest leksykon zatytułowany „Kobiety w literaturze” . Na jego kartach przedstawiła postacie prawie 70 kobiet, które zaprezentowała w kolejnych 15 rozdziałach książki. Choć książka „Kobiety w literaturze” w zamierzeniu jest leksykonem, to autorka pisze o swoich bohaterkach bardziej minieseje niż encyklopedyczne noty. Bogato odwołuje się do tekstów źródłowych, ale także na przykład do… poezji. Komponując książkę przyjęła ciekawą metodologię: na równych prawach mieszczą się w niej postacie rzeczywiste, historyczne oraz literackie, fikcyjne, będące wytworem pisarskiej wyobraźni. Jakby autorka chciała zwrócić uwagę, że biografie niektórych realnych kobiet są wspaniałym materiałem na powieść, zaś przeglądając się w lustrze bohaterek literackich – można dostrzec duży ładunek prawdy nie tylko o literaturze.

Obecnie Magdalena Goik pracuje nad kolejną książką zatytułowaną „Powstanki”. To opowieść o kobietach walczących w powstaniach śląskich, zaś na realizację tego projektu autorka otrzymała stypendium marszałka województwa śląskiego w dziedzinie kultury.

Magdalena Goik była także współautorką wystawy w Muzeum Górnośląskim zatytułowanym „Kobieta w dziejach i współczesności Bytomia” oraz współautorką książki towarzyszącej tej ekspozycji. Z kolej wspólnie z Edytą Horwat napisała szkic „Edukacja kobiet w Bytomiu – bytomskie nauczycielki i emancympantki”, zamieszczony w publikacji „Od szkoły parafialnej do Akademii Pedagogicznej. Szkice o oświacie w Bytomiu” .

Kilka lat temu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bytomiu prowadziła warsztaty pisania dla kobiet zatytułowane „Lekkie jak piórko”. Pracowała również jako redaktor wydawnictw w śląskich wyższych uczelniach.

Magdalena Goik łączy w swoim pisarstwie zainteresowanie kobietami i Bytomiem.

Bytomianka Jesieni Marta Król

Za swój debiutancki album otrzymała nominację do nagrody „Mateusz 2011” Programu Trzeciego Polskiego Radia w kategorii Debiut-Muzyka Rozrywkowa oraz do nagrody „Fryderyk 2012” za Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku.

Promowana przez radiową Trójkę oraz Marka Niedźwieckiego, który umieścił utwór z jej płyty na tworzonej przed siebie od lat składance „Smooth Jazz Cafe” (vol.12.) W czerwcu 2012 r. została wybrana przez Program Trzeci do koncertu Debiuty na Festiwalu w Opolu.

Urodzona 17 czerwca 1986 w Rudzie Śląskiej, wzrastając w rodzinie o muzycznych tradycjach, już jako dziecko podejmuje decyzję wykonywania zawodu muzyka. Pod okiem pedagogów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, rozwija swoją pasję przez 12-letni okres edukacji. Wykształcona w klasie altówki, równocześnie uczęszcza do Prywatnej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Nice Noise w Katowicach, w klasie wokalu Danuty Bogus-Sendeckiej. Jest laureatką ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwali wokalnych:

a.. I Nagroda w Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Wokalistów Debiuty, Lublin 2005

b.. Finał Międzynarodowego Festiwalu Wokalistów Carpathia Festival, Rzeszów 2006

c.. Nagroda Specjalna w Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Wokalistów Debiuty, Lublin 2007

d.. Grand Prix w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Angielskiej, Brzeg 2007

e.. III Nagroda w Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Nowa Nadzieja Jazzu, Łomża 2009

W 2004 roku nawiązuje współpracę z Ewą Urygą, biorąc udział w krajowych festiwalach jazz oraz gospel. Latem roku 2010 w swoim rodzinnym mieście występuje u boku Michała Urbaniaka w ramach trasy z cyklu Urbanator. Rok 2011 owocuje wydaniem debiutanckiego krążka The first look, nawiązującego do standardów jazzowych oraz rozrywkowych, ujętych tym razem w nowe brzmienia i koncepcje aranżacyjne. Przy pracy nad albumem biorą udział wybitni jazzmani młodego pokolenia w kraju, w składzie: Paweł Tomaszewski (instrumenty klawiszowe), Dawid Główczewski (saksofony), Andrzej Święs (kontrabas), Paweł Dobrowolski (instrumenty perkusyjne), Tomasz Kałwak (aranżacje, produkcja, instrumenty klawiszowe).Najbliższe jej style to przede wszystkim jazz, soul gospel oraz tzw. easy listening. Z zawodu jest także filologiem, absolwentką wydziału italianistyki Uniwersytetu Śląskiego.

Marta Król od zawsze sercem związana jest z Bytomiem. We wszystkich wywiadach oraz podczas przedsięwzięć, w których bierze udział, zawsze podkreśla, że pochodzi z tego miasta (ostatnio podczas festiwalu w Opolu) i tak też jest przedstawiana – „Marta Król z Bytomia”. Bytomianie mieli okazję podziwiać ją wraz z jej zespołem podczas profesjonalnych imprez: koncertu kolęd w Operze Śląskiej (grudzień 2010 roku), koncertu w Muzeum Górnośląskim, w sali koncertowej z okazji Nocy Muzeów (maj 2012 r.) oraz podczas festiwalu Krawiecka Art Pasaż (sierpień 2012). Piękna, młoda, utalentowana. Wyjątkowa wizytówka miasta Bytomia.

Bytomianka Lata Bożena Malik

Miechowiczanka,  od urodzenia do dnia dzisiejszego wierna miastu,  dzielnicy, a nawet ulicy. Mężatka, matka 2 synów. Wykształcenie wyższe medyczne.

W latach 1978 – 1993 związana zawodowo z Bytomską Służbą Zdrowia, od 1993 do nadal Dyrektor miejskiej jednostki noszącej obecnie nazwę Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom, w latach 1993 – 2005 Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Przeciwdziałania Patologiom Społecznym, od 1994 do nadal Przewodnicząca Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w latach 2002 – 2010 Członek Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, od 2006 do nadal z powołania Premiera  członek Rady ds. Narkomanii przy Prezesie Rady Ministrów, reprezentuje komisję wspólną rządu i samorządu.

Na wniosek Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Kancelaria Prezydenta Kraju przyznała jej najwyższe prestiżowe odznaczenie nadawane osobom pomagającym ofiarom przemocy „Złoty Telefon”.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za wzorowe, wyjątkowo sumiennie wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej odznaczona „Złotym Krzyżem Zasługi”.

 „ Nie myśl jak wiele zrobiłeś dla drugiego człowieka, ale ile jeszcze zostało do zrobienia dla innych”.

Kierując się tym mottem Bożena Malik w 1999 roku zrealizowała autorski program, którym było utworzenie pierwszego w kraju  specjalistycznego Ośrodka Diagnostyczno – Terapeutycznego Dziecka Molestowanego oraz Ośrodka Edukacyjnego, gdzie rokrocznie tysiące młodzieży uczy się o środkach uzależniających  oraz zapobieganiu przemocy rówieśniczej. Podstawowym zadaniem jest wielopłaszczyznowe pomaganie osobom uzależnionym, współuzależnionym, ofiarom i sprawcom przemocy.

To z jej inicjatywy powstał w bytomskim Centrum Interwencji Kryzysowej unikatowy w skali kraju  hostel dla ofiar przemocy. W 2009 roku jego działalność została poszerzona o pokoje mieszkalne w Ośrodku Interwencji Kryzysowej jako forma czasowego zabezpieczenia dla osób będących ofiarami między innymi katastrof budowlanych. Całe życie zawodowe poświęciła pomocy ludziom najbardziej potrzebującym wsparcia, udręczonym przez przemoc domową kobietom, bezradnym dzieciom  krzywdzonym przez dorosłych, rodzinom niszczonym przez nałogi – w myśl zasady, iż największym złem jest tolerowanie krzywdy .

Bytomianka Wiosny Sylwia Frątczak

29 lutego 2012 roku członkienie Ligi Kobiet Nieobojętnych spośród 3 zgłoszonych kandydatur wybrały Bytomiankę Wiosny 2012 roku. Została nią pani Sylwia Frątczak.

Sylwia Frątczak – obecnie prezes Rugby Klub Czarni Bytom do sportu i do rugby trafiła przez absolutny przypadek. Mama dwóch synów nigdy nie interesowała się sportem, toteż gdy starszy syn Patryk oznajmił, że śladem taty, który wiele lat uprawiał tę właśnie dyscyplinę, także chce grać w rugby, była przerażona, ale za namową męża pozwoliła synowi zacząć treningi. Po jakimś czasie zauważyła, że już wszyscy trzej jej mężczyźni – mąż i synowie – znikają popołudniami. Postanowiła więc do nich dołączyć i razem chodzili na treningi, wyjeżdżali na mecze i zgrupowania. Pierwszą rzeczą, jaką zauważyła porównując swoich chłopców z zawodnikami innych drużyn były stroje. Inni mieli piękne, przeznaczone do gry w rugby stroje, podczas gdy drużyna, w której grali jej chłopcy, występowała w starych, pocerowanych koszulkach. Postanowiła coś z tym zrobić, choć nie miała pojęcia, jak się do tego zabrać. W Bytomiu akurat rozpoczęła się budowa Centrum Handlowego AGORA. Pani Sylwia napisała więc maila do budującej to centrum firmy Braaten&Pedersen z prośbą o zasponsorowanie drużyny. I tak się zaczęło. Pani Sylwia została zaproszona na spotkanie i widać była bardzo przekonująca, bo wkrótce mogła zamówić  stroje. Chłopcy zagrali w nich pierwszy raz w Pucharze Śląska i byli szczęśliwi – nie musieli się wstydzić za swój wygląd.

Kiedy w 2007 roku z inicjatywy byłych zawodników GKS Czarni Bytom, aby kontynuować 50. letnią tradycję rugby w Bytomiu został powołany Rugby Klub Czarni Bytom, funkcję prezesa tego klubu zaproponowana pani Sylwii Frątczak. Jej kandydatura została przyjęta jednogłośnie.

Początki działalności były trudne. Jedynym kapitałem byli trenerzy, kilku zawodników i dobre chęci. Nie było boiska, pieniędzy. Z czasem jednak wszystko zaczęło się układać. Miasto przydzieliło im miejsce na szatnie, zawodnikom i dzieciom pozwolono trenować na bocznym boisku T.K. Szombierki. Remont wykonali własnymi siłami. Następnie rozpoczęli nabór w szkołach.

Mieli więc zawodników, szatnię, boisko oraz sponsorów (OSiR i AGORA), pozostawało zacząć osiągać wyniki. Pierwszy sukces przyszedł, gdy w turnieju o Puchar Śląska zdobyli II miejsce. Od tej pory z każdego turnieju wracają z pucharem bądź nagrodą. Wszystkie drużyny – Mini Żak, Żak, Młodzik, Kadet, Junior, Senior – z reguły  plasują się w pierwszej trójce na wszelkich zawodach. Nasi zawodnicy mają duże szanse na wyjazd na Mistrzostwa Europy.

Rugby Klub Czarni Bytom pod przewodnictwem pani Sylwii Frątczak to klub nastawiony na pracę z młodzieżą. Wszyscy w Klubie pracują zawodowo, ale przychodzą z dziećmi na każdy trening, jeżdżą na turnieje i nie czerpią z tego żadnych profitów i korzyści oprócz satysfakcji. A wszystko to za sprawą jednej, wyjątkowej kobiety, która miała pomysł, odwagę do jego realizacji i dużo dobrych chęci. Jej otwartość, komunikatywność i pasja sprawiły, że pociągnęła za sobą innych. Pora więc, aby nasze miasto i nasz region dowiedzieli się o tej nietuzinkowej kobiecie ze świata sportu, z dyscypliny uważanej za tak bardzo męską.