Byłyśmy i jesteśmy aktywne

No i stało się! W minioną niedzielę ze sceny amfiteatru w Parku Miejskim niestety musiały paść słowa:

V edycję Festiwalu Muzyka Narodów – Juliusz Ursyn Niemcewicz i jego goście” uważamy za zakończoną.

Wakacyjne niedziele lipca i sierpnia dla wielu bytomian i nie tylko bytomian były swoistym świętem – świętem muzyki. Osiem koncertów, kilkudziesięciu artystów i setki zasłuchanych melomanów.

Podczas ostatniego finałowego koncertu, który odbył się w niedzielę 25 sierpnia usłyszeliśmy muzykę związaną z naszym regionem, w tym stare tradycyjne śląskie pieśni ludowe. Tego dnia przed bytomską publicznością wystąpiła Górnicza Orkiestra Dęta Bytom pod dyrekcją Dariusza Kasperka oraz soliści Opery Śląskiej: sopranistka Joanna Kściuczyk-Jędrusik oraz tenor Juliusz Ursyn Niemcewicz. Kto nie słyszał pani Joanny wykonującej pieśni śląskie niech żałuje! Licznie zgromadzoną publiczność bawił także i wzruszał Lucjan Czerny - artysta, radiowiec i kabareciarz.

Finałowy koncert poświęcony był także obchodom 100-lecia wybuchu I powstania śląskiego. Na scenie dzięki uprzejmości Muzeum Górnośląskiego mogliśmy zobaczyć oryginalny sztandar powstańczy i usłyszeć jego historię. Wprowadzenie do tematyki powstańczej usłyszeliśmu z ust pani dr. Joanny Lusek.   Pracownicy Muzeum Górnośląskiego zachęcali również do zwiedzania prezentowanej w bytomskim muzeum wystawy „Na rozdrożu…” ukazującej życie codzienne Górnoślązaków na tle trzech powstań śląskich i okresu kampanii plebiscytowej. Wystawę można oglądać do 31 października, a wstęp na nią jest bezpłatny.

Sponsorom i partnerom – firmom i ludziom, bez których to wydarzenie nie mogłoby się odbyć, dziękowali ze sceny Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, Krystyna Jankowiak-Markwica - Dyrektor organizatora festiwalu czyli Bytomskiego Centrum Kultury oraz Anna Kowolik - Prezes  współorganizatora -  Ligi Kobiet Nieobojętnych.   Sponsorem Głównym była w tym roku spółka Węglokoks Kraj i marka Skarbek. Zasłużone podziękowania otrzymał także Juliusz Ursyn Niemcewicz – spirytus movens całego przedsięwzięcia.

Jak zwykle licznie zgormadzoną publiczność, fanów festiwalu, pożegnano piosenką Time to say goodbay (Czas powiedzieć do widzenia) i nadzieją na spotkanie w przyszłym roku.

 

Zdjęcia: Hubert Klimek

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

25.08.2019

Włochy - Bella Italia

Podczas dzisiejszego koncertu Juliusz Ursyn-Niemcewicz i jego goście zabrali licznie zgrromadzoną publiczność publiczność na muzyczną wycieczkę do Włoch.

Swój repertuar zaprezentował zespół Opera String Quartet, którego muzycy na stałe związani są z Teatrem Wielkim z Łodzi oraz mistrz fortepianu – Michał Kryworuczko.

Niespodzianką tego dnia były występy solistów: Lucyny Jarząbek (sopran) oraz Sławomira Naborczyka (tenor).

Pani Lucyna Jarząbek ukończyła z wyróżnieniem studia w katowickiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i zagranicznych, koncertuje w kraju i za granicą (Słowacja, Czechy, kraje Beneluxu, USA).

Pan Sławomir Naborczyk  jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Współpracuje z Sinfonią Varsovia, Filharmonia Śląską i Filharmonią Zabrzańską oraz zespołem Musica Viva (występy m. in. w Bremen, Lilenthal i Schwerin).

Artyści wykonali najsłynniejsze arie operowe kompozytorów włoskich oraz znane chyba wszystkim pieśni neapolitańskie. Trudno było nie poddać się czarowi muzyki, kiedy ze sceny płynęły piękne, znane chyba wszystkim melodie „O sole mio”, „Gitara Romana”, „Wróć do Sorrento” czy „Santa Lucia”. Nie dziwi więc ogromny aplauz publiczności.

Za tydzień w niedzielę 25 sierpnia o g.16.00 ostatnie już spotkanie w Parku Miejskim w Bytomiu z „Muzyką Narodów”. Będzie to uroczysty koncert finałowy poświęcony Muzyce Górnego Śląska oraz Regionów w wykonaniu  Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom”, której przewodzić będzie Dariusz Kasperek, a swoich głosów użyczą Joanna Kściuczyk-Jędrusik (sopran) oraz Juliusz Ursyn-Niemcewicz (tenor).

A potem, niestety, przyjdzie czas się pożegnać – „Time to say goodbye”, choć słowa tej piosenki już na tym koncercie popłynęły z estrady w wykonaniu artystów.  

------------------------------------------------------------------------------------------------------

3.08.2019

Austria - Czar Wiednia

Wiedeńskie walce  od dawna  urzekają swoim muzycznym pięknem i dlatego cieszą się tak wielką popularnością na całym świecie. Wczoraj 3 sierpnia  jak zwykle  w Parku im. Franciszka Kachla w ramach V edycji  Festiwalu Muzyka Narodów usłyszeliśmy najpiękniejsze opery, operetki oraz inne utwory austriackich muzyków i kompozytorów.

Na scenie w muszli koncertowej zaprezentowali się znani już wiernym słuchaczom Kwartet Smyczkowy Altra Volta oraz Juliusz Ursyn-Niemcewicz.  Kwartet Altra Volta został założony w 1998 roku przez studentów Akademii Muzycznej w Katowicach. Po ukończeniu uczelni muzycy brali udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą, gdzie jako zespół zostali zauważeni i wielokrotnie nagrodzeni. Koncertowali na scenach wielu krajów Europy: Niemcy, Francja, Włochy, Watykan, Szwajcaria, Turcja, Litwa, Szwecja, Holandia oraz Azji: Indie, Sri Lanka, a także w Afryce – w Egipcie.

(Zdjęcia z Festiwalu autorstwa Tomasza Saneckiego i Huberta Klimka)

28.07.

Muzyka romska

Ze sceny  muszli koncertowej w Parku Miejskim im. F. Kachla zabrzmiała muzyka romska. Publiczność jak zwykle dopisała.

Na scenie muszli koncertowej swój repertuar zaprezentował Cygański Tabor. Zespół, który ma w programie przede wszystkim znane i lubiane piosenki romskie oraz biesiadne. Cygański Tabor zaprezentował się na Festiwalu Kultury Romów w Lubaniu. Ich artystów można było zobaczyć w programach takich jak : „The Voice of Poland” czy „Jaka to melodia?”.

W przyszłym tygodniu będzie podwójna okazja do zagłębienia się w nuty muzyki klasycznej. W sobotę 3 sierpnia odbędzie się przełożony koncert Austria – Czar Wiednia, w którym wystąpią: Altra Volta - Kwartet Smyczkowy, Swietłana Kaliniczenko – sopran, Juliusz Ursyn-Niemcewicz – tenor oraz Mateusz Lasatowicz – fortepian. Z kolei dzień później, w niedzielę  4 sierpnia zaprezentowana będzie Ameryka – Muzyka Filmowa i Musicalowa.

 

21.07

Węgry - W krainie czardasza

Escape Kwartet, sopranistka Sylwia Lorens oraz tenor Juliusz Ursyn-Niemcewicz w niedzielne popołudnie przenieśli zgromadzoną w Parku Miejskim publiczność do magicznej krainy czardasza.

W repertuarze widowiska znaleźli się najwięksi węgierscy kompozytorzy: Ferenc Liszt, Franz Lehár, Emmerich Kálmán, Béla Bartók, Joseph Kosma. Publiczność wysłuchała m.in. pięknych czardaszy z operetki „Perły z Tokaju”, „Hrabina Marica” i „Księżniczka czardasza”, „Tańców rumuńskich” Béla Bartóka czy „Tańców węgierskich” Johannesa Brahmsa.

 

 

14 lipca

Polska - Wielcy Kompozytorzy Chopin i Moniuszko

Ponieważ pierwszy koncert w ramach tegorocznego festiwalu, który miał się odbyć 7 lipca był odwołany, więc ten inauguracyjny koncert w ramach V już edycji Festiwalu Muzyka Narodów zgromadził komplet spragnionej muzyki publiczności. Z plenerowej sceny w Parku Miejskim popłynęły utwory Chopina i Moniuszki.

Licznie zgromadzoną publiczność przywitali prowadzący wszystkie koncerty Juliusz Ursyn Niemcewicz oraz organizatorzy - dyrektor Bytomskiego Centrum Kultury Krystyna Jankowiak-Markwica i Prezes Ligi Kobiet Nieobojętnych Anna Kowolik.

Na scenie muszli koncertowej wystąpili Opera String Quartet, sopranistka Małgorzata Działo, bas Jakub Szmidt, tenor Juliusz Ursyn-Niemcewicz oraz pianista Michał Kryworuczko.

Przypomnijmy, że każdy koncert rozpoczyna się od merytorycznego wprowadzenia do historii muzyki danego kraju oraz anegdot i ciekawostek związanych z epoką i kulturą.

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szanowni Państwo!

Trwa liczenie strat po sobotnim wybuchu gazu przy ul. Katowickiej. Mieszkańcy, których dotknęła tragedia nie są jednak sami. Z pomocą ruszyło Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych, które uruchomiło subkonto, na które można wpłacać pieniądze na rzecz poszkodowanych rodzin.

Zebrane pieniądze zostaną przekazane przede wszystkim na remont mieszkań, które uległy zniszczeniu. Jak wiadomo, lokale w trzykondygnacyjnej kamienicy, uszkodzone są w różnym stopniu, począwszy od kompletnego zniszczenia lokalu, w którym doszło do wybuchu oraz sąsiadujących z nim mieszkań.

Przypomnijmy, że poszkodowani mogą korzystać z pomocy psychologicznej, a 16 rodzin otrzymało już zasiłek celowy w wysokości 2 tys. zł. na zabezpieczenie podstawowych potrzeb życiowych wypłacony przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Taka tragedia mogła spotkać każdego z nas. Robimy wszystko, by osoby poszkodowane otrzymały niezbędne wsparcie - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Stowarzyszenie Ligi Kobiet Nieobojętnych od wielu lat angażuje się w działalność charytatywną organizując konkretną pomoc dla osób będących w trudnej sytuacji życiowej. Wierzymy, że bytomianie także teraz nie pozostaną obojętni na los swoich sąsiadów. Liczy się każda złotówka - mówi Anna Kowolik, prezes stowarzyszenia LKN.

Dane do przelewu


ING Bank Śląski 45 1050 1230 1000 0090 3078 4830
Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych
Plac Karin Stanek 1 41-902 Bytom
Z dopiskiem: Pomoc dla poszkodowanych mieszkańców ul. Katowickiej.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W związku z tragedią - wybuchem gazu przy ul. Katowickiej w dniu dzisiejszym (6 lipca br.) Prezydent Miasta Bytomia podjął decyzję o ogłoszeniu żałoby i odwołaniu dziś i jutro wszystkich miejskich imprez.

Dlatego koncert inaugurujący Festiwal Muzyka Narodów pt. AUSTRIA - CZAR WIEDNIA nie odbędzie się. Postaramy się zaprezentować to wydarzenie muzyczne w innym terminie o czym poinformujemy Państwa w najbliższym czasie. Prosimy o zrozumienie sytuacji. Zwrot biletów ze strefy specjalnej będzie możliwy w kasie Beceku w przyszłym tygodniu.

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------

Wiemy, że wielu Bytomian czekało na tę chwilę. Pytanie, "czy w przyszłym roku też będzie?" słyszałyśmy już podczas ubiegłorocznej edycji. Teraz już możemy powiedzieć "tak, jest!" i możemy zaprosić Państwa w każdą niedzielę lipca i sierpnia do Amfiteatru w Parku Miejskim im. F. Kachla na 5. Jubileuszowy Festiwal Muzyka Narodów! Do zobaczenia!

PIĄTA EDYCJA FESTIWALU MUZYKA NARODÓW W BYTOMIU ! 

W lipcowe oraz sierpniowe niedziele  o godz. 16.00 w Amfiteatrze Parku Miejskiego im. F. Kachla w Bytomiu odbywać się będą kameralne koncerty wprowadzające słuchaczy w świat różnych kultur muzycznych, wizji artystycznych i miejsc na mapie podróży nie tylko Europy. Wykonawcami będą znamienici muzycy, soliści, tancerze koncertujący w  kraju i za zagranicą, z pośród których wielu pochodzi  z naszego miasta i  regionu ,  a część  z nich odwiedzi Bytom po raz pierwszy.

Gospodarzem festiwalu „Muzyka Narodów” niezmiennie jest  jego pomysłodawca  Juliusz Ursyn-Niemcewicz – solista Opery Śląskiej, a organizatorem wydarzenia jest w tym roku Bytomskie Centrum Kultury przy współpracy stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych.  Przed Państwem 8 wspaniałych koncertów promenadowych, a wśród gości m.in.: znani i lubiani  muzycy -  kwartet Altra Volta (Jacek Dzwonowski, Leszek Sojka, Aleksandra Marko-Lech, Michał Lech), Opera String Quartet (Agata Maśnica, Karolina Kornelus, Weronika Malik, Adam Markwica), Escape String Quartet (Monika Schmidt, Małgorzata Koba, Maria Gawrońska, Joanna Majcherczyk), wybitni soliści  doskonale znani festiwalowej publiczności Swietłana Kaliniczenko, Sylwia Lorens, Joanna Kściuczyk - Jędrusik, nowi goście i wykonawcy to m.in.: soliści Katarzyna Pluta, Małgorzata Działo, Jakub Szmidt, obok pianisty Michała Kriworuczko, pianista Mateusz Lasatowicz, wykonawcy muzyki romskiej Zespół Cygański Tabor, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Konopielki  z Gminy Konopiska  oraz Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” pod dyrekcją Dariusza Kasperka. W zeszłym roku furorę zrobili tancerze - artyści baletu  Opery Śląskiej  w międzynarodowej obsadzie, więc i w tym roku również zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęli Sara Guarnieri,  Viridiana Hernandez-Martinez, Grzegorz Pajdzik, Artur Dmochowski, Douglas De Oliveira Fereira.  Ponownie nie zabraknie quizów, zagadek muzycznych czyli walorów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Tradycyjnie publiczność może  liczyć   również na niespodzianki. 

Wstęp na koncerty jest wolny – darmowy. Natomiast w strefie siedzącej tzw. Pierwsze Sektory – 100 miejsc zostało przeznaczonych do zakupu dla tej grupy publiczności, która  chce mieć tzw. gwarantowane miejsce, można je zakupić z wyprzedzeniem w Bytomskim Centrum Kultury w cenie 2 zł i przyjść tuż przed rozpoczęciem koncertu do Amfiteatru z dowodem zakupu na widownię – miejsce będzie czekać.

SPONSOR GŁÓWNY :

WĘGLOKOKS KRAJ  i marka SKARBEK

Organizator:
Bytomskie Centrum Kultury
Współorganizacja wydarzenia: Liga Kobiet Nieobojętnych
 
Partnerzy:
Gmina Bytom
Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu
Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne
PROMED
Osiedle Fazaniec

Artrium Plejada

Patronat medialny: Życie Bytomskie Portal Bytomski.pl Radio KatowiceTVP 3 KatowiceSFERA TV

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W dniu 4 czerwca 2019 roku odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych, na którym przyjęte zostały sprawozdania merytoryczne i finansowe z działalności w roku 2018 oraz wybrany został nowy Zarząd w składzie:

Anna Kowolik - Prezes

Izabela Osypka - Wiceprezes

Dorota Mrachacz - Sekretarz

Mariola Żetycka - Skarbnik

Sylwia Tubis - Członek Zarządu

Ustępującemu Zarządowi serdecznie dziękujemy, a nowemu składamy gratulacje i życzmy pomyślności!

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Liga Kobiet Nieobojętnych - 2004 - 2019

Prezentacja

15 lat Ligi Kobiet Nieobojetnych

Cel działalności:

nPromocja bytomskiej kultury, historii, walorów turystycznych,
n Promocja nowego wizerunku Bytomia, atrakcyjnego dla inwestorów i turystów,
nPromocja bytomianek, wybór „Bytomianki Pory Roki „ i ostatecznie na Gali „Bytomianki Roku”,
nWybór „Bytomianina Roku”
nWspieranie talentów naukowych, artystycznych i sportowych dzieci i młodzieży.
n  Inicjowanie działań na rzecz idei „czysty Bytom”,
nNawiązywanie kontaktów z bytomiankami za granicą,
nInicjowanie działań niosących pomoc rodzinom w potrzebie, szereg akcji charytatywnych dla dzieci z naszego miasta.
nInicjowanie i organizowanie działań na rzecz bytomskich seniorów,
nWypowiadanie się w sprawach publicznych,
 

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Warto pamiętać!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wszystkich zainteresowanych językiem angielskim serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w Kawiarence Językowej 24 kwietnia br. o godzinie 17.30 w sali Biblioteki Miejskiej w Bytomiu przy Pl. Jana III Sobieskiego.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ponieważ tak to już jest, że wszystko co dobre, szybko się kończy, więc i nam pora żegnać się z Jarnołtówkiem! Było super, jak zawsze zresztą!

A po pracy czas na zabawę! Pozdrawiamy z Jarnołtówka!

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GALA BYTOMIANKI I BYTOMIANINA ROKU 2018

11 kwietnia br. w Sali Didura spotkaliśmy się na XV Jubileuszowej Gali Bytomianki i Bytomianina Roku 2018. Uroczystość rozpoczął krótki koncert w wykonaniu młodych, bytomskich artystów: Pauliny Wanot – skrzypce, Weroniki Kowolik – śpiew i Michała Kriworuczko – fortepian, którzy zaprezentowali Koncert Skrzypcowy d-moll, nr 2 Henryka Wieniawskiego, Walc Mussetty z II aktu opery Cyganeria Giacomo Pucciniego oraz utwór Cesara Francka „Panis Angelicus”.  

W pięknych wnętrzach Opery Śląskiej w Bytomiu po raz kolejny wręczone zostały prestiżowe wyróżnienia przyznawane przez Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych.

Licznie zgromadzonych gości przywitały Prezes i Wiceprezes naszego Stowarzyszenia Anna Kowolik i Izabela Osypka.

Było nam bardzo miło zobaczyć wśród przybyłych Europosła Jerzego Buzka, Radną Sejmiku Województwa Śląskiego Halinę Biedę, Prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Bytomiu  Mariusza Janasa oraz radnych Rady Miejskiej, przedstawicieli policji, instytucji kultury i oświaty, a także laureatki i laureatów  plebiscytów Bytomianki i Bytomianina Roku, przedstawicieli organizacji pozarządowych działających w Bytomiu i wielu przyjaciół i sympatyków naszego Stowarzyszenia.

Przyznanie i wręczenie zaszczytnych tytułów Bytomianki i Bytomianina Roku jest dla Ligi jednym z najważniejszym wydarzeń. Ma na celu uhonorowanie i wyróżnienie wyjątkowych osobowości naszej lokalnej społeczności.

Bytomianka Roku wybierana jest spośród 4 wyróżnionych i nagrodzonych Bytomianek pór roku. W 2018 roku te zaszczytne tytuły otrzymały:

Bytomianka Wiosny 2018 - Małgorzata Agata Sanetra Wieczorek. Pani Agata jest lekarzem. Dzięki staraniom
i wielkiej determinacji Pani Agaty w Bytomiu działa Poradnia Opieki Paliatywnej. Miejsce, w którym pacjenci dotknięci chorobą nowotworową, ale i nie tylko, otrzymują pomoc i fachową opiekę medyczną przez cała dobę. Przy Poradni funkcjonuje również Hospicjum Domowe.

Bytomianka Lata 2018  - Małgorzata Nowak. Nauczycielka - związana zawodowo ze Szkołą Podstawową nr 45
w Bytomiu oraz Młodzieżowym Domem Kultury nr 2 w Bytomiu. Bierze czynny udział w wielu  przedsięwzięciach charytatywnych.

Bytomianka Jesieni 2018 - Katarzyna Lazar. Bytomianka, z wykształcenia ekonomistka, od 2006 roku zawodowo związana z Bytomskim Centrum Kultury, a wcześniej z CSW Kronika. Wszechstronnie uzdolniona, angażująca się  we współorganizację wydarzeń kulturalnych w mieście. Swoją wiedzą, pracą i zaangażowaniem służy pomocą dużej grupie inicjatyw oddolnych oraz organizacjom pozarządowym. Dzięki jej pracy w zakresie fundrisingu BCK stało się liderem w mieście w zakresie pozyskiwania zewnętrznych funduszy, w tym również zagranicznych. Jest niezwykłą, szczerą, pracowitą osobą, a od stycznia tego roku szczęśliwą mamą.

Bytomianka Zimy - Anna Cichoń. Właścicielka restauracji Appassionata, Prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Klub Jeździecki „Lider”. Prowadzi działalność gospodarczą, ale także charytatywną. W okresie karnawału organizuje bale charytatywne, z których dochód przekazywany jest dla dzieci. Pomocą objęte były m.in. dzieci niepełnosprawne z Fundacji Słoneczko, Fundacji Kardiochirurgii Dziecięcej z Krakowa. Jest członkiem Fundacji Śląskie Anioły. Wyjątkowa osoba, wspaniała kobieta o wielkim sercu.

Wyboru Bytomianki Roku dokonuje Kapituła złożona z mężczyzn. Chcemy ich Państwu przedstawić: Senator RP – Andrzej Misiołek, Prezydent Miasta Bytomia – Mariusz Wołosz, Przewodniczący Radny Miejskiej w Bytomiu – Mariusz Janas, Radny rady Miejskiej w Bytomiu – Piotr Bula, który przewodniczy kapitule, Radny Rady Miejskiej – Andrzej Wężyk, Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu – Dariusz Dziurka, Przedsiębiorca, Prezes Bytomskiej Rady Biznesu – Krzysztof Gajos, Dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu – Łukasz Goik, Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu – Ireneusz Herisz, Bytomianin Roku 2017  – Adrian Lipiński, Redaktor tygodnika „Życie Bytomskiego” – Marcin Hałaś, Artysta – fotograf – Andrzej Płochocki oraz znawca polskiej muzyki rozrywkowej – Stefan Papierowski.

To właśnie oni Bytomianką Roku 2018 r. wybrali Panią Małgorzatę Agatę Sanetra Wieczorek.

Statuetkę i certyfikat BYTOMIANKI ROKU 2018 wręczyła Laureatce Prezes Anna Kowolik.   

Wiemy, że marzeniem naszej laureatki jest otwarcie przy poradni Opieki Paliatywnej, którą prowadzi, hospicjum stacjonarnego dla pacjentów z chorobą nowotworową. Jest to duże wyzwanie, ale jesteśmy przekonani i wierzymy
w to, że uda się sprostać temu zadaniu, bo w życiu tak naprawdę nie liczy się to ile posiadamy, ale ile dajemy innym i jak się z tym dzielimy.  Być może ktoś z Państwa zechce
wspomóc Panią Doktor w tym przedsięwzięciu, służąc swoją pomocą w przezwyciężeniu trudności, z jakimi na co dzień boryka się nasza laureatka.

Wyraźnie wzruszona Pani Doktor podziękowała za wyróżnienie.

Bytomianina Roku od 2013 roku wybierają kobiety nieobojętne - członkinie Stowarzyszenia LKN, w głosowaniu tajnym. Jak co roku stanęłyśmy przed niełatwym wyborem, gdyż niezwykle trudno było dokonać wyboru spośród nadesłanych propozycji.

Decyzją członkiń Ligi Kobiet Nieobojętnych Bytomianinem Roku 2018 został Pan Adam Wesołowski, bytomianin, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, jednego z największych festiwali muzycznych w Polsce oraz dyrektor Filharmonii Śląskiej w Katowicach, manager kultury. Za liczne osiągnięcia na obu polach otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury. Jest także laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in. zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. A. Dvořáka w Czechach, a także jest dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Adama Didura.

Skomponował ponad 50 utworów oraz dokonał aranżacji ponad 100. Są one wykonywane zarówno w Polsce, jak i za granicą na licznych koncertach i festiwalach. Utwory Adama Wesołowskiego interpretują znakomici soliści i dyrygenci. Jego muzyka zabrzmiała w takich wyjątkowych salach koncertowych jak: Filharmonia Berlińska, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu czyTeatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie. Jest autorem hejnałów miast Radzionków i Świętochłowice, hejnału Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Krynicy oraz Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy Zdroju.

Statuetkę i certyfikat wręczyła Laureatowi Prezes Anna Kowolik, a Bytomianin Roku 2018 w kilku słowach podziękował za to wyróżnienie.


Gratulacje wyróżnionym złożyli Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Janas, Skarbnik Miasta Ewa Tomczyk. Głos zabrał także były premier, a obecnie Europoseł Jerzy Buzek.

Byłoby fałszywą skromnością nie przyznać się, że bardzo nas ucieszyły ciepłe, serdeczne słowa uznania, które padły pod naszym - Ligi Kobiet Nieobojętnych - adresem z ust Pana Prezydenta, Pana Przewodniczącego i Pana Jerzego Buzka.

Jest jeszcze jeden, bardzo ważny dla nas symbol - to Anioł Dobrego Gestu,  a tradycją naszych uroczystości jest   przekazywanie go  na kolejny rok osobie, instytucji czy stowarzyszeniu, jednym słowem temu, kto potrzebuje anielskiego wsparcia. Witrażowy Anioł spędził  12 miesięcy u naszej ligowej koleżanki Zosi, która dzielnie walczyła
i walczy nadal o  powrót do zdrowia.

W tym roku Anioł trafia do rąk osoby, która tak jak Zosia potrzebuje wsparcia i opieki dobrych aniołów – a jest nią również nasza ligowa koleżanka Ania. Ona także podjęła trudną walkę o wyjście z choroby i wierzymy, że z tą chorobą wygra. Aniu, życzymy Ci powrotu do zdrowia.

Były to bardzo wzruszające chwile.

Ponieważ Gala to również podsumowanie działań Stowarzyszenia, przypomniano te najciekawsze, z których jesteśmy dumne, a wśród nich:

Zeszłoroczna Gala – Koncert Bytomianek. Niewątpliwie było to wyjątkowe wydarzenie i duże przedsięwzięcia dla naszego stowarzyszenia. Na jednej scenie w Operze śląskiej w Bytomiu wystąpiło 5 bytomianek: Kasia Moś, Ewa Uryga, Marta Król, Kasia Grzesiek i Mariola Konieczna. Koncert poprowadziła  dziennikarka telewizyjna – Bytomianka Anna Popek.

Festiwal "Muzyka Narodów" - W okresie wakacyjnym, w każdą niedzielę lipca i sierpnia w Parku Miejskim im. Kachla w Bytomiu Amfiteatr rozbrzmiewa muzyką klasyczną. Co roku projekt dofinansowywany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury oraz przez darczyńców i sponsorów. W tym roku również we współpracy z Bytomskim Centrum Kultury złożyłyśmy wniosek o dofinansowanie  do NCK. W tym roku festiwal „Muzyka Narodów” będzie obchodził swój jubileusz, bo to już po raz piąty będziemy mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Konkurs "100 słów o Bytomiu" - W ubiegłym roku we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Bytomiu oraz tygodnikiem „Życie Bytomskie” zorganizowałyśmy po raz pierwszy konkurs literacki „100 słów o Bytomiu”. Konkurs  cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczy ilość prac, które wpłynęły. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców naszego miasta postanowiłyśmy udostępnić te prace szerokiej grupie odbiorców. I tak powstała książka „100 słów o Bytomiu”, która została zaprezentowana podczas wieczoru.

Nasze działania to również udział w licznych akcjach charytatywnych, m.in. koncert dla Dorotki i Kajtka, festyn
w Szkole Podstawowej nr 44 i 45 w Bytomiu – Szombierkach, turniej piłkarski poświęcony pamięci Andrzeja Motyki organizowany wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 44 w Bytomiu – Szombierkach. To również spotkania autorskie, promocja  książki „Kobiety ze Śląska” i dwukrotny udział w programie
TVP3 - Kalejdoskop Dobrych Miejsc.

Za działania społeczne w propagowaniu wartości kulturalnych w naszym mieście otrzymałyśmy medal Prezydenta Bytomia. Dla nas to prestiżowe wyróżnienie jest dostrzeżeniem zaangażowania w codzienną pracę społeczną
i docenieniem jej efektów.

W części artystycznej wystąpiła Pani Hanna Balcerzak, klawesynistka, kontynuatorka tradycji wykonawstwa klawesynowego Wandy Landowskiej oraz pianistka. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie klawesynu prof. Leszka Kędrackiego i w klasie fortepianu prof. Marka Drewnowskiego. Swoje umiejętności doskonaliła podczas mistrzowskich kursów w kraju i za granicą. Laureatka wielu prestiżowych nagród.  Współpracowała z cenionymi artystami, z NOSPR w Katowicach, Śląską Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą Muzyki Nowej. Współpracuje również z naszym dzisiejszym laureatem Bytomianinem Roku 2018 Panem Adamem Wesołowskim w ramach  Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego w Bytomiu. Tym bardziej było nam miło, że Pani Hanna Balcerzak przyjęła zaproszenie i uświetniła wieczór prezentując utwory ze swojej  nowej płyty „Muzyczne portrety kobiet”.

Ten wyjątkowy wieczór i koncert nie mógłby się odbyć, gdyby nie z pomoc i zaangażowanie wielu osób. Podziękowania kierujemy do:

Gminy Bytom, która dofinansowała dzisiejszą Galę, wydanie książki „100 słów o Bytomiu” oraz płytę „Muzyczne portrety kobiet”
Osiedla Fazaniec GTB Invest Sp. z o.o. Sp. K
Biura Rachunkowego m-Audyt Sp. z o.o.
Studia Florystycznego Stokrotka w Bytomiu
Instytutu Zdrowia i Urody Sansey w Bytomiu
Firmy ORIFLAME
Powszechnej Spółdzielni Spożywców  Społem w Bytomiu
Andrzeja Płochockiemu
Galerii Sztuki Użytkowej Stalowe Anioły
Centrum Handlowego Atrium Plejada w Bytomiu
Pani Hanny Balcerzak – za uświetnienie tego wyjątkowego wieczoru

oraz do gospodarzy - Dyrektora Opery Śląskiej w Bytomiu i jego  współpracowników.

Szanowni Państwo!

Stowarzyszenie Liga w tym roku obchodzi jubileusz 15-lecia. W ramach tych obchodów już teraz zapraszamy na jubileuszowy koncert, który odbędzie się 20 października w Sali ToTu Bytomskiego Centrum Kultury.  Na scenie wystąpi Piotr Bałtroczyk, a całe wydarzenie poprowadzi Krzysztof Wieczorek.

Zapraszamy do Galerii, gdzie można obejrzeć zdjęcia z tego pięknego wieczoru. Ich autorem jest pan Andrzej Płochocki, któremu serdecznie dziękujemy!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informacja! Wszystkie prace nadesłane na konkurs "Bytom w 100 słowach" znajdą Państwo w zakładce znajdującej się po prawej stronie "Actions"/"Bytom w 100 słowach".

Orgaizatorzy konkursu "Bytom w 100 słowach" - Liga Kobiet Nieobojętnych, Miejska Biblioteka Publiczna i "Życie Bytomskie" serdecznie zapraszają autorów nadesłanych prac i  zainteresowane konkursem osoby w najbliższy czwartek 4 kwietnia
o godz. 17:00 do Galerii Rotunda w MBP.

Więcej o pani Hannie Balcerzak https://youtu.be/DFa74w0M4

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Szanowni Państwo! Bytomianki i Bytomianie!

wielu z nas uczyło się kiedyś lub uczy języków obcych. Chodzimy na zajęcia teraz, lub uczyliśmy się kiedyś. Niby choć trochę znamy język obcy, ale boimy się mówić. Niepewność, obawa przed błędami lub brak okazji do posługiwania się nim. Chcemy to zmienić uruchamiając inicjatywę o roboczej nazwie "Kawiarenka Językowa". Spotkanie, na których pod okiem prowadzącego będziemy rozmawiać w języku obcym. Na dowolne tematy, na ile nas stać. Bez wstydu i obaw.

Zapraszamy wswzystkich chętnych na pierwsze, sondażowe spotkanie. Tym razem będziemy rozmawiać po angielsku. Szczegóły poniżej.

 

-----------------------------------------------------------------------------------

29 stycznia b.r. odbyło się posiedzenie Kapituły, na którym Panowie dokonali wyboru Bytomianki Roku 2018.
Obrady przebiegły sprawnie, choć członkowie Kapituły zawsze podkreślają, że wybór nie jest łatwy.
Wkrótce wybierzemy Bytomianina Roku i będziemy mogły zaprezentować Laureatów.
 
 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

1 lutego o godzinie 12. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Popek. Opowie ona o swojej właśnie wydanej książce zatytułowanej "Piękna 50-tka". Wstęp wolny.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pierwsza książka o znanych Ślązaczkach!

Już 23 listopada swoją premierę będzie miała książka „Kobiety ze Śląska”. To pierwsza książka o znanych Ślązaczkach. Piosenkarki Anna Wyszkoni, Katarzyna Groniec i Kasia Moś, Miss Polonia Karina Wojciechowska, aktorka Jolanta Fraszyńska, bizneswoman Marta Frank, pisarka Anna Dziewit-Meller, prezenterki i dziennikarki Agnieszka Hyży i Anna Popek oraz finalistka Master Chefa Kinga Paruzel – wszystkie bohaterki tej książki podkreślają, że Śląsk zajmuje w ich sercu ważne miejsce. Autorka prezentuje dziesięć niezwykłych rozmów, dzięki którym poznasz bliżej śląskie kobiety sukcesu.

Książkę napisała Katarzyna Siwczyk, 30-letnia mieszkanka Rud – autorka bloga Kobieta ze Śląska, dziennikarka i redaktorka przez kilka lat związana z Dziennikiem Zachodnim i Agencją Reklamowo-Wydawniczą Vectra. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i politologii na Uniwersytecie Śląskim. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Miłośniczka zdrowego jedzenia i aktywnego spędzania czasu. Kocha góry, gra w tenisa. Od urodzenia mieszka i pracuje na Śląsku.

- O napisaniu tej książki myślałam bardzo długo. Myśl kiełkowała, a do pracy zabierałam się kilka razy, zawsze coś stawało na drodze. Widocznie to nie był dla niej odpowiedni czas. Dopiero, kiedy 23 lutego uruchomiłam bloga „Kobieta ze Śląska” dostałam jasny sygnał, że teraz nie tylko mogę, ale powinnam tę książkę napisać. Blog w zaledwie trzy miesiące od startu miał już 1600 fanów na Facebooku. Pomyślałam, to jest coś. Z każdym kolejnym wpisem i wywiadem z niezwykłymi Ślązaczkami, dostawałam mnóstwo wsparcia i podziękowań, że stworzyłam takie miejsce w sieci – dla zwyczajnych kobiet ze Śląska. Pokazałam, że mieszkając z dala od stolicy można sięgać po najwyższe cele – pisze we wstępie autorka.

Publikacja obala stereotyp kobiety ze Śląska – gospodyni i kury domowej, wręcz przeciwnie, utwierdza w przekonaniu, że Ślązaczki to kobiety sukcesu, które w każdej dziedzinie doskonale sobie radzą. Od biznesu, po muzykę i świat mody.

- Miło jest spełniać się w domowych obowiązkach, ale w tym wszystkim nie powinnyśmy zapominać o realizowaniu swoich pasji i zawodowej satysfakcji. Zarówno blog, jak i ta książka mają stanowić inspirację dla Ślązaczek, które wciąż jeszcze nie mają odwagi powalczyć o swoje marzenia – przekonuje autorka i dodaje, że sama jest Ślązaczką od urodzenia i zawsze była dumna, że pochodzi z regionu, w którym na pierwszym miejscu stawia się rodzinę, pracowitość i uczciwość.

Książkę wydało Wydawnictwo Vectra. Publikacja trafi do sprzedaży 23 listopada. Oprócz księgarni będzie ją można nabyć także na Allegro ze specjalną dedykacją i autografem.

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Większość osób czytających nasze relacje chętnie zagląda do Galerii, aby obejrzeć także zdjęcia. Zdecydowana większość zdjęć to fotografie autorstwa naszego przyjaciela, fotografa pana Andrzeja Płochockiego. Nam się nie pochwalił, ale za to my chwalimy!

Andrzej Płochocki otrzymał Medal "Za zasługi dla fotografii polskiej". Odznaczenie przyznała mu Kapituła Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej, która z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości ustanowiła ten medal.

Andrzeju! Gratulujemy!!! Jesteśmy dumne, że jesteś z nami i Twoje zdjęcia znajdują się w naszej Galerii!!

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

W minioną sobotę w Operze Śląskiej w Bytomiu po raz kolejny wręczono Medale Miasta Bytomia.

Kolejny już raz trafiły one w ręce osób bądź instytucji za szczególne zasługi dla miasta w dziedzinach: gospodarczej, naukowej, kulturalnej, społecznej, sportowej. W tegorocznej edycji było ośmiu nominowanych. Trójka spośród nich otrzymała ten zaszczytny tytuł. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Z tej okazji organizator przygotował uroczysty koncert galowy.

 

Medal za zasługi w dziedzinie kulturalnej trafił do Ligi Kobiet Nieobojętnych.

medal2018

 Zacytuję: „Stowarzyszenie działa w Bytomiu od 2004 roku. Ich celem obok szerokich działań społecznych stała się promocja historii, walorów turystycznych, postaci związanych z miastem, wspieranie talentów dzieci i młodzieży, a przede wszystkim promocja bytomskiej kultury oraz inicjowanie i organizowanie wszelkiej aktywności kulturalnej. Od 14 lat to jedna z najbardziej aktywnych organizacji pozarządowych na terenie Bytomia, za co już w 2012 roku została uhonorowana Medalem Miasta Bytomia w dziedzinie społecznej.”

 Jesteśmy dumne i wzruszone! Dziękujemy!!

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rozstrzygnięcie konkursu "100 słów o Bytomiu"

14 września w sali Roundy Biblioteki Miejskiej w Bytomiu odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia konkursu i wręczenia nagród w konkursie 100 słów o Bytomiu. Kiedy na początku tego roku przygotowywałyśmy się do ogłaszenia tego konkursu miałyśmy nadzieję, że uda nam się zainteresować bytomian i może wpłynie kilkanaście prac. Początki są przecież zawsze trudne, a i sceptyków nie brakowało. Tymczasem na konkurs wpłynęło ponad 60 prac (kilka trzeba było odrzucić ze względów formalnych), a ogromną radość sprawiły nam słowa red. Marcina Hałasia - członka Jury, który powiedział, że zaproszony do jury tego konkursu spodziewał się, że będą to w większości prace zaczynające się (i kończące) słowami "Bytom - brud, ubóstwo, beznadzieja........ Okazało się jednak, że poziom konkursu był wyjątkowo wysoki i jurorzy - dr hab. Leszek Engelking, Marcin Hałaś, Sylwia Tubis i Grażyna Lew - mieli bardzo trudne zadanie, bo zgodnie z regulaminem mogli wybrać tylko trzy prace. Jak mówią i tak złamali te zasady, przyznając jeszcze jedno honorowe wyróżnienie.

Zresztą przeczytajcie Państwo artykuł w Życiu Bytomskim.

 

A my wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy, gratulujemy i .... być może za rok spotkamy się znowu.

Poniżej nagrodzone prace:

 

KONRAD GÓRALCZYK

PIERWSZA NAGRODA

 Gunda

 Gunda już od dwóch dni ukrywała się w piwnicy w oficynie kamienicy przy Hohenzollernstrasse 3. Nie chodziło o walki i bombardowania. Najgorsi byli Rosjanie, którzy szli za wojskiem i gwałcili takie urocze czternastolatki jak ona. Trzeba buło przeczekać, aż przejdą. Miała więc bardzo dużo czasu na rozmyślania. Rozpamiętywała swoje szczęśliwe dzieciństwo, przepełnione nauką w Städtische Musicschule, defiladami na placu Moltkego i spacerami w parku. Wszystko w cieniu czerwonych flag ze swastyką. Jakżeż była wtedy dumna. Nawet w pierwszych latach wojny, kiedy Karl zginął za Führera. Tylko mama była wtedy jakaś smutna. Jej bracia Jorg i Achim byli Polakami i przestali ich odwiedzać od początku wojny, a mama nie chciała o nich mówić. Nagle usłyszała tupot bytów. Zamarła pytając Boga co z nią będzie.

*****************************************************

AGNIESZKA KRZISCZYK

II NAGRODA

 Państwo Kawa

W centrum była urocza knajpka podająca najlepszą kawę w Bytomiu. Przyjeżdżali do niej ludzie spoza miasta. On – dżentelmen, jakich już brakuje – i Ona – o nienagannych manierach. On siedział przy małej czarnej. Ona przy latte. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że On postanowił Ją zaprosić właśnie na kawę, lecz w Jego towarzystwie. Spotykali się często, aż postanowili pobrać się w Kościele św. Krzyża. Mieli trójkę przepięknych dzieci.

Nigdy się nie wyprowadzili. Nie mogliby – za dużo wspomnień. W miejscu kawiarni dziś jest już inna kawiarnia. A Oni? Razem się zestarzeli. On – Pan mała czarna. Ona – Pani latte.

**************************************

marek ślusarczyk

II nagroda

 Ponure to miasto

Ponure to miasto. Kilogram nasion słonecznika z ogrodniczego. Nie mamy łopatki, motyki, widełek, grabek. Mieszkamy w bloku. Instrukcja mówi: na głębokości dwóch do trzech centymetrów. Kopiemy starymi łyżkami. Kiedy to się wysiewa? Mieszczuchy, szukamy w internecie. Jest maj, chyba zdążą wykiełkować. Przy garażach na Dworskiej, Odrzańskiej, na kupie ziemi na Witczaka. Kto wyrzuca wersalki przy garażach? Odciski mamy od tych łyżek. Zwalamy na brak ergonomii, ale może nasze ręce za miękkie. Sierpień. Z tysięcy nasion wykiełkowało trzydzieści. Odwiedzamy regularnie te słoneczniki: dumne, piękne, pozytywne w naszym Bytomiu. Pewnego dnia przychodzimy: tylko kikuty. Ktoś ukradł? A może uratował.

 

**********************************************

LUCYNA BARAŃSKA

WYRÓŻNIENIE

 W kolorze węgla

Osiedle Centrum – kopalnię widać z okien wieżowców. Niektórzy powiedzą pogardliwie – blokowisko, ale to nasze blokowisko i nasza kopalnia. Dzisiaj demontują szyb „Skarga” – koło napędowe już nigdy nie będzie się obracać, teraz leży na ziemi – taka niema skarga „Skargi”. W ciągu kilku dni kolejny symbol miasta zniknie z krajobrazu. Ale to nic – niech mówią, że przyszło nowe, że postęp,
że ekonomiczna konieczność. I nawet jeśli zdemontowana zostanie ostatnia poprzemysłowa pamiątka i tak będziemy z dumą opowiadać o górniczym Bytomiu i niezłomnym śląskim charakterze. Wierzę, że ocalimy wspomnienia, górnicze pamiątki i zdjęcia – te dokumentalne i te sentymentalne. Każde zdjęcie, które robię, daje nadzieję, że „uratuję” kawałek Bytomia. Na dzisiaj wystarczy – odkładam aparat. Przykładam rękę do czarnej, zmęczonej bytomskiej ziemi i czuję bicie serca tego miasta – wolne, ale miarowe. Wsłuchajcie się w to bicie…

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bardzo dużo się ostatnio dzieje! Dopiero co zakończył się Festiwal Muzyka Narodów, trwają intensywne prace nad zakończeniem konkursu, a wczoraj w Teatrze Rozbark wręczałyśmy dyplom i tytuł Bytomianki Lata 2018 pani Małgorzacie Nowak!

 

Uroczystość otworzyła nasza koleżanka Iza Osypka witając grono licznie zebranych gości. Obecni byli przedstawiciele władz miasta, ale najliczniejsze grono stanowili przyjaciele i współpracownicy Laureatki, jej uczniowie i rodzice jej uczniów. Wiele ciepłych i wzruszających słów padło pod jej adresem z ust rekomendującego  Księdza Macieja Sasiaka. O latach przyjaźni mówiła jej koleżanka. Ale kiedy, odebrawszy z rąk Prezes naszego stowarzyszenia  dyplom i medal Bytomianki Lata 2018, zabrała głos Laureatka, mieliśmy okazję utwierdzić się w przekonaniu, że jest to naprawdę wrażliwa kobieta. To miłe zobaczyć, ile radości można komuś sprawić.

Potem  mogliśmy zobaczyć jej podopiecznych, którzy na scenie Teatru Rozbark zaprezentowali swoje umiejętności. Dla zgromadzonych gości zaśpiewały: Kinga Gwóźdź, Martyna Pukocz, Danusia Ungier, Daniel Nowak oraz sama laureatka tytułu Bytomianki Lata. I to jak zaśpiewali!!

A tak nawiasem mówiąc, okazało się, że nasza Laureatka jest nie tylko piękną, wrażliwą kobietą, zdolną i pracowitą nauczycielką, kochającą żoną i matką, ale także świetną gospodynią!!

Laureatce bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!!!!!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zakończył się konkurs Bytom w 100 słowach. Bardzo ucieszyło nas zainteresowanie bytomian, którego wyrazem jest ponad 60 prac. Teraz Jury intensywnie pracuje. A my zapraszamy na ogłoszenie wyników.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szanowni Państwo,

Zakończył się IV Festiwal „Muzyka Narodów. Juliusz Ursyn – Niemcewicz i Jego goście”.

Za nami dwa miesiące wakacji  z niedzielnymi popołudniami w bytomskim Parku Miejskim, czyli dziewięcioma koncertami festiwalowymi i jednym wyjątkowym towarzyszącym festiwalowi z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W Amfiteatrze prezentowali się Państwu  znakomici muzycy, soliści,  a w tym roku także tancerze, spośród których wielu swym życiorysem i działalnością artystyczną  związanych jest z regionem Śląska i Bytomiem.

Gospodarzem festiwalu „Muzyka Narodów” niezmiennie jest jego pomysłodawca, odpowiedzialny za program artystyczny, wyjątkowy człowiek-orkiestra  Juliusz Ursyn-Niemcewicz – solista Opery Śląskiej, a organizatorem wydarzenia stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych. 

Festiwal współtworzony jest dzięki zaangażowaniu i pracownikom dwóch instytucji: Bytomskiego Centrum Kultury oraz Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Nie byłoby tego wydarzenia gdyby nie wsparcie Gminy Bytom  oraz zainteresowanie Prezydenta Bytomia.
Patronatem  honorowym  imprezę objęli:
członek zarządu województwa śląskiego Henryk Mercik
oraz Prezydent Bytomia Damian Bartyla

 

W tegorocznej edycji wystąpiło ponad 130 wykonawców, a wśród nich:  Kwartet Altra Volta, Czortet String Quartet, zespół kameralny Filharmonii Futura z Krakowa, wybitni soliści Jolanta Kremer, Małgorzata Kulińska, Swietłana Kaliniczenko, Sylwia Lorens, Joanna Kściuczyk-Jędrusik, tancerze Opery  Śląskiej - Sara Guarnieri,  Viridiana Hernandez-Martinez, Grzegorz Pajdzik, Artur Dmochowski, Grupa Tańca Flamenco Malandanza  z Katowic, pianiści Michał Kriworuczko, Katarzyna Makowska, specjalni goście: Maja Wielgus i Aleksander Maceradi, wykonawcy muzyki klezmerskiej: Monika Chrząstkowska, Henryk Rajfer, greckiej: Kostas Dzokas  z zespołem oraz  niezwykła Zgorzelecka Dziecięca i Młodzieżowa Orkiestra Mandolinistów  im. Tadeusza Grudzińskiego pod dyrekcją Dominika Lewickiego, a na zakończenie festiwalu Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” pod dyrekcją Dariusza Kasperka.                Na widowni wszystkich koncertów zasiadła wspaniała publiczność - ponad 8 tysięcy widzów było uczestnikami promenadowych muzycznych wydarzeń!

 

Projekt „Muzyka Narodów. Juliusz Ursyn-Niemcewicz i Jego goście” został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie z programu „Kultura – Interwencje 2018”.

Wsparcia przedsięwzięciu udzieliły również: 
Gmina Bytom – Prezydent Damian Bartyla
Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Bytomiu
Gijo Sp. z o.o. Bytom
Oriflame – oddział Bytom
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z  o.o. w Bytomiu
Promed  - Wielospecjalistyczny Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej 
Społem Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Bytomiu
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.
Track Tec  S.A. z Warszawy
Węglokoks Kraj  Sp. z o.o. Bytomska Agencja Rozwoju Inwestycji  Sp. z o.o.
Zakład Budynków Miejskich Sp z o.o.
Zdrowit s.c.,  Arkadiusz Zdebel, Bartosz Olszewski, Piekary Śląskie
a także:
Andrzej Płochocki  
Piotr Kogut
Robert Legierski
Ryszard Walicki
 

Impreza towarzysząca miała miejsce dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Patroni medialni tegorocznej edycji:  Życie Bytomskie, Radio FEST, TVP 3 Katowice (miło nam poinformować, iż „Muzyka Narodów” była gościem programu z cyklu  „Kalejdoskop Dobrych Miejsc” ), Sfera TV.

WSZYSTKIM PAŃSTWU -  WSPIERAJĄCYM,  ZAANGAŻOWANYM W REALIZACJĘ  I UCZESTNIKOM FESTIWALU „Muzyka Narodów. Juliusz Ursyn-Niemcewicz i Jego goście” OGROMNIE DZIĘKUJEMY.

Liga Kobiet Nieobojętnych

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Niedawno pierwszy, a dziś już piąty koncert festiwalowy za nami. Jak każdy koncert, tak i ten był niezwykły. Muzykę klezmerską i żydowską zaprezentował nam Teatr Żydowski w Warszawie, a ponieważ to teatr, więc muzykę przeplatały znakomite, mądre lub nie, ale zawsze z puentą anegdoty i dowcipy żydowskie. Wielbicielom muzyki nie przeszkodziła nawet nawałnica, która przeszła nad Bytomiem, zamieniając ulice w rwące potoki.

Parę zdjęć jak zwykle w Galerii, ale chcę podkreślić, że te piękne zdjęcia mogą Państwo oglądać dzięki uprzejmości ich autora, Pana Andrzeja Płochockiego! Dziękujemy!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pierwszy koncert festiwalowy już za nami. Publiczność jak zwykle dopisała, pogoda też nie była najgorsza. Czekamy na Państwa w kolejne niedziele.

Miło nam poinfromować, że podczas koncertu towarzyszyć nam będzie TVP3 Katowice, nagrywając materiał do kolejnego programu Kalejdoskop Dobrych Miejsc.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Już za chwilę! Już za tydzień zapraszamy do Parku Miejskiego na kolejny Festiwal Muzyka Narodów!! Wiemy, że czekało na niego wielu Bytomian!!

 

RUSZA CZWARTA EDYCJA FESTIWALU MUZYKA NARODÓW

W lipcowe oraz sierpniowe niedziele  o godz. 16.00 w Amfiteatrze Parku Miejskiego im. F. Kachla w Bytomiu odbywać się będą kameralne koncerty wprowadzające słuchaczy w świat różnych kultur muzycznych, wizji artystycznych i miejsc na mapie podróży nie tylko Europy. Wykonawcami będą znakomici muzycy, soliści, a w tym roku także tancerze koncertujący w  kraju i za zagranicą, z pośród których wielu pochodzi  z  regionu śląskiego,  a część  z nich swym życiorysem i działalnością artystyczną cały czas związana jest z Bytomiem.

Gospodarzem festiwalu „Muzyka Narodów” niezmiennie pozostaje jego pomysłodawca  Juliusz Ursyn-Niemcewicz – solista Opery Śląskiej, a organizatorem wydarzenia jest Liga Kobiet Nieobojętnych.  Przed Państwem 9 wspaniałych koncertów promenadowych, a wśród gości m.in.: znakomici muzycy kwartet Altra Volta, Czortet String Quartet, zespół kameralny Filharmonii Futura z Krakowa, wybitni soliści Jolanta Kremer, Małgorzata Kulińska, Swietłana Kaliniczenko, Sylwia Lorens, Kazimierz Kowalski, tancerze Sara Guarnieri,  Viridiana Hernandez-Martinez, Grzegorz Pajdzik, Artur Dmochowski, pianiści Michał Kriworuczko, Katarzyna Makowska, wykonawcy muzyki klezmerskiej Monika Chrząstkowska, Henryk Rajfer, greckiej Kostas Dzokas  z zespołem oraz ciekawostka Zgorzelecka Dziecięca i Młodzieżowa Orkiestra Mandolinistów oraz Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” pod dyrekcją Dariusza Kasperka. Ponownie nie zabraknie quizów, zagadek muzycznych czyli walorów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Niezabranie również niespodzianek.

Wstęp na koncerty jest wolny – darmowy. Natomiast w strefie siedzącej tzw. Pierwsze Sektory – 100 miejsc zostało przeznaczonych do zakupu dla tej grupy publiczności, która  chce mieć tzw. gwarantowane miejsce , można je zakupić z wyprzedzeniem w Bytomskim Centrum Kultury w cenie   2 zł i przyjść tuż przed rozpoczęciem koncertu do Amfiteatru z dowodem zakupu na widownię – miejsce będzie czekać.

Współorganizacja wydarzenia:  Bytomskie Centrum Kultury.
Partner:  Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu.
Projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie w ramach programu Kultura -  Interwencje 2018.
 

Wydarzenie jest współfinansowane przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z  o.o. w Bytomiu. Wparcia  dla festiwalu udzieliły także  Węglokoks Kraj, BARI, Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Zakład Budynków Miejskich Sp z o.o., Społem Powszechna Spółdzielnia Spożywców, Promed  WZZOZ, Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Bytomiu, Zdrowit s.c.,  Track Tec  S.A. z Warszawy, Andrzej Płochocki,  Robert Legierski, Ryszard Walicki.

Patronat medialny:  Życie Bytomskie, Radio FEST, TVP 3 Katowice, Sfera TV.
 
Patronat honorowy:  członek zarządu województwa śląskiego Henryk Mercik oraz Prezydent Bytomia Damian Bartyla. 
 
Zainteresowanych współpracą  przy wsparciu festiwalu serdecznie zapraszamy do kontaktu.

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

I kolejna prośba o pomoc!

Malwina to 14 letnia dziewczynka,  utalentowana wokalnie, dobrze się ucząca, sympatyczna, roześmiana, mająca duże grono przyjaciół. Jeden dzień zmienił jej życie chyba na zawsze.   24 kwietnia 2018 r. w Bytomiu Malwina uległa wypadkowi. Spadając z trzeciego piętra w jednym  z bytomskich pustostanów doznała złamania kręgosłupa, zmiażdżenia rdzenia kręgowego i licznych wewnętrznych obrażeń. Wylądowała na stole operacyjnym  w szpitalu. Lekarze długo walczyli o jej życie i zdrowie. Operacja trwała 6 godzin. Diagnoza lekarzy była ciosem – stwierdzono  paraliż od klatki piersiowej w dół aż po kończyny. Malwina będzie jeździła na wózku. Konieczna jest rehabilitacja.  Sytuacja materialna rodziny jest bardzo trudna. W domu jest jeszcze dwóch młodszych braci.

Pomóżmy w dalszym leczeniu dziewczynki, sprawmy by odzyskała nadzieję i by uśmiech znów zagościł na jej buzi!!!

Udostępniamy dla Malwinki konto: ING Bank Śl. Nr 36 1050 1230 1000 0024 4123 3067

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Malutki Kajtek potrzebuje naszej pomocy! Zapraszamy wszystkich o wrażliwych sercach!

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Za oknami wiosna w pełni, pora więc uchylić rąbka tajemnicy i ogłosić nazwisko BYTOMIANKI WIOSNY 2018.

Miło nam poinfromować, że Bytomianką Wiosny 2018 została Pani Małgorzata Agata Sanetra-Wieczorek.

Pani Agata Sanetra-Wieczorek jest lekarzem. W 1989 roku ukończyła Akademię Medyczną w Zabrzu. Staż podyplomowy odbyła w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu. Od 1991 roku pracowała w Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii pod okiem dr Włodzimierza Majewskiego. Uzyskała I stopień specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii. W 1996 roku otworzyła gabinet medycyny paliatywnej i rozpocząła pracę z pacjentami z chorobą nowotworową, otaczając ich opieką zarówno w popradni, jak i odwiedzając w ich domach.

Pracując w tak trudnej specjalności nieustannie popdnosiła swoje kwalifikacje, zdobywając tytuł doktora, a potem specjalisty w zakresie medycyny paliatywnej. Już w 1999 roku, nadal pracując w szpitalu, otworzyła pierwszą w Bytomiu Poradnię leczenia Bólu w Szpitalu Specjalistycznym nr 4. Po kilku latach otrzymała propozycję stworzenia takiej samej popradni w Instytucie Onologii w Gliwicach. Tam pracowała do 2008 roku, po czym wróciła do Bytomia i tu otworzyła Poradnię Opieki Paliatywnej i Hospicjum Domowe przy ul. Tuwima. Pracuje tam nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Obecnie stara się o otwarcie w tym miejscu także Hospicjum Stacjonarnego dla pacjentów z chorobą nowotworową z terenu Bytomia.

Poświęcając się opiece nad pacjentami znalazła czas, aby ukończyć Zarządzanie w Ochronie Zdrowia, Międzynarodową Szkołę Medycyny Paliatywnej, Medycynę Bólu oraz studia podyplomowe z zakresu Geriatrii i Opieki Długoterminowej. Uczestniczy w wielu konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych, nieustannie podnosząc swoje kwalifikacje.

Przy tym wszystkim należy do osób "pozytywnie zakręconych". Np. za własne pieniądze pojechała do Nepalu, by tam w małych wioskach leczyć ludzi, którzy nie mają dostępu do lekarza. Tryska energią i poptrafi nią zarażać.

Wkrótce odbędzie się uroczystość wręczenia jej medalu i dyplomu Bytomianki Wiosny.

_________________________________________________________________________________________________________

 25majaplakatum

 

 _________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

30czerwcabieg

 

 _________________________________________________________________________________________________________________________________

 

I znów dwa miłe wydarzenia za nami. Chronologicznie pierwsze z nich, to nasza tradycyjna już coroczna wycieczka. W tym roku odwiedziłyśmy Janowiec, Kazimierz, Sandomierz, Solec nad Wisłą i zamek w Baranowie. Wszystkich wrażeń przekazać się nie da. Było pięknie, radośnie, intensywnie. Pogoda dopisała, humory też. Każda z nas znalazła coś dla siebie. Było coś dla ciała i coś dla ducha. Piękne zabytki, klimatyczne, urokliwe miejsca, pyszne ciastka, lody i smoothie, miłe towarzystwo - czego chcieć więcej. Dobrze oderwać się choć na trochę od codzienności!! Dzisiaj to już wspomnienia. Szkoda, ale za rok znowu pojedziemy!! Kilka zdjęć w Galerii.

Druga miła wiadomość jest taka, że w programie Kalejdoskop Dobrych Miejsc TVP Katowice będzie można zobaczyć krótki reportaż o naszej Lidze.

___________________________________________________________________________

Gala Bytomianki  i Bytomianina roku 2017 oraz Koncert Bytomianek już za nami. Stres opadł, choć emocje jeszcze ciągle w nas trwają! Bo i dla nas było to wydarzenie niezwykłe, choć tytuł Bytomianki Roku przyznajemy od 2005 roku, tytuł Bytomianina Roku jest przyznawany od 2013 roku.

W pięknych wnętrzach Opery Śląskiej w Bytomiu w piątkowy wieczór zgromadziłli się nasi przyjaciele i sympatycy oraz miłośnicy muzyki. Przybyłych gości przywitała Anna Popek, bytomianka, która pomimo tego, że zawodowo związana jest z Warszawą, to nigdy nie zapomina skąd pochodzi. Zawsze wspiera inicjatywy w naszym mieście, swoją aktywnością promuje naszą Małą Ojczyznę.  Miło było usłyszeć z jej ust, że „Liga Kobiet Nieobojętnych przyzwyczaiła nas do tego, że każde to wydarzenie jest inne, oryginalne i niezwykle piękne. W tym roku stowarzyszeniowe bytomianki dokonały rzeczy absolutnie niebywałej, bardzo prostej w zasadzie, aczkolwiek nikt na taki pomysł wcześniej nie wpadł: KONCERT BYTOMIANEK”.

Uroczystość zaczęła się częścią oficjalną, podczas której medal i tytuł Bytomianki Roku 2017 odebrała policjantka pani Anna Lenkiewicz, a medal i tytuł Bytomianina Roku 2017 pan Adrian Lipiński, dyrektor Teatru Rozbark.

Oto nasi Laureaci!

„ Dwie wspaniałe osobowości, dwa odrębne obszary aktywności, za to jeden wspólny mianownik – działanie z pasją, zapałem i zaangażowaniem, które bohaterowie dzisiejszej uroczystości z powodzeniem wykorzystują w pracy z niezmierzoną korzyścią dla miasta Bytomia - powiedział prezydent Bytomia Damian Bartyla. Wielokrotnie powtarzałem, że bogactwo Bytomia to jego aktywni mieszkańcy, wśród których, jak widać po występujących na tej scenie artystkach,  prym wiodą kobiety. Dzisiejsza gala jest najlepszą ilustracją tych słów. Jest mi niezmiernie przyjemnie gościć artystki, które swym talentem i dokonaniami rozsławiają dobre imię miasta - dodał prezydent”.

Było wzniośle, radośnie,  ale były też emocje i łzy  wzruszenia.  

Radośnie, ale z emocjami - kiedy tytuł Honorowej Członkini naszej Ligi  Kobiet Nieobojętnych odbierały Anna Popek i nasza koleżanka, od 14 lat, od momentu powstania Stowarzyszenia związana z nim do zeszłego roku, przez ostatnich 5 lat piastująca funkcję Wiceprezesa Stowarzyszenia, a obecnie Dyrektor Bytomskiego Centrum Kultury Krystyna Jankowiak-Markwica.

Wzruszająco, kiedy zgodnie z tradycją naszych uroczystości  symbol Stowarzyszenia LKN - Anioł Dobrego Gestu przekazywany był na kolejny rok takiej osobie, instytucji, stowarzyszeniu, jednym słowem temu kto potrzebuje anielskiego wsparcia. Ubiegły rok witrażowy Anioł spędził  u Damiana Lugowskiego.

Teraz trudno było powstrzymać drżenie głosu, kiedy trzeba było powiedzieć, że w  tym roku trafia w ręce naszej ligowej koleżanki, która jego opieki i pomocy bardzo potrzebuje. Wierzymy - nie, nie wierzymy,  jesteśmy pewne, że za rok „na niebie aniołowie z uciechy staną na głowie” i nasz Anioł, ciesząc się z wykonanego zadania,  będzie mógł pomagać innemu potrzebującemu.

A potem rozpoczął się koncert.

W tym roku Galę uświetnił występ pięciu niebanalnych, wspaniałych bytomianek. Miło było słyszeć  głosy, że udało nam się dokonać niemożliwego. Tych pięć wokalistek to pięć naszych Bytomianek, pięć różnych głosów i wrażliwości artystycznych.  

Na scenie wystąpiły:

Mariola Konieczna – Bytomianka Jesieni 2015,  nazywana „polonistką z gitarą” lub  „bytomską Osiecką”, która zaprezentowała się w repertuarze poezji śpiewanej. a na gitarze towarzyszył jej Jarosław RECLIK.

Kasia Grzesiek – Bytomianka Jesieni 2017, piosenkarka, która odnajduje się doskonale w co najmniej kilku muzycznych gatunkach, poza gospel także w hip-hopie, jazzie czy popie.  

Marta Król – Bytomianka Jesieni 2012,  specjalizująca się w muzyce jazzowej. „Nagrania Marty Król przypominają skrzyżowanie gwiazdorsko-musicalowe Barbry Streisand z jazzowo-słodką Jane Manheit" – napisał o niej Ryszard Borowski.

Kasia Moś – Bytomianka Wiosny 2013,  ubiegłoroczna finalistka Konkursu Piosenki Eurowizji, którą zachwycili się widzowie na całym świecie.  Towarzyszyli jej muzycy, których droga muzyczna także przebiegała przez Bytom, rozpoczynała się bowiem w szkole muzycznej przy ul. Moniuszki tuz obok Opery:  Mateusz Moś - skrzypek, brat artystki oraz Mateusz Kołakowski - pianista jazzowy - fortepian.

Ewa Uryga – Bytomianka Kwietnia 2005,, wokalistka, której głos porównywany jest do głosów takich sław, jak Mahalia Jackson czy Ella Fitzgerald. Mianem jednej z najlepszych wokalistek jazzowych i soulowych okrzyknęły ją magazyny: „Jazz Forum” i „Twój Blues”.

Niezwykłe wokalistki z naszego miasta zaprezentowały bardzo szeroki repertuar, a wspólnie odśpiewany na zakończenie koncertu  utwór  z repertuaru Arethy Franklin „Natural Woman”  publiczność nagrodziła oklaskami na stojąco.

Artystkom towarzyszyli znakomici muzycy w składzie:

Paweł TOMASZEWSKI (aranżacje utworów!), fortepian / instrumenty klawiszowe, Przemysław HANAJ - gitara, Michał KAPCZUK - kontrabas / gitara basowa Grzegorz KAŃTOCH - perkusja, Dariusz Ziółko - gitara basowa.

Po koncercie długo jeszcze trwały rozmowy przy lampce wina i smakowitych przekąskach.

Ten wyjątkowy wieczór i Koncert Bytomianek nie mógłby się odbyć gdyby nie pomoc i zaangażowanie wielu osób, firm i instytucji. W imieniu stowarzyszenia Ligi Kobiet Nieobojętnych podziękowania należą się następującym sponsorom, darczyńcom, fundatorom i wszystkim wspaniałym ludziom, którzy wsparli to wydarzenie. A są to :

Biuro Rachunkowe m-Audyt Sp. z o.o., Studio Florystyczne Stokrotka w Bytomiu, Instytut Zdrowia i Urody Sansey w Bytomiu, Powszechna Spółdzielnia Spożywców  Społem w Bytomiu, Drukarnia  Waikiki w Szombierkach,Restauracja Appassionata z Radzionkowa,Kancelaria Prawno – Rachunkowa Sterling & Honest,A&J Partners – Agencja Pośrednictwa Pracy, Artysta–fotografik  Andrzej Płochocki, Bytomskie Centrum Kultury, Galeria Sztuki Użytkowej Stalowe Anioły,Centrum Handlowe Atrium Plejada w Bytomiu,

oraz gospodarze:

Dyrektor i pracownicy Opery Śląskiej w Bytomiu, Pan Dariusz Albrycht -  firma Niemożliwe nie Istnieje w Bytomiu, Bytomianki: Mariola Konieczna, Marta Król, Kasia Grzesiek, Kasia Moś, Ewa Uryga oraz towarzyszący Bytomiankom artyści muzycy.

Media lokalne, które objęły patronat nad  Koncertem Bytomianek - Galą to:

Dziennik Zachodni, Życie Bytomskie, Telewizja Sfera, Portal internetowy Bytomski pl.

Dziękujemy Gminie Bytom, która dofinansowała wydarzenie Koncert Bytomianek i Galę oraz członkiniom stowarzyszenia, które wpadły na pomysł realizacji tego koncertu, potem napisały projekt, złożyły, wykonały i są w Bytomiu i co ważne od 14-tu lat realizują Plebiscyt Bytomianek, a od 5-ciu lat  Bytomianina Roku. No i dziękujemy Wam  za pyszne babeczki, za zaangażowanie i pomoc.

Zdjęcia w Galerii dzięki panu Andrzejowi Płochockiemu.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Po raz pierwszy wystąpią razem w Bytomiu !  

NIEZWYKŁY KONCERT BYTOMIANEK !                

6 kwietnia 2018 -  g. 19.00 - Opera Śląska

Kasia Moś, Kasia Grzesiek, Marta Król, Ewa Uryga i Mariola Konieczna to wokalistki wyróżnione w plebiscycie stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych. Na przestrzeni 14 lat działania najbardziej znane bytomskie stowarzyszenie zrzeszające panie  działające na rzecz miasta  i mieszkańców wybrały ponad 50 kobiet do zaszczytnego tytułu „Bytomianki”. Wśród nich są artystki -  m.in. pięć ww.  nietuzinkowych kobiet.

Koncert  Bytomianek odbędzie się w Operze Śląskiej w Bytomiu 6 kwietnia br. o godz. 19.00.

Rozpoczną go piękne piosenki poetyckie Marioli Koniecznej http://www.mariolakonieczna.pl/, której towarzyszyć będzie gitarzysta Jarosław Reclik. Kolejna część koncertu będzie prezentowała utwory  w wykonaniu Kasi Moś http://www.kasiamos.pl/ oraz pianisty Mateusza Kołakowskiego i  skrzypka Mateusza Mosia, Kasi Grzesiek http://www.kasiagrzesiek.pl/, Marty Król http://martakrol.pl/, Ewy Urygi http://ewauryga.com/pl/start/, którym towarzyszyć będą muzycy z zespołu Pawła Tomaszewskiego. Bytomianki łączy nie tylko pasja muzyczna. Wszystkie wokalistki to uzdolnione i wyróżniające się niezwykłym, scenicznym magnetyzmem  kobiety. Każda z nich osiągnęła sukces, ma swoją publiczność, angażuje się społecznie, kocha muzykę i śpiew. Chociaż każda z nich śpiewa inny repertuar, to wszystkim bliskie są takie style muzyczne jak gospel, hip-hop, jazz  czy pop. Na koniec bytomianki zaśpiewają wspólnie jeden utwór.

Na scenie pojawią się również laureaci tytułów Bytomianka i Bytomianin Roku 2017 - policjantka Anna Lenkiewicz i dyrektor teatru Rozbark Adrian Lipiński, którzy zostaną uhonorowani przez Prezeskę stowarzyszenia LKN  Annę Kowolik statuetkami.

Koncert  oraz galowe wydarzenie poprowadzi nie mniej znana bytomianka - dziennikarka i prezenterka  telewizyjna  - Anna Popek, której kariera w mediach rozpoczęła się od pracy w  TVP Katowice. W Warszawie prowadziła i współprowadziła m.in. Panoramę,  programy  Kawa czy herbata?, Pytanie na śniadanie,  Świat się kręciPo prostu zdrowie, Dzień dobry Polsko. Na początku 2017 roku zastała szefową PAP Life. Anna Popek w radiowej Jedynce realizuje cykl Smaki zdrowia, jest redaktorem i konferansjerką. Z Ligą Kobiet Nieobojętnych współpracowała przy realizacji Salonu Poezji i Muzyki Anny Dymnej oraz koncertów i spektakli charytatywnych.

Oprac. LKN 2018

-----------------------------------------------------------------------------------
Drogie bytomianki i drodzy bytomianie!
Zgodzicie się chyba, że jednego o naszym mieście powiedzieć nie można - że jest nam obojętne! Jedni go kochają, inni widzą w nim tylko  złe strony! Jedni widzą piękne miejsca i perełki architektury, inni tylko zaniedbane, walące się domy. 
A gdyby tak te uczucia przelać na papier???
Ogłaszamy konkurs!!!
Serdecznie zapraszamy do udziału w nim wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób związani są z naszym miastem - mieszkają w nim lub mieszkali, a może pracują tutaj.
 
 
Regulamin Konkursu                                         
 
 

Załącznik 1 i 2 regulaminu

 
 
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3 marca br. w Hali "Na Skarpie" odbył się IV Turniej Pamięci Andrzeja Motyki. Kilka zdjęć w Galerii.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27 lutego 2018 r. o godzinie 18.00 – serdecznie zapraszamy na spotkanie z bohaterką książki Edyty Włoszek pod tytułem Ambasadorowa. Spotkanie odbędzie się w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu przy ul. Powstańców Warszawskich 12, 41-902 Bytom

Spotkanie z bohaterką książki Ambasadorowa jest przedsięwzięciem organizowanym przez Wydawnictwo Dlaczemu i Młodzieżowy Dom Kultury nr 1.

Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na przemoc domową, której może doświadczyć każdy, niezależnie od pozycji społecznej, wieku czy wykształcenia.

Książka opisuje losy kobiety, Ewy Winiarskiej, która doświadczyła przemocy ze strony męża – Pana Ambasadora.  Na jego nieszczęście pani ambasadorowa bardzo kocha swoje dzieci i dla nich – i dla siebie - postanawia walczyć!

I, jak czytamy na stronie Wydawnictwa Dlaczemu:

„Historia Ewy Winiarskiej nie jest historią Ewy Winiarskiej, ale wydarzyła się naprawdę. Imiona i nazwiska zostały celowo zmienione”.

„Ambasadorowa to dosadny, nieprzekoloryzowany, a przez to wybitnie realistyczny obraz antyrodziny, antymiłości i jednocześnie antykobiety – zaniedbanej, samotnej i martwej jeszcze za życia. Nie ma on na celu wzbudzać przesadnej litości. Istotą tej powieści jest bowiem poruszenie wszystkich zdesperowanych kobiet do podjęcia walki o lepsze jutro – ukazanie im, że nigdy nie są same, choćby nie wiem jak samotne się czuły. Ambasadorowa niesie za sobą misję, donośne i zdecydowane wezwanie do przebudzenia dla wszystkich żon i matek, które utraciły już ostatni dogmat życia – nadzieję. Losy głównej bohaterki uczą, że cały świat leży w ich rękach i cała niezbędna do walki moc jest utkwiona głęboko w ich sercach”.

Siła jest Kobietą. Kobietą jest Siła.

Zapraszamy w imieniu pani Beaty Gołaszewskiej (bohaterki książki) i pani Agnieszki Domerackiej, która poprowadzi spotkanie.

Patronat medialny objęli: Telewizja TVS, Radio Silesia, Sfera TV, Życie Bytomskie, Liga Kobiet Nieobojętnych oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu. 

---------------------------------------------------
 
Dla nas zaczął się dobrze! Musimy się pochwalić! Nasza ligowa koleżanka, długoletnia Wiceprezes Zarządu Krystyna Jankowiak-Markwica z dniem 1 stycznia br. została powołana na stanowisko dyrektora Bytomskiego Centrum Kultury BeCeK. Jesteśmy przekonane, że to właściwy człowiek na właściwym miejscu. Krysiu! Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów oraz zadowolenia i satysfakcji!!!
 
Ale to nie koniec dobrych wiadomości.   Jak co roku „Dziennik Zachodni” ogłosił konkurs na Osobowość Roku 2017. Nagrodzone będą osoby, które w 2017 roku wyróżniły się szczególnymi osiągnięciami w różnych dziedzinach, osiągnęły sukcesy i znacząco zasłużyły się dla swojej lokalnej społeczności. Tytuły Osobowość Roku 2017 zostaną przyznane w czterech kategoriach: kultura, działalność społeczna i charytatywna, samorządność i społeczność lokalna, biznes.  Czytelnicy wybiorą laureatów osobno w miastach i powiatach województwa śląskiego głosując SMS-ami. Właśnie dowiedziałyśmy się, że kapituła Dziennika Zachodniego nominowała do tej nagrody w kategorii "działalność społeczna i charytatywna" Annę Kowolik, prezes Ligi Kobiet Nieobojętnych, nominowaną za promocję wyjątkowych bytomianek i bytomian, lokalnych artystów, społeczników i sportowców w ramach akcji "Bytomianka miesiąca". (CD.8). Aniu, gratulujemy!! Trzymamy kciuki i oczywiście telefony w dłoń!
---------------------------------------------------
 
 

KOBIET NIEOBOJĘTNYCH pragnie serdecznie podziękować wszystkim współtwórcom i uczestnikom projektu „ByJork, czyli co Bytom może mieć wspólnego z Nowym Jorkiem”. Serdecznie dziękujemy za to, że byliście Państwo z nami, stworzyliście wspaniałą, życzliwą atmosferę wspierającą młodych artystów i dzięki temu mogliśmy pomóc w kolejnym etapie walki o zdrowie Szymona Szpaka.

Wszystkim osobom zaangażowanym w przedsięwzięcie dziękujemy, a w szczególności Ani Bielak-Dworskiej i Bartkowi Dworskiemu za pomysł i mnóstwo wiary, zaangażowania oraz pracy                           w powodzenie realizacji projektu. Jesteście wspaniałymi ludźmi, fantastycznymi młodymi Artystami mieszkającymi w naszym mieście. Warto było przede wszystkim Was poznać! Ogromne podziękowania dla Przemo Łukasika – jest Pan wyjątkowym Człowiekiem i tak pięknie opowiada Pan o Nowym Jorku, ale przede wszystkim o naszym mieście Bytomiu! Dziękujemy za przybycie, chęć udziału, pasję działania
i potencjał, jaki stale widzi Pan w naszym mieście! Dziękujemy także uczestnikom części artystycznej – wokalnej i pokazu mody: Danieli Buczek, Małgorzacie Dymarczyk, Ksymenie i Poli Fajkis, Michalinie, Milence i Mai Fajkis, Magdalenie Kodrębskiej, Beacie Kowalewskiej, Dominice Malskiej, Aleksandrze Musil, Natalii Nowak, Marii Yamaguchci, Tomkowi Kołakowskiemu, Sebastianowi Stokłosie, Julii Fraczek, Zosi Knast, Ani Majer, Teresie Firlej, Wojciechowi Poprawie, Ewie Staroń i wszystkim Paniom z Centrum Inicjatyw Artystycznych we Wrocławiu: Monice Bagińskiej, Małgorzacie Ilków, Marii Jaworek, Katarzynie Lisiak, Dominice Mandreli, Joannie Potkowskiej - za wzruszający spektakl „Głosy Bliźniaczych Wież”. Podziękowania dla Anny Tomczyk i Pań ze Studia Fryzjersko - Kosmetycznego – wow, jesteście niesamowite, pełen profesjonalizm, fryzury były stylowe, cudowne, a Wasza praca kreatywna, pięknie wykonana.  Pani Urszula Klimecka i cała ekipa Mary Kay stworzona dla kobiet – dziękujemy za make up i dobre słowa. Nie byłoby tego wydarzenia, gdyby nie wsparcie innych ważnych osób, firm i instytucji – oto oni: : Andrzej Gierecki – właściciel restauracji DekaSmak w Katowicach, Agros Investment – ogólnopolska spółka  z branży finansowo-doradczej, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark – dyrektor Adrian Lipiński, Paweł Murlik – szef techniki i oświetlenia, panie z działu obsługi widowni i wszyscy pozostali pracownicy, których zaangażowania nie jesteśmy w stanie wymienić – bardzo dziękujemy. Grupa Saternus – wiodący polski producent urządzeń na place zabaw, Osiedle Fazaniec GTB Invest Sp. z o.o. w Katowicach, Bistro Antrakt Katarzyna i Tomasz Ostrogłowa, „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców                               w Bytomiu, „Społem” Siemianowicka Spółdzielnia Spożywców                  w Siemianowicach Śląskich, Wytwórnia z Serca,  Kokardka – Stowarzyszenie na rzecz autyzmu, Fundacja „Pomóc więcej”                      i nasze koleżanki - Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych                           w Bytomiu, a także OhmOhm Studio, Martyna Bielak, Iwona Luks – Wasze wsparcie było bardzo ważne, bez tego nie dalibyśmy rady. Wszystkim , którzy przekazali przedmioty na licytację: Karol Lisowski (poszetki), Jacek Kozak, Agnieszka Krzemień (7-letnia dziewczynka                 i jej cudowny ceramiczny Jeżyk oraz Minonek!), Jan Leśniak, Dominika Malska (street art na płótnie) i raz jeszcze Ania i Bartek Dworscy, wszystkim, którzy licytowali, kupowali i rezerwowali zdjęcia Bartka, kupili cegiełki-bilety, zasilili puszki wolnymi datkami –                              w imieniu Szymona i jego mamy Kamili ogromnie i serdecznie dziękujemy. Miało to sens, bo Wy – Drodzy Państwo – nasi Goście - byliście tego wieczoru z nami.

 

Za współpracę, bezinteresowną pomoc, wsparcie przy organizacji projektu ByJORK na cel charytatywny  w dniu 10.12.2016 r., którego realizację zakończyliśmy pomyślnie i uzbieraliśmy  fundusze na dalszą rehabilitację Szymona Szpaka w wysokości razem:  14.798,93 zł (z licytacji przedmiotów 9000 zł,  z cegiełek wstępu 1861,11 zł, z prac Ani  i Bartka poza licytacją (zdjęcia i sukienki) 1700 zł, z wpłat do puszek 2237,82. zł) DZIĘKUJEMY ! Środki z licytacji i cegiełek trafiły na subkonto Szymona w LKN, natomiast wpłaty do puszek dzięki stowarzyszeniu Kokardka i Fundacji także zasilą naszego podopiecznego. DZIĘKUJEMY  za ogromne zaangażowanie, za poświęcony czas, okazane serce  i nieobojętność.  DZIĘKUJEMY za pomoc w realizacji działań
i udział w tym pięknym wydarzeniu.

 

Zarząd

Ligi Kobiet Nieobojętnych

w Bytomiu

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE