Warning: include(ie6warning.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /kobiety-bytom/templates/as002031/index.php on line 42

Warning: include(ie6warning.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /kobiety-bytom/templates/as002031/index.php on line 42

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'ie6warning.php' for inclusion (include_path='.:/:/usr/local/php53/lib/pear') in /kobiety-bytom/templates/as002031/index.php on line 42

Byłyśmy i jesteśmy aktywne

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przypominamy numer uruchomionego przez nas subkonta, na które można wpłacać środki na pomoc dla uchodźców:

ING Bank Śląski ING BPLPW nr 45 1050 1230 1000 0090 3078 4830 z dopiskiem "Pomoc dla Ukrainy"

1 kod qr lkn ing

 

Drodzy Bytomianie!

Z wielką radością otworzyliśmy dziś bytomskie Rondo Praw Kobiet, w ten sposób symbolicznie honorując i upamiętniając ponad stulecie praw wyborczych kobiet.

Prawa kobiet są niezbywalną częścią praw człowieka - sa fundamentem demokracji. Ale nie są dane raz na zawsze, dlatego tak ważne jest, by o ich istnieniu pamiętało świadome społeczeństwo obywatelskie.

Kwestie związane z prawami kobiet zawierają m.in. prawo do integralności i autonomii cielesnej, do czynnego i biernego prawa wyborczego, do sprwowania funkcji publicznych, do pracy, do sprawiedliwej i równej z mężczyznami płacy, do edukacji, służby wojskowej, do zawierania umów, do wolności w dziedzinie rodzinnej, rodzicielskiej i religijnej.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W miniony wtorek zebrała się Kapituła Męska, by spośród 4 Bytomianek - Wiosny, Lata, Jesieni i Zimy, czyli spośród pań Hanny Chłapeckiej, Katarzyny Michalskiej, Beaty Pacut-Kłoczko i Elizy Flaszewskiej wybrać tę jedną - BYTOMIANKĘ ROKU 2022.

 

Wybór nie był łatwy. Po dyskusji panowie doszli do porozumienia i ogłosili, że

BYTOMIANKĄ ROKU 2022 została wybrana pani Beata PACUT-KŁOCZKO.

Bytomiance Roku serdecznie gratulujemy.

Parę dni wcześniej, utrzymując jeszcze ten fakt w tajemnicy, wybrałyśmy BYTOMIANINA ROKU 2022.

Teraz możemy oficjalnie poinformować, że

BYTOMIANINEM ROKU 2022 został pan PIOTR WICHER

Piotr Wicher to jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy klubu GKS Czrni Bytom. Niegdyś świetny zawodnik, a obecnie trener i organizator wielu imprez sportowych i charytatywnych organizowanych przez bytomski klub judo.

To były sportowiec, medalista Mistrzostw Polski Juniorów oraz wielu ogólnopolskich turniejów. Z klubem Czarni Bytom związany od 49 lat, zaś od 37 pracuje tam jako instruktor judo dzieci i młodzieży. Dzięki jego pracy wielu wychowanków klubu osiągnęło sukcesy sportowe na Igrzyskach Olimpijskich czy mistrzostwach Polski, Europy oraz świata. Pod jego okiem kariery rozpoczynali Robert Krawczyk i Przysław Matyjaszczyk.

Jest organizatorem lub współorganizatorem wielu prestiżowych imprez takich jak: mistrzostwa Polski, Puchar Polski, Memoriał im. Józefa Wiśniewskiego, mistrzostw Śląska, mistrzostw młodzików i juniorów oraz najbardziej znanej imprezy - Dzień Dziecka z GKS Czrnymi Bytom.

Obecnie trenuje dzieci i młodziez i pełni funkcję zastępct Dyrektora ds. administracyjnych.

Zatem można powiedzieć, że 2022 rok należy do judoków!!!

BYTOMIANINOWI ROKU 2022 serdecznie gratulujemy.

Przed nami 17 marca w BCK GALA Bytomianki i Bytomianina Roku 2022, na którą serdecznie zapraszamy.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Z przykrością zawiadamiamy, że z powodu choroby Laureatki zmuszone jesteśmy odwołać uroczystość wręczenia tytułu Bytomianki Zimy 2022.

O kolejnym terminie poinformujemy!

---------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poniedziałek, 12 grudnia 2022 r.

W bytomskim BECEKU miała miejsce piękna i wzruszająca uroczystość. Podczas XVI Gali Anioła Wolontariatu wręczono odznaczenia Bytomskim Aniołom. Ludziom, którzy nieodpłatnie działają dla dobra innych. W tym roku zmianie uległa formuła konkursu - postanowiono uhonorować także osoby angażujące się w bezinterosowną i długofalową pomoc dla Ukrainy i jej mieszkańców ustanawiając nagrodę "Anielskie Skrzydła".

Z radością i dumą przekazujemy infromację, że Bytomskim Aniołem Wolontariatu 2022 została nasza ligowa koleżanka, Przewodnicząca Zarządu PSONI Koło w Bytomiu (PSONI to Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z NIepełnosprawnością Intelektualną) Anna Dziąsko.

Wśród osób odznaczonych nagrodą "Anielskie Skrzydła" są także nasza Bytomianka pani Halina Bieda, Mariola i Jacław Roykiewiczowie oraz nasze koleżanki Joanna Stępień i Mariola Żetycka, a przede wszystkim nasz pani Prezes Anna Kowolik, które ze sceny we wzruszający sposób podziękowli nasi mali przyjaciele z Ukrainy Anastazja i Artiom!!

Jeste smy z Was dumne! Gratulujemy!!!

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sobota, 10 grudnia 2022 r.

Z trudem w napiętym kalendarzu udało się naszej Bytomiance Jesieni znaleźć wolny termin. Ale dała radę!!!

Wczoraj w siedzibie  klubu GKS Czarni Bytom medal i tytuł Bytomianki Jesieni 2022 r. mogłyśmy uroczyście wręczyć pani Beacie Pacut-Kłoczko. Jedna z najbardziej utytułowanych judoczek w Polsce, mistrzyni Europy, zdobywczyni wielu medali, a zarazem niesłychanie skromna i sympatyczna osoba.

W uroczystości wzięli udział m.in. senator pani Halina Bieda,  zastępca prezydenta Bytomia pan Adam Fras, przewodniczący Rady Miejskiej pan Michał Staniszewski, przedstawiciele klubu Czarni Bytom, trener i Rodzice Laureatki, działacze, sponsorzy oraz przyjaciele. 

Pokaz judo w wykonaniu młodych adeptów tej dyscypliny uatrakcyjnił wieczór.

Upominki dla Laureatki ufundowali nasi Przyjaciele - Studio Florystyczne Stokrotka, Instytut Zdrowia i Urody Sansey, firma Slappa. Członkienie LKN przygotowały poczęstunek, przy którym rozmowom nie było końca!

Laureatce gratulujemy i życzymy wielu dalszych sukcesów!!!!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Piątek, 9 grudnia.

Zapracowany Mikołaj dotarł do Bytomia w ten piątek, aby wziąć udział w pierwszej w naszym mieście Zimowej Planerowej Paradzie. Świątecznie udekorowanymi samochodami i pieszo, wraz ze śnieżynkami i postaciami z bajek, barwnym korowodem z mieszkańcami naszego miasta  wyruszyli z Rynku o godzinie 17.00, by ulicami miasta dotrzeć pod Bytomskie Centrum Kultury.  Tam czekał na dzieci słodki poczęstunek, świąteczne przeboje grała Orkiestra Dęta Państwowych Szkół Budownictwa, można było kupić ukraińskie przysmaki przyrządzone własnoręcznie przez przebywające w naszym mieście i zaprzyjaźnione z nami panie z Ukrainy. Nawet padający deszcz nie psuł humorów.

------------------------------------------------------------------------------------------------

 Niedługo Święta!!! Grudzień to jakiś dziwny, magiczny  czas, który dostarcza nam moc okazji do wzruszeń!! Niedawno Mikołaj, a już za parę dni zapraszamy na XVI uroczystą Galę wręczenia statuetki Bytomskiego Anioła Wolontariatu.

To wyjątkowe wydarzenie będzie miało miejsce w poniedziałek 12 grudnia o godz. 18:00 w Bytomskim Centrum Kultury. W tym roku organizatorzy postanowili przyznać nagrodę specjalną - "Anielskie Skrzydła", którą to nagrodą zostaną uhonorowane osoby niosące pomoc emigrantom z Ukrainy.

Organizatorami konkursu są: Komitet Organizacyjny Gali Anioła Wolontariatu przy wsparciu Biura Organizacji Pozarządowych Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kto nie miał okazji spotkać na swej drodze Mikołaja będzie miał sposobność spotkać się z nim i jego pomocnikami  w najbliższy piątek 9 grudnia podczas pierwszej w Bytomiu Zimowej Plenerowej Parady, która zacznie się o godzinie 17.00 na bytomskim Rynku, skąd w towarzystwie żywych maskotek wyruszy w magiczny widowiskowy przejazd na Plac  Karin Stanek (BCK), gdzie czekać będą dalsze atrakcje - koncert oraz kiermasz świateczny. Także nasi goście z Ukrainy przygotowali specjalne przysmaki, które   będzie można kjupić na kiermaszu.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

6 grudnia 2022 r.

Wiadomo, że na ten dzień czekają wszystkie grzeczne dzieci! Także "nasze dzieci". Te, które uciekając przed wojną przyjechały do nas z Ukrainy z mamami, babciami i ciociami, często z jedną walizką. Od początku wojny nasze stowarzyszenie stara się pomagać tym rodzinom. Ogromu pracy, czasu i serca włożonego przez naszą panią prezes nie da się opisać. 

I oczywiście do nich przyszedł Mikołaj ze Śnieżynką. Do Hotelu Bristol przynieśli ze sobą prezenty. Uśmiech mógł znów zagościć na małych buziach.

A Babcie, Mamy i Ciocie przygotowały na poczęstunek specjały ukraińskie. Było wzruszająco, sympatycznie i smacznie!!!!

Dziękujemy Mikołajowi Michałowi, Śnieżynce Oli, Hotelowi Bristol za udostępnienie sali oraz Spółdzielni PSS SPOŁEM w Bytomiu za pomoc w przygotowaniu prezentów!!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Drodzy Bytomianie!

Z przyjemnością infromujemy, że właśnie dzisiaj ma miejsce premiera trzeciego singla Kasi Moś Karin Stanek. Płyta została zrealizowana całkowicie siłami bytomskimi, dzięki wsparciu Miasta Bytom, Bytomskiego Centrum Kultury i dzięki zaangażowaniu naszego stowarzyszenia.

Dzisiaj także światło dzienne ujrzał teledysk "Wierny wiatr".

#KasiaMos #MiastoBytom #BECEKBytomskieCentrumKultury #AgencjaMuzycznaPolskiegoRadia

Naszej Bytomiance serdecznie gratulujemy!!!!!!!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

To było 84 lata temu. Czas, kiedy na bezprecedensową skalę dewastowano żydowskie miejsca kultu, niszczono mienie, a samych Żydów zabijano lub osadzano w obozach koncentracyjnych. I przyszła noc z 9 na 10 listopada 1938 roku. Noc, która wstrząsnęła miastem. Wtedy, w "Kristallnacht" czyli "Noc Kryształową",  hitlerowcy pod eskortą przyprowadzili około 200 Żydów z rodzinami na mały rynek Fryderyka Wilhelma (obecnie Plac Grunwaldzki) i tam kazano im przez kilka godzin z rzędu, wśród kpin, wyzwisk i wycia tłumów, przyglądać się płonącej synagodze.

Po prawie 70 latach od tego wydarzenia, 9 listopada 2007 roku  odsłunięto tablicę pamiątkową, przypominającą że w tym miejscu stała w latach 1869 - 1938 żydowska synagoga "będąca świadectwem wiekowego pokojowego współistnienia wspólnoty żydowskiej w historii miasta".

Także i w tym roku  przedstawiciele władz miasta, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, Mniejszości Niemieckiej w Bytomiu oraz mieszkańcy Bytomia złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą tamte tragiczne wydarzenia. Przedstawiciele naszego stowarzyszenia też tam byli.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak ten czas leci! Niedawno świętowaliśmy uroczystość wręczenia tytułu Bytomianki Lata, a tu już jesień, pora więc przedstawić Bytomiankę Jesieni.

Miło nam popinformować, że Bytomianką Jesieni 2022 została pani Beata-Pacut-Kłoczko.

Informacje o pani Beacie Pacut-Kłoczko znajdą Państwo w zakładce Laureatki!!!!

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Relację można przeczytać w zakładce Laureatki, a zdjęcia w Galerii.

Lato ma się ku końcowi pora więc przedstawić BYTOMIANKĘ LATA 2022, którą została pani Katarzyna Michalska!

Absolwentka filologii polskiej UŚ oraz studiów podyplomowych w Warszawskiej Szkole Filmowej. Doktorantka na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ. Do 2029 roku nauczycielka języka polskiego oraz wychowania do twórczości w ramach autorskiego programu Klas Aktywności Twórczej, realizowanego w Gimnazjum nr 1 w Bytomiu w latach 2003-2019. W latach 2013-2019 ekspertka w zakresie edukacji kulturowej w programie Bardzo Młoda Kultura Narodowego Instytutu Kultury. W latach 2017-2021 członkini zespołu sterującego d/s programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego p.n. Edukacja kulturalna.

Finalistka nagrody im. Ireny Sendlerowej Za naprawianie świata. Autorka scenariuszy dla nauczycieli oraz licznych wystapień podczas ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji z zakresu edukacji kulturowej, medialnej i filmowej. Animatorka kultury, mentorka w kursach internetowych CEO "Włącz się! Młodzi i media" i "KUlthuura!" oraz koordynatorka sieci nauczycieli edukacji medialnej na Śląsku (CEO i RODN WOM w Katowicach), ambasadorka programu Spóldzielnia Otwartej Edukacji SpolEd Fundacji Centrum Cyfrowe. We współpracy z Fundacją Nowoczesna Polska realizowała trzyletni międzynarodowy projekt App Your School - Digital Atelier.

Od września 2019 do września 2021 zajmowała stanowisko inspektora w Wydziale Kultury i Sportu UM w Bytomiu. Koordynatorka trzyletniego projektu POKŁADY KULTURY - Miejski Program Edukacji Kulturalnej, dofinansowany ze środków MKiDN.

Obecnie kierowniczka  Pałacu Tiele-Wincklerów w Miechowicach.

Bytomiance serdecznie gratulujemy!!!


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 24 lipca b.r. zmarła nasza koleżanka Anna Orszulak.

Aniu! Dziękujemy Ci za wspólnie przeżyte lata. Spoczywaj w pokoju!!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wciąż jeszcze można się zapisywać na warsztaty "Akwarelowe Niedziele", które łączą naukę malowania i podstawowej wiedzy o języku polskim. Zajęcia opierają się na autorskim projekcie, który łączy w sobie zabawę i naukę, przeznaczone są dla dzieci, ale już wiemy, że rodzice chętnie im towarzyszą we wspólnym malowaniu i nauce.

Zajęcia odbywają się w Bytomskim Centrum Kultury w każdą niedzielę do końca sierpnia od godziny 11:00.

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. oraz tel. 32 389 31 09 wewn. 101

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

I tak oto Liga Kobiet Nieobojętnych wspiera kolejny ważny projekt.

Nasz bytomski artysta Michał Rejner sam remontuje starą halę przy ulicy Brzezińskiej, w której kiedyś naprawiano lokomotywy. Zmienia ją w pracownię.

Michał ma 27 lat, jest artystą o bardzo wszestronnym charakterze twórczości. Pracuje z różnymi mediami i stara się wprowadzać nowe trendy do świata sztuki, skupiając się na ludzkich emocjach i zależnościach między nimi. Działa w obrębie sztuki współczesnej tworząc obrazy, rzeźby czy instalacje. Jego główny cel to zaprezentowanie swoich prac na każdym kontynencie świata, za każdym razem pokazując coś nowego. Swoje prace wystawiał już w galeriach w Chicago, w Nowym Jurku - gdzie jego praca została nagrodzona przez kuratora John Cloud Kaiser, w Wenecji, Mediolanie, Kolumbii i w Polsce.

Pisała o nim Gazeta Wyborcza: https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,28664018,stara-hala-do-naprawy-lokomotyw-zmieniana-w-pracownie-remontuje.html

Budynek, w którym Michał chce stworzyć pracownię ma 14 m wysokości i ok. 240 m.kw. Ogrom pracy wykonał już sam lub z przyjaciółmi - od uporządkowania terenu poczynając po zasypanie kanałów w budynku, wymianę szyb i okien, naprawę elewacji.

Teraz przyszedł czas na remont dachu. Jego koszt to ok. 26.000,- zł.

Dlatego udostępniamy  konto bankowe, prosząc serdecznie o wsparcie tak ważnego i ciekawego projektu. Nr konta: 36 1050 1230 1000 0024 4123 3067. Pamiętajcie - każda złotówka się liczy.

Wspieramy młodych i zdolnych artystów, wspieramy bytomską kulturę!!!

http://www.rejner.com
https://www.instagram.com/michalrejner/
https://www.facebook.com/michalrejner/

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szanowni Państwo!

W okresie od 3 marca br. do 30 kwietnia br. Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych przeprowadziło zbiórkę publiczną "Pomoc Rodzinom z Ukrainy".

Cały dochód ze zbiórki w kwocie 18 489,19 zł został przeznaczony na pomoc rodzinom z Ukrainy.

Za okazane serce oraz Państwa szczodrość pięknie dziękujemy!!

Szczególnie chcemy podziękować Bytomskiemu Centrum Kultury za możliwość kwestowania podczas wydarzeń, Hotelowi Bristol za zakwaterowanie rodzin z Ukrainy, firmie Paktor, PSS Społem w Bytomiu oraz wszystkim osobom, które wsparły finansowo naszą akcję.

"Prawdziwą siłą człowieka jest jego wrażliwość" - Bruno Ferrero

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Za nami niezapomniany, bajkowy wieczór. Wczoraj, 24 maja w sali To Tu Bytomskiego Centrum Klultury miało miejsce ważne dla nas wydarzenie, a właściwie dwa wydarzenia. Zawsze tytuły Bytomianki i Bytomianina Roku wręczamy na Gali w roku następnym. Tym razem szyki pokrzyżowała nam pandemia i ta uroczystość mogła się odbyć dopiero w tym roku. Tak więc wreszcie mogłyśmy oficjalnie wręczyć statuetkę i dyplom Bytomianki Roku 2019 pani Dorocie Siebiata-Tomczyk, zaś tytuł Bytomianina Roku 2019 odebrał pan Przemo Łukasik. Obydwoje wielce zasłużeni dla Bytomia i działający na jego rzecz.

Ważną nagrodą jest także przechodnia statuetka Anioł Dobrego Gestu. W 2019 roku, kiedy historyczny budynek UL przechodził kapitalny remont, by z zaniedbanego, opuszczonego, "bezpańskiego"  stać się siedzibą bytomskich harcerzy, uznałyśmy, że bardzo potrzebny jest im opiekuńczy Anioł. Jak widać, pomimo że nie przekazany, Anioł spełnił swoje zadanie i dziś pięknie wyremontowany  UL tętni życiem. Statuetkę odebrała Komendantka Hufca hm. Bożena Mientus.  

 Na uroczystości pojawiło się wielu znakomitych gości i nie ukrywamy, że byłyśmy dumne i było nam bardzo miło z tego powodu.

W części artystycznej wystąpił....... no i tu właściwie brakuje mi słów, żeby jednoznacznie określić artystę. Adam Snopek, abslowent legendarnego V Wydziału czyli Wydziału Jazzu i Muzyki Akadamii Muzycznej w Katowicach, charyzmatyczny muzyk i wokalista. Być może niektórym nieznany, ale z pewnością ci, którzy mieli okazję go usłyszeć i zobaczyć zapamiętają go na długo. W stand-upie czyli koncercie przy fortepianie od Bacha do AC/DC był pianistą, piosenkarzem, kabareciarzem, konferansjerem. Bawił i uczył i udało mu się coś, co udaje się niewielu - do zabawy wciągnął publiczność!!! Tłumaczył co jest ważniejsze - rytm czy melodia, Dlaczego pewne pisenki brzmią podobnie, dlaczego piosenka "Pieski małe dwa" jest wyjątkowa.

Po wzruszeniach części pierwszej w drugiej części bawiliśmy się przednio.

Współorganizatorami Gali było Bytomskie Centrum Kultury i Miasto Bytom. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym no i oczywiście naszym przyjaciołom. Piękne kwiaty ufundowało Studio Florystyczne Stokrotka a upominki dla Laureatów Instytut Zdrowia i Urody Sansey oraz Orifalme.

Na razie parę zdjęć autorstwa Wesława Ciecieręgi.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------

Tymczasem już niedługo, bo 24 maja o godzinie 18.00 w Bytomskim Centrum Kultury (sala ToTu) świętować będziemy uroczystość wręczenia statuetki Bytomianki Roku pani Dorocie Siebiata-Tomczyk oraz statuetki Bytomianina Roku panu Przemo Łukasikowi oraz przekazanie Anioła Dobrego Gestu.

W części artystycznej wyjątkowy na skalę kraju stand-up przy fortepianie - połączenie stand-upu, performance'u, koncertu. Całośc doprawiona odważnym, specyficznym poczuciem humoru oraz niezwykłą energią pianisty Adama Snopka.

Bilety do nabycia w kasie BCK.

Będzie to wyjątkowy na skalę kraju stand-up przy fortepianie, w trakcie którego w nietuzinkowy sposób porozmawiać będzie można o muzyce.  Przekonamy się, żę jeden śpiewający pianista i fortepian na scenie potrafią wyczarować magiczny, pełen pasji i emeocji występ, który na długo zostanie w pamięci.

I dla przypomnienia:

Pani Dorota Siebiata-Tomczyk - Bytomianka Lata 2019, całe swoje życie prywatne i zawodowe związała z naszym miastem. Jest inicjatorką i wieloletnią koordynatorką Bytomskiej Szkoły Świadomego Rodzicielstwa.

Pan Przemo Łukasik to polski architekt znany w Europie. Marka Bytomia. Doskonały promotor naszego miasta. NIesłychanie kreatywny wizjoner o szerokich horyzontach myślowych. Ukończył wydział architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Studiował równnież w Ecole d'Architecture Paris-Villemin w Paryżu. Wykładał w Ecole Speciale d'Architecture w Paryżu i pracował w paryskich biurach projektowych. W 1997 roku wraz z Łukaszem Zagałą założył autorską pracownię architektoniczną Madusa Group. Jest twórcą legendarnego Bolko Loftu. Mocno związany ze sportem. Mieszka i pracuje w Bytomiu.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W miniony piątek 13. maja w BCK w ramach spotkań z cyklu Her i his story odbyło się spotkanie ze światowej sławy rzeźbiarzem i medalierem Krzysztofem Nitschem, który swoje pierwsze kroki w edukacji artystycznej, a także pierwsze sukcesy rzeźbiarskie oraz naukę zawodu zdobywał właśnie w Bytomiu jako uczeń Technikum Budowlanego. Uczestniczył w ponad 200 wystawach zbiorowych i zdobył setki nagród. Jego prace znajdują się w zbiorach w kraju i zagranicą, m.in. w British Muzeum w Londynie, Muzeum Dantego w Rawennie, Muzeum Sportu w Lozannie, Muzeum Toyamura w Japonii oraz w zbiorach prywatnych w Japonii, Rosji, Francji, NIemczech, Argentynie, Ukrainie, USA, Belgii, Holandii, Włoszech, Chinach, Australii,

To spotkanie zakończyło III część cyklu spotkań kulturalno-historycznych Her i his story, których celem było upamiętnienie poprzez przypomnienie mieszkańcom Bytomia postaci oraz miejsc związanych z naszym miastem.

Wcześniej spotkaliśmy się z bytomianką Marią Kocot, pisarką, petką, wykładowczynią wyższej uczelni. Jej ksiązki "Popiół i róże" oraz "Grzesznicy" podbiły gusta najbardziej wymagających czytelników. Podczas spotkania zaprezentowana została najnowsza powieść pisarki - "Lokator".  Pani Maria Kocot jest także laureatką wielu konkursów literackich.

W kwietniu b.r. spotkaliśmy się z panem Andrzejem Chłapeckim, autorem i aktorem Teatru Indywydualnego, miłośnikiem starych ksiąg i osobliwych historii, regionalistą, animatorem kultury, współtwórcą Śląskiej Galerii Sztuki w Bytomiu, pasjonatem postaci Ignatza Hakuby. Ingnatz Hakuba (1841-1910), górnośląski przedsiębiorca i dobroczyńca, honorowy Rajcy i obywatel Bytomia, król piwa. Postać na mapie Bytomia niezwykła, nieoczywista, często budząca kontrowersje. W opowieść o nim właśnie, urozmaiconą pokazem slajdów, zabrał nas pan Andrzej Chłapecki.  

 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tak dziękowali nam najmłodsi!!!!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dużo się ostatnio wydarza w naszym ligowym życiu!

Niezapomniane wrażenia przyniósł koncert na rzecz Ukrainy w Szkole Muzycznej, ale też publiczność pokazała, że ma wielkie, otwarte serca! Dziękujemy w imieniu naszych podopiecznych gości z Ukrainy!!!

A wczorajszy wieczór minął pod znakiem wielkich wzruszeń, w atmosferze, której nie da się opowiedzieć słowami. Miało nie być łez, ale wszystkim obecnym szkliły się oczy!!!

Z naszymi gośćmi, a właściwie już przyjaciółmi z Ukrainy spotkałyśmy się, by wspólnie świętować Święta - nasze minione Wielkiej Nocy i ich dzisiejszy Wielikdien! Tak inny od wcześniejszych, nie radosny, bo przecież tam, w walczącej Ukrainie pozostawiły ojców, synów, mężów i braci. A jednak udało się! Tylu uśmiechów dawno nie widziałyśmy na ich - kobiet - twarzach, ale też na buziach dzieci. Na pieknie zastawionym stole mieszały się przysmaki polskie i ukraińskie, potwierdziło się, że muzyka nie ma barier i wszyscy śpiewali polskie piosenki i ukraińskie dumki, które przyzgotowała nasza koleżanka!!

To był wieczór wzruszeń, ciepłych słów, uśmiechów!!


 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wszystkim naszym przyjaciołom i sympatykom, tym którzy wspierają nas w naszych codziennych zadaniach i pomagają w ich realizacji oraz naszym podopiecznym z Ukrainy składamy serdeczne życzenia zdrowych, spokojnych, pogodnych Świąt.

Niech radość i nadzieja gości w naszych sercach!!!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak wiecie wśród uchodźców z Ukrainy znajdują się prawie wyłącznie kobiety z dziećmi. Dziećmi takimi zupełnie maleńkimi, ale także z nastolatkami. Spośród nich właśnie 2 dziewczynki i 1 chłopiec trenują judo w GKS Czarni Bytom pod opieką Marka Słyka i trenera Piotra Sadowskiego.. W miniony weekend ci młodzi ludzie wzięli udział w Pucharze Europy, który odbył się w Czeskich Teplicach reprezentując swój kraj - Ukrainę. Podczas tego turnieju zdobyli złoty medal dla Ukrainy w kategorii 70+ kg oraz 5 miejsce w kategorii +44 kg.

Niebawem, bo już 21 kwietnia br. młodzież z Ukrainy wystartuje w Pucharze Europy, który będzie rozgrywany w Poznaniu.

Trzymajmy za nich kciuki!!!

------------------------------------------------------------------------------------------

W miniony piątek w Szkole Podstawowej nr 45 z Bytomiu - Szombierkach odbył się Jarmark Wielkanocny. Atrakcji było co niemiara. Przy tej okazji nasze mamy i ich córki z Ukrainy przygotowały kilka ukraińskich przysmaków - wareniki, syrniki, mufinki. Wszystko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Pierogów nie nadążałyśmy gotować!!!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Drodzy, kochani Przyjaciele i znajomi!!! Ci bliżsi i ci dalsi! Ci, którzy odpowiedzieli na nasz apel i nasze prośby i wsparli nas finansowo oraz pomocą rzeczową!!!

Miesiąc temu obudziliśmy się w zupełnie innym świecie!! Tragicznym i smutnym!! Trzeba było reagować już, natychmiast! To bczas, kiedy wszystko działo się bardzo szybko, spraw było mnóstwo, a przecież my same musiałyśmy się wielu rzeczy uczyć.

Teraz przyszła pora na infromację o tym, co się działo.

Otóż od pierwszgo niemalże dnia wojny do dzisiaj przyjęłyśmy 44 osoby z Ukrainy, zapewniając im na początek dach nad głową i zaspokojenie podstawowych potrzeb. Są to wyłącznie kobiety z dziećmi. Najmłodsze miało 9 dni, kiedy z mamą, babcią i małym braciszkiem zostało przywiezione z granicy. Zaopiekowałyśmy się też 16 uchodźczyniami przebywającymi w naszym mieście tranzytem.

Trzeba było zapewnić i wyposażyć pokoje - część mebli, pościel, poduszki, kołdry otrzymałyśmy od Was. Trzeba było wyposażyć kuchnie. I tu znowu byliście niezawodni. Kuchenka, pralki, garnki, sztućce, patelnie, kubki i talerze - to wszystko otrzymałyśmy od Was. One przyjechały często z jedną torbą, potrzebne więc były ubrania, pieluszki, odżywki dla dzieci, artykuły żywnościowe i środki higieniczne, a dla dzieci zabawki, słodycze. To otrzymałyśmy od Was, albo dzięki Wam mogłyśmy kupić. Możemy też opłacać obiady, z których korzystają.

Dzięki uprzejmości naszych przyjaciół - Panów Nieobojętnych - udało się sprowdzić z granicy słowackiej mamę z trójką dzieci, która miała przyjechać tydzień wcześniej, ale złamała rękę.

Potem przyszedł czas na pomoc przy załatwianiu spraw formalnych. Rejestracja uchodźców, załatwianie numerów PESEL, szkół, przedszkoli. Pojawiły się też inne potrzeby - wizyty lekarskie, kupno leków. I takie bardziej przyziemne, jak np. marzenie o treningach na siłowni.

Część z przyjętych rodzin pojechała dalej, część została. Dwie rodziny (8 osób) już się usamodzielniły i zamieszkały w wynajętych mieszkaniach, trzy mamy podjęły już pracę. Dzieci zaczęły chodzić do szkół, dwoje maluchów zaczęło edukację przedszkolną. Kadra judoczek trenuje. A my zapraszamy naszych gości do kina, opery, na basen aby pozwolić im na chwile zapomnienia i pomóc w asymilacji.

Dwie mamy z trójką dzieci planują wyjazd fdo Kanady, pomagamy im w załatwieniu formalności, jedna czeka na wyjazd do Niemiec w celu dalszego leczenia.

Wszparcie rzeczowe i finansowe, które otrzymujemy od wielu bliskich i wielu nieznanych nam osób jest niezastąpione, bezcenne w tej trudnej walce o normalnośc dla przebywających pod naszą opieką rodzin z Ukrainy.

Z całego serca dziękujemy wszystkim za wsparcie, zrozumienie, dobre słowo i niesioną pomoc!!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych składa serdeczne podziękowanie wszystkim osobom, które finansowo wsparły i nadal wspierają inicjatywę "Pomoc dla Ukrainy".

Wszystkie wpłaty są wykorzystywane na zakup niezbędnych artykułów dla rodzin, które przybyły do Bytomia z ogarniętej wojną Ukrainy.

Wyrazy wdzięczności kierujemy także do osób, które dostarczyły artykuły pierwszej potrzeby, od naczyń stołowych po meble, leki i środki higieniczne.

Dziękujemy za Państwa ogromne zaangażowanie, a także dobre, otwarte serca, wrażliwe na ludzką krzywdę.

"Ile dasz, tyle otrzymasz, czasem z najbardziej nieoczekiwanej strony".

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13 marca b.r. w Bytomskim Centrum Kultury odbył się koncert Joanny Aleksandrowicz, artystki wykorzystującej w swojej twórczości repertuar filmowo-musicalowy. Publiczność mogła wysłuchać ciekawych interpretacji piosenek z filmów "Noce i dnie" czy "Vabank" oraz musicalu "Metro". Wokalistka, oprócz wspaniałego wystepu, zaoferowała także na pomoc dla Ukrainy dochód ze sprzedaży swoich płyt.

Nasze stowarzyszenie składa Pani Joannie Aleksandrowicz i Zespołowi serdeczne podziękowania za ogromne zaangażowanie i otwarte serce na potrzeby drugiego człowieka.

Podczas wydarzenia nasze koleżanki  przeprowadziły zbiórkę datków na pomoc rodzinom z Ukrainy, zbierając niebagatelną kwotę 4.540,17 zł i 30 euro.

Liga Kobiet Nieobojętnych składa gorące podziękowania wszystkim, którzy wsparli w.w. działania: Artystom, Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Bytomiu pani Krystynie Jankowiak-Markwicy, Dyrektor Małgorzacie Kamińskiej i Pracownikom Bytomskiego Centrum Kultury oraz wpaniałej publiczności.

Wyrazy ogromnej wdzięczności kierujemy także do osób z Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA za wsparcie finansowe, które nadal wpływa na udostępnione przez nas  konto   "Pomoc dla Ukrainy".

Serdecznie dziękujemy za okazaną wrażliwość na los pokrzywdzonych i bezinteresowność, które sprawiają, że wiara w dobroć drugiego człowieka nie ginie!!

 

"Nie po skrzydłach rozpoznasz Anioła, lecz po sercu otwartym"

 

                13 березня 2022 року о 17.00 Бітомському центрі культури відбувся концерт Жани Олександрович, актриси яка використовує в своїй творчості репертуар музичних фільмів. 

                Публіка могла послухати цікаві інтерпретації пісень з фільмів " Ніч і день", " Вабанк ", " Метро ". Співачка, кроме чудового виступу, запропонувала допомогу Україні - дохід з продажу своїх дисків.

                Обєднання Ліга Небайдужих Жінок висловлює пані Жані Олександрович і ЇЇ команді щиру подяку за добре серце і чуйність до людей. 

                 Під час виступу представниці Ліги Небайдужих Жінок проводився збір пожертвувань на допомогу родинам з України і зібрали суму 4540 злотих і 30 евро.

                Ліга Жінок висловлює щиру подяку всім, хто підтримав ці дії.  Акторам, керівнику відділу культури і спорту в Бітомі Крістіні Жанковяк, директору Малгожаті Каміньській і всім працівникам Бітомського центру культури. 

                Висловлюємо велику подяку до людей з Німеччини, Швеції, США за фінансову допомогу, яка далі іде на рахунок "Допомога для України". 

                Щира подяка за чуйність до скривджених, безкорисливість яка вселяє віру в людей. 

  

Liebe Freunde,

"Einen Engel erkennt man nicht an seinen Flügeln, sondern an seinem offenen Herzen".

Allen Unterstützern aus Deutschland, Schweden und den Vereinigten Staaten, die sich mit den finanziellen Spenden an unserer Aktion "Hilfe für die Ukraine" beteiligt haben, gebührt unser höchster Dank!

Wir danken Ihnen aufrichtig für Ihre Sensibilität für das Schicksal aller Verfolgten und Geschädigten. Und für Ihr uneigennütziges Engagement, das das Glauben an das Gute in dem Menschen bekräftigt.

In Bytom sind wir auch aktiv: Am 13. März 2022 fand im Kulturzentrum Bytom ein Konzert von Joanna Aleksandrowicz statt. Mit dem Film- und Musikrepertoire aus den Filmen "Noce i dnie/ Nächte und Tage", „Vabank" und dem "Metro" Musical bot sie dem Publikum unvergessliche Momente an. Die Bescherung bestand nicht nur aus der wunderbaren Darbietung, die Künstlerin unterstützte auch die Ukraine mit den Einnahmen aus dem Verkauf ihrer CDs.

Die Vereinigung Liga Kobiet Nieobobjętnych möchte Frau Joanna Aleksandrowicz und der Band für ihr großes Engagement und ihr offenes Herz für die Bedürfnisse anderer danken.

Bei der Spendensammlung für die Familien aus der Ukraine, die während der Veranstaltung durch die Vertreterinnen der Liga durchgeführt war, kam ein beträchtlicher Betrag von 4.540,17 PLN und 30 Euro zusammen. Besten Dank dafür!

 

Die Liga möchte allen, die die oben genannten Aktivitäten unterstützten, ihren herzlichen Dank aussprechen – den Künstlern, der Leiterin der Abteilung für Kultur und Sport im Stadtamt Bytom, Krystyna Jankowiak - Markwica, der Direktorin Małgorzata Kamińska, den Mitarbeitern des Kulturzentrums Bytom sowie dem wunderbaren Publikum. Das war eine ausgezeichnete Leistung!

 

On March 13th, 2022 at 5 pm the Bytom Cultural Center held concert by Joanna Aleksandrowicz, an artist who  in her work focuses on the Cilm and musical repertoire.

Audience could listen to the interesting interpretation of songs from the movies "Nights and days" or "Vabank" and the musical "Metro". In addition to a great performance, the singer also offered income from the sale of her records to go towards people of Ukraine. The League of Indifferent Women Association would like to offer their sincere thanks to Ms Joanna Aleksandrowicz and the Team for her great commitment and an open heart to the needs of others. During the event, the representatives of the League of Indifferent Women conducted a collection of donations to help families from Ukraine and collected a considerable amount: PLN 4,540.17 and EUR 30.

The League of Indifferent Women would like to express warm thanks to all those who did supported all above-mentioned activities: Artists, Head of the Department of Culture and Sport in the city of Bytom – Krystyna Jankowiak - Markwica, Director Małgorzata Kamińska and the employees of the Bytom Cultural Center together with a wonderful audience. We also express our gratitude to people from Germany, Sweden and USA for Cinancial support, which continues to Clow into the “Aid to Ukraine” account. Thank you for your sensitivity to the fate of the aggrieved and sel Clessness, which make faith in the kindness of others to be present.

 

"You will not recognize the Angel by the wings, But after an open heart"

 

_______________________________________________________________________________________________

Nasze serca i myśli łączą się z naszymi wschodnimi Sąsiadami - Ukraińcami. Chcąc pomóc im w dramatycznej sytuacji, w której się znaleźli, zapraszamy 13 marca (niedziela) o godzinie 17.00 do Bytomskiego Centrum Kultury na koncert "Od nocy do nocy" w wykonaniu Joanny Aleksandrowicz, dedykowany ogarniętej wojną Ukrainie. Cenę Biletu BCK obniżył do symbolicznej złotówki. Prosimy serdecznie, aby podczas tego koncertu wesprzeć finannsowo zbiórkę, którą tego dnia będziemy prowadzić.

Niech nas będzie w tym dniu jak najwięcej, bo razem możemy więcej!!! Bądźmy szczodrzy i pamiętajmy - dobro wraca!!!

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

8 marca br. w Bytomskim Centrum Kultury odbyło sę wydarzenie kontynuujące projekt "Her i his-story", w którym uczestniczy nasze stowarzyszenie.  Było to spotkanie autorskie z Marią Kocot, autorką książki "Lokator" - wzruszającej opowieści o trudnych czasach i wielkich moralnych dylematach. Podczas spotkania prowadzona była przez nasze stowarzyszenie oficjalna zbiórka datków na szczytny cel "Pomoc Rodzinom z Ukrainy".Tego dnia zebrano 545,0 zł. Kwota ta w całości zostanie przeznaczona na pomoc ukraińskim uchodźcom wojennym.

Za Państwa ofiarność i dobre serca serdecznie dziękujemy!!! "Podaj rękę Ukrainie"!

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych składa serdeczne podziękowania wszystkim Darczyńcom, którzy wsparli i nadal wspierają naszą inicjatywę "Pomoc dla Ukrainy".

Pragniemy Państwa poinfromować, że już 26 lutego za naszym pośrednictwem ruszyła akcja pomocowa dla ukraińskich rodzin. Możemy śmiało powiedzieć o lawinie dobrych serc.

Dzięki Wam, wspaniałym ludziom, rodziny zostały przywiezione z granicy i zakwaterowane w mieszkaniach. To Państwo zapewnili im wyżywienie, opiekę medyczną, a dzieciom edukację szkolną. Wszystko to mogło się wydarzyć tylko dzięki Wam, ludziom, którzy  zaangażowali się w różny sposób: od osobistej pomocy - transport, lokale mieszkalne, konkretne dary rzeczowe - po wsparcie finansowe.

Wierzymy głęboko, że nasza współpraca zapewni uchodźcom wojennym w Urainy poczucie bezpieczeństwa i godne życie oraz przyniesie nadzieję na lepsze jutro.

DZIĘKUJEMY!!!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

UKRAINO! Nie zostawimy Ciebie w potrzebie!

Uruchamiamy oficjalne subkonto naszego stowarzyszenia na rzecz Ukraińców i Ukrainy. Wszystkie zebrane środki zostaną  w 100 % przeznaczone na zakup niezbędnych produktów, takich jak żywność, ciepłe ubrania, koce, śpiwory i innych potrzebnych rzeczy.

Dziękujemy za każdą pomoc, każdą wpłaconą złotówkę i dziękujemy za to, że jesteście z Ukrainą!

Numer konta: 45 1050 1230 1000 0090 3078 4830 z dopiskiem "Pomoc dla Ukrainy".

 

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

Niech chwile spędzone z najbliższymi przypoominają nam o tym, co jest w życiu najważniejsze, niech pozwolą cieszyć się najdrobniejszymi rzeczami i dadzą siłę na nadchodzący Nowy Rok!!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bytomski Anioł Wolontariatu 2021

 

Prezydent Miasta Bytomia wraz z organizatorami Gali Anioła Wolontariatu serdecznie zapraszają do składania zgłoszeń do nagrody Bytomskiego Anioła Wolontariatu 2020 i 2021.

Organizatorami konkursu jest Komitet Organizacyjny Gali Anioła Wolontariatu wraz z Biurem Organizacji Pozarządowych Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Konkurs kierowany jest do najbardziej aktywnych osób lub grup, które działają nieodpłatnie na rzecz bytomian.

Kandydatów do konkursu można zgłaszać listownie, osobiście lub pocztą elektroniczną do 30 listopada 2021 do godz. 16:00. Listownie i osobiście - Dom Polski UL przy ul. Korfantego 38, 41-902 Bytom oraz Biuro Organizacji Pozarządowych przy pl. Jana III Sobieskiego 3 z dopiskiem "Bytomski Anioł Wolontariatu".

Więcej infromacji w regulaminie dostępnym na stronie Miasta Bytom www.bytom.pl

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13 listopada 2021.

To był wyjątkowy, pełen wrażeń dzień. Spotkaliśmy się w Bytomskim Centrum Kultury, na uroczystości podsumowania "Ambasady nieMożliwego". Był to cykl zajęć realizowanych przez Fundację Pomocy Dzieciom "Ulica" w ramach Programu Aktywności Lokalnej w naszej gminie. Jest to program oparty na założeniu, że każde dziecko posiada w sobie potencjał, który pozwala mu na doświadczanie w swoim życiu pięknych i dobrych rzeczy, uczy marzyć i realizować swoje pasje. Uczestnicy uczyli się m.in. jak pracować i wpsółpracować w grupie, jak czerpać siłę z porażek, jak odkrywać swoje słabe i mocne strony.

To wydarzenie było też okazją do wręczenia wyróżnienia Bytomianki Wiosny 2019 pani Ilonie Jagodzie - dyrektor kreatywnej Fundacji Ulica. Losowe zawirowania i potem pandemia spowodowały, że dopiero teraz można było tę statuetkę wręczyć Laureatce.

 

Był to także dzień, kiedy swoje odznaczenia odebrały dwie niesamowite kobiety, które swoją pracę zawodową poświęciły naszemu miastu. Przez lata zaangażowane w propagowanie kultury i historii Bytomia zostały nagrodzone przyznawanym przez Prezydenta Medalem Miasta Bytomia. Są to panie Izabella Wójcik-Kuhnel i Anna Panas.

Wśród wyjątkowych projektów autorstwa Izabelli Wójcik-Kuhnel znajduje się ten poświęcony osobie Matki Ewy z Miechowic.

Pani Anna Panas to znana wielu mieszkańcom naszego miasta wieloletnia Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu. Wielokrotnie doceniana i nagradzana przez stowarzyszenia sportowe i organizacje zajmujące się kulturą, wzór urzędnika samorządowego. Nasza koleżanka, bo to jedna z inicjatorek powstania naszego stowarzyszenia i jego członkini honorowa.

 

Zwieńczeniem tej uroczystości był pokaz możliwości wokalnych z udziałem Kasi Grzesiek oraz mądra i zabawna bajka w znakomitym wykonaniu uczestników projektu. Było pięknie, wzruszająco, zabawnie!!!!

Dzieci z Fundacji Ulica rozdawały widzom uśmiechnięte cytaty! My dostałyśmy taki - do stosowania!!!

Naszej Bytomiance Ilonie Jagodzie oraz Izabelli Kuhnel i Annie Panas serdecznie gratulujemy!!!!

 

----------------------------------------------------------------------------------------------

10 listopada 2021.

Bytom, podobnie jak wiele miast III Rzeszy, był świadkiem tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się w Noc Kryształową "Kristallnacht" z 9 na 10 listopada 1938 roku. Wówczas na bezprecedensową skalę dewastowano żydowskie miejsca kultu, niszczono własność, a samych Żydów zabijano lub osadzano w obozach koncentracyjnych.

W Bytomiu w trakcie Nocy Kryształowej nie tylko spalono małą i dużą synagogę przy Friedrich Wilhelm Rong (obecnie Plac Grunwaldzki), a ortodoksyjnych Żydów zmuszano, aby na kolanach patrzyli na płonącą świątynię, ale również dochodziło do masowych pobić, splądrowano około 70 sklepów, nieznaną do dziś liczbę mieszkań, a około 800 Żydów uwięziono, z których wg różnych źródeł od 150 do nawet 300 zostało wywiezionych do obozu w Buchenwaldzie.

Wczoraj, 9 listopada o godz. 19.00 w sześciu miejscowościach: Gliwicach, Bytomiu, Zabrzu, Pyskowicach, Wielowsi i Toszku zorganizował obchody tej rocznicy Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w GLiwicach. Jedne obchody, sześć różnych miejsc, ta sama historia.

W Bytomiu zebranych powitał wolontariusz Muzeum w Gliwcach Piotr Jakoweńko i odczytał wstrząsający w swej wymowie list świadka historii Paula Waltera, który pisał z Katowic do swojej córki przebywającej w Anglii. Krótki rys historyczny o Nocy Kryształowej przedstawiła pani Izabella Kuchnel, a modlitwę za ofiary pogromu odmówił przedstawiciel bytomskiej społeczności żydowskiej Julian Reiser.

Kwiaty pod tablicą upamiętniającą te wydarzenia złożyli między innymi przedstawiciele władz Bytomia (prezydent Bytomia Mariusz Wołosz i przewodniczący Raddy Miejskiej Mariusz Janas), bytomscy radni, senator RP Halina Bieda, a także mieszkańcy Bytomia oraz przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. (źródło: UM Bytom).

My też tam byliśmy i w imieniu Ligi złożyliśmy kwiaty przy odsłoniętej 9 istopada 2007 roku tablicy pamiątkowej.

 

List świadka historii Paula Waltera - (można pobrać klikając w link)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Życie, szczególnie ostatnimi czasy, płata nam nieustająco figle. Tak było i tym razem. Najpierw losowe zawirowania, potem pandemia! To wszystko spowodowało, że dopiero teraz możemy wreszcie uroczyście wręczyć dyplom i statuetkę Bytomiance Wiosny 2019 Pani Ilonie Jagodzie. A okazja jest znakomita, bowiem właśnie tego dnia odbędzie się finał Programu Aktywności Lokalnej "Bytom ambasadą nieMożliwego" współrealizowanego z BCK przez Fundację Pomocy Dzieciom ULICA, przy którym to programie pracowała również Bytomianka. Zapraszamy!!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

23 października 2021 roku - ten wieczór pewnie na dłużej zostanie w naszej pamięci. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią mieliśmy możliwość bezpośredniego spotkania w Bytomskim Centrum Kultury na uroczystości wręczenia nagród Prezydenta Miasta Bytomia w dziedzinie kultury. Po raz drugi w historii tych nagród połączono wręczenie nagród WENA i MUZA.

Nagrodami tymi są uhonorowywane osoby zaangażowane oraz zasłużone, które tworzą kulturę, reprezentują to środowiskao i działają na rzecz jego rozwoju w mieście oraz mają osiągnięcia w reprezentowanych przez nie kategoriach.

Statuetki WENA są wręczane od 2007 roku i są wyróznieniem dla młodych, kreatywnych i twórczych młodych ludzi - artystów, mieszkających lub uczących się w Bytomiu. Tegorocznymi Laureatami statuetek zostali: Zuzanna Boroń w kategorii taniec nowoczesny, Tamiła Dudnik - taniec klasyczny, Wiktoria Lempart w kategorii inne oraz Piotr Orlow w kategorii muzyka.

MUZY przynawane są od 1997 roku. W tym roku za upowszechnianie kultury i zarządzanie kulturą nagrodę otrzymali Łukasz Goik - dyrektor Opery Śląskiej oraz dyrektorka Bytomskiego Centrum Kultury Krystyna Jankowiak-Markwica. W kategorii upowszechnianie kultury i osiągnięcia twórcze statuetka trafiła w ręce Jakuba Lewandowskiego, uznanego polskiego choreografa. Czwarte wyróżnienie w kategorii zarządzanie kulturą otrzymała Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Anna Panas.

Po oficjalnym wręczeniu nagród wypełniająca salę po brzegi publiczność wysłuchała najpiękniejszych piosenek i muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego w wykonaniu Koncertowej Orkiestry Dętej "Power of Winds", znanej, pochodzącej z naszego miasta wokalistki Kasi Grzesiek oraz kwartetu smyczkowego. W koncercie wzięli również całkiem mali i i trochę starsi uczestnicy zajęć wokalnych Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 i nr 2 w Bytomiu. Dla piszącej te słowa zaskoczeniem był fakt, że Pan Krzesimir Dębski, poza tym, że jest znanym kompozytorem i muzykiem, okazał się też świetnym showmanem.

Dla nas szczególną radością i powodem do dumy był fakt, że dwie osoby spośród Laureatów MUZY to nasze ligowe koleżanki - Krystyna Jankowiak-Markwica i Anna Panas. Były z nami niemal od początku istnienia Ligi, choć na pewnien czas z uwagi na rodzaj obowiązków zawodowych zrezygnowały z członkostwa.

Kochane!!! Gratulujemy Wam z całego serca!!!

A o tym, że one załużyły sobie na te nagrody najlepiej świadczą wpisy w mediach społecznościowych: "Czułam wczoraj dumę z bytomskiej kultury. Wyróżnione zostały osoby, których działania widać na każdym kroku. A koncert to prawdziwy majstersztyk. Profesjonaliści z górnej półki i ci początkujący - efekt zapierał dech w piersiach i rozczulał jednocześnie. Wspaniale, że ci mali artyści mogą pokazać co potrafią na dużej scenie, w pięknej oprawie w towarzystwie wysokiej klasy artystów. To była uczta dla uszu i duszy! Wspaniała, ciepła atmosfera tego wydarzenia również zachwycała. Dziękuję i czekam na kolejne wydarzenia w BCK". "Krysiu, raz jeszce ogromne gratulacje! Muza to nagroda, na którą sobie bardzo zasłużyłaś zarówno ciężką pracą jak i ogromną kreatywnością, pomysłowością i niezwykłymi zdolnościami organizacyjnymi. Bez Ciebie Becek nie byłby TYM Becekiem. Wszyscy nagrodzeni to wspaniałe osobowiści, ludzie, bez których bytomska, ale i polska kultura wiele by straciła. Weny świadczą o tym, że mamy wspaniałą, ultalentowaną młodzież. Wisienką na torcie był koncert. A przecież całe wydarzenie to też Twoja Praca".

Wszystkim Laureatom WENY i MUZY serdecznie gratulujemy!!!!!

My jednak miałyśmy jeszcze jedną okazję do świętowania! Październik przecież to miesiąc naszych urodzin, miesiąc, kiedy 17 lat temu powstała nasza LIGA! Za rok będziemy pełnoletnie!!! Po koncercie spotkałyśmy się więc w gronie przyjaciół i własnym, bo trochę powspominać!!!

 

---------------------------------------------------------------------------------

Liga Kobiet Nieobojętnych oraz Bytomskie Centrum Kultury zapraszają na spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją - polskim historykiem i historykiem sztuki, profesorem nauk historycznych. Spotkanie poświęcone będzie postaci Stanisława Lema i miastu jego młodości - Lwowa. To temu miastu zadedykował książkę "Wysoki Zamek". Podczas spotkania prof. Nicieja opowie także o wybitnych postaciach, które pochodziły ze Lwowa i związane były z "lwowską epoką" Stanisława Lema.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie:

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Drodzy Bytomianie!

Wszystkich, którym na sercu leży dobro naszego miasta, którzy chcą, aby nam się w nim łatwiej żyło, zachęcamy do głosowania!!! Dla przypomnienia - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 to były szpital górniczy przy Alei Legionów!

 

---------------------------------------------------------------------------

Wszystkim naszym przyjaciołom i sympatykom składamy najserdeczniejsze życzenia radosnych, spokojnych i zdrowych Świąt!

 

 

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Znów dotarła do nas bardzo smutna wiadomość!

Walkę z chorobą przegrała  nasza koleżanka Ania Majer.

Ciepła, wrażliwa, pełna empatii, uśmiechęta, ciekawa życia, kochająca ludzi i sztukę - taka na zawsze pozostanie w naszej pamięci! Będzie nam jej bardzo brakowało!

Aniu! Teraz będziesz tańczyć z Aniołami!! 

_____________________________________________________________________________

4.02.2021

Dzisiaj był smutny dzień! Niespodziewanie przyszło nam pożegnać naszą ligową koleżankę. A jeszcze w sobotę rozmawiałyśmy!

Ziutko! Będzie nam Ciebie brakowało! Odpoczywaj w pokoju!

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przyszło nam żyć w dziwnych, trudnych ale i ciekawych czasach. Jesteśmy atakowani ze wszystkich stron szokującymi, przykrymi wiadomościami, przygnębieni pandemią i wynikającą z niej izolacją, obserwujemy jak upadają wzorce i autorytety.

A ja chciałabym powiedzieć Wam o czymś optymistycznym, o czymś wzruszającym.

ONA - nasza ligowa koleżanka. Zawsze uśmiechnięta, skromna i życzliwa. Nigdy o nikim złego słowa nie powie. Pracowita i zawsze chętna do pomocy. Jej wypieki nieraz królowały na stołach podczas naszych uroczystości, bo jak mówi - "to przecież nic trudnego. Mąka, jajko, trochę mleka, trochę wody, sól, a potem pofyrlom, pofyrlom i już gotowe". Żona, matka i babcia dorosłych już wnuków.

ON - spokojny, zrównoważony, małomówny, zawsze gotowy do pomocy i zawsze do dyspopzycji żony. Nieraz nas zadziwiał czekając na nią godzinami bez słowa zniecierpliwienia. Mąż, ojciec, dziadek.

Niedawno obchodzili 60. rocznicę pożycia małżeńskiego. Szczęśliwego pożycia!!! 60 lat razem, w doli i niedoli, w smutku i radości!!!

Niestety z uwagi na pandemię mogłyśmy być z nimi jedynie pamięcią i sercem.

ALU! LUDWIKU!

Z okazji tej pięknej rocznicy składamy Wam najserdeczniejsze życzenia i gratulacje!! Zdrowia przede wszystkim, dalszych wielu wspólnych lat w harmonii, radości i spokoju, bo miłość dzieci i wnuków już macie, przyjaznych ludzi wokół także!!!

 


 

100 lat, 100 lat niech żyją, żyją nam!!!

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

19 grudnia w trybie on-line odbyło się trzecie, ostatnie już spotkanie w ramach projektu "HER i HIS-story. Cykl spotkań historyczno-kulturalnych dla Bytomian". Organizatorem była Liga Kobiet Nieobojętnych, współorganizatorem Bytomskie Centrum Kultury, a projekt został dofinansowany ze środków Gminy Bytom. W spotkaniu wzięli udział: Krystyna Jankowiak-Marwice, Izabella Wójcik-Kuechnel, dr Krzysztof Gwóźdź, Marek Wójcik i Czesław Czerwiński.

Spotkanie mogą Państwo obejrzeć na YT Beceku oraz na FB https://youtube.com/watch?v=4r5AXLlekDo

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nadziei - by nie opuszczała,
radości - by rozweselała,
miłości - by obrodziła,
dobroci - by zawsze była.....

Zdrowych i spokojnych Świąt oraz dobrego Nowego Roku!!!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w całych Niemczech doszło do „spontanicznych" ataków na Żydów i ich mienie. Ulice zasłane zostały kryształami szkła z rozbitych okien mieszkań i szyb wystawowych sklepów. Podobnie działo się tej nocy w Bytomiu. Aresztowano trzystu siedemdziesięciu bytomskich Żydów, a blisko stu pięćdziesięciu osadzono w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Zniszczono około siedemdziesięciu sklepów (głównie w śródmieściu). Spłonęła dziewiętnastowieczna synagoga zdobiąca Friedrich-Wilhelm-Ring (obecny Pl. Grunwaldzki). 9 listopada 2007 roku w 69. rocznicę Nocy Kryształowej na miejscu gdzie stała synagoga odsłonięto tablicę pamiątkową, upamiętniającą jej istnienie.

Pamiętamy!!

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Największa akcja czytelnicza w Polsce promowana jest również w Bytomiu. Dzięki niej możliwy jest bezpłatny dostęp do 12 książkowych bestsellerów.

Czytaj PL to najlepsza literatura piękna, kryminały, reportaż, książka historyczna, powieść młodzieżowa i poradnik. To tytuły cenionych autorów, wśród których nie zabrakło laureatów najbardziej prestiżowych nagród. Dwanaście tytułów dostępnych jest za darmo w formie e-booków, a dodatkowo dziesięć z nich – w wersji audiobooków.

W wyselekcjonowanej dwunastce są m.in. „Zimowla” Dominiki Słowik, która została wyróżniona tegorocznym Paszportem Polityki. W akcji znalazł się też zbiór reportaży „Nie ma” Mariusza Szczygła, za którą autor dostał w 2019 roku Nagrodę Nike. Fanów kryminałów i thrillerów do lektury skuszą „Czarne morze” Karoliny Macios, a także „Zadra” Roberta Małeckiego, „Topiel” Jakuba Ćwieka oraz Remigiusz Mróz i jego „Głosy z zaświatów”. Wśród autorów znajdziecie także pozycje Wojtka Drewniaka, Pauliny Hendel, Mikołaja Łozińskiego, Andri Snær Magnason, Jakuba Małeckiego i Stefanie Stahl.

Książki są dostępne za darmo do końca listopada. Trzeba pobrać aplikację Woblink i zeskanować kod QR na stronie Czytaj PL

W tym roku do promocji Czytaj PL dołączyło blisko trzydzieści miast, poza Bytomiem między innymi Warszawa, Gdańsk, Poznań, Słupsk. W poprzednim roku książki biorące udział w akcji przeczytało aż 50 tys. osób.

Więcej o akcji - Książki Czytaj PL

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Prezydent Mariusz Wołosz gratuluje:

https://drive.google.com/drive/folders/1JuNhxuONwxAOiYy4bK9Q4zcYN7GqeuCY?usp=sharing

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Protokół z posiedzenia obrad JURY

VIII Ogólnopolskiego Konkursu  Pieśni Patriotycznej

pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Prezydenta Miasta Bytomia – II etap

sporządzony w dniu:06.11.2020r. w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Bytomiu

Na konkurs wpłynęło  286 zgłoszeń z 15 województw.

Do oceny powołano komisję w składzie:

- Aleksandra Stokłosa - przewodnicząca komisji:

doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej wokalistyka na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach,

- solistka Opery Śląskiej w Bytomiu,

-studia ukończyła z wyróżnieniem w 1997r, w klasie prof. Michaliny Growiec, koncertowała na estradach w kraju, biorąc udział m.in. w wykonaniu oper: "Wesele Figara" W. A. Mozarta, "Napój Miłosny" G. Donizzettiego, "Domek Trzech Dziewcząt" F. Schuberta, a także w "Pastorałce" L. Schillera i "Mszy Kreolskiej" A. Ramireza. W latach 1994-1997 doskonaliła swoją technikę wokalną na kursach mistrzowskich we Włoszech pod kierunkiem Katii Ricciarelli. Współpracowała z Teatrem Muzycznym w Gliwicach gdzie występowała w głównych partiach. Występowała w Operze Śląskiej wraz z Wiesławem Ochmanem, co zaowocowało dalszymi wspólnymi występami m.in. w Teatrze Polskim w Warszawie, w Teatrze Stanisławowskim, na scenie Opery Narodowej w Koncercie Galowym Laureatów BCC, na koncercie Fundacji "Auxilium" i "Nasza Częstochowa", a także na wielu koncertach okolicznościowych i charytatywnych. Zaśpiewała serię koncertów m.in. w Filharmonii Szczecińskiej, w Filharmonii Śląskiej, w Filharmonii Białostockiej, Olsztyńskiej, Koszalińskiej, Opolskiej, Zielonogórskiej. Współpracuje także z Operą Bałtycką, z Mazowieckim Teatrem Muzycznym Operetka gdzie występowała w koncertach poświęconych pamięci Jana Kiepury oraz w "Zemście Nietoperza". Artystka występowała między innymi w Belgii, Słowacji, na Węgrzech, we Włoszech, w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii.

- Artystka uczestniczyła wielokrotnie w Kursach Interpretacji Muzyki Oratoryjno-Kantatowej w ramach Festiwalu "Wratislavia - Cantans".

- mgr Joanna Prus – Kaczkowska:

- dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu,

- absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach,

- nauczyciel sekcji rytmiki i instrumentów klawiszowych,

- współtwórczyni wielu aranży muzycznych.

 - mgr Anna Akram:

-  absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu,

- prowadziła zajęcia z emisji głosu z zespołem Pieśni i Tańca Wrocław,

- przez 3 lata była związana z chórem Opery we Wrocławiu,

- przez 6 lat była też wokalistką chóru kameralnego Synagogi pod Białym Bocianem.

- od 13 lat szkoli wokalistów, ciągle poznając i wdrażając nowatorskie metody pracy.

Komisja oceniała utwory zgodnie z kryteriami podanymi w regulaminie.

Oceny dokonano w czterech kategoriach wiekowych:

I  kategoria: 7- 9 lat

II kategoria: 10 -13 lat

III kategoria: 14- 16 lat

IV kategoria: 17 – 20 lat

WYNIKI:

Lista  finalistów:

I kategoria:

I Lena Figler  - Kłomnice

I Natalia Kulka – Piekary Śląskie

II – Milena Bąk – Kłomnice

III – Julia Jurkiewicz – Zawiercie

Wyróżnienia:

Lilianna Kowalczyk - Katowice

Michalina Lukosz - Bytom

Maksymilian Piwko - Gliwice

Anna Soboniak - Mykanów

Pola Kowalczyk – Kędzierzyn - Koźle

Zuzanna Żurek - Jaworzno

Weronika Wieczorek - Moryń

Artur Rastawicki – Katowice

II kategoria:

I miejsce - Hania Włodarczyk - Wieluń

II miejsce – Lena Sikora - Szczecin

III miejsce – Aleksandra Juchniewicz - Szczecin

III miejsce – Laura Rumpel - Knurów

wyróżnienia:

Dominik Komander – Kędzierzyn - Koźle

Magdalena Komarek - Mszana

Rosiak Julia - Bytom

Zuzanna Gajor – Lublin

Kamil Kosowski - Tuchola

Nikola Struk – Dobre Miasto

Oliwia Sokoła – Piekary Śląskie

Lilianna Czarnecka – Ostrowiec Świętokrzyski

Sara Niemczyk - Zagórz

Gabriela Katzer - BRAK

Klaudia Kutyba - Świdnica

III kategoria:

I miejsce – Nadia Tomczak - Stryków

II miejsce – Aleksandra Parszywka - Myślenice

III – Paulina Szczygielska - Tychy

III – Daniel Nowak - Bytom

wyróżnienia:

Anna Wolska – Ciągowice

Aleksandra Jedyńska – Katowice

Wiktoria Siudyka –  Dąbrowa Górnicza

Nikola Wojciechowska – Lublin

Julia Sokoł – Knurów

Ewelina Kupska – Biała

Amelia Zwiech – Biała 

Emilia Bienas – Bytom

Sara Majchrzak – Leszno

Emily Ezekwe – Kostrzyn

Pola Szcześniewska – Wierzchowisko

Naralia Froch – Poczesna

IV kategoria:

I miejsce – Natalia Siekierka – Katowice

II miejsce – Nina Kumorek – Żywiec

III miejsce – Wiktoria Konieczniak - Myszków

III miejsce – Monika Wieczorek - Tychy

wyróżnienie:

Patrycja Tomczyk – Bolesław

Grand Prix:

Emilia Szcześniak – Łuków (kat. II)

Na tym protokół zakończono.

 

------------------------------------------------------------------------

Uwaga!


Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych, kierując się dobrem i bezpieczeństwem laureatów plebiscytu i zaproszonych gości, informuje, że Gala Bytomianki i Bytomianina Roku 2019, która miała się odbyć 24 października 2020 r.,

zostaje odwołana.

Aby godnie uhonorować osoby, które otrzymały tytuł Bytomianki i Bytomianina Roku, wydarzenie to  zawsze miało podniosły charakter.
Niestety obecna sytuacja epidemiologiczna nie pozwala na zorganizowanie Gali na dotychczasowych zasadach.
Uroczystość odbędzie się w dogodnym dla nas wszystkich czasie, o czym zostaną Państwo poinformowani.

---------------------------------------------------------------------------------------------

Prace nagrodzone w konkursie "Bytom w 100 słowach"

I miejsce

Katarzyna Kalus „Noc kryształowa 9/10 XI 1938”

- Mamo!? Mamo!?

- Ryfka, szybko! Chodź, kochanie, nie bój się.

- Dlaczego oni to robią, mamo? Co z nami będzie?

Dziewięcioletnia, wychudzona dziewczynka, skulona, trzęsie się w ramionach matki. „Co właściwie się dzieje?” myśli, „Tatuś z innymi mężczyznami próbuje gasić naszą synagogę, palą się sklepy, w uszach brzęczy od huku szkła…”.

Przez maleńką szparę w zasłonie, Ryfka widzi pana Barucha, właściciela piekarni, klęczącego, zasłaniającego twarz dłońmi. Witryny piekarni nie ma, została rozbita na miliony kryształowych kawałków, cała Gleiwitz Strasse błyszczy od szkła. Na drzwiach Niemcy czerwoną farbą namalowali gwiazdę Dawida.

Dziewczynka, wychylając się nieco spod ramienia matki, widzi w oddali ciężarówkę, do której Niemcy zaganiają mężczyzn, strach o życie taty paraliżuje i Ryfkę i jaj mamę.

--------------------------------------------------------------------------------------

II miejsce

Kamil Książek - „Niedźwiedzie wyniosły się dawno”

Porzuciłam marzenia o śnie. Poranne słońce strzepało z twarzy niewygodny pył węglowy; bez niego noce zimne, zwłaszcza teraz, w listopadzie.

Gdy niechętnie swoje cielsko do pionu ustawia miasto, gdy przez klepsydrę gula piachu ciśnie czas, tnę, jak nieprzytomna, przez park Franciszka, skąd niedźwiedzie wyniosły się dawno.

Zimno, zgodzą się Panie Kaczki, że zimno tak bieżyć z rana, ale czy to w jednym Bytomiu poranki tak wbijają światła drzazgi?

Słyszę brzęk butelek dzwoniących w reklamówkach, szurają po chodniku słomiane miotły dozorców, tłucze się krzywym torem dwugłowa banka.

Ktoś rzuca przekleństwem, inny ktoś zaklęciem.

Jestem tu, pulsuję pod skórą miasta. Wciągam pierwszy łyk kawy, zaskoczona jak zwykle, że nikt nie ogolił w nocy śpiącego lwa.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

III miejsce

Michał Witas „Co by było, gdyby…..”

Michał zerwał kartkę z kalendarza. Był szesnasty sierpnia 1942 roku. Na ten dzień i na ten mecz czekał od dawna. Cieszył się, że Polska zagra z Niemcami właśnie w jego mieście – w Bytomiu, zwanym przez Niemców Beuthen.

Cieszył się, że mecz się w ogóle odbędzie, Nie ważne, jaki będzie wynik, ile bramek strzeli wspaniały Ernest Wilimowski, i że na trybunach będą kanclerz Adenauer i prezydent Rydz-Śmigły.

Spojrzał jeszcze raz w kalendarz. Dobrze pamiętał tamten straszny sierpień sprzed trzech lat. Naprawdę się wtedy bał. Wojna wisiała w powietrzu. Kto wie, co by było, gdyby nie nagła śmierć Adolfa Hitlera i w konsekwencji upadek jego krwawego reżimu…

Ale to nie był czas na wspomnienia, ani na gdybanie…

- Do boju Polsko!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wyróżnienie honorowe

Paweł Tymirski - Limeryki

Miłość 8-bitowa

Informatyk z miasta Bytom

wyznał miłość ośmiu bitom.

Takowe zboczenie

wprawia w osłupienie,

nie uśmiecha się elitom.

 

Chuda judoczka

Raz judoczka z miasta Bytom,

dzięki dobrze zgranym chwytom,

wygrała, choć chuda,

może jej się uda

wspiąć się w sporcie hen, ku szczytom.

 

Rycerz bez zbroi

Do osady pod Bytomiem

przybył rycerz ze swym koniem.

Zapomniał zbroi,

choć nie przystoi,

okrzyknięto go gamoniem.

 

Kamieniarz

Raz kamieniarz w mieście Bytom

wiózł granitu skałę litą

do warsztatu.

Nagle, a tu –

wjechał w dziurę w jezdni skrytą.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Szanowni Autorzy prac nadesłanych na konkurs

„Bytom w 100 słowach”

 Dziękujemy, że zechcieli Państwo podzielić się z nami swoimi refleksjami i wziąć udział w Konkursie.

 Łączy nas Bytom. Bytom-miasto wyjątkowe.

 

Wczoraj, 8.10.2020 r. w Auli Państwowych Szkół Budownictwa w Bytomiu odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia konkursu i wręczenia nagród w konkursie "Bytom w 100 słowach". Na konkurs nadesłano 170 prac. Oto protokół Komisji:

W dniu 21 września 2020 r. komisja konkursowa w składzie:

dr hab. Leszek Engelking, Karina Maczuga i Sylwia Tubis wyłoniła laureatów konkursu literackiego "Bytom w 100 słowach".

I miejsce zdobyła praca pt. "Noc kryształowa 9/10 XI 1938". Autor: Katarzyna Kalus

II miejsce - praca pt. "Niedźwiedzie wyniosły się dawno". Autor: Kamil Książek

III miejsce - praca pt. "Co by było gdyby...". Autor: Michał Witas

Uwagę Komisji przykuły również limeryki Pawła Tymirskiego, który otrzymał wyróżnienie honorowe.

Zwyciężcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy z udział w konkursie.

Uroczystość uświetnił występ uczniów bytomskiej Szkoły Muzycznej: Wiktoria Zawodny w utworze Kaprys polski Grażyny Bacewicz oraz duet: Aurora Dynowska - wiolonczela i Jakub Zawodny - gitara w  I części Sonaty na gitarę i wiolonczelę Radamesa Gnattali.

Na zakończenie wystąpił kwartet smyczkowy w składzie: Karolina Karlowska, Magdalena Ogryzek - skrzypce, Amelia Nowok - altówka, Natalia Brzezicka - wiolonczela, wykonując III i IV część kwartetu G-dur W. A. Mozarta.

Dziękujemy gościom, którzy zaszczycili uroczystość swoją obecnością.

W tym miejscu chcemy też podziękować tym, bez wsparcia których nie udałoby się konkursu zorganizować.

Dziękujemy więc Urzędowi Miasta za wsparcie finansowe, bytomskim firmom - Centrum Handlowemu AGORA, Centrum Handlowemu PLEJADA, dyrekcji Państwowych Szkół Budownictwa, dyrekcji Bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dyrekcji Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina oraz naszym przyjaciołom i rodzinom.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Szanowni Państwo,

jest nam niezmiernie miło poinfromować, że pomimo - a może właśnie z powodu - trudnej rzeczywistości na nasz konkurs wpłynęło ponad 170 prac. Jury jeszcze ciężko pracuje, bo wybór 3 najlepszych nie jest prosty, ale już 8 października br. poznamy zwycięzców.

Wszystkim Autorom serdecznie dziękujemy i zapraszamy na finał.

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych oraz Bytomskie Centrum Kultury zapraszają na spacer
i spotkanie poświęcone bytomskiej piosenkarce Karin Stanek, które odbędzie się w niedzielę
27 września 2020.

Godz. 14:00 – spacer po Bytomiu śladami Karin Stanek (miejsce wyjścia spaceru: budynek Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych, ul. Piłsudskiego 24A, Bytom).

Godz. 15:15 - spotkanie muzyczne – posłuchamy nieznanych dotąd szerszej publiczności piosenek Karin Stanek, wśród nich będą także utwory skomponowane przez artystkę (miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, Plac Karin Stanek 1).

Spotkanie z udziałem Bartosza Goździkowskiego i Stefana Papierowskiego.

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Bytom w ramach projektu "HER I HIS-STORY. Cykl spotkań historyczno-kulturalnych".
Organizator spotkania: Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych, współorganizator: Bytomskie Centrum Kultury.

------------------------------------------------------------------------

viii konk

VIII Ogólnopolski Konkurs Pieśni Patriotycznej

Zapraszamy do udziału w VIII Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Patriotycznej pod patronatem Prezydenta Miasta Bytomia, którego organizatorem są: Szkoła Podstawowa nr 45 w Bytomiu, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Bytomiu i Liga Kobiet Nieobojętnych.

 Przesłuchania konkursowe odbędą się w II etapach:

 I etap – eliminacje –  przesłanie nagrania i dokumentów – od 01 października do 23 października 2020 r.

 II etap – przesłuchania finałowe „na żywo” i finał z wręczeniem nagród – 09 listopada  2020 roku w sali ToTu Bytomskiego Centrum Kultury pl. Karin Stanek 1, 41-902 Bytom.

 Patronat medialny nad konkursem objęło Życie Bytomskie.

 Celem konkursu jest:

   1. Krzewienie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży.

   2. Pobudzenie dzieci i młodzieży do wykonywania polskich pieśni patriotycznych.

   3. Popularyzacja śpiewania wśród dzieci i młodzieży.

   4. Promowanie młodych talentów.

   5. Samokształcenie muzyczne, możliwość niezależnej prezentacji utworów o tematyce patriotycznej i  narodowej.

   6. Popularyzacja wartościowych treści muzycznych i literackich w pieśniach.

 Szczegóły udziału w dokumentach poniżej:

 Regulamin VIII Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Patriotycznej

 Karta zgłoszeniowa

 Zgoda

 Projekt został  dofinansowany ze środków gminy Bytom

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Karin Stanek jedna z największych gwiazd muzycznych drugiej dekady XX wieku. Hity takie jak „Chłopiec z gitarą”, „Malowana lala” czy też „Jedziemy autostopem” znają całe pokolenia, jej piosenki na trwałe zapisały się w historii polskiej muzyki.

27 września 2020, o godzinie 14:00 wspólnie wybierzemy się w podróż śladami Karin Stanek po Bytomiu. Na niezwykły spacer wyruszmy spod Wydziału Teatru Tańca (ul. Piłsudskiego 24A, Bytom). Co należy z sobą zabrać? Telefon typu smartfon + słuchawki, a w razie niepogody parasol. Spacer poprowadzi Bartosz Goździkowski, twórca audiobooka o Karin Stanek pt. „Wędrowny Nieznajomy”.
Finał spaceru odbędzie się na Placu Karin Stanek, gdzie zrobimy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie oraz usłyszymy o historii placu imienia tej wielkiej piosenkarki.

Po spacerze zapraszamy na spotkanie muzyczne oraz słodki poczęstunek do budynku Bytomskiego Centrum Kultury – usłyszymy nieznane dotąd utwory skomponowane przez Karin Stanek. Spotkanie poprowadzi przyjaciel i propagator twórczości  Karin Stanek,  Stefan Papierowski.

Spacer oraz spotkanie potrwają ok. 2 godziny.  

ZAPISY: Ze względu na COVID ilość miejsc na spacerze oraz spotkaniu jest ograniczona. Zapisy prowadzi rzecznik prasowy: Małgorzata Kamińska, telefon: 32/ 389 31 09 w.116; email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. .

Projekt współfinansowany ze środków Gminy Bytom w ramach projektu "HER I HIS-STORY. Cykl spotkań historyczno-kulturalnych".

Organizator spotkania: Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych, współorganizator: Bytomskie Centrum Kultury.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Powoli zaczynamy wracać do normalności, pora więc poinformować, kto w tym roku odbierze zaszczytne tytuły Bytomianki i Bytomianina Roku 2019.

Szanowne Panie, Szanowni Panowie!!

Decyzją Kapituły męskiej BYTOMIANKĄ ROKU 2019 została Pani Dorota SIEBIATA-TOMCZYK

zaś tytuł BYTOMIANINA ROKU 2019 odbierze Pan PRZEMO ŁUKASIK

Z sylwetką Pani Doroty Siebiata-Tomczyk można się zapoznać w zakładce Laureatki - Bytomianka Lata 2019.

Teraz przedstawimy Państwu sylwetkę Pana Przemo Łukasika, choć właściwie mogłabym napisać, że to osoba której przedstawiać nie trzeba.

Pan Przemo Łukasik to polski architekt znany w Europie. Marka Bytomia. Doskonały promotor naszego miasta. Niesłychanie kreatywny wizjoner o szerokich horyzontach myślowych. Ukończył wydział architektury na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Studiował również w Ecole d’Architecture Paris-Villemin w Paryżu. Po skończonych studiach pracował w biurach P.P.Pabel Architekten w Berlinie, Jean Nouvel Architecture w Paryżu i Odile Decq/Benoit Cornette również w Paryżu.Przez rok wykładał w Ecole Speciale d’Architecture w Paryżu.

W 1997 roku wraz z Łukaszem Zagałą założył autorską pracownię architektoniczną medusagroup. Jest twórcą legendarnego Bolko Loftu – pierwszego loftu w Polsce, który stał się ikoną polskiej architektury. Bolko-Loft to zaadaptowany na własny użytek budynek lampiarni dawnych Zakładów Górniczo-Hutniczych w Bytomiu, w 2006 roku ten projekt został wybrany jednym z 20 najciekawszych realizacji architektonicznych w Polsce po roku 1989 w konkursie "Polska. Ikony architektury". Zainteresowanie pana Łukasika wzornictwem oraz drugim życiem przedmiotów/obiektów (re-use) przejawia się w architekturze biura oraz w projektach z pogranicza sztuki, designu i projektowania społecznie zaangażowanego (adaptacja spichlerza na lofty, Klopsztanga i regał Kista z W. Eknerem). On  i  pracownia madusagroup są laureatami niezliczonej wręcz liczby nagród i wyróżnień w różnych konkursach krajowych i międzynarodowych. Jest  jurorem w konkursie dla projektantów w ramach „Kreacji z natury”. Angażuje się społecznie na Śląsku.

Bardzo mocno związany ze sportem, uprawia triathlon. Mieszka i pracuje w Bytomiu. Ojciec dwóch synów.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szanowni Państwo, drodzy Bytomianie!

Jak juz wcześniej infromowałyśmy w związku z utrudnieniami, które dotknęły nas wszystkich w ostatnim czasie, komitet organizacyjny  postanowił przedłużyć termin nadsyłania prac.

Nowy termin nadsyłania prac: do 31 lipca 2020 r.

Żyjąc w tym szczególnym czasie mierzymy się z różnymi trudnościami, doświadczamy nowych uczuć  i doznań, myślimy o rzeczach dawniej spychanych na margines codziennego życia.

Pozamykani w domach, nierzadko oddzieleni od rodziny i przyjaciół mamy trochę więcej czasu na przemyślenia i refleksję.

Może to zachęci Was, by spojrzeć na nasze miasto w świetle tej nowej sytuacji, napisać 100 słów o nim  i wziąć udział w konkursie "Bytom w 100 słowach".

Planowałyśmy, że konkurs odbędzie się w terminach podanych na plakatach, jednak zapewne będą one musiały ulec zmianie.

Prosimy zatem - piszcie i przesyłajcie swoje 100 słów na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi. . Regulamin i załączniki na naszej stronie - zakładka po prawej stronie Actions/Bytom w 100 słowach 2020. 

W razie pytań można dzwonić pod numer telefonu 692 399 307.

Dziękujemy tym, którzy już nadesłali swoje prace. Czekamy na dalsze!!!

 Komitet organizacyjny konkursu "Bytom w 100 słowach"

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Darczyńcom serdecznie dziękujemy!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Z przykrością infromujemy, że z przyczyn od nas niezależnych zostaje odwołana uroczystość wręczenia tytułu Bytomianki Wiosny 2019 pani Ilonie Jagodzie, która miała się odbyć 6 marca w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiiu.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dwa lata temu po raz pierwszy odbył sie konkurs "Bytom w 100 słowach". Cieszył się dużym zaintresowaniem Bytomian. Napłynęło ponad 70 prac. W tym roku po raz drugi mamy przyjemność zaprosić do udziału w II edycji konkursu.

Dla przypomnienia - "Bytom w 100 słowach" to konkurs na małą formę literacką, ograniczoną do 100 słów, której głównym bohaterem jest nasze  miasto. Jest  skierowany  do mieszkańców i wszystkich  osób w jakikolwiek sposób związanych z Bytomiem.

 

 

Regulamin i załączniki znajdują się w zakładce po prawej stronie:

Actions/Bytom w 100 słowach 2020

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Młodzi artyści, pokazy akrobatyczne i występy wokalno-instrumentalne, a to wszystko w ramach koncertu dla Marty Konik – szesnastoletniej mieszkanki Radzionkowa, u której stwierdzono nowotwór. W piątek, 28 lutego w Beceku odbył się charytatywny koncert, podczas którego udało się zebrać prawie 13 tys. zł.

Marta Konik ma 16 lat. Trudny czas choroby rozpoczął się dla niej we wrześniu 2018 roku. Po trzech operacjach i długim okresie diagnozowania stwierdzono nowotwór. Dziewczyna przeszła chemioterapię, a kolejnym etapem jest leczenie lekiem nowej generacji – trabektedyną, który daje szanse na życie.

Podczas koncertu wystąpili dla Marty goście o wyjątkowych talentach. Wielu z nich brało udział w lokalnych oraz ogólnopolskich konkursach takich jak „Mam talent” czy „Voice o Poland”. Cały dochód z wydarzenia, podczas którego zebrano łącznie 12 956 zł, przekazany zostanie na leczenie Marty Konik. (Tekst T. Sanecki)

Dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością przyczynili się do pomocy Marcie. Bez Was byłoby to niemożliwe.

A to podziękowania od niej!

----------------------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zainicjowany i organizowany przez pełnych pasji Rodziców,  współorganizowany przez Radę Pedagogiczną SP nr 38, platformę sportową Platforma Zdrowia i Aktywności „Rusz Tyłek” z Bytomia, Kreatywny Klub z Radzionkowa, Grupę Teatralną "Galimatias", Iluzjonistę, OSP Bytom - Sucha Góra oraz Górniczą Orkiestrę festyn ma na celu pomoc dla szkoły.

W ubiegłym roku za między innymi za zebrane pieniądze wyposażono plac zabaw dla dzieci, wyremontowano stołówkę. W tym roku celem ma być ciepła woda w szkole.

My zapraszamy, a Wy szukajcie bliższych infromacji na facebooku https://www.facebook.com/usmiechnietyfestyn/

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A to dowód na to, że zawsze jesteśmy aktywne!! No i - naprawdę nie archiwalne - zdjęcia zimy!!!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wszystkich, którym nieobojętny jest los drugiego człowieka zachęcamy do uczestnictwa w koncercie. Bilety już dostępne w kasie BCK!!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zapewne Bytomianie wiedzą i pamiętają. 1 stycznia w noc sylwestorową wybuchł pożar  w kamienicy na rogu ulic Grottgera i Mickiewicza. Ogień rozprzestrzenił się także na poddasze. Wymagana była ewakuacja 13 osób, w tym dwójki dzieci.

Potrzebna jest pomoc dla poszkodowanych. W zakładce Kontakt podajemy numer konta, na które można dokonywać wpłat.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aby utrwalić w pamięci tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bytomiu w listopadzie 1938 roku, kiedy to podczas Nocy Kryształowej spalona została  powstała w 1869 roku synagoga na obecnym placu Grunwaldzkim wmurowana została tablica pamiątkowa z wizerunkiem nieistniejącej synagogi i napisem w językach polskim, angielskim, niemieckim i hebrajskim: „W tym miejscu stała wybudowana w 1869 roku bytomska synagoga będąca świadectwem wiekowego pokojowego współistnienia wspólnoty żydowskiej w historii miasta. Została zburzona przez niemieckich nazistów w Noc Kryształową 9/10 listopada 1938 roku.”

Pod tą tablicą w 75. rocznicę wyzwolenia obozu nazistowskiego w Auschwitz - Birkenau nasi przedstwiciele oddali hołd pomordowanym i złożyli kwiaty.


 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Nazwa zobowiązuje! Jesteśmy Nieobojętne więc nieobojętne także na to, jak wygląda nasze miasto! Dlatego od kilku już tygodni przychodzimy do Galerii Stalowe Anioły, by wspomóc niespożytej energii, wizji i pomysłów  Magdę Wichrowską (nasza ligowa koleżanka, a jakże!) i panią Hanię w robieniu mozaik, które niedługo zostaną już przez same artystki wkomponowane w nowe donice stojące wokół naszego BeCeKu! Pracy jeszcze dużo, ale zaangażowało się wiele osób spośród mieszkańców Bytomia, a nawet miast ościennych!! Będzie ładnie!!

 

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W natłoku spraw i zajęć umknęła nam jedna bardzo ważna wiadomość. Wiele osób wie, teraz chcemy, by dowiedziało się jeszcze więcej.

4 października 2019 roku w Filharmonii Śląskiej  Senator Leszek Piechota uroczyście wręczył honorowe odznaki nadane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” zostały nadane Pani Annie Majer i Panu Jackowi Kurkowi na wniosek Senatora RP Leszka Piechoty.

Anna Majer – nasza ligowa koleżanka, tancerz, choreograf, reżyser, wykładowca akademicki. Zadebiutowała jako choreograf na scenie Opery Śląskiej, przygotowując „Bolero” Ravela. Spektakl zachwycił publiczność i krytyków, został nagrodzony Złotą Maską. Artystka rozpoczęła współpracę m.in. z Operą Wrocławską, Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Gliwickim Teatrem Muzycznym, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej. Realizowała zarówno własne spektakle jak i partie choreograficzne w przedstawieniach dramatycznych. Na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach stworzyła nowy kierunek: artystyczne formy aktywności ruchowej. Pracowała ze studentami Akademii Muzycznej w Katowicach oraz słuchaczami Studium
Aktorskiego przy Teatrze Śląskim. Cały czas nie zapominała o rodzinnym Bytomiu. W Operze Śląskiej w Bytomiu stworzyła m.in. choreografię do „Tannhäusera” R. Wagnera oraz niezwykłego widowiska baletowego dla dzieci „Kot w butach”. Społecznie udziela się w przedsięwzięciach Ligi Kobiet Nieobojętnych, Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Teatru Rozbark, prowadząc zajęcia ruchowe, tworząc choreografie.

Nasza Ania!! Najserdeczniejsze gratulacje!!

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

To był 2004 rok. Już od jakiegoś czasu przecinały się drogi kilku kobiet! Tak wiele spraw je irytowało. Dlaczego o Bytomiu mówi się tylko źle? Dlaczego są osoby, które są pozostawione same sobie? Przecież coś można i trzeba z tym zrobić! I tak zrodził się pomysł, żeby się zorganizować i zacząć działać, a nie tylko narzekać. Od słów przeszły do czynów i tak 26 października 2004 roku w Krajowym Rejestrze Sądowym zostało zarejestrowane stowarzyszenie pod znamienną nazwą - Liga Kobiet Nieobojętnych. Jego pierwszą Prezeską została Ewa Petrymusz. Po niej tej funkcji podjęła się Beata Kowalewska, a od kilku lat jest nią Anna Kowolik.

Znamienną, bo Ligę tworzą kobiety, którym los miasta i  jego mieszkańców nie jest obojętny, które nie boją się wyzwań, chcą i potrafią działać, kobiety wyjątkowe, mieszkające lub pracujące w Bytomiu. Połączyła nas wspólna pasja - chęć "nieobojętnego" działania - i wspólne poglądy, bo naszym zdaniem w dzisiejszych czasach najbardziej oczekiwaną i poszukiwaną cechą społeczności obywatelskiej jest  nieobojętna postawa wobec tego, co się wokół nas wydarza.

20 pażdziernika w Bytomskim Centrum Kultury świętowałyśmy swoje 15 lecie. Tak naprawdę na codzień nie myślimy w ten sposób o sobie. Za absolutnie normalne uważamy to, co robimy. Ale w tym dniu pod naszym adresem padło tyle miłych, ciepłych słów, tyle pochwał i słów uznania,  że bez fałszywej skromności mówimy - jesteśmy dumne!! Wiele znamienitych gości i wielu Bytomian pojawiło się, by świętować nasze 15. lecie. Wśród nich byli Prezydenci Miasta, bo działamy pod rządami już 4 Prezydenta - Krzysztof Wójcik, Piotr Koj, Damian Bartyla i obecny Prezydent Mariusz Wołosz. Nie sposób wymienić wszystkich więcwszystkim serdecznie za tę obecność dziękujemy.

Uroczystość uświetnił  Piotr Bałtroczyk, którego występ wzbudzał salwy śmiechy na widowni i żegnany był gromkimi brawami. A potem jeszcze długo trwały rozmowy przy skromnym poczęstunku.

Wszystkim naszym przyjaciołom, sympatykom no i sponsorom serdecznie dziękujemy! Bez Was byłoby o wiele trudniej!!

Zdjęcia, które znajda Państwo w Galerii wykonał dla nas pan Tomasz Zakrzewski, bytomianin silnie związany z naszym miastem, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultura, Nowa Architektura Górnego Śląska 2012. Pięknie dziękujemy z upamiętnienie tych wyjątkowych dla nas chwil!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak ten czas leci, prawda!!! Właśnie mija 15 lat działalności stowarzyszenia Liga Kobiet NIeobojętnych! Z tej okazji w najbliższą niedzielę w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się  koncert Piotra Bałtroczyka.

 

 

Łączy nas idea, aby Bytom, dumny ze swojej historii, artystów, budowniczych, nietuzinkowych postaci, przestał być niesprawiedliwie postrzegany jedynie jako poprzemysłowe miasto z problemami.

Jesteśmy kobietami nieobojętnymi i dlatego:

  • od 2004 roku  poprzez wybór Bytomianek Pór Roku, Bytomianki i Bytomianina Roku promujemy niezwykłe kobiety, które żyją wokół nas i nietuzinkowych mężczyzn,
  • organizowałyśmy cykl spotkań pod hasłem „Bytom Wielokulturowy”,
  • organizujemy koncerty, jak choćby ten, gdy na jednej scenie wystąpiło 5 wspaniałych Bytomianek: Kasia Moś, Ewa Uryga, Kasia Grzesiek, Marta Król i Mariola Konieczna,
  • współorganizujemy Festiwal Muzyka Narodów,
  •  współuczestniczyłyśmy w wydaniu książek i płyt znanych bytomianek,
  • organizujemy konkurs „Bytom w 100 słowach”,
  • angażujemy się  w różnego rodzaje akcje charytatywne na rzecz rodzin, a w szczególności  dzieci w potrzebie, bytomskich seniorów, talentów naukowych, artystycznych i sportowych,
  • wypowiadamy  się w sprawach publicznych, a środki na działalność  pozyskujemy z dostępnych funduszy pomocowych.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

No i stało się! W minioną niedzielę ze sceny amfiteatru w Parku Miejskim niestety musiały paść słowa:

V edycję Festiwalu Muzyka Narodów – Juliusz Ursyn Niemcewicz i jego goście” uważamy za zakończoną.

Wakacyjne niedziele lipca i sierpnia dla wielu bytomian i nie tylko bytomian były swoistym świętem – świętem muzyki. Osiem koncertów, kilkudziesięciu artystów i setki zasłuchanych melomanów.

Podczas ostatniego finałowego koncertu, który odbył się w niedzielę 25 sierpnia usłyszeliśmy muzykę związaną z naszym regionem, w tym stare tradycyjne śląskie pieśni ludowe. Tego dnia przed bytomską publicznością wystąpiła Górnicza Orkiestra Dęta Bytom pod dyrekcją Dariusza Kasperka oraz soliści Opery Śląskiej: sopranistka Joanna Kściuczyk-Jędrusik oraz tenor Juliusz Ursyn Niemcewicz. Kto nie słyszał pani Joanny wykonującej pieśni śląskie niech żałuje! Licznie zgromadzoną publiczność bawił także i wzruszał Lucjan Czerny - artysta, radiowiec i kabareciarz.

Finałowy koncert poświęcony był także obchodom 100-lecia wybuchu I powstania śląskiego. Na scenie dzięki uprzejmości Muzeum Górnośląskiego mogliśmy zobaczyć oryginalny sztandar powstańczy i usłyszeć jego historię. Wprowadzenie do tematyki powstańczej usłyszeliśmu z ust pani dr. Joanny Lusek.   Pracownicy Muzeum Górnośląskiego zachęcali również do zwiedzania prezentowanej w bytomskim muzeum wystawy „Na rozdrożu…” ukazującej życie codzienne Górnoślązaków na tle trzech powstań śląskich i okresu kampanii plebiscytowej. Wystawę można oglądać do 31 października, a wstęp na nią jest bezpłatny.

Sponsorom i partnerom – firmom i ludziom, bez których to wydarzenie nie mogłoby się odbyć, dziękowali ze sceny Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, Krystyna Jankowiak-Markwica - Dyrektor organizatora festiwalu czyli Bytomskiego Centrum Kultury oraz Anna Kowolik - Prezes  współorganizatora -  Ligi Kobiet Nieobojętnych.   Sponsorem Głównym była w tym roku spółka Węglokoks Kraj i marka Skarbek. Zasłużone podziękowania otrzymał także Juliusz Ursyn Niemcewicz – spirytus movens całego przedsięwzięcia.

Jak zwykle licznie zgormadzoną publiczność, fanów festiwalu, pożegnano piosenką Time to say goodbay (Czas powiedzieć do widzenia) i nadzieją na spotkanie w przyszłym roku.

 

Zdjęcia: Hubert Klimek

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

25.08.2019

Włochy - Bella Italia

Podczas dzisiejszego koncertu Juliusz Ursyn-Niemcewicz i jego goście zabrali licznie zgrromadzoną publiczność publiczność na muzyczną wycieczkę do Włoch.

Swój repertuar zaprezentował zespół Opera String Quartet, którego muzycy na stałe związani są z Teatrem Wielkim z Łodzi oraz mistrz fortepianu – Michał Kryworuczko.

Niespodzianką tego dnia były występy solistów: Lucyny Jarząbek (sopran) oraz Sławomira Naborczyka (tenor).

Pani Lucyna Jarząbek ukończyła z wyróżnieniem studia w katowickiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i zagranicznych, koncertuje w kraju i za granicą (Słowacja, Czechy, kraje Beneluxu, USA).

Pan Sławomir Naborczyk  jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Współpracuje z Sinfonią Varsovia, Filharmonia Śląską i Filharmonią Zabrzańską oraz zespołem Musica Viva (występy m. in. w Bremen, Lilenthal i Schwerin).

Artyści wykonali najsłynniejsze arie operowe kompozytorów włoskich oraz znane chyba wszystkim pieśni neapolitańskie. Trudno było nie poddać się czarowi muzyki, kiedy ze sceny płynęły piękne, znane chyba wszystkim melodie „O sole mio”, „Gitara Romana”, „Wróć do Sorrento” czy „Santa Lucia”. Nie dziwi więc ogromny aplauz publiczności.

Za tydzień w niedzielę 25 sierpnia o g.16.00 ostatnie już spotkanie w Parku Miejskim w Bytomiu z „Muzyką Narodów”. Będzie to uroczysty koncert finałowy poświęcony Muzyce Górnego Śląska oraz Regionów w wykonaniu  Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom”, której przewodzić będzie Dariusz Kasperek, a swoich głosów użyczą Joanna Kściuczyk-Jędrusik (sopran) oraz Juliusz Ursyn-Niemcewicz (tenor).

A potem, niestety, przyjdzie czas się pożegnać – „Time to say goodbye”, choć słowa tej piosenki już na tym koncercie popłynęły z estrady w wykonaniu artystów.  

------------------------------------------------------------------------------------------------------

3.08.2019

Austria - Czar Wiednia

Wiedeńskie walce  od dawna  urzekają swoim muzycznym pięknem i dlatego cieszą się tak wielką popularnością na całym świecie. Wczoraj 3 sierpnia  jak zwykle  w Parku im. Franciszka Kachla w ramach V edycji  Festiwalu Muzyka Narodów usłyszeliśmy najpiękniejsze opery, operetki oraz inne utwory austriackich muzyków i kompozytorów.

Na scenie w muszli koncertowej zaprezentowali się znani już wiernym słuchaczom Kwartet Smyczkowy Altra Volta oraz Juliusz Ursyn-Niemcewicz.  Kwartet Altra Volta został założony w 1998 roku przez studentów Akademii Muzycznej w Katowicach. Po ukończeniu uczelni muzycy brali udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą, gdzie jako zespół zostali zauważeni i wielokrotnie nagrodzeni. Koncertowali na scenach wielu krajów Europy: Niemcy, Francja, Włochy, Watykan, Szwajcaria, Turcja, Litwa, Szwecja, Holandia oraz Azji: Indie, Sri Lanka, a także w Afryce – w Egipcie.

(Zdjęcia z Festiwalu autorstwa Tomasza Saneckiego i Huberta Klimka)

28.07.

Muzyka romska

Ze sceny  muszli koncertowej w Parku Miejskim im. F. Kachla zabrzmiała muzyka romska. Publiczność jak zwykle dopisała.

Na scenie muszli koncertowej swój repertuar zaprezentował Cygański Tabor. Zespół, który ma w programie przede wszystkim znane i lubiane piosenki romskie oraz biesiadne. Cygański Tabor zaprezentował się na Festiwalu Kultury Romów w Lubaniu. Ich artystów można było zobaczyć w programach takich jak : „The Voice of Poland” czy „Jaka to melodia?”.

W przyszłym tygodniu będzie podwójna okazja do zagłębienia się w nuty muzyki klasycznej. W sobotę 3 sierpnia odbędzie się przełożony koncert Austria – Czar Wiednia, w którym wystąpią: Altra Volta - Kwartet Smyczkowy, Swietłana Kaliniczenko – sopran, Juliusz Ursyn-Niemcewicz – tenor oraz Mateusz Lasatowicz – fortepian. Z kolei dzień później, w niedzielę  4 sierpnia zaprezentowana będzie Ameryka – Muzyka Filmowa i Musicalowa.

 

21.07

Węgry - W krainie czardasza

Escape Kwartet, sopranistka Sylwia Lorens oraz tenor Juliusz Ursyn-Niemcewicz w niedzielne popołudnie przenieśli zgromadzoną w Parku Miejskim publiczność do magicznej krainy czardasza.

W repertuarze widowiska znaleźli się najwięksi węgierscy kompozytorzy: Ferenc Liszt, Franz Lehár, Emmerich Kálmán, Béla Bartók, Joseph Kosma. Publiczność wysłuchała m.in. pięknych czardaszy z operetki „Perły z Tokaju”, „Hrabina Marica” i „Księżniczka czardasza”, „Tańców rumuńskich” Béla Bartóka czy „Tańców węgierskich” Johannesa Brahmsa.

 

 

14 lipca

Polska - Wielcy Kompozytorzy Chopin i Moniuszko

Ponieważ pierwszy koncert w ramach tegorocznego festiwalu, który miał się odbyć 7 lipca był odwołany, więc ten inauguracyjny koncert w ramach V już edycji Festiwalu Muzyka Narodów zgromadził komplet spragnionej muzyki publiczności. Z plenerowej sceny w Parku Miejskim popłynęły utwory Chopina i Moniuszki.

Licznie zgromadzoną publiczność przywitali prowadzący wszystkie koncerty Juliusz Ursyn Niemcewicz oraz organizatorzy - dyrektor Bytomskiego Centrum Kultury Krystyna Jankowiak-Markwica i Prezes Ligi Kobiet Nieobojętnych Anna Kowolik.

Na scenie muszli koncertowej wystąpili Opera String Quartet, sopranistka Małgorzata Działo, bas Jakub Szmidt, tenor Juliusz Ursyn-Niemcewicz oraz pianista Michał Kryworuczko.

Przypomnijmy, że każdy koncert rozpoczyna się od merytorycznego wprowadzenia do historii muzyki danego kraju oraz anegdot i ciekawostek związanych z epoką i kulturą.

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szanowni Państwo!

Trwa liczenie strat po sobotnim wybuchu gazu przy ul. Katowickiej. Mieszkańcy, których dotknęła tragedia nie są jednak sami. Z pomocą ruszyło Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych, które uruchomiło subkonto, na które można wpłacać pieniądze na rzecz poszkodowanych rodzin.

Zebrane pieniądze zostaną przekazane przede wszystkim na remont mieszkań, które uległy zniszczeniu. Jak wiadomo, lokale w trzykondygnacyjnej kamienicy, uszkodzone są w różnym stopniu, począwszy od kompletnego zniszczenia lokalu, w którym doszło do wybuchu oraz sąsiadujących z nim mieszkań.

Przypomnijmy, że poszkodowani mogą korzystać z pomocy psychologicznej, a 16 rodzin otrzymało już zasiłek celowy w wysokości 2 tys. zł. na zabezpieczenie podstawowych potrzeb życiowych wypłacony przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Taka tragedia mogła spotkać każdego z nas. Robimy wszystko, by osoby poszkodowane otrzymały niezbędne wsparcie - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Stowarzyszenie Ligi Kobiet Nieobojętnych od wielu lat angażuje się w działalność charytatywną organizując konkretną pomoc dla osób będących w trudnej sytuacji życiowej. Wierzymy, że bytomianie także teraz nie pozostaną obojętni na los swoich sąsiadów. Liczy się każda złotówka - mówi Anna Kowolik, prezes stowarzyszenia LKN.

Dane do przelewu


ING Bank Śląski 45 1050 1230 1000 0090 3078 4830
Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych
Plac Karin Stanek 1 41-902 Bytom
Z dopiskiem: Pomoc dla poszkodowanych mieszkańców ul. Katowickiej.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W związku z tragedią - wybuchem gazu przy ul. Katowickiej w dniu dzisiejszym (6 lipca br.) Prezydent Miasta Bytomia podjął decyzję o ogłoszeniu żałoby i odwołaniu dziś i jutro wszystkich miejskich imprez.

Dlatego koncert inaugurujący Festiwal Muzyka Narodów pt. AUSTRIA - CZAR WIEDNIA nie odbędzie się. Postaramy się zaprezentować to wydarzenie muzyczne w innym terminie o czym poinformujemy Państwa w najbliższym czasie. Prosimy o zrozumienie sytuacji. Zwrot biletów ze strefy specjalnej będzie możliwy w kasie Beceku w przyszłym tygodniu.

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------

Wiemy, że wielu Bytomian czekało na tę chwilę. Pytanie, "czy w przyszłym roku też będzie?" słyszałyśmy już podczas ubiegłorocznej edycji. Teraz już możemy powiedzieć "tak, jest!" i możemy zaprosić Państwa w każdą niedzielę lipca i sierpnia do Amfiteatru w Parku Miejskim im. F. Kachla na 5. Jubileuszowy Festiwal Muzyka Narodów! Do zobaczenia!

PIĄTA EDYCJA FESTIWALU MUZYKA NARODÓW W BYTOMIU ! 

W lipcowe oraz sierpniowe niedziele  o godz. 16.00 w Amfiteatrze Parku Miejskiego im. F. Kachla w Bytomiu odbywać się będą kameralne koncerty wprowadzające słuchaczy w świat różnych kultur muzycznych, wizji artystycznych i miejsc na mapie podróży nie tylko Europy. Wykonawcami będą znamienici muzycy, soliści, tancerze koncertujący w  kraju i za zagranicą, z pośród których wielu pochodzi  z naszego miasta i  regionu ,  a część  z nich odwiedzi Bytom po raz pierwszy.

Gospodarzem festiwalu „Muzyka Narodów” niezmiennie jest  jego pomysłodawca  Juliusz Ursyn-Niemcewicz – solista Opery Śląskiej, a organizatorem wydarzenia jest w tym roku Bytomskie Centrum Kultury przy współpracy stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych.  Przed Państwem 8 wspaniałych koncertów promenadowych, a wśród gości m.in.: znani i lubiani  muzycy -  kwartet Altra Volta (Jacek Dzwonowski, Leszek Sojka, Aleksandra Marko-Lech, Michał Lech), Opera String Quartet (Agata Maśnica, Karolina Kornelus, Weronika Malik, Adam Markwica), Escape String Quartet (Monika Schmidt, Małgorzata Koba, Maria Gawrońska, Joanna Majcherczyk), wybitni soliści  doskonale znani festiwalowej publiczności Swietłana Kaliniczenko, Sylwia Lorens, Joanna Kściuczyk - Jędrusik, nowi goście i wykonawcy to m.in.: soliści Katarzyna Pluta, Małgorzata Działo, Jakub Szmidt, obok pianisty Michała Kriworuczko, pianista Mateusz Lasatowicz, wykonawcy muzyki romskiej Zespół Cygański Tabor, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Konopielki  z Gminy Konopiska  oraz Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” pod dyrekcją Dariusza Kasperka. W zeszłym roku furorę zrobili tancerze - artyści baletu  Opery Śląskiej  w międzynarodowej obsadzie, więc i w tym roku również zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęli Sara Guarnieri,  Viridiana Hernandez-Martinez, Grzegorz Pajdzik, Artur Dmochowski, Douglas De Oliveira Fereira.  Ponownie nie zabraknie quizów, zagadek muzycznych czyli walorów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Tradycyjnie publiczność może  liczyć   również na niespodzianki. 

Wstęp na koncerty jest wolny – darmowy. Natomiast w strefie siedzącej tzw. Pierwsze Sektory – 100 miejsc zostało przeznaczonych do zakupu dla tej grupy publiczności, która  chce mieć tzw. gwarantowane miejsce, można je zakupić z wyprzedzeniem w Bytomskim Centrum Kultury w cenie 2 zł i przyjść tuż przed rozpoczęciem koncertu do Amfiteatru z dowodem zakupu na widownię – miejsce będzie czekać.

SPONSOR GŁÓWNY :

WĘGLOKOKS KRAJ  i marka SKARBEK

Organizator:
Bytomskie Centrum Kultury
Współorganizacja wydarzenia: Liga Kobiet Nieobojętnych
 
Partnerzy:
Gmina Bytom
Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu
Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne
PROMED
Osiedle Fazaniec

Artrium Plejada

Patronat medialny: Życie Bytomskie Portal Bytomski.pl Radio KatowiceTVP 3 KatowiceSFERA TV

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W dniu 4 czerwca 2019 roku odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych, na którym przyjęte zostały sprawozdania merytoryczne i finansowe z działalności w roku 2018 oraz wybrany został nowy Zarząd w składzie:

Anna Kowolik - Prezes

Izabela Osypka - Wiceprezes

Dorota Mrachacz - Sekretarz

Mariola Żetycka - Skarbnik

Sylwia Tubis - Członek Zarządu

Ustępującemu Zarządowi serdecznie dziękujemy, a nowemu składamy gratulacje i życzmy pomyślności!

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Liga Kobiet Nieobojętnych - 2004 - 2019

Prezentacja

15 lat Ligi Kobiet Nieobojetnych

Cel działalności:

nPromocja bytomskiej kultury, historii, walorów turystycznych,
n Promocja nowego wizerunku Bytomia, atrakcyjnego dla inwestorów i turystów,
nPromocja bytomianek, wybór „Bytomianki Pory Roki „ i ostatecznie na Gali „Bytomianki Roku”,
nWybór „Bytomianina Roku”
nWspieranie talentów naukowych, artystycznych i sportowych dzieci i młodzieży.
n  Inicjowanie działań na rzecz idei „czysty Bytom”,
nNawiązywanie kontaktów z bytomiankami za granicą,
nInicjowanie działań niosących pomoc rodzinom w potrzebie, szereg akcji charytatywnych dla dzieci z naszego miasta.
nInicjowanie i organizowanie działań na rzecz bytomskich seniorów,
nWypowiadanie się w sprawach publicznych,
 

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Warto pamiętać!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wszystkich zainteresowanych językiem angielskim serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w Kawiarence Językowej 24 kwietnia br. o godzinie 17.30 w sali Biblioteki Miejskiej w Bytomiu przy Pl. Jana III Sobieskiego.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ponieważ tak to już jest, że wszystko co dobre, szybko się kończy, więc i nam pora żegnać się z Jarnołtówkiem! Było super, jak zawsze zresztą!

A po pracy czas na zabawę! Pozdrawiamy z Jarnołtówka!

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GALA BYTOMIANKI I BYTOMIANINA ROKU 2018

11 kwietnia br. w Sali Didura spotkaliśmy się na XV Jubileuszowej Gali Bytomianki i Bytomianina Roku 2018. Uroczystość rozpoczął krótki koncert w wykonaniu młodych, bytomskich artystów: Pauliny Wanot – skrzypce, Weroniki Kowolik – śpiew i Michała Kriworuczko – fortepian, którzy zaprezentowali Koncert Skrzypcowy d-moll, nr 2 Henryka Wieniawskiego, Walc Mussetty z II aktu opery Cyganeria Giacomo Pucciniego oraz utwór Cesara Francka „Panis Angelicus”.  

W pięknych wnętrzach Opery Śląskiej w Bytomiu po raz kolejny wręczone zostały prestiżowe wyróżnienia przyznawane przez Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych.

Licznie zgromadzonych gości przywitały Prezes i Wiceprezes naszego Stowarzyszenia Anna Kowolik i Izabela Osypka.

Było nam bardzo miło zobaczyć wśród przybyłych Europosła Jerzego Buzka, Radną Sejmiku Województwa Śląskiego Halinę Biedę, Prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Bytomiu  Mariusza Janasa oraz radnych Rady Miejskiej, przedstawicieli policji, instytucji kultury i oświaty, a także laureatki i laureatów  plebiscytów Bytomianki i Bytomianina Roku, przedstawicieli organizacji pozarządowych działających w Bytomiu i wielu przyjaciół i sympatyków naszego Stowarzyszenia.

Przyznanie i wręczenie zaszczytnych tytułów Bytomianki i Bytomianina Roku jest dla Ligi jednym z najważniejszym wydarzeń. Ma na celu uhonorowanie i wyróżnienie wyjątkowych osobowości naszej lokalnej społeczności.

Bytomianka Roku wybierana jest spośród 4 wyróżnionych i nagrodzonych Bytomianek pór roku. W 2018 roku te zaszczytne tytuły otrzymały:

Bytomianka Wiosny 2018 - Małgorzata Agata Sanetra Wieczorek. Pani Agata jest lekarzem. Dzięki staraniom
i wielkiej determinacji Pani Agaty w Bytomiu działa Poradnia Opieki Paliatywnej. Miejsce, w którym pacjenci dotknięci chorobą nowotworową, ale i nie tylko, otrzymują pomoc i fachową opiekę medyczną przez cała dobę. Przy Poradni funkcjonuje również Hospicjum Domowe.

Bytomianka Lata 2018  - Małgorzata Nowak. Nauczycielka - związana zawodowo ze Szkołą Podstawową nr 45
w Bytomiu oraz Młodzieżowym Domem Kultury nr 2 w Bytomiu. Bierze czynny udział w wielu  przedsięwzięciach charytatywnych.

Bytomianka Jesieni 2018 - Katarzyna Lazar. Bytomianka, z wykształcenia ekonomistka, od 2006 roku zawodowo związana z Bytomskim Centrum Kultury, a wcześniej z CSW Kronika. Wszechstronnie uzdolniona, angażująca się  we współorganizację wydarzeń kulturalnych w mieście. Swoją wiedzą, pracą i zaangażowaniem służy pomocą dużej grupie inicjatyw oddolnych oraz organizacjom pozarządowym. Dzięki jej pracy w zakresie fundrisingu BCK stało się liderem w mieście w zakresie pozyskiwania zewnętrznych funduszy, w tym również zagranicznych. Jest niezwykłą, szczerą, pracowitą osobą, a od stycznia tego roku szczęśliwą mamą.

Bytomianka Zimy - Anna Cichoń. Właścicielka restauracji Appassionata, Prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Klub Jeździecki „Lider”. Prowadzi działalność gospodarczą, ale także charytatywną. W okresie karnawału organizuje bale charytatywne, z których dochód przekazywany jest dla dzieci. Pomocą objęte były m.in. dzieci niepełnosprawne z Fundacji Słoneczko, Fundacji Kardiochirurgii Dziecięcej z Krakowa. Jest członkiem Fundacji Śląskie Anioły. Wyjątkowa osoba, wspaniała kobieta o wielkim sercu.

Wyboru Bytomianki Roku dokonuje Kapituła złożona z mężczyzn. Chcemy ich Państwu przedstawić: Senator RP – Andrzej Misiołek, Prezydent Miasta Bytomia – Mariusz Wołosz, Przewodniczący Radny Miejskiej w Bytomiu – Mariusz Janas, Radny rady Miejskiej w Bytomiu – Piotr Bula, który przewodniczy kapitule, Radny Rady Miejskiej – Andrzej Wężyk, Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu – Dariusz Dziurka, Przedsiębiorca, Prezes Bytomskiej Rady Biznesu – Krzysztof Gajos, Dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu – Łukasz Goik, Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu – Ireneusz Herisz, Bytomianin Roku 2017  – Adrian Lipiński, Redaktor tygodnika „Życie Bytomskiego” – Marcin Hałaś, Artysta – fotograf – Andrzej Płochocki oraz znawca polskiej muzyki rozrywkowej – Stefan Papierowski.

To właśnie oni Bytomianką Roku 2018 r. wybrali Panią Małgorzatę Agatę Sanetra Wieczorek.

Statuetkę i certyfikat BYTOMIANKI ROKU 2018 wręczyła Laureatce Prezes Anna Kowolik.   

Wiemy, że marzeniem naszej laureatki jest otwarcie przy poradni Opieki Paliatywnej, którą prowadzi, hospicjum stacjonarnego dla pacjentów z chorobą nowotworową. Jest to duże wyzwanie, ale jesteśmy przekonani i wierzymy
w to, że uda się sprostać temu zadaniu, bo w życiu tak naprawdę nie liczy się to ile posiadamy, ale ile dajemy innym i jak się z tym dzielimy.  Być może ktoś z Państwa zechce
wspomóc Panią Doktor w tym przedsięwzięciu, służąc swoją pomocą w przezwyciężeniu trudności, z jakimi na co dzień boryka się nasza laureatka.

Wyraźnie wzruszona Pani Doktor podziękowała za wyróżnienie.

Bytomianina Roku od 2013 roku wybierają kobiety nieobojętne - członkinie Stowarzyszenia LKN, w głosowaniu tajnym. Jak co roku stanęłyśmy przed niełatwym wyborem, gdyż niezwykle trudno było dokonać wyboru spośród nadesłanych propozycji.

Decyzją członkiń Ligi Kobiet Nieobojętnych Bytomianinem Roku 2018 został Pan Adam Wesołowski, bytomianin, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, jednego z największych festiwali muzycznych w Polsce oraz dyrektor Filharmonii Śląskiej w Katowicach, manager kultury. Za liczne osiągnięcia na obu polach otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury. Jest także laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in. zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. A. Dvořáka w Czechach, a także jest dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Adama Didura.

Skomponował ponad 50 utworów oraz dokonał aranżacji ponad 100. Są one wykonywane zarówno w Polsce, jak i za granicą na licznych koncertach i festiwalach. Utwory Adama Wesołowskiego interpretują znakomici soliści i dyrygenci. Jego muzyka zabrzmiała w takich wyjątkowych salach koncertowych jak: Filharmonia Berlińska, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu czyTeatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie. Jest autorem hejnałów miast Radzionków i Świętochłowice, hejnału Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Krynicy oraz Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy Zdroju.

Statuetkę i certyfikat wręczyła Laureatowi Prezes Anna Kowolik, a Bytomianin Roku 2018 w kilku słowach podziękował za to wyróżnienie.


Gratulacje wyróżnionym złożyli Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Janas, Skarbnik Miasta Ewa Tomczyk. Głos zabrał także były premier, a obecnie Europoseł Jerzy Buzek.

Byłoby fałszywą skromnością nie przyznać się, że bardzo nas ucieszyły ciepłe, serdeczne słowa uznania, które padły pod naszym - Ligi Kobiet Nieobojętnych - adresem z ust Pana Prezydenta, Pana Przewodniczącego i Pana Jerzego Buzka.

Jest jeszcze jeden, bardzo ważny dla nas symbol - to Anioł Dobrego Gestu,  a tradycją naszych uroczystości jest   przekazywanie go  na kolejny rok osobie, instytucji czy stowarzyszeniu, jednym słowem temu, kto potrzebuje anielskiego wsparcia. Witrażowy Anioł spędził  12 miesięcy u naszej ligowej koleżanki Zosi, która dzielnie walczyła
i walczy nadal o  powrót do zdrowia.

W tym roku Anioł trafia do rąk osoby, która tak jak Zosia potrzebuje wsparcia i opieki dobrych aniołów – a jest nią również nasza ligowa koleżanka Ania. Ona także podjęła trudną walkę o wyjście z choroby i wierzymy, że z tą chorobą wygra. Aniu, życzymy Ci powrotu do zdrowia.

Były to bardzo wzruszające chwile.

Ponieważ Gala to również podsumowanie działań Stowarzyszenia, przypomniano te najciekawsze, z których jesteśmy dumne, a wśród nich:

Zeszłoroczna Gala – Koncert Bytomianek. Niewątpliwie było to wyjątkowe wydarzenie i duże przedsięwzięcia dla naszego stowarzyszenia. Na jednej scenie w Operze śląskiej w Bytomiu wystąpiło 5 bytomianek: Kasia Moś, Ewa Uryga, Marta Król, Kasia Grzesiek i Mariola Konieczna. Koncert poprowadziła  dziennikarka telewizyjna – Bytomianka Anna Popek.

Festiwal "Muzyka Narodów" - W okresie wakacyjnym, w każdą niedzielę lipca i sierpnia w Parku Miejskim im. Kachla w Bytomiu Amfiteatr rozbrzmiewa muzyką klasyczną. Co roku projekt dofinansowywany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury oraz przez darczyńców i sponsorów. W tym roku również we współpracy z Bytomskim Centrum Kultury złożyłyśmy wniosek o dofinansowanie  do NCK. W tym roku festiwal „Muzyka Narodów” będzie obchodził swój jubileusz, bo to już po raz piąty będziemy mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Konkurs "100 słów o Bytomiu" - W ubiegłym roku we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Bytomiu oraz tygodnikiem „Życie Bytomskie” zorganizowałyśmy po raz pierwszy konkurs literacki „100 słów o Bytomiu”. Konkurs  cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczy ilość prac, które wpłynęły. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców naszego miasta postanowiłyśmy udostępnić te prace szerokiej grupie odbiorców. I tak powstała książka „100 słów o Bytomiu”, która została zaprezentowana podczas wieczoru.

Nasze działania to również udział w licznych akcjach charytatywnych, m.in. koncert dla Dorotki i Kajtka, festyn
w Szkole Podstawowej nr 44 i 45 w Bytomiu – Szombierkach, turniej piłkarski poświęcony pamięci Andrzeja Motyki organizowany wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 44 w Bytomiu – Szombierkach. To również spotkania autorskie, promocja  książki „Kobiety ze Śląska” i dwukrotny udział w programie
TVP3 - Kalejdoskop Dobrych Miejsc.

Za działania społeczne w propagowaniu wartości kulturalnych w naszym mieście otrzymałyśmy medal Prezydenta Bytomia. Dla nas to prestiżowe wyróżnienie jest dostrzeżeniem zaangażowania w codzienną pracę społeczną
i docenieniem jej efektów.

W części artystycznej wystąpiła Pani Hanna Balcerzak, klawesynistka, kontynuatorka tradycji wykonawstwa klawesynowego Wandy Landowskiej oraz pianistka. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie klawesynu prof. Leszka Kędrackiego i w klasie fortepianu prof. Marka Drewnowskiego. Swoje umiejętności doskonaliła podczas mistrzowskich kursów w kraju i za granicą. Laureatka wielu prestiżowych nagród.  Współpracowała z cenionymi artystami, z NOSPR w Katowicach, Śląską Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą Muzyki Nowej. Współpracuje również z naszym dzisiejszym laureatem Bytomianinem Roku 2018 Panem Adamem Wesołowskim w ramach  Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego w Bytomiu. Tym bardziej było nam miło, że Pani Hanna Balcerzak przyjęła zaproszenie i uświetniła wieczór prezentując utwory ze swojej  nowej płyty „Muzyczne portrety kobiet”.

Ten wyjątkowy wieczór i koncert nie mógłby się odbyć, gdyby nie z pomoc i zaangażowanie wielu osób. Podziękowania kierujemy do:

Gminy Bytom, która dofinansowała dzisiejszą Galę, wydanie książki „100 słów o Bytomiu” oraz płytę „Muzyczne portrety kobiet”
Osiedla Fazaniec GTB Invest Sp. z o.o. Sp. K
Biura Rachunkowego m-Audyt Sp. z o.o.
Studia Florystycznego Stokrotka w Bytomiu
Instytutu Zdrowia i Urody Sansey w Bytomiu
Firmy ORIFLAME
Powszechnej Spółdzielni Spożywców  Społem w Bytomiu
Andrzeja Płochockiemu
Galerii Sztuki Użytkowej Stalowe Anioły
Centrum Handlowego Atrium Plejada w Bytomiu
Pani Hanny Balcerzak – za uświetnienie tego wyjątkowego wieczoru

oraz do gospodarzy - Dyrektora Opery Śląskiej w Bytomiu i jego  współpracowników.

Szanowni Państwo!

Stowarzyszenie Liga w tym roku obchodzi jubileusz 15-lecia. W ramach tych obchodów już teraz zapraszamy na jubileuszowy koncert, który odbędzie się 20 października w Sali ToTu Bytomskiego Centrum Kultury.  Na scenie wystąpi Piotr Bałtroczyk, a całe wydarzenie poprowadzi Krzysztof Wieczorek.

Zapraszamy do Galerii, gdzie można obejrzeć zdjęcia z tego pięknego wieczoru. Ich autorem jest pan Andrzej Płochocki, któremu serdecznie dziękujemy!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informacja! Wszystkie prace nadesłane na konkurs "Bytom w 100 słowach" znajdą Państwo w zakładce znajdującej się po prawej stronie "Actions"/"Bytom w 100 słowach".

Orgaizatorzy konkursu "Bytom w 100 słowach" - Liga Kobiet Nieobojętnych, Miejska Biblioteka Publiczna i "Życie Bytomskie" serdecznie zapraszają autorów nadesłanych prac i  zainteresowane konkursem osoby w najbliższy czwartek 4 kwietnia
o godz. 17:00 do Galerii Rotunda w MBP.

Więcej o pani Hannie Balcerzak https://youtu.be/DFa74w0M4

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

Szanowni Państwo! Bytomianki i Bytomianie!

wielu z nas uczyło się kiedyś lub uczy języków obcych. Chodzimy na zajęcia teraz, lub uczyliśmy się kiedyś. Niby choć trochę znamy język obcy, ale boimy się mówić. Niepewność, obawa przed błędami lub brak okazji do posługiwania się nim. Chcemy to zmienić uruchamiając inicjatywę o roboczej nazwie "Kawiarenka Językowa". Spotkanie, na których pod okiem prowadzącego będziemy rozmawiać w języku obcym. Na dowolne tematy, na ile nas stać. Bez wstydu i obaw.

Zapraszamy wswzystkich chętnych na pierwsze, sondażowe spotkanie. Tym razem będziemy rozmawiać po angielsku. Szczegóły poniżej.

 

-----------------------------------------------------------------------------------

29 stycznia b.r. odbyło się posiedzenie Kapituły, na którym Panowie dokonali wyboru Bytomianki Roku 2018.
Obrady przebiegły sprawnie, choć członkowie Kapituły zawsze podkreślają, że wybór nie jest łatwy.
Wkrótce wybierzemy Bytomianina Roku i będziemy mogły zaprezentować Laureatów.
 
 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

1 lutego o godzinie 12. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Popek. Opowie ona o swojej właśnie wydanej książce zatytułowanej "Piękna 50-tka". Wstęp wolny.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pierwsza książka o znanych Ślązaczkach!

Już 23 listopada swoją premierę będzie miała książka „Kobiety ze Śląska”. To pierwsza książka o znanych Ślązaczkach. Piosenkarki Anna Wyszkoni, Katarzyna Groniec i Kasia Moś, Miss Polonia Karina Wojciechowska, aktorka Jolanta Fraszyńska, bizneswoman Marta Frank, pisarka Anna Dziewit-Meller, prezenterki i dziennikarki Agnieszka Hyży i Anna Popek oraz finalistka Master Chefa Kinga Paruzel – wszystkie bohaterki tej książki podkreślają, że Śląsk zajmuje w ich sercu ważne miejsce. Autorka prezentuje dziesięć niezwykłych rozmów, dzięki którym poznasz bliżej śląskie kobiety sukcesu.

Książkę napisała Katarzyna Siwczyk, 30-letnia mieszkanka Rud – autorka bloga Kobieta ze Śląska, dziennikarka i redaktorka przez kilka lat związana z Dziennikiem Zachodnim i Agencją Reklamowo-Wydawniczą Vectra. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i politologii na Uniwersytecie Śląskim. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Miłośniczka zdrowego jedzenia i aktywnego spędzania czasu. Kocha góry, gra w tenisa. Od urodzenia mieszka i pracuje na Śląsku.

- O napisaniu tej książki myślałam bardzo długo. Myśl kiełkowała, a do pracy zabierałam się kilka razy, zawsze coś stawało na drodze. Widocznie to nie był dla niej odpowiedni czas. Dopiero, kiedy 23 lutego uruchomiłam bloga „Kobieta ze Śląska” dostałam jasny sygnał, że teraz nie tylko mogę, ale powinnam tę książkę napisać. Blog w zaledwie trzy miesiące od startu miał już 1600 fanów na Facebooku. Pomyślałam, to jest coś. Z każdym kolejnym wpisem i wywiadem z niezwykłymi Ślązaczkami, dostawałam mnóstwo wsparcia i podziękowań, że stworzyłam takie miejsce w sieci – dla zwyczajnych kobiet ze Śląska. Pokazałam, że mieszkając z dala od stolicy można sięgać po najwyższe cele – pisze we wstępie autorka.

Publikacja obala stereotyp kobiety ze Śląska – gospodyni i kury domowej, wręcz przeciwnie, utwierdza w przekonaniu, że Ślązaczki to kobiety sukcesu, które w każdej dziedzinie doskonale sobie radzą. Od biznesu, po muzykę i świat mody.

- Miło jest spełniać się w domowych obowiązkach, ale w tym wszystkim nie powinnyśmy zapominać o realizowaniu swoich pasji i zawodowej satysfakcji. Zarówno blog, jak i ta książka mają stanowić inspirację dla Ślązaczek, które wciąż jeszcze nie mają odwagi powalczyć o swoje marzenia – przekonuje autorka i dodaje, że sama jest Ślązaczką od urodzenia i zawsze była dumna, że pochodzi z regionu, w którym na pierwszym miejscu stawia się rodzinę, pracowitość i uczciwość.

Książkę wydało Wydawnictwo Vectra. Publikacja trafi do sprzedaży 23 listopada. Oprócz księgarni będzie ją można nabyć także na Allegro ze specjalną dedykacją i autografem.

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Większość osób czytających nasze relacje chętnie zagląda do Galerii, aby obejrzeć także zdjęcia. Zdecydowana większość zdjęć to fotografie autorstwa naszego przyjaciela, fotografa pana Andrzeja Płochockiego. Nam się nie pochwalił, ale za to my chwalimy!

Andrzej Płochocki otrzymał Medal "Za zasługi dla fotografii polskiej". Odznaczenie przyznała mu Kapituła Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej, która z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości ustanowiła ten medal.

Andrzeju! Gratulujemy!!! Jesteśmy dumne, że jesteś z nami i Twoje zdjęcia znajdują się w naszej Galerii!!

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

W minioną sobotę w Operze Śląskiej w Bytomiu po raz kolejny wręczono Medale Miasta Bytomia.

Kolejny już raz trafiły one w ręce osób bądź instytucji za szczególne zasługi dla miasta w dziedzinach: gospodarczej, naukowej, kulturalnej, społecznej, sportowej. W tegorocznej edycji było ośmiu nominowanych. Trójka spośród nich otrzymała ten zaszczytny tytuł. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Z tej okazji organizator przygotował uroczysty koncert galowy.

 

Medal za zasługi w dziedzinie kulturalnej trafił do Ligi Kobiet Nieobojętnych.

medal2018

 Zacytuję: „Stowarzyszenie działa w Bytomiu od 2004 roku. Ich celem obok szerokich działań społecznych stała się promocja historii, walorów turystycznych, postaci związanych z miastem, wspieranie talentów dzieci i młodzieży, a przede wszystkim promocja bytomskiej kultury oraz inicjowanie i organizowanie wszelkiej aktywności kulturalnej. Od 14 lat to jedna z najbardziej aktywnych organizacji pozarządowych na terenie Bytomia, za co już w 2012 roku została uhonorowana Medalem Miasta Bytomia w dziedzinie społecznej.”

 Jesteśmy dumne i wzruszone! Dziękujemy!!

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rozstrzygnięcie konkursu "100 słów o Bytomiu"

14 września w sali Roundy Biblioteki Miejskiej w Bytomiu odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia konkursu i wręczenia nagród w konkursie 100 słów o Bytomiu. Kiedy na początku tego roku przygotowywałyśmy się do ogłaszenia tego konkursu miałyśmy nadzieję, że uda nam się zainteresować bytomian i może wpłynie kilkanaście prac. Początki są przecież zawsze trudne, a i sceptyków nie brakowało. Tymczasem na konkurs wpłynęło ponad 60 prac (kilka trzeba było odrzucić ze względów formalnych), a ogromną radość sprawiły nam słowa red. Marcina Hałasia - członka Jury, który powiedział, że zaproszony do jury tego konkursu spodziewał się, że będą to w większości prace zaczynające się (i kończące) słowami "Bytom - brud, ubóstwo, beznadzieja........ Okazało się jednak, że poziom konkursu był wyjątkowo wysoki i jurorzy - dr hab. Leszek Engelking, Marcin Hałaś, Sylwia Tubis i Grażyna Lew - mieli bardzo trudne zadanie, bo zgodnie z regulaminem mogli wybrać tylko trzy prace. Jak mówią i tak złamali te zasady, przyznając jeszcze jedno honorowe wyróżnienie.

Zresztą przeczytajcie Państwo artykuł w Życiu Bytomskim.

 

A my wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy, gratulujemy i .... być może za rok spotkamy się znowu.

Poniżej nagrodzone prace:

 

KONRAD GÓRALCZYK

PIERWSZA NAGRODA

 Gunda

 Gunda już od dwóch dni ukrywała się w piwnicy w oficynie kamienicy przy Hohenzollernstrasse 3. Nie chodziło o walki i bombardowania. Najgorsi byli Rosjanie, którzy szli za wojskiem i gwałcili takie urocze czternastolatki jak ona. Trzeba buło przeczekać, aż przejdą. Miała więc bardzo dużo czasu na rozmyślania. Rozpamiętywała swoje szczęśliwe dzieciństwo, przepełnione nauką w Städtische Musicschule, defiladami na placu Moltkego i spacerami w parku. Wszystko w cieniu czerwonych flag ze swastyką. Jakżeż była wtedy dumna. Nawet w pierwszych latach wojny, kiedy Karl zginął za Führera. Tylko mama była wtedy jakaś smutna. Jej bracia Jorg i Achim byli Polakami i przestali ich odwiedzać od początku wojny, a mama nie chciała o nich mówić. Nagle usłyszała tupot bytów. Zamarła pytając Boga co z nią będzie.

*****************************************************

AGNIESZKA KRZISCZYK

II NAGRODA

 Państwo Kawa

W centrum była urocza knajpka podająca najlepszą kawę w Bytomiu. Przyjeżdżali do niej ludzie spoza miasta. On – dżentelmen, jakich już brakuje – i Ona – o nienagannych manierach. On siedział przy małej czarnej. Ona przy latte. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że On postanowił Ją zaprosić właśnie na kawę, lecz w Jego towarzystwie. Spotykali się często, aż postanowili pobrać się w Kościele św. Krzyża. Mieli trójkę przepięknych dzieci.

Nigdy się nie wyprowadzili. Nie mogliby – za dużo wspomnień. W miejscu kawiarni dziś jest już inna kawiarnia. A Oni? Razem się zestarzeli. On – Pan mała czarna. Ona – Pani latte.

**************************************

marek ślusarczyk

II nagroda

 Ponure to miasto

Ponure to miasto. Kilogram nasion słonecznika z ogrodniczego. Nie mamy łopatki, motyki, widełek, grabek. Mieszkamy w bloku. Instrukcja mówi: na głębokości dwóch do trzech centymetrów. Kopiemy starymi łyżkami. Kiedy to się wysiewa? Mieszczuchy, szukamy w internecie. Jest maj, chyba zdążą wykiełkować. Przy garażach na Dworskiej, Odrzańskiej, na kupie ziemi na Witczaka. Kto wyrzuca wersalki przy garażach? Odciski mamy od tych łyżek. Zwalamy na brak ergonomii, ale może nasze ręce za miękkie. Sierpień. Z tysięcy nasion wykiełkowało trzydzieści. Odwiedzamy regularnie te słoneczniki: dumne, piękne, pozytywne w naszym Bytomiu. Pewnego dnia przychodzimy: tylko kikuty. Ktoś ukradł? A może uratował.

 

**********************************************

LUCYNA BARAŃSKA

WYRÓŻNIENIE

 W kolorze węgla

Osiedle Centrum – kopalnię widać z okien wieżowców. Niektórzy powiedzą pogardliwie – blokowisko, ale to nasze blokowisko i nasza kopalnia. Dzisiaj demontują szyb „Skarga” – koło napędowe już nigdy nie będzie się obracać, teraz leży na ziemi – taka niema skarga „Skargi”. W ciągu kilku dni kolejny symbol miasta zniknie z krajobrazu. Ale to nic – niech mówią, że przyszło nowe, że postęp,
że ekonomiczna konieczność. I nawet jeśli zdemontowana zostanie ostatnia poprzemysłowa pamiątka i tak będziemy z dumą opowiadać o górniczym Bytomiu i niezłomnym śląskim charakterze. Wierzę, że ocalimy wspomnienia, górnicze pamiątki i zdjęcia – te dokumentalne i te sentymentalne. Każde zdjęcie, które robię, daje nadzieję, że „uratuję” kawałek Bytomia. Na dzisiaj wystarczy – odkładam aparat. Przykładam rękę do czarnej, zmęczonej bytomskiej ziemi i czuję bicie serca tego miasta – wolne, ale miarowe. Wsłuchajcie się w to bicie…

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bardzo dużo się ostatnio dzieje! Dopiero co zakończył się Festiwal Muzyka Narodów, trwają intensywne prace nad zakończeniem konkursu, a wczoraj w Teatrze Rozbark wręczałyśmy dyplom i tytuł Bytomianki Lata 2018 pani Małgorzacie Nowak!

 

Uroczystość otworzyła nasza koleżanka Iza Osypka witając grono licznie zebranych gości. Obecni byli przedstawiciele władz miasta, ale najliczniejsze grono stanowili przyjaciele i współpracownicy Laureatki, jej uczniowie i rodzice jej uczniów. Wiele ciepłych i wzruszających słów padło pod jej adresem z ust rekomendującego  Księdza Macieja Sasiaka. O latach przyjaźni mówiła jej koleżanka. Ale kiedy, odebrawszy z rąk Prezes naszego stowarzyszenia  dyplom i medal Bytomianki Lata 2018, zabrała głos Laureatka, mieliśmy okazję utwierdzić się w przekonaniu, że jest to naprawdę wrażliwa kobieta. To miłe zobaczyć, ile radości można komuś sprawić.

Potem  mogliśmy zobaczyć jej podopiecznych, którzy na scenie Teatru Rozbark zaprezentowali swoje umiejętności. Dla zgromadzonych gości zaśpiewały: Kinga Gwóźdź, Martyna Pukocz, Danusia Ungier, Daniel Nowak oraz sama laureatka tytułu Bytomianki Lata. I to jak zaśpiewali!!

A tak nawiasem mówiąc, okazało się, że nasza Laureatka jest nie tylko piękną, wrażliwą kobietą, zdolną i pracowitą nauczycielką, kochającą żoną i matką, ale także świetną gospodynią!!

Laureatce bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!!!!!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zakończył się konkurs Bytom w 100 słowach. Bardzo ucieszyło nas zainteresowanie bytomian, którego wyrazem jest ponad 60 prac. Teraz Jury intensywnie pracuje. A my zapraszamy na ogłoszenie wyników.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Szanowni Państwo,

Zakończył się IV Festiwal „Muzyka Narodów. Juliusz Ursyn – Niemcewicz i Jego goście”.

Za nami dwa miesiące wakacji  z niedzielnymi popołudniami w bytomskim Parku Miejskim, czyli dziewięcioma koncertami festiwalowymi i jednym wyjątkowym towarzyszącym festiwalowi z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W Amfiteatrze prezentowali się Państwu  znakomici muzycy, soliści,  a w tym roku także tancerze, spośród których wielu swym życiorysem i działalnością artystyczną  związanych jest z regionem Śląska i Bytomiem.

Gospodarzem festiwalu „Muzyka Narodów” niezmiennie jest jego pomysłodawca, odpowiedzialny za program artystyczny, wyjątkowy człowiek-orkiestra  Juliusz Ursyn-Niemcewicz – solista Opery Śląskiej, a organizatorem wydarzenia stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych. 

Festiwal współtworzony jest dzięki zaangażowaniu i pracownikom dwóch instytucji: Bytomskiego Centrum Kultury oraz Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Nie byłoby tego wydarzenia gdyby nie wsparcie Gminy Bytom  oraz zainteresowanie Prezydenta Bytomia.
Patronatem  honorowym  imprezę objęli:
członek zarządu województwa śląskiego Henryk Mercik
oraz Prezydent Bytomia Damian Bartyla

 

W tegorocznej edycji wystąpiło ponad 130 wykonawców, a wśród nich:  Kwartet Altra Volta, Czortet String Quartet, zespół kameralny Filharmonii Futura z Krakowa, wybitni soliści Jolanta Kremer, Małgorzata Kulińska, Swietłana Kaliniczenko, Sylwia Lorens, Joanna Kściuczyk-Jędrusik, tancerze Opery  Śląskiej - Sara Guarnieri,  Viridiana Hernandez-Martinez, Grzegorz Pajdzik, Artur Dmochowski, Grupa Tańca Flamenco Malandanza  z Katowic, pianiści Michał Kriworuczko, Katarzyna Makowska, specjalni goście: Maja Wielgus i Aleksander Maceradi, wykonawcy muzyki klezmerskiej: Monika Chrząstkowska, Henryk Rajfer, greckiej: Kostas Dzokas  z zespołem oraz  niezwykła Zgorzelecka Dziecięca i Młodzieżowa Orkiestra Mandolinistów  im. Tadeusza Grudzińskiego pod dyrekcją Dominika Lewickiego, a na zakończenie festiwalu Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” pod dyrekcją Dariusza Kasperka.                Na widowni wszystkich koncertów zasiadła wspaniała publiczność - ponad 8 tysięcy widzów było uczestnikami promenadowych muzycznych wydarzeń!

 

Projekt „Muzyka Narodów. Juliusz Ursyn-Niemcewicz i Jego goście” został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie z programu „Kultura – Interwencje 2018”.

Wsparcia przedsięwzięciu udzieliły również: 
Gmina Bytom – Prezydent Damian Bartyla
Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Bytomiu
Gijo Sp. z o.o. Bytom
Oriflame – oddział Bytom
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z  o.o. w Bytomiu
Promed  - Wielospecjalistyczny Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej 
Społem Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Bytomiu
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.
Track Tec  S.A. z Warszawy
Węglokoks Kraj  Sp. z o.o. Bytomska Agencja Rozwoju Inwestycji  Sp. z o.o.
Zakład Budynków Miejskich Sp z o.o.
Zdrowit s.c.,  Arkadiusz Zdebel, Bartosz Olszewski, Piekary Śląskie
a także:
Andrzej Płochocki  
Piotr Kogut
Robert Legierski
Ryszard Walicki
 

Impreza towarzysząca miała miejsce dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Patroni medialni tegorocznej edycji:  Życie Bytomskie, Radio FEST, TVP 3 Katowice (miło nam poinformować, iż „Muzyka Narodów” była gościem programu z cyklu  „Kalejdoskop Dobrych Miejsc” ), Sfera TV.

WSZYSTKIM PAŃSTWU -  WSPIERAJĄCYM,  ZAANGAŻOWANYM W REALIZACJĘ  I UCZESTNIKOM FESTIWALU „Muzyka Narodów. Juliusz Ursyn-Niemcewicz i Jego goście” OGROMNIE DZIĘKUJEMY.

Liga Kobiet Nieobojętnych

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Niedawno pierwszy, a dziś już piąty koncert festiwalowy za nami. Jak każdy koncert, tak i ten był niezwykły. Muzykę klezmerską i żydowską zaprezentował nam Teatr Żydowski w Warszawie, a ponieważ to teatr, więc muzykę przeplatały znakomite, mądre lub nie, ale zawsze z puentą anegdoty i dowcipy żydowskie. Wielbicielom muzyki nie przeszkodziła nawet nawałnica, która przeszła nad Bytomiem, zamieniając ulice w rwące potoki.

Parę zdjęć jak zwykle w Galerii, ale chcę podkreślić, że te piękne zdjęcia mogą Państwo oglądać dzięki uprzejmości ich autora, Pana Andrzeja Płochockiego! Dziękujemy!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pierwszy koncert festiwalowy już za nami. Publiczność jak zwykle dopisała, pogoda też nie była najgorsza. Czekamy na Państwa w kolejne niedziele.

Miło nam poinfromować, że podczas koncertu towarzyszyć nam będzie TVP3 Katowice, nagrywając materiał do kolejnego programu Kalejdoskop Dobrych Miejsc.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Już za chwilę! Już za tydzień zapraszamy do Parku Miejskiego na kolejny Festiwal Muzyka Narodów!! Wiemy, że czekało na niego wielu Bytomian!!

 

RUSZA CZWARTA EDYCJA FESTIWALU MUZYKA NARODÓW

W lipcowe oraz sierpniowe niedziele  o godz. 16.00 w Amfiteatrze Parku Miejskiego im. F. Kachla w Bytomiu odbywać się będą kameralne koncerty wprowadzające słuchaczy w świat różnych kultur muzycznych, wizji artystycznych i miejsc na mapie podróży nie tylko Europy. Wykonawcami będą znakomici muzycy, soliści, a w tym roku także tancerze koncertujący w  kraju i za zagranicą, z pośród których wielu pochodzi  z  regionu śląskiego,  a część  z nich swym życiorysem i działalnością artystyczną cały czas związana jest z Bytomiem.

Gospodarzem festiwalu „Muzyka Narodów” niezmiennie pozostaje jego pomysłodawca  Juliusz Ursyn-Niemcewicz – solista Opery Śląskiej, a organizatorem wydarzenia jest Liga Kobiet Nieobojętnych.  Przed Państwem 9 wspaniałych koncertów promenadowych, a wśród gości m.in.: znakomici muzycy kwartet Altra Volta, Czortet String Quartet, zespół kameralny Filharmonii Futura z Krakowa, wybitni soliści Jolanta Kremer, Małgorzata Kulińska, Swietłana Kaliniczenko, Sylwia Lorens, Kazimierz Kowalski, tancerze Sara Guarnieri,  Viridiana Hernandez-Martinez, Grzegorz Pajdzik, Artur Dmochowski, pianiści Michał Kriworuczko, Katarzyna Makowska, wykonawcy muzyki klezmerskiej Monika Chrząstkowska, Henryk Rajfer, greckiej Kostas Dzokas  z zespołem oraz ciekawostka Zgorzelecka Dziecięca i Młodzieżowa Orkiestra Mandolinistów oraz Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” pod dyrekcją Dariusza Kasperka. Ponownie nie zabraknie quizów, zagadek muzycznych czyli walorów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Niezabranie również niespodzianek.

Wstęp na koncerty jest wolny – darmowy. Natomiast w strefie siedzącej tzw. Pierwsze Sektory – 100 miejsc zostało przeznaczonych do zakupu dla tej grupy publiczności, która  chce mieć tzw. gwarantowane miejsce , można je zakupić z wyprzedzeniem w Bytomskim Centrum Kultury w cenie   2 zł i przyjść tuż przed rozpoczęciem koncertu do Amfiteatru z dowodem zakupu na widownię – miejsce będzie czekać.

Współorganizacja wydarzenia:  Bytomskie Centrum Kultury.
Partner:  Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu.
Projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie w ramach programu Kultura -  Interwencje 2018.
 

Wydarzenie jest współfinansowane przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z  o.o. w Bytomiu. Wparcia  dla festiwalu udzieliły także  Węglokoks Kraj, BARI, Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Zakład Budynków Miejskich Sp z o.o., Społem Powszechna Spółdzielnia Spożywców, Promed  WZZOZ, Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Bytomiu, Zdrowit s.c.,  Track Tec  S.A. z Warszawy, Andrzej Płochocki,  Robert Legierski, Ryszard Walicki.

Patronat medialny:  Życie Bytomskie, Radio FEST, TVP 3 Katowice, Sfera TV.
 
Patronat honorowy:  członek zarządu województwa śląskiego Henryk Mercik oraz Prezydent Bytomia Damian Bartyla. 
 
Zainteresowanych współpracą  przy wsparciu festiwalu serdecznie zapraszamy do kontaktu.

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

I kolejna prośba o pomoc!

Malwina to 14 letnia dziewczynka,  utalentowana wokalnie, dobrze się ucząca, sympatyczna, roześmiana, mająca duże grono przyjaciół. Jeden dzień zmienił jej życie chyba na zawsze.   24 kwietnia 2018 r. w Bytomiu Malwina uległa wypadkowi. Spadając z trzeciego piętra w jednym  z bytomskich pustostanów doznała złamania kręgosłupa, zmiażdżenia rdzenia kręgowego i licznych wewnętrznych obrażeń. Wylądowała na stole operacyjnym  w szpitalu. Lekarze długo walczyli o jej życie i zdrowie. Operacja trwała 6 godzin. Diagnoza lekarzy była ciosem – stwierdzono  paraliż od klatki piersiowej w dół aż po kończyny. Malwina będzie jeździła na wózku. Konieczna jest rehabilitacja.  Sytuacja materialna rodziny jest bardzo trudna. W domu jest jeszcze dwóch młodszych braci.

Pomóżmy w dalszym leczeniu dziewczynki, sprawmy by odzyskała nadzieję i by uśmiech znów zagościł na jej buzi!!!

Udostępniamy dla Malwinki konto: ING Bank Śl. Nr 36 1050 1230 1000 0024 4123 3067

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Malutki Kajtek potrzebuje naszej pomocy! Zapraszamy wszystkich o wrażliwych sercach!

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Za oknami wiosna w pełni, pora więc uchylić rąbka tajemnicy i ogłosić nazwisko BYTOMIANKI WIOSNY 2018.

Miło nam poinfromować, że Bytomianką Wiosny 2018 została Pani Małgorzata Agata Sanetra-Wieczorek.

Pani Agata Sanetra-Wieczorek jest lekarzem. W 1989 roku ukończyła Akademię Medyczną w Zabrzu. Staż podyplomowy odbyła w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu. Od 1991 roku pracowała w Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii pod okiem dr Włodzimierza Majewskiego. Uzyskała I stopień specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii. W 1996 roku otworzyła gabinet medycyny paliatywnej i rozpocząła pracę z pacjentami z chorobą nowotworową, otaczając ich opieką zarówno w popradni, jak i odwiedzając w ich domach.

Pracując w tak trudnej specjalności nieustannie popdnosiła swoje kwalifikacje, zdobywając tytuł doktora, a potem specjalisty w zakresie medycyny paliatywnej. Już w 1999 roku, nadal pracując w szpitalu, otworzyła pierwszą w Bytomiu Poradnię leczenia Bólu w Szpitalu Specjalistycznym nr 4. Po kilku latach otrzymała propozycję stworzenia takiej samej popradni w Instytucie Onologii w Gliwicach. Tam pracowała do 2008 roku, po czym wróciła do Bytomia i tu otworzyła Poradnię Opieki Paliatywnej i Hospicjum Domowe przy ul. Tuwima. Pracuje tam nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Obecnie stara się o otwarcie w tym miejscu także Hospicjum Stacjonarnego dla pacjentów z chorobą nowotworową z terenu Bytomia.

Poświęcając się opiece nad pacjentami znalazła czas, aby ukończyć Zarządzanie w Ochronie Zdrowia, Międzynarodową Szkołę Medycyny Paliatywnej, Medycynę Bólu oraz studia podyplomowe z zakresu Geriatrii i Opieki Długoterminowej. Uczestniczy w wielu konferencjach naukowych krajowych i zagranicznych, nieustannie podnosząc swoje kwalifikacje.

Przy tym wszystkim należy do osób "pozytywnie zakręconych". Np. za własne pieniądze pojechała do Nepalu, by tam w małych wioskach leczyć ludzi, którzy nie mają dostępu do lekarza. Tryska energią i poptrafi nią zarażać.

Wkrótce odbędzie się uroczystość wręczenia jej medalu i dyplomu Bytomianki Wiosny.

_________________________________________________________________________________________________________

 25majaplakatum

 

 _________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

30czerwcabieg

 

 _________________________________________________________________________________________________________________________________

 

I znów dwa miłe wydarzenia za nami. Chronologicznie pierwsze z nich, to nasza tradycyjna już coroczna wycieczka. W tym roku odwiedziłyśmy Janowiec, Kazimierz, Sandomierz, Solec nad Wisłą i zamek w Baranowie. Wszystkich wrażeń przekazać się nie da. Było pięknie, radośnie, intensywnie. Pogoda dopisała, humory też. Każda z nas znalazła coś dla siebie. Było coś dla ciała i coś dla ducha. Piękne zabytki, klimatyczne, urokliwe miejsca, pyszne ciastka, lody i smoothie, miłe towarzystwo - czego chcieć więcej. Dobrze oderwać się choć na trochę od codzienności!! Dzisiaj to już wspomnienia. Szkoda, ale za rok znowu pojedziemy!! Kilka zdjęć w Galerii.

Druga miła wiadomość jest taka, że w programie Kalejdoskop Dobrych Miejsc TVP Katowice będzie można zobaczyć krótki reportaż o naszej Lidze.

___________________________________________________________________________

Gala Bytomianki  i Bytomianina roku 2017 oraz Koncert Bytomianek już za nami. Stres opadł, choć emocje jeszcze ciągle w nas trwają! Bo i dla nas było to wydarzenie niezwykłe, choć tytuł Bytomianki Roku przyznajemy od 2005 roku, tytuł Bytomianina Roku jest przyznawany od 2013 roku.

W pięknych wnętrzach Opery Śląskiej w Bytomiu w piątkowy wieczór zgromadziłli się nasi przyjaciele i sympatycy oraz miłośnicy muzyki. Przybyłych gości przywitała Anna Popek, bytomianka, która pomimo tego, że zawodowo związana jest z Warszawą, to nigdy nie zapomina skąd pochodzi. Zawsze wspiera inicjatywy w naszym mieście, swoją aktywnością promuje naszą Małą Ojczyznę.  Miło było usłyszeć z jej ust, że „Liga Kobiet Nieobojętnych przyzwyczaiła nas do tego, że każde to wydarzenie jest inne, oryginalne i niezwykle piękne. W tym roku stowarzyszeniowe bytomianki dokonały rzeczy absolutnie niebywałej, bardzo prostej w zasadzie, aczkolwiek nikt na taki pomysł wcześniej nie wpadł: KONCERT BYTOMIANEK”.

Uroczystość zaczęła się częścią oficjalną, podczas której medal i tytuł Bytomianki Roku 2017 odebrała policjantka pani Anna Lenkiewicz, a medal i tytuł Bytomianina Roku 2017 pan Adrian Lipiński, dyrektor Teatru Rozbark.

Oto nasi Laureaci!

„ Dwie wspaniałe osobowości, dwa odrębne obszary aktywności, za to jeden wspólny mianownik – działanie z pasją, zapałem i zaangażowaniem, które bohaterowie dzisiejszej uroczystości z powodzeniem wykorzystują w pracy z niezmierzoną korzyścią dla miasta Bytomia - powiedział prezydent Bytomia Damian Bartyla. Wielokrotnie powtarzałem, że bogactwo Bytomia to jego aktywni mieszkańcy, wśród których, jak widać po występujących na tej scenie artystkach,  prym wiodą kobiety. Dzisiejsza gala jest najlepszą ilustracją tych słów. Jest mi niezmiernie przyjemnie gościć artystki, które swym talentem i dokonaniami rozsławiają dobre imię miasta - dodał prezydent”.

Było wzniośle, radośnie,  ale były też emocje i łzy  wzruszenia.  

Radośnie, ale z emocjami - kiedy tytuł Honorowej Członkini naszej Ligi  Kobiet Nieobojętnych odbierały Anna Popek i nasza koleżanka, od 14 lat, od momentu powstania Stowarzyszenia związana z nim do zeszłego roku, przez ostatnich 5 lat piastująca funkcję Wiceprezesa Stowarzyszenia, a obecnie Dyrektor Bytomskiego Centrum Kultury Krystyna Jankowiak-Markwica.

Wzruszająco, kiedy zgodnie z tradycją naszych uroczystości  symbol Stowarzyszenia LKN - Anioł Dobrego Gestu przekazywany był na kolejny rok takiej osobie, instytucji, stowarzyszeniu, jednym słowem temu kto potrzebuje anielskiego wsparcia. Ubiegły rok witrażowy Anioł spędził  u Damiana Lugowskiego.

Teraz trudno było powstrzymać drżenie głosu, kiedy trzeba było powiedzieć, że w  tym roku trafia w ręce naszej ligowej koleżanki, która jego opieki i pomocy bardzo potrzebuje. Wierzymy - nie, nie wierzymy,  jesteśmy pewne, że za rok „na niebie aniołowie z uciechy staną na głowie” i nasz Anioł, ciesząc się z wykonanego zadania,  będzie mógł pomagać innemu potrzebującemu.

A potem rozpoczął się koncert.

W tym roku Galę uświetnił występ pięciu niebanalnych, wspaniałych bytomianek. Miło było słyszeć  głosy, że udało nam się dokonać niemożliwego. Tych pięć wokalistek to pięć naszych Bytomianek, pięć różnych głosów i wrażliwości artystycznych.  

Na scenie wystąpiły:

Mariola Konieczna – Bytomianka Jesieni 2015,  nazywana „polonistką z gitarą” lub  „bytomską Osiecką”, która zaprezentowała się w repertuarze poezji śpiewanej. a na gitarze towarzyszył jej Jarosław RECLIK.

Kasia Grzesiek – Bytomianka Jesieni 2017, piosenkarka, która odnajduje się doskonale w co najmniej kilku muzycznych gatunkach, poza gospel także w hip-hopie, jazzie czy popie.  

Marta Król – Bytomianka Jesieni 2012,  specjalizująca się w muzyce jazzowej. „Nagrania Marty Król przypominają skrzyżowanie gwiazdorsko-musicalowe Barbry Streisand z jazzowo-słodką Jane Manheit" – napisał o niej Ryszard Borowski.

Kasia Moś – Bytomianka Wiosny 2013,  ubiegłoroczna finalistka Konkursu Piosenki Eurowizji, którą zachwycili się widzowie na całym świecie.  Towarzyszyli jej muzycy, których droga muzyczna także przebiegała przez Bytom, rozpoczynała się bowiem w szkole muzycznej przy ul. Moniuszki tuz obok Opery:  Mateusz Moś - skrzypek, brat artystki oraz Mateusz Kołakowski - pianista jazzowy - fortepian.

Ewa Uryga – Bytomianka Kwietnia 2005,, wokalistka, której głos porównywany jest do głosów takich sław, jak Mahalia Jackson czy Ella Fitzgerald. Mianem jednej z najlepszych wokalistek jazzowych i soulowych okrzyknęły ją magazyny: „Jazz Forum” i „Twój Blues”.

Niezwykłe wokalistki z naszego miasta zaprezentowały bardzo szeroki repertuar, a wspólnie odśpiewany na zakończenie koncertu  utwór  z repertuaru Arethy Franklin „Natural Woman”  publiczność nagrodziła oklaskami na stojąco.

Artystkom towarzyszyli znakomici muzycy w składzie:

Paweł TOMASZEWSKI (aranżacje utworów!), fortepian / instrumenty klawiszowe, Przemysław HANAJ - gitara, Michał KAPCZUK - kontrabas / gitara basowa Grzegorz KAŃTOCH - perkusja, Dariusz Ziółko - gitara basowa.

Po koncercie długo jeszcze trwały rozmowy przy lampce wina i smakowitych przekąskach.

Ten wyjątkowy wieczór i Koncert Bytomianek nie mógłby się odbyć gdyby nie pomoc i zaangażowanie wielu osób, firm i instytucji. W imieniu stowarzyszenia Ligi Kobiet Nieobojętnych podziękowania należą się następującym sponsorom, darczyńcom, fundatorom i wszystkim wspaniałym ludziom, którzy wsparli to wydarzenie. A są to :

Biuro Rachunkowe m-Audyt Sp. z o.o., Studio Florystyczne Stokrotka w Bytomiu, Instytut Zdrowia i Urody Sansey w Bytomiu, Powszechna Spółdzielnia Spożywców  Społem w Bytomiu, Drukarnia  Waikiki w Szombierkach,Restauracja Appassionata z Radzionkowa,Kancelaria Prawno – Rachunkowa Sterling & Honest,A&J Partners – Agencja Pośrednictwa Pracy, Artysta–fotografik  Andrzej Płochocki, Bytomskie Centrum Kultury, Galeria Sztuki Użytkowej Stalowe Anioły,Centrum Handlowe Atrium Plejada w Bytomiu,

oraz gospodarze:

Dyrektor i pracownicy Opery Śląskiej w Bytomiu, Pan Dariusz Albrycht -  firma Niemożliwe nie Istnieje w Bytomiu, Bytomianki: Mariola Konieczna, Marta Król, Kasia Grzesiek, Kasia Moś, Ewa Uryga oraz towarzyszący Bytomiankom artyści muzycy.

Media lokalne, które objęły patronat nad  Koncertem Bytomianek - Galą to:

Dziennik Zachodni, Życie Bytomskie, Telewizja Sfera, Portal internetowy Bytomski pl.

Dziękujemy Gminie Bytom, która dofinansowała wydarzenie Koncert Bytomianek i Galę oraz członkiniom stowarzyszenia, które wpadły na pomysł realizacji tego koncertu, potem napisały projekt, złożyły, wykonały i są w Bytomiu i co ważne od 14-tu lat realizują Plebiscyt Bytomianek, a od 5-ciu lat  Bytomianina Roku. No i dziękujemy Wam  za pyszne babeczki, za zaangażowanie i pomoc.

Zdjęcia w Galerii dzięki panu Andrzejowi Płochockiemu.

-----------------------------------------------------------------------------------------

Po raz pierwszy wystąpią razem w Bytomiu !  

NIEZWYKŁY KONCERT BYTOMIANEK !                

6 kwietnia 2018 -  g. 19.00 - Opera Śląska

Kasia Moś, Kasia Grzesiek, Marta Król, Ewa Uryga i Mariola Konieczna to wokalistki wyróżnione w plebiscycie stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych. Na przestrzeni 14 lat działania najbardziej znane bytomskie stowarzyszenie zrzeszające panie  działające na rzecz miasta  i mieszkańców wybrały ponad 50 kobiet do zaszczytnego tytułu „Bytomianki”. Wśród nich są artystki -  m.in. pięć ww.  nietuzinkowych kobiet.

Koncert  Bytomianek odbędzie się w Operze Śląskiej w Bytomiu 6 kwietnia br. o godz. 19.00.

Rozpoczną go piękne piosenki poetyckie Marioli Koniecznej http://www.mariolakonieczna.pl/, której towarzyszyć będzie gitarzysta Jarosław Reclik. Kolejna część koncertu będzie prezentowała utwory  w wykonaniu Kasi Moś http://www.kasiamos.pl/ oraz pianisty Mateusza Kołakowskiego i  skrzypka Mateusza Mosia, Kasi Grzesiek http://www.kasiagrzesiek.pl/, Marty Król http://martakrol.pl/, Ewy Urygi http://ewauryga.com/pl/start/, którym towarzyszyć będą muzycy z zespołu Pawła Tomaszewskiego. Bytomianki łączy nie tylko pasja muzyczna. Wszystkie wokalistki to uzdolnione i wyróżniające się niezwykłym, scenicznym magnetyzmem  kobiety. Każda z nich osiągnęła sukces, ma swoją publiczność, angażuje się społecznie, kocha muzykę i śpiew. Chociaż każda z nich śpiewa inny repertuar, to wszystkim bliskie są takie style muzyczne jak gospel, hip-hop, jazz  czy pop. Na koniec bytomianki zaśpiewają wspólnie jeden utwór.

Na scenie pojawią się również laureaci tytułów Bytomianka i Bytomianin Roku 2017 - policjantka Anna Lenkiewicz i dyrektor teatru Rozbark Adrian Lipiński, którzy zostaną uhonorowani przez Prezeskę stowarzyszenia LKN  Annę Kowolik statuetkami.

Koncert  oraz galowe wydarzenie poprowadzi nie mniej znana bytomianka - dziennikarka i prezenterka  telewizyjna  - Anna Popek, której kariera w mediach rozpoczęła się od pracy w  TVP Katowice. W Warszawie prowadziła i współprowadziła m.in. Panoramę,  programy  Kawa czy herbata?, Pytanie na śniadanie,  Świat się kręciPo prostu zdrowie, Dzień dobry Polsko. Na początku 2017 roku zastała szefową PAP Life. Anna Popek w radiowej Jedynce realizuje cykl Smaki zdrowia, jest redaktorem i konferansjerką. Z Ligą Kobiet Nieobojętnych współpracowała przy realizacji Salonu Poezji i Muzyki Anny Dymnej oraz koncertów i spektakli charytatywnych.

Oprac. LKN 2018

-----------------------------------------------------------------------------------
Drogie bytomianki i drodzy bytomianie!
Zgodzicie się chyba, że jednego o naszym mieście powiedzieć nie można - że jest nam obojętne! Jedni go kochają, inni widzą w nim tylko  złe strony! Jedni widzą piękne miejsca i perełki architektury, inni tylko zaniedbane, walące się domy. 
A gdyby tak te uczucia przelać na papier???
Ogłaszamy konkurs!!!
Serdecznie zapraszamy do udziału w nim wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób związani są z naszym miastem - mieszkają w nim lub mieszkali, a może pracują tutaj.
 
 
Regulamin Konkursu                                         
 
 

Załącznik 1 i 2 regulaminu

 
 
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3 marca br. w Hali "Na Skarpie" odbył się IV Turniej Pamięci Andrzeja Motyki. Kilka zdjęć w Galerii.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

27 lutego 2018 r. o godzinie 18.00 – serdecznie zapraszamy na spotkanie z bohaterką książki Edyty Włoszek pod tytułem Ambasadorowa. Spotkanie odbędzie się w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Bytomiu przy ul. Powstańców Warszawskich 12, 41-902 Bytom

Spotkanie z bohaterką książki Ambasadorowa jest przedsięwzięciem organizowanym przez Wydawnictwo Dlaczemu i Młodzieżowy Dom Kultury nr 1.

Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na przemoc domową, której może doświadczyć każdy, niezależnie od pozycji społecznej, wieku czy wykształcenia.

Książka opisuje losy kobiety, Ewy Winiarskiej, która doświadczyła przemocy ze strony męża – Pana Ambasadora.  Na jego nieszczęście pani ambasadorowa bardzo kocha swoje dzieci i dla nich – i dla siebie - postanawia walczyć!

I, jak czytamy na stronie Wydawnictwa Dlaczemu:

„Historia Ewy Winiarskiej nie jest historią Ewy Winiarskiej, ale wydarzyła się naprawdę. Imiona i nazwiska zostały celowo zmienione”.

„Ambasadorowa to dosadny, nieprzekoloryzowany, a przez to wybitnie realistyczny obraz antyrodziny, antymiłości i jednocześnie antykobiety – zaniedbanej, samotnej i martwej jeszcze za życia. Nie ma on na celu wzbudzać przesadnej litości. Istotą tej powieści jest bowiem poruszenie wszystkich zdesperowanych kobiet do podjęcia walki o lepsze jutro – ukazanie im, że nigdy nie są same, choćby nie wiem jak samotne się czuły. Ambasadorowa niesie za sobą misję, donośne i zdecydowane wezwanie do przebudzenia dla wszystkich żon i matek, które utraciły już ostatni dogmat życia – nadzieję. Losy głównej bohaterki uczą, że cały świat leży w ich rękach i cała niezbędna do walki moc jest utkwiona głęboko w ich sercach”.

Siła jest Kobietą. Kobietą jest Siła.

Zapraszamy w imieniu pani Beaty Gołaszewskiej (bohaterki książki) i pani Agnieszki Domerackiej, która poprowadzi spotkanie.

Patronat medialny objęli: Telewizja TVS, Radio Silesia, Sfera TV, Życie Bytomskie, Liga Kobiet Nieobojętnych oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Bytomiu. 

---------------------------------------------------
 
Dla nas zaczął się dobrze! Musimy się pochwalić! Nasza ligowa koleżanka, długoletnia Wiceprezes Zarządu Krystyna Jankowiak-Markwica z dniem 1 stycznia br. została powołana na stanowisko dyrektora Bytomskiego Centrum Kultury BeCeK. Jesteśmy przekonane, że to właściwy człowiek na właściwym miejscu. Krysiu! Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów oraz zadowolenia i satysfakcji!!!
 
Ale to nie koniec dobrych wiadomości.   Jak co roku „Dziennik Zachodni” ogłosił konkurs na Osobowość Roku 2017. Nagrodzone będą osoby, które w 2017 roku wyróżniły się szczególnymi osiągnięciami w różnych dziedzinach, osiągnęły sukcesy i znacząco zasłużyły się dla swojej lokalnej społeczności. Tytuły Osobowość Roku 2017 zostaną przyznane w czterech kategoriach: kultura, działalność społeczna i charytatywna, samorządność i społeczność lokalna, biznes.  Czytelnicy wybiorą laureatów osobno w miastach i powiatach województwa śląskiego głosując SMS-ami. Właśnie dowiedziałyśmy się, że kapituła Dziennika Zachodniego nominowała do tej nagrody w kategorii "działalność społeczna i charytatywna" Annę Kowolik, prezes Ligi Kobiet Nieobojętnych, nominowaną za promocję wyjątkowych bytomianek i bytomian, lokalnych artystów, społeczników i sportowców w ramach akcji "Bytomianka miesiąca". (CD.8). Aniu, gratulujemy!! Trzymamy kciuki i oczywiście telefony w dłoń!
---------------------------------------------------
 
 

KOBIET NIEOBOJĘTNYCH pragnie serdecznie podziękować wszystkim współtwórcom i uczestnikom projektu „ByJork, czyli co Bytom może mieć wspólnego z Nowym Jorkiem”. Serdecznie dziękujemy za to, że byliście Państwo z nami, stworzyliście wspaniałą, życzliwą atmosferę wspierającą młodych artystów i dzięki temu mogliśmy pomóc w kolejnym etapie walki o zdrowie Szymona Szpaka.

Wszystkim osobom zaangażowanym w przedsięwzięcie dziękujemy, a w szczególności Ani Bielak-Dworskiej i Bartkowi Dworskiemu za pomysł i mnóstwo wiary, zaangażowania oraz pracy                           w powodzenie realizacji projektu. Jesteście wspaniałymi ludźmi, fantastycznymi młodymi Artystami mieszkającymi w naszym mieście. Warto było przede wszystkim Was poznać! Ogromne podziękowania dla Przemo Łukasika – jest Pan wyjątkowym Człowiekiem i tak pięknie opowiada Pan o Nowym Jorku, ale przede wszystkim o naszym mieście Bytomiu! Dziękujemy za przybycie, chęć udziału, pasję działania
i potencjał, jaki stale widzi Pan w naszym mieście! Dziękujemy także uczestnikom części artystycznej – wokalnej i pokazu mody: Danieli Buczek, Małgorzacie Dymarczyk, Ksymenie i Poli Fajkis, Michalinie, Milence i Mai Fajkis, Magdalenie Kodrębskiej, Beacie Kowalewskiej, Dominice Malskiej, Aleksandrze Musil, Natalii Nowak, Marii Yamaguchci, Tomkowi Kołakowskiemu, Sebastianowi Stokłosie, Julii Fraczek, Zosi Knast, Ani Majer, Teresie Firlej, Wojciechowi Poprawie, Ewie Staroń i wszystkim Paniom z Centrum Inicjatyw Artystycznych we Wrocławiu: Monice Bagińskiej, Małgorzacie Ilków, Marii Jaworek, Katarzynie Lisiak, Dominice Mandreli, Joannie Potkowskiej - za wzruszający spektakl „Głosy Bliźniaczych Wież”. Podziękowania dla Anny Tomczyk i Pań ze Studia Fryzjersko - Kosmetycznego – wow, jesteście niesamowite, pełen profesjonalizm, fryzury były stylowe, cudowne, a Wasza praca kreatywna, pięknie wykonana.  Pani Urszula Klimecka i cała ekipa Mary Kay stworzona dla kobiet – dziękujemy za make up i dobre słowa. Nie byłoby tego wydarzenia, gdyby nie wsparcie innych ważnych osób, firm i instytucji – oto oni: : Andrzej Gierecki – właściciel restauracji DekaSmak w Katowicach, Agros Investment – ogólnopolska spółka  z branży finansowo-doradczej, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark – dyrektor Adrian Lipiński, Paweł Murlik – szef techniki i oświetlenia, panie z działu obsługi widowni i wszyscy pozostali pracownicy, których zaangażowania nie jesteśmy w stanie wymienić – bardzo dziękujemy. Grupa Saternus – wiodący polski producent urządzeń na place zabaw, Osiedle Fazaniec GTB Invest Sp. z o.o. w Katowicach, Bistro Antrakt Katarzyna i Tomasz Ostrogłowa, „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców                               w Bytomiu, „Społem” Siemianowicka Spółdzielnia Spożywców                  w Siemianowicach Śląskich, Wytwórnia z Serca,  Kokardka – Stowarzyszenie na rzecz autyzmu, Fundacja „Pomóc więcej”                      i nasze koleżanki - Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych                           w Bytomiu, a także OhmOhm Studio, Martyna Bielak, Iwona Luks – Wasze wsparcie było bardzo ważne, bez tego nie dalibyśmy rady. Wszystkim , którzy przekazali przedmioty na licytację: Karol Lisowski (poszetki), Jacek Kozak, Agnieszka Krzemień (7-letnia dziewczynka                 i jej cudowny ceramiczny Jeżyk oraz Minonek!), Jan Leśniak, Dominika Malska (street art na płótnie) i raz jeszcze Ania i Bartek Dworscy, wszystkim, którzy licytowali, kupowali i rezerwowali zdjęcia Bartka, kupili cegiełki-bilety, zasilili puszki wolnymi datkami –                              w imieniu Szymona i jego mamy Kamili ogromnie i serdecznie dziękujemy. Miało to sens, bo Wy – Drodzy Państwo – nasi Goście - byliście tego wieczoru z nami.

 

Za współpracę, bezinteresowną pomoc, wsparcie przy organizacji projektu ByJORK na cel charytatywny  w dniu 10.12.2016 r., którego realizację zakończyliśmy pomyślnie i uzbieraliśmy  fundusze na dalszą rehabilitację Szymona Szpaka w wysokości razem:  14.798,93 zł (z licytacji przedmiotów 9000 zł,  z cegiełek wstępu 1861,11 zł, z prac Ani  i Bartka poza licytacją (zdjęcia i sukienki) 1700 zł, z wpłat do puszek 2237,82. zł) DZIĘKUJEMY ! Środki z licytacji i cegiełek trafiły na subkonto Szymona w LKN, natomiast wpłaty do puszek dzięki stowarzyszeniu Kokardka i Fundacji także zasilą naszego podopiecznego. DZIĘKUJEMY  za ogromne zaangażowanie, za poświęcony czas, okazane serce  i nieobojętność.  DZIĘKUJEMY za pomoc w realizacji działań
i udział w tym pięknym wydarzeniu.

 

Zarząd

Ligi Kobiet Nieobojętnych

w Bytomiu

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE