Laureaci 2008

Wiosny – Anna BRABAŃSKA 

Bytomianką Wiosny została Anna Brabańska – prezes Towarzystwa Miłośników Hokeja Polonia Bytom. Wyróżnienie przyznała Liga Kobiet Nieobojętnych. Uroczystość wręczenia tytułu odbyła się w Operze Śląskiej. Uświetnił ją recitalem, mieszkający w Chorzowie, tenor Andrzej Lampert, znany szerokiej publiczności jako laureat telewizyjnego programu „szansa na sukces”. Tym razem wystąpił w poważniejszym repertuarze. Annie Brabańskiej nagrodę przyznano za – jak brzmiało uzasadnienie decyzji  – „realizowanie niezwykłej pasji, jaką jest miłość kobiety do hokeja, za niezłomną pracę w Zarządzie Klubu TMH Polonia na rzecz jego sukcesów w ekstralidze, za stworzenie żeńskiej drużyny hokejowej i osiągnięcie III miejsca w polskiej Hokejowej Lidze Kobiet, za promocję Bytomia poprzez nieprzeciętne działania na rzecz bytomskiego sportu, za urzekającą osobowość, przebojowość i niezwykłą determinację w realizacji marzeń i planów”. Anna Brabańska otrzymała statuetkę z margaretką, która jest znakiem Ligi Kobiet Nieobojętnych. Statuetkę zaprojektowała Magdalena Wichrowska z Galerii Stalowe Anioły. To nowość. Do tej pory laureatki wyróżnienia nagradzane były odlanym z brązu pamiątkowym medalem. 

Lata – Henryka ANDRZEJCZAK

Dr Henryka Andrzejczak została naszą BYTOMIANKĄ LATA 2008. Wielki człowiek, skromna osoba, niezwykła osobowość. Ważniejsze jest dla Niej w życiu „być” niż „mieć”, zwłaszcza być dla drugiego człowieka. Uroczystość dla BYTOMIANKI LATA 2008 zorganizowałyśmy w Kolegium Nauczycielskim   w Bytomiu. Przybyło bardzo dużo gości – przyjaciół, znajomych i podopiecznych naszej laureatki. Henryka to tytan pracy, wielki społecznik, wieloletni pracownik, a także dyrektor Kolegium Nauczycielskiego, autorka kilku książek o Bytomiu, organizatorka wielu sesji naukowych na temat naszego miasta. Pedagog, wychowawca, przyjaciel młodzieży. W części artystycznej wystąpili absolwenci i nauczyciele Kolegium oraz artyści Opery Śląskiej w Bytomiu. Był to prawdziwie wspaniały koncert.   

Jesieni – Ewa BLAUT

Zimy – Barbara KULIKOWSKA

Uroczystość odbyła się w gościnnych murach Muzeum Górnośląskiego – były gratulacje, kwiaty, koncert artystów z Kresów oraz noworoczne błogosławieństwo. Wręczona dnia 6 stycznia 2009 r. w Muzeum Górnośląskim  w Bytomiu nagroda dla Barbary Kulikowskiej jest ukoronowaniem jej wieloletniej działalności i wszechstronnej pomocy charytatywnej dla najbiedniejszych i potrzebujących. Pani Prezes PSS Społem w Bytomiu nie tylko odnosi sukcesy w biznesie i zarządzaniu firmą, która reprezentuje wysoki poziom w naszym mieście, ale przede wszystkim efektywnie działa od wielu lat na rzecz ludzi będących w potrzebie. Barbara Kulikowska regularnie od 2001 roku pomaga Polakom na Kresach, bierze udział w akcjach świątecznych, corocznych kwestach, przedsięwzięciach okazjonalnych oraz ma w swej opiece najbiedniejsze dzieci ze Śląska, ofiarując żywność i wspierając działania firmowe (robi to nie dlatego, że musi, ale dlatego, że chce i posiada taka możliwość) własnymi środkami finansowymi. Od lat wspiera także dzieci specjalnej troski. Kupuje wyroby artystyczne na aukcjach nie dlatego, że ich potrzebuje, lecz aby pomóc tym, którzy jej ofiarności bardzo potrzebują. Barbara Kulikowska to kobieta czynu, wielkiego serca, niezwykłej ofiarności i dobroczynności – nieobojętna na los innych, kobieta świadoma tego, że nie wystarczy mieć, trzeba jeszcze być.             

Bytomianką Roku 2008 została Pani BARBARA KULIKOWSKA