Pomóż z nami

Akcja dla Karin

Projekt „Dla Karin” został dofinansowany ze środków Gminy Bytom w wysokości 2950 zł.

Bytom, dn. 31 października 2013 r.Szanowni Państwo,      W imieniu Stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych w Bytomiu chciałam Państwu serdecznie podziękować za wsparcie realizacji projektu instalacji – rzeźby plenerowej poświęconej upamiętnieniu wyjątkowej kobiety, piosenkarki, bytomianki Karin Stanek. Uroczystość odbyła się dnia 25 września 2013 r. o godz. 17.00 przed Bytomskim Centrum Kultury. Projekt autorstwa Jacka Wichrowskiego i Galerii Użytkowej Stalowe Anioły, wzbudził zainteresowanie społeczności bytomskiej. W jej odsłonięciu wzięło udział ponad 150 osób. Rzeźba wpisała się na stałe w przestrzeń miejską i klimat miasta.     Pragnę przypomnieć, iż Liga Kobiet Nieobojętnych rozpoczęła tą inicjatywę w roku 2011, ponad dwa lata trwało zbieranie pieniędzy na realizację przedsięwzięcia, które szczęśliwie dobiegło końca. Udało się nam wspólnie ten pomysł zrealizować w roku 70.rocznicy urodzin Artystki.     Rzeźba plenerowa jest w 100% dziełem bytomian i śląskiej społeczności oraz firm i instytucji funkcjonujących w Bytomiu. Projekt dofinansowała ze swoich środków również Gmina Bytom. Jest on wartością, która mam nadzieję doda przestrzeni miejskiej jakości w wymiarze estetycznym. Jest także hołdem złożonym wspaniałej artystce i nadzieją, że o nas w przyszłości również ktoś kiedyś będzie pamiętał.     Jestem dumna z Bytomia i naszych mieszkańców oraz przyjaciół. Dziękuję za zaangażowanie, wsparcie i życzliwość dla projektu. Każdy pozytywny gest miał znaczenie – razem dokonaliśmy wartościowego dzieła. Z wyrazami szacunkuAnna KowolikPrezes Zarządu Stowarzyszenia LKN

W naszych czasach najbardziej oczekiwaną i poszukiwaną cechą społeczności obywatelskiej jest nieobojętna postawa wobec tego, co się wokół nas wydarza. Bytom ma takie nieobojętne na los swego miasta kobiety, które skupione w ramach stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych już od 7 lat wspierają swoje miasto społeczną inicjatywą, promując postawę pomocy i dawania drugiemu człowiekowi wartości, na które on właśnie w tej chwili czeka. Naczelną zasadą działania Ligi Kobiet Nieobojętnych  jest promocja Bytomia, zwłaszcza bytomianek, które – jak pokazuje historia i współczesność – wnoszą w kulturę życia tego miasta nieocenione wartości, często na skalę całego regionu lub nawet kraju. 

Taką bytomianką, której już nie ma wśród nas, a jednak jej obecność w piosenkach i muzyce pozostanie na zawsze, jest Karin Stanek. Przez nas oceniana w kategorii nie tylko przebojowej, znanej bytomianki, lecz jako polska gwiazda big bitu, a to już jest wartość „kulturowego dobra narodowego”. Karin odniosła sukces w muzyce, występowała z zespołem Czerwono-Czarni, potem sama nagrywała piosenki. Charakterystyczny głos, sylwetka, sposób bycia, ubierania się. Wylansowała wiele przebojów – Autostop, Malowana lala, Jimmy Joe, Tato kup mi dżinsy spodnie… Jej życie jednak nie było usłane różami. Pochodziła z Bytomia – miasta górniczego, z biednej robotniczej rodziny, miała śląski akcent, co denerwowało krytyków i środowisko warszawskie, ale nie przeszkodziło jej to w zdobyciu uznania publiczności. Tutaj się wychowała, a w Zabrzu wystąpiła po raz pierwszy na scenie. Odniosła sukces, jej piosenki śpiewała cała Polska. Nigdy nie zapomniała o swoim kraju i rodzinnym mieście, zawsze z sentymentem tu wracała. Mieszkała w Niemczech i tam zmarła 15 lutego 2011 r.

Chciałybyśmy w naszym mieście utrwalić pamięć o niej, stawiając skromną rzeźbę plenerową (instalację) w sercu Bytomia. Za nami już sporo działań i aktywności społecznej, poświęconej na zbieranie funduszy na ten cel. Jednak to wciąż zbyt mało.
Zależy nam na tym, aby było to dzieło bytomian i śląskiej społeczności. Żeby była wśród nas jak największa świadomość jej osoby i działalności. Zapraszamy do wspólnego dzieła upamiętnienia naszej „atomowej Karin z gitarą”, ponieważ mamy pewność, że zasłużyła sobie na to całym swoim niełatwym, artystycznym życiem. Chciałybyśmy, aby po latach przebywania na obczyźnie, powróciła duchem do swojego rodzinnego Bytomia. Jeśli ten zamiar uda się nam wszystkim zrealizować to jest szansa, aby i o nas w przyszłości… ktoś pamiętał. 

Pragniemy, by temat ten pojawił się w mediach, co pozwoli na zwiększenie społecznej świadomości dotyczącej Karin. Od czerwca 2011 roku uczestniczymy lub realizujemy różnego rodzaju przedsięwzięcia dotyczące akcji „Dla Karin”. Wiemy już, w którym miejscu w centrum miasta pojawi się  rzeźba – instalacja artystyczna poświęcona pamięci  Artystki. Zbieramy fundusze na ten cel. Pomysł nasz wspierają władze Miasta Bytomia oraz Galeria Handlowa Agora. Przez najbliższy rok Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych poprzez różne formy zbierać będzie fundusze na realizację tego celu. Pierwsze pieniądze wpływają już na specjalnie utworzonym koncie bankowym o numerze 36 1050 1230 1000 0023 0230 0161 z dopiskiem „Dla Karin”. Nawiązujemy współpracę i kontakt z osobami, które pamiętają  piosenkarkę. Galeria Stalowe Anioły przygotowała kilka projektów rzeźby, spośród których specjalnie powołana w tym celu komisja  wybrała jeden, który  zostanie  wykonany przez bytomskiego artystę Jacka Wichrowskiego. rzeźba ma stanąć przed CH Agora. Dlatego wszyscy mieszkańcy Bytomia chcący dołączyć do tego projektu będą mogli dołożyć swoją cegiełkę by upamiętnić pierwszą polską  „rokendrolówkę” pochodzącą z naszego miasta.  Mamy nadzieję, że uda nam się ten pomysł zrealizować na rocznicę urodzin Karin Stanek, w sierpniu 2012 r. Chcemy, aby do tej akcji włączyło się środowisko szkół bytomskich oraz instytucje kultury, by jak najwięcej osób miało świadomość, skąd pochodziła ta dziewczyna. Zależy nam bardzo, żeby Bytom nie był postrzegany tylko i wyłącznie jako poprzemysłowe miasto z problemami, ale aby był kojarzony z ludźmi, którzy są największą jego wartością, którzy w tym miejscu żyją, pracują i działają, robią coś interesującego  przynosząc chlubę temu miejscu. Z ludźmi, którzy żyją i działają dziś i teraz, ale także tymi, których już nie ma wśród nas.

Warto dodać, że piosenki Karin Stanek zostały przypomniane w koncercie podczas Festiwalu w Opolu w 2011 r. Był to również dobry moment na odsłonięcie gwiazdy dla upamiętnienia wokalistki.

Władze Miasta Bytomia natomiast  uchwaliły, iż od lutego 2012 r. skwer przed Bytomskim Centrum Kultury będzie nazwany imieniem Karin Stanek. 

Bytom to wyjątkowe miasto – z piękną architekturą i kulturą, miejsce z sercem i duszą, które tworzą barwni oraz pełni życia mieszkańcy. To miasto z potencjałem i naprawdę ciekawymi ludźmi.

Aktywne bytomianki ze stowarzyszenia  Liga Kobiet Nieobojętnych pozyskują  fundusze, starają się pozyskiwać sponsorów i zaangażować mieszkańców do realizacji tego zamiaru. Mają pomysły. Jakie… ? Oto kilka z nich:

1) 28 sierpnia 2011 r. na zakończenie lata na bytomskim Rynku miał miejsce koncert pt „Autostopem z malowana lalą” w trakcie którego przez Gang Olsena  i Izę Kapiasovą przypomniane zostały przeboje zmarłej piosenkarki. W trakcie koncertu Stowarzyszenie LKN przeprowadziło pierwszą publiczna zbiórkę pieniędzy na podstawie decyzji  nr P.B.5311.6.2011 z dnia 2011 wydanej przez Prezydenta Miasta Bytomia. W trakcie zbiórki polegającej na dobrowolnych datkach zebrano 1.320 zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na realizację projektu – powstanie rzeźby. Z tytułu przeprowadzenia zbiórki Stowarzyszenie nie poniosło żadnych dodatkowych kosztów. 

2)  sierpień-wrzesień 2011 r – Liga objęła swoim patronatem  „Letnie wieczorki taneczne”, organizowane w sali balowej restauracji „Myśliwska” (ul. Alojzjanów), które odbywały się co środę. Było to zaproszenie dla wszystkich, którzy lubią muzykę lat 70-tych, 80-tych i 90-tych. Te taneczne spotkania dedykowane były właśnie Karin. Przypomniano jej przeboje i przeboje jej kolegów muzyków z tamtych lat.

3) 27.09.2011 r. Koncert Patrycji Markowskiej w CH Agora – w wyniku przeprowadzonej podczas koncertu zbiórki uzyskano kwotę 90,- zł.

4) 13 i 14 lutego 2012 r. Opera Śląska w Bytomiu oraz Teatr Ślaski w Katowicach. Tam właśnie, podczas Koncertów Walentynkowych można było posłuchać wspaniałej muzyki w wyśmienitym wykonaniu artystów naszej Opery. Z całą pewnością były to koncerty wyjątkowe, nietuzinkowe i nieobojętne bowiem widzów  zaskoczyli artyści, wykonując między innymi wiązanki przebojów Karin Stanek. W trakcie koncertów członkinie naszego Stowarzyszenie przeprowadziły zbiórkę publiczną. Celem zbiórki była oczywiście „instalacja plenerowa” Karin Stanek. Na te działania  Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych uzyskała pozwolenie wydane przez Marszałka Województwa Śląskiego (nr 271/GM/2012 z dnia 08-02-2012). Dzięki wsparciu gości, którzy przybyli na te koncerty, udało się zebrać kwotę 900,- złKlub Emerytów, Absolwentów i Sympatyków Energetyka-Elektronika przekazał na ten cel 810,- zł, z darowizn od osób fizycznych uzyskano 306,- zł.

OFERTA WYKONANIA RZEŻBY / INSTALACJI / POMNIKA KARIN STANEK

Wykonawca:    

Pracownia i Galeria Sztuki Użytkowej Stalowe Anioły, Bytom ul. Jainty 17, staloweanioly@o2.pl

Artysta plastyk : Jacek Wichrowski; właściciel galerii : Magdalena Tomal-Wichrowska

Rzeźba będzie przedstawiała postać artystki trzymającej gitarę. Postać ma zostać przedstawiona w sposób schematyczny i uproszczony. Twarz rzeźby nie będzie jednoznacznie podobna do znanego z mediów wizerunku piosenkarki (decydują o tym względy formalno-prawne).

Rzeźba zostanie wykonana z blachy stalowej ukształtowanej przestrzennie metodami ślusarskimi i kowalskimi, następnie ustawiona na postumencie wykonanym z tego samego materiału.

Realizacja może zostać przedstawiona w dwóch wariantach materiałowych:

  1. całość zostanie wykonana ze stali nierdzewnej
  2. Całość zostanie wykonana z różnych rodzajów stal
  3. W tym przypadku całość zostanie zabezpieczona antykorozyjnie poprzez ocynkowanie ogniowe i pomalowanie farbą podkładową a następnie farbą zewnętrzna na kolor ciemno-grafitowy.

Oczekiwana wysokość rzeźby to 2,5-3 m/b wraz z postumentem. Rzeźba zostanie ustawiona w miejscu ogólnodostępnym dla publiczności i w związku z tym w dalszym procesie projektowym zwrócona zostanie szczególna uwaga na aspekty związane z bezpieczeństwem osób mogących mieć bezpośredni kontakt z rzeźbą, a także bezpieczeństwem samej rzeźby.

Element nośny rzeźby – cokół zostanie wykonany z blachy o grubości 4 mm i będzie zamocowany do podłoża za pomocą kotew stalowych lub przykręcony do specjalnego fundamentu. W tym drugim przypadku wykonanie fundamentu pozostaje poza zakresem wykonania samego pomnika. Rzeźba zostanie przykręcona do postumentu i zabezpieczona przed odkręceniem.

Opis wykonano dla inicjatywy Stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych w Bytomiu.

Świetlik Bytomski śpiewa dla Karin Stanek !

„Pomnik Karin z gitarą, byłby dla mnie parą !” Tak nuci życzliwy Świetlik Bytomski, który swój spiżowy postument już ma, u wylotu ulicy Dworcowej w Bytomiu. Wcielający się w jego postać Andrzej Chłapecki (animator kultury i marszand Śląskiej Galerii Sztuki) pod takim właśnie hasłem wspiera zbiórkę pieniędzy na odlew rzeźby legendarnej piosenkarki.

          Pomysłodawcą takiego uhonorowania najbardziej znanej śpiewającej bytomianki jest Liga Kobiet Nieobojętnych. Projekt wykonał Jacek Wichrowski z Galerii Stalowe Anioły. Pierwotna lokalizacja pomnika naprzeciw CH Agora nie jest pewna. Pojawił się pomysł usytuowania go na rynku czy wreszcie na placu przy Bytomskim Centrum Kultury, który już nosi imię Karin Stanek, nadane w rocznicę śmierci artystki.

Świetlik Bytomski & Andrzej Chłapecki w stroju uroczystym i cylindrze, przeprowadzi (używając mosiężnego gongu licytacyjnego wykonanego przez więźniów Zakładu Karnego w Rawiczu) aukcje prac artystów śląskich, krakowskich i czeskich. Są to obrazy olejne, grafiki, akwarele (pejzaże śląskie, bytomskie, historyczne, erotyki) o wysokich walorach artystycznych i w przystępnych cenach. Część dochodu zostanie przekazana na fundusz wykonania figury Karin z warkoczykami i gitarą, by mogła być dla Świetlika pomnikową parą…

Pierwsza aukcja i sprzedaż dzieł w Śląskiej Galerii Sztuki w Bytomiu przy ul. Jainty 14 w piątek 24 sierpnia o godz.19:30. Na uczestników czekają dodatkowe niespodzianki i upominki oraz artystyczny bankiet.

Świetlik osobiście zaprasza i liczy na hojne wsparcie.

Akcja została objęta honorowym patronatem Wicemarszałka Sejmiku Śląskiego –Jerzego Gorzelika.

Sprawozdanie ze zbiórki pieniędzy na rzeźbę Karin Stanek.

Niemalże przy każdej nadarzającej się okazji, pełne wiary w szczodrobliwość bytomian, zbieramy pieniądze na realizację instalacji – rzeźby piosenkarki Karin Stanek.

Nasza sławna bytomianka doczekała się swojego miejsca w mieście – budynek Bytomskiego Centrum Kultury stoi właśnie przy Placu Karin Stanek. Wierzymy, że doczeka się także swojej rzeźby.

Zbiórki publiczne, prowadzone podczas wymienionych poniżej imprez, powiększyły dotychczas uzbieraną kwotę o:

–  Koncert „Z malowaną lalą” w Rydułtowach – 232 zł,

–  Koncert piosenek Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty „Najpiękniejsze są miłości, których nie ma” w BCK – 470 zł,

–  Industriada w Muzeum Chleba – 250 zł,

–  Tydzień Filmowy – 520 zł

Razem – 1.472,00 zł

Wszystkim dotychczasowym darczyńcom serdecznie dziękujemy i liczymy na dalsze wsparcie!