Archiwum 2010

12 lutego –  udział w wernisażu Rity Marii Dubas pt. UROKI BYTOMIA.

5 marca – Bal Bytomianek – Wieczór Hiszpański dla Bytomianki Roku 2009. Impreza pod patronatem honorowym Ambasady Królestwa Hiszpanii w Warszawie. Wieczór Hiszpański z udziałem artysty Opery Śląskiej Juliusza Ursyna Niemcewicza oraz uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu prowadził Conrado Moreno. Podczas wieczoru odbyła się aukcja charytatywna na pomoc i rehabilitację dla ucznia Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu – Szymona Szpaka. Wśród atrakcji imprezy losowanie wycieczki do Hiszpanii, którą ufundowało Biuro Podróży KRAKTURS z Krakowa.

30 marca – Wyjazd do Koszęcina, udział w urodzinowej mszy w intencji Szymona Szpaka.Przekazanie Anioła Dobrego Gestu w ręce mamy Szymona.

28 kwietnia – Udział w otwarciu wystawy w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu pt. „Tajemnice Placu Grunwaldzkiego”

2 maja – z okazji Święta Flagi na bytomskim Rynku, drugie śpiewanie pieśni patriotycznych.

13 maja – Pierwsze spotkanie w ramach cyklu Bytom Miastem Wielokulturowym. Zwiedzanie zabytkowego cmentarza żydowskiego w Bytomiu przy ul. Piekarskiej. WIECZÓR POLSKO – ŻYDOWSKI zorganizowany przy współpracy z Gminą Żydowską i Towarzystwem Społeczno – Kulturalnym Żydów w Polsce odbył się w Domu Modlitwy przy Placu Grunwaldzkim w Bytomiu. Wśród prelegentów byli Dariusz Walerjański oraz Elżbieta Fajerman i Anna Domagała. Temat wykładu „Rola kobiet w Judaizmie„. Uczestnicy spotkania mogli podziwiać wystawę fotograficzną pt. „Kobieta w wojsku Izraelskim”  oraz degustować potrawy kuchni izraelskiej. O oprawę muzyczną wieczoru zadbali uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu.

19 maja – Majówka dla Mateusza – akcja charytatywna przy współudziale nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 44 oraz całej społeczności dzielnicy Szombierki. Zaangażowanie bytomskich gwiazd sportu i telewizji, wielu lokalnych firm pozwoliło na pozyskanie środków, które zostały przekazane na rzecz Mateusza Juszkiewicza poprzez Fundację Nasze Dzieci z Warszawy.

27 maja – Udział w wernisażu podsumowującym Rok Akademicki 2009/2010 Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

23 czerwca – Olena i czarny kot – Szymon dla Szymona  (scenariusz Weronika Drozd, reżyseria i choreografia Filip Jędruch, opiekun merytoryczny Anna Majer, gość specjalny Szymon Majewski).
23 czerwca 2010 roku o godzinie 20.00 zabytkową halę Elektrociepłowni Szombierki wypełnili po brzegi mieszkańcy Bytomia. Przybyli tu nie tylko po to, by obejrzeć wystawę fotografii młodej artystki Weroniki Drozd (pseudonim artystyczny Veroniq Zafon), spektakl taneczny w wykonaniu studentów Wydziału Teatru Tańca Krakowskiej Wyższej Szkoły Teatralnej, posłuchać muzyki w wykonaniu wychowanków katowickiego Pałacu Młodzieży czy też obejrzeć z bliska gwiazdę telewizji TVN Szymona Majewskiego – prowadzącego całą imprezę. Przybyli tu z potrzeby serca, bowiem celem tego wydarzenia była pomoc dla  ucznia Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu – Szymona Szpaka, który od ponad trzech lat znajduje się w stanie śpiączki. 

Dzięki pomysłowi Weroniki Drozd (Veroniq Zafon) i przy jej współudziale Liga Kobiet Nieobojętnych postanowiła zrealizować projekt p.n. PRZEDSIĘWZIĘCIE ARTYSTYCZNE PROMUJĄCE MŁODYCH BYTOMSKICH ARTYSTÓW ORAZ FOTOGRAFIE WERONIKI DROZD.  W związku z realizacją zadania publicznego projekt ten otrzymał dofinansowanie Urzędu Miejskiego w Bytomiu, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r.o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Mieszkańcy Bytomia po raz kolejny udowodnili jak wielką rolę w ich życiu odgrywa sztuka i jak wielkie mają serca, zadziwiając organizatorów tak liczną obecnością.

Zebranych powitali Prezes Ligi Kobiet Nieobojętnych Beata Kowalewska oraz bytomianin, aktor Michał Kusztal dziękując przybyłym oraz sponsorom. Lista osób, które przyczyniły się do zorganizowania imprezy okazała się długa, ale to właśnie wyznacznik bytomskiego altruizmu. Na scenie pojawiła się także Weronika Drozd (Veroniq Zafon) – autorka licytowanych aktów, a potem rozpoczął się wyjątkowy spektakl w wykonaniu studentów Wydziału Teatru Tańca Krakowskiej Wyższej Szkoły Teatralnej. W kolejnym punkcie programu na scenie zjawili się wychowankowie Pałacu Młodzieży w Katowicach.  Usłyszeliśmy utwory  muzyki popularnej i jazzu w wykonaniu zespołu Gamma Eclectic Group, działającego przy katowickim Pałacu Młodzieży. Osoby, które wystąpiły dla Szymona i dla nas, przyjechały do Bytomia z Katowic, Mikołowa, Sławkowa i z Dąbrowy Górniczej. Wśród nich Ewa Hadamik – wokal, Janusz Cyzio – instrumenty klawiszowe, Krzysztof Kuźnik – gitara basowa i Wojciech Jaworski – perkusja. Artystyczną ideą działalności zespołu jest muzyczna improwizacja. Za jej pomocą muzycy łączą różne elementy i treści z pośród wielu stylów muzycznych m.in. wspomnianego już jazzu, popu, swingu, latin i wielu, wielu innych. Różnorodność muzyki wychowanków Pałacu Młodzieży w symboliczny sposób ukazuje różnorodność współczesnych mieszkańców Śląska.-      Wszyscy oczekiwali na przyjazd gwiazdy wieczoru, .którego w drodze z Warszawy do Bytomia nie ominęła rzeczywistość polskich dróg. Atmosfera sięgnęła zenitu, gdy showman przekroczył już próg Elektrociepłowni Szombierki. Szymon Majewski poprowadził aukcje SZYMON DLA SZYMONA oraz finał loterii, czyli losowanie nagrody specjalnej ufundowanej przez Bytomiankę Roku 2005 Ludmiłę Jamę-Voigt.
Wieczór spędzony w Elektrociepłowni Szombierki, oprócz niezapomnianych wrażeń, zaowocował zebraniem kwoty 13.690,- zł, która przeznaczona zostanie na pomoc w rehabilitacji Szymona Szpaka.
Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych wraz z Weroniką Drozd składają specjalne podziękowania:
panu SZYMONOWI MAJEWSKIEGO za pomoc, przybycie do Bytomia i charytatywne poprowadzenie aukcji SZYMON DLA SZYMONA oraz instytucjom, firmom i osobom, które wsparły imprezę. Są wśród nich:

 –      Urząd Miasta Bytomia

 –      pan Jacek Janas – Prezes Zespołu Elektrociepłowni Szombierki

–      pan Jacek Łumiński – Rektor Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Krakowskiej    Wyższej Szkoły Teatralnej

–      pani Ludmiła Jama-Voigt

–      pani Anna Majer

–      Zarząd ZPO Bytom

–      pani Małgorzata Rogala

–      członkowie zespołu Gamma Eclectic Group

–      pan Andrzej Opieczonek

3 września – Udział w wernisażu „PTAKI POLSKIE” .Organizatorzy – Muzeum Górnośląskie oraz Polskie Stowarzyszenie Fotograficzne NIKONA.

9 września – Udział w konferencji podsumowującej projekt NASZA PRACA – PRZECIWDZIAŁANIE DYSKRYMINACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W DOSTĘPIE DO PRACY. Organizator: Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Bytomiu.

15 września – Drugie spotkanie w ramach cyklu Bytom Miastem Wielokulturowym – WIECZÓR POLSKO-NIEMIECKI. Zorganizowane wspólnie z pastorem Janem Kurko spotkanie odbyło się  na terenie parafii ewangelicko-augsburskiej w Bytomiu-Miechowicach i poświęcone było Matce Ewie -Ewie von Thiele-Winkler. Imprezę połączono ze zwiedzaniem terenu parafii oraz promocją audioksiążki ze wspomnieniami Matki Ewy. Gośćmi wieczoru byli: biskup diecezji katowickiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Tadeusz Szurman, włodarze miasta Bytomia, diakonisa Aleksandra Błahut-Kowalczyk, siostra Marta Grudke. Wśród uczestników była również liczna grupa członków Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego.

7 października – Kolejne spotkanie w ramach cyklu Bytom Miastem Wielokulturowym –  WIECZÓR KRESOWY. Spotkanie odbyło się w siedzibie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Związku Wypędzonych    z Kresów Wschodnich RP w Bytomiu. Wykład  p.t. „Do nóżek padam….kobiety we Lwowie, kobiety ze Lwowa” wygłosił redaktor Marcin Hałaś.  Powodu do wzruszeń i śmiechu dostarczył kabaret PACAŁYCHA, a o nasze podniebienia zadbały panie przygotowujące degustację barszczu i pierogów ruskich.

 
17 października – w ramach obchodów Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej przy współpracy  z Wydziałem Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Bytomiu oraz z parafią p.w. św. Krzyża w Bytomiu -Miechowicach zorganizowano widowisko parateatralne pt. „Bądźmy świadkami miłości, oparte na poezji Anny Malewicz, w reżyserii Danuty Szymczyk i wykonaniu Teatru ERATO z Młodzieżowego Domu Kultury Nr 1 w Bytomiu.

20 października – Udział w uroczystym otwarciu galerii twórczości osób niepełnosprawnych intelektualnie, połączonym z wernisażem prac plastycznych związanych tematycznie  z obchodami Roku Fryderyka Chopina. Organizator: Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Bytomiu.

 
14 listopada – wyjazd ligowy do Krakowa na specjalne zaproszenie Biura Podróży KRAKTURS. Plan wycieczki obejmował m.in. udział w mszy świętej w intencji stowarzyszenia LKN oraz zwiedzanie zabytkowego kościoła w Więcławicach Starych pw. Św. Jakuba Apostoła.

25 listopada – Udział w Jubileuszu 90-lecia Elektrociepłowni Szombierki.

30 listopada – Realizowany przez bytomskie stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych cykl Bytom Miastem Wielokulturowym w andrzejkowy wieczór miał swoją kolejną odsłonę. Jak na znaczącą datę przystało, magiczna noc odbyła się pod hasłem  WIECZÓR – ANDRZEJKI ROMSKIE.

Od niepamiętnych czasów Cyganie słynęli z wróżenia. Tabory cygańskie pojawiające się nieoczekiwanie w wioskach pełne były ubranych w kolorowe suknie pięknych kobiet o tajemniczych spojrzeniach. Wróżono najczęściej z kart klasycznych, kart cygańskich lub z treści ukrytych w ludzkich dłoniach. Romska tradycja przepowiadania przyszłości nadal przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Tańce, śpiew, muzyka i wróżby to atrybuty, których nie mogło zabraknąć podczas tego wieczoru. Gdy organizatorki przedsięwzięcia sądziły, że wszystkie przygotowania do imprezy zapięte są już na ostatni guzik, miłą niespodziankę sprawili im bytomscy Romowie. Na kilka dni przed spotkaniem miejscowy zespół muzyczny zgłosił chęć zagrania dla zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m. in. Prezydent Miasta Piotr Koj z małżonką, wiceprezydent Halina Bieda, naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Anna Panas, bytomianki nagrodzone w plebiscycie Bytomianka Roku: Barbara Kulikowska, Teresa Brodziak, Danuta Szymczyk, przedstawiciele Romów bytomskich oraz wielu andrzejkowych solenizantów. Nad stroną muzyczną zabawy czuwał zespół Gipsy Boys. Ci, którzy zapragnęli spojrzeć w swą przyszłość odbywali tajemną rozmowę z wróżką – poetką Izoldą Kwiek. Nieformalny nastrój wesołej zabawy pozwolił zbliżyć się do ciekawej kultury romskiej, zasmakować w muzyce i poezji. Warto przyjrzeć się z bliska tej bogatej tradycji, tym bardziej, że Romowie mieszkają obok nas. 

15 grudnia –  Spotkanie w BCK i obejrzenie musicalu pn. ” Fatamorgana o świcie „ przygotowanego w ramach projektu  pn. ” JESTEŚMY RAZEM – ENERGIA KULTURY”