Archiwum 2019
Byłyśmy aktywne w 2019r.
Aby utrwalić w pamięci tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bytomiu w listopadzie 1938 roku, kiedy to podczas Nocy Kryształowej spalona została powstała w 1869 roku synagoga na obecnym placu Grunwaldzkim wmurowana została tablica pamiątkowa z wizerunkiem nieistniejącej synagogi i napisem w językach polskim, angielskim, niemieckim i hebrajskim: „W tym miejscu stała wybudowana w 1869 roku bytomska synagoga będąca świadectwem wiekowego pokojowego współistnienia wspólnoty żydowskiej w historii miasta. Została zburzona przez niemieckich nazistów w Noc Kryształową 9/10 listopada 1938 roku.”
Pod tą tablicą w 75. rocznicę wyzwolenia obozu nazistowskiego w Auschwitz – Birkenau nasi przedstwiciele oddali hołd pomordowanym i złożyli kwiaty.
Nazwa zobowiązuje! Jesteśmy Nieobojętne więc nieobojętne także na to, jak wygląda nasze miasto! Dlatego od kilku już tygodni przychodzimy do Galerii Stalowe Anioły, by wspomóc niespożytej energii, wizji i pomysłów Magdę Wichrowską (nasza ligowa koleżanka, a jakże!) i panią Hanię w robieniu mozaik, które niedługo zostaną już przez same artystki wkomponowane w nowe donice stojące wokół naszego BeCeKu! Pracy jeszcze dużo, ale zaangażowało się wiele osób spośród mieszkańców Bytomia, a nawet miast ościennych!! Będzie ładnie!!
W natłoku spraw i zajęć umknęła nam jedna bardzo ważna wiadomość. Wiele osób wie, teraz chcemy, by dowiedziało się jeszcze więcej.
4 października 2019 roku w Filharmonii Śląskiej Senator Leszek Piechota uroczyście wręczył honorowe odznaki nadane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” zostały nadane Pani Annie Majer i Panu Jackowi Kurkowi na wniosek Senatora RP Leszka Piechoty.
Anna Majer – nasza ligowa koleżanka, tancerz, choreograf, reżyser, wykładowca akademicki. Zadebiutowała jako choreograf na scenie Opery Śląskiej, przygotowując „Bolero” Ravela. Spektakl zachwycił publiczność i krytyków, został nagrodzony Złotą Maską. Artystka rozpoczęła współpracę m.in. z Operą Wrocławską, Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Gliwickim Teatrem Muzycznym, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej. Realizowała zarówno własne spektakle jak i partie choreograficzne w przedstawieniach dramatycznych. Na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach stworzyła nowy kierunek: artystyczne formy aktywności ruchowej. Pracowała ze studentami Akademii Muzycznej w Katowicach oraz słuchaczami Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim. Cały czas nie zapominała o rodzinnym Bytomiu. W Operze Śląskiej w Bytomiu stworzyła m.in. choreografię do „Tannhäusera” R. Wagnera oraz niezwykłego widowiska baletowego dla dzieci „Kot w butach”. Społecznie udziela się w przedsięwzięciach Ligi Kobiet Nieobojętnych, Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Teatru Rozbark, prowadząc zajęcia ruchowe, tworząc choreografie.
Nasza Ania!! Najserdeczniejsze gratulacje!!
To był 2004 rok. Już od jakiegoś czasu przecinały się drogi kilku kobiet! Tak wiele spraw je irytowało. Dlaczego o Bytomiu mówi się tylko źle? Dlaczego są osoby, które są pozostawione same sobie? Przecież coś można i trzeba z tym zrobić! I tak zrodził się pomysł, żeby się zorganizować i zacząć działać, a nie tylko narzekać. Od słów przeszły do czynów i tak 26 października 2004 roku w Krajowym Rejestrze Sądowym zostało zarejestrowane stowarzyszenie pod znamienną nazwą – Liga Kobiet Nieobojętnych. Jego pierwszą Prezeską została Ewa Petrymusz. Po niej tej funkcji podjęła się Beata Kowalewska, a od kilku lat jest nią Anna Kowolik.
Znamienną, bo Ligę tworzą kobiety, którym los miasta i jego mieszkańców nie jest obojętny, które nie boją się wyzwań, chcą i potrafią działać, kobiety wyjątkowe, mieszkające lub pracujące w Bytomiu. Połączyła nas wspólna pasja – chęć „nieobojętnego” działania – i wspólne poglądy, bo naszym zdaniem w dzisiejszych czasach najbardziej oczekiwaną i poszukiwaną cechą społeczności obywatelskiej jest nieobojętna postawa wobec tego, co się wokół nas wydarza.
20 pażdziernika w Bytomskim Centrum Kultury świętowałyśmy swoje 15 lecie. Tak naprawdę na codzień nie myślimy w ten sposób o sobie. Za absolutnie normalne uważamy to, co robimy. Ale w tym dniu pod naszym adresem padło tyle miłych, ciepłych słów, tyle pochwał i słów uznania, że bez fałszywej skromności mówimy – jesteśmy dumne!! Wiele znamienitych gości i wielu Bytomian pojawiło się, by świętować nasze 15. lecie. Wśród nich byli Prezydenci Miasta, bo działamy pod rządami już 4 Prezydenta – Krzysztof Wójcik, Piotr Koj, Damian Bartyla i obecny Prezydent Mariusz Wołosz. Nie sposób wymienić wszystkich więcwszystkim serdecznie za tę obecność dziękujemy.
Uroczystość uświetnił Piotr Bałtroczyk, którego występ wzbudzał salwy śmiechy na widowni i żegnany był gromkimi brawami. A potem jeszcze długo trwały rozmowy przy skromnym poczęstunku.
Wszystkim naszym przyjaciołom, sympatykom no i sponsorom serdecznie dziękujemy! Bez Was byłoby o wiele trudniej!!
Zdjęcia, które znajda Państwo w Galerii wykonał dla nas pan Tomasz Zakrzewski, bytomianin silnie związany z naszym miastem, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultura, Nowa Architektura Górnego Śląska 2012. Pięknie dziękujemy z upamiętnienie tych wyjątkowych dla nas chwil!
Jak ten czas leci, prawda!!! Właśnie mija 15 lat działalności stowarzyszenia Liga Kobiet NIeobojętnych! Z tej okazji w najbliższą niedzielę w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się koncert Piotra Bałtroczyka.
Łączy nas idea, aby Bytom, dumny ze swojej historii, artystów, budowniczych, nietuzinkowych postaci, przestał być niesprawiedliwie postrzegany jedynie jako poprzemysłowe miasto z problemami.
Jesteśmy kobietami nieobojętnymi i dlatego:
- od 2004 roku poprzez wybór Bytomianek Pór Roku, Bytomianki i Bytomianina Roku promujemy niezwykłe kobiety, które żyją wokół nas i nietuzinkowych mężczyzn,
- organizowałyśmy cykl spotkań pod hasłem „Bytom Wielokulturowy”,
- organizujemy koncerty, jak choćby ten, gdy na jednej scenie wystąpiło 5 wspaniałych Bytomianek: Kasia Moś, Ewa Uryga, Kasia Grzesiek, Marta Król i Mariola Konieczna,
- współorganizujemy Festiwal Muzyka Narodów,
- współuczestniczyłyśmy w wydaniu książek i płyt znanych bytomianek,
- organizujemy konkurs „Bytom w 100 słowach”,
- angażujemy się w różnego rodzaje akcje charytatywne na rzecz rodzin, a w szczególności dzieci w potrzebie, bytomskich seniorów, talentów naukowych, artystycznych i sportowych,
- wypowiadamy się w sprawach publicznych, a środki na działalność pozyskujemy z dostępnych funduszy pomocowych.
No i stało się! W minioną niedzielę ze sceny amfiteatru w Parku Miejskim niestety musiały paść słowa:
V edycję Festiwalu Muzyka Narodów – Juliusz Ursyn Niemcewicz i jego goście” uważamy za zakończoną.
Wakacyjne niedziele lipca i sierpnia dla wielu bytomian i nie tylko bytomian były swoistym świętem – świętem muzyki. Osiem koncertów, kilkudziesięciu artystów i setki zasłuchanych melomanów.
Podczas ostatniego finałowego koncertu, który odbył się w niedzielę 25 sierpnia usłyszeliśmy muzykę związaną z naszym regionem, w tym stare tradycyjne śląskie pieśni ludowe. Tego dnia przed bytomską publicznością wystąpiła Górnicza Orkiestra Dęta Bytom pod dyrekcją Dariusza Kasperka oraz soliści Opery Śląskiej: sopranistka Joanna Kściuczyk-Jędrusik oraz tenor Juliusz Ursyn Niemcewicz. Kto nie słyszał pani Joanny wykonującej pieśni śląskie niech żałuje! Licznie zgromadzoną publiczność bawił także i wzruszał Lucjan Czerny – artysta, radiowiec i kabareciarz.
Finałowy koncert poświęcony był także obchodom 100-lecia wybuchu I powstania śląskiego. Na scenie dzięki uprzejmości Muzeum Górnośląskiego mogliśmy zobaczyć oryginalny sztandar powstańczy i usłyszeć jego historię. Wprowadzenie do tematyki powstańczej usłyszeliśmu z ust pani dr. Joanny Lusek. Pracownicy Muzeum Górnośląskiego zachęcali również do zwiedzania prezentowanej w bytomskim muzeum wystawy „Na rozdrożu…” ukazującej życie codzienne Górnoślązaków na tle trzech powstań śląskich i okresu kampanii plebiscytowej. Wystawę można oglądać do 31 października, a wstęp na nią jest bezpłatny.
Sponsorom i partnerom – firmom i ludziom, bez których to wydarzenie nie mogłoby się odbyć, dziękowali ze sceny Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, Krystyna Jankowiak-Markwica – Dyrektor organizatora festiwalu czyli Bytomskiego Centrum Kultury oraz Anna Kowolik – Prezes współorganizatora – Ligi Kobiet Nieobojętnych. Sponsorem Głównym była w tym roku spółka Węglokoks Kraj i marka Skarbek. Zasłużone podziękowania otrzymał także Juliusz Ursyn Niemcewicz – spirytus movens całego przedsięwzięcia.
Jak zwykle licznie zgormadzoną publiczność, fanów festiwalu, pożegnano piosenką Time to say goodbay (Czas powiedzieć do widzenia) i nadzieją na spotkanie w przyszłym roku.
Zdjęcia: Hubert Klimek
25.08.2019
Włochy – Bella Italia
Podczas dzisiejszego koncertu Juliusz Ursyn-Niemcewicz i jego goście zabrali licznie zgrromadzoną publiczność publiczność na muzyczną wycieczkę do Włoch.
Swój repertuar zaprezentował zespół Opera String Quartet, którego muzycy na stałe związani są z Teatrem Wielkim z Łodzi oraz mistrz fortepianu – Michał Kryworuczko.
Niespodzianką tego dnia były występy solistów: Lucyny Jarząbek (sopran) oraz Sławomira Naborczyka (tenor).
Pani Lucyna Jarząbek ukończyła z wyróżnieniem studia w katowickiej Akademii Muzycznej w klasie śpiewu. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i zagranicznych, koncertuje w kraju i za granicą (Słowacja, Czechy, kraje Beneluxu, USA).
Pan Sławomir Naborczyk jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Współpracuje z Sinfonią Varsovia, Filharmonia Śląską i Filharmonią Zabrzańską oraz zespołem Musica Viva (występy m. in. w Bremen, Lilenthal i Schwerin).
Artyści wykonali najsłynniejsze arie operowe kompozytorów włoskich oraz znane chyba wszystkim pieśni neapolitańskie. Trudno było nie poddać się czarowi muzyki, kiedy ze sceny płynęły piękne, znane chyba wszystkim melodie „O sole mio”, „Gitara Romana”, „Wróć do Sorrento” czy „Santa Lucia”. Nie dziwi więc ogromny aplauz publiczności.
Za tydzień w niedzielę 25 sierpnia o g.16.00 ostatnie już spotkanie w Parku Miejskim w Bytomiu z „Muzyką Narodów”. Będzie to uroczysty koncert finałowy poświęcony Muzyce Górnego Śląska oraz Regionów w wykonaniu Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom”, której przewodzić będzie Dariusz Kasperek, a swoich głosów użyczą Joanna Kściuczyk-Jędrusik (sopran) oraz Juliusz Ursyn-Niemcewicz (tenor).
A potem, niestety, przyjdzie czas się pożegnać – „Time to say goodbye”, choć słowa tej piosenki już na tym koncercie popłynęły z estrady w wykonaniu artystów.
3.08.2019
Austria – Czar Wiednia
Wiedeńskie walce od dawna urzekają swoim muzycznym pięknem i dlatego cieszą się tak wielką popularnością na całym świecie. Wczoraj 3 sierpnia jak zwykle w Parku im. Franciszka Kachla w ramach V edycji Festiwalu Muzyka Narodów usłyszeliśmy najpiękniejsze opery, operetki oraz inne utwory austriackich muzyków i kompozytorów.
Na scenie w muszli koncertowej zaprezentowali się znani już wiernym słuchaczom Kwartet Smyczkowy Altra Volta oraz Juliusz Ursyn-Niemcewicz. Kwartet Altra Volta został założony w 1998 roku przez studentów Akademii Muzycznej w Katowicach. Po ukończeniu uczelni muzycy brali udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą, gdzie jako zespół zostali zauważeni i wielokrotnie nagrodzeni. Koncertowali na scenach wielu krajów Europy: Niemcy, Francja, Włochy, Watykan, Szwajcaria, Turcja, Litwa, Szwecja, Holandia oraz Azji: Indie, Sri Lanka, a także w Afryce – w Egipcie.
(Zdjęcia z Festiwalu autorstwa Tomasza Saneckiego i Huberta Klimka)
28.07.
Muzyka romska
Ze sceny muszli koncertowej w Parku Miejskim im. F. Kachla zabrzmiała muzyka romska. Publiczność jak zwykle dopisała.
Na scenie muszli koncertowej swój repertuar zaprezentował Cygański Tabor. Zespół, który ma w programie przede wszystkim znane i lubiane piosenki romskie oraz biesiadne. Cygański Tabor zaprezentował się na Festiwalu Kultury Romów w Lubaniu. Ich artystów można było zobaczyć w programach takich jak : „The Voice of Poland” czy „Jaka to melodia?”.
W przyszłym tygodniu będzie podwójna okazja do zagłębienia się w nuty muzyki klasycznej. W sobotę 3 sierpnia odbędzie się przełożony koncert Austria – Czar Wiednia, w którym wystąpią: Altra Volta – Kwartet Smyczkowy, Swietłana Kaliniczenko – sopran, Juliusz Ursyn-Niemcewicz – tenor oraz Mateusz Lasatowicz – fortepian. Z kolei dzień później, w niedzielę 4 sierpnia zaprezentowana będzie Ameryka – Muzyka Filmowa i Musicalowa.
21.07
Węgry – W krainie czardasza
Escape Kwartet, sopranistka Sylwia Lorens oraz tenor Juliusz Ursyn-Niemcewicz w niedzielne popołudnie przenieśli zgromadzoną w Parku Miejskim publiczność do magicznej krainy czardasza.
W repertuarze widowiska znaleźli się najwięksi węgierscy kompozytorzy: Ferenc Liszt, Franz Lehár, Emmerich Kálmán, Béla Bartók, Joseph Kosma. Publiczność wysłuchała m.in. pięknych czardaszy z operetki „Perły z Tokaju”, „Hrabina Marica” i „Księżniczka czardasza”, „Tańców rumuńskich” Béla Bartóka czy „Tańców węgierskich” Johannesa Brahmsa.
14 lipca
Polska – Wielcy Kompozytorzy Chopin i Moniuszko
Ponieważ pierwszy koncert w ramach tegorocznego festiwalu, który miał się odbyć 7 lipca był odwołany, więc ten inauguracyjny koncert w ramach V już edycji Festiwalu Muzyka Narodów zgromadził komplet spragnionej muzyki publiczności. Z plenerowej sceny w Parku Miejskim popłynęły utwory Chopina i Moniuszki.
Licznie zgromadzoną publiczność przywitali prowadzący wszystkie koncerty Juliusz Ursyn Niemcewicz oraz organizatorzy – dyrektor Bytomskiego Centrum Kultury Krystyna Jankowiak-Markwica i Prezes Ligi Kobiet Nieobojętnych Anna Kowolik.
Na scenie muszli koncertowej wystąpili Opera String Quartet, sopranistka Małgorzata Działo, bas Jakub Szmidt, tenor Juliusz Ursyn-Niemcewicz oraz pianista Michał Kryworuczko.
Przypomnijmy, że każdy koncert rozpoczyna się od merytorycznego wprowadzenia do historii muzyki danego kraju oraz anegdot i ciekawostek związanych z epoką i kulturą.
Szanowni Państwo!
Trwa liczenie strat po sobotnim wybuchu gazu przy ul. Katowickiej. Mieszkańcy, których dotknęła tragedia nie są jednak sami. Z pomocą ruszyło Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych, które uruchomiło subkonto, na które można wpłacać pieniądze na rzecz poszkodowanych rodzin.
Zebrane pieniądze zostaną przekazane przede wszystkim na remont mieszkań, które uległy zniszczeniu. Jak wiadomo, lokale w trzykondygnacyjnej kamienicy, uszkodzone są w różnym stopniu, począwszy od kompletnego zniszczenia lokalu, w którym doszło do wybuchu oraz sąsiadujących z nim mieszkań.
Przypomnijmy, że poszkodowani mogą korzystać z pomocy psychologicznej, a 16 rodzin otrzymało już zasiłek celowy w wysokości 2 tys. zł. na zabezpieczenie podstawowych potrzeb życiowych wypłacony przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Taka tragedia mogła spotkać każdego z nas. Robimy wszystko, by osoby poszkodowane otrzymały niezbędne wsparcie – mówi prezydent Mariusz Wołosz.
Stowarzyszenie Ligi Kobiet Nieobojętnych od wielu lat angażuje się w działalność charytatywną organizując konkretną pomoc dla osób będących w trudnej sytuacji życiowej. Wierzymy, że bytomianie także teraz nie pozostaną obojętni na los swoich sąsiadów. Liczy się każda złotówka – mówi Anna Kowolik, prezes stowarzyszenia LKN.
Dane do przelewu
ING Bank Śląski 45 1050 1230 1000 0090 3078 4830
Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych
Plac Karin Stanek 1 41-902 Bytom
Z dopiskiem: Pomoc dla poszkodowanych mieszkańców ul. Katowickiej.
W związku z tragedią – wybuchem gazu przy ul. Katowickiej w dniu dzisiejszym (6 lipca br.) Prezydent Miasta Bytomia podjął decyzję o ogłoszeniu żałoby i odwołaniu dziś i jutro wszystkich miejskich imprez.
Dlatego koncert inaugurujący Festiwal Muzyka Narodów pt. AUSTRIA – CZAR WIEDNIA nie odbędzie się. Postaramy się zaprezentować to wydarzenie muzyczne w innym terminie o czym poinformujemy Państwa w najbliższym czasie. Prosimy o zrozumienie sytuacji. Zwrot biletów ze strefy specjalnej będzie możliwy w kasie Beceku w przyszłym tygodniu.
Wiemy, że wielu Bytomian czekało na tę chwilę. Pytanie, „czy w przyszłym roku też będzie?” słyszałyśmy już podczas ubiegłorocznej edycji. Teraz już możemy powiedzieć „tak, jest!” i możemy zaprosić Państwa w każdą niedzielę lipca i sierpnia do Amfiteatru w Parku Miejskim im. F. Kachla na 5. Jubileuszowy Festiwal Muzyka Narodów! Do zobaczenia!
PIĄTA EDYCJA FESTIWALU MUZYKA NARODÓW W BYTOMIU !
W lipcowe oraz sierpniowe niedziele o godz. 16.00 w Amfiteatrze Parku Miejskiego im. F. Kachla w Bytomiu odbywać się będą kameralne koncerty wprowadzające słuchaczy w świat różnych kultur muzycznych, wizji artystycznych i miejsc na mapie podróży nie tylko Europy. Wykonawcami będą znamienici muzycy, soliści, tancerze koncertujący w kraju i za zagranicą, z pośród których wielu pochodzi z naszego miasta i regionu , a część z nich odwiedzi Bytom po raz pierwszy.
Gospodarzem festiwalu „Muzyka Narodów” niezmiennie jest jego pomysłodawca Juliusz Ursyn-Niemcewicz – solista Opery Śląskiej, a organizatorem wydarzenia jest w tym roku Bytomskie Centrum Kultury przy współpracy stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych. Przed Państwem 8 wspaniałych koncertów promenadowych, a wśród gości m.in.: znani i lubiani muzycy – kwartet Altra Volta (Jacek Dzwonowski, Leszek Sojka, Aleksandra Marko-Lech, Michał Lech), Opera String Quartet (Agata Maśnica, Karolina Kornelus, Weronika Malik, Adam Markwica), Escape String Quartet (Monika Schmidt, Małgorzata Koba, Maria Gawrońska, Joanna Majcherczyk), wybitni soliści doskonale znani festiwalowej publiczności Swietłana Kaliniczenko, Sylwia Lorens, Joanna Kściuczyk – Jędrusik, nowi goście i wykonawcy to m.in.: soliści Katarzyna Pluta, Małgorzata Działo, Jakub Szmidt, obok pianisty Michała Kriworuczko, pianista Mateusz Lasatowicz, wykonawcy muzyki romskiej Zespół Cygański Tabor, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Konopielki z Gminy Konopiska oraz Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” pod dyrekcją Dariusza Kasperka. W zeszłym roku furorę zrobili tancerze – artyści baletu Opery Śląskiej w międzynarodowej obsadzie, więc i w tym roku również zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęli Sara Guarnieri, Viridiana Hernandez-Martinez, Grzegorz Pajdzik, Artur Dmochowski, Douglas De Oliveira Fereira. Ponownie nie zabraknie quizów, zagadek muzycznych czyli walorów edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Tradycyjnie publiczność może liczyć również na niespodzianki.
Wstęp na koncerty jest wolny – darmowy. Natomiast w strefie siedzącej tzw. Pierwsze Sektory – 100 miejsc zostało przeznaczonych do zakupu dla tej grupy publiczności, która chce mieć tzw. gwarantowane miejsce, można je zakupić z wyprzedzeniem w Bytomskim Centrum Kultury w cenie 2 zł i przyjść tuż przed rozpoczęciem koncertu do Amfiteatru z dowodem zakupu na widownię – miejsce będzie czekać.
SPONSOR GŁÓWNY :
WĘGLOKOKS KRAJ i marka SKARBEKOrganizator:Bytomskie Centrum KulturyWspółorganizacja wydarzenia: Liga Kobiet Nieobojętnych Partnerzy:Gmina BytomMiejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w BytomiuBytomskie Przedsiębiorstwo KomunalnePROMEDOsiedle Fazaniec
Artrium PlejadaPatronat medialny: Życie Bytomskie Portal Bytomski.pl Radio KatowiceTVP 3 KatowiceSFERA TV
W dniu 4 czerwca 2019 roku odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych, na którym przyjęte zostały sprawozdania merytoryczne i finansowe z działalności w roku 2018 oraz wybrany został nowy Zarząd w składzie:
Anna Kowolik – Prezes
Izabela Osypka – Wiceprezes
Dorota Mrachacz – Sekretarz
Mariola Żetycka – Skarbnik
Sylwia Tubis – Członek Zarządu
Ustępującemu Zarządowi serdecznie dziękujemy, a nowemu składamy gratulacje i życzmy pomyślności!
Liga Kobiet Nieobojętnych – 2004 – 2019
15 lat Ligi Kobiet Nieobojetnych
Cel działalności:
nPromocja bytomskiej kultury, historii, walorów turystycznych,
n Promocja nowego wizerunku Bytomia, atrakcyjnego dla inwestorów i turystów,
nPromocja bytomianek, wybór „Bytomianki Pory Roki „ i ostatecznie na Gali „Bytomianki Roku”,
nWybór „Bytomianina Roku”
nWspieranie talentów naukowych, artystycznych i sportowych dzieci i młodzieży.
n Inicjowanie działań na rzecz idei „czysty Bytom”,
nNawiązywanie kontaktów z bytomiankami za granicą,
nInicjowanie działań niosących pomoc rodzinom w potrzebie, szereg akcji charytatywnych dla dzieci z naszego miasta.
nInicjowanie i organizowanie działań na rzecz bytomskich seniorów,
nWypowiadanie się w sprawach publicznych,
Warto pamiętać!
Wszystkich zainteresowanych językiem angielskim serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w Kawiarence Językowej 24 kwietnia br. o godzinie 17.30 w sali Biblioteki Miejskiej w Bytomiu przy Pl. Jana III Sobieskiego.
Ponieważ tak to już jest, że wszystko co dobre, szybko się kończy, więc i nam pora żegnać się z Jarnołtówkiem! Było super, jak zawsze zresztą!
A po pracy czas na zabawę! Pozdrawiamy z Jarnołtówka!
GALA BYTOMIANKI I BYTOMIANINA ROKU 2018
11 kwietnia br. w Sali Didura spotkaliśmy się na XV Jubileuszowej Gali Bytomianki i Bytomianina Roku 2018. Uroczystość rozpoczął krótki koncert w wykonaniu młodych, bytomskich artystów: Pauliny Wanot – skrzypce, Weroniki Kowolik – śpiew i Michała Kriworuczko – fortepian, którzy zaprezentowali Koncert Skrzypcowy d-moll, nr 2 Henryka Wieniawskiego, Walc Mussetty z II aktu opery Cyganeria Giacomo Pucciniego oraz utwór Cesara Francka „Panis Angelicus”.
W pięknych wnętrzach Opery Śląskiej w Bytomiu po raz kolejny wręczone zostały prestiżowe wyróżnienia przyznawane przez Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych.
Licznie zgromadzonych gości przywitały Prezes i Wiceprezes naszego Stowarzyszenia Anna Kowolik i Izabela Osypka.
Było nam bardzo miło zobaczyć wśród przybyłych Europosła Jerzego Buzka, Radną Sejmiku Województwa Śląskiego Halinę Biedę, Prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Bytomiu Mariusza Janasa oraz radnych Rady Miejskiej, przedstawicieli policji, instytucji kultury i oświaty, a także laureatki i laureatów plebiscytów Bytomianki i Bytomianina Roku, przedstawicieli organizacji pozarządowych działających w Bytomiu i wielu przyjaciół i sympatyków naszego Stowarzyszenia.
Przyznanie i wręczenie zaszczytnych tytułów Bytomianki i Bytomianina Roku jest dla Ligi jednym z najważniejszym wydarzeń. Ma na celu uhonorowanie i wyróżnienie wyjątkowych osobowości naszej lokalnej społeczności.
Bytomianka Roku wybierana jest spośród 4 wyróżnionych i nagrodzonych Bytomianek pór roku. W 2018 roku te zaszczytne tytuły otrzymały:
Bytomianka Wiosny 2018 – Małgorzata Agata Sanetra Wieczorek. Pani Agata jest lekarzem. Dzięki staraniom
i wielkiej determinacji Pani Agaty w Bytomiu działa Poradnia Opieki Paliatywnej. Miejsce, w którym pacjenci dotknięci chorobą nowotworową, ale i nie tylko, otrzymują pomoc i fachową opiekę medyczną przez cała dobę. Przy Poradni funkcjonuje również Hospicjum Domowe.
Bytomianka Lata 2018 – Małgorzata Nowak. Nauczycielka – związana zawodowo ze Szkołą Podstawową nr 45
w Bytomiu oraz Młodzieżowym Domem Kultury nr 2 w Bytomiu. Bierze czynny udział w wielu przedsięwzięciach charytatywnych.
Bytomianka Jesieni 2018 – Katarzyna Lazar. Bytomianka, z wykształcenia ekonomistka, od 2006 roku zawodowo związana z Bytomskim Centrum Kultury, a wcześniej z CSW Kronika. Wszechstronnie uzdolniona, angażująca się we współorganizację wydarzeń kulturalnych w mieście. Swoją wiedzą, pracą i zaangażowaniem służy pomocą dużej grupie inicjatyw oddolnych oraz organizacjom pozarządowym. Dzięki jej pracy w zakresie fundrisingu BCK stało się liderem w mieście w zakresie pozyskiwania zewnętrznych funduszy, w tym również zagranicznych. Jest niezwykłą, szczerą, pracowitą osobą, a od stycznia tego roku szczęśliwą mamą.
Bytomianka Zimy – Anna Cichoń. Właścicielka restauracji Appassionata, Prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Klub Jeździecki „Lider”. Prowadzi działalność gospodarczą, ale także charytatywną. W okresie karnawału organizuje bale charytatywne, z których dochód przekazywany jest dla dzieci. Pomocą objęte były m.in. dzieci niepełnosprawne z Fundacji Słoneczko, Fundacji Kardiochirurgii Dziecięcej z Krakowa. Jest członkiem Fundacji Śląskie Anioły. Wyjątkowa osoba, wspaniała kobieta o wielkim sercu.
Wyboru Bytomianki Roku dokonuje Kapituła złożona z mężczyzn. Chcemy ich Państwu przedstawić: Senator RP – Andrzej Misiołek, Prezydent Miasta Bytomia – Mariusz Wołosz, Przewodniczący Radny Miejskiej w Bytomiu – Mariusz Janas, Radny rady Miejskiej w Bytomiu – Piotr Bula, który przewodniczy kapitule, Radny Rady Miejskiej – Andrzej Wężyk, Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu – Dariusz Dziurka, Przedsiębiorca, Prezes Bytomskiej Rady Biznesu – Krzysztof Gajos, Dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu – Łukasz Goik, Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu – Ireneusz Herisz, Bytomianin Roku 2017 – Adrian Lipiński, Redaktor tygodnika „Życie Bytomskiego” – Marcin Hałaś, Artysta – fotograf – Andrzej Płochocki oraz znawca polskiej muzyki rozrywkowej – Stefan Papierowski.
To właśnie oni Bytomianką Roku 2018 r. wybrali Panią Małgorzatę Agatę Sanetra Wieczorek.
Statuetkę i certyfikat BYTOMIANKI ROKU 2018 wręczyła Laureatce Prezes Anna Kowolik.
Wiemy, że marzeniem naszej laureatki jest otwarcie przy poradni Opieki Paliatywnej, którą prowadzi, hospicjum stacjonarnego dla pacjentów z chorobą nowotworową. Jest to duże wyzwanie, ale jesteśmy przekonani i wierzymy
w to, że uda się sprostać temu zadaniu, bo w życiu tak naprawdę nie liczy się to ile posiadamy, ale ile dajemy innym i jak się z tym dzielimy. Być może ktoś z Państwa zechce wspomóc Panią Doktor w tym przedsięwzięciu, służąc swoją pomocą w przezwyciężeniu trudności, z jakimi na co dzień boryka się nasza laureatka.
Wyraźnie wzruszona Pani Doktor podziękowała za wyróżnienie.
Bytomianina Roku od 2013 roku wybierają kobiety nieobojętne – członkinie Stowarzyszenia LKN, w głosowaniu tajnym. Jak co roku stanęłyśmy przed niełatwym wyborem, gdyż niezwykle trudno było dokonać wyboru spośród nadesłanych propozycji.
Decyzją członkiń Ligi Kobiet Nieobojętnych Bytomianinem Roku 2018 został Pan Adam Wesołowski, bytomianin, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, jednego z największych festiwali muzycznych w Polsce oraz dyrektor Filharmonii Śląskiej w Katowicach, manager kultury. Za liczne osiągnięcia na obu polach otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury. Jest także laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in. zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. A. Dvořáka w Czechach, a także jest dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Adama Didura.
Skomponował ponad 50 utworów oraz dokonał aranżacji ponad 100. Są one wykonywane zarówno w Polsce, jak i za granicą na licznych koncertach i festiwalach. Utwory Adama Wesołowskiego interpretują znakomici soliści i dyrygenci. Jego muzyka zabrzmiała w takich wyjątkowych salach koncertowych jak: Filharmonia Berlińska, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu czyTeatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie. Jest autorem hejnałów miast Radzionków i Świętochłowice, hejnału Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Krynicy oraz Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy Zdroju.
Statuetkę i certyfikat wręczyła Laureatowi Prezes Anna Kowolik, a Bytomianin Roku 2018 w kilku słowach podziękował za to wyróżnienie.
Gratulacje wyróżnionym złożyli Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Janas, Skarbnik Miasta Ewa Tomczyk. Głos zabrał także były premier, a obecnie Europoseł Jerzy Buzek.
Byłoby fałszywą skromnością nie przyznać się, że bardzo nas ucieszyły ciepłe, serdeczne słowa uznania, które padły pod naszym – Ligi Kobiet Nieobojętnych – adresem z ust Pana Prezydenta, Pana Przewodniczącego i Pana Jerzego Buzka.
Jest jeszcze jeden, bardzo ważny dla nas symbol – to Anioł Dobrego Gestu, a tradycją naszych uroczystości jest przekazywanie go na kolejny rok osobie, instytucji czy stowarzyszeniu, jednym słowem temu, kto potrzebuje anielskiego wsparcia. Witrażowy Anioł spędził 12 miesięcy u naszej ligowej koleżanki Zosi, która dzielnie walczyła
i walczy nadal o powrót do zdrowia.
W tym roku Anioł trafia do rąk osoby, która tak jak Zosia potrzebuje wsparcia i opieki dobrych aniołów – a jest nią również nasza ligowa koleżanka Ania. Ona także podjęła trudną walkę o wyjście z choroby i wierzymy, że z tą chorobą wygra. Aniu, życzymy Ci powrotu do zdrowia.
Były to bardzo wzruszające chwile.
Ponieważ Gala to również podsumowanie działań Stowarzyszenia, przypomniano te najciekawsze, z których jesteśmy dumne, a wśród nich:
Zeszłoroczna Gala – Koncert Bytomianek. Niewątpliwie było to wyjątkowe wydarzenie i duże przedsięwzięcia dla naszego stowarzyszenia. Na jednej scenie w Operze śląskiej w Bytomiu wystąpiło 5 bytomianek: Kasia Moś, Ewa Uryga, Marta Król, Kasia Grzesiek i Mariola Konieczna. Koncert poprowadziła dziennikarka telewizyjna – Bytomianka Anna Popek.
Festiwal „Muzyka Narodów” – W okresie wakacyjnym, w każdą niedzielę lipca i sierpnia w Parku Miejskim im. Kachla w Bytomiu Amfiteatr rozbrzmiewa muzyką klasyczną. Co roku projekt dofinansowywany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury oraz przez darczyńców i sponsorów. W tym roku również we współpracy z Bytomskim Centrum Kultury złożyłyśmy wniosek o dofinansowanie do NCK. W tym roku festiwal „Muzyka Narodów” będzie obchodził swój jubileusz, bo to już po raz piąty będziemy mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu.
Konkurs „100 słów o Bytomiu” – W ubiegłym roku we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Bytomiu oraz tygodnikiem „Życie Bytomskie” zorganizowałyśmy po raz pierwszy konkurs literacki „100 słów o Bytomiu”. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczy ilość prac, które wpłynęły. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców naszego miasta postanowiłyśmy udostępnić te prace szerokiej grupie odbiorców. I tak powstała książka „100 słów o Bytomiu”, która została zaprezentowana podczas wieczoru.
Nasze działania to również udział w licznych akcjach charytatywnych, m.in. koncert dla Dorotki i Kajtka, festyn
w Szkole Podstawowej nr 44 i 45 w Bytomiu – Szombierkach, turniej piłkarski poświęcony pamięci Andrzeja Motyki organizowany wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 44 w Bytomiu – Szombierkach. To również spotkania autorskie, promocja książki „Kobiety ze Śląska” i dwukrotny udział w programie TVP3 – Kalejdoskop Dobrych Miejsc.
Za działania społeczne w propagowaniu wartości kulturalnych w naszym mieście otrzymałyśmy medal Prezydenta Bytomia. Dla nas to prestiżowe wyróżnienie jest dostrzeżeniem zaangażowania w codzienną pracę społeczną
i docenieniem jej efektów.
W części artystycznej wystąpiła Pani Hanna Balcerzak, klawesynistka, kontynuatorka tradycji wykonawstwa klawesynowego Wandy Landowskiej oraz pianistka. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie klawesynu prof. Leszka Kędrackiego i w klasie fortepianu prof. Marka Drewnowskiego. Swoje umiejętności doskonaliła podczas mistrzowskich kursów w kraju i za granicą. Laureatka wielu prestiżowych nagród. Współpracowała z cenionymi artystami, z NOSPR w Katowicach, Śląską Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą Muzyki Nowej. Współpracuje również z naszym dzisiejszym laureatem Bytomianinem Roku 2018 Panem Adamem Wesołowskim w ramach Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego w Bytomiu. Tym bardziej było nam miło, że Pani Hanna Balcerzak przyjęła zaproszenie i uświetniła wieczór prezentując utwory ze swojej nowej płyty „Muzyczne portrety kobiet”.
Ten wyjątkowy wieczór i koncert nie mógłby się odbyć, gdyby nie z pomoc i zaangażowanie wielu osób. Podziękowania kierujemy do:Gminy Bytom, która dofinansowała dzisiejszą Galę, wydanie książki „100 słów o Bytomiu” oraz płytę „Muzyczne portrety kobiet”Osiedla Fazaniec GTB Invest Sp. z o.o. Sp. KBiura Rachunkowego m-Audyt Sp. z o.o.Studia Florystycznego Stokrotka w BytomiuInstytutu Zdrowia i Urody Sansey w BytomiuFirmy ORIFLAMEPowszechnej Spółdzielni Spożywców Społem w BytomiuAndrzeja PłochockiemuGalerii Sztuki Użytkowej Stalowe AniołyCentrum Handlowego Atrium Plejada w BytomiuPani Hanny Balcerzak – za uświetnienie tego wyjątkowego wieczoru
- oraz do gospodarzy – Dyrektora Opery Śląskiej w Bytomiu i jegowspółpracowników.
Szanowni Państwo!
Stowarzyszenie Liga w tym roku obchodzi jubileusz 15-lecia. W ramach tych obchodów już teraz zapraszamy na jubileuszowy koncert, który odbędzie się 20 października w Sali ToTu Bytomskiego Centrum Kultury. Na scenie wystąpi Piotr Bałtroczyk, a całe wydarzenie poprowadzi Krzysztof Wieczorek.
Zapraszamy do Galerii, gdzie można obejrzeć zdjęcia z tego pięknego wieczoru. Ich autorem jest pan Andrzej Płochocki, któremu serdecznie dziękujemy!
Informacja! Wszystkie prace nadesłane na konkurs „Bytom w 100 słowach” znajdą Państwo w zakładce znajdującej się po prawej stronie „Actions”/”Bytom w 100 słowach”.
Orgaizatorzy konkursu „Bytom w 100 słowach” – Liga Kobiet Nieobojętnych, Miejska Biblioteka Publiczna i „Życie Bytomskie” serdecznie zapraszają autorów nadesłanych prac i zainteresowane konkursem osoby w najbliższy czwartek 4 kwietnia
o godz. 17:00 do Galerii Rotunda w MBP.
Więcej o pani Hannie Balcerzak https://youtu.be/DFa74w0M4
Szanowni Państwo! Bytomianki i Bytomianie!
wielu z nas uczyło się kiedyś lub uczy języków obcych. Chodzimy na zajęcia teraz, lub uczyliśmy się kiedyś. Niby choć trochę znamy język obcy, ale boimy się mówić. Niepewność, obawa przed błędami lub brak okazji do posługiwania się nim. Chcemy to zmienić uruchamiając inicjatywę o roboczej nazwie „Kawiarenka Językowa”. Spotkanie, na których pod okiem prowadzącego będziemy rozmawiać w języku obcym. Na dowolne tematy, na ile nas stać. Bez wstydu i obaw.
Zapraszamy wswzystkich chętnych na pierwsze, sondażowe spotkanie. Tym razem będziemy rozmawiać po angielsku. Szczegóły poniżej.
29 stycznia b.r. odbyło się posiedzenie Kapituły, na którym Panowie dokonali wyboru Bytomianki Roku 2018.
Obrady przebiegły sprawnie, choć członkowie Kapituły zawsze podkreślają, że wybór nie jest łatwy.
Wkrótce wybierzemy Bytomianina Roku i będziemy mogły zaprezentować Laureatów.
1 lutego o godzinie 12. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Popek. Opowie ona o swojej właśnie wydanej książce zatytułowanej „Piękna 50-tka”. Wstęp wolny.
Pierwsza książka o znanych Ślązaczkach!
Już 23 listopada swoją premierę będzie miała książka „Kobiety ze Śląska”. To pierwsza książka o znanych Ślązaczkach. Piosenkarki Anna Wyszkoni, Katarzyna Groniec i Kasia Moś, Miss Polonia Karina Wojciechowska, aktorka Jolanta Fraszyńska, bizneswoman Marta Frank, pisarka Anna Dziewit-Meller, prezenterki i dziennikarki Agnieszka Hyży i Anna Popek oraz finalistka Master Chefa Kinga Paruzel – wszystkie bohaterki tej książki podkreślają, że Śląsk zajmuje w ich sercu ważne miejsce. Autorka prezentuje dziesięć niezwykłych rozmów, dzięki którym poznasz bliżej śląskie kobiety sukcesu.
Książkę napisałaKatarzyna Siwczyk, 30-letnia mieszkanka Rud – autorka bloga Kobieta ze Śląska, dziennikarka i redaktorka przez kilka lat związana z Dziennikiem Zachodnim i Agencją Reklamowo-Wydawniczą Vectra. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i politologii na Uniwersytecie Śląskim. Prywatnie szczęśliwa żona i mama. Miłośniczka zdrowego jedzenia i aktywnego spędzania czasu. Kocha góry, gra w tenisa. Od urodzenia mieszka i pracuje na Śląsku.
– O napisaniu tej książki myślałam bardzo długo. Myśl kiełkowała, a do pracy zabierałam się kilka razy, zawsze coś stawało na drodze. Widocznie to nie był dla niej odpowiedni czas. Dopiero, kiedy 23 lutego uruchomiłam bloga „Kobieta ze Śląska” dostałam jasny sygnał, że teraz nie tylko mogę, ale powinnam tę książkę napisać. Blog w zaledwie trzy miesiące od startu miał już 1600 fanów na Facebooku. Pomyślałam, to jest coś. Z każdym kolejnym wpisem i wywiadem z niezwykłymi Ślązaczkami, dostawałam mnóstwo wsparcia i podziękowań, że stworzyłam takie miejsce w sieci – dla zwyczajnych kobiet ze Śląska. Pokazałam, że mieszkając z dala od stolicy można sięgać po najwyższe cele – pisze we wstępie autorka.
Publikacja obala stereotyp kobiety ze Śląska – gospodyni i kury domowej, wręcz przeciwnie, utwierdza w przekonaniu, że Ślązaczki to kobiety sukcesu, które w każdej dziedzinie doskonale sobie radzą. Od biznesu, po muzykę i świat mody.
– Miło jest spełniać się w domowych obowiązkach, ale w tym wszystkim nie powinnyśmy zapominać o realizowaniu swoich pasji i zawodowej satysfakcji. Zarówno blog, jak i ta książka mają stanowić inspirację dla Ślązaczek, które wciąż jeszcze nie mają odwagi powalczyć o swoje marzenia – przekonuje autorka i dodaje, że sama jest Ślązaczką od urodzenia i zawsze była dumna, że pochodzi z regionu, w którym na pierwszym miejscu stawia się rodzinę, pracowitość i uczciwość.
Książkę wydało Wydawnictwo Vectra. Publikacja trafi do sprzedaży 23 listopada. Oprócz księgarni będzie ją można nabyć także na Allegro ze specjalną dedykacją i autografem.