Archiwum 2021
Zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia!
Zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia!
Niech chwile spędzone z najbliższymi przypoominają nam o tym, co jest w życiu najważniejsze, niech pozwolą cieszyć się najdrobniejszymi rzeczami i dadzą siłę na nadchodzący Nowy Rok!!
Bytomski Anioł Wolontariatu 2021
Prezydent Miasta Bytomia wraz z organizatorami Gali Anioła Wolontariatu serdecznie zapraszają do składania zgłoszeń do nagrody Bytomskiego Anioła Wolontariatu 2020 i 2021.
Organizatorami konkursu jest Komitet Organizacyjny Gali Anioła Wolontariatu wraz z Biurem Organizacji Pozarządowych Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Konkurs kierowany jest do najbardziej aktywnych osób lub grup, które działają nieodpłatnie na rzecz bytomian.
Kandydatów do konkursu można zgłaszać listownie, osobiście lub pocztą elektroniczną do 30 listopada 2021 do godz. 16:00. Listownie i osobiście – Dom Polski UL przy ul. Korfantego 38, 41-902 Bytom oraz Biuro Organizacji Pozarządowych przy pl. Jana III Sobieskiego 3 z dopiskiem „Bytomski Anioł Wolontariatu”.
Więcej infromacji w regulaminie dostępnym na stronie Miasta Bytom www.bytom.pl
13 listopada 2021.
To był wyjątkowy, pełen wrażeń dzień. Spotkaliśmy się w Bytomskim Centrum Kultury, na uroczystości podsumowania „Ambasady nieMożliwego„. Był to cykl zajęć realizowanych przez Fundację Pomocy Dzieciom „Ulica” w ramach Programu Aktywności Lokalnej w naszej gminie. Jest to program oparty na założeniu, że każde dziecko posiada w sobie potencjał, który pozwala mu na doświadczanie w swoim życiu pięknych i dobrych rzeczy, uczy marzyć i realizować swoje pasje. Uczestnicy uczyli się m.in. jak pracować i wpsółpracować w grupie, jak czerpać siłę z porażek, jak odkrywać swoje słabe i mocne strony.
To wydarzenie było też okazją do wręczenia wyróżnienia Bytomianki Wiosny 2019 pani Ilonie Jagodzie – dyrektor kreatywnej Fundacji Ulica. Losowe zawirowania i potem pandemia spowodowały, że dopiero teraz można było tę statuetkę wręczyć Laureatce.
Był to także dzień, kiedy swoje odznaczenia odebrały dwie niesamowite kobiety, które swoją pracę zawodową poświęciły naszemu miastu. Przez lata zaangażowane w propagowanie kultury i historii Bytomia zostały nagrodzone przyznawanym przez Prezydenta Medalem Miasta Bytomia. Są to panie Izabella Wójcik-Kuhnel i Anna Panas.
Wśród wyjątkowych projektów autorstwa Izabelli Wójcik-Kuhnel znajduje się ten poświęcony osobie Matki Ewy z Miechowic.
Pani Anna Panas to znana wielu mieszkańcom naszego miasta wieloletnia Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu. Wielokrotnie doceniana i nagradzana przez stowarzyszenia sportowe i organizacje zajmujące się kulturą, wzór urzędnika samorządowego. Nasza koleżanka, bo to jedna z inicjatorek powstania naszego stowarzyszenia i jego członkini honorowa.
Zwieńczeniem tej uroczystości był pokaz możliwości wokalnych z udziałem Kasi Grzesiek oraz mądra i zabawna bajka w znakomitym wykonaniu uczestników projektu. Było pięknie, wzruszająco, zabawnie!!!!
Dzieci z Fundacji Ulica rozdawały widzom uśmiechnięte cytaty! My dostałyśmy taki – do stosowania!!!
Naszej Bytomiance Ilonie Jagodzie oraz Izabelli Kuhnel i Annie Panas serdecznie gratulujemy!!!!
10 listopada 2021.
Bytom, podobnie jak wiele miast III Rzeszy, był świadkiem tragicznych wydarzeń, jakie rozegrały się w Noc Kryształową „Kristallnacht” z 9 na 10 listopada 1938 roku. Wówczas na bezprecedensową skalę dewastowano żydowskie miejsca kultu, niszczono własność, a samych Żydów zabijano lub osadzano w obozach koncentracyjnych.
W Bytomiu w trakcie Nocy Kryształowej nie tylko spalono małą i dużą synagogę przy Friedrich Wilhelm Rong (obecnie Plac Grunwaldzki), a ortodoksyjnych Żydów zmuszano, aby na kolanach patrzyli na płonącą świątynię, ale również dochodziło do masowych pobić, splądrowano około 70 sklepów, nieznaną do dziś liczbę mieszkań, a około 800 Żydów uwięziono, z których wg różnych źródeł od 150 do nawet 300 zostało wywiezionych do obozu w Buchenwaldzie.
Wczoraj, 9 listopada o godz. 19.00 w sześciu miejscowościach: Gliwicach, Bytomiu, Zabrzu, Pyskowicach, Wielowsi i Toszku zorganizował obchody tej rocznicy Dom Pamięci Żydów Górnośląskich w GLiwicach. Jedne obchody, sześć różnych miejsc, ta sama historia.
W Bytomiu zebranych powitał wolontariusz Muzeum w Gliwcach Piotr Jakoweńko i odczytał wstrząsający w swej wymowie list świadka historii Paula Waltera, który pisał z Katowic do swojej córki przebywającej w Anglii. Krótki rys historyczny o Nocy Kryształowej przedstawiła pani Izabella Kuchnel, a modlitwę za ofiary pogromu odmówił przedstawiciel bytomskiej społeczności żydowskiej Julian Reiser.
Kwiaty pod tablicą upamiętniającą te wydarzenia złożyli między innymi przedstawiciele władz Bytomia (prezydent Bytomia Mariusz Wołosz i przewodniczący Raddy Miejskiej Mariusz Janas), bytomscy radni, senator RP Halina Bieda, a także mieszkańcy Bytomia oraz przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. (źródło: UM Bytom).
My też tam byliśmy i w imieniu Ligi złożyliśmy kwiaty przy odsłoniętej 9 istopada 2007 roku tablicy pamiątkowej.
List świadka historii Paula Waltera – (można pobrać klikając w link)
Życie, szczególnie ostatnimi czasy, płata nam nieustająco figle. Tak było i tym razem. Najpierw losowe zawirowania, potem pandemia! To wszystko spowodowało, że dopiero teraz możemy wreszcie uroczyście wręczyć dyplom i statuetkę Bytomiance Wiosny 2019 Pani Ilonie Jagodzie. A okazja jest znakomita, bowiem właśnie tego dnia odbędzie się finał Programu Aktywności Lokalnej „Bytom ambasadą nieMożliwego” współrealizowanego z BCK przez Fundację Pomocy Dzieciom ULICA, przy którym to programie pracowała również Bytomianka. Zapraszamy!!
23 października 2021 roku – ten wieczór pewnie na dłużej zostanie w naszej pamięci. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią mieliśmy możliwość bezpośredniego spotkania w Bytomskim Centrum Kultury na uroczystości wręczenia nagród Prezydenta Miasta Bytomia w dziedzinie kultury. Po raz drugi w historii tych nagród połączono wręczenie nagród WENA i MUZA.
Nagrodami tymi są uhonorowywane osoby zaangażowane oraz zasłużone, które tworzą kulturę, reprezentują to środowiskao i działają na rzecz jego rozwoju w mieście oraz mają osiągnięcia w reprezentowanych przez nie kategoriach.
Statuetki WENA są wręczane od 2007 roku i są wyróznieniem dla młodych, kreatywnych i twórczych młodych ludzi – artystów, mieszkających lub uczących się w Bytomiu. Tegorocznymi Laureatami statuetek zostali: Zuzanna Boroń w kategorii taniec nowoczesny, Tamiła Dudnik – taniec klasyczny, Wiktoria Lempart w kategorii inne oraz Piotr Orlow w kategorii muzyka.
MUZY przynawane są od 1997 roku. W tym roku za upowszechnianie kultury i zarządzanie kulturą nagrodę otrzymali Łukasz Goik – dyrektor Opery Śląskiej oraz dyrektorka Bytomskiego Centrum Kultury Krystyna Jankowiak-Markwica. W kategorii upowszechnianie kultury i osiągnięcia twórcze statuetka trafiła w ręce Jakuba Lewandowskiego, uznanego polskiego choreografa. Czwarte wyróżnienie w kategorii zarządzanie kulturą otrzymała Naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Anna Panas.
Po oficjalnym wręczeniu nagród wypełniająca salę po brzegi publiczność wysłuchała najpiękniejszych piosenek i muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego w wykonaniu Koncertowej Orkiestry Dętej „Power of Winds”, znanej, pochodzącej z naszego miasta wokalistki Kasi Grzesiek oraz kwartetu smyczkowego. W koncercie wzięli również całkiem mali i i trochę starsi uczestnicy zajęć wokalnych Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 i nr 2 w Bytomiu. Dla piszącej te słowa zaskoczeniem był fakt, że Pan Krzesimir Dębski, poza tym, że jest znanym kompozytorem i muzykiem, okazał się też świetnym showmanem.
Dla nas szczególną radością i powodem do dumy był fakt, że dwie osoby spośród Laureatów MUZY to nasze ligowe koleżanki – Krystyna Jankowiak-Markwica i Anna Panas. Były z nami niemal od początku istnienia Ligi, choć na pewnien czas z uwagi na rodzaj obowiązków zawodowych zrezygnowały z członkostwa.
Kochane!!! Gratulujemy Wam z całego serca!!!
A o tym, że one załużyły sobie na te nagrody najlepiej świadczą wpisy w mediach społecznościowych: „Czułam wczoraj dumę z bytomskiej kultury. Wyróżnione zostały osoby, których działania widać na każdym kroku. A koncert to prawdziwy majstersztyk. Profesjonaliści z górnej półki i ci początkujący – efekt zapierał dech w piersiach i rozczulał jednocześnie. Wspaniale, że ci mali artyści mogą pokazać co potrafią na dużej scenie, w pięknej oprawie w towarzystwie wysokiej klasy artystów. To była uczta dla uszu i duszy! Wspaniała, ciepła atmosfera tego wydarzenia również zachwycała. Dziękuję i czekam na kolejne wydarzenia w BCK”. „Krysiu, raz jeszce ogromne gratulacje! Muza to nagroda, na którą sobie bardzo zasłużyłaś zarówno ciężką pracą jak i ogromną kreatywnością, pomysłowością i niezwykłymi zdolnościami organizacyjnymi. Bez Ciebie Becek nie byłby TYM Becekiem. Wszyscy nagrodzeni to wspaniałe osobowiści, ludzie, bez których bytomska, ale i polska kultura wiele by straciła. Weny świadczą o tym, że mamy wspaniałą, ultalentowaną młodzież. Wisienką na torcie był koncert. A przecież całe wydarzenie to też Twoja Praca”.
Wszystkim Laureatom WENY i MUZY serdecznie gratulujemy!!!!!
My jednak miałyśmy jeszcze jedną okazję do świętowania! Październik przecież to miesiąc naszych urodzin, miesiąc, kiedy 17 lat temu powstała nasza LIGA! Za rok będziemy pełnoletnie!!! Po koncercie spotkałyśmy się więc w gronie przyjaciół i własnym, bo trochę powspominać!!!
Liga Kobiet Nieobojętnych oraz Bytomskie Centrum Kultury zapraszają na spotkanie z prof. Stanisławem Nicieją – polskim historykiem i historykiem sztuki, profesorem nauk historycznych. Spotkanie poświęcone będzie postaci Stanisława Lema i miastu jego młodości – Lwowa. To temu miastu zadedykował książkę „Wysoki Zamek”. Podczas spotkania prof. Nicieja opowie także o wybitnych postaciach, które pochodziły ze Lwowa i związane były z „lwowską epoką” Stanisława Lema.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie:
Drodzy Bytomianie!
Wszystkich, którym na sercu leży dobro naszego miasta, którzy chcą, aby nam się w nim łatwiej żyło, zachęcamy do głosowania!!! Dla przypomnienia – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 to były szpital górniczy przy Alei Legionów!
Wszystkim naszym przyjaciołom i sympatykom składamy najserdeczniejsze życzenia radosnych, spokojnych i zdrowych Świąt!
Znów dotarła do nas bardzo smutna wiadomość!
Walkę z chorobą przegrała nasza koleżanka Ania Majer.
Ciepła, wrażliwa, pełna empatii, uśmiechęta, ciekawa życia, kochająca ludzi i sztukę – taka na zawsze pozostanie w naszej pamięci! Będzie nam jej bardzo brakowało!
Aniu! Teraz będziesz tańczyć z Aniołami!!
4.02.2021
Dzisiaj był smutny dzień! Niespodziewanie przyszło nam pożegnać naszą ligową koleżankę. A jeszcze w sobotę rozmawiałyśmy!
Ziutko! Będzie nam Ciebie brakowało! Odpoczywaj w pokoju!
Przyszło nam żyć w dziwnych, trudnych ale i ciekawych czasach. Jesteśmy atakowani ze wszystkich stron szokującymi, przykrymi wiadomościami, przygnębieni pandemią i wynikającą z niej izolacją, obserwujemy jak upadają wzorce i autorytety.
A ja chciałabym powiedzieć Wam o czymś optymistycznym, o czymś wzruszającym.
ONA – nasza ligowa koleżanka. Zawsze uśmiechnięta, skromna i życzliwa. Nigdy o nikim złego słowa nie powie. Pracowita i zawsze chętna do pomocy. Jej wypieki nieraz królowały na stołach podczas naszych uroczystości, bo jak mówi – „to przecież nic trudnego. Mąka, jajko, trochę mleka, trochę wody, sól, a potem pofyrlom, pofyrlom i już gotowe”. Żona, matka i babcia dorosłych już wnuków.
ON – spokojny, zrównoważony, małomówny, zawsze gotowy do pomocy i zawsze do dyspopzycji żony. Nieraz nas zadziwiał czekając na nią godzinami bez słowa zniecierpliwienia. Mąż, ojciec, dziadek.
Niedawno obchodzili 60. rocznicę pożycia małżeńskiego. Szczęśliwego pożycia!!! 60 lat razem, w doli i niedoli, w smutku i radości!!!
Niestety z uwagi na pandemię mogłyśmy być z nimi jedynie pamięcią i sercem.
ALU! LUDWIKU!
Z okazji tej pięknej rocznicy składamy Wam najserdeczniejsze życzenia i gratulacje!! Zdrowia przede wszystkim, dalszych wielu wspólnych lat w harmonii, radości i spokoju, bo miłość dzieci i wnuków już macie, przyjaznych ludzi wokół także!!!
100 lat, 100 lat niech żyją, żyją nam!!!
19 grudnia w trybie on-line odbyło się trzecie, ostatnie już spotkanie w ramach projektu „HER i HIS-story. Cykl spotkań historyczno-kulturalnych dla Bytomian”. Organizatorem była Liga Kobiet Nieobojętnych, współorganizatorem Bytomskie Centrum Kultury, a projekt został dofinansowany ze środków Gminy Bytom. W spotkaniu wzięli udział: Krystyna Jankowiak-Marwice, Izabella Wójcik-Kuechnel, dr Krzysztof Gwóźdź, Marek Wójcik i Czesław Czerwiński.
Spotkanie mogą Państwo obejrzeć na YT Beceku oraz na FB https://youtube.com/watch?v=4r5AXLlekDo
Nadziei – by nie opuszczała,radości – by rozweselała,miłości – by obrodziła,dobroci – by zawsze była…..
Zdrowych i spokojnych Świąt oraz dobrego Nowego Roku!!!
W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w całych Niemczech doszło do „spontanicznych” ataków na Żydów i ich mienie. Ulice zasłane zostały kryształami szkła z rozbitych okien mieszkań i szyb wystawowych sklepów. Podobnie działo się tej nocy w Bytomiu. Aresztowano trzystu siedemdziesięciu bytomskich Żydów, a blisko stu pięćdziesięciu osadzono w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Zniszczono około siedemdziesięciu sklepów (głównie w śródmieściu). Spłonęła dziewiętnastowieczna synagoga zdobiąca Friedrich-Wilhelm-Ring (obecny Pl. Grunwaldzki). 9 listopada 2007 roku w 69. rocznicę Nocy Kryształowej na miejscu gdzie stała synagoga odsłonięto tablicę pamiątkową, upamiętniającą jej istnienie.
Pamiętamy!!
Największa akcja czytelnicza w Polsce promowana jest również w Bytomiu. Dzięki niej możliwy jest bezpłatny dostęp do 12 książkowych bestsellerów.
Czytaj PL to najlepsza literatura piękna, kryminały, reportaż, książka historyczna, powieść młodzieżowa i poradnik. To tytuły cenionych autorów, wśród których nie zabrakło laureatów najbardziej prestiżowych nagród. Dwanaście tytułów dostępnych jest za darmo w formie e-booków, a dodatkowo dziesięć z nich – w wersji audiobooków.
W wyselekcjonowanej dwunastce są m.in. „Zimowla” Dominiki Słowik, która została wyróżniona tegorocznym Paszportem Polityki. W akcji znalazł się też zbiór reportaży „Nie ma” Mariusza Szczygła, za którą autor dostał w 2019 roku Nagrodę Nike. Fanów kryminałów i thrillerów do lektury skuszą „Czarne morze” Karoliny Macios, a także „Zadra” Roberta Małeckiego, „Topiel” Jakuba Ćwieka oraz Remigiusz Mróz i jego „Głosy z zaświatów”. Wśród autorów znajdziecie także pozycje Wojtka Drewniaka, Pauliny Hendel, Mikołaja Łozińskiego, Andri Snær Magnason, Jakuba Małeckiego i Stefanie Stahl.
Książki są dostępne za darmo do końca listopada. Trzeba pobrać aplikację Woblink i zeskanować kod QR na stronie Czytaj PL
W tym roku do promocji Czytaj PL dołączyło blisko trzydzieści miast, poza Bytomiem między innymi Warszawa, Gdańsk, Poznań, Słupsk. W poprzednim roku książki biorące udział w akcji przeczytało aż 50 tys. osób.
Więcej o akcji – Książki Czytaj PL
Prezydent Mariusz Wołosz gratuluje:
Protokół z posiedzenia obrad JURY
VIII Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Patriotycznej
pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Prezydenta Miasta Bytomia – II etap
sporządzony w dniu:06.11.2020r. w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Bytomiu
Na konkurs wpłynęło 286 zgłoszeń z 15 województw.
Do oceny powołano komisję w składzie:
– Aleksandra Stokłosa – przewodnicząca komisji:
doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej wokalistyka na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach,
– solistka Opery Śląskiej w Bytomiu,
-studia ukończyła z wyróżnieniem w 1997r, w klasie prof. Michaliny Growiec, koncertowała na estradach w kraju, biorąc udział m.in. w wykonaniu oper: „Wesele Figara” W. A. Mozarta, „Napój Miłosny” G. Donizzettiego, „Domek Trzech Dziewcząt” F. Schuberta, a także w „Pastorałce” L. Schillera i „Mszy Kreolskiej” A. Ramireza. W latach 1994-1997 doskonaliła swoją technikę wokalną na kursach mistrzowskich we Włoszech pod kierunkiem Katii Ricciarelli. Współpracowała z Teatrem Muzycznym w Gliwicach gdzie występowała w głównych partiach. Występowała w Operze Śląskiej wraz z Wiesławem Ochmanem, co zaowocowało dalszymi wspólnymi występami m.in. w Teatrze Polskim w Warszawie, w Teatrze Stanisławowskim, na scenie Opery Narodowej w Koncercie Galowym Laureatów BCC, na koncercie Fundacji „Auxilium” i „Nasza Częstochowa”, a także na wielu koncertach okolicznościowych i charytatywnych. Zaśpiewała serię koncertów m.in. w Filharmonii Szczecińskiej, w Filharmonii Śląskiej, w Filharmonii Białostockiej, Olsztyńskiej, Koszalińskiej, Opolskiej, Zielonogórskiej. Współpracuje także z Operą Bałtycką, z Mazowieckim Teatrem Muzycznym Operetka gdzie występowała w koncertach poświęconych pamięci Jana Kiepury oraz w „Zemście Nietoperza”. Artystka występowała między innymi w Belgii, Słowacji, na Węgrzech, we Włoszech, w Niemczech, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii.
– Artystka uczestniczyła wielokrotnie w Kursach Interpretacji Muzyki Oratoryjno-Kantatowej w ramach Festiwalu „Wratislavia – Cantans”.
– mgr Joanna Prus – Kaczkowska:
– dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu,
– absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach,
– nauczyciel sekcji rytmiki i instrumentów klawiszowych,
– współtwórczyni wielu aranży muzycznych.
– mgr Anna Akram:
– absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu,
– prowadziła zajęcia z emisji głosu z zespołem Pieśni i Tańca Wrocław,
– przez 3 lata była związana z chórem Opery we Wrocławiu,
– przez 6 lat była też wokalistką chóru kameralnego Synagogi pod Białym Bocianem.
– od 13 lat szkoli wokalistów, ciągle poznając i wdrażając nowatorskie metody pracy.
Komisja oceniała utwory zgodnie z kryteriami podanymi w regulaminie.
Oceny dokonano w czterech kategoriach wiekowych:
I kategoria: 7- 9 lat
II kategoria: 10 -13 lat
III kategoria: 14- 16 lat
IV kategoria: 17 – 20 lat
WYNIKI:
Lista finalistów:
I kategoria:
I Lena Figler – Kłomnice
I Natalia Kulka – Piekary Śląskie
II – Milena Bąk – Kłomnice
III – Julia Jurkiewicz – Zawiercie
Wyróżnienia:
Lilianna Kowalczyk – Katowice
Michalina Lukosz – Bytom
Maksymilian Piwko – Gliwice
Anna Soboniak – Mykanów
Pola Kowalczyk – Kędzierzyn – Koźle
Zuzanna Żurek – Jaworzno
Weronika Wieczorek – Moryń
Artur Rastawicki – Katowice
II kategoria:
I miejsce – Hania Włodarczyk – Wieluń
II miejsce – Lena Sikora – Szczecin
III miejsce – Aleksandra Juchniewicz – Szczecin
III miejsce – Laura Rumpel – Knurów
wyróżnienia:
Dominik Komander – Kędzierzyn – Koźle
Magdalena Komarek – Mszana
Rosiak Julia – Bytom
Zuzanna Gajor – Lublin
Kamil Kosowski – Tuchola
Nikola Struk – Dobre Miasto
Oliwia Sokoła – Piekary Śląskie
Lilianna Czarnecka – Ostrowiec Świętokrzyski
Sara Niemczyk – Zagórz
Gabriela Katzer – BRAK
Klaudia Kutyba – Świdnica
III kategoria:
I miejsce – Nadia Tomczak – Stryków
II miejsce – Aleksandra Parszywka – Myślenice
III – Paulina Szczygielska – Tychy
III – Daniel Nowak – Bytom
wyróżnienia:
Anna Wolska – Ciągowice
Aleksandra Jedyńska – Katowice
Wiktoria Siudyka – Dąbrowa Górnicza
Nikola Wojciechowska – Lublin
Julia Sokoł – Knurów
Ewelina Kupska – Biała
Amelia Zwiech – Biała
Emilia Bienas – Bytom
Sara Majchrzak – Leszno
Emily Ezekwe – Kostrzyn
Pola Szcześniewska – Wierzchowisko
Naralia Froch – Poczesna
IV kategoria:
I miejsce – Natalia Siekierka – Katowice
II miejsce – Nina Kumorek – Żywiec
III miejsce – Wiktoria Konieczniak – Myszków
III miejsce – Monika Wieczorek – Tychy
wyróżnienie:
Patrycja Tomczyk – Bolesław
Grand Prix:
Emilia Szcześniak – Łuków (kat. II)
Na tym protokół zakończono.