Bytomianka Lata 2016
Grażyna Wojciechowska
Grażyna Wojciechowska – zawodniczka klubu MLKS „Czarna Strzała”, trenerka, od 2012 r. Prezes Klubu, laureatka Sportowego Lauru Bytomia za rok 2012, uczestniczka Paraolimpiady w Londynie (2012).
Kobieta, która jest również niestrudzonym działaczem sportowym, organizuje zgrupowania łucznicze, obozy, turnieje kwalifikacyjne, jest organizatorem Finału Ekstraklasy Łuczniczej, Drużynowych Mistrzostw Polski, Młodzieżowych Mistrzostw Polski i wielu innych imprez łuczniczych.
Zainteresowała się tym sportem w średnim wieku i zaczęła trenować ok. 50-tego roku życia. Osiągnęła sukcesy jako zawodniczka. Szybko też zainteresowała się sprawami klubu i jego problemami. Poradziła sobie z reorganizacją i rozłamem, skupiła wokół siebie trenerów i młodych zawodników. Pisze wnioski o dofinansowanie, zdobywa środki na organizacje zawodów z Polskiego Związku Łuczniczego w Warszawie, z Podokręgu Śląskiego, z miasta Bytomia. Postanowiła założyć internetowy sklep branżowy Łuki.pl by pomóc łucznikom przede wszystkim swojego klubu zdobywać wysokiej jakości sprzęt sportowy w dostępnych i korzystnych dla nich cenach. Stale prowadzi akcje naboru, które przyciągają dzieci i młodzież do klubu. Oferuje w nim nie tylko strzelanie z łuku sportowego i treningi w towarzystwie Mistrzów Polski i Europy, ale także zapewnia opiekę, bezpieczeństwo i spędzanie czasu w przyjaznej atmosferze. Organizuje zabawy łucznicze dla najmłodszych i starszych, akcje „Mikołaj strzela z łuku” i wiele innych tego typu przedsięwzięć promujących tą dyscyplinę sportową. Stworzyła wspaniały zespól młodych ludzi i skupiła zarówno ich jak i ich rodziny i przyjaciół wokół spraw klubu. Zgrupowania łucznicze, obozy, turnieje kwalifikacyjne, puchary Polski i Europy, Mistrzostwa Polski i Europy, zajęcia z dziećmi i młodzieżą to podstawowe działania członków klubu MLKS „Czarna Strzała”. Wszyscy członkowie zarządu klubu bardzo mocno zaangażowani w sprawy logistyczno-organizacyjno-techniczne są jednocześnie zawodnikami. W planach Pani Grażyna ma utworzenie wkrótce łuczniczej grupy seniorów. Widzi zainteresowanie starszych osób łucznictwem i niszę, która istnieje na rynku w tym zakresie.
Łucznicy klubu, który prowadzi Grażyna Wojciechowska uczestniczą w zawodach na terenie całego kraju – m.in. Żywiec, Kraków, Kielce, Węgierska Górka, Prudnik, Zamość i wiele innych miast w Polsce, reprezentują klub zagranicą – Włochy, Słowenia, Armenia, Francja, Wielka Brytania i inne kraje w Europie , a bywa, iż także poza kontynentem europejskim.
Swoim zaangażowaniem w tę dyscyplinę sportu i sprawy organizacyjne zachęca młodszych zawodników do naśladowania wzorowej postawy sportowca, zasad fair-play, lojalności na rzecz klubu, odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka, zaangażowania i wytrwałości w dążeniu do celu.
Jej niestrudzona działalność na rzecz bytomskiego łucznictwa zasługuje na podkreślenie i wyróżnienie, tym bardziej, że niewiele kobiet działa na tak wielu polach w zakresie jednej dyscypliny sportu, prowadzi także sprawy księgowe i związane z nimi dokumenty. To kobieta, która kocha łucznictwo i potrafi się ta pasją dzielić z innymi.
Miejsko-Ludowy Klub Sportowy „Czarna Strzała” — to bytomski klub łuczniczy powstały w 2001 roku, po oddzieleniu się od GKS Czarnych Bytom. Klub jest członkiem wojewódzkiego i krajowego zrzeszenia LZS, Śląskiego Okręgowe Związku Łuczniczego. „Czarna Strzała” co rocznie w rankingu polskich klubów łuczniczych zajmuje IV-VIII miejsca na blisko 90 sklasyfikowanych. Klub przez lata wychował wielu reprezentantów na Mistrzostwa Świata, Europy i Polski. Najbardziej utytułowani zawodnicy to: Anna Szukalska, Grażyna Wojciechowska , Joanna Kamińska, Andrzej Wojciechowski, Maciej Jaworski. W latach 2001-2012 zawodniczką klubu była Małgorzata Sobieraj – olimpijka z Aten i Pekinu. Trenerami w Klubie są: Piotr Łukasiewicz, Ryszard Witek oraz Grażyna Wojciechowska.
Klub dysponuje zapleczem treningowym w postaci torów łuczniczych, które ustawiają głównie na boisku bocznym Polonii Bytom. Trenują w różnych miejscach miasta – boiska sportowe przy ul. Piłkarskiej oraz w Karbiu, na terenie szkół, obiektów OSiRu. Ostatnie zawody ekstraklasy organizowane przez klub w Bytomiu miały miejsce w Parku Miejskim, na terenie Amfiteatru – Muszli Koncertowej i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem widzów. Poza torami dla zawodników utworzono również specjalne tory strzelnicze dla widzów, którzy chcieli spróbować swoich sił w łukach. Prowadzono również akcje promocyjne i reklamowe.
W 2011 roku klub został sklasyfikowany na IV miejscu w rankingu klubów i sekcji łuczniczych według zdobytych punktów w kategoriach młodzieżowych. Dziś nadal utrzymuje się wysoko w klasyfikacji ogólnopolskiej na miejscach między VI a VIII pozycją.