Laureaci 2006
Wiosny – Dorota POMYKAŁA
8 czerwca 2006 bytomianka – Dorota Pomykała – została wyróżniona tytułem BYTOMIANKI WIOSNY 2006. Uroczystość odbyła się w Sali Koncertowej Muzeum Górnośląskiego. Licznie przybyła na uroczystość publiczność przeżyła wraz z nami niezapomniany wieczór, pełen wzruszeń, miłych słów i serdeczności skierowanych pod adresem laureatki. W części artystycznej wystąpiły dzieci z Domu Dziecka nr3 w Bytomiu-Stolarzowicach oraz big-band Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Bytomiu, pod dyrekcją Tomasza Grzyba. Na spotkaniu obecni byli Rodzice Doroty, jej nauczyciele z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia, w którym nasza laureatka pobierała nauki. Mamy nadzieję, że to wyróżnienie sprawiło Jej ogromną radość.
Lata – Izabela KOT
20 września w auli Państwowych Szkół Budownictwa odbyła się uroczystość dla uhonorowanej przez nas Bytomianki Lata Izabeli Kot. Iza jest wspaniałą matką zastępczą dla sześciorga swoich niepełnosprawnych dzieci.
Wraz z mężem Andrzejem tworzą Rodzinę, która jest taką jedyną w województwie śląskim! Ofiarowała im swoją miłość i serce. Uratowała przed strasznym poczuciem, że są dziećmi niechcianymi i odrzuconymi, tylko dlatego, że…bardzo chorymi. Dała im dom, miłość i bezpieczeństwo bytu. W części artystycznej wystąpiła Szkolna Orkiestra Dęta PSzB oraz podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjnego w Bytomiu. Wszystkim, którzy przyczynili się do wspaniałej oprawy tej uroczystości – serdecznie dziekujemy!
Jesieni – Joanna MARKIEWICZ
26 październka 2006 r. w CH Plejada tytuł Bytomianki Jesieni odebrała Joanna Markiewicz. To była piękna uroczystość. Były piękne słowa, łzy wzruszenia, duużo kwiatów i gratulacje. Pani Joanna Markiewicz otrzymała za swoje zasługi zawodowe, kreatywność kulturalną na rzecz Bytomia i nieobojętność społeczną – medal oraz tytuł Bytomianka Jesieni 2006. Uroczystość, tym razem, odbyła się w CH Plejada w Bytomiu. To miejsce, z którym pani dyrektor jest związana od ponad pięciu lat.
Spotkanie 26 października było niezwykłe i bardzo bogate w przeżycia i emocje. Uroczystość uświetnili artyści. Na początku w dobry nastrój wprowadził nas bytomski kwartet smyczkowy AMADEO, proponując muzyczną podróż od Mozarta do Beatlesów. Gwiazdą wieczoru był magiczny duet: Andrzej Sikorowski i jego córka Maja. Zaprezentowali piosenki z płyty „Kraków- Saloniki” i to, co usłyszeliśmy i zobaczyliśmy, było po prostu p i ę k n e!
Dziękujemy laureatce za wspaniałe przyjęcie i gościnę. To był naprawdę niezapomniany wieczór.
Zimy – Anna KAWALETZ
Ania Kawaletz jest bytomianką. Od kilku lat mieszka na stałe w Boblingen k/Stuttgartu. Jednak swój Bytom, chociaż w części, zabrała ze sobą. W swoim prywatnym mieszkaniu urządziła swoistą „Galerię Bytomską”, eksponując w niej herb i flagę miasta, historyczne plany, zdjęcia, ryciny. Na ścianach Galerii zostały pokazane wybrane artykuły z naszej lokalnej gazety – „Życia Bytomskiego”, jest strój rozbarski i górniczy, są pamiątki, wydawnictwa dotyczące Bytomia i pocztówki. Zbiory Ani, po każdym Jej pobycie w rodzinnym Bytomiu, są wzbogacane o nowe wartościowe eksponaty i pamiątki. Ponieważ pp. Kawaltzowie prowadzą bardzo otwarty dom, ich Galerię Bytomską podziwia polonia niemiecka, zaprzyjaźnieni Niemcy, mieszkańcy Europy, których los zawiódł do Niemiec. Dyrektorka szkoły średniej (ZSE), w której Ania pobierała nauki, pani Łucja Lenik, powiedziała o Niej: „Jej zawsze było pełno, to dziewczę nie usiedziało spokojnie, to był przykład prawdziwej szkolnej aktywistki, która „innych miała przed sobą”.
Ta aktywność Ani pozostała przy Niej i obecnie tam, w Niemczech, nabiera międzynarodowego wymiaru. Ania organizuje bale dla polonijnych dzieci i dorosłych. Reprezentuje Polskę na stoiskach polskich lub śląskich (bytomskich) podczas międzynarodowych imprez kulturalnych czy sportowych, promuje kuchnię śląską, samodzielnie przygotowując dania, np. podczas pobytu w Stuttgarcie teatru Korez z ich kultowym przedstawieniem „Cholonek”, czy podczas wizyty senatora Kazimierza Kutza. Zawsze wtedy jest w swoim stroju rozbarskim i wianku na głowie. Ania inicjuje i sama realizuje przedsięwzięcia kulturalne w Stuttgarcie: wernisaż ii wystawę obrazów bytomianina Jarka Cieplaka, wernisaż i wystawę fotografii „Kobiety Bytomia. Portret nieobojętny” /aktualnie czyni starania, aby wystawa ta pojechała do partnerskiego miasta Recklinghausen/. W rocznicę śmierci papieża Polaka Jana Pawła II – zorganizowała dla polonii niemieckiej spotkanie wspominające wielkość postaci Ojca Świętego /projekcja filmu, apel z duchownymi/.
Ania nie zapomina o kultywowaniu wśród polonii niemieckiej śląskich tradycji i obrzędów kulturowych, związanych ze świętami religijnymi i narodowymi. Swój patriotyzm przejawia w sposób bardzo twórczy i kreatywny, często realizując swoje pomysły we współpracy z Polską Misją Katolicką.
Dla najbardziej potrzebujących rodzin bytomskich organizuje transporty z odzieżą i lekarstwami, które później rozdziela bytomska Caritas, a część tych darów otrzymuje także Centrum Kresowe w Bytomiu.
Ania od lat jest także honorowym dawcą krwi /tu współpraca z bytomskim oddziałem PCK/, a ostatnio postanowiła także zostać dawcą szpiku kostnego, zgłaszając swoją wolę do specjalistycznego banku danych.
Osobowość Ani Kawaletz – bytomianki, jej aktywność i zaangażowanie w sprawy lokalne /pomimo, że mieszka za granicą/, otwartość na drugiego człowieka – zasługują na wyróżnienie i postawienie za wzór. Takich ludzi, jak Ania, kiedy dziś większość nastawiona jest bardziej na „mieć” niż „być” – jest naprawdę niewielu. Ona współtworzy tę szlachetną mniejszość.
Bytomianką roku 2006 została Pani IZABELA KOT