Laureaci 2007

Wiosny – Małgorzata KIJAK 

To była piękna uroczystość. Uczniowie I LO potwierdzili słuszność naszego wyboru. Małgorzata Kijak jest nauczycielką niezwykłą!
Małgorzata Kijak, nauczycielka z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Smolenia, została wybrana Bytomianką Wiosny 2007 r. To była piękna uroczystość. Uczniowie I LO potwierdzili słuszność naszego wyboru. Małgorzata Kijak jest nauczycielką niezwykłą! Małgorzata Kijak jest niezwykłym pedagogiem. Uczniowie nadali jej tytuł Nauczyciel Kumpel, co jest dowodem najwyższego zaufania i szacunku z ich strony.  Uczy geografii, ale jej działalność edukacyjna daleko wybiega poza ten przedmiot. Jej pasją jest propagowanie wśród młodych ludzi wiedzy ekonomicznej, uczenie ich przedsiębiorczości. Współpracuje z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości i zachęca swoich uczniów do tworzenia miniprzedsiębiorstw i zdawania egzaminu z miniprzedsiębiorczości. Dzięki niej młodzi bytomianie są co roku najliczniejszą i najskuteczniejszą grupą polską przystępującą do tego egzaminu, organizowanego przez Uniwersytet Cambridge. Celem tych działań jest aktywne przygotowanie młodych ludzi do wejścia na rynek pracy. Pani Małgosia Kijak jest konsultantką Rady Konsultacyjnej przy Fundacji Edukacji Rynku Kapitałowego i Giełdy Papierów Wartościowych. Jest też wolontariuszką, organizuje festyny dla dzieci z domów dziecka, akcje czytania dzieciom w szpitalu, pomoc w nauce. Zachęca też do tych działań bytomską młodzież. Uczniowie obdarzają ją dużą sympatią i zaufaniem. Uroczystość odbyła się w auli I LO. Gośćmi specjalnymi byli Prezydent Bytomia- Piotr Koj i z-ca Prezydenta – Halina Bieda. Swoją obecnością zaszczyciła nas także Rodzina pani Małgorzaty. Koledzy z Grona Pedagogicznego i uczniowie I LO oklaskiwali swoją „bohaterkę” naszej uroczystości Piękne słowa na temat Bytomianki Wiosny wygłosiła dyrektor Szkoły, pani Katarzyna Łoza. 
W części artystycznej wystąpili uczniowie i absolwenci Szkoły, którzy swoje prezentacje artystyczne dedykowali swojej ulubionej Pani profesor. Bardzo nas zauroczyły ich występy. Mariuszowi Bichajło, Aleksandrze Pospieszałowskiej, Dominice Jaczmińskiej oraz członkom zespołu TYMCZASEM życzymy sukcesów artystycznych!Bytomianką Wiosny 2007 przez Ligę Kobiet Nieobojętnych. Uczy geografii, ale jej działalność edukacyjna daleko wybiega poza ten przedmiot. Jej pasją jest propagowanie wśród młodych ludzi wiedzy ekonomicznej, uczenie ich przedsiębiorczości. Współpracuje z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości i zachęca swoich uczniów do tworzenia miniprzedsiębiorstw i zdawania egzaminu z miniprzedsiębiorczości. Dzięki niej młodzi bytomianie są co roku najliczniejszą i najskuteczniejszą grupą polską przystępującą do tego egzaminu, organizowanego przez Uniwersytet Cambridge. Celem tych działań jest aktywne przygotowanie młodych ludzi do wejścia na rynek pracy. Pani Małgosia Kijak jest konsultantką Rady Konsultacyjnej przy Fundacji Edukacji Rynku Kapitałowego i Giełdy Papierów Wartościowych. Jest też wolontariuszką, organizuje festyny dla dzieci z domów dziecka, akcje czytania dzieciom w szpitalu, pomoc w nauce. Zachęca też do tych działań bytomską młodzież. Uczniowie obdarzają ją dużą sympatią i zaufaniem. Uroczystość odbyła się w auli I LO. Gośćmi specjalnymi byli Prezydent Bytomia- Piotr Koj i z-ca Prezydenta – Halina Bieda. Swoją obecnością zaszczyciła nas także Rodzina pani Małgorzaty. Koledzy z Grona Pedagogicznego i uczniowie I LO oklaskiwali swoją „bohaterkę” naszej uroczystości Piękne słowa na temat Bytomianki Wiosny wygłosiła dyrektor Szkoły, pani Katarzyna Łoza. 
W części artystycznej wystąpili uczniowie i absolwenci Szkoły, którzy swoje prezentacje artystyczne dedykowali swojej ulubionej Pani profesor. Bardzo nas zauroczyły ich występy. Mariuszowi Bichajło, Aleksandrze Pospieszałowskiej, Dominice Jaczmińskiej oraz członkom zespołu TYMCZASEM życzymy sukcesów artystycznych!    

Lata – Hanna PIETRUCHA

Od prawie 7 lat, trzy razy w tygodniu przychodzi do Świetlicy Środowiskowej św.Jana Bosko, by opiekować się dziećmi. W tym czasie przez świetlicę przewinęło sie sporo wolontariuszy, ale zazwyczaj „wykruszali się” po kilku miesiącach. A Hanna Pietrucha po prostu jest tu zawsze.

Jesieni – Helga STORG

Bardzo rzadko słuchamy dźwięków harfy. Tymczasem instrument ten brzmi wyjątkowo pięknie. Przekonać mogli się o tym uczestnicy uroczystości z okazji wręczenia tytułu  BYTOMIANKI JESIENI 2007 r.
„Bytomianką Jesieni ” została profesor Helga Storck. Urodziła sie w Miechowicach, ukończyła Szkołę Muzyczną w Bytomiu. Dziś mieszka w Niemczech, jest uznaną harfistką, a równocześnie pedagogiem w słynnym Mozarteum w Salzburgu oraz Akademii Muzycznej w Monachium. Od kilku lat uczy także w katowickiej Akademii Muzycznej.  W 2003 roku w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Fr. Chopina utworzono klasę harfy. Profesor Helga Storck już po kilku miesiącach objęła ją patronatem. Od tego czasu bezpłatnie prowadzi w Bytomiu konsultacje z uczniami, jest też sponsorem Szkoły. 
Korzystamy z doświadczenia i umiejętności pani profesor Storck, ale również z jej konkretnej materialnej pomocy – mówi dyrektor Szkoły Jolanta Sznajder. Dzięki jej kontaktom mogliśmy na przykład otrzymać znaczną bonifikatę przy zakupie nowej harfy. To wymierna korzyść dla Szkoły, bo taki instrument kosztuje kilkanaście tysięcy euro.
Impreza zorganizowana przez Ligę Kobiet Nieobojętnych w auli Szkoły Muzycznej rozpoczęła się od koncertu harfowego, w czasie którego wystąpili uczniowie szkół muzycznych w Bytomiu i Krakowie oraz studenci Akademii Muzycznej w Katowicach. Na samym początku zaprezentowała się najmłodsza bytomska harfistka, siedmioletnia Zosia Czekała. Goście wieczoru mogli usłyszeć utwory na harfę solo oraz duet harfy i wiolonczeli. 
Po koncercie Heldze Storck wręczono medal, jaki otrzymują wszystkie wyróżniane przez Ligę Kobiet Nieobojętnych bytomianki. Widnieje na nim motyw zaczerpnięty z obrazu Wojciecha Gersona „Letni deszcz”.

Zimy – Barbara JONDERKO-JAGŁA 

W galerii „Od Nowa 2” odbyła się przemiła uroczystość wręczenia tytułu Bytomianki Zimy 2007  Barbarze Jonderko- Jagle. Świąteczny klimat spotkania podkreśliła iluminacja światełek, gałązki choinkowe i muzyka w wykonaniu młodego pianisty Filipa Horkiego. Zagrał dla nas melodie z filmów i musicali. To był dla wszystkich wspaniały wieczór.   Barbara Jonderko-Jagła jest bytomianką, jednak sztuki plastyczne studiowała w Poznaniu. Potem wróciła do swojego miasta, żeby tutaj działać i tworzyć. Jest artystką malarką, autorką wielu indywidualnych wystaw, które odbywały się w różnych miastach. W Bytomiu stworzyła i prowadziła trzy galerie plastyczne: galerię „Impuls”, która na przełomie lat 80 i 90. działała w bardzo nietypowym miejscu, czyli w Szpitalu Górniczym. Następnie prowadziła galerię „Rynek” na parterze ówczesnego Centrum Sztuki. Natomiast od 10 lat jest właścicielką galerii „Od Nowa 2” przy ul. Dworcowej 24. Odbyły się tam liczne wystawy – twórców z całego kraju, ale także z zagranicy, między innymi prof. Pawla Hlavatego z Czech.
Wiele uwagi Barbara Jonderko-Jagła poświęciła artystom bytomskim, przygotowując im cykl indywidualnych ekspozycji, a następnie zbiorową wystawę, która odbyła się w galerii ” Kronika ” w roku jubileuszu 750-lecia Bytomia. W latach 90. Barbara Jonderko-Jagła współpracowała również z polską ambasadą w Laosie, na zaproszenie której przygotowała wystawy polskich artystów w tym azjatyckim kraju.
Tytuł Bytomianki Zimy 2007 wręczono oczywiście w galerii „Od Nowa 2”. Uroczystość uświetnił m.in. wspaniały wielki tort z piekarni Barbary Jerszy. 

Bytomianką Roku 2007 została Pani  MAŁGORZATA KIJAK