Laureaty

Bytomianka Lata 2014

Katarzyna Sokołowska

W czwartek, 18 września, w Galerii Sztuki Użytkowej „Stalowe Anioły” w Bytomiu przy ul. Jainty 17 miała miejsce uroczystość wręczenia medalu i tytułu Bytomianki Lata 2014 pani Katarzynie Sokołowskiej.Spotkanie otworzyła Wiceprezeska Ligi Kobiet Nieobojętnych Krystyna Jankowiak-Markwica, witając licznie zgormadzonych gości – przyjaciół i wielbicieli talentu artystki oraz przedstawicieli władz administracyjnych i samorządowych miasta oraz biznesu. W niezwykle ciepłych, serdecznych słowach o twórczości Kasi Sokołowskiej, ich wspólnych pracach i przyjaźni opowiadała Magda Tomal-Wichrowska, właścicielka Galerii, współpracująca z laureatką już od 15 lat.Medal, certyfikat i kwiaty wręczyła Prezeska LKN Ania Kowolik, upominek przekazał Salon Urody YASUMI.Pani Kasia, dziękując za wyróżnienie, mówiła o swojej radości, jaką daje możliwość łączenia pasji z pracą zawodową, o swoich osiągnięciach, planach i marzeniach.Trudno jest wymienić wszystkie dziedziny, którymi się zajmuje – malarstwo, grafika, rysunek, malarstwo wielkoformatowe, mozaika, złocenia. Wśród jej marzeń jest stworzenie budynku mozaikowego w Bytomiu – może nie będzie to marzenie nieziszczalne??Gratulacje Laureatce składali Wiceprezydent Miasta Aneta Latacz, przedstawiciele władz samorządowych i biznesu, były kwiaty i łzy wzruszenia, było miło i serdecznie.Na ścianach Galerii można było podziwiać niektóre prace artystki.

Tak o laureatce napisała osoba rekomendująca:

“Pragnę zarekomendować moją przyjaciółkę i partnerkę w pracy Kasię Sokołowską do nagrody Bytomianki Lata 2014. Rekomenduję Kasię, ponieważ przeszło 15 lat współpracujemy i mogę zaświadczyć, że jest to wyjątkowa kobieta, mieszkanka Bytomia, tworząca w naszym mieście i dla naszego miasta. Wierzę, że dzięki jej twórczości Bytom jest wyjątkowym miejscem, a jej prace wzbogacają tkankę kulturalną miasta i mieszkańców obcujących z jej twórczością. Kasia ukończyła z wyróżnieniem ASP w Katowicach w pracowni wybitnego malarza i pedagoga prof. Jacka Rykały. Tam właśnie spotkałyśmy się po raz pierwszy ale nasze drogi zawodowe zeszły się dopiero wtedy, kiedy otwarłam Galerię Stalowe Anioły na ul. Jainty 17 w Bytomiu.

Od tego momentu, muszę przyznać, że wszystkie przedsięwzięcia galerii były wspierane przez Kasi zaangażowanie, pracę i radę. Bez takich dobrych duchów jak Kasia, nie moglibyśmy realizować szalonych pomysłów, stawić czoła przeciwnością losu i kryzysom finansowym, które przez te 15 lat były i są naszym udziałem.

Festiwal Sztuki Wysokiej – to już 15 edycji – nie mogło by się obejść bez obecności Kasi. Zawsze pomagała w oprawianiu, komponowaniu prac i wieszaniu na ulicy, składaniu folderu – na ostatnią chwilę dokładając prace spóźnialskich – ale najważniejsze uczestniczyła w festiwalu jako artystka, prezentując swoje prace przez 15 lat, bez niej festiwal byłby uboższy i niepełny; współtworzyła jego formułę, po cichu, skromnie, zawsze obecna wtedy, kiedy trzeba.

Akcja „Poza Szarość” – to również przedsięwzięcie wspólnie realizowane (niestety już nieaktywne) powstałe w ramach tej akcji malarstwo – np. autorstwa Kasi „Nuda Veritas” w Zaułku – miało wyjątkowy charakter, były to dzieła malowane na murach zniszczonych kamienic, na oczach przechodniów, w bezpośrednim kontakcie z odbiorcą. Niestety obraz ten, jak wiele innych, został zniszczony w trakcie remontu kamienicy, z wielką szkodą dla naszego miasta.

Rynek 7 – kiedy Galeria została zaproszona przez Panią Dyrektor Biura Promocji Miasta Ewę Petrymusz do zaprojektowania i składania gazetki miejskiej, współpracę zaproponowałam Kasi, będąc przekonana, że jej 100% zaangażowanie i niezawodność w pracy gwarantuje sukces. Tak też się stało. Przeszło miesiąc opracowywałyśmy wspólnie projekt graficzny gazetki, analizując każdy najdrobniejszy szczegół. Następnie przez wiele lat spotykałyśmy i składałyśmy „Rynek 7″ miesiąc w miesiąc, dbając o szatę graficzną. Od kilku lat inny wydawca przejął naszą rolę, za nim jednak to się stało, zostałyśmy docenione, ponieważ „Rynek 7″ otrzymał prestiżową ogólnopolską nagrodę.

Malarstwo wielkoformatowe – to wielkie wyzwanie dla każdego artysty. Otrzymałyśmy taką możliwość z Parafii Św Anny w Gliwicach, podjęłyśmy wyzwanie, choć obawy były spore, ponieważ zakres prac obejmował 140 m2 do wysokości 10 m. Musiałyśmy zgłębić temat: „Tajemnice Światła” i zaprojektować w mniejszym formacie malowidła. Po zatwierdzeniu projektu przez Komisje, powołaną z ramienia Kurii gliwickiej, rozpoczęłyśmy pracę malarskie na wysokości, które po 9 miesiącach zakończyły się powstaniem polichromii oraz naszym osobistym sukcesem. Praca w Kościele Św Anny wiązała się z dużą odpowiedzialnością i stresem ale była również wielkim sprawdzianem naszej wzajemnej relacji oraz umiejętności.

Zanim jednak otrzymałyśmy tak duże zlecenie miałyśmy na swoim koncie mniejsze realizacje i kilka lat przepracowanych na ścianach różnych obiektów m.in.: zamek w Starych Tarnowicach, prywatną rezydencję w Zbrosławicach, prywatna willę w Gliwicach, restaurację Verona w Paniówkach, restauracja na ul. Żołnierza Polskiego w Bytomiu Ponadto Kasia miała na swoim koncie realizację malarskie wielkoformatowych reklam zewnętrznych wykonywanych na ścianach budynków na terenie całej Polski.

Mozaika – to dziedzina twórczości, którą fascynowałyśmy się i niezależnie wykonywałyśmy zanim nasze drogi się zeszły. Kasia wykonała piękne mozaiki w kultowej knajpce „Tropikana” na ul. Podgórnej, miała na swoim koncie kilka realizacji w domach prywatnych, a wszyscy klienci galerii wchodząc po schodkach dotykają naszej wspólnej pierwszej realizacji – mozaikowych schodków. Kasia wykonała również słoneczniki koło BCK-u, oraz mozaikę do bramy wykutej przez Galerię na ul. Żołnierza Polskiego. Otrzymałyśmy również możliwość wykonania dużej mozaikowej realizacji – ołtarza w Kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Fatimskiej w Bibieli. W efekcie tej wspólnej 3 miesięcznej pracy powstało mozaikowe drzewo o wymiarach 40 m2 oraz delikatne polichromie na sklepieniu prezbiterium.

Złocenia – po wielu latach wspólnej pracy zrealizowałyśmy nasze marzenie i zgłębiłyśmy techniki pozłotnictwa, jednocześnie podejmując się dużego wyzwania – złoceń w Pałacu w Szałszy, które trwały 6 miesięcy i zakończyły się w czerwcu 2014 r.

„Iskierka” – Fundacja na Rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi – również w tej dziedzinie Kasia jest bardzo aktywna. Wraz z Galerią angażowała się w wiele przedsięwzięć takie jak warsztaty w szpitalu, aukcje prac na rzecz fundacji ale i bezpośrednio dla Fundacji wykonywała dokumentacje fotograficzne z koncertów, uczyła pracowników składu tekstu, projektowała reklamy i pomagała w publikacji w Magazynie Style, której była Dyrektorem Artystycznym. Pomogła Fundacji w nawiązaniu wielu kontaktów np. z Renatą Przemyk, która koncertowała z Orkiestrą Onkologiczną. Kasia w czerwcu tego roku prowadziła zajęcia dla dzieci i warsztaty mozaiki w trakcie obozu w Ustroniu dla podopiecznych Fundacji.

Magazyn Style – to wydawnictwo, w powstanie którego Kasia bardzo się zaangażowała, była autorką projektu i przez wiele lat pełniła funkcję Dyrektora Artystycznego oraz z wielkim zapałem reklamowała wszystkie wydarzenia i ludzi z pasą działających na terenie miasta Bytomia. Bez Kasi Magazyn Style nie byłby taką ciekawą gazetą i nie miałby tylu przyjaciół, oddała mu kilka lat swojego życia.

Malarstwo, grafika i rysunek – to intymny świat Kasi, jest przede wszystkim malarką i grafikiem, nie tylko z wykształcenia, ale i z pasji. W jej pracach widać wielkie zamiłowanie do tańca i kobiecego ciała. Intensywnie pracując i działając znajduje czas na pracę twórcza w swojej pracowni. Bez tych ćwiczonych codziennie umiejętności, popartych wielkim talentem, nie mogłaby pracować swobodnie w tylu dziedzinach jednocześnie, z taką swoboda i rozmachem.

Na szczęście tworzy i możemy podziwiać tyle wspaniałych obrazów i grafik. Tyle, w wielkim skrócie, o Kasi, oczywiście z mojej Galeryjnej perspektywy.

Jestem bardzo szczęśliwa, że mam takiego partnera w pracy i przyjaciółkę w życiu.”

Trudno o lepszą rekomendację – prawda!!

(Patrz: Galeria/Bytomianka Lata 2014 – zdjęcia autorstwa naszej koleżanki Beaty Kocyby.)