Laureaty

Bytomianka Jesieni 2014

Joanna Stępień

Za oknem szaro, smutno i ponuro – no coż! Jesień! My jednak z radością informujemy, że wybrana została BYTOMIANKA JESIENI 2014Została nią pani JOANNA STĘPIEŃ.

W przesłanej nam, liczącej 4 strony, rekomendacji czytamy m.in.:

„Poparcie dla pani Joanny Stępień do wyróżnienia zaszczytnym i zobowiązującym tytułem Bytomianki jest nieprzypadkową formą zaprezentowania osoby wyjątkowej, nietuzinkowej, twórczej, charyzmatycznej i energicznej. Kobiety pełnej pasji, pomysłowości i skuteczności, pobudzającej, intrygującej i inspirującej. Zaangażowanej twórczyni szerokiej gamy inicjatyw. W swojej dotychczasowej wieloletniej pracy wykazała wile pomysłowości i przedsiębiorczości, mądrości i wiedzy życiowej. Posiada szerokie horyzonty myślowe, doświadczenie, fachowość i praktykę. We wszystkich sferach działań związanych z realizacją swoich inicjatyw społecznych widoczne jest jej zaangażowanie, kompetencja, zawodowstwo i profesjonalizm, a także staranność przygotowania. Charakteryzują ją niezależność myślowa, wszechstronność działania, niezmienna, stała odpowiedzialność za efekty i jakość podjętych działań. Swoją pozytywną postawą tworzy klimat sprzyjający nowatorstwu i innowacji. Pobudza otoczenie do działania… Zawsze nastawiona na współpracę z innymi, aktywna, twórcza, widoczna w codziennej pracy, podejmowaniu różnych wyzwań, wspólnych akcji…. Wykazuje wiele operatywności i opanowania. Społeczniczka o dużym sercu. Pomaga od zawsze i chyba na zawsze. Nie lubi odmawiać i mówić „nie dam rady” czy „nie potrafię”. Niepoprawna optymistka, z uporem maniaka widzi wszędzie szklankę do połowy pełną. Lubi śmiać się i żartować. Z samej siebie – również. Od zawsze w biegu, bo zawsze jest coś jeszcze do zrobienia, zobaczenia, napisania i przeczytania. Nie lubi chamstwa, głupoty i hipokryzji. Profesjonalistka. Pracoholiczka. Uwielbia pomagać i tak po prostu służyć innym. Uśmiech na twarzy drugiej osoby, gdy uda jej się spełnić czyjeś marzenie, czyjeś pragnienie, jest dla niej zwykłym „dziękuję”, wystarcza, sprawia satysfakcję”.

Pani Joanna ma wiele dokonań i projektów w swoim dorobku. Nie sposób wymienić wszystkich, a więc poniżej tylko niektóre z nich:

Pomaga rodzinom, którym się nie udaje, chorym, którzy stracili nadzieję, dzieciakom, które bywają głodne. Seniorom, by aktywnie spędzali czas … trochę zagubionym, trochę odrzuconym, często z różnymi deficytami.

Jest prezeską Bytomskiego Stowarzyszenia Rowerowego – koordynuje zainicjowane akcje, współorganizuje zawody rowerowe Hołda Race, prowadzi zajęcia rowerowe na terenie Miechowickiej Ostoi Leśnej.

Współpracuje ze szkołami, przedszkolami, organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami na terenie Bytomia, wspierając ich działania i pomagając w realizacji wyznaczonych celów i pomysłów.

Od 7 lat jest wolontariuszką w bytomskim ośrodku OREW Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Doprowadziła do powstania strony internetowej www.ngo.slaskie.pl – portalu dla organizacji i osób zainteresowanych życiem społecznym.

Jest członkinią Śląskiej Kapituły – Lodołamacze – konkursu dla pracodawców wrażliwych społecznie, członkinią Rady Programowej Granat na Raka – śląskiej koalicji na rzecz walki z rakiem, członkinią kapituły konkursu Lady D, promującej Polki z niepełnosprawnością, które swoimi działaniami przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa.

Współorganizowała hapenning wraz ze Śląskim Bankiem Żywności – obchody Światowego Dnia Żywności i Walki z Głodem. Współuczestniczy w programie „Napełniamy talerzyk”, wspierającym placówki oświatowe w sporządzeniu dodatkowego posiłku obiadowego dla uczniów, organizuje warsztaty dla osób niepełnosprawnych z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej „My też możemy ratować życie”, współorganizuje Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Autyzmie, wpółtworzy Plenerowe Kino Letnie, aktywnie uczestniczy w akcji „Porzucone tylko raz”, promuje i wspiera organizacje pozarządowe woj. śląskiego, wspiera akcje „Razem możemy więcej”, zainicjowała „Projekt Couveuse czyli Firma na próbę”.

Obecnie pełni funkcję Pełnomocnika Marszałka Województwa Śląskiego ds. Organizacji Pozarządowych i Równych Szans.

Wystarczająco dużo argumentów, by podjąć decyzję o przyznanie pani Joannie Stępień tytułu Bytomianki Jesieni 2014. Gratulujemy BYTOMIANCE JESIENI!!!