Laureaty

Bytomianka Roku 2016

Aleksandra Batog

2016 w Plebiscycie Ligi Kobiet Nieobojętnych

W lutym br. Kapituła Męska w składzie: Piotr Bula – Radny Rady Miejskiej, Łukasz Goik – Dyrektor Opery Śląskiej, Andrzej Wężyk – Przewodniczący Rady Miejskiej, Ireneusz Herisz – Dyrektor MDK nr 1, Dariusz Dziurka – Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji, Andrzej Płochocki – artysta fotografik, Stefan Papierowski – popularyzator muzyki polskich artystów, w tym Karin Stanek i przyjaciel stowarzyszenia oraz panowie, którzy przekazali swoje głosy pisemnie: Adrian Lipiński – Dyrektor Teatru Rozbark i Leszek Jodliński – Dyrektor Muzeum Górnośląskiego wybrała w drodze głosowania panią Aleksandrę Batog Bytomianką Roku 2016.

Laureatka otrzymała medal Bytomianki Wiosny 2016 i była wybrana Bytomianką Roku spośród pozostałych Bytomianek Pór Roku 2016: Grażyny Wojciechowskiej (lato), Ewy Tyburczyk (jesień) i Sylwii Hefczyńskiej-Lewandowskiej (zima).

Od początku pasją Aleksandry Batog jest kameralistyka. Domeną aktywności artystycznej bytomianki, altowiolistki jest założony w 1997 r. kwartet smyczkowy „Akademos”, z którym wykonała ponad pięćset koncertów w kraju i za granicą oraz brała udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i konkursach muzycznych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wraz z kwartetem koncertowała w ośrodkach muzycznych Austrii, Czech, Niemiec, Litwy, Słowacji, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Finlandii i USA – m.in. wystąpiła w Carnegie Hall w Nowym Jorku w ramach cyklu „Emerson String Quartet Young Artists Concerts”. Nagrała również kilka płyt CD. Wiele koncertowała także z pianistami: Marcinem Sikorskim, z którym w 1995 roku została wyróżniona na Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi oraz Zofią Antes. Ola Batog ukończyła bytomską szkołę muzyczną i Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie altówki prof. Zygmunta Jochemczyka. Odbyła ponadto studia podyplomowe w tejże uczelni w klasie kameralistyki Marka Mosia. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach interpretacji muzycznej, m. in. w Łańcucie, Gorlicach i Nowym Yorku. Aleksandra Batog jest również współautorką cyklu koncertów dla dzieci „To jest taki dom zaklęty, w którym grają instrumenty” i współorganizatorką cykli koncertów kameralnych: „Nie dla Elizy”- Beethoven i arcydzieła XX wieku, „Haydn 2.0”. Współtworzyła i realizuje nadal znany cykl koncertów kameralnych – niedzielnych poranków muzycznych i wieczornych koncertów w Muzeum Górnośląskim, które odbywają się już po raz 20-ty w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Rok 2017 jest rokiem jubileuszowym kwartetu Akademos, który świętuje również swoje 20-lecie i z tej okazji Aleksandra Batog przygotowała w Muzeum Górnośląskim cykl 5-ciu jubileuszowych koncertów pod nazwą Estrema Belezza.

Ola, wiceprezes Śląskiego Towarzystwa Muzycznego wraz z mężem Krzysztofem Batogiem, członkiem Śląskiego Towarzystwa Muzycznego i wiceprezesem Orkiestry Muzyki Nowej tworzą znany duet małżeński artystów Bytomia. Ola wspiera męża w realizacji projektów artystycznych m.in. takich przedsięwzięć jak Festiwal Gorczycki Antico e Moderno czy Festiwal Muzyki Nowej.

Jest niezwykle serdeczną, ciepłą, otwartą i komunikatywną osobą, nastawioną pozytywnie do ludzi i na działanie w sferze artystycznej. Od kilku lat współtworzy koncerty Bytomia Rodzinne Muzykowanie w ramach imprez Metropolitalnego Święta Rodziny w Bytomiu. Część swojej pracy realizuje zawsze charytatywnie. Bierze udział w projektach muzycznych – zagranicznych, polskich, regionalnych także na terenie miasta Bytomia. Jej wiedza z zakresu kultury muzycznej jest ogromna i stale przez nią rozwijana. Artystka uczestniczy również w międzynarodowych warsztatach, wykładach z dziedziny muzykologii, jest bywalcem archiwów, bibliotek muzycznych, miejsc, w których przeszłość spotyka się z teraźniejszością. W celu poszukiwania wiedzy i zgłębiania tajemnic muzyki potrafi bez wahania wybrać się naprawdę daleko.

Wspólnie z flecistką Alicją Lizer-Molitorys oraz harfistką Agnieszką Kaczmarek-Bialic Aleksandra Batog tworzy zespół „Lorens Trio”- w którym trzy instrumenty o tajemniczej, delikatnej barwie dźwięku kojarzą się ze światem uczuć i piękna.. W Polsce panie prezentują utwory szerokiej publiczności występując wspólnie na licznych koncertach i festiwalach. Razem propagują muzykę dla dzieci i młodzieży w województwie śląskim. Zespół prezentuje programy koncertowe m. in. „Ogród radości i smutku” oraz „Księga tajemnic nocy” .

Artystka, która tworzy Salon Muzyczny Bytomia – tak często mówi się o Oli Batog, bo bez jej zaangażowania, pasji, umiłowania muzyki oraz talentu wiele imprez kulturalnych związanych z muzyką kameralną w Bytomiu nie miałoby miejsca. Bytomianka Roku 2016 to kobieta, która posiada talent do organizacji, zdobywania środków finansowych, ich rozliczania oraz do niezwykłego prowadzenia koncertów, ich narracji, przyciągania uwagi słuchaczy podczas wystąpień publicznych czy prelekcji. Warto tutaj podkreślić szczególną pracę Aleksandry Batog na rzecz edukacji muzycznej i kulturalnej młodego pokolenia bytomian. Ta praca, zainteresowanie muzyką dawną i współczesną, kameralną oraz współtworzenie ambitnych wydarzeń artystycznych z najwyższej półki na mapie kulturalnej naszego miasta, klasa z jaką konsekwentnie je tworzy i organizuje zasługuje bez wątpienia na najwyższe uznanie, najlepszą ocenę, docenienie i wyróżnienie.

To wyjątkowa kobieta, wspaniała artystka, niezwykła bytomianka, z której jesteśmy dumne! Dziękujemy Ci Olu za całe piękno muzycznego świata, którym nas otaczasz, pełny smak życia, kunsztowny rozum, wielkie serce, kulturę słowa, bycia, wyglądu… Dziękujemy za Ciebie – za to, że jesteś tutaj – w Bytomiu!