2024,  Aktualności

Spotkanie z autorami książki „Od Teatru Miejskiego i Domu Koncertowego do Opery Śląskiej. Życie dla Sztuki Franza Landsbergera”

Książka „Od Teatru Miejskiego i Domu Koncertowego do Opery Śląskiej. Życie dla Sztuki Franza Landsbergera” miała swoją promocję. 17 kwietnia 2023 roku w Bytomskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie autorów książki z publicznością. Publikacja, stworzona z wielkim pietyzmem i oparta na zdobytym trudnością materiałach archiwalnych, zawiera niezwykle wartościowe teksty dotyczące życia Franza Landsbergera, jego żony Sabine oraz pozostałych członków rodziny rozsianych po całym świecie.

Wizjonerska misja Franza Landsbergera i społeczności obywatelskiej Bytomia na przełomie XIX i XX wieku przyczyniła się do powstania dzisiejszej Opery Śląskiej, pierwszego na Górnym Śląsku teatru miejskiego i domu koncertowego.

O książce i jej powstawaniu opowiadali autorzy: Izabella Wójcik-Kuehnel, Marek Wójcik oraz koordynatorka czuwająca nad prawidłowym procesem powstawania książki, dr Anna Matuszewska-Zator. Spotkanie prowadziła nasza ligowa koleżanka Izabela Osypka. Zdjęcia wykonał Andrzej Płochocki.

Wydawcą książki jest Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych. Publikację dofinansowano ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Gminy Bytom, Konsula Honorowego RFN oraz osób prywatnych. Książka jest nadal dostępna do nabycia w kasie BCK do dnia 30 kwietnia bieżącego roku.

Serdecznie polecamy tę książkę.