Sprawozdanie z działalności

Sprawozdanie z działalności merytorycznej stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych za rok 2007

Styczeń
Zgłoszenie kandydatury Izabeli Kot – Bytomianki Roku 2006 do plebiscytu POLKA 2006, organizowanego przez “Wysokie Obcasy”  /dodatek do Gazety Wyborczej/.

Marzec

  • Aleksandra Podgórniak bohaterką reportażu „Matka Polka” TVN 24 red. Jerzy Korczyński. 
  • 8 marca

Ligowe Święto Kobiet dla 170 bytomianek w sali balowej restauracji „Myśliwska”: W programie koncert Ewy Urygi, pokaz mody w wykonaniu członkiń Ligi, przedstawienie oferty Centrum Medycyny Estetycznej w Bytomiu, kolacja.
 

Kwiecień
Uroczystość wręczenia tytułu BYTOMIANKI ROKU 2006 pani Izabeli Kot. W programie koncert big-bandu orkiestry wojskowej pod dyrekcją kpt Jacka Kowalskiego, aukcja dzieł przygotowanych przez Galerię Stalowe Anioły na rzecz podopiecznych Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego Dzieci Niepełnosprawnych w Bytomiu.  

Maj

  • Uroczystość wręczenia tytułu BYTOMIANKI WIOSNY 2007 pani  Małgorzatcie Kijak, nauczycielce I LO w Bytomiu, za wspaniałą postawę pedagoga, przyjaciela, nauczyciela przedsiębiorczości i zaangażowanie w pracę wolontaryjną, którą propaguje wśród młodzieży. Uroczystość odbyła się w I LO w Bytomiu. W części artystycznej wzięli udział absolwenci i uczniowie szkoły.
  • Inauguracja nowego cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi pod hasłem SPOTKANIA NIEOBOJĘTNE. Pierwsze spotkanie z lekarzami z bytomskiego Centrum Medycyny Estetycznej na temat zdrowia i urody kobiety odbyło się w Biurze Promocji Bytomia.

Czerwiec

  • Zwiedzanie jedynego w Polsce Muzeum Chleba w Radzionkowie, na zaproszenie jego pomysłodawcy i właściciela, bytomianina pana Mariana Mankiewicza.
  • Odbyła się dyskusja na temat poszerzenia formuły plebiscytu ligowego Bytomianki o możliwość wyboru także niezwykłych i interesujących bytomian.  
  • II spotkanie z cyklu SPOTKANIA NIEOBOJĘTNE. Tym razem odbyło się w Muzeum Górnośląskim w Galerii Malarstwa Współczesnego. Prelekcję na temat: „Jak być bogatą. Proste zasady dla kobiet, które chcą być niezależne finansowo” wygłosił Marcin Musil – Partner Zarządzający z firmy Metropolis. Nieruchomości Komercyjne w Katowicach. Po wysłuchaniu prelekcji uczestnicy spotkania zwiedzili Galerię Malarstwa Muzeum, wysłuchali koncertu kameralnego w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej w Bytomiu, a także smakowali wina świata.  

Lipiec
III SPOTKANIE NIEOBOJĘTNE. Tym razem z artystką Agatą Okrzesik – gliwiczanką, malującą obrazy na jedwabiu. Pani Agata opowiadała także o swojej przygodzie życia, którą przeżyła wraz z radiową TRÓJKĄ. Spotkanie nosiło tytuł: „Jak maluję – to słucham TRÓJKI”. Gościny ponownie udzieliło Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, udostępniając do zwiedzania swoje Galerie. Uczestnicy spotkania mieli także okazję słuchania greckiej muzyki i smakowania potraw z „greckiego stołu”.  

Wrzesień
Uroczystość wręczenia tytułu BYTOMIANKI LATA 2007 pani  Hannie Pietrucha, kierowniczce Świetlicy Środowiskowej przy kościele p.w. WNMP w Bytomiu. Pani Hania od 7lat opiekuje się podopiecznymi tej świetlicy, wykonując swoją pracę całkowicie charytatywnie. Uroczystość odbyła się w salce przyparafialnej. W części artystycznej wystąpiły dzieci ze świetlicy, prezentując własną interpretację  baśni o Kopciuszku.  

Październik
Prezes LKN nagrodzona Nagrodą Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury – MUZA 2007. Uroczystość odbyła się w Bytomskim Centrum Kultury. W części artystycznej wystąpiła Krystyna Prońko.  

Listopad
Uroczystość wręczenia tytułu BYTOMIANKA JESIENI 2007 pani prof. Heldze Storck. Prof. Helga Storck,  bytomianka urodzona w Miechowicach, obecnie mieszka w Monachium. Członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Harfowego i członek Światowego Kongresu Harfistów, pedagog Akademii Muzycznej w Monachium, słynnego Mozarteum w Salzburgu, Akademii Muzycznej w Katowicach. Organizatorka mistrzowskich warsztatów muzycznych. Wspiera młodych polskich adeptów sztuki harfowej, ze szczególnym wyróżnieniem uczniów klasy harfy (której jest patronem i mistrzowskim opiekunem) bytomskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fr. Chopina.  

Grudzień

  • Uroczystość wręczenia tytułu BYTOMIANKA ZIMY 2007 pani Barbarze Jonderko-Jagle, malarce, właścicielce Galerii Sztuki Od Nowa2 w Bytomiu, ambasadorce bytomskiej kultury w Laosie, animatorce wydarzeń kulturalnych, zwłaszcza w dziedzinie malarstwa.  
  • LKN pozostaje w dalszym ciągu współorganizatorem Salonu Poezji i Muzyki Anny Dymnej w Operze Śląskiej. Osobą prowadzącą te literacko-muzyczne spotkania jest Prezes LKN. W tym roku odbyły się cztery edycje z jej udziałem. Beata Kowalewska jest sponsorem poczęstunku, który „buduje klimat” przed spotkaniem z artystą.  
  • Rozpoczęto przygotowania do I Światowego Zjazdu Bytomianek, planowanego na 17-18 maja 2008. Wybrano Komitet Organizacyjny Zjazdu, pozyskano patronat pani senator Marii Pańczyk, sporządzono projekt ramowego programu i przystąpiono do zebrania danych, w celu napisania wniosku o dofinansowanie tego projektu. Wniosek zostanie złożony w styczniu 2008 roku.