Sprawozdanie z działalności

Sprawozdanie z działalności merytorycznej stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych za rok 2006

Styczeń

  • 6.01 do 28.02.2006

Wystawa fotografii artystycznej „Kobiety Bytomia. Portret nieobojętny” w CH Plejada.

  • 20.01.2006

I Bal Bytomianek, uroczyste zakończenie rocznego projektu BYTOMIANKA ROKU. podczas balu zostały wręczone tytuł i statuetka BYTOMIANKA ROKU 2005 pani Ludmile Jamie. Odbył się w sali balowej restauracji „Myśliwska”. Bawiło się na nim 180 osób. Gośćmi specjalnymi byli: Ewa Wachowicz, Joanna Pierzak i Paweł Orleański – aktorzy z Warszawy. Odbyła się aukcja dzieł sztuki wykonanych w galerii Stalowe Anioły. Pieniądze przekazano Fundacji “Iskierka” prowadzonej przez Jolantę Czernicką – Bytomiankę Października 2005.
 
Luty
20.02.2006
Koncert charytatywny poświęcony ofiarom tragedii budowlanej hali MTK w Chorzowie „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…” odbył się w Operze Śląskiej w Bytomiu. Koncert narodził się z pomysłu bytomianki – Doroty Pomykały, która do uczestnictwa zaprosiła wielu wspaniałych artystów. LKN była współorganizatorem tego Koncertu. Zebrana kwota z cegiełek: 10.310 zł została przeznaczona na stypendium edukacyjne dla Łukasza Bartosika, 10-cio letniego syna Tadeusz Bartosika, policjanta z Bytomia, który zginął śmiercią bohaterską na służbie, ratując życie innych. Liga wpłaca /od marca 2006r./ co miesiąc na konto Bożeny Bartosik kwotę 300 zł.

Kwiecień
Wystawa fotografii artystycznej „Kobiety Bytomia. Portret nieobojętny” zaproszona i prezentowana od 5 do 30 kwietnia 2006 r. w WOK w Godowie przy ul. 1Maja 93. Reportaż z tej wyjazdowej prezentacji zamieszczono na ligowej stronie internetowej.
 
Maj
Wystawa fotografii artystycznej ”Kobiety Bytomia. Portret nieobojętny” prezentowana od 8 do 30 maja 2006 w Gminnym Ośrodku Kultury w Suszcu przy ul. Ogrodowej 22. Podróże wystawy odbyły się dzięki współpracy z panem Krzysztofem Łapką.
 
Czerwiec
8.06.2006
Uroczystość wręczenia tytułu BYTOMIANKA WIOSNY 2006 pani Dorocie Pomykale odbyła się w Sali Koncertowej Muzeum Górnośląskiego. W części artystycznej wystąpił bigband Państwowej Szkoły Muzycznej w Bytomiu oraz dzieci z Domu Dziecka nr 3 w Bytomiu- Stolarzowicach.
 
Lipiec

  • Wystawa fotografii artystycznej „Kobiety Bytomia. Portret nieobojętny” była prezentowana w Stuttgarcie, dzięki zaproszeniu przez Annę Kawaletz, członkinię Ligi, na stałe mieszkającą w niemieckim Boblingen. Prezentacja ta odbyła się w ramach promocji kultury polskiej (śląskiej) podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2006 w Niemczech  
  • VII Festiwal Sztuki Wysokiej p.n. „Kobieto!”. Liga wraz z bytomską Galerią Stalowe Anioły przygotowała kolejny festiwal sztuk wszelkich, prezentowanych w bytomskiej uliczce Zaułek. Spotkania mistrzów i uczniów, konkurs na najlepszą pracę, wystawa fotografii artystycznej członkiń Ligi, autorstwa Krzysztofa Chrobaka, koncerty muzyczne, pokazy tańca – to w wielkim skrócie idea tego letniego Festiwalu. Na ten projekt  pozyskałyśmy dofinansowanie z UM w Bytomiu.  

Wrzesień
Wręczenie tytułu BYTOMIANKA LATA 2006 pani Izabeli Kot, bytomiance, która dziewięć lat temu wraz z mężem założyła rodzinę zastępczą i obecnie opiekuje się 6 dzieci niepełnosprawnych umysłowo i fizycznie. Uroczystość odbyła się w Państwowych Szkołach Budownictwa w Bytomiu.
W części artystycznej zagrała Szkolna Orkiestra Dęta, wystąpiły też dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Bytomiu.  

Październik

  • Liga była współorganizatorem rozpoczętego cyklu spotkań ze sztuką pn. „Salon Poezji i Muzyki Anny Dymnej” w Operze Śląskiej. Prezeska Ligi pani Ewa Petrymusz przyjęła na siebie rolę Gospodarza Salonu, Beata Kowalewska (członkini LKN) była jednym ze sponsorów wydarzenia. Spotkania te odbywały się cyklicznie – cztery razy w roku 2006.  
  • Wręczenie tytułu  BYTOMIANKA JESIENI 2006 pani Joannie Markiewicz, dyrektorce CH PLEJADA w Bytomiu. Spotkanie miało miejsce w CH Plejada. W części artystycznej zagrał bytomski kwartet smyczkowy AMADEO, gwiazdą wieczoru był duet: Andrzej Sikorowski i Maja Sikorowska.

 
Grudzień

  • Mikołajkowo-świąteczna wizyta na Oddziale Dziecięcym Szpitala Miejskiego przy ul. Batorego. Tańce, jasełka i kolędy w wykonaniu uczniów Szkoły Baletowej w Bytomiu, a także wiersze Brzechwy i Tuwima czytane małym pacjentom przez koleżanki ligowe. Dodatkowo słodkie mikołajkowe smakołyki dla dzieci.
  • Udział prezeski Ewy Petrymusz w konferencji pn. ”Przedsiębiorczość kobiet – Szanse i Zagrożenia”, zorganizowanej przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach pod patronatem Wojewody Śląskiego. Ewa Petrymusz została zaproszona przez organizatorów do udziału w tej Konferencji, aby zaprezentować działalność Ligi w punkcie Programu pt.: „Jak promować aktywne kobiety. O realizacji pomysłu”.  
  • Wręczenie tytułu BYTOMIANKI ZIMY 2006  pani Annie Kawaletz, bytomiance na stałe mieszkającej w Boblingen k/Stuttgartu, promującej polskość i śląskość za granicą, kultywującej historię i tradycję wpisaną w 750-letni Bytom. W części artystycznej wystąpił zespół wokalno-instrumentalny PICCOLO.