2024,  Aktualności

Uroczystość wręczenia tytułu Bytomianka Wiosny 2024

Za nami przemiłe i inspirujące spotkanie z okazji wręczenia tytułu „Bytomianki Wiosny 2024”. Tegoroczną laureatką została Pani Helena Jadwiszczok-Molencka – doktor nauk humanistycznych w dziedzinie kulturoznawstwa i religioznawstwa Uniwersytetu Śląskiego, historyk sztuki oraz absolwentka Liceum Plastycznego w Katowicach.

Pani Helena Jadwiszczok-Molencka ma na swoim koncie wiele osiągnięć zawodowych. Przez lata pracowała w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Bytomiu, a obecnie pełni funkcję specjalisty ds. zrównoważonego budownictwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Jest także autorką książki „Budowniczowie i fundatorzy architektury dawnego Bytomia”, która przenosi nas do Bytomia końca XIX i początku XX wieku, ukazując miasto w okresie jego największej świetności, pełne wielokulturowości oraz dynamicznie zmieniającej się zabudowy śródmiejskiej.

Podczas uroczystości, dr Jadwiszczok-Molencka wygłosiła ciekawy wykład o kobietach Bytomianach z okresu międzywojennego, podkreślając ich kluczową rolę w rozwoju handlu i usług w tamtym czasie. Jej wykład nie tylko wzbogacił naszą wiedzę historyczną, ale także zainspirował do refleksji nad wkładem kobiet w rozwój społeczności lokalnej.

Wieczór uświetniły piękne pieśni japońskie, które dodały uroczystości wyjątkowego charakteru. Pani Helena jest miłośniczką Japonii, właśnie dlatego przygotowaliśmy dla niej oraz dla zaproszonych gości taką muzyczną niespodziankę – pieśni japońskie w perfekcyjnym wykonaniu Marii Jamaguczi, która wystąpiła w oryginalnym japońskim kimonie.

Serdecznie dziękujemy Panu Andrzejowi Płochockiemu za piękne zdjęcia, które wspaniale uchwyciły atmosferę tego wyjątkowego wieczoru.

Spotkanie poprowadziły z gracją i zaangażowaniem Zosia Kostkowska i Natalia Sojkowska, za co również należą im się ogromne podziękowania.

Dziękujemy wszystkim za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu i już teraz zapraszamy na kolejne spotkania organizowane przez Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *