Archiwum 2023

Uroczystość wręczenia tytułu Bytomianka Jesieni Pani Annie Kornas

11 grudnia 2023

9 grudnia 2023 r. w pałacu w Miechowicach miała miejsce wyjątkowa uroczystość wręczenia tytułu Bytomianka Jesieni Pani Annie Kornas. To niezapomniane wydarzenie było pełne wzruszeń i radości, tworząc wyjątkową atmosferę tego wyjątkowego wieczoru! Liga Kobiet Nieobojętnych miała zaszczyt wręczyć honorowy tytuł BYTOMIANKI JESIENI 2023 Pani Annie Kornas, Szefowej Schroniska dla Zwierząt w Bytomiu. To wyjątkowa osoba, której zaangażowanie i troska o zwierzęta zasługują na najwyższe uznanie. Naszą uroczystość poprowadziły dwie wspaniałe Koleżanki – Joasia Stępień i Ania Dziąsko. Postać Bytomianki Jesieni malowniczo opisała siostra laureatki przedstawiając ją jako bohaterkę baśni. Dowiedzieliśmy się wielu szczegółów z życia Pani Ani, co spowodowało,że jeszcze bardziej polubiliśmy tą postać. Było zabawnie, ciekawie ale i bardzo wzruszająco- jak to w relacjach między kochającymi się siostrami bywa. W części artystycznej mieliśmy okazję podziwiać nie tylko talent Pana Grzegorza Matuszka z harmonijką ustną, ale także dwóch niesamowitych psów, które swoją zręcznością zachwyciły wszystkich gości. Był też niezwykły pokaz reagowania na komendy byłych podopiecznych schroniska. Dwa kochane psiaki pokazały jak zachowują się grzeczne pieski i jak idealnie reagują na polecenia swojej Pani. Nie zabrakło również pysznego ciasta i kanapeczek, które dodatkowo uprzyjemniły nam tę wyjątkową chwilę. Pani Aniu, jeszcze raz ogromne GRATULACJE! Dziękujemy za Twoje zaangażowanie i wkład w dobro zwierząt oraz społeczności bytomskiej. To był naprawdę wspaniały wieczór, pełen serdeczności i uśmiechów! Zdjęcia wykonał Pan Andrzej PŁOCHOCKI. Dziękujemy za miłą współpracę.

Zaproszenie na XVII Galę Bytomskiego Anioła Wolontariatu

9 grudnia 2023

Szanowni Państwo, zakończony został etap zgłoszeń do tegorocznej nagrody „Bytomski Anioł Wolontariatu”. Do konkursów wpłynęły 4 nominacje. Kto otrzyma nasze statuetki, dowiemy się już za tydzień – 13 grudnia (środa) o godz. 17.00 w sali ToTu Bytomskiego Centrum Kultury przy pl. Karin Stanek 1. Wstęp jest wolny. Serdecznie zapraszamy Podczas Gali wystąpią : – w duecie wokalnym Danuta Ungier i Kamil Trójca, – w integracyjnym spektaklu muzyczno – tanecznym pt. „Nasze cztery pory roku” Aleksandra Kardasińska – wokal oraz przedszkolaki i uczniowie Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI Koło w Bytomiu. Pomysł i scenariusz: Joanna Kardasńska i Beata Grzeszcz, choreografia: Karolina Grad, Beata Grzeszcz, Joanna Kardasińska i Katarzyna Pawłowic. Gali towarzyszyć będzie prezentacja i wykład dr Małgorzaty Kaganiec z Towarzystwa Miłośników Bytomia nt. sylwetek sławnych mieszkańców Bytomia. Tegorocznymi organizatorami oraz partnerami Gali są: Miasto Bytom, Hufiec ZHP Bytom, Bytomskie Centrum Kultury, Liga Kobiet Nieobojętnych oraz Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Bytomiu. — Informacja pochodzi z Wydziału Organizacji PozarządowychUrzędu Miejskiego w Bytomiu41-902 Bytom, pl. Jana III Sobieskiego 3tel. 32/386-33-47, pozarzadowe@um.bytom.pl

Apel Towarzystwa Miłośników Lwowa w Bytomiu”ZAŚWIEĆ GWIAZDKO DLA POLAKÓW NA KRESACH”

29 listopada 2023

Szanowni Państwo! Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w 33. edycji akcji „ZAŚWIEĆ GWIAZDKO DLA POLAKÓW NA KRESACH”. Pomimo trudnych czasów wojennych, nie opuszczamy naszych Rodaków, szczególnie w przedświątecznym okresie. Podczas tegorocznej kwesty na bytomskich cmentarzach 1 listopada udało nam się zebrać ponad 23 tys. złotych. Działamy z myślą o wsparciu potrzebujących, przekazując środki na: Dzięki wsparciu Marszałka Województwa Śląskiego – Jakuba Chełstowskiego – mamy zapewnione środki na organizację świątecznego transportu na Kresy. Jednak z powodu niepewnej sytuacji na granicach, prosimy o pomoc finansową. Wpłaty na konto naszego Stowarzyszenia w ING BANK ŚLĄSKI O/BYTOM nr: 88 1050 1230 1000 0022 8282 9288 przekażemy na Kresy w grudniu. Mimo trudnych czasów, apelujemy o serdeczną pomoc, licząc na Państwa wsparcie w duchu pamięci i narodowej solidarności. Każda, nawet najmniejsza pomoc, ma ogromne znaczenie. Serdecznie dziękujemy za Państwa wsparcie. Z wyrazami szacunku, Danuta Skalska Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa w Bytomiu Akcję wspiera Lwowska Fala na antenie Polskiego Radia Katowice (co niedzielę o godz. 8.05) na www.radio.katowice.pl.

Zapraszamy na uroczystość wręczenia tytułu Bytomianki Jesieni 2023 Pani Annie Kornas

27 listopada 2023

Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych serdecznie zaprasza na uroczyste wydarzenie wręczenia tytułu Bytomianki Jesieni 2023 Pani Annie Kornas. Wydarzenie odbędzie się w dniu 9 grudnia 2023 r. (sobota) o godzinie 17.00 w Pałacu Tiele – Wincklerów w Miechowicach, ul. Dzierżonia 30, 41-923 Bytom. W programie tego wyjątkowego wieczoru znajdują się: APEL! Jeśli pragną Państwo podarować kwiaty Laureatce Plebiscytu, zamiast nich prosimy o suchą karmę dla zwierząt, którą przekażemy milusińskim do Schroniska dla Zwierząt w Bytomiu. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które będzie nie tylko okazją do uhonorowania wyjątkowej Bytomianki, ale także do wspólnego przeżycia chwil pełnych emocji i artystycznych doznań. Z poważaniem, Stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych

Konkurs „Bytom w 100 słowach”- prezentujemy 3 nagrodzone prace.

23 listopada 2023

III edycja konkursu literackiego „Bytom w 100 słowach” został rozstrzygnięty i podsumowany. Serdecznie gratulujemy Zwycięzcom i prezentujemy nagrodzone prace:

Gala i ogłoszenie wyników III edycji konkursu literackiego „Bytom w 100 słowach”.

20 listopada 2023

W ubiegły piątek tj 24 listopada 2023 miała miejsce uroczystość ogłoszenia wyników III edycji konkursu literackiego „Bytom w 100 słowach”. Miejscem wydarzenia była Sala Kameralnej Galerii Handlowej Agora Bytom. Spośród 250 nadesłanych prac jury miało trudne zadanie wyłonienia tych najbardziej fascynujących. Z ogromną radością ogłaszamy, że zwycięzcą został Roman Kocur z Zabrza, autor pracy zatytułowanej „Zawał”. Na drugim miejscu znalazła się historia Katarzyny Mazur z Bytomia pt.: „Owa ona”, a trzecie miejsce zajęła opowieść Elizy Studzińskiej z Włocławka pod tytułem „Szkoła Muzyczna”. Jury postanowiło także wyróżnić aż 7 innych utworów: „Żadne miasto nie zmieści się w 100 słowach” autorstwa Wojciecha Koniecznego (Koszalin), „Zeppeliny” Aleksandry Lenard (Katowice), „Jutro wrzesień” Wojciecha Kościuka (Gliwice), „W sercu jego marzenia” Agnieszki Romanowskiej-Wróbel (Parchów, gm. Chocianów), „Tympanon” Patrycji Pierzynki (Warszawa), „Lwiątko” Sławka Dawidowskiego (Lublin), oraz „Chłopcy” Doroty Giglok-Hartman z Bytomia. Każda z prac była inna i wnosiła nowe, ciekawe spojrzenie na nasze miasto- Bytom. Jednak szczególne wrażenie wywarła praca „Zawał” Romana Kocura, która poruszyła głęboko ludzkie emocje. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i pasję, jaką włożyliście w tworzenie swoich opowieści. Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym, a także dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego wyjątkowego konkursu. Życzymy dalszych inspirujących chwil i zachęcamy do udziału w przyszłych edycjach. Z poważaniem, Zespół Organizacyjny „Bytom w 100 słowach”

Podziękowania od PSONI Koło w Bytomiu

17 listopada 2023

17 listopada 2023 w Bytomskim Centrum Kultury odbyła się wspaniała i wzruszająca uroczystość, w której otrzymałyśmy podziękowania za wsparcie na rzecz PSONI Koło w Bytomiu w 30-lecie jego istnienia. Jesteśmy wzruszone tym pięknym wyróżnieniem i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy tego prężnie działającego stowarzyszenia ludzi dobrej woli.

Zapraszamy na Galę konkursu literackiego „Bytom w 100 słowach”

16 listopada 2023

Konkurs literacki BYTOM w 100 SŁOWACH został zakończony. Jury po wnikliwym zapoznaniu się z nadesłanymi pracami wyłoniło zwycięzców. Poznamy ich 17 listopada br. o godz. 18:00 podczas Gali, która odbędzie się w Sali w Galerii Handlowej Agora w Bytomiu. Podczas uroczystości nastąpi ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział!!! Zapraszamy serdecznie na to wydarzenie wszystkich uczestników konkursu oraz ich przyjaciół i Stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych.

Spotkanie w Bytomskim Centrum Kultury: „Życie dla Sztuki Franza Landsbergera”

14 listopada 2023

Wczorajsze wydarzenie z cyklu „OD TEATRU DO OPERY ŚLĄSKIEJ” w Bytomskim Centrum Kultury poświęcone było niezwykłe: ciekawe i wzruszające, a poświęcone mało znanej, a jakże zasłużonej dla Bytomia postaci – Franza Landsbergera. Ten wybitny mieszkaniec Bytomia odegrał kluczową rolę w powstaniu pierwszego na Górnym Śląsku teatru miejskiego i domu koncertowego, obecnie znanego jako gmach Opery Śląskiej. Opowieści o wizji, marzeniach i misji, jaką Franz Landsberger spełnił dla Bytomia, zostały w sposób niezwykle zajmujący przedstawione przez Izabellę Wójcik-Kühnel, dr Aleksandrę Podgórniak-Musil oraz Marka Wojcika. To spotkanie autorskie jednocześnie stanowiło zapowiedź wydania książki „Życie dla Sztuki Franza Landsbergera. Wizjonerska misja społeczności obywatelskiej Bytomia na przełomie XIX i XX wieku”. LIGA KOBIET NIEOBOJĘTNYCH z dumą angażuje się w ten projekt jako wydawca tej wyjątkowej książki, ukazującej fascynujące dziedzictwo kulturowe Bytomia.

📚 Spotkanie Autorskie: „Życie dla Sztuki Franza Landsbergera” 📚

13 listopada 2023

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Izabellą Wójcik-Kühnel, dr Aleksandrą Podgórniak-Musil i Markiem Wojcikiem, którzy opowiedzą o inicjatorze budowy gmachu Opery Śląskiej. Wydarzenie odbędzie się 13 listopada o godz. 17:30 w Bytomskim Centrum Kultury. Przyjdź, aby poznać historię Bytomia na przełomie XIX i XX w. i dowiedzieć się więcej o fascynującej misji społeczności obywatelskiej. Nie przegap! 🎟️ Bilety: 5 zł – dostępne w kasie BECEKu i online: System Biletowy BECEK 🌐 Link do Wydarzenia: HER I HIS STORY: Od Teatru do Opery Śląskiej 📚 Dodatkowe Informacje:

Życie dla sztuki Franza Landsbergera.

5 października 2023

Liga Kobiet Nieobojętnych w Bytomiu realizuje projekt zatytułowany „Życie dla sztuki. Wizjonerska misja Franza Landsbergera”.Projekt dofinansowany został: przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, ze środków Gminy Bytom, przez Honorowego Konsula Republiki Federalnej Niemiec i osoby prywatne.Projekt obejmuje wydanie dwujęzycznej publikacji pod tytułem „Życie dla sztuki Franza Landsbergera. Wizjonerska misja społeczności obywatelskiej Bytomia na przełomie XIX i XX wieku” oraz cykl spotkań edukacyjno-informacyjnych związanych z tym tematem skierowany do odbiorców w różnym wieku. Wydanie publikacji to okazja dla poznania biografii wybitnego bytomianina przedstawiciela społeczności żydowskiej Franza Landsbergera. Lektura ujawni zupełnie nieznane dotąd fakty o twórcy teatru i domu koncertowego (obecnej Opery Śląskiej w Bytomiu) oraz historii powstania tych obiektów. Dzięki nieprzeciętnej energii i uwielbieniu sztuki Landsberger pod koniec XIX wieku przekonał bytomian do inicjatywy wybudowaniu teatru z osobną salą koncertową. Zdobył poparcie wielu znamienitych osób – wśród nich nadburmistrza Bytomia dra Georga Brüninga, dra Moritza Mannheimera, Paula Jackischa, Friedricha Schweitzera, Hermana Zerkowskiego i innych znanych mecenasów sztuki i społeczników. Teatr otwarto dla widzów 1 października 1901 roku, inaugurując sezon uwerturą Ludwiga van Beethovena, Die Weihe des Hauses” (Poświęcenie domu”). Franz Lansberger zmarł nagle 9 września 1925 roku, a wdzięczni bytomianie poświęcili mu tablicę pamiątkową, umieszczając ją w foyer teatru, którego był twórcą. Skromny napis głosił głosit: Pamięci twórcy tego domu, dyrektorowi banku i radcy sądu handlowego, Franzowi Landsbergerowi. Z okazji jubileuszu 25-lecia. Wdzięczne miasto Beuthen. Tablicę tę jednak w latach trzydziestych XX wieku, ze względu na żydowskie pochodzenie Franza Landsbergera, usunęli naziści. Podwójne wykluczenie go, jako Żyda i Niemca, nakłada na współczesnych obowiązek wskrzeszenia pamięci o nim i przekonuje, że wielokulturowy Bytom jest niezwykły, jak i ludzie działający tu z potrzeby serca. Bytomianie kochali go za uczciwość, zaangażowanie w dziedzinie krzewienia kultury i dobroczynność, które przyniosły mu sławę w całej okolicy.Dzięki osobistym kontaktom z rozproszonymi po świecie krewnymi Franza Landsbergera dotarliśmy do pamiątek rodzinnych, fotografii i spisanych wspomnień. Mamy nadzieję, że przedstawienie indywidualnych losów poszczególnych członków rodziny pomoże zrozumieć zawiłości historyczne i złożoność problemów na tle osobistych przeżyć. Wzajemne poznanie i zrozumienie buduje wielopokoleniowe mosty zwłaszcza w trudnych regionach pogranicza. W czerwcu 2024 roku w Bytomiu z okazji 170 rocznicy urodzin Franza Landsbergera planują swoje spotkanie potomkowie, krewni i powinowaci ze Stanów Zjednoczonych, Australii i Niemiec.Projekt realizowany jest z niemieckim partnerem Muzeum Ziemi Górnośląskiej (Oberschlesisches Landesmuseum) w Ratingen oraz we współpracy z Bytomskim Centrum Kultury, Domem Pamięci Żydów Górnośląskich – oddział Muzeum w Gliwicach, Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce – oddział w Katowicach, Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców w Polsce – oddział w Bytomiu, Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną w Bytomiu.Koordynatorkami projektu są:Izabella Wójcik- Kühnel, izabella-kuehnel@wp.pl, tel. 508 985 552 Dr Aleksandra Musil-Podgórniak, amusil@musi.plIzabella Osypka(FWPN: @Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej)

Kalendarium

1 października 2023

Wiadomość o śmierci Pana Piotra Mankiewicza

4 września 2023

Ze smutkiem przyjęłyśmy wiadomość o śmierci Pana Piotra Mankiewicza. Pan Piotr był pierwszym mężczyzną, nagrodzonym przez nas w 2013 roku tytułem Bytomianina. Był znaną w Bytomiu postacią, głównie jako fundator i założyciel Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie, ale był także technikiem, konstruktorem i producentem maszyn dla piekarnictwa, cukiernictwa oraz gastronomii. Mieszkał na Rozbarku, czuł się bardzo związany z tą dzielnicą, angażował się w jej życie. Był współinicjatorem święcenia potraw wielkanocnych, na które mieszkańcy przychodzili do kościoła Św. Jacka w strojach rozbarskich. Promował Śląsk, kładł duży nacisk na pamięć o tradycji i zwyczajach śląskich, dbał o ich kultywowanie. Będzie go brakowało!! NIech spoczywa w pokoju!!!

Bytomianki Lata 2023

30 sierpnia 2023

Bytom w 100 słowach

14 lipca 2023

Być może zwróciły już Waszą uwagę plakaty, które pojawiły się na słupach i w niektórych instytucjach w naszym mieście! Tak, w tym roku organizujemy kolejną, trzecią już edycję konkursu Bytom w 100 słowach. Zachęcamy Was do wzięcia udziału w naszym konkursie. Ostatnie lata były bogate w różnego rodzaju doświadczenia. Pandemia, wojna w Ukrainie, uchodźcy, intensywna przebudowa miejskiej infrastruktury, która jednych cieszy, innych irytuje. Podzielcie z swoimi refleksjami i przemyśleniami! NAPISZ 100 SŁÓW O BYTOMIUW tym roku po raz kolejny ogłaszamy konkurs literacki „Bytom w 100 słowach”. To trzecia jego edycja. Już teraz napiszcie 100 słów, które pokażą jak przeżyliście w naszym mieście pandemię. co w nas zmieniła wojna w Ukrainie i napływ uchodźców. Jak odbieramy zmiany związane z przebudową miejskiej infrastruktury, jak radzimy sobie zkryzysem, jakie uczucia Was nurtują. Czekamy na Wasze przemyślenia. Jak poprzednio tak i tym razem oczekujemy prac napisanych w gwarze śląskiej.Dla zwycięzcy nagroda 1.000,- zł, dwie kolejne po 500,- zł.Szczegóły:– strona www.kobiety-bytom.pl– tel. 509 281 724– ulotki, Regulamin Konkursu i wzory Załączników dostępne w miejscach publicznych. Projekt dofinansowany z funduszy gminy Bytom

Antecedencje i historia budynku Bytomskiego Centrum Kultury. Kompleks Bractwa Strzeleckiego

30 czerwca 2023

30 czerwca 2023 (piątek), godz. 18:00 Bytomskie Centrum Kultury, sala Pauza. Zapraszamy na spotkanie z dr. Krzysztofem Gwoździem oraz Markiem Wojcikiem, autorami monografii poświęconej historii dzisiejszej siedziby Bytomskiego Centrum Kultury pn.,,Antecedencje i historia budynku Bytomskiego Centrum Kultury. Kompleks Bractwa Strzeleckiego”. Podczas spotkania przedstawimy architektoniczny „zarys” budynku, etapy jego rozbudowy oraz przebudowy, funkcji jakie pełnił, zwrócimy uwagę na role, jakie związek strzelecki pełnił w życiu towarzyskim i społecznokulturalnym Bytomia, ale także regionu. Publikacja zostanie zaprezentowana w formie ebooka.

Rondo Praw Kobiet

25 maja 2023

Drodzy Bytomianie! Z wielką radością otworzyliśmy dziś bytomskie Rondo Praw Kobiet, w ten sposób symbolicznie honorując i upamiętniając ponad stulecie praw wyborczych kobiet. Prawa kobiet są niezbywalną częścią praw człowieka – sa fundamentem demokracji. Ale nie są dane raz na zawsze, dlatego tak ważne jest, by o ich istnieniu pamiętało świadome społeczeństwo obywatelskie. Kwestie związane z prawami kobiet zawierają m.in. prawo do integralności i autonomii cielesnej, do czynnego i biernego prawa wyborczego, do sprwowania funkcji publicznych, do pracy, do sprawiedliwej i równej z mężczyznami płacy, do edukacji, służby wojskowej, do zawierania umów, do wolności w dziedzinie rodzinnej, rodzicielskiej i religijnej.